Sarajevo haalt uit naar Belgrado LEYS Verkiezingen drukken stempel op 1-meiviering in Rusland PZC Ook gierige toerist welkom in Gambia buitenland Temperatuur in '95 hoogste in 134 jaar JSacirbey beschuldigt Servische delegatie van bedrog voor VN-Hof Slachtoffers Tasmanië herdacht Poging tot afpersing van Duitse Aldi-keten VS onthullen bestaan peheim stealth-toestel Watercrisis mediterrane landen Voorhoeve benadrukt noodzaak IFOR-2 voor vrede Bosnië DONDERDAG 2 MEI 1996 GENEVE/DE BILT (EFE/ANP) - De gemiddelde temperatuur op aarde lag vorig jaar 0,4 gra den boven het gemiddelde van de jaren tussen 1861 en 1990. Damee was 1995 het warmste jaar in een periode van 134 jaar, zo meldt de Wereld Me teorologische Organisatie WMO in haar jaarverslag. Het gat in de ozonlaag was vorig jaar groter dan ooit. Concen traties van methaan en kool- dioxide in de atmosfeer namen ook toe. Het KNMI in De Bilt laat weten dat 1995 in Nederland zelf ..uit zonderlijk warm" was maar dat er geen record is gebroken. De gemiddelde temperatuur belep 10.4 graden tegen 9.4 graden normaal. Van de afgelopen acht jaren behoren er wel zes tot de warmste van de eeuw. 1990 was met gemiddeld 10.9 graden het warmst. De recente warme jaren in Nederland val len samen met een hogere ge middelde temperatuur op aar de. vooral in de afgelopen twin tig jaar. De temperatuurstij gingen in Nederland en elders zijn echter nog geen doorslag gevend bewijs dat het versterk te broeikaseffect zich manifes teert, zo laat het KNMI weten. Op sommige plaatsen is het ook kouder geworden. Wel is op basis van computermodellen duidelijk geworden dat kli maatveranderingen eraan ko men, Volgens de Verenigde Na ties is intussen ook zo goed als zeker dat menselijk handelen de oorzaak is van het opwar men van de aarde. De nu ge constateerde temperatuurver lagingen passen echter nog steeds in het patroon van na tuurlijke variaties. Weten schappers sluiten niet uit dat de ontwikkelingen in het kli maat uiteindelijk leiden tot een gemiddelde stijging van de temperatuur met twee graden. Dit kan enorme gevolgen heb ben voor de onder meer de landbouw, de natuur en voor laaggelegen gebieden Door stijging van de zeespiegel kun nen deze van de kaart verdwij nen. 20 EN HAAG (ANP) - Het ver weer van Servie voor het Inter- 33;nationalc Gerechtshof in Den aag is gebaseerd op bedrog en 17 arrogantie. Dit zei de Bosnische N-ambassadeur Muhamcd Sa- lirbey woensdag op een pers- —conlerentie. Bosnië wil dat het Hof de Fede rale Republiek Joegoslavië FRJ). waarin Servie de lakens Uitdeelt, in staat van besehuldi- 24feing stelt wegens genocide in de h jeriode 1992-1995. Nadehoorzit- ingen van deze week. waarbij "beide partijen aan het woord ko men. zal het Hof besluiten of het c-bevoegd is over de zaak te oorde en. Het Bosnische verzoek da- 2! eert uit 1993. 21 De Joegoslavische delegatie naakt zich schuldig aan bedrog loor de VN-rechters ..zeker één 3vals document" voor te leggen, il ildus Sacirbey. Belgrado mani puleert informatie en toont ar rogantie door de feiten van de lorlog in Bosnié te blijven ont kennen, vervolgde hij. Sacirbey zei al heel blij te zijn als Ie uitkomst van deze zaak zou lijn dat de FRJ erkent verant woordelijkheid te dragen voor vat is gebeurd. ..Maar zij lijken jeen andere waarheid te willen io s lanvaarden dan hun eigen waar- j heid." Hij uitte zijn teleurstel ling over het gebrek aan interna- ionale steun aan het vredespro- :es. met name van de Verenigde Staten. Washington heeft docu- nenten over de banden tussen ion le Bosnische Serviërs en Bel grado. ..Maar die geven zij ons liet." Deze houding lijkt voort te 'loeien uit het vertrouwen dat le Amerikanen hebben ge- ichonken aan de Servische pre- iident Milosevic om tot de vre desakkoorden van Dayton te ko men. .,Het kwam voor het vre desproces niet zo gelegen om recht te doen gelden", aldus Sa cirbey." Bosnië heeft bewijzen voor de di recte verantwoordelijkheid van Belgrado voor de volkeren moord in Bosnië, verklaarde Sa cirbey eerder voor de rechters in het Vredespaleis. Tot voor kort waren VN-sancties van kracht tegen de FRJ. Ook heeft het Joe- goslavië-Tribunaal hoge Servi- HOB ART - Familieleden van slachtoffers van hel bloedbad op Tasmanie troosten elkaar na de herdenkingsdienst in de kathedraal van Hobart, de hoofdstad van het eiland. Australië nam gisteren een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan de 35 mensen die zondag werden doodgeschoten door een geestelijk gestoorde man. Premier John Howard legde voor de dienst in Hobart een krans op de plaats waar de 28-jarige schutter zijn slachtoffers maakte. Onder hen bevonden zich ook verscheidene buitenlanders. foto David Gray/RTR sche officieren die in het leger van de FRJ dienen, beschuldigd van oorlogsmisdaden tijdens de oorlog, Belgrado was dus actief betrokken bij het conflict, zo zei hij Dinsdag had de Joegoslavische delegatie betoogd dat niet de FRJ van genocide kan worden beschuldigd, maar dat ..Sara jevo verantwoordelijk was voor het feit dat het de genocide niet had weten te voorkomen en te bestraffen". Een standpunt dat Sacirbey afdeed als ..bijzonder cynisch". Tijdens de oorlog zijn 250.000 mensen, meer dan 5 procent van de totale bevolking van Bosnië, vermoord, aldus Sacirbey. De helft van de bevolking, en een grote meerderheid van de mos lims, moest huis en haard verla ten. Tussen de twintig- en de vijf tigduizend vrouwen werden sys tematisch verkracht in „zoge noemde verkrachtingskam- pen". Bewijzen De Nederlandse advocaat Phon van de Biesen. die deel uitmaakt van de Bosnische degelatie, be toogde dat er geen twijfel aan kan bestaan dat de Serviërs et nische zuiveringen hebben uit gevoerd die gelijk staan aan ge nocide. „Wij kunnen de betrok kenheid van het Joegoslavische leger bewijzen", aldus Van den Biesen voor het Hof Generaal Djordje Djukic. die in Scheveningen vastzat maar vo rige maand om gezondheidsre denen door het Joegoslavië-Tri- bunaal werd vrijgelaten, maakte niet alleen deel uit van het Bos- nisch-Servische leger ..maar tot op heden ook van de staf van het Joegoslavische leger" Hij zou voor leveranties uit Joegoslavië voor de Bosnische Serviërs heb ben gezorgd. ESSEN (DPA) - Sinds begin april proberen onbekenden de Duitse Aldi-supermarktketen af te persen. In winkels in Halle, Leipzig en Braunschweig zijn in de afgelopen weken explosieven afgegaan in pakken sap. De politie in Essen ver klaarde woensdag dat de onbekenden in ruil voor het stop zetten van deze acties een bedrag van meer dan een miljoen D-mark eisen. Bij de explosies raakte tot dusver niemand gewond. Volgens de politie zijn de gebruikte springstoffen, zogenaamde ..crac kers". zeer vakkundig in elkaar gezet. Dinsdag mislukte in Bremen een eerste poging om met de afpersers in contact te treden. Op 9 april vonden de eerste explosies in Aldi-winkels plaats. Drie dagen later kwam bij de concernleiding in Müllheim een brief binnen waarin onbekenden geld eisten. Enkele dagen later ontving het bedrijf weer een brief, gevolgd door een ex plosie op 19 april in Braunschweig. ea Washington (api - De Ame- mg^ikaanse luchtmacht heeft be- lendgemaakt tussen 1982 en een geheim „stealth-toe- ilel" getest te hebben dat be- loeld was om verkenningen bo- 'en frontgebieden uit te voeren mder waargenomen te wor- I Iet toestel met de codenaam i'acit Blue. dat tussen 1978 en 982 bij Northrop in Californië 'erd gebouwd en 136 miljoen ollar kostte, zal 22 mei op de uchtmachtbasis Wright-Patter- on in Ohio aan het publiek wol len getoond. lel radarontwijkende ontwerp an Tacit Blue waarbij van ge- ogen en hoekige vormen en ra- arabsorberende materialen ge- ruikt werd gemaakt, is ook ge- ruikt bij de B-2 stealth-bom- lenwerper. aldus een lucht- iach t'woord'voerder. fa 135 testvluchten besloot de ichtmacht dat de taken die Ta il Blue zou moeten uitvoeren eter afgehandeld zouden kun- en worden door het Joint-Stars erkenningstoestel, een Boeing 07 met een grote radar. Daarna 'erd Tacit Blue in de motten- allen gedaan. De luchtmacht eeft, nooit eerder toegegeven at het toestel bestond. i luchtvaartkringen werd ja- nlang over het bestaan van en supergeheim spionagetoe- lel gespeculeerd dat ..Aurora" ou heten en duizenden kilome- ts per uur zou kunnen vliegen, iet Pentagon heeft het bestaan an een dergelijk toestel altijd •ntkend. Tacit Blue heeft een zeer onge wone vorm. Het 18 meter lange en 16 meter brede toestel ziet er uit als een omgekeerde badkuip en heeft korte vleugels. De luch tinlaat voor de twee turbofan- motoren zit bovenop de romp. die twee V-vormige stabilisato ren heeft. De onderkant van het toestel ziet er volkomen glad uit. Vakbondsleider richt Britse linkse partij op LONDEN (RTR/ANP) - De mili tante Britse vakbondsleider Ar thur Scargill heeft gisteren, op de Dag van de Arbeid, een nieuwe partij opgericht, de So cialistische Labourpartij SLP. Met deze uiterst linkse partij heeft Scargill de oorlog ver klaard aan Tony Blair, die de oude Labourpartij naar het po litieke middenveld heeft ge loodst. ..We zien geen fundamenteel ver schil tussen de (regerende) Con servatieve Partij, het 'nieuwe Labour' of de Liberaal-Demo craten", zei Scargill op een pers conferentie. „Alle drie steunen ze het kapitalisme, de vrije markt en de Europese Unie." De SLP daarentegen eist volle dige werkgelegenheid, afschaf fing van de monarchie, terug trekking uit de EU en herstel van de gezondheids- en onder wijsstelsels ..in hun vroegere glo rie" Aanstaand weekeinde houdt de partij haar eerste con gres. MOSKOU/BRUSSEL (GPD/ AFP/DPA/ANP) - In een druile rig Moskou vierden enkele tien duizenden Russen woensdag de eerste mei. Twee grote optoch ten trokken door de Russische hoofdstad. De grootste werd aangevoerd door de communis tische kandidaat voor het presi dentschap Zjoeganov. Een zee van rode vlaggen en rode anjers deed even de herinnering aan vroeger herleven, maar terwijl er in de Sovjetdagen miljoenen op de been waren, wist Zjoega nov niet meer dan hooguit 15.000 man te mobiliseren. De optocht van de vakbonden trok nog minder mensen en dat terwijl op hun afsluitende bij eenkomst president Boris Jelt- sin het woord voerde. Jeltsin. die de laatste jaren de 1-meimani festaties had gemeden, was nu overal actief. Hij zei tegen ieder een die het horen wilde dat hij op 16 juni de verkiezingen zou win nen. Maar niet alleen Jeltsin is over tuigd van zijn overwinning, de communist Zjoeganov ziet zich ook al in het Kremlin zetelen. ..Vorig jaar op 1 mei stonden we hier en zeiden we dat het parle ment veranderd moet worden. Dat is gebeurd", zei hij in een verwijzing naar de verkiezings overwinning van de communis ten bij de parlementsverkiezin gen in december. „En nu zijn we bijeen gekomen om opnieuw te winnen", aldus Zjoeganov Uit vrees voor mogelijke aansla gen door Tsjetsjeense guerrilla strijders had Jeltsin voor het he le land verhoogde waakzaam heid afgekondigd Maar alle de monstraties in Rusland. Oe kraïne en Wit-Rusland verliepen zonder noemenswaardige inci denten. Studenten en rechtse betogers in Polen verstoorden de 1-mei- vieringen in Krakau, Poznan en Warschau, waar een mars onder leiding van oud-president Jaru- zelski en ex-premier Oleksy met rotjes werd bekogeld. De viering van de Dag van de Ar beid leidde in Istanbul tot ge weld, waarbij twee doden vielen. De onlusten braken uit kort voor een 1-meibetoging in de wijk Ka- dikoy op de Aziatische oever van de stad. Volgens het Turkse persbureau Anatolië ontstond ruzie tussen politie en betogers die weigerden zich te laten fouil leren. Daarop kwam het tot ge vechten met de politie In het oostelijk deel van Berlijn trok een demonstratie van de Autonomen zo'n 9.000 deelne mers. van wie een deel de polite met stenen en flessen bekogelde. Enkele honderden extreem rechtse betogers trokken door de straten van de wijk Marzahn. in het voormalige Oost-Duitse deel van Berlijn. In de nacht van dinsdag op woensdag raakten in Berlijn 35 agenten gewond bij schermutse lingen met extreem-linkse beto gers Duizenden inwoners van de oostelijke wijk Prenzlauer Berg hielden een vreedzaam straatfeest, totdat honderden demonstranten stenen naar de politie begonnen te gooien. Deze reageerde met de wapenstok, waterkanonnen en traangas. België President Jeltsin mengde zich gisteren in Moskou nadrukkelijk tussen de 1-mei-vierders. Zo maakte hij onder meer een dansje met een Russische in klederdracht. foto RTR TEL AVIV (RTR) - Van het Midden-Oosten, Turkije, Griekenland, Zuid-Spanje tot Noord- Afrika dreigt een watercrisis als de landen in het hele mediterrane gebied geen verandering brengen in de wijze waarop zij voedsel pro duceren. Dit staat in een rapport van de VN-Voedsel- en Landbouw Organisatie (FAO) dat gisteren ver scheen op haar Regionale Conferentie voor Eu ropa in Tel Aviv. Alle vijf Noord-Afrikaanse landen aan de Mid dellandse Zee staan tegen de eeuwwisseling voor een acuut tekort aan water. Uitgezonderd Marokko moeten deze landen nu al meer dan de helft van hun graan invoeren. Maar de be volking groeit er met 3 procent per jaar. Aange zien er verder geen vers water is. zullen zij hun bezuinigingstechnieken moeten verfijnen en nieuwe bronnen moeten aanboren zoals brak grondwater en zeewater Groei van steden en toerisme verdrijven de landbouw steeds verder naar marginale gron den In de drogere gebieden van het bekken leidt uitputting van grond door intensief ge bruik tot woestijnvorming In de zuidelijke Middellandse-Zeelanden is ongecontroleerd brandhout verzamelen een van de vernieti gendste menselijke activiteiten. Daardoor ont staan woestijnen. Erosie bedreigt meer dan de helft van de landbouwgrond in het bekken. In Turkije is dit 70 procentaldus het rapport Krant: Deng heeft Parkinson HONGKONG (APi - Deng Xiaoping, de 91-jarige hoogste lei der van China, lijdt aan de ziekte van Parkinson en krijgt dage lijks hormoneninjecties. Dat heeft de Chineestalige Appel krant in Hongkong gisteren gemeld. Deng, die 24 uur per dag wordt bewaakt door een team van dertig a veertig artsen, mag zich niet meer met staatszaken bemoeien omdat hij ernstig is verzwakt door zijn ziekte, aldus de krant. Deng verscheen twee jaar geleden voor het laatst in het openbaar. Hij zag er toen erg zwak uit en sprak geen woord Er gaan al lange tijd geruchten dat Deng op sterven na dood is De Chinese regering laat nooit iets los over zijn gezondheid, behalve dat hij gezond is voor een man van zijn leeftijd. Film Bandit Queen mag in India NEW DELHI (AP> Het Indiase hooggerechtshof heeft giste ren het verbod op vertoning van de film Bandit Queen - over een vrouw uit een lagere kaste die op bloedige wijze wraak neemt op mannen uit de hoogste kaste die haar verkracht heb ben ongegrond verklaard De op waarheid gebaseerde film over Phoolan Devi werd op 7 maart verboden, omdat hij vernederend zou zijn voor vrouwen. Het hooggerechtshof bepaalde gisteren echter dat de ver krachtingsscènes en andere gewelddadige beelden in de film functioneel zijn, Ruim 17 miljoen voor Van Gogh NEW YORK4EFE) - „Interieur van een restaurant" van Vin cent van Gogh is dinsdag voor 17,5 miljoen gulden verkocht tijdens een veiling van impressionistische en moderne schilde rijen bij Christie's in New York Het doek is een niet erg bekend olieverfschilderij van de Nederlandse impressionist, dat in 1888 werd voltooid. Van Gogh woonde toen in het Franse Arles De veiling bij Christie's was de eerste dit voorjaar in New York Moordenaar van Rabin in beroep JERUZALEM iAFPi - De vorige maand tot levenslange gevan genisstraf veroordeelde moordenaar van premier Rabin van Israël gaat in beroep tegen het vonnis, zo is gisteren meege deeld. De advocaten van de 25-jarige rechtenstudent Yigal Amir voe ren als argument aan dat de premier niet door hem is gedood, maar door een andere schutter Deze stelling was in het proces al verworpen door de rechtbank in Tel Aviv. Amir had tijdens het proces verklaard hij de premier in feite alleen had willen verlammen om zo het vredesproces te stoppen. In de straf die hij kreeg zit tevens een gevangenisstraf van zes jaar wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een lijfwacht van Rabin. Britse luchtmacht verlaat BRD LONDEN (RTRi - De Britse luchtmacht (RAF) zal voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog geheel uit Duitsland wor den teruggetrokken Dat heeft het Britse ministerie van Defen sie gisteren bekendgemaakt. In het jaarrapport aan het parlement maakt het ministerie ge wag van het sluiten van de laatste basis van de Royal Air Force in Duitsland un Bruggen) in het jaar 2002. De vier squadrons Tornado-gevechtsvliegtuigen worden overgebracht naar Groot-Brittannie Minister van Defensie. Michael Portillo. zei dat een historische band ten einde komt Hij onderstreepte dat 27 000 man grond troepen blijven. De val van de Berlijnse Muur en het uiteenval len van de Sovjetunie leidden tot de terugtrekking. DEN HAAG (GPD) - Het West- Afrikaanse vakantie-staatje Gambia is zeer ontstemd dal het als speelbal wordt gebruikt in de onderlinge concurrentie strijd van Nederlandse tourope rators. Dat zegt de consul van Gambia in Nederland. H. Plus- quim. Alle zogenaamde Gam- biaanse klachten over krente righeid en een landingsverbod voor de goedkope chartermaat schappij Air Holland zijn uit de lucht gegrepen. „Die verhalen komen zeker niet uit Gambia." verzekert de con sul, Volgens hem is het „erg on waarschijnlijk" dat zijn regering een landingsverbod voor Air Holland zal instellen. Het zijn. vindt Plusquim. de Nederlandse touroperators die vanwege on derlinge concurrentie de verha len de wereld in helpen. En die genen die uiteindelijk met de brokstukken van de toeristenin dustrie blijven zitten zijn de Gambianen zelf, vreest de con sul. Sinds vorige week vrijdag doen wilde verhalen de ronde over een landingsverbod voor de charter maatschappij Air Holland. De maatschappij biedt tegen 'kami- kazeprijzen' volledig verzorgde reizen naar het West-Afrikaanse land aan. 'Verkeerde' toeristen zouden zo meegenomen worden. Gierige Nederlanders, die alleen maar op het strand in de zon lig gen. hooguit een drankje bestel len en geen seconde denken aan excursies of andere uitgaven. De inkomsten van de bevolking, die voor een groot deel afhankelijk is van toerisme, zouden met een noodgang dalen De oplossing? Een landingsver bod voor Air Holland. Martinair. die ook vliegt op Gambia, zou weer geen landingsverbod krij gen omdat de maatschappij duurder is. En zo 'goede' toeris ten zou aanvliegen De Gambiaanse overheid heeft zich stil gehouden over het ge kibbel in Nederland, hoewel de verhalen niet kloppen. De bron van alle geruchten ligt niet in Banjul, maar in Nederland, zo denkt de consul Nederlandse touroperators willen hun klan ten een plaatsje in Gambia ver zekeren. En als dat niet lukt met extreem lage prijzen, dan kan het kennelijk ook zo „Gambia is maar een klein land. het is het Luxemburg van Afrika. Er kun nen geen massa's toeristen naar toe. zoals naar Spanje en Grie kenland. Ongeveer tweeduizend bedden zijn slechts beschik baar De leiders van de Waalse socia listen kregen op 1-meivieringen in Brussel. Luik en Charleroi rot te eieren en tomaten naar hun hoofd gesmeten uit onvrede over bezuinigingen in het onderwijs. In Luik. het bolwerk van de Par ti Socialiste, leidde dit tot een handgemeen tussen enkele dui zenden PS-leden en aanhangers van de socialistische vakbond Een onvervalst links 1-meige luid kwam uit Havana, waar pre sident en partijleider Castro dui delijk maakte dat Cuba vast houdt aan het socialistische mo del. „Wat we opbouwen is het so cialisme. wat we willen is het so cialisme. en wat we verdedigen is het socialisme", zo zei hij op het congres van de Arbeiders- centrale. de enige toegelaten vakbond perfect voor elk bouwtraject Groothandel voor de bouw met vijf vestigingen in Nederland. Voor ijzerwaren, gereedschappen, hang- en sluitwerk en meer Laan der Ver. Naties 1g 4334 ES Middelburg Telefoon 0118-633011 Fa* 0118-614563 LONDEN (ANP) - Minister Voorhoeve (Defensie) vindt dat de internationale gemeenschap snel rond de tafel moet gaan zit ten om te bepalen qp welke wij ze ze een vervolg wil gegeven aan de IFOR-v redesmacht. De onzekerheid of de Verenigde Staten in een of andere vorm aan een verlengd militaire avontuur in Bosnië w illen deel nemen, dreigt de noodzakelijke voorbereidingen op een periode na IFOR te verlammen. Voorhoeve sprak zijn waarschu wing gisteren uit tijdens zijn toe spraak voor het Royal United Services Insitute for Defence Studies in Londen. Het mandaat van de internationale vredes macht. die onder NAVO-com- mando opereert, loopt eind dit jaar af. Dat komt vooral door de toezegging - met het oog op de aanstaande verkiezingen - van president Clinton dat de Ameri kaanse troepen niet langer dan tot december in Bosnië blijven. Andere troepenleverende lan den. waaronder Frankrijk, Groot-Brittannie en Nederland, hebben hun verblijf afhankelijk gesteld van de aanwezigheid van Amerikaanse grondtroepen. Een militair vervolg is noodza kelijk om de verworvenheden van één jaar vrede in Bosnié niet verloren te laten gaan. stelt Voorhoeve. Een vertrek van IFOR brengt het risico met^ich mee dat de strijdende partijen dit jaar gaan benutten als voor bereiding op een nieuwe ge vechtsronde. Voorhoeve schat in dat „enige militaire aanwezigheid" in Bos nië na december nodig blijft, vooral als stimulans voor weder opbouw en verzoening. Voor een vervolg op de vredesmacht moet er wel antwoord komen op de vragen hoe IFOR-2 er uit komt te zien. wat haar politieke doel en militaire missie is. of de NA VO de leiding houdt en in hoe verre de VS deelnemen Gedeeld Het bewaken van het vredespro ces in Bosnië is een gedeelde Eu ropees-Amerikaanse verant woordelijkheid, meent Voor hoeve. In zijn ogen moet Was hington dan ook zeker deelne men aan een IFOR-2. Voorts moet het NAVO-opperbevel blij ven gehandhaafd. Minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) wil vooral werken aan meer eensgezindheid onder de Europese partners. Vanuit een dergelijke positie kan Eu ropa Washington beter onder druk zetten om militairen in Bosnië te houden, zo schetste hij t'orige week. De Tweede Kamer bepaalde eerder in een motie dat Nederland alleen mag deelne men aan een IFOR-2 als de Ame rikanen daar ook aan meedoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5