Grapperhaus wil onbelaste lonen Inwoners zien weinig in fusie van Berlijn en Brandenburg Berlijn-Brandenburg achtergrond Nederlandse fiscale stelsel is niet meer van deze tijd het weer in zeeland en in europa gezondheid Koorts als souvenir snelheidscontrole DONDERDAG 2 MEI 1996 door Raymond Peil De inkomstenbelasting, de jaarlijk se kwelling van de blauwe enve loppe. is niet meer van deze tijd. Vrij stellingen, aftrekposten („we discus sieren over een belastingvoordeel als een muizenkeutel voor fietsende werk nemers"), opruimen dat gefriemel in de marge, vindt prof. dr. F.H.M. Grap perhaus (68). De man die jarenlang fiscaal rechtheeft gedoceerd en van 1967 tot 1971 staats secretaris van financiën was („ik heb 44 jaar ervaring met belastingen") wordt het niet moe tegen de stroom in te roeien. Na een ■privatissimum-college' voor slimme Leidse studenten zit hij, monter knabbelend aan een koekje, zó weer op de praatstoel. Wat is er volgens hem eigenlijk mis met het huidige belastingstelsel, waar de af gelopen jaren flink de bezem doorheen is gegaan? Grapperhaus: „Als de over heid wil dat meer mensen bepaalde din gen doen of juist nalaten, is belasting een kwalijk hulpmiddel. Het riekt naar manipulatie en kan nooit anders dan globaal werken. Belastingbetalers pro beren immers ook dan het onderste uit de kan te krijgen." Het werkt ook niet, illustreert hij met het belastingvrij onderverhuren - tot 5000 gulden per jaar - van kamers voor studenten. Grapperhaus „Hospita's die kamers wit verhuurden krijgen nu een cadeautje. Bij wie het zwart deden is het geld nu tot 5000 gulden gewit. Maar dat levert geen kamer méér op. Je moet maar afwachten of er door het fis cale voordeel nieuwe kamers bijko men." Desondanks heeft de huidige PvdA- staatssecretaris Vermeend de afgelo pen jaren verwoede pogingen gedaan om vele kleine belastingzaken te rege len Onlangs presenteerde weer een werkgroep van Financien haar rapport met groene voordeeltjes: grote auto's zwaarder belasten, lpg-auto's minder, beperking van de aftrek voor reizen en zovoorts. „Kruimeltjes", oordeelt Grapperhaus. Ook de fiscale voordelen voor groen be leggen vallen daar wat hem betreft on der. Van de spaarloonregeling heeft-ie evenmin een hoge dunk. „We hebben een belastingtarief dat hoger wordt naarmate de inkomsten hoger zijn. Daar ga je met met het spaarloon weer inbreuk op maken. En vele honderddui zenden uitkeringstrekkers, ook belas tingbetalers, vallen buiten de prijzen." Beloning Grapperhaus veronderstelt dat het spaarloon een politieke beloning is voor de loonmatiging door werknemers. „Maar nu krijgen ze voor eenmalig ge drag een voordeel dat doorwerkt in de toekomst. Het is een permanente uit holling van de belastingopbrengsten. Grapperhaus noemt de belastingmaatrege len van staatssecretaris Vermeend 'kruimeltjes'. foto Roland de Bruin/ GPD Het vergroot de kloof tussen werken den en niet-werkenden. Om uitkerings trekkers te bewegen een baan te zoe ken? Ik geloof dat er daardoor nauwe lijks banen bijkomen.' Het doet de Ameronger denken aan ko ning Frans de Eerste van Frankrijk. De ze schonk maïtresses die hem goed wa ren bevallen wel eens een tolplaats, met alle bijbehorende opbrengsten. „Dat vind ik een dure wijze van betaling voor het tijdelijke genoegen van de vorst, want hij raakte daarmee een perma nente inkomstenbron kwijt." Grapperhaus. momenteel hoogleraar in de geschiedenis van het belastin grecht. een leerstoel ingesteld door het belastingmuseum in Rotterdam, be pleit een zéér geleidelijke verandering naar een overigens rigoureus ander be lastingstelsel. Waarbij de gemiddelde burger - dat moet als muziek in de oren klinken - géén inkomstenbelasting be taalt. Grapperhaus staat een systeem voor waarbij alleen belasting wordt geheven van bedrijven, op het totale loon dat zij uitbetalen de loonsomen op het totale vermogen dat zij voor hun activiteiten aanwenden. Als deze loonsom- en be drijfsvermogensbelasting (LBBi er een maal is. kunnen milieubelastende acti viteiten zwaarder worden belast, net als vervuilende machines. De LBB is ook een vervanging van de belasting op de winst. De bedoeling is dat bedrijven die het best presteren met gebruikmaking van zo min moge lijk werknemers en geïnvesteerd kapi taal beter af zijn. Wat ook voor de Ne derlandse economie een verbetering zou betekenen. „De inkomstenbelasting is passé. Die heeft oplossingskracht voor de proble matiek van 100 jaar geleden. Toen be taalden de rijken vrijwel niks. 'De in komstenbelasting is opgebrand', zei een keer iemand tegen me. Alleen we ten de meeste mensen het niet. Vrijwel alle fiscalisten hebben leren leven met de inkomstenbelasting, maar ik stel me op het standpunt van de 21-ste eeuw." Grapperhaus is ervan overtuigd dat de Europese Unie straks ook een nieuw be lastingstelsel nodig heeft. In zijn visie is het vrijwel onbegonnen werk om de sys temen van al die landen naadloos aan een te smeden. „De LBB is daar goed voor: hij is vrij redelijk in overeenstem ming met de economieen van de lan den. Voor Europa is het dé belasting van de toekomst." Hoewel de LBB verregaande verande ringen omvat, maakt zij de belasting heffing zeer inzichtelijk, somt Grapper haus de voordelen op. En verder: „De overheid hoeft geen geld meer rond te pompen want zij gaat de ambtenaren netto betalen, het brutoloon gaat om laag en voor beleggers verdwijnt de be lasting op rente en dividenden. Die wor den door het bedrijf betaald." Het zwar te circuit wordt uitgedreven. Wie huurt er een zwarte klusjesman als het ver schil tussen bruto- en nettoloon ver dwijnt? Het recente arrest van de Hoge Raad dat een paar door de werkgever betaal de broodjes als belastbaar 'loon in na- tura' aanmerkte, om dat 'gemieren- neuk' kan Grapperhaus slechts lachen. „Het is Nederland ten voeten uit: het is moeilijk zo'n belastinginspecteur te stoppen. En de Hoge Raad zegt 'zo staat het in de wet'. Een voetbalveld bij de fabriek, is dat loon in natura? Voor de 60-jarige secretaresse of de werkne mer met een manke poot niet. Zo komt er weer een arrest van de Hoge Raad. Alles wordt per belastingplichtige uit gerekend. De werknemer met een dieet, die de broodjes van zijn baas niet mag eten? Wéér een arrest." „In mijn voorstel wordt dat moeiteloos opgelost. De centrale vraag is of een voetbalveld of een broodje bij de loon som hoort of niet. Dat bespaart een dis cussie tussen de fiscus en 300 of mis schien wel 3000 werknemers. Het is ge woon een zaak tussen de belasting dienst en het bedrijf." Volgens de hoogleraar kan Nederland wat leren van het buitenland. In Ame rika woedt de discussie over 'flat tax' (één tarief voor iedereen) en Duitsland lijkt ook die kant op te gaan. „Wij kun nen niet achterblijven." Vandaag Lagedrukgebieden tot over het vasteland van Europa blijven het weer voor Zeeland bepalen. Voor ons is van belang een lage drukgebied met centrum boven West-Frankrijk. Een bijbehoren de storing trekt vanavond en vannacht met veel beivolking over de regio. Maar ook overdag is er veel bewolking met een spaarzaam zonnetje en kans op een bui. De temperatuur loopt hierbij op naar 13 tot plaatselijk 15 graden. De noordoostelijke wind is zwak tot matig boven land en matig aan zee. Van nacht daalt het kwik naar waar den tussen 5 en 7 graden. Nautisch bericht Wind: noordoostelijk matig 3 tot 4 Bft., zicht: matig tot goed, tem peratuur kustwater: 10 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: ruim een halve meter. Voor morgen: een gordel van la gedrukgebieden strekt zich uit vanaf de westkust van Spanje over Zeeland naar Denemar ken. Hierdoor verandert er voorlopig weinig aan het iveer. Er is overwegend veel beivolking met kans op een bui. De tempe ratuur overdag ligt rond de 13 graden. De wind uit noordelijke richtingen is matig rond kracht 3 Bft. De minimumtemperatuur 's nachts omstreeks 6 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: er komt later weer ivat min der koele lucht naar ons toe. De temperaturen overdag lopen g leidelijk weer op naar 15 tot graden. De minima liggen roi de 6 graden. Er is veel bewolkii met af en toe zon en ook een e kele bui. Later meer wind. ZON EN MAAN 3 mei V.M. 13.49 Zon op 06.05 onder 21. Maan op 21.13 onder 06. Hoog water uur cm uur c Donderdag 2 mei Vlissingen 1.57 215 14.17 2 Terneuzen 2.17 242 14.37 2 Bath 3.19 290 15.36 3 Roompot-buiten 1.55 155 14.15 1 Zierikzee 3.30 145 15.55 1 Yerseke 335 152 16.00 1 Phihpsdam-West 325 154 15.55 1 uur cm uur c vrijdag 3 mei Vlissingen 2.33 236 14.56 2 Terneuzen 2.55 265 15.15 2 Bath 3.56 313 16.15 3 Roompot-bulten 2.30 174 14.50 1 Zierikzee 4.15 155 16 40 1 Yerseke 4.10 161 16.45 1 Philipsdam-West 355 162 16.15 1 I Laag water uur cm uur t Donderdag 2 mei Vlissingen 8.19 210 20 38 2 Terneuzen 8.48 221 21.06 2 Bath 9.50 250 22.07 2 Roompot-buiten 8.10 157 20.30 1 Zierikzee 935 155 21.55 1 Yerseke 9.35 161 21.55 1 Philipsdam-West 935 164 21 55 1 uur cm uur Vrijdag 3 mei Vlissingen 9.02 220 21.19 2 Terneuzen 9.30 231 21.48 2 Bath 10.36 258 22.53 2 Roompot-buiten 8.45 163 21.05 1 Zierikzee 10.10 156 22.30 1 Yerseke 10.15 162 22.35 1 Phihpsdam-West 10 10 166 22.35 1 door Leonard van de Wie op reis gaat naar verre bestemmin gen, loopt gezondheids risico's. Dal klinkt alar merend. Maar reizigers kunnen zich voor een deel tegen deze risico's wapenen door voor zorgsmaatregelen te ne men. De meeste mensen komen gelukkig gezond en met een koffer vol reiservaringen terug in Nederland. De mogelijkheid bestaat echter dat u als reiziger wel ziek wordt en koorts als 'souvenir' mee naar huis brengt. Soms open baart deze koorts zich pas weken na thuis komst. Er zijn veel oorza ken van koorts. Daarbij kan het zowel gaan om veel voorko mende aandoeningen, als om zeldzame of ge vaarlijke aandoeningen, die ernstige gevolgen voor uw gezondheid kun nen hebben. Malaria Malaria is het eerste waaraan gedacht wordt wanneer iemand koorts heeft, en kort daarvoor een gebied heeft bezocht waar malaria voorkomt. Als u een dergelijk ge bied bezocht heeft, moet u er op bedacht zijn dat u ook na terugkeer in Ne derland nog malaria kunt krijgen, ondanks zorgvuldig gebruik van de voorgeschreven anti- malariatabletten. Naast koorts kunnen er bij malaria heftige aan vallen van koude rillin gen optreden. Er kan echter ook sprake zijn van een grieperig gevoel met hoofdpijn zónder duidelijke koorts. Om dat malaria soms ernstig kan verlopen, moet u ook bij deze 'griep-zon- der-koorts' die langer dan twee dagen aan houdt. altijd uw huisarts raadplegen Diarree Veel mensen krijgen diarree tijdens hun reis. Soms gaat dit gepaard met koorts. Diarree met koorts kan bijvoorbeeld wijzen op dysenterie Ook buiktyfus gaat vaak gepaard met aanhou dende koorts. In dat laatste geval is er meest al geen sprake van diar ree maar van verstop ping. Ook bij besmettelijke geelzucht (hepatitis A), een ziekte die in veel lan den voorkomt. kan koorts één van de ver schijnselen zijn. Naast deze vaak beken de ziekten, kan koorts optreden bij meer onbe kende aandoeningen zo als knokkelkoorts (den gue). Huisarts In alle gevallen moet u bij koorts die langer dan twee dagen aanhoudt, altijd zo snel mogelijk naar uw huisarts gaan. Het is belangrijk dat u uw huisarts dan goede informatie kunt geven over het verloop van uw klachten en over de aard van uw reis. Daarbij zijn de volgende vragen van belang: - welke landen of gebie den heeft u bezocht; - was er sprake van een avontuurlijke reis of van een luxe hotel-reis; - hoe begon de koorts en op welke wijze is deze verlopen; - heeft u nog andere ziek teklachten. zoals bij voorbeeld diarree, hoes ten of een ontsteking van een wond. en wanneer zijn deze klachten be gonnen; - bent u tijdens de reis ge stoken door een insect - welke vaccinaties heeft u voor de reis gekregen; - heeft u antimalariata- bletten voorgeschreven gekregen en heeft u deze volgens voorschrift inge nomen; - heeft u tijdens de reis nog bijzondere activitei ten ondernomen, bij voorbeeld een jungle- tocht gemaakt, of ge zwommen in een rivier. De bovenstaande gege vens maken het in de re gel voor uw huisarts een voudiger om alle moge lijke oorzaken op een rij te zetten, en gericht on derzoek te doen naar de oorzaak van uw lastige vakantie-souvenir De auteur is sociaal ver pleegkundige bij de GGD Zeeland van onze correspondent in Bonn Peter van Nuijsenburg Het is veel betekenend dat het onderwerp niemand tot zelfs maar een aardige witz heeft we ten te inspireren. De enige grap die de fusie tussen Berlijn en de deelstaat Brandenburg aan de toch al niet uitpuilende Duitse moppentrommel heeft mogen bij dragen, is van een ongekende me ligheid: wat krijg je als een beer (wapen van Berlijn red.) en een adelaar (wapen van Branden burg) kruist? Antwoord: 'Niks, want je weet toch dat dat niet kan, sufferd!' De grap mag dan niet leuk zijn. ze maakt waarschijnlijk beter dan welke diepgravende studie of pei ling duidelijk wat veel. zo niet de meeste, kiezers van de fusie vin den. Zondag mogen de 4,5 miljoen kiezers in Berlijn en Brandenburg zich via een referendum uitspre ken over het samenvoegen van beide deelstaten en het ziet er voor de voorstanders slecht uit. Is we de laatste peilingen mogen geloven, wijzen de meeste Bran denburgers de fusie af en kalft de kleine meerderheid in Berlijn die ja wil zeggen met de dag af. De kans is dus groot dat het project bij het grof vuil gezet kan worden. Banen Toch zijn de argumenten voor de fusie overtuigend. Alleen zijn beide kleine deelstaten niet le vensvatbaar. Samen zullen ze een sterke economische eenheid vor men Bij een samenvoeging kan eindelijk het mes gezet worden in de bureaucratie. Het stroomlijnen van het bestuursapparaat levert naar schatting een miljard mark per jaar op. waarmee een kleine 80.000 nieuwe banen gecreéerd kunnen worden in de door mas sale werkloosheid geteisterde re gio. Kortom, niemand die bij zijn volle verstand is, kan de fusie af wijzen. En daar zit hem juist de kneep. De tegenstanders beroepen zich niet op argumenten, maar op senti menten. De Brandenburgers vre zen dat het arrogante Berlijn de nieuwe staat net als ten tijde van de DDR zal overheersen en hen de wet zal willen voorschrijven. De Berlijners. en vooral de inwoners van het voormalige West-Berlijn, zijn bang dat hun stad opgeslokt wordt door een socialistisch, 'Pruisisch' Brandenburg, a de fusie zouden de sociaal-demo cratische SPD en de 'post-com- munistische' PDS de meerderheid in het parlement hebben en dat is een vooruitzicht dat veel conser vatieve Berlijners de stuipen op het lijf jaagt. Vooral wanneer de nieuwe regeringsleider Manfred Stolpe. nu minister-president, van Brandenburg, heet. Stolpe heeft zich nooit helemaal kunnen be vrijden van de verdenking dat hij heeft gewerkt voor de Stasi, de ge heime dienst van de DDR. Stolpe en zijn collega Diepgen. de burgemeester van Berlijn, zijn er in hun campagne niet in geslaagd deze schrikbeelden te verdrijven. Je kan niet zeggen dat de heren er niet aan getrokken hebben. Met name Stolpe ging geen zee te hoog en geen frats te ver om de fusie te verkopen Veel resultaat heeft het niet opgeleverd. Het geldt zelfs al als een succes wanneer de kiezers hun vijandigheid inruilen voor scepsis of onverschilligheid Maar daarmee is de fusie natuurlijk niet gered. Als de fusie zondag in de stemhok jes strandt, wordt dat niet alleen door de voorstanders in Branden burg en Berlijn betreurd. Een ne derlaag betekent namelijk ook dat de pleitbezorgers voor een her indeling van de Bondsrepubliek een wapen uit handen wordt ge slagen. Brandenburg-Berlijn moet de eer ste fase worden van een staatkun dige hervorming. Duitsland heeft nu 16 deelstaten en dat aantal moet volgens deskundigen min stens gehalveerd worden. Al deze staten, sommigen zoals Bremen en Hamburg zijn niet groter dan een stad, hebben een eigen rege ring, een eigen parlement en een eigen bestuursapparaat. „Het is toch waanzin dat je in het noorden binnen een straal van 160 km vanaf Hamburg, vijf regerings leiders. 49 ministers en 442 parle mentariërs vindt", zegt de voorzit ter van de Bond van belastingbe talers Daeke in het weekblad Die Woche. „Dat kost 5.4 miljard mark per jaar. In Noordrijn-Westfalen wonen 3.7 miljoen mensen meer en kost het regeren een miljard minder. Dat is toch niet langer te verantwoorden". Bovendien kunnen de kleine deel staten zich niet of nauwelijks staande houden in de internatio nale concurrentieslag, zegt profes sor Miegel van het Instituut voor Economie en Samenleving in Bonn. Ze zijn te zwak om slagvaar dig te kunnen reageren op ontwik kelingen die door de globalisering van de economie in gang zijn ge zet. Alleen een gezamenlijk optre den biedt overlevingskansen in het steeds rauwer wordende eco nomische klimaat. Het klinkt allemaal heel logisch, maar als de fusie van Branden burg en Berlijn mislukt, is logica niet genoeg. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Donderdag nog meest bewolkt en vooral in Engeland en Wales enkele regen- of on weersbuien. Vrijdag op de mees te plaatsen droog en geregeld zon. Middagtemperatuur uit eenlopend van 6 graden lokaal in Schotland tot 13 in Ierland en zuid-Engeland. België en Luxemburg: Wolken velden en van tijd tot tijd regen, ook onweer. Maxima donderdag rond 15 graden, daarna iets fris ser. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en nu en dan re gen met een buiig karakter; soms ook onweer. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden maar donderdag in het midden lokaal nog wat warmer. Portugal: Wolkenvelden en vooral in het noorden van tijd tot tijd regen, ook kans op on weer. In het zuiden meer zon en droger. Middagtemperatuur uit eenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 in de Algarve. Madeira: Donderdag nog wat zon, maar geleidelijk meer be wolking en vooral vrijdag af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Met name in het oosten ook van tijd tot tijd zon. Vooral donderdag vrij koel met maxima rond 15 graden: langs de Golf van Biskaje met een har de wind nog frisser. Aan de Cos ta's in het zuiden en oosten lo kaal boven 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: in het noor den wolkenvelden en enkele re gen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Geregeld zon en vooral in het noorden kans op een (on- weers-)bui. Middagtemperatuur donderdag rond 24 graden; daar na van het noorden uit frisser. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en regen- en onweers buien. Middagtemperatuur meest rond 15 graden. Mallorea en Ibiza: Zon, afgewis seld door stapelwolken en een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden Italië: Aanhoudend wisselvallig met enkele regen- of onweers buien; plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden maar in het noorden rond 15. Corsica en Sardinië: Half h zwaar bewolkt en enkele regei of onweersbuien. Maxima ro* 19 graden. Malta: Af en toe zon en mogeli; een bui, misschien met onwec Middagtemperatuur omstreel 21 graden. Griekenland en Kreta: Ger geld zon maar ook kans op e( enkele regen- of onweersbi vooral in het westen en op Kret Middagtemperatuur uiteenl pend van ongeveer 20 gradf aan de meeste kusten tot bovf 25 in het binnenland. Turkije en Cyprus: Kusten: fli ke zonnige perioden en vrijw overal droog. Middagtemper tuur rond 22 graden, op Cypri na donderdag iets warmer. Duitsland: Half tot zwaar b wolkt en enkele buien, vooral het zuiden en zuidoosten oc met onweer. Langs de kust in h noorden maxima rond 13 gr den, elders warmer; in het mi den of oosten lokaal in de buu van 20 graden. Zwitserland: Bewolkt en peri den met buiige regen, soms o( onweer. Middagtemperatu ongeveer 14 graden. Oostenrijk: Veel bewolking van tijd tot tijd regen met e< buiig karakter: ook kans op o weer. In het oosten met nan vrijdag ook zon. Middagtemp ratuur uiteenlopend van 15 gr den in Tirol tot 21 in de omg ving van Wenen. Weerrapporten 01 mei 20 uur: Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurl Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorea Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich half bew half bew onbewolkt licht bew onbewolkt onweer licht bew regenbui half bew regen half bew zwaar bew onbewolkt half bew onbewolkt half bew. licht bew half bew. half bew regen half bew regen half bew motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew regenbui regenbui half bew. licht bew half bew zwaar bew licht bew licht bew half bew. licht bew De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroli aan; A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogerinj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4