PTT lokt buitenland-bellers Brabantse beregenen boeren mogen weer vanwege droogte leerlingen aan lot over Zorginstellingen laten PZC Begijnhof is toeristen-terreur zat Rechtbank wijst adoptierecht voor lesbische paren af Hoger sterftecijfer ouderen door griep en strenge winter Daling ledental nekt politieke partijen Rosenmöller: tijd voor wisselspelers in paarse kabinet f binnenland donderdag 2 mei 1996 Leiden krijgt kunst-station Kortingskaarten voor telefoneren naar familieleden Druk jaar reddingsmaatschappij IJMUIDEN (ANP> - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij KNRM) heeft een bijzonder druk 1995 achter de rug. De maatschappij kwam vierhonderd keer meer in actie dan in voorgaande jaren. De directie van de KNRM heeft dat gisteren laten weten. In 1994 werd met bijna 1.200 acties al een record bereikt. De reddingsmaatschappij wijt het grotere aantal acties aan de mooie zomer en de daar uit voortvloeiende drukte op het wa ter. Het bedrijf wil door een nieuwe manier van rapporteren meer inzicht krijgen in de oorzaken en de gevolgen van onge vallen op zee Aan de hand daarvan hoopt de KNRM betere preventieve voorlichting te kunnen geven. Erica Terpstra favoriet Hagenaars DEN HAAG (ANP) - De Hagenaars zouden het liefst Erica Terpstra zien als opvolgster van de vertrekkende burgemees ter Havermans. De huidige staatssecretaris van Volksgezond heid, Welzijn en Sport VWS 1 haalde met 178 stemmen de hoog ste score tijdens een enquête onder zeshonderd Hagenaars. Voormalig CDA-leider Elco Brinkman haalde 139 stemmen Daarop volgden Tweede-Kamervoorzitter Wim Deetman (68). oud-premier Ruud Lubbers (67), PvdA-parlementarièr Maar ten van Traa (56). De echtgenote van de Rotterdamse burge meester. Nelie Peper-Kroes, haalde ook nog 43 stemmen. De enquête werd gehouden door het weekblad De Posthoorn Top nutsbedrijf vrijgelaten DEN HAAG (ANP) - De vier bewindvoerders van het Nutsbe drijf Westland in Poeldijk, die vorige week wegens fraude wer den aangehouden, zijn op vrije voeten gesteld. Er zijn geen gronden om ze langer vast te houden, aldus persofficier mr. Horstink gisteren. Ze zijn echter onverminderd verdacht. Het onderzoek naar de omvang van de fraude gaat door. Er kan nog niets met zekerheid over de hoogte van het bedrag worden gezegd, aldus Horstink. De verdachten zouden provisies van leveranciers van het nuts bedrijf zwart hebben doorgesluisd naar een bedrijf in Luxem burg. waarvan ze alle vier voor een kwart eigenaar waren. Huizenkoper kiest voor ruimte VOORBURG (GPD) - De huizenkoper van vandaag wil vooral ruimte: minimaal vier kamers, een grote woonkamer, een ga rage en een tuin. Gemiddeld heeft de aspirant-koper daar 291.000 gulden voor over. aldus een gisteren gepubliceerd on derzoek van de Nederlandse Vereniging van Bouwonderne mers (NVB). Anderhalf miljoen mensen wil de komende jaren verhuizen naar een (ander) koophuis. Voor zijn volgende woning wil de Nederlandse huizenkoper „kwaliteit, en vooral erg veel ruim te", meldt de NVB. „Als de huizenkoper voor hetzelfde geld mag kiezen tussen een groter sobere woning en een kleine luxe woning kiest een royale meerderheid voor de grote sobere wo ning." AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het verzoek van twee lesbische stellen om adoptie recht te krijgen voor de vrouwe lijke partner van de biologische moeder, afgewezen. De verzoek sters wilden dat de „sociale ou der" een formele positie zou krijgen ten opzichte van het kind of de kinderen in kwestie. De rechtbank vindtechter dat het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). waarop de vrouwen zich berie pen. niet duidelijk stelt dat adoptie door mensen van gelijk geslacht mogelijk moet zijn. De verzoeksters gaan in hoger be roep. Verder verwijst de rechtbank naar de recente politieke ont wikkelingen over het adoptie recht. De Tweede Kamer ver zocht de regering een wetsvoor stel voor te bereiden over het ho mohuwelijk en adoptie door on der andere homoseksuele paren. Deze wet zou de gewenste voor ziening mogelijk kunnen ma ken. De rechtbank vindt het te vroeg om nu op de politieke plannen vooruit te lopen. De vier vrouwen zijn volgens hun advocate, mr J. van der Winden, verheugd over de poli tieke ontwikkelingen maar wil len daar niet op wachten. „De kinderen zijn nu klein, daarom proberen ze het via de juridische weg sneller voor elkaar te krij gen. Bovendien vinden mijn cliêntes dat hun positie in de po litieke discussie wordt onderbe licht. Het gaat steeds over ho moseksuele stellen die buiten landse kinderen willen adopte ren." VOORBURG (ANP) - De afgelo pen winter zijn er vierduizend mensen meer dan normaal over leden. Vooral onder ouderen was het sterftecijfer hoger. Waarschijnlijk zijn de strenge winter en de griepepidemie de oorzaak van deze stijging. In to taal lieten in de maanden de cember, januari en februari 40.000 mensen het leven, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. December vorigaar en januari dit jaar overleden rond de 1.600 mensen meer dan normaal is in die maanden. In februari lag het aantal doden duizend boven het gebruikelijke. Met 534 doden, 140 meer dan normaal, spande 4 januari de kroon. De CBS vermoedt dat de stij ging komt door de griepepide mie en de koude winter. Vanaf eind november vorig jaar nam het aantal mensen met griepver- schijnselen toe De laatste week van vorig jaar hadden per dui zend inwoners er veertig een griepje onder de leden. Bij de griepepidemie van 1989/ '90 overleden er ook vierduiznd mensen meer dan normaal. In het voorjaar van 1993 was er een sterftepiek van 2.200 mensen. Het najaar van dat jaar stierven er drieduizend mensen meer dan normaal. Bij de griepepidemie van december 1991 steeg het sterftecijfer echter niet. Ook de kou kan de oorzaak zijn. De drie maanden met het hogere sterftecijfer kende drie keer zo veel dagen dan normaal dat het kwik niet boven de nul kwam. GRONINGEN (ANP) - De poli tieke partijen in Nederland ko men in de problemen door de voortdurende daling van het aantal leden. Niet alleen de fi nanciële positie van de partijen komt hierdoor onder druk te staan, ook de recrutering van het „politieke personeel" (zoals gemeenteraadsleden. Kamerle den, commissarissen der konin gin) wordt steeds moeilijker. Bovendien zullen de partijen steeds meer moeite krijgen om vrijwilligers te werven die hun eigen organisatie draaiende houden. Dat schrijft de historicus drs. G. Voerman, directeur van het Do cumentatiecentrum voor Neder landse Politieke Partijen van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens Voerman is het aaal le den van de politieke partijen vo rig jaar weer gedaald, terwijl het aantal leden van vakbonden en milieu-organisaties opnieuw steeg. De politieke partijen had den begin dit jaar gezamenlijk 315.000 leden en dat is nog niet eens de helft van het aantal le den dat de Vereniging voor Na tuurmonumenten telt. Voerman concludeert verder dat slechts 10 procent van de leden voor de partij actief is ..Naar schatting zijn er zo'n dertigdui zend politieke- en partijfuncties, waartegenover dus een onge veer even groot aantal actieve leden staat In personele zin dreigen vraag en aanbod binnen het Nederlandse politieke stel sel steeds meer met elkaar sa men te vallen - met alle gevol-' gen voor de representativiteit van de vertegenwoordiging." In 1960 telden de politieke par tijen gezamenlijk nog ruim 730.000 leden Daarna ging het snel bergafwaarts. Tien jaar la ter waren nog slechts 393.000 Ne derlanders lid van een partij. Daarna steeg het gezamenlijke ledental weer licht tot 430.000 in 1980, om vervolgens weer te da len. Overigens zijn er partijen die wèl groeien. Dat geldt bijvoorbeeld voor het GPV. de RPF. de SGP en de Socialistische Partij LEIDEN - Na jaren in een bouwput op de trein gestapt te hebben, kunnen reizigers vanaf volgende week terecht in het volledig gerenoveerde station van Leiden. De NS heb ben in het complex, dat is uitgevoerd in de moderne stijl van de stations Zaandam, Almere en Amsterdam Sloterdijk, veel plaats ingeruimd voor kunst. In de stationshal komen bij voorbeeld vitrines met diverse objecten uit Leidse mu sea. Het gebouw wordt maandag officieel geopend. foto Toussaint Kluiters/ANP AMSTERDAM - Gidsen die seksistische opmerkingen roepen, toeristen die je tuin en zelfs je huis binnen dringen, onbeleef de vragen stellen, je huis zowat blokke ren als je met een zware boodschappen tas aankomt, je steeds fotograferen, maar geïrriteerd zijn als je onbedoeld voor de lens van de camera komt. De ruim hon derd bewoonsters van het Begijnhof in het centrum van Amsterdam zijn de da gelijkse inbreuk op hun privacy nu echt zat. Ze hebben acties gevoerd en willen burgemeester Patijn spreken over de overlast. Dagelijks bezoeken vele honderden toe risten hét historische hofje, dat ooit be doeld was als rustpunt in de stad. De tien tallen huizen op de omheinde plaats zijn bestemd voor vrouwen die alleen wonen. Het hofje werd in de Middeleeuwen ge bouwd voor vrouwen die hun leven niet met een man wilden delen maar ook niet in het klooster wilden. Uit protest tegen de voortschrijdende aantasting van hun woongenot plakten de bewoonster pamfletten op hun huizen en sloten ze dit weekeinde de drie toe gangspoorten af voor de hordes toeristen. Alleen kleine groepjes werden doorgela ten. Overleg met reisorganisaties en touring- carbedrijven had volgens L. van Tilburg, de voorzitster van de bewonerscommis sie. geen resultaat. De bewoonsters heb ben bij het bestuur van het Begijnhof, dat de bezwaren van de huursters erkent, en bij de gemeente aangedrongen op maatre gelen. frttn Poi il lAInnl'A NIP AMSTERDAM (GPD) - PTT Te lecom verkoopt vanaf maandag een nieuwe telefoonkaart, die regelmatige bellers naar het buitenland tien tot twintig pro cent korting biedt. De 'landen- kaart' (kosten 25 of 50 gulden) is speciaal bedoeld voor etnische groepen in Nederland en fami lie van emigranten die vaak naar een bepaald land bellen. Er zijn zeven verschillende kaar ten voor tien landen: de immi- jgratielanden Marokko, Turkije, Suriname, de Antilen en Aruba, en de emigratielanden Austra- lië, Nieuw-Zeeland, Canada, 'Verenigde Staten en Zuid-Afri- ka. Met een kaart kan alleen naar het bewuste land worden gebeld. Terugwinnen Met de kaart probeert PTT Tele com terrein terug te winnen dat is verloren aan goedkope 'call back'-diensten via buitenlandse telecombedrijven. Call-backbe- Idrijven leiden gesprekken via een computer die de opbeller in Nederland terugbelt en het ge sprek 'overneemt' tegen de goedkopere buitenlandse tarie ven. Het voordeel kan oplopen tot de helft, maar PTT Telecom denkt met de 10 tot 20 procent korting op de landenkaarten het verschil zo klein te maken dat „het voor de meeste mensen de moeite niet meer waard is een speciale call-backservice te bel len", aldus P. Tesselaar, hoofd van het chipkaartproject van PTT Telecom. Aan bedrijven geeft PTT Telecom onder druk van de concurrentie al langer kortingen op telefoneren met het buitenland. Dat een gesprek moet worden af gebroken als de kaart opraakt, is volgens PTT-topman W. Dik 'een goede bescherming tegen jezelf.' „Mensen kunnen niet blij ven hangen en achteraf schrik ken van de rekening". De nieuwe kaart bevat een 15- cijferige 'pincode', die net als een kraslot moet worden openge- krast en toegang geeft tot het te goed aan tijd-tikken dat voor de 25 of 50 gulden is gekocht. Eerst belt de klant een gratis 06-num- mer en wordt dan verder bege leid door een computerstem in naar keuze het Nederlands, En gels. Arabisch. Turks of Papia mento. In een munttelefoon is de inworp van een kwartje noodza kelijk om het apparaat te 'ac tiveren'. maar dat geld valt na het gesprek terug in het retour bakje. Bellen kan vanaf elk toe stel met druktoetsen. Na het in toetsen van de 15 cijfers zegt de computerstem voor elk gesprek hoeveel geld er nog op de kaart staat. Het afschrijven van de waarde begint nadat verbinding is gemaakt. De computer geeft 20 seconden voor het saldo op is een signaal. Een telefoongesprek naar Ca nada of de VS via PTT Telecom kost normaal 1.87 per minuut (1.37 in daluren). De 'VS- en Ca- nadakaart' van 25 gulden geeft 15,5 minuut spreektijd tegen 13 minuten en ongeveer 25 secon den bij normaal tarief. Een 'kor ting' van 15 procent, die ook geldt voor de gesprekstijd in da luren (21.5 minuut met kaarti. Telefoneren naar Suriname (normaal 4,62 per minuut, 3.85 daluren) levert met de 'Surina- mekaart' van 50 gulden een tijd winst op van 20 procent: 13.5 mi nuut in plaats van 10 minuten en ongeveer 50 seconden. In dalu ren: 16 minuten en 15 seconden in plaats van ongeveer 13 minu ten. Unieke vondst bij opgraving in Castrieum CASTRICUM (GPD) - Bij Ar cheologische opgravingen in Castrieum is een Keltische gou den munt gevonden. Het gaat om een zogenoemde stater van de Nervii-stam. een bevolkings groep uit Belgie en Noord- Frankrijk. De munt is door de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) ge dateerd op vijftig jaar voor Christus. Het geldstuk toont een gesty- leerd paardje en aan de keerzijde een gestyleerde kop. Een derge lijke munt is nooit eerder in Ne derland gevonden. Wel werd in Velsen ooit een Keltische bron zen munt aangetroffen. De ont dekking is twee maanden gele den gedaan. De munt lag in de bodem vlakbij de paalresten van een woning van de inheemse be volking, eind derde eeuw. De gouden stater is samen met nog 120 ter plekke aangetroffen munten ivan de tweede tot de twaalfde eeuwi in handen ge steld van het Koninklijk Pen ningkabinet Leiden. Kermis dicht HAARLEM (ANP) - Op last van de politie in Haarlem is woens dagavond omstreeks tien uur een kermis in de Haarlemse wijk Schalkwijk gesloten na massale vechtpartijen. Aan de ongere geldheden deden zo'n vijftig jon geren mee, aldus een zegsman van de politie in Haarlem. De politie, die de wapenstok hanteerde en honden inzette om de menigte tot bedaren te bren gen. verrichtte in totaal zeven arrestaties. DEN BOSCH/MAASTRICHT (ANP/GPD) - Het verbod voor boeren en tuinders in Noord-Brabant en Limburg om grasland met grondwater te beregenen, is gisteren ingetrokken. Dat hebben de beide provin cies in verband met de extreme droogte be sloten. De ontheffing van het normaal in het voor jaar geldende sproeiverbod is gebaseerd op een bepaalde verdampingsnorm die slechts vijf keer per eeuw voorkomt en gisteren werd overschreden. De verboden die diverse waterschappen hebben ingesteld om te be regenen met oppervlaktewater, blijven van kracht. Behalve de boeren hebben ook eigenaren van sport- en recreatieterreinen toestem ming tot- sproeien gekregen. Ongeveer 10.000 Brabantse boeren die normaal in het voorjaar niet zouden mogen besproeien, mo gen hun grond nu wel nat houden. Voor hen is het sproeiverbod voor onbepaalde tijd van de baan. Hun duizenden collega's in Lim burg hebben een ontheffing van tien dagen. De provincie Noord-Brabant doet een drin gend beroep op zowel agrariërs als particu lieren om spaarzaam met grondwater om te springen. Ook de vakgroep veehouderij van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) heeft de leden opgeroepen ver antwoord met het water om te gaan en al leen te beregenen wanneer dit echt nodig is. De waterschappen moeten erg wennen aan de nu afgesproken regeling dat ze water moeten vasthouden, erkent voorzitter P. Franken van Het Scheldekwartier in de buurt van Breda. De waterbeheerders zijn vooral in het voorjaar sterk gericht op afvoer van water, zodat de boeren zo vroeg moge lijk met hun zware machines het fand op kunnen. De ruilverkaveling, die in de jaren zestig en zeventig het romantische Brabantse platte land omvormde tot efficiënt productieland, keert zich nu tegen de boer. De smalle diepe sloten houden het grondwater laag en voe ren regenwater in recordtempo af. Een goede sloot is in de ogen van de boer en het waterschap een droge sloot. Die instel ling moet veranderen. De slootkanten moe ten minder steil en met dammetjes en stu wen moeten ze worden omgebouwd tot wa terreservoirs. Meer water in de sloot betent een hogere grondwaterstand. Drainagepij- pen worden bevloeiingsbuizen en beregenen overbodig. Het Brabants provinciaal bestuur, de water schappen en boeren hebben inmiddels de koppen bij elkaar gestoken om herhaling van de huidige situatie van waterschaarste te voqrkomen. AMSTERDAM (ANP) - PvdA- .fractievoorzitter Wallage en zijn VVD-collega Bolkestein moeten niet te benauwd zijn om hun belofte gestand te doen dat tegenvallende bewindsperso nen in het paarse kabinet zon der mankeren tussentijds kun nen worden vervangen. Fractie voorzitter Rosenmöller van GroenLinks herinnerde .zijn collga's woensdag tijdens zijn 1- mei-toespraak in Amsterdam aan hun uitspraken bij het aan treden van het kabinet-Kok in augustus 1994. Zowel Wallage als Bolkestein verkondigde toen dat er niet al te moeilijk over moest worden gedaan als een door hen uitgeko zen bewindspersoon uiteindelijk niet de meest ideale keuze bleek te zijn. Een tussentijds politiek heengaan zou niet automatisch hoeven te leiden tot een crisis binnen of zelfs van het gehele ka binet. zo luidde de gedachten- gang. Rose'nmöller greep zijn 1-mei- toespraak aan om Wallage en Bolkestein er aan te herinneren dat het geen schande is om de coalitie tussentijds te voorzien van vers bloed. Hij suggereerde de „publiekswissel" voor de ge plaagde VROM-staatssecretaris Tommei (D66). diens collega Schmitz (PvdA) van Justitiq. de door de CTSV-ellende geplaag de WD-staatssecretaris Lin- schoten van Sociale Zaken, als mede Milieu-minister De Boer (PvdA). Rosenmöller in voetbaltermen: „In de pauze tussen twee helften worden traditioneel ook die spe lers gewisseld waar de fut eruit is of de opgedane blessures opspe len". ding (41 procent) en het omgaan met stress (61 procent). Problemen bij het werken op een afdeling zijn onderbezetting en een slechte wijze van leidingge ven. Ook zeggen leerlingen het soms moeilijk te hebben met pa tiëntengroepen die ingewikkel de zorg nodig hebben. Als een af deling niet goed functioneert, dan is de leerling daarvan de du pe. De aandacht schiet erbij in en leerlingen krijgen verant woordelijkheden die ze niet aan kunnen. Negentig procent van de onder vraagden vindt het acceptabel dat leerlingen nachtdiensten draaien. Maar dat moet dan wel met een gediplomeerd verpleeg kundige zijn. en niet. zoals in de praktijk ook voorkomt, met een ouderejaars-leerling of een uit zendkracht. Een eerstejaars- leerling zou niet voor de nacht diensten mogen worden ingezet. Een groot aantal deelnemers aan de enquête wil dat de leef tijd waarop iemand als leerling aan de slag mag. omhoog gaat. Nu is dat 17 jaar. Maar de leerlin gen vinden dat ze met zaken te maken krijgen waar ze emotio neel nog niet aan toe zijn: ern stige ziekte, verdriet, dood en agressie van patiënten. Eén van de ondervraagden: „De eisen zijn zodanig datje in een positie komt waarin je moet constate ren dat er twee uitersten zijn: je bent superman of een uitste kend actrice." Zwevend boven bizarre patronen van wieren en stenen op een dijk- glooiing. Daar hoort hij niet thuis. Wel in het huis van mensen die het landschap en het licht in hun ogen hebben. Mensen die binnen en buiten genieten van verrassende lijnen van kunst en natuur. Mensen voor wie comfort, schoonheid en huiselijkheid synoniemen zijn. DEN HAAG (ANP) - Zorginstel lingen laten leerlingen tijdens het werken vaak aan hun lot over. Toekomstige verzorgen den of verpleegkundigen vin den dat ze te weinig begeleiding krijgen, ze moeten de werk zaamheden vaak alleen doen, en een enkele keer komt het zelfs voor dat eerstejaars-leerlingen in hun eentje nachtdienst moe ten doen. Dit blijkt uit onderzoek van vak bond CFO en Jongerenorganisa tie CNV. Het rapport Hoogge- motiveerd onder extreme om standigheden. waaraan 550 leer lingen hebben meegewerkt, ver schijnt vandaag. In totaal werken ongeveer dertigduizend leerlingen in de gezondheids zorg. Over theorie en sociale vaardig heden zijn de leerlingen wel te vreden. Maai- de praktijk laat in het algemeen te wensen over, vinden de verplegenden-in-op- leiding. Zij willen meer aan dacht voor praktische vaardig heden als het omgaan met agres sie (59 procent), stervensbegelei- Politieman van ontucht verdacht 2ULEMBORG (ANP) -Een 49-jarige politieman uit Culemborg is woensdag aangehouden op verdenking van ontucht met zijn stief dochter. Hij is ingesloten hangende het onderzoek van de Rijksre- :herche. De ex-vrouw van de politieman deed onlangs aangifte. Volgens haar zou hij ruim een jaar ontucht hebben gepleegd met het nu 13-jarige neisje. De politieman kreeg woensdag te horen dat hij zich moest nelden op het politiebureau in Tiel. Daar werd hij geconfronteerd met de beschuldiging van zijn ex- vrouw. Hij is in verzekering gesteld en zit nu in een politiecel van een ander regiokorps. Advertentie Kees den Herder Inno Oscar, easy chair van Harri Korhonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3