L. Mangnus weer wethouder af Sluiswachters beter beveiligd zeeland 14 Hontenisse houdt toch vast aan afspraak om na twee jaar terug te treden Rij-ontzegging voor veroorzaken ongeluk vrachtautochauffeur Persoonlijk alarm gaat automatisch af bij ongeluk Winkel-werkproject gehandicapten Hulst op losse schroeven DONDERDAG 2 MEI 1996 van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - Pogingen van de oppositiepartijen Pro gressief Hontenisse en Alge meen Belang om hem alsnog twee jaar in het zadel te houden, mochten niet baten. Wethouder Leo Mangnus van de gemeente Hontenisse trad woensdag in een speciale raadsvergadering officieel af. Afspraak is af spraak en dus werd Jenny de Kock-Ringoot zijn opvolger maatschappelijke zaken. Mang nus is weer terug bij af: raadslid voor de partij die nog altijd zijn naam draagt: Lijst L. Mangnus. De oppositie stelde, ondanks de kritiek die zij soms op hem heeft gehad, alles in het werk om Mangnus de vier jaar vol te laten maken. M. Ie Roy van Progres sief Hontenisse noemde het be sluit om volgens afspraken in het 'regeerakkoord' na twee jaar terug te treden en de fakkel over te dragen, een 'onverstandige zet'. „De gemeente is gebaat met continuïteit." En minder met een wethouder die de keuken in moet en niet weet waar de pan nen hangen, vond ze. Ook nestor van de gemeente- Vrije toertocht van WTC Aloy GRAAUW - Na jaarlijkse toer tochten achter voorrijders start de wielertoeristenclub WTC Aloy zaterdag met een vrije toer tocht. Deze ronde van Zeeuws- Vlaanderen gaat over 150 kilo meter. De deelnemers kunnen vanaf 7.00 tot 9.00 uur inschrij ven in zaal Modern aan de Dorpsstraat in Graauw. De vol ledig bewegwijzerde tocht kan individueel of in groepjes in ei gen tempo verreden worden. In zaal De Tol in Oostburg wordt een controlepost ingericht. raad A. Roctus van Algemeen Belang vond het een slechte ont wikkeling dat wethouders de laatste jaren telkens slechts voor twee jaar aanblijven. „Dat is voor de wethouder zelf ook niet leuk. Eer hij goed en wel is ingewerkt, zijn zijn twee jaar om." De loftuitingen richting Mang nus waren niet van de lucht, maai' de stemmen beslisten an ders. De ruime meerderheid van de stemmen (inclusief die van Mangnus zelf en fractiegenoot J. Hageman-Van Damme) ging naar J de Kock-Ringoot van Lijst P. Mangnus. Zij aanvaard de de benoeming van harte. Burgemeester T. Steenkamp herinnerde de raadsleden en toehoorders aan de vier jaar dat Mangnus, na een lange periode (vanaf 1970) als raadslid, wet houder sociale zaken was. Zijn taak was niet altijd even dank baar, soms zelfs lastig, erkende Steenkamp. De Nieuwe Bij standswet, de Wet Voorzienin gen Gehandicapten, de renova tie van de Bossestraat en het we ren van intensieve veehouderij en zijn hier voorbeelden van. Maar ook de - nog actuele - kwestie rondom de windmolens. Die worden, als de Raad van State het beroep van omwonen den verwerpt, in de omgeving van de woning van de zoon van Mangnus geplaatst. „Dat is ook wethouder zijn: niet alleen lin ten doorknippen, maar moeilij ke beslissingen nemen. Dan weet je dat je tegenwind kunt verwachten." Nestor Roctus meende dat hij geen zwalkende wethouder was, zoals sommigen beweren. Hij vond hem juist altijd stevig in de schoenen staan. Dat hij vragen van raadsleden in de vergaderin gen dikwijls liet beantwoorden door de burgemeester, had vol gens Roctus niets met onwe tendheid te maken, maar was juist goed bekeken. „De burge meester laten werken op jouw commando, dat is knap. Het be tekent dat er een perfecte een heid binnen het college be staat." Roctus had ook bewon dering voor de wijze waarop Mangnus 'complete wetteksten op tafel kon gooien'. De stelling van wethouder B. Pauwels dat Mangnus geen man van lange verhalen is en niet van 'gezever' houdt, was dit keer niet aan hem besteed. 'Hij zegt nu meer. dan in de afgelopen vier jaar bij elkaar' fluisterde een aanwezige. Mangnus ging uitge breid in op de moeilijke, maar ook leuke kanten van het wet houderschap. „Ik heb ze eens ge teld. We hadden een keer 102 agendapunten in een week." Dat het hem niet is gelukt de eenma lige korting op de energienota voor minima in te voeren, vindt hij nog steeds jammer. Hij hoop te dan ook dat zijn opvolgster daar wel in zal slagen. Avondmarkt in Sas van Gent steeds gezelliger SAS VAN GENT - De onder nemersvereniging Sas 70 mik te het vorige decennium pre cies in de roos toen ze begon met de jaarlijkse avondmarkt op 1 mei. Veel Nederlanders willen de feeststemming na Koninginnedag nog wel een dagje in ere houden èn de Bel gen willen op hun vrije dag van de arbeid maar wat graag naar Sas van Gent komen. De editie van 1996, de elfde, was weer een bijzonder ge slaagde, want een zeer drukke. De lucht zag er woensdagmor gen nog een beetje dreigend uit, maar toen de markt om 14 uur - de avond heeft een lange vooravond gekregen - werd geopend, was het stralend weer. Direct aan het begin van de middag moesten automobi listen al een eindje buiten het centrum een parkeerplaats zoeken, omdat alle straten rondom de Markt vol stonden met geparkeerd blik. Van de meer dan 160 kraam- houders en standwerkers was dan ook nauwelijks kritiek te horen. „Net voor het begin zijn er altijd wel enkele handelaren die op het laatste moment toch liever op een andere plek hadden gestaan. Maar als ze later merken dat het publiek de hele markt over zwerft, maakt het niet meer uit", zei G. van der Heijden, één der or ganisatoren van de Sasse mei- markt. Naast de eettentjes, kleding- kramen en uitstallingen van huishoudelijke artikelen en cosmetica waren vertegen woordigers van voetbalpara- fernalia goed vertegenwoor digd. Het kampioenschap van Ajax en het komende Euro pese voetbalkampioenschap inspireert niet alleen de ma kers van petten, shirts, sjaals en mokken, maar zorgt ook voor dekbedden, kussens en slaapzakken met oranje-leeu wen en clubemblemen. De 1 mei markt trekt steeds meer mensen uit de regio, maar ook uit België naar Sas van Gent. foto Charles Strijd Vlag met Keltisch kruis verwijderd HOEK/GROEDE/IJZENDIJKE - De politie moest dinsdj opnieuw in actie komen om een vlag met Keltisch kruis te ve wijderen. De Nederlandse driekleur hing bij een school aanij Langestraat in Hoek. Met zwarte verf was hierop het runeteto gespoten. Het is de tweede keer in één week dat in Hoek w vlag met dergelijk symbool werd aangetroffen. Vlaggen zijn overigens ook in trek bij dieven. Een campinghq der van een camping aan de Provinciale weg in Groede de. woensdag aangifte van diefstal van een ANWB-vlag. Ookij mast bleek verdwenen. Een bewoner aan de Markt in IJzendj ke meldde dat zijn Nederlandse driekleur was weggehaald. was de grote vlag 's nachts vergeten binnen te halen. Parkeren op Rosegracht beboet TERNEUZEN - Een aantal mensen weet nog niet dat de wee markt op woensdag voorlopig niet op de Markt in Terneuze maar op de Rosegracht wordt gehouden. De politie moe woensdag op zoek naar twee automobilisten die hun voertu ondanks een verbod aan de Rosegracht hadden geparkeerd De politie wist één van hen op tijd te waarschuwen. Deze ki zijn auto nog verzetten. De tweede automobilist moest 120 gi den aan takelkosten betalen. Hij arriveerde toen de takelw gen al bij het voertuig stond. Personenauto in brand TERNEUZEN - Een personenauto van een inwoner uit Te neuzen liep woensdag ernstige schade op aan de motorkap. 1] auto van een inwoner van Terneuzen vloog spontaan in bran op de Grenulaan in Terneuzen. Toen de brandweer arriveerd hoefde die alleen nog wat na te blussen. De auto moest word] weggesleept. Over de oorzaak is niets bekend. Bromfiets gestolen HULST/HOEK/TERNEUZEN - Een 17-jarige jongen uit Waa munster ontdekte woensdag dat zijn bromfiets was gestole Hij had de brommer enkele dagen geleden met een lekke bai op de Zoetevaart in Hulst geparkeerd. Toen hij het voertu weer wilde ophalen, bleek deze door anderen al weggehaald Een bloemenvaas van 450 Duitse Marken werd onlangs gest len uit de tuin van een woning aan de Langestraat in Hoek. I in Duitsland wonende eigenaar van de woning deed hierv woensdag aangifte. In een buurthuis aan het Rivierenpark in Terneuzen wej woensdag een lederen jack ontvreemd die aan de kapstok hir( De 34-jarige eigenaar meldde dit diezelfde dag bij de politie Zakkenrollers in Terneuzen TERNEUZEN - Na Sluis en Hulst worden zakkenrollers nu oj in Terneuzen actief. Twee bezoekers van de weekmarkt aanj Rosegracht deden woensdag aangifte van diefstal van hun pd temonnee. Een 29-jarige vrouw uit Sas van Gent mist een kl ne duizend gulden en haar paspoort. Ook een 70-jarige vron ontdekte dat haar portefeuille, die zij kort daarvoor nog ha gebruikt, was verdwenen. Daarin zaten enkele tientjes en ha> huissleutels. Vals geld ingeleverd in Nieuwvliet NIEUWVLIET - Een bedrijf aan de Zeedijk in Nieuwvliet dej woensdag aangifte van vals geld. Het bedrijf trof die dag bij N tellen van de daginkomsten een vals biljet van honderd guldj aan. De herkomst ervan is niet bekend. Man aangehouden met harddrugs TERNEUZEN - Een 27-jarige man uit Hoek werd woensd aangehouden in de binnenstad van Terneuzen. Hij bleek in h bezit van enkele grammen harddrugs. Een 17-jarige jongen zonder vaste woon- of verblijfplaats kit voor de tweede keer een binnenstadsverbod. Hij werd woei dag gesignaleerd in het Terneuzense centrum, terwijl voor he een verblijfsverbod geldt. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Dit zit dicht tegen een misdrijf aan", zei offi cier van justitie mr. H. I. den Hartog woensdag over het on geval dat een 23-jarige vracht wagenchauffeur uit Willemstad vorig jaar veroorzaakte. De man, die veel te lang achter het stuur had gezeten, reed door rood en ramde een persone nauto. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige Oost-Sou-' burgse, raakte zwaar gewond. De Middelburgse kantonrech ter mr. M. J. M. Klarenbeek leg de de chauffeur woensdag een rij-ontzegging op van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk. Vrijdagmiddag 29 september naderde de man vanaf de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissin- gen met een vaartje van meer dan zestig kilometer per uur het stoplicht op de splitsing met de President Rooseveltlaan. Dat stoplicht stond op groen. Hij wierp een blik op de kaart op het dashboard naast hem. Het stop licht sprong op rood, maar dat zag hij niet. Met ernstige gevol- Drankrijders aangehouden HEINKENSZAND - Verschil lende mensen zijn dinsdag avond door de politie aange houden omdat zij op Koningin nedag te veel hadden gedron ken en toch achter het stuur wa ren gekropen. Om één uur 's nachts werd een 26-jarige man uit Heinkenszand in zijn woon plaats aangehouden. Hij verzet te zich tegen zijn arrestatie en moest geboeid worden overge bracht naar het politiebureau in Goes. De 26-jarige had twee keer zo veel gedronken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod voor vijf uur en een proces-verbaal. Bo vendien kan hij een schadeclaim tegemoetzien omdat hij de kle ren van een agent had bescha digd. Dinsdagavond om half negen werd in Yerseke een 54-jarige be woner uit deze plaats aangehou den die ruim drie keer te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal, een rijverbod voor negen uur en zijn rijbewijs is ingevorderd. Rond dezelfde tijd werd nog een 26-jarige man uit Rilland in zijn woonplaats aangehouden. Die had drie keer zo veel gedronken als toege staan. Hij kreeg proces-verbaal, een rijverbod van zeven uur en zijn rijbewijs werd ingevorderd. gen. Toen hij weer opkeek zat er een personenauto onder zijn bumper. Onderzoek door de politie wees uit dat de auto over een lengte van 11,6 meter door de vracht wagen werd meegesleept. De personenauto werd volledig ver nield. De bestuurster moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd. Ze liep scheur tjes op in schedel en heupkom en zes gebroken ribben. Na het on geval lag ze een maand in het zie kenhuis. De chauffeur infor meerde één keer naar de toe stand van het slachtoffer. Verder liet hij het erbij zitten. Officier van justitie Den Hartog verweet de chauffeur onverant woordelijk gedrag. Ze wees op het gevaar dat een kolos als een vrachtwagen voor minder grote verkeersdeelnemers kan opleve ren. Dat de man de rijtijdenwet had overtreden, was voor haar aanleiding een forse straf te ei sen. Daarom eiste ze een boete van duizend gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van drie maanden. De man, die samen met zijn va der en zijn broer een transport onderneming met twee vracht wagens drijft, verklaarde dat een rij-ontzegging het faillisse ment van het bedrijf zou beteke nen. Rechter Klarenbeek had geen oor voor dit argument. Hij achtte de overtreding van de chauffeur bijzonder ernstig. Daarom besloot hij de eis van Den Hartog niet te volgen, maar de man een rij-ontzegging op te leggen van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een boete van 350 gulden Ruitentikkers KAPELLE - Onbekenden heb ben met stenen de ruiten inge gooid van de woning van een 32- jarige Kapellenaar. Dit gebeur de in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Biezelingse- straat. Over motieven voor de vernieling is niets bekend. Excursie Fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - De Ver eniging Natuurmonumenten houdt zaterdag 4 mei een excur sie in het oude verdedigings werk Fort Ellewoutsdijk. Het fort ligt in de Zak van Zuid-Be veland, temidden van de natuur gebieden De Inlaag 1887 en het buitendijkse Zuidgors. De ex cursie begint om 10 uur op de binnenplaats van het fort. Sluismeester J. Dooge die de Roompotsluizen bedient, draagt het alarm met zendertje aan een koord om zijn hals. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster GOES - Gelukkig is het in Zeeland nog niet voorgeko men dat een sluiswachter die alleen een post bemant onwel wordt. Hulp is in zo'n geval vaak - letterlijk - ver te zoe ken. Het eerste ongeluk wordt niet afgewacht: de Scheep vaartdienst Oosterschelde is overgegaan tot de aanschaf van een persoonlijk beveili- gingssyssteem. Het is een klein alarm met een zender tje, dat de wachter om de hals draagt. Wanneer alarm geslagen wordt, stuurt de zender signa len naar de centrale van een beveiligingsdienst. Daar ligt een draaiboek met daarin be schreven wie er bij welk sig naal ingeschakeld moet wor den. Er zijn drie verschillende signalen. Ger de Bruijn, plaatsvervangend hoofd van de scheepvaartdienst: „Ie mand kan onwel raken, in het water vallen of zelf alarm ge ven. In het eerste geval geeft het alarm een pieptoon wan neer de drager niet rechtop zit of staat. Deze toon waar schuwt de drager, die dan nog vijftien seconden heeft om het alarm te stoppen. Pas daarna gaat er een signaal naar de centrale." Dit voorkomt loos alarm wanneer iemand bij voorbeeld in slaap valt. De Bruijn ziet ook de minder leuke bijkomstigheid van het afgaan van het alarm in be paalde zithoudingen. Het is bijvoorbeeld niet ondenkbaar dat sluiswachters het alarm even aan een deurkruk han gen om te voorkomen dat het nodeloos afgaat. De Bruijn: „Ook in het kader van de Arbo- wet zijn we verplicht zorg te dragen voor onze mensen. We verstrekken de middelen en hopen dat zij er gebruik van maken." Jos Molenaar, sluiswachter op de Bergsche Diepsluis, ziet vooral de voordelen van de be veiliging bij het werken rond. de sluis. Het alarm gaat af wanneer het in aanraking met water komt.. „Wanneer je over de sluisdeuren loopt en je zou struikelen, dan loop je grote kans in het water te vallen. Met dit systeem kan het nog wel een kwartiertje duren voor er hulp is, maar dat is beter dan geen hulp." Vrouwen Voor een deel van de medewer kers op de sluizen is de moge lijkheid om zelf alarm te slaan zeer welkom. De Bruijn: „Vooral de vrouwelijke mede werkers voelen zich nu een stuk prettiger. Als je in het donker op de sluis zit, dan krijg je de indruk datje missie werk verricht." Molenaar ziet het er niet gauw van komen dat hij gebruik zal moeten ma ken van de derde mogeljkheid „Als er onenigheid met een van de klanten is, is het goed te weten dat we alarm kunnen slaan. Vooral bij mijn vrouwe lijke collega's is het gevoel van veiligheid sterk verbeterd. Zij hebben een eigen zendertje waarmee ze op weg naar hun auto ook nog beveiligd zijn." De Bruijn is verbaasd dat er in de media nogal veel tam-tam wordt gemaakt over de aan schaf van het nieuwe beveili gingssysteem. „Het is een vrij nieuw systeem. We zijn een van de eersten die het op grote schaal hebben ingevoerd, maar niet de eersten die ermee werken. Ik heb van collega's elders gehoord dat het sys teem bij hun al eens daadwer kelijk gefunctioneerd heeft. •Bij ons trouwens ook, maar dat was het gevolg van de nieuwsgierigheid van een van onze medewerkers. Hij liet het alarm afgaan en inderdaad werd er toen actie onderno- men. Een voordeel van dit eer ste alarm is dat we daarna nog enkele verbeteringen konden aanbrengen." Drie schepen van de dienst zijn ook uitgerust met het sys teem. Er is inmiddels oók be langstelling van de Scheep vaartdienst Westerschelde voor een dergelijke beveiliging van de vuurtorenwachters. van onze verslaggeefster HULST - Het opzetten van een winkel, atelier en lunchroom in Hulst door verstandelijk gehan dicapten staat op losse schroe ven nu het zorgvernieuwings fonds niet bereid is financieel aan het project bij te dragen. Het Regionaal Overlegorgaan Zorg Zeeuws-Vlaanderen, het dagcentrum in Sint Niklaas, het dagverblijf Eeckenstein in Sint Jansteen en de Wereldwinkel zijn naarstig op zoek naar an dere financiers. Voorzitter N. Vandevorst van het ROZ Zeeuws-Vlaanderen is pessimistisch over de kansen van het project. Het idee was, in Hulst een winkel te beginnen waarin verstandelijk gehandi capten artikelen verkopen die gemaakt zijn door andere ver standelijk gehandicapten. Ook zouden een atelier, lunchroom en Wereldwinkel aan de winkel worden toegevoegd. Bezoekers zouden dan. onder het genot van een kopje koffie, kennis kunnen maken met de makers van de producten, die in het atelier aan het werk zijn. Nu het zorgvernieuwingsfonds geen geld over heeft voor het project, is het volgens Vande vorst maar de vraag of het hele Politie bekeurt 29 hardrijders OVEZANDE - De politie in het district Oosterscheldebekken heeft woensdag op twee plaat sen snelheidscontroles gehou den. Op de Hoofdstraat te Ove- zande passeerden 72 voertuigen de radarpost, waarvan er één te snel reed. Op de Kruiningenpol- derweg te Nisse werden 28 over tredingen geconstateerd onder 288 gecontroleerde voertuigen. Autokraker neemt geld weg WISSENKERKE - Een 42-jarige vrouw uit België heeft woens dag bij de politie aangifte ge- daan van inbraak in haar auto in Wissenkerke. Zij mist bankpasjes, cheques en voor honderden guldens aan Belgisch en Nederlands geld. De inbraak werd gepleegd rond half één. De vrouw had haar auto af gesloten geparkeerd aan de Kei- hoogtweg in Wissenkerke. plan doorgang kan vinden, participanten voeren binn kort gesprekken met mogeli andere financiers. Vandevorst hoopt dat het p ject alsnog, in afgeslankte voi kan doorgaan. „De lunchroi vraagt de meeste investering en vereist ook de inzet van d kundig personeel. Misschi moet dat plan op dit momi dan maar vervallen." Toch ki hij niet voor een 'halfslacht oplossing'. Wanneer het de p tijen niet lukt andere bron! aan te boren, is het initial voorlopig van de baan. Dan gaat de Wereldwinkel ovi gens wel alleen verder. De sti ting heeft vergevorderde pl nen om de milieuvriendeli producten uit Derde-Wereldl den ook in Hulst aan de man gaan brengen. Waar de win moet komen, is nog niet beke Proefschip vervangen door andere rondvaartboot van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Het Portaal v Vlaanderen beschikt vanaf v dag over een nieuwe boot i voortaan toeristen en recre ten over het Kanaal van Gi naar Terneuzen moet voer Het is een voormalige veerbi die ooit tussen de Duitse w den en Denemarken voer. De VW had gedurende twee) ken het raderschip The Old per in gebruik, nadat de roi vaartboot Lady Isabella be april afbrandde. Deze proef 1 ten einde omdat de schippei toch voor koos zijn werkzaam den in Brugge voort te zett Coördinator P. Gerreman I gelukkig meerdere aanbied gen lopen, dus een vervan werd snel gevonden. Het werd de veerboot van sch per Alexander de Vries uit Hai weert. De zeewaardigheid het schip maakt haar uiterm geschikt om ook de Westerse!) de te bevaren. Het schip bie plaats aan honderd personen, voorzien van een grote kaji met bar en heeft op het dak e open tent met stoeltjes. Het is bedoeling dat De Vries ook n sportvissers de Schelde op ga Vrijdag wordt de rondvaarttx feestelijk in gebruik genomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 36