Eén visie op toerisme broodnodig College Zierikzee wil toch muurtjes op het kerkplein PZC GedeputeerdeSchouwen is nog niet vol zeeland Rij-ontzegging voor veroorzaken ongeluk vrachtautochauffeur Uitzendbureau en gemeente onder één dak in Kruiningen Geen 5 mei-viering 0| Schouwen-Duiveland Ringrijdersseizoen is weer van start DONDERDAG 2 MEI 1996 s 14 Wethouder op VW-symposium: herindeling hèt moment om problemen op te lossen ZIERIKZEE - Voor Schouwen- Duiveland moet één toeristi sche visie worden ontwikkeld waarvoor overheid, onderne mers en VVV de bouwstenen le veren. Dit plan legde wethou der C. W. Veerhoek van Wester- schouwen woensdagmiddag voor aan zijn gehoor tijdens een symposium in Zierikzee over de toeristisch/recreatieve ontwik keling op Schouwen-Duive- land. Het symposium werd ge houden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de plaat selijke VVV. Veerhoek vreest echter dat het de nieuwe ge meente aan het gereedschap ontbreekt om dit initiatief goed uit te voeren. „Als de huidige stuurgroep niet tot voldoende invulling komt voor het toeris me, dan zal de politiek het moe ten doen", waarschuwde hij. Toerisme zorgt voor veel directe en indirecte werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland en ver dient dus een plekje hoog op de politieke agenda, betoogde Veerhoek. Een integrale visie is daarbij onontbeerlijk, vindt hij. „Anders sla je de plank steeds weer mis." Maar dan moeten er wel voldoende ambtenaren be schikbaar zijn die zich met toe ristische zaken kunnen bezig houden. En daar wringt de schoen, meent Veerhoek, die zich afvraagt of de stuurgroep wel voldoende prioriteit geeft aan toerisme. „Terwijl de herin- Toiletten van sportcomplex vernield AAGTEKERKE - Op een sport accommodatie aan de Kelder- weg in Aagtekerke is een com plete toiletinrichting vernield. De schade bedraagt 1.500 gul den. De vernielingen zijn tussen maandagavond en woensdag ochtend gepleegd. Politie bekeurt 35 hardrijders SINT LAURENS - Aan de Noordweg in Sint Laurens wer den dinsdag 35 automobilisten bekeurd voor te snel rijden. Tus sen 7 en 15.45 uur passeerden 3695 voertuigen de radarappara- tuur. De maximum snelheid op deze weg is 50 kilometer per uur. deling hèt moment is om de pro blemen structureel op te los sen." Horecaondernemer en oud voorzitter van Horeca Neder land, L. Ezinga uit Schudde- beurs, had wel oren naar de plan nen van Veerhoek. Hij wil echter eerst met de ondernemers tot een gezamenlijke visie komen en dan pas met de overheid en de WV om de tafel gaan zitten. ..Als ondernemer moetje je niet laten leiden door de overheid", verklaarde Ezinga. „Want je hebt tegengestelde belangen." De ondernemers zullen in elk ge val tot een 'stukje kwaliteitsver betering naar de toekomst' moe ten komen, meldde hij. Overi gens zei Ezinga nog weinig te hebben gemerkt van samenwer king in de recreatieve sector op het eiland. „Ik heb er geen goed gevoel over." Verder pleitte de ondernemer voor een economische formule met een 'label voor elk segment'. Schouwen-Duiveland moet elk type toerist, maar vooral de wel gestelde, iets te bieden hebben, bedoelde hij hiermee. „We moe ten ergens op koersen." Veer hoek zag dit anders: „We moeten ons niet richten op een bepaald soort toerist, maar zorgen dat het recreatieve warenhuis in or de is. De toerist zal zich aanpas sen aan het beeld dat wij schep pen." Naast de integrale visie gaf de Westerschouwse wethouder nog enkele andere suggesties; zo zouden elk jaar activiteiten moeten worden georganiseerd rond een eilandelijk thema en moet jaarlijks een evenement op poten worden gezet dat landelij ke bekendheid vergaart. De der de spreker, directeur R. H. ter Heide van de provinciale VVV. stelde dat Schouwen-Duiveland zich moet onderscheiden van andere recreatie-oorden. „Je moet opvallen om de aandacht van de toerist te trekken", ver kondigde hij. Om dit te bewerk- van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland is nog niet 'vol'. Meer toeristen herbergen op het ei land stuit niet op problemen. Wel moet een groter ruimtebe slag van de verblijfsrecreatie worden tegengegaan. Het toe risme moet meer gespreid wor den, en zich niet teveel concen treren in de acht weken die het hoogseizoen duurt. Dagrecrea tie zou een hogere bijdrage moe ten leveren aan de voorzienin gen op hét eiland. De Zeeland kaart zou daarvoor een goed middel zijn. Dat zei gedeputeer de G. de Kok woensdag tijdens de 1 mei-conferentie van de PvdA afdeling Schouwen-Dui veland. „Want recreatie is ge deeltelijk de kurk waar Schou wen-Duiveland op drijft." De Zierikzeese wethouder D. van der Wekken was het niet met De Kok eens: „Zeeland is wel vol. Er vinden stiekem aller lei uitbreidingen van recreatie- bedrijven plaats. De horizon wordt, voral aan de noordkant van het eiland, volgebouwd. Dat is te gek. We moeten deze ont wikkeling een halt toeroepen." T. Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie ZMF beaamde dat: „Tussen bestuurders en project ontwikkelaars zijn in het verle den in achterkamertjes allerlei afspraken gemaakt. Daar zitten we aan vast." Volgens De Kok nam de provin cie een 'revolutionair stand punt' in toen besloten werd tot een stop op de recreatie. „Dat was een keerpunt. Maar we heb ben nog te maken met een na-ijl effect. Bepaalde plannen zitten nog in de pijplijn. De gemeenten hebben er vroeger zelf voor geko zen, en de medewerking kan niet ineens van tafel zijn. Dat is een bestuurlijke realiteit." Verkeer Ook de verkeersproblematiek op het eiland kwam ter sprake. De Kok meent dat de wegen op het eiland na de aanleg van de WOV geen doorgaande verbin dingen moeten worden voor ver keer dat niet Zeeland als be stemming heeft.. „Hoe meer doorstroming, hoe meer verkeer. In de zomer staat er wel eens een file. Voor de rest zijn de verbin dingen uitstekend." Zowel F. Ar kenbout van het bureau Zeeland Noord als H. van Oost pleitten daarentegen voor een betere doorstroming voor zowel het goederenvervoer als de recrea tie. Het serieus bedoelde voor stel van het Bruse raadslid C. van den Berge van de Lijst Van de Velde zorgde echter voor hila riteit: „Maak van de N59 een vierbaansweg. Dat is heel goed mogelijk. We kunnen zo begin nen met het draaien van het as falt." van onze verslaggever MIDDELBURG - „Dit zit dicht tegen een misdrijf aan", zei offi cier van justitie mr. II. I. den Hartog woensdag over het on geval dat een 23-jarige vracht wagenchauffeur uit Willemstad vorig jaar veroorzaakte. De man, die veel te lang achter het stuur had gezeten, reed doch- rood en ramde een persone nauto. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige Oost-Sou- burgse, raakte zwaar gewond. De Middelburgse kantonrech ter mr. M. J. M. Klarenbeek leg de de chauffeur woensdag een rij-ontzegging op van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk. Vrijdagmiddag 29 september naderde de man vanaf de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissin- gen met een vaartje van meer dan zestig kilometer per uur het stoplicht op de splitsing met de President Rooseveltlaan. Dat stoplicht stond op groen. Hij wierp een blik op de kaart op het dashboard naast hem. Het stop licht sprong op rood, maar dat zag hij niet. Met ernstige gevol- Drankrijders aangehouden HEINKENSZAND - Verschil lende mensen zijn dinsdag avond door de politie aange houden omdat zij op Koningin nedag te veel hadden gedron ken en toch achteï het stuur wa ren gekropen. Om eén uur 's nachts werd een 26-jarige man uit Heinkenszand in zijn woon plaats aangehouden. Hij verzet te zich tegen zijn arrestatie en moest geboeid worden overge bracht naar het politiebureau in Goes. De 26-jarige had twee keer zo veel gedronken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod voor vijf uur en een proces-verbaal. Bo vendien kan hij een schadeclaim tegemoetzien omdat hij de kle ren van een agent had bescha digd. Dinsdagavond om half negen werd in Yerseke een 54-jarige be woner uit deze plaats aangehou den die ruim drie keer te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal, een rijverbod voor negen uur en zijn rijbewijs is ingevorderd. Rond dezelfde tijd werd nog een 26-jarige man uit Rilland in zijn woonplaats aangehouden. Die had drie keer zo veel gedronken als toege staan. Hij kreeg proces-verbaal, een rijverbod van zeven uur en zijn rijbewijs werd ingevorderd. gen. Toen hij weer opkeek zat er een personenauto onder zijn bumper. Onderzoek door de politie wees uit dat de auto over een lengte van 11,6 meter door de vracht wagen werd meegesleept. De personenauto werd volledig ver nield. De bestuurster moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd. Ze liep scheur tjes op in schedel en heupkom en zes gebroken ribben. Na het on geval lag ze een maand in het zie kenhuis. De chauffeur infor meerde één keer naai- de toe stand van het slachtoffer. Verder liet hij het erbij zitten. Officier van justitie Den Hartog verweet de chauffeur onverant woordelijk gedrag. Ze wees op het gevaar dat een kolos als een vrachtwagen voor minder grote verkeersdeelnemers kan opleve ren. Dat de man de rijtijdenwet had overtreden, was voor haar aanleiding een forse straf te ei sen. Daarom eiste ze een boete van duizend gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van drie maanden. De man. die samen met zijn va der en zijn broer een transport onderneming met twee vracht wagens drijft, verklaarde dat een rij-ontzegging het faillisse ment van het bedrijf zou beteke nen. Rechter Klarenbeek had geen oor voor dit argument. Hij achtte de overtreding van de chauffeur bijzonder ernstig. Daarom besloot hij de eis van Den Hartog niet te volgen, maar de man een rij-ontzegging op te leggen van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een boete van 350 gulden. Ruitentikkers KAPELLE - Onbekenden heb ben met stenen de ruiten inge gooid van de woning van een 32- jarige Kapellenaar. Dit gebeur de in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Biezelingse- straat. Over motieven voor de vernieling is niets bekend. Excursie Fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - De Ver eniging Natuurmonumenten houdt zaterdag 4 mei een excur sie m het oude verdedigings werk Fort Ellewoutsdijk. Het fort ligt in de Zak van Zuid-Be veland, temidden van de natuur gebieden De Inlaag 1887 en het buitendijkse Zuidgors. De ex cursie begint om 10 uur op de binnenplaats van het fort. Kunstenares Teja van Iloften is niet blij dat haar beeld Parel aan de Oosterschelde straks mogelijk 'ommuurd' wordt: „Als ik het wist, had ik een ander beeld gemaakt." foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het Zierik zeese college blijft bij haar standpunt dat slechts bepaal de delen van de contouren van de verdwenen basiliek op bet Kerkplein weer moeten worden opgemetseld. Tussen de Nieuwe Kerk en de Dikke Toren moet de omtrek alleen in de bestrating zichtbaar worden gemaakt. Beeldend kunstenares Teja van Hoften kan zich nog steeds niet met de plannen verenigen. Zij vindt de muurtjes niet passen bij haar kunstwerk 'Parel aan de Oosterschelde' dat eind vo rig jaar op het Kerkplein werd onthuld. Maandag 6 mei zal de commis sie openbare werken en milieu het plan onder de loep nemen. Van Hoften is ook uitgeno digd. „Ik ben er nog steeds niet voor", zegt de beeldend kun stenaar uit Burgh-Haamstede over het voorstel. „Maar ik zal het verhaal aanhoren. Dan kan ik daarna met een tegen voorstel komen." De bedoe ling is kleine gedeelten van de omtrek van de kerk, die op de plaats stond waar zich nu de Nieuwe Kerk bevindt, tot zi thoogte op te metselen. In de tussengelegen 'gaten' zullen de contouren met graniet- keien in de bestrating worden aangebracht, licht wethouder P. de Rijke toe. Overigens ge beurt dit ook tussen de Nieuwe Kerk en de Dikke To ren. Verder wil het college het Kerkplein verharden. Met de werkzaamheden zal zo'n zes ton zijn gemoeid, verwacht hoofd gemeentewerken C. L. van der Linde. De klus moet in het najaar worden geklaard. Suggesties Het toonbaar maken van de contouren van de basiliek is een voornemen waarover al ja ren wordt gesproken. Vorig jaar werd het plan weer uit de ijskast gehaald. Over de wijze waarop het initiatief zou moe ten worden uitgevoerd, werd de raad het echter niet eens. Suggesties varieerden van het voorstel dat nu op tafel ligt (PvdA en het college) tot het blootleggen van de oorspron kelijke ommuring en deze af dekken onder een glazen plaat (CDA en D66). Voor Van Hol ten was en is het metselen van muurtjes een doorn in het oog. Aan de vooravond van de ont hulling van haar kunstwerk op het Kerkplein nam zij pas ken nis van dit plan. „Onaan vaardbaar", zei ze begin no vember tijdens een commis sievergadering. Ze betoogde dat haar beeld niet past bij de opgemetselde contouren. „Als ik wist dat die muurtjes zou den komen, had ik een ander beeld gemaakt." De commis sievergadering begint om 19.00 uur in de grote commis siekamer van het Zierikzeese stadhuis. De kwestie komt ook aan de orde in de commis sie ruimtelijke ordening van donderdag 9 mei. stelligen zou bijvoorbeeld meer met campagnes moeten worden gewerkt. van onze verslaggever KRUININGEN - Uitzendbureau Start en de arbeidsvoorziening krijgen onderdak bij de ge meente Reimerswaal. De in stanties gaan kantoorruimte huren in Bachten Vaete, onder deel van het gemeentehuis te Kruiningen. Volgens het uit zendbureau is zo'n constructie uniek voor Zeeland. Nader on derzoek moet uitwijzen of in Reimerswaal intensieve sa menwerking mogelijk is tussen de gemeentelijke afdeling so ciale zaken, de arbeidsvoorzie ning Goes en de Groep Zeeland van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor (GAK). Een experiment waarbij alle in stanties één balie delen, behoort wellicht tot de mogelijkheden. Mensen die zaken rond werk en inkomen moeten regelen hoeven dan niet langer van het ene naar het andere loket. De komst van uitzendbureau Start en de ar beidsvoorziening staat los van een eventueel samenwerkings project maar zou daar wel mooi op aansluiten. Voornaamste re den om een steunpunt te openen in Kruiningen is dat Reimers waal steeds belangrijker wordt voor het uitzendbureau. J. van Zwol, manager van Start Goes: „Gezien de bedrijvigheid dj willen we zo dicht mogelijk onze klanten zitten, dus bij dernemingen en werkzoekf den." Het huren van kanto ruimte in een gemeentehi vindt Van Zwol gunstig ome zo een aantal bij elkaar betrc ken diensten onder één d komt. Plan is het steunpu woensdag 5 juni officieel te oj nen. Het streven is al te ga draaien vanaf maandag 20 me Onderzoek Het nader onderzoek past int landelijk streven naar betere menwerking tussen bedrijfsv enigingen als uitvoerders van werknemersverzekeringen gemeenten als uitvoerders v de bijstandswet en arbeidsva ziening. Het onderzoek gebet dan ook op basis van het lam lijk startdocument Samenw king Werk en Inkomen. Dat ri port werd gemaakt door t Centraal Bureau Arbeidsva ziening, het Tijdelijk Institu coördinatie en afstemming ca) en de Vereniging Nederlai se Gemeenten (VNG). De co: missie welzijn bespreekt plannen dinsdag 7 mei. De t eenkomst in het gemeentehi te Kruiningen begint om 20, uur. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland laat de viering van be vrijdingsdag, 5 mei, aan zich voorbij gaan. Mensen die van plan zijn deze dag wel te vieren, kunnen bijvoorbeeld naar Vlis- singen, waar een provinciale viering is. Dat de 5 mei-viering op Schouwen-Duiveland dit jaar nog magerder is dan in voorgaande jaren heeft te ma ken met het feit dat bevrijdings dag dit jaar op een zondag valt. Bovendien is het geen 'jubi leumjaar' en hebben de scholen mei-vakantie. Ook de herdenking van de geval lenen op 4 mei wordt een sobere plechtigheid. Slechts in drie ge meenten is een kranslegging. In Renesse wordt namens de ge meenten Westerschouwen, Brouwershaven en Zierikzee een krans gelegd bij het monument aan de Oude Moolweg. De tien verzetsstrijders, die in de oorlog werden opgehangen, waren in woners van deze gemeenten. Voorafgaand aan deze kransleg ging is een bijeenkomst in het dorpshuis. Groep acht van open bare basisschool 't Staepel'of, die het monument, heeft geadop teerd, speelt een prominente rol bij de plechtigheden. De leerlin gen plaatsen een krans en leg gen rozen op het graf van de ver zetsstrijders. In Zierikzee is een stille tocht naar het monument op de Grachtweg, waar kinderen van de protestants christelijke ba sisschool J. L. de Jonge een krans leggen. Daarnaast z kransleggingen op de gebrui) lijke plaatsen. Brouwershaven beperkt zichl de vertegenwoordiging in nesse. Zelf heeft de gemeei geen herdenkingsmonume Bruinisse heeft dat evenn maar daar is de kranslegging; als gebruikelijk, bij een kruis de algemene begraafplaats, gemeenten Middenschouwen Duiveland laten het de vie: mei helemaal afweten. Afgez van de gebruikelijke twee mil ten stilte en klokgelui wordt oorlog op gemeentelijk nive niet herdacht. Geen geld Waren er voorheen op 5 mei r festiviteiten in de gemeei Westerschouwen, dit jaar zall rustig zijn. „Het valt dit jaar een zondag. Bovendien is I geen kroonjaar", laat een woo voerder van de gemeente wet De Oranjevereniging in Bur Haamstede, die vorig jaar 1 programma verzorgde, doeti jaar niets aan bevrijdingsè „We krijgen geen cent subsi van de gemeente." In Zierikzee is het van hetzeli laken een pak. „De gebruikelij optocht van de scholen gaat! jaar niet door wegens de ra vakantie", aldus een woordvoi der. Zowel Brouwershaven s Middenschouwen zeggen no< aandacht te besteden aan det vrijding, en Duiveland en Br nisse noemen de zondag als i den dat ze feestelijkheden jaar helemaal achterwege late van een medewerker SINT-MAARTENSDIJK - De eerste ringrijwedstrijd van het nieuwe seizoen is in Sint-Maar tensdijk gewonnen door René Provoost. René liet zien dat hij ondanks de lange winterstop toch in een prima vorm is. Hij stak alle 20 ringen op de 38mm ring en stak 's ochtends zelfs de ring van 10mm. De tweede plaats was voor Marcel van den Broeke die eveneens alle 20 rin gen stak. De derde prijs was voor Frank Brasser met 19 rin gen en na kamp met vier andere rijders. Simon de Pagter won de pollepel. Uitslag na 20 beurten: l.René Pro voost 20; 2.Marcel van den Broeke, 20; 3.Frank Brasser, 19; 4 Jan Willem Poppe, 19; 5 Simon de Pagter, 19; 6.Cor Janse. 19; 7.Paul van den Broeke, 19; 8.Linda Zijl, 18; 9.Diana Wisse, 18; 10.Job Wisse, 17. ll.Ronny Stroo, 15; 12 Jan Willem Minnaard, 14; 13.Edward Dingemanse, 13; 14.Suzy de Pagter, 12; lö.Petra Blaas, 12; lO.Wilco Maranus, 12. Pollepel'. Simon de Pagter. Middelburg In Middelburg reden 22 rijders van Middelburg, Nieuwland en Zuid-Beveland een wedstrijd op de Dam in Middelburg. Hier werd Leo Wabeke winnaar door 28 van de 30 ringen te steken. Pe ter de Vos werd tweede door eveneens 28 ringen te steken, hij werd tevens winnaar van de ei ste beker. De pollepel werd wonnen door Leo Wabeke en eerste prijs voor de versieri werd gewonnen door Boy Vad Uitslag na 30 beurten: Ï.Leo Wabel 28; 2.Peter de Vos. 28; 3 David lemse. 27; 4.Boy Vader, 27; 5J Kwekkeboom, 26; 6.Piet Meijer, 7.Hans van de Vrie, 25: 8.Rens B beke. 23; 9 Ella Poppe, 23; 10. Schout, 22; 11.Simon de Vos, 12,Jan Hendrikse, 19; 13. Johan Ba 19; 14.Paulien Willemse, lö.Mananne Willemse, 15. Beke 1 Peter de Vos, 2.Hans van de Vi 3 David Willemse. Pollepel: Leo V beke. Versiering: l.Boy Vad 2.Hans van de Vrie, 3. Johan Baas. Agenda ZRV wedstrijden: 11 i ringnjden: Aagtekerke Jubilea wedstrijd 09.00-17.00 uur: Grijpsk ke 08.00-17.00 uur; Kapelle 08 17.00 uur, Vlissingen i Kasteelstra 09.00-17.30 uur. Politie bekeurt 29 hardrijders OVEZANDE - De politie in 1 district Oosterscheldebekk heeft woensdag op twee plai sen snelheidscontroles gehc den. Op de Hoofdstraat te Oi zande passeerden 72 voertuig de radarpost, waarvan er één snel reed. Op de Kruiningenp derweg te Nisse werden 28 ovi tredingen geconstateerd ond 288 gecontroleerde voertuigen Keltisch kruis verwijderd HOEK/GROEDE/IJZENDIJKE - De politie moest'dinsdag opnieuw in actie komen om een vlag met Keltisch kruis te ver wijderen. De Nederlandse driekleur hing bij een school aan de Langestraat in Hoek. Met zwarte verf was hierop het runeteken gespoten. Het is de tweede keer in één week dat in Hoek een vlag met dergelijk symbool werd aangetroffen. Vlaggen zijn overigens ook in trek bij dieven. Een campinghou der van een camping aan de Provinciale weg in Groede deed woensdag aangifte van diefstal van een ANWB-vlag. Ook de mast bleek verdwenen. Een bewoner aan de Markt in IJzendij- ke meldde dat zijn Nederlandse driekleur was weggehaald. Hij was de grote vlag 's nachts vergeten binnen te halen. De honderdste verjaardag van de VVV Zierikzee werd gevierd met een symposium in de trouwzaal van het stadhuis, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 32