Waardering voor 'Le bulldozer' PZC Communisten Rusland willen oude systeem tot leven wekken Patiënt dupe van gebrek aan overleg tussen specialisten Politici proberen munt te slaan uit 'benzinecrisis' VS Chirac uit het verdomhoekje dank zij internationale wapenfeiten Dertig jaar had. Chirac het poli tieke toneel beheersttoen hij in mei '95 op de hoogste troon te recht kwam. Weinig Fransen wisten echter wat hen boven het hoofd hing toen hij het Elysée binnenstormde. De kennismaking met 'le bulldo zer'was nimmer saai. Chirac liet kernbommen ontploffen in de Grote Oceaan en hield in eigen land miljoenen ambtenaren een rode lap voor. Aan het einde van het vorig jaar ivas zijn populari teit, zoioel in Frankrijk als daar buiten, tot een dieptepunt ge daald. Maar uit de as van zijn beleid lijkt langzaam een feniks op te rijzen. Wordt 1996 het jaar van Chirac? van onze correspondent in Parijs Cees van Zweeden Jacques Chirac, zo schreef een krant ooit, moet ergens tus sen Emile Zola en Ronald Rea gan worden geplaatst. Het was deze laatste naam die eind maart door het hoofd van menig adviseur moet hebben ge spookt, toen Chirac de geboorte van zijn eerste kleinkind be kend maakte. Zou Chirac in na volging van Reagan nu van het presidentschap een part-time baan maken? Of zelfs alleen maar op zondag vrij nemen om zijn nieuwe rol van grootvader te kunnen spelen? Maar kleine Martin is nu zes zon dagen oud en Chiracs adviseurs kunnen zich nog steeds niet her inneren een Dag des Heren thuis te hebben doorgebracht. Chirac is gebleven wat hij altijd al was: een workaholic. Dat Chirac zelfs op zondagen in zijn werkkamer zit, is des te op merkelijker omdat hij weinig tijd nodig heeft om de kussens op te schudden. „Met hem is het alsof je elke dag naar de lance ring van een raket zit te kijken", sprak Chiracs vrouw Bernadette ooit. 'Narcostaat' De eerste raket die hij afvuurde, was gericht op Nederland. Chi rac kende nog maar amper de weg in zijn paleis of hij viel Wim Kok aan op diens gematigde drugsbeleid Kok was hoogst verbaasd: Chirac had vaker kroegtaai uitgeslagen, maar dat was tijdens zijn verkiezingscam pagne geweest. Nu had hij Ne derland onder vuur genomen tij dens een informeel diner voor re geringsleiders op het Elysée, het presidentieel paleis. Jacques Chirac was vaak verwe ten het gedrag te vertonen van een kameleon, de geschubde ha gedis die steeds een andere kleur aanneemt. Maar hoe Kok ook met Chirac sprak, de Fransman bleef onvermurwbaar. Op de eerste de beste Euro-top opende Chirac opnieuw het vuur en sindsdien escaleerde het con flict zozeer dat premier Kok uit eindelijk verzuchtte: „Ik denk niet dat het ooit nog goed komt tussen hem en mij." Zelfs sloot Chirac de grens met België om te voorkomen dat goedkope drugs uit de 'narcostaat' Neder land zijn beloofde land over spoelden. Atoomproeven Kok was echter niet de enige re geringsleider die de Franse pre sident tegen zich in nam. De laatste rookflarden van de aan val op Wim Kok waren nog niet weggetrokken of Chirac trok op nieuw zijn wapen, ditmaal het atoomwapen. Op een rechtstreeks op televisie uitgezonden persconferentie bracht Chirac een tijding die een wereldwijde vloedgolf van pro testen zou losmaken: hij ging door met de kemproeven die zijn voorganger Mitterrand had ge staakt. De vloedgolf van verontwaardi ging vermocht de Franse kusten niet te bereiken. Inwoners van Papeete (Frans Tahiti) brand den de luchthaven af en Neder landers boycotten de Beaujo- lais, maar een betoging van Greenpeace in Parijs trok slechts een paar honderd zielen. Om zijn landgenoten de straat op te krijgen, moest Chirac hen een rode lap voorhouden in de persoon van Alain Juppé, zijn premier. Juppé had eerst de na tie laten zien hoe hij als hoogbe taalde premier moeiteloos had weten te bezuinigen door in een luxe appartement te kruipen dat de stad Parijs aan hem had verhuurd voor een afbraakprijs je. En vervolgens vroeg hij die zelfde natie ook te bezuinigen. Ambtenarensalarissen werden bevroren en spoorwegbeambten moesten ineens jaren langer werken alvorens hun pensioen te bereiken. Eerst legden de werknemers van de spoorwegen door Ineke Inklaar Ziekenhuizen en specia listen overleggen on derling niet over patiënten die op de wachtlijst staan voor een specialistische be handeling. Ze sturen nau welijks door naar andere hospitalen of naar collega artsen. Volgens de bedrijfsvereni ging BVG/Detam is dat de voornaamste reden, dat het soms zelfs 39 dagen duurt voor iemand bij een specia list aan de beurt is. De organisatie heeft bere kend. dat de wachtlijsten werkgevers en bedrijfsver enigingen jaarlijks 333 mil joen gulden kosten. Zij vindt, dat er normen moeten komen voor wat aanvaardbare maximum termijnen zijn waarbinnen een bepaalde ingreep dient plaats te vinden. Ook moet worden vastgelegd hoe er ge handeld moet worden in ge val van overschrijding van die termijn. Doorverwezen Mensen in geestelijke nood moeten van alle groepen het langst wachten voor ze te recht kunnen bij de instel ling waarnaar ze worden doorverwezen. De gemiddel de wachttijd .voor een psy chiatrische inrichting is 43 dagen; die voor de Riagg 29 dagen. Per categorie instelling is de gene die in een ziekenhuis verder geholpen moet wor den relatief het snelst aan de beurt. Dit duurt meestal slechts 20 dagen. Het gaat hier om driekwart van alle doorverwijzingen. Wat er na doorverwijzing met een patiënt moet gebeu ren, is van invloed op de lengte van de wachttijd. Gaat het om .het stellen van een diagnose, dan duurt het 19 dagen voor iemand te recht kan. Maar voor een po liklinische behandeling, waarbij een zieke zich 's och tends meldt en 's middags weer naar huis gaat. is 27 da gen voor de eerste afspraak heel gewoon. Als alle aandachtsgebieden op één hoop worden ge veegd. is de gemiddelde wachttijd tussen de twintig en de 24 dagen. Per specialis me zijn er echter opmerkelij ke verschillen. Uitschieter Het snelst aan de beurt is een zieke bij een chirurg; dat duurt slechts elf dagen. Ook een uroloog laat niet lang op Zich wachten: slechts vijf tien dagen. Gynaecologen vormen de middenmoot met 22 dagen. Uitschieter naar boven is de psychiatrie, waar het meer dan een maand duurt (37 da gen) voor een doorverwezene terecht kan. Uitgesplitst naai' aard van de klacht, blijkt opnieuw dat iemand met psychische aandoenin gen niet snel geholpen kan worden. Een wachttijd van 29 dagen is doorsnee. De patiënt, die zich ziek ge meld heeft omdat hij een kwaal heeft die samenhangt met verwonding/vergiftiging of zijn spijsvertering, zit bin nen elf respectievelijk zes tien voor het eerst in de be handelkamer van de specia list. Tenslotte maakt het nog uit, waar iemand woont dan wel zich aanmeldt. Een patiënt die naar een specialist in de regio's Utrecht of Amers foort gaat, is gemiddeld één dag sneller aan de beurt dan een zieke elders. Hij hoeft 'slechts' 21 dagen thuis te zitten voordat hij te recht kan. Een zieke werkne mer uit de regio Nieuwegein zit precies op het landelijk gemiddelde qua 'uitzitten': 22 dagen. Iemand uit Limburg is het snelst aan de beurt: binnen vijftien dagen. Daar staat te genover dat een Groninger doorgaans pas na 38 dagen een afspraak heeft. Volgens de Nederlandse Specialisten Federatie (NSF) moeten patiënten zo lang duimen draaien, omdat de overheid vorig jaar een nieuwe manier van budget teren heeft ingevoerd. Specialisten mogen in een bepaald jaar niet meer om zet maken dan het gemiddel de van het jaar daarvoor plus één procent. Daardoor zou deze beroepsgroep niet kunnen voldoen aan de groeiende medische vraag. het werk neer voor een dag. maar toen kregen zij de smaak zo te pakken dat ze daar nog drie weken aan vastknoopten. Over heidsdienaren uit andere secto ren haakten aan, en voor Chirac en Juppé er erg in hadden, mar cheerden honderdduizenden be togers over het plaveisel. In Parijs werden de files zo lang, dat de politie ophield parkeer bonnen uit te schrijven - het verschil tussen stilstaande en geparkeerde voertuigen was mi niem geworden. Miljoenen men sen stonden om vijf uur 's och tends op om te moeten vaststel len dat ze toch nog te laat op hun werk kwamen. Maar wie dacht dat Chirac wan kelde, vergiste zich. De presi dent verwaardigde zich zelfs niet de natie toe te spreken. De enige daad waarvoor Chirac unaniem lof oogste in zijn eerste half jaar, was de erkenning dat Frankrijk tijdens de Tweede We reldoorlog schuldig was geweest aan de vervolging van joden. Ge neraal De Gaulle had dat nooit over zijn lippen gekregen omdat hij de mythe wilde hooghouden van een land dat zich met succes tegen de nazi's had verzet. En Mitterrand had er nog meer moeite mee. Minder opvallend, maar daarom niet minder belangrijk waren Chiracs initiatieven op buiten lands terrein. Nadat VN-militai- ren in Bosnië gegijzeld en verne derd waren, overtuigde Chirac de Britse premier Major van de noodzaak een Frans-Britse in terventiemacht naar Sarajevo te sturen. Die 5.000 man sterke, goed bewapende artillerie-een heid zou het embryo vormen van de huidige NAVO-macht die over de vrede waakt. Dit jaar volgden andere initia tieven. Chirac begon dichter te gen de NAVO aan te schurken dan enige voorganger ooit had gedurfd. En hij kondigde het ein de aan van de dienstplicht, de voorbeelden volgend van Groot- Brittannië, de VS, België en Ne derland. Heel langzaam begon zijn polu- lariteit in Frankrijk weer te stij gen, terwijl hij in het buitenland niet langer als een paria werd veracht. Begin januari kondigde Chirac de laatste kernproef aan en zegde toe dat Frans Polyne- sië een kernproefvrij gebied zou worden. Chirac haalde zelfs Bill Clinton links in door te verkla ren dat het komende verdrag over kernproeven ook de kleine proefjes moet verbieden. Europeaan Toen Mitterrand begin januari werd begraven, plengde Helmut Kohl een traan. Mitterrand en Kohl hadden meer dan tien jaar lang de tandem bereden die de Europese Unie had voortgetrok ken en Kohl had aanvankelijk gevreesd dat de nieuwe Frans man wel eens een spaak in het wiel zou kunnen steken. Maar ook die angst werd niet be waarheid. Op 26 maart schreef Le Monde op de voorpagina: 'Charles de Gaulle was de gene raal die Algerije dekoloniseerde. Mitterrand was de socialist die in Frankrijk het kapitalisme consolideerde. Wordt Chirac de profeet van het nieuwe Europa?' Dat was misschien wat kras ge zegd. maar vast stond dat- Chi rac zich als een onvervalste Eu ropeaan had ontpopt. Doel was de staatshuishouding gereed te maken voor toetreding tot de Europese Monetaire Unie, en als hij daarvoor spitsroeden moest lopen tussen miljoenen staken de ambtenaren het ware zo. Kohl geloofde hem, maar wat nog belangrijker was: de geld markten geloofden hem. Thans, begin mei 1996, is de Franse franc sterker dan ooit sinds zijn verkiezing. Libanon Zijn laatste zege behaalde hij eind april op het diplomatieke slagveld van Libanon. Terwijl Bill Clinton blunderde door eerst Israël carte blanche te ge ven en vervolgens een week lang te wachten met minister Christopher naar het gebied te zenden, parachuteerde Chirac ogenblikkellijk zijn minister van buitenlandse zaken boven het Midden-Oosten. Het was de Israëlische leider Pe res zelf die eind april toegaf dat zonder Hervé de Charette een bestand veel langer op zich had laten wachten. Zoals 1995 een rampjaar was voor Chirac, begon 1996 veelbe lovend. Een Emile Zola zal hij nooit worden, maar wellicht mag hij nu hopen diens popula riteit te benaderen. door Deborah Seward Herstel de Sovjetunie en de oude sociale zekerheden, geef prive-bezit terug aan de staat en draai de economische hervormingen terug. De plan nen van de Communistische Partij van Rusland doen miljoe nen Russen juichen, maar vele anderen krijgen het er benauwd van. Partijleiders houden vol dat Rusland geen nieuwe revolutie te wachten staat als de commu nistische kandidaat, Gennadi Zjoeganov, de verkiezingen van juni zal winnen. Maar ondanks pogingen van Zjoeganov om zichzelf voor te doen als een ge matigde sociaal-democraat die voorstander is van de markteco nomie. komt uit gesprekken met partijleiders naar voren dat zij zeer hangen aan waarden en be leid uit de Sovjetperiode. „Wij zijn over niets tevreden. Wij kunnen niets positiefs zeggen over wat hier gebeurd is als het land in puin ligt", zegt Valentin Koeptsov, de tweede man van de Communistische Partij. Vastbeslotenheid De woede en de vastbesloten heid om veel van de hervormin gen van Boris Jeltsin ongedaan te maken, die in de gesprekken naar voren komt, staat in scherp contrast met het partijprogram ma. Daarin is men zeer vaag over hoe de doelen bereikt moeten worden. Bovenaan de lijst van dingen die de communisten willen onder nemen als ze aan de macht zou den komen staat een omvangrij ke herwaardering van het priva tiseringsprogramma, inclusief een grootscheepse confiscatie van bezit dat volgens de commu nisten illegaal verkregen is. Door de privatisering, het kern stuk van de economische her vormingen van Jeltsin, zijn fa brieken, winkels en huizen in privé-handen overgegaan en zijn Westerse e'n Aziatische in vesteerders aangemoedigd hun geld in Rusland te beleggen. Communisten verafschuwen het privatiseringsprogramma, waardoor binnen korte tijd een groot aantal mensen miljonair werd en een einde kwam aan de zogenaamde gelijkheid die tij dens de Sovjetperiode bestond. Anatoli Loekjanov, voorzitter van de oude Opperste Sovjet en een van de mannen achter de coup van 1991 tegen president Michail Gorbatsjov, zegt dat de partij een dik dossier heeft aan gelegd over mensen die ver dacht worden van het overtre den van de privatiseringsregels. „Mensen zeggen dat wij alles wil len afpakken", zei Loekjanov. „Wij willen niets afpakken. Wij willen dat de staat in bezit krijgt wat gestolen is." Investeerders Privé-bezit van grond is een an der communistisch taboe. „Bouwland kan niet verkocht worden. Indien wij dat niet ver bieden, zal alle bouwland aan buitenlandse investeerders ver kocht worden en de landbouw productie zal naar nul dalen", al dus de communistische af gevaardigde Joeri Voronin, voorzitter van de begrotings commissie van de Doema, het la gerhuis van het parlement. Terwijl een deel van de commu nisten zoals Voronin voor een beperkt landbezit is, bijvoor beeld voor de bouw van een ei gen huis, zijn andere tegen elke vorm van privé-grondbezit. „Ik denk dat de introductie daarvan ontoelaatbaar is", stelt Valeri Voronnikov, een voormalige ho ge KGB'er en lid van de Doema- commissie voor economische veiligheid. De communisten beloven net als vroeger gratis onderwijs en me dische zorg en werk voor allen. Het is niet duidelijk waar ze het geld vandaan zullen halen om die plannen uit te voeren. Andere punten die hoog op de lijst van communistische doelen staan zijn de strijd tegen de mis daad en de corruptie. Veel men sen staan daar achter, maar de meeste hervormers vrezen dat de communisten hun toevlucht zullen nemen tot onderdrukking om de „porjadok" of orde, waar veel Russen naar verlangen af te dwingen. Van de huidige partijleiders is bekend dat. zij het over een groot aantal kwesties, waaronder vrij heid van meningsuiting, en vrij heid van de pers, oneens zijn. Veel mensen zeggen dat de com munisten op dit gebied niet te rug zullen keren naar het verle den. Maar nu de campagne har der wordt, neemt de communis tische afkeer van de pers toe. „De pers dient slechts één re gime", zegt Loekjanov. „Zij voert politieke bevelen uit." Compromis Zakenlieden zijn het meest be vreesd voor een terugkeer van de communisten. Vorige week riepen 13 vooraanstaande ban kiers, topmensen uit de oliesec tor en industriëlen Zjoeganov op een compromis met Jeltsin te sluiten omdat het land anders af dreigt te glijden naar een burger oorlog. Om die vrees weg te nemen en mischien om meer kiezers te winnen heeft Zjoeganov eerder deze week een gesprek met de 13 zakenlieden gehad. „Ik begrijp hun zorgen over de koers van de economie van het land", zei Zjoeganov na afloop. „Wij zijn al tijd voorstanders van een dia loog geweest." AP van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn Net als in ons land is de benzineprijs in de VS de laatste weken drastisch gestegen. In een land dat zo afhankelijk is van de auto, leidt dat vanzelfsprekend tot gemor onder de bevol king. Maar dit is ook een verkiezingsjaar en dat bete kent dat politici proberen munt te slaan uit wat gezien wordt als een aanval op de portemonnee van de consu ment. De Republikeinse presi dentskandidaat Bob Dole riep afgelopen weekeinde om het intrekken van een in 1993 ingevoerde accijnsver hoging, teneinde de geplaag de consument wat verlich ting te bieden. Bill Clinton kon natuurlijk niet achter blijven en beloofde maandag in een poging om de benzine prijs te drukken 12 miljoen vaten olié vrij te geven uit de nationale oliereserves. Voor de goede orde: benzine is in de VS nog steeds spot goedkoop. Voor een liter 'normaal' moet 59 cent wor den neergeteld. Maar drie maanden geleden was dat slechts 49,5 cent en een prijs verhoging van 20 procent in zo'n korte tijd hebben de Amerikanen lang niet mee gemaakt. Hoewel de ben zine, rekening houdend met de inflatie, nog nooit zo goedkoop is geweest, gelo ven de Amerikanen dat zij geplukt worden door de olie maatschappijen. 'Gekonkel' „Zij geloven dat zij het slachtoffer zijn van gekonkel van de oliemaatschappijen", zei woordvoerder John Un- derland van de AAA, de Amerikaanse ANWB. Dat gevoel is versterkt door be richten dat de grote oliepro ducenten in het eerste kwar taal van 1996 fors hogere winsten hebben geboekt. De winst van Mobil Oil steeg bij voorbeeld met 16 procent tot* 736 miljoen dollar. Maar volgens energiedes kundigen zijn er heel ver klaarbare redenen voor de plotselinge stijging van de benzineprijs. Zo is simpel weg' de vraag gestegen. Het is in de VS een extreem koude winter geweest en de extra vraag naar stookolie heeft de prijs van ruwe olie opgedreven. Ook is de maxi mumsnelheid in veel staten verhoogd, waardoor meer benzine wordt verbruikt. De oliemaatschappijen had den ook gerekend op meer olie uit Irak. Maar het VN- programma, op grond waar van het regime van Saddam Hussein voedsel en medicij nen voor zijn noodlijdende bevolking zou krijgen in ruil voor olie, is vertraagd. Daar door ontstonden tekorten. En tenslotte hebben diverse olieraffinaderijen onver wacht met technische pro blemen en sluitingen te kampen. In Californië is de benzine prijs overigens nog eens tien cent extra omhoog gegaan. Dat komt omdat deze staat nieuwe milieuregels heeft af gekondigd die de oliemaat schappijen dwingen voor Californië schonere, en dus duurdere, benzine te maken. Dat alles heeft volgens ana listen tot een logische stij ging van de benzineprijs in de hele VS geleid. Klachten Maar de burgers hebben daar geen boodschap aan. En hun klachten over het duurdere leven kunnen door de presidentskandidaten niet over het hoofd worden gezien, ook al wijzen deskun digen erop dat de politici maar beperkte mogelijkhe den hebben om de benzine prijs te beïnvloeden. Dat weerhoudt Clinton en Dole er echter niet van mooi weer te willen spelen met deze 'benzinecrisis'. Clintons voorstel om 12 mil joen vaten uit de 587 miljoen vaten grote reserves vrij te geven, zet geen zoden aan de dijk. De VS verbruiken per dag 17 miljoen vaten. Clin tons economische adviseurs geloven echter dat de benzi neprijs vanzelf weer zal da len en willen geen maatrege len nemen die de Ameri kaanse begroting verder in de problemen zal brengen. Daarom wijzen zij ook het voorstel van Dole af om de benzineaccijns met 1,9 cent per liter te verlagen. Het schrappen ervan kost de schatkist 1.5 miljard dollar. De Republikeinse leider zou die willen compenseren door onder meer te snoeien in uit keringen voor immigranten en enkele andere sociale pro gramma's, die voor de De mocraten heilige huisjes zijn. Winsten Clinton heeft al gezegd niet tegen een verlaging van de benzineaccijns te zijn, maar die slechts te willen overwe gen in het kader van een to taal begrotingsakkoord met de Republikeinen. En de de mocraten willen dat daarbij ook gekeken wordt naar het afromen van de als exorbi tant omschreven winsten van de oliemaatschappijen. „Het zijn niet de accijnzen die voor de hoge benzine prijs hebben gezorgd, maar de winsten van de oliemaat schappijen", zei de Demo cratische leider in de Senaat. Thomas Daschle. Clinton wil olie uit de stra tegische reserve vrijmaken om de 'crisis' te bezweren. Zjoeganov, de leider van de Russische communisten, ont kent dat zijn partij na een ver kiezingsoverwinning de deur naar het verleden weer open wil zetten, foto Vassili Korneyev/EPA Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A. L Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22-24, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380, Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00, franco per post 119,00; per maand 33,00, per jaar 350,00; franco per post 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.60, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B,V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel. (0118) 484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC Het afgelopen jaar bracht louter publicitaire rampspoed over Jacques Chirac. Maar in het nieuwe jaar scoort de Franse president dank zij diverse wapenfeiten plotsklaps een stuk beter, zoals hier blijkt tijdens een bezoek aan het Noord-Franse Amiens. foto Michel Spingler/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2