Gemeentehuis verhuurt kantoren Alles over de Onze Lieve Vrouwekerk van Kapelle Schone grond op plaats nafta-lek zeeland 14 Binnenkort uitzendbureau en gemeente onder één dak in Kruiningen Ringrijdersseizoen is weer van start Raad Kapelle akkoord met duur parkeerplan Rij-ontzegging voor veroorzaken ongeluk vrachtautochauffeur Geen 5 mei-viering oj Schouwen-Duiveland DONDERDAG 2 MEI 1996 vari onze verslaggever KRUININGEN - Uitzendbureau Start en de arbeidsvoorziening krijgen onderdak bij de ge meente Reimerswaal. De in stanties gaan kantoorruimte huren in Bachten Vaete, onder deel van het gemeentehuis te Kruiningen. Volgens het uit zendbureau is zo'n constructie uniek voor Zeeland. Nader on derzoek moet uitwijzen of in Reimerswaal intensieve sa menwerking mogelijk is tussen de gemeentelijke afdeling so ciale zaken, de arbeidsvoorzie ning Goes en de Groep Zeeland van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor (GAK). Een experiment waarbij alle in stanties één balie delen, behoort wellicht tot de mogelijkheden. Mensen die zaken rond werk en inkomen moeten regelen hoeven dan niet langer van het ene naar het andere loket. De komst van uitzendbureau Start en de ar beidsvoorziening staat los van een eventueel samenwerkings project maar zou daar wel mooi op aansluiten. Voornaamste re den om een steunpunt te openen in Kruiningen is dat Reimers waal steeds belangrijker wordt voor het uitzendbureau. J. van Zwol, manager van Start Goes: „Gezien de bedrijvigheid daar willen we zo dicht mogelijk bij onze klanten zitten, dus bij on dernemingen en werkzoeken den." Het huren van kantoor ruimte in een gemeentehuis vindt Van Zwol gunstig omdat zo een aantal bij elkaar betrok ken diensten onder één dak komt. Plan is het steunpunt woensdag 5 juni officieel te ope nen. Het streven is al te gaan draaien vanaf maandag 20 mei. Onderzoek Het nader onderzoek past in het landelijk streven naar betere sa menwerking tussen bedrijfsver enigingen als uitvoerders van de werknemersverzekeringen en gemeenten als uitvoerders van de bijstandswet en arbeidsvoor ziening. Het onderzoek gebeurt dan ook op basis van het lande lijk startdocument Samenwer- van een medewerker SINT-MAARTENSDIJK - De eerste ringrijwedstrijd van het nieuwe seizoen is in Sint-Maar tensdijk gewonnen door René Provoost. René liet zien dat hij ondanks de lange winterstop toch in een prima vorm is. Hij stak alle 20 ringen op de 38mm ring en stak 's ochtends zelfs de ring van 10mm. De tweede plaats was voor Marcel van den Broeke die eveneens alle 20 rin gen stak. De derde prijs was voor Frank Brasser met 19 rin gen en na kamp met vier andere rijders. Simon de Pagter won de pollepel. Uitslag na 20 beurten: l.René Pro voost, 20; 2.Marcel van den Broeke, 20; 3.Frank Brasser, 19. 4 Jan Willem Poppe, 19; 5.Simon de Pagter, 19; 6.Cor Janse, 19; 7.Paul van den Broeke, 19; 8,Linda Zijl, 18; 9.Diana Wisse, 18; lO.Job Wisse, 17; ll.Ronny Stroo, 15; 12.Jan Willem Minnaard, 14; 13,Edward Dingemanse, 13; 14.Suzy de Pagter, 12, lö.Petra Blaas. 12; 16Wilco Maranus. 12. Pollepel: Simon de Pagter. Keltisch kruis verwijderd HOEK/GROEDE/IJZENDIJKE - De politie moest dinsdag opnieuw in actie komen om een vlag met Keltisch kruis te ver wijderen. De Nederlandse driekleur hing bij een school aan de Langestraat in Hoek. Met zwarte verf was hierop het runeteken gespoten. Het is de tweede keer in één week dat in Hoek een vlag met dergelijk symbool werd aangetroffen. Vlaggen zijn overigens ook in trek bij dieven. Een campinghou der van een camping aan de Provinciale weg in Groede deed woensdag aangifte van diefstal van een ANWB-vlag. Ook de mast bleek verdwenen. Een bewoner aan de Markt in IJzendij- ke meldde dat zijn Nederlandse driekleur was weggehaald. Hij was de grote vlag 's nachts vergeten binnen te halen. van onze verslaggever WEMELDINGE - Bijna ander half miljoen gulden voor par keerplaatsen is wel erg veel geld, vinden alle fracties van de Kapelse gemeenteraad. Maar met het oog op de recreatieve ontwikkelingen in het dorp zijn de nieuwe voorzieningen nood zakelijk, dus het geld komt er. Voor de herinrichting van de Wilhelminastraat in Wemeldin- ge stelde de raad eerder dit jaar al zeven ton beschikbaar. Er moet minder ruimte komen voor auto's en meer ruimte voor fiet sers en voetgangers. De 1,4 mil joen voor de parkeerplaatsen - aan de noord- en zuidzijde van de straat - komt daar bovenop. In totaal worden er zeventig nieuwe plaatsen aangelegd. „Wemeldinge lijkt wel een grote stad", zei VVD-raadslid C. Jeb- bink deze week, toen het onder werp tijdens een raadsvergade ring werd behandeld. Hij wilde wel akkoord gaan met de aanleg van de voorzieningen, maar stel de één voorwaarde: de recon- king Werk en Inkomen. Dat rap port werd gemaakt door het Centraal Bureau Arbeidsvoor ziening, het Tijdelijk Instituut coördinatie en afstemming (Ti- ca) en de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG). De com missie welzijn bespreekt de plannen dinsdag 7 mei. De bij- In Middelburg reden 22 rijders van Middelburg, Nieuwland en Zuid-Beveland een wedstrijd op de Dam in Middelburg. Hier werd Leo Wabeke winnaar door 28 van de 30 ringen te steken. Pe ter de Vos werd tweede door eveneens 28 ringen te steken, hij werd tevens winnaar van de eer ste beker. De pollepel werd ge wonnen door Leo Wabeke en de eerste prijs voor de versiering werd gewonnen door Boy Vader. Uitslag na 30 beurten: Ï.Leo Wabeke, 28; 2.Peter de Vos, 28; 3.David Wil- lemse, 27; 4 Boy Vader, 27; 5.Ko Kwekkeboom, 26; 6.Piet Meijer, 26; 7.Hans van de Vrie, 25; 8 Rens Hoe- beke, 23, 9 Ella Poppe. 23; lO.Ad Schout, 22; 11.Simon de Vos. 20; 12.Jan Hendrikse. 19; 13.Johan Baas, 19, 14.Paulien Willemse, 18; 15.Marianne Willemse, 15. Bekers: 1.Peter de Vos, 2 Hans van de Vrie. 3.David Willemse, Pollepel: Leo Wa beke. Versiering: l.Boy Vader, 2.Hans van de Vrie, 3.Johan Baas. Agenda ZRV wedstrijden: 11 mei ringrijden: Aagtekerke Jubileum- wedstrijd 09.00-17.00 uur, Grijpsker- ke 08.00-17 00 uurKapelle 08.00- 17.00 uur; Vlissingeti Kasteelstraat 09.00-17.30 uur. Driehonderd vrachtwagens schone grond zullen de komende dagen over het terrein worden uitgespreid. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster ELLEWOUTSDIJK - Een aan nemer is begonnen met het weg wissen van de laatste sporen van het nafta-lek in Ellewouts- dijk. De autoriteiten hebben groen licht gegeven voor het te rugstorten van schone grond op de plek, waar vorig jaar novem ber 200.000 liter van de brand stof in het milieu terechtkwam. Volgens woordvoerder W. van Loon van Dow Benelux in Ter- neuzen hebben bodem- en wa termonsters aangetoond dat al le nafta is verdwenen. De benzi- ne-achtige vloeistof was afkom stig van een pijpleiding die ei gendom is van Dow. Net buiten Ellewoutsdijk staat een pomp station waar de nafta in novem ber met liters tegelijk uit stroomde. Waarschijnlijk is een defect aan een nieuw controle onderdeel de oorzaak geweest van de lekkage. Het milieu-on geval heeft voor miljoenen schade veroorzaakt. De bewoners van Ellewoutsdijk hebben een brief in de bus gekre gen waarin het terugstorten van de grond is aangekondigd. De komende tien dagen zullen vrachtwagens 3300 kubieke me ter schone aarde aanvoeren, wat ongeveer overeenkomt met 300 laadbakken. Daarna wordt de grond gelijkgemaakt en inge zaaid met gras, zodat het terrein de oude functie van weiland weer kan terugkrijgen. Ook wordt een nieuwe sloot gegraven en opnieuw drainage aange bracht. „We willen opschieten, zodat van de zomer alles er weer nor maal uitziet" zegt Van Loon. Vooral voor de nabijgelegen camping is het prettig dat de ui terlijke gevolgen van het nafta- lek zijn 'weggepoetst' voordat het seizoen begint. Het heeft zo lang geduurd voor dat schone grond kon worden te ruggestort, omdat het veel heeft gevroren. Ook vond Dow nog lange tijd sporen van verontrei niging' in bodem en water. Vol gens Van Loon is dat nu niet meer het geval. Daarom kan ook de mobiele waterzuiveringsin stallatie weer verdwijnen die na de lekkage is aangebracht. Bij het openbaar ministerie in Middelburg loopt overigens nog steeds een strafrechtelijk onder zoek naar het nafta-lek. „We be kijken of in november sprake is geweest van verwijtbaar hande len of nalaten", zegt pers-officier D. Veurink. Wanneer het onder zoek is afgerond, zal de rechter een oordeel vellen. Dow heeft intussen de procedu res binnen het bedrijf al ver scherpt. Er is veel kritiek ge weest op met name de lange pe riode tussen de constatering van de lekkage en het moment waar op de overheid werd ingelicht. De Borselse burgemeester ir. J. L. M. Mandos kon destijds pas om zes uur 's morgens ter plaat se zijn, terwijl het lek al vier uur eerder was geconstateerd. structie van de Smokkelhoek- weg in Wemeldinge mag niet op de lange baan worden gescho ven. Met het oog op de kosten van de parkeerplaatsen stelde het college van B en W voor de reconstructie van de weg naar '98 te schuiven. „Maar de bewo ners bij de Smokkelhoekweg willen al heel lang actie", zei Jeb- bink. Ook de fracties van Gemeente belang en SGP wezen erop dat de reconstructie van de Smok kelhoekweg niet ten koste mag gaan van de dure parkeerplaat sen. Gemeentebelang vond bo vendien dat de parkeerplaatsen aan de zuidkant niet noodzake lijk zijn en bovendien te duur. Afgesproken werd dat het col lege dit jaar met een voorstel komt voor de Smokkelhoekweg. Vervolgens konden alle partijen met de aanleg van de parkeer plaatsen instemmen, zij het dat Gemeentebelang tégen de plaatsen aan de zuidkant bleef. Overigens zijn de kosten onder meer zo hoog omdat een aantal panden moet worden aange kocht. De Wilhelminastraat in Wemeldinge moet aantrekkelijker worden voor toeristen. Daarom moeten er bijvoorbeeld zeventig nieuwe parkeerplaatsen komen. foto Dirk-Jan Gjeltema Auteur Gerard J. Lepoeter kreeg de liefde voor de historie van de Onze Lieve Vrouwekerk in Kapelle mee van zijn grootvader, die er koster was. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Anita Hoekman KAPELLE - Waarschijnlijk is er nog nooit een boek verschenen met zoveel bladzijden over één enkele Bevelandse kerk. Gerard J. Lepoeter, de auteur van het boek De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld, spitte jarenlang eeuwe noude archieven door om dit zeer uitge breide werk zo volledig mogelijk te ma ken. Van het doorregenen van de toren spits in 1926, via het vrije pedaal van het orgel in 1960 tot alle aspecten van het kerkhof. Zelfs de maten van de bakstenen en de dikte van de voeglagen worden be sproken in het boek over de Onze Lieve Vrouwekerk te Kapelle. Vijfhonderden- vier bladzijden, zeventien hoofdstukken, éénendertig bijlages en negenhonderdze ventig noten. De publicatie is ten eerste een naslag werk. De zakelijke taal van Lepoeter - Het duurt tot 3 oktober 1685 voordat de classis approbatie verleent op het beroep dat de kerkeraad van Kapelle heeft gedaan op een nieuwe voorlezer en voorzanger in de persoon van Jacobus de Jager - en de vele letterlijke citaten uit de vorige eeuw - Als- oo men bevindt dat door de openbaer Re- thorijcke ende dierghelijcke Spelen ende Batementen in desen tijdt, vele worden geergert ende gheschandaliseert, als schijnende die te kommen uyt weelde... - nodigen niet onmiddellijk uit tot lezen. Maar voor iedereen die tot in de kleinste details alles van de kerk wil weten, is het boek een aanrader. De 66-jarige Gerard Lepoeter werd gebo ren en getogen te Kapelle. In de laatste vijftien jaar bouwde hij een naam op als auteur van boeken over oude Zeeuwse kerken. Andere schrijvers publiceerden eerder artikelen over de Onze Lieve vrou wekerk in Kapelle. Lepoeter vond echter dat er nog meer aan het licht gebracht kon worden. Daarom stortte hij zich jaren in nooit eerder gepubliceerde bronnen. De tweede reden voor Lepoeter om alle de tails over de kerk vast te leggen, is familie belang. De geheimen van de kerk van Ka pelle onthuld is een eerbetoon aan de grootvader van de auteur. Deze man, ook Gerard Lepoeter genaamd, was koster van de kerk van 1909 tot 1946. Van zijn grootvader kreeg de kleine Gerard de lief de mee voor de streekhistorie en voor de Onze Lieve Vrouwekerk. Gerardje groeide op in en om de kerk. Hij hielp zijn opa elke zondagmorgen met het verwarmen van de kerk en opa vertelde keer op keer boeien de verhalen over vroeger. Het boek behandelt de geschiedenis van de kerk tot 1967. In dat jaar werd de vierja rige restauratie voltooid. Ondanks de vele bladzijden en foto's is het werk volgens Lepoeter nog altijd niet compleet. Het is moeilijk te geloven dat er nog informatie voorhanden is die Lepoeter over het hoofd heeft gezien. De presentatie van De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld vindt plaats op zaterdag 11 mei in de Nederlands Her vormde Kerk te Kapelle. eenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen begint om 20.00 van onze verslaggever MIDDELBURG - „Dit zit dicht tegen een misdrijf aan", zei offi cier van justitie mr. H. I. den Hartog woensdag over het on geval dat een 23-jarige vracht wagenchauffeur uit Willemstad vorig jaar veroorzaakte. De man, die veel te lang achter het stuur had gezeten, reed door rood en ramde een persone nauto. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige Oost-Sou- burgse, raakte zwaar gewond. De Middelburgse kantonrech ter mr. M. J. M. Klarenbeek leg de de chauffeur woensdag een rij-ontzegging op van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk. Vrijdagmiddag 29 september naderde de man vanaf de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissin- gen met een vaartje van meer dan zestig kilometer per uur het stoplicht op de splitsing met de President Rooseveltlaan. Dat stoplicht stond op groen. Hij wierp een blik op de kaart op het dashboard naast hem. Het stop licht sprong op rood, maar dat zag hij niet. Met ernstige gevol- Drankrijders aangehouden HEINKENSZAND - Verschil lende mensen zijn dinsdag avond door de politie aange houden omdat zij op Koningin nedag te veel hadden gedron ken en toch achter het stuur wa ren gekropen. Om één uur 's nachts werd een 26-jarige man uit Heinkenszand in zijn woon plaats aangehouden. Hij verzet te zich tegen zijn arrestatie en moest geboeid worden overge bracht naar het politiebureau in Goes. De 26-jarige had twee keer zo veel gedronken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod voor vijf uur en een proces-verbaaL Bo vendien kan hij een schadeclaim tegemoetzien omdat hij de kle ren van een agent had bescha digd. Dinsdagavond om half negen werd in Yerseke een 54-jarige be woner uit deze plaats aangehou den die ruim drie keer te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaaL een rijverbod voor negen uur en zijn rijbewijs is ingevorderd. Rond dezelfde tijd werd nog een 26-jarige man uit Rilland in zijn woonplaats aangehouden. Die had drie keer zo veel gedronken als toege staan. Hij kreeg proces-verbaal, een rijverbod van zeven uur en zijn rijbewijs werd ingevorderd. gen. Toen hij weer opkeek zatj een personenauto onder bumper. Onderzoek door de politie w« uit dat de auto over een lei van 11,6 meter door de vracï wagen werd meegesleept, personenauto werd volledig nield De bestuurster motj door de brandweer uit het wii worden gezaagd. Ze liep schei? tjes op in schedel en heupkomf zes gebroken ribben. Na het <e geval lag ze een maand in het ai kenhuis. De chauffeur inï? meerde één keer naar de to. stand van het slachtoffer. VerdJ liet hij het erbij zitten. 7 Officier van justitie Den Harto verweet de chauffeur onveraife woordelijk gedrag. Ze wees het gevaar dat een kolos als ei vrachtwagen voor minder gro verkeersdeelnemers kan oplet ren. Dat de man de rijtijdenw had overtreden, was voor ha aanleiding een forse straf te sen. Daarom eiste ze een boe van duizend gulden en een voet waardelijke rij-ontzegging v; drie maanden. De man, die samen met zijn v der en zijn broer een transpoi onderneming met twee vracli wagens drijft, verklaarde een rij-ontzegging het failliss ment van het bedrijf zou betel nen. Rechter Klarenbeek h; geen oor voor dit argument. I achtte de overtreding van chauffeur bijzonder ernsti Daarom besloot hij de eis vs Den Hartog niet te volgen, ma de man een rij-ontzegging op leggen van negen maande waarvan drie voorwaardelijk, een boete van 350 gulden. Ruitentikkers KAPELLE - Onbekenden he ben met stenen de ruiten in? gooid van de woning van een; jarige Kapellenaar. Dit gebei de in de nacht van dinsdag i woensdag aan de Biezeling straat. Over motieven voor vernieling is niets bekend. Excursie Fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - De V eniging Natuurmonument houdt zaterdag 4 mei een exci sié in het oude verdediginj werk Fort Ellewoutsdijk. B fort ligt in de Zak van Zuid-1 veland. temidden van de natui gebieden De Inlaag 1887 en h buitendijkse Zuidgors. De e cursie begint om 10 uur op binnenplaats van het fort. ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland laat de viering van be vrijdingsdag, 5 mei, aan zich voorbij gaan. Mensen die van plan zijn deze dag wel te vieren, kunnen bijvoorbeeld naar Vlis- singen, waar een provinciale viering is. Dat de 5 mei-viering op Schouwen-Duiveland dit jaar nog magerder is dan in voorgaande jaren heeft te ma ken met het feit dat bevrijdings dag dit jaar op een zondag valt. Bovendien is het geen 'jubi leumjaar' en hebben de scholen mei-vakantie. Ook de herdenking van de geval lenen op 4 mei wordt een sobere plechtigheid. Slechts in drie ge meenten is een kransleggïng. In Renesse wordt namens de ge meenten Westerschouwen, Brouwershaven en Zierikzee een krans gelegd bij het monument aan de Oude Moolweg. De tien verzetsstrijders, die in de oorlog werden opgehangen, waren in woners van deze gemeenten. Voorafgaand aan deze kransleg- ging is een bijeenkomst in het dorpshuis. Groep acht van open bare basisschool 't Staepel'of, die het monument heeft geadop teerd, speelt een prominente rol bij de plechtigheden. De leerlin gen plaatsen een krans en leg gen rozen op het graf van de ver zetsstrijders. In Zierikzee is een stille tocht naar het monument op de Grachtweg, waar kinderen, van de protestants christelijke ba sisschool J. L. de Jonge een krans leggen. Daarnaast zijn kransleggingen op de gebruike lijke plaatsen. Brouwershaven beperkt zich tot de vertegenwoordiging in Re- Politie bekeurt 35 hardrijders SINT LAURENS - Aan de Noordweg in Sint Laurens wer den dinsdag 35 automobilisten bekeurd voor te snel rijden. Tus sen 7 en 15.45 uur passeerden 3695 voertuigen de radarappara- tuur. De maximum snelheid op deze weg is 50 kilometer per uur. Toiletten vernield AAGTEKERKE - Op een sport accommodatie aan de Kelder- weg in Aagtekerke is een com plete toiletinrichting vernield. De schade bedraagt 1.500 gul den. De vernielingen zijn tussen maandagavond en woensdag ochtend gepleegd. nesse. Zelf heeft de gemeen geen herdenkingsmonumei Bruinisse heeft dat evenmi maar daar is de kranslegging, z als gebruikelijk, bij een kruis de algemene begraafplaats. I gemeenten Middenschouweni Duiveland laten het de vien mei helemaal afweten. Afgezs van de gebruikelijke twee min ten stilte en klokgelui wordt i oorlog op gemeentelijk nive niet herdacht. Geen geld Waren er voorheen op 5 mei n festiviteiten in de gemeen Westerschouwen, dit jaar zal rustig zijn. „Het valt dit jaari een zondag. Bovendien is 1 geen kroonjaar". Iaat een wooi voerder van de gemeente wek De Oranjevereniging in Burs Haamstede, die vorig jaar 1 programma verzorgde, doet i jaar niets aan bevrijdingsdi „We krijgen geen cent subsid van de gemeente." In Zierikzee is het van hetzeli laken een pak. ,JDe gebruikeliji optocht van de scholen gaati jaar niet door wegens de nu vakantie", aldus een woordva der. Zowel Brouwershaven i Middenschouwen zeggen no( aandacht te besteden aan del vrijding, en Duiveland en Bn nisse noemen de zondag als i den dat ze feestelijkheden jaar helemaal achterwege late Politie bekeurt 29 hardrijders OVEZANDE - De politie in I district Oosterscheldebekk heeft woensdag op twee plai sen snelheidscontroles geht den. Op de Hoofdstraat te Oi zande passeerden 72 voertuig de radarpost, waarvan er één snel reed. Op de Kruiningenp derweg te Nisse werden 28 ovi tredingen geconstateerd ond 288 gecontroleerde voertuigen Autokraker neemt geld weg WISSENKERKE - Een 42-jari vrouw uit België heeft woei dag bij de politie aangifte daan van inbraak in haar au in Wissenkerke. Zij mist bankpasjes. cheques voor honderden guldens a Belgisch en Nederlands geld. inbraak werd gepleegd rond b één. De vrouw had haar auto gesloten geparkeerd aan de K hoogtweg in Wissenkerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28