Omnummeren dupeert toerisme Comfort en luxe in nieuw ziekenschip Henry Dunant Loonwerkbedrijf maakt te veel herrie Veroorzaker van vuurwerkincident bij politie bekend Vuurwerkdode stond te boek als een vakman Auto vernield tijdens ruzie om gestolen fiets Buitenlandse gasten onkundig van nieuwe telefoonnummers 'Fiscale vlucht' van ■Belgische baggeraars komt Hulst goed uit zeeuwse almanak Taal 99 PZC zeeland DONDERDAG 2 MEI 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - Enkele be woners van het asielzoekers centrum (AZC) in Middelburg hebben dinsdagavond voor 8000 gulden schade aangericht aan een auto van een 45-jarige Vlissinger. De man was samen met zijn zoon naar het AZC ge komen om de gestolen fiets van de jongen terug te halen. De kostbare tweewieler was vo rige week vrijdagnacht op de Hellingbaan in Vlissingen ont vreemd De zoon had verno men dat zijn fiets bij het Mid delburgse AZC te koop werd aangeboden. Toen hij dat bij de politie meldde, kreeg hij het advies zelf bij het centrum langs te gaan en zich bij de por tier te melden. De AZC-portier gaf hem en zijn vader toestem ming rond te kijken. De fiets, die er inderdaad bleek te zijn. stond vastgeketend aan een andere fiets. De eigenaar daarvan heeft de jongen gehol pen bij het losmaken Toen de jongen naar de portier wilde lo pen om de politie te waarschu wen. namen enkele omstan ders een dreigende houding aan. De jongen vluchtte daar om snel op zijn fiets. De om standers probeerden daarop te verhinderen dat de vader in zijn auto wegreed. Daarbij liep zijn wagen forse schade op. De politie heeft de zaak in on derzoek. Woordvoerder L P. Kuijl spreekt van een uit de hand gelopen situatie Toch vindt hij niet dat de dienst doende agent verkeerd heeft gehandeld door de jongen aan te raden zelf naar het AZC te gaan. ..Dat is. ook vanwege ca- capaciteitsproblemen. bij ons een vrij normale gang van za ken. We geven het advies om in goed overleg tot een oplossing te komen We zeggen wel: speel niet de held. ga niet tot het ui terste. Fietsen kunnen ook te goeder trouw van een derde zijn ge kocht. Als men er onderling niet uitkomt, wil de politie best bemiddelen." wan onze verslaggevers IrERNEUZEN - Het toeristisch Bedrijfsleven in Zeeland dreigt ernstig gedupeerd te worden door de omnummeroperatie van PTT Telecom. Buitenland se gasten hebben vaak geen meet van de wijziging van de [Nederlandse telefoonnummers. De situatie kost de recreatie-on- idernemingen klanten, aldus T. Maenhout van het Toerisch Bu reau Zeeuvvsch-Vlaanderen. Bij ide Provinciale VVV in Middel burg en het TBZ in Terneuzen zijn al verschillende klachten binnengekomen. Maenhout neemt het PTT Tele- :om kwalijk dat er niet méér ge achte actie is ondernomen in iet buitenland. De inzet naar de :ontacten over de grenzen staat volgens haar in schril contrast net de miljoenen-verslindende :ampagne die de telefoonmaat- ichappij in eigen land heeft ge roerd. tVie vanuit België of Duitsland s'ederland wil bereiken, stuit bij iet gebruik van de oude man ners op een 'bezettoon'. In som- nige gevallen meldt een bandje dat er geen aansluiting bekend s. waaruit zou kunnen worden afgeleid dat het bedrijf in kwes tie niet meer bestaat. „Dat is heel vervelend. Het toeristisch 'drijfsleven in Zeeuws-Vlaan- leren en de rest van Zeeland- rekt veel dagjesmensen", stelt Maenhout. „Mensen die op het laatste moment besluiten tot een uitstapje en nog ergens een nummer hebben liggen van een restaurant, hotel, camping of wat dan ook. Ze komen er niet door. haken af en besteden hun geld vervolgens wel dichter bij huis." Bandjes Volgens directeur R. ter Heide van de Provinciale VVV zou PTT Telecom haar buitenlandse zus termaatschappijen op zijn minst zover moeten krijgen dat er bandjes meelopen als potentiële Zeelandbezoekers de oude num mers draaien. „De sector valt zelf weinig te verwijten. Vorig jaar is vrijwel iedereen bij het maken van nieuw folder- en bro churemateriaal op de omnum meroperatie ingesprongen. Het probleem doet zich dan ook vooral voor als mensen niet over nieuw toeristisch infomateriaal beschikken." Het probleem treft niet alleen het toerisme, benadrukt de di recteur van het TBZ. ook het 'ge wone' bedrijfsleven is de dupe van de slechte communicatie tussen Telecom en de buiten landse collega's. Zo staan uit on wetendheid de oude Nederland se nummers nog in het geheugen van tal van faxapparaten gepro grammeerd. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen zijn even- /an onze verslaggever /Vout Bareman 11LST/KIELDRECHT - De ge meente Hulst probeert garen te ipinnen bij de voorgenomen fiscale vlucht' van werknemers /an hel internationale bagger- :oncern Dredging Internatio- ïal naar Nederland. De directie het baggerbedrijf uit Ant werpen probeert ongeveer 250 iverknemers te bewegen vanuit Vlaanderen te verhuizen naar Nederland. Het gaat daarbij voornamelijk om personeel dat in de polderdorpen (Kieldrechl en Verrebroek) op de linker- Scheldeoever woont. Ook in jNieuw-Namen woont sinds jaar en dag een groot aantal 'bagge raars' van Dredging. 3urgemeester mr. dr. A. A. L. G. M. Kessen van Hulst lam woensdag - geconfronteerd net de plannen - direct contact met de directie van het bag- •rbedrijf. Kessen: „Natuurlijk ipelen we hier op in. We hebben eerder dit jaar besloten te pro- >eren de bewoners van de be- Ireigde polderdorpen op de lin- :eroever warm te maken voor 'erhuizing naar onze gemeente. loor de oprukkende industrie vordt het steeds onaantrekkelij- cer in bijvoorbeeld Doel, Kallo. terrebroek en Kieldrecht te blij- |n wonen. Hulst kan die men iën een prima alternatief bie- len." Vandaag (donderdag) verkt Kessen de plannen verder lit. Hij is in ieder geval van plan >p korte termijn in nauw overleg net de Dredging-directie en de woningcorporaties een informa- ie-avond voor de werknemers te geggen .oonkosten jredging International heeft de laamse en federale regering in Irussel van het voornemen op e hoogte gebracht. Het bagger- oncern zou met de verhuizing an de werknemers de loonkos- en met de helft kunnen vermin- leien Een baggeraar wordt in 'ederland beschouwd als een eevarende en in Belgie als een 'ouwvakker. En die aanduiding cheelt vijftig procent in loon- osten. >e Nederlandse regering be- lopt met ingang van dit jaar tot «n belastingverlichting voor sevarenden om het zogenaam- e 'omvlaggen' naar fiscaal aan- rekkelijkere landen te "voorko- - n Een Belgische baggeraar tost in eigen land ongeveer 55 Ulden per uur. maar als hij in lederland woont de helft goed- wel nog geen berichten binnen gekomen over problemen met de omnummering, laat mede werkster J. Begijn weten. Het TBZ gaat zelf de verschillen de Duitse telefoonmaatschap pijen benaderen met de vraag actie te ondernemen. Het probleem met Belgacom is inmiddels opgepikt door de Bressiaanse M. de Milliano. De Belgische telefoonmaatschappij beloofde de mede-eigenaresse van het hotel maandag dat bij de komende facturering via een be geleidend briefje melding zal worden gemaakt van de wijzi ging in Nederland. De Milliano trok aan de bel nadat klanten hadden geklaagd over de moei lijke bereikbaarheid van het ho tel. „Dat zijn dus de doorzet ters...!" Woordvoerder H Leuhof van PTT Telecom betreurt de situa tie. „Ik begrijp best dat het heel vervelend is. Zeker wanneer het recreatiebedrijven betreft die af hankelijk zijn van toeristen. Maar wij kunnen er verder niets aan doen. We hebben de opera tor-diensten (inlichtingen) in het buitenland geïnformeerd. Hoe ze dat oppikken, is hun eigen verantwoordelijkheid We kun nen moeilijk overal een campag ne gaan voeren Sommige lan den hebben goed op de wijziging ingehaakt Bellers komen bij voorbeeld automatisch terug bij de centrale wanneer ze het oude nummer kiezen. In andere lan den ligt dat blijkbaar wat lasti ger." koper. Een woordvoerder van Dredging International woens dag: „Een Nederlander is dus simpelweg de helft, goedkoper dan een Belg. Dat is voor ons on verteerbaar. Indien we onze con currentiepositie op de interna tionale markt willen behouden, moet er onherroepelijk worden ingegrepen." Als het aan het baggerbedrijf ligt, past ook Bel gië de wetgeving zo snel moge lijk aan. Volgens werknemers van het be drijf zijn hen nog geen concrete voorstellen gedaan. Maar hier en daar is wel de mening van het personeel gepolst. Een woord voerster van het personeel: „Voor het bedrijf lijkt die lands- verhuizing een aantrekkelijke zaak. Of het dat voor ons ook is. is nog maar de vraag. De woon- en leefomstandigheden in Ne derland zijn toch heel anders Ik heb niet de indruk dat de men sen staan te springen om de grens over te wippen." Vandaag pleegt de directie overleg met de vakbonden. Vraagtekens Gewestelijk secretaris René Geybels van de grootste vak bond. het Algemeen Belgisch Vak Verbond plaatste woens dag, tijdens een 1 mei-bijeen komst in Antwerpen, grote vraagtekens bij het verhuisplan. „Terwijl horden Nederlanders vanwege de fiscus naar België vluchten - kijk maar naar de streek benoorden Antwerpen - zou een grote groep Vlamingen nu. vanwege de fiscaliteit, net in tegenovergestelde richting moe ten verhuizen. Een onwaar schijnlijke toestand, volkomen in strijd met de zo gepropageer de Europese integratie." Directeur J. Mulder van de Ne derlandse Vereniging van Bag ger-, Kust- en Oeverwerken in Leidschendam vermoedt dat het Dredging er alleen om te doen is de regering in Brussel on der druk te zetten. Gevolgen voor de Nederlandse baggeraars ziet hij niet. „Voor Dredging wordt het er misschien aantrek kelijker op. maar aan de markt verandert het niets. De capaci teit blijft ongewijzigd: in Neder land komt er iets bij en in Vlaan deren gaat er iets af." De Neder landse baggeraars hebben 50 procent van de internationale markt in handen, de Belgen 30 procent, Dredging International heeft overigens al een vestiging in Ne derland. Vanuit Breda worden offshore-activiteiten ontplooid. De Nederlandse poot teil 60 werknemers. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het nieuwe Rode-Kruisschip J. Henry Du nant III meerde woensdag middag voor het eerst in de Terneuzense haven af. Vol trots werd de loopplank uit gelegd en gingen de 68 chro nisch zieke en gehandicapte Noord-Hollandse gasten aan wal. Zijgen gezellig winkelen, terwijl belangstellenden zich konden vergapen aan alle pracht en praal. In tegenstel ling tot het oude schip vol doet het nieuwe varende vakantieverblijf volledig aan de eisen die het Rode Kruis stelt aan zijn vakantie-ac commodaties. „Veel te luxe", zegt de 61-jari- ge L. Wijck gekscherend. Net als vele anderen kijkt ze haar ogen uit. Als vrijwilliger spant de Sluiskilse met haar 123 boottochten de kroon. Ze heeft de tijd nog meegemaakt dat de passagiers samenge pakt in het scheepsruim slie pen Maar de tijd van stapel bedden is voorbij. „Twee bo ten heb ik sinds 1958 versleten, dit wordt mijn derde. Ik kan je zeggen dat dit schip niet te vergelijken is met de vorige twee. Het is echt luxe en van alle gemakken voorzien." Inzamelen De bouw heeft - niet verwon derlijk - ruim 22 miljoen gul den gekost en werd via grote inzamelingen bijeen ge schraapt. Ook het Rode Kruis, afdeling Terneuzen. is druk in de weer geweest om een zo'n groot mogelijk bedrag aan gif ten te krijgen. Omdat het schip regelmatig te vinden is op de Westerschelde en het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. leek het het afdelings bestuur een aardig idee bedrij ven die betrokken zijn bij de scheepvaart om een bijdrage te vragen. Burgemeester Barbé. tevens voorzitter van het bestuur, overhandigde woensdag avond het bedrag van 36.200 gulden officieel aan kapitein H Joosten van de J. Henry Du nant III. Met het geld is een tweepersoons hut met eigen sanitaire voorzieningen be kostigd. Op het vorige schip sliepen de passagiers nog in vierpersoons hutten zonder eigen douche of toilet Gastvrouw en verpleeg kundige M. Besjes: „We heb ben zelfs een ligbad geheel aangepast aan onze gasten Sommigen kunnen nu voor het eerst sinds jaren weer eens lekker badderen Boven de slaapverblijven is het restaurant gescheiden van het salongedeelte waardoor er veel meer bewegingsvrijheid ontstaat. Besjes: „Op het vorige schip konden we af en toe geen kant op met onze gasten. Salon en restaurant waren één, waar door men op eikaars lip zat. Gelukkig is dat verleden tijd,' Kapsalon Op dezelfde verdieping kun nen de vakantiegangers zich laten verwennen in de kapsa lon. die ook als schoonheidssa lon fungeert. Met een lengte van 95 meter is de. in de wan delgangen JHD III genoemde. boot 16 meter langer dan zijn voorganger Ook is er rekening mee gehouden dat mensen steeds langer worden. Het nieuwe schip biedt plaats aan 68 gasten, 51 vrijwilligers en 12 vaste bemanningsleden. De Henry Dunant zal 44 toch ten per jaar maken naar alle delen van het land Als het schip afmeert hebben de gas ten de gelegenheid aan land te gaan om bijvoorbeeld te win kelen. In de avonduren wordt meestal een programma ver zorgd door de afdeling van het Rode Kruis in de plaats waar het schip afmeert. Jaarlijks maken zeventig Zeeuwen een boottocht, foto's Charles Strijd Leuhof beloofde desgevraagd na te zullen gaan of men maat schappijen in omringende lan den er nogmaals toe kan aanspo ren hun abonnees (via een band je of vermelding op de telefoon nota) over de omnummering te berichten. Een verzoek van dien aard kan Telecom tevens ver wachten van de Zeeuws-Vlaam se Kamer van Koophandel, al dus Begijn. Mocht de Kamer tot actie overgaan, dan zal die dooi de Provinciale VW van harte worden ondersteund DEN HAAG - Het aan- en afrijden van materieel hij loonwerkbe drijf Marcusse in Wissenkerke maakt te veel herrie voor omwonen den. De gemeente Noord-Beveland heeft daarom terecht een hin derwetvergunning geweigerd, vindt de milieurechter van de Raad van State. Aan het feit dat het bedrijf al vanaf 1919 aan de Dorpsweg zetelt, kan Marcusse geen rechten ontlenen Dat derden die de machines van Marcusse gebruiken economisch worden benadeeld bij sluiting van het loonbedrijf, telt niet mee voor een milieuvergunning, stelt de Raad van State In een eerdere spoedprocedure waarin Marcusse om schorsing van de weigering vroeg, kreeg de gemeente ook al gelijk Sinds de gemeente in mei 1994 een nieuwe vergunning weigerde, heeft het bedrijf evenwel gewoon doorgewerkt Noord-Beveland stond dat toe door een zogeheten handhavingsbeschikking. In juli 1994 besloot de gemeente dat het loonwerkbedrijf binnen twee jaar dicht moest zijn of moest verhuizen. Gebeurde dat niet. dat zou de gemeente bestuursdwang toepassen en zelf het bedrijf sluiten. Met dat besluit is de gemeente wel m de fout gegaan, aldus de Raad van State Het loonwerkbedrijf wordt feitelijk gedoogd. van onze verslaggever TERNEUZEN - I)e bromfietser die betrokken was bij het vuur werkincident op de oostelijke pier van de Terneuzense jacht haven op de avond van Konin ginnedag heeft zich gisteren vrijwillig gemeld hij de politie in Terneuzen. Uit het voorlo pige onderzoek van de politie is gebleken dat de inwoner van Terneuzen strafrechtelijk niet de dood van de 53-jarige J. H. Wiggeman uit Stecnw ijk te ver wijten valt. De medewerker van het Steen- wijkse vuurwerkbedrijf werd dinsdagavond vol in het gelaat getroffen door een exploderende vuurbal uit een mortierbuis. De buis zou volgens getuigen omver zijn gereden door de bromfietser die zich op het moment dat het vuurwerk werd afgestoken op de pier ophield Volgens politie-voorlichter H Kramer is uit de verklaring van de man niet gebleken dat hij be wust een of meerdere mortier buizen zou hebben omgereden „De man heeft toegegeven dat hij met zijn brommer op de pier is geweest. Hij verkeerde onder invloed van drugs en alcohol en maakte dat hij wegkwam toen het vuurwerk losbarstte Pas woensdagochtend realiseerde hij zich wat er was gebeurd", zei Kramer. De politie heeft nog geen duide lijk beeld van wat er precies op de pier gebeurd is. Strafrechte lijk wordt de bromfietser niets verweten en dat gaat ook op voor de gemeente en de evene mentencommissie De Vliegende Hollander, die al jaren het vuur werk organiseert. De verslagen heid bij het bestuur van de com missie. alsmede bij het gemeen tebestuur. was gisteren groot. De politie stelt samen met de Ar beidsinspectie een nader onder zoek in naar het vuurwerkinci dent. STEENH'IJK (GPD) - De 53- jarige Co Wiggeman uit Steenwijk, die in de nacht van 30 april op 1 mei op slag werd gedood tijdens het af steken van Oranje-vuur werk in Terneuzen, stond bekend als een vakbe kwaam vuurwerkafsteker. Hij deed dat werk al jaren voor kunstvuurwerkfa briek Van der Nat te Steen- wijk. Wiggeman was niet in vaste dienst van het bedrijf. Hij stak in Terneuzen samen met een freelancer het vuur werk af. „Wiggeman was een oproepkracht, die al ruim acht jaar voor ons bedrijf vuurwerk afstak zegt een aangeslagen directeur Christiaan van der Nat van de vuurwerkfabriek „Wij hebben twee mensen in vas te dienst Als er op eén dag meerdere klussen zijn. wor den losse krachten ingezet Van der Nat was zelf niet in Terneuzen aanwezig Hij werd gisternacht door de Zeeuwse politie van het fa tale ongeval op de hoogte ge steld. Een bromfietser had een deel van het vuurwerk omver gereden. Wiggeman probeerde dat weer overeind te zetten. Kapot gegaan Van der Nat" „Het vuurwerk was al deels afgestoken toen die bromfietser opeens uit het publiek kwam gereden om door het vuurwerk te sla lommen. Daarbij heeft hij een stuk vuurwerk geraakt, dat kapot moet zijn gegaan. De lont is namelijk altijd goed beveiligd, zodat het niet kan afgaan door bijvoor beeld vonken van een ander stuk vuurwerk" Over eventuele schade claims heeft Van der Nat nog niet gedacht, „Wij hebben dit soort zaken gelukkig nog nooit aan de hand gehad Wij zijn van top tot teen verze kerd. maar feit is gewoon dat er nog nooit ook maar iets is gebeurd. En dit hoefde ook niet te gebeuren". Onbekenden zaagden sierkers om NIEUWERKERK Aan de Stationsstraat in Nieuwerkerk is in de nacht van dinsdag (Koninginnedag) op woensdag een sierkersboom omgezaagd. De acht tot tien jaar oude boom. eigendom van de ge meente Duiveland. werd ongeveer 75 centimeter boven de grond af gezaagd. De schade bedraagt ongeveer duizend gulden Over het motief van de daad tast de politie nog volledig in het duister Het meisje dat in die Middel burgse groentezaak de klanten bediende, zag er onthutst uit. Een man was welgemoed de winkel bin nengekomen en vroeg: ,,Eje redies die snèrrekt op je tonge Ze liet haar blik nadenkend langs de tomaten en de kom kommers glijden en keek eens naar het rek met uit- h'eemse kruiden maar het was duidelijk dat haar geen enkel licht opging. Ze reageerde opgelucht toen de eigenaar van de winkel uit een ruimte achter de zaak opdook. De klant herhaalde zijn verzoek en werd zonder mankeren ge holpen aan een bos radijs die hem op de tong zou bran den Hij rekende af en verliet, hoofdschuddend over zo veel onbegrip bij de jeugd, het pand. De groenteboer ovenveegl de aanschaf van een woor denboek der Zeeuwse dia lecten. Voor naast de kassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25