Rij-ontzegging voor ongeluk DEZE WEEK BIJ ALBERT H ElJN PZC Boete van 600 gulden voor snelheidsduivel 'Eliza' woont als een vorst Eerste resultaat van namenactie voor Middelburgse huizen Ringrijdersseizoen is weer van start Eenvoudig maar niet minderwaardig Boete veroorzaken ernstig ongeluk door openen autoportier zeeland Rechter legt vrachtwagenchauffeur hogere straf op dan geëist Rozijnenbrood, Albert Heijn, Middelburg en Vlissingen. DONDERDAG 2 MEI 1996 14 van onze verslaggever MIDDELBURG - „Dit zit dicht tegen een misdrijf aan", zei offi cier van justitie nir. H. I. den Hartog woensdag over het on geval dat een 23-jarige vracht wagenchauffeur uit Willemstad vorig jaar veroorzaakte. De man, die veel te lang achter het stuur had gezeten, reed door rood en ramde een persone nauto. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige Oost-Sou- burgse, raakte zwaar gewond. De Middelburgse kantonrech ter mr. M. J. M. Klarenbeek leg de de chauffeur woensdag een rij-ontzegging op van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk. Vrijdagmiddag 29 september naderde de man vanaf de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissin- gen met een vaartje van meer dan zestig kilometer per uur het stoplicht op de splitsing met de President Rooseveltlaan. Dat stoplicht stond op groen. Hij wierp een blik op de kaart op het dashboard naast herji. Het stop licht sprong op rood, maar dat zag hij niet. Met ernstige gevol gen. Toen hij weer opkeek zat er een personenauto onder zijn bumper. Onderzoek door de politie wees uit dat de auto over een lengte van 11.6 meter door de vracht wagen werd meegesleept. De personenauto werd volledig ver nield. De bestuurster moest door de brandweer uit lïet wrak worden gezaagd. Ze liep scheur tjes op in schedel en heupkom en zes gebroken ribben. Na het on geval lag ze een maand in het zie kenhuis. De chauffeur infor- van onze verslaggever MIDDELBURG - „Uiterst bela chelijk" vond een 20-jarige mo torrijder uit Eindhoven de ver klaringen van de motoragent die hem vorig jaar zomer pakte toen hij met 140 kilometer per uur over de weg van Zoutelande naar Biggekerke scheurde. De agent, die even buiten Zoute lande stond opgesteld, zette de achtervolging in toen de motor fors accelererend het dorp ver liet. Het ging zo hard, dat hij er pas vlak voor Biggekerke in slaagde de motorduivel tot stoppen te dwingen. Kanton rechter mr. M. J. M. Klarenbeek veroordeelde de man woensdag tot een boete van zeshonderd gulden. Volgens de diender maakte de coureur een 'wheelie' (waarbij het voorwiel van de grond komt) voordat hij het rechte eind naar Biggekerke opstoof, om vervol gens op te trekken naar 140 kilo meter per uur. De verdachte ont- meerde één keer naar de toe stand van het slachtoffer. Verder liet hij het erbij zitten. Officier van justitie Den Hartog verweet de chauffeur onverant woordelijk gedrag. Ze wees op het gevaar dat een kolos als een vrachtwagen voor minder grote verkeersdeelnemers kan opleve ren. Dat de man de rijtijdenwet had overtreden, was voor haar aanleiding een forse straf te ei sen. Daarom eiste ze een boete van duizend gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van drie maanden. De man, die samen met zijn va der en zijn broer een transport onderneming met twee vracht wagens drijft, verklaarde dat een rij-ontzegging het faillisse ment van het bedrijf zou beteke nen. Rechter Klarenbeek had geen oor voor dit argument. Hij achtte de overtreding van de chauffeur bijzonder ernstig. Daarom besloot hij de eis van Den Hartog niet te volgen, maai de man een rij-ontzegging op te leggen van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een boete van 350 gulden. kende de wheelie. Hij weigerde bovendien de gemeten snelheid te bevestigen. Hij zei lang achter een langzaam rijdende automo bilist te hebben gezeten. De agent, die persoonlijk naar het kantongerecht was gekomen om het geval toe te lichten, hield voet bij stuk. Van een langzaam rijdende auto was volgens hem geen sprake. Officier van Justitie mr. H. I. den Hartog vond de verklaringen van de motoragent 'glashelder'. Ze eiste een boete voor de over treding van zeshonderd gulden. Rechter Klarenbeek wees op het verleden van de snelheidsduivel. In 1994 was de man betrokken bij een ongeluk, waarbij hij naar eigen zeggen op een spookrijder inreed. Hij werd daarvoor ver oordeeld tot een schadevergoe ding. Voor hij motor reed. was hij bovendien al geruime tijd in de weer met opgevoerde brom mers. Voor Klarenbeek reden genoeg om de eis van de officier van jusititie over te nemen. De bewoner (rechts) van het van afvalmateriaal gebouwde onderkomen geeft e zijn behuizing. n voorbijganger uitleg over het hoe en waarom van foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Gezeten op een tuinstoel onder zijn parasol kijkt hij als een vorst uit over het terrein voor zijn semiperma- nente woning. Hij zegt 'Eliza' te heten - „M'n echte naam zeg ik niet, dan roepen ze me allemaal na" - en al van voor de winter te bivakkeren op het parkeerterrein aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen, tegenover het NS-station. „Ja, natuurlijk was het toen koud. Maar ik heb er een binnen- en een buitenzeil in ge maakt", lacht hij opgewekt. Water dat door het zeil sijpelt, loopt weg in een goot. Eliza verzamelt alles wat drijft: stukken scheepskabel, hout, jer rycans, kapotte binnenbanden. Hij struint er de omgeving voor af, zet het op een steekkar en rijdt die naar zijn hut. „Ik wil een catamaran maken. Voor de kinderen. Als-ie klaar is, laat ik een vrachtwagen komen. Die moet de catamaran te water laten." Omwonenden en bedrijven in de buurt hebben echter bij de ge meente geklaagd over de behuizing van Eliza. Woensdag is een medewerker van de sectie beheer van de gemeente Vlissingen bij Eliza op bezoek geweest om hem te vertellen dat hij weg moet. „Hij krijgt nog wel even de tijd om na te denken, maar hij moet hier weg. Volgende week, denk ik." Eliza is echter geenszins van plan zijn boeltje te pakken. „Het is een koud kunstje om dit in de fik te steken, maar ze kunnen mij als Nederlander niet zomaar wegsturen. Wat zullen we nou krij gen. Niemand heeft last van mij. Laten die ambtenaren gewoon in het gemeentehuis blijven." Een historisch pand aan het Smidsbolwerk in Middelburg heel voor de naam 'De Roo Thooren' gekozen. foto Ruben Orej van onze verslaggever MIDDELBURG - De roep van Middelburger Jaap van Wallen burg om alle historische pan den in de monumentenstad weer een naam te geven, lijkt aan te slaan. Het eerste resul taat is er: 'De Roo Thooren', in fraaie letters geschilderd boven de deur van een pand aan de Smidsbolwerk. „Ik vind het te gek", zegt Van Wallenburg en thousiast. „Het is de eerste naam die er echt op staat." Van Wallenburg is bezig met een inventarisatie van de namen van woningen in Middelburg. Uitgangspunt daarbij is een boek van M. Fokker, die in 1904 alle toen bestaande en ook de vermoedelijke oorspronkelijke namen boekstaafde. De tand des tijds maar vooral het bombarde ment van mei 1940 hebben er voor gezorgd dat er sindsdien veel is veranderd en verdwenen. Van Wallenburgs droom is dat alle historische huizen in Mid delburg weer worden voorzien van een, liefst beschermde, naam. Een PZC-publicatie over zijn on derzoek leverde Van Wallenburg talrijke reacties op. Vrienden vroegen hem of hij ook een naam wist voor een pand op het Smidsbolwerk. Van Wallenburg dook in de archieven en stuitte op 'De Roode Thooren', verbas terd tot 'De Roo Thooren'. De Middelburgse Courant repte in 1766 ook van een 'speelhofje' op het bolwerk, 'Schippers Lust" ge heten. De keuze viel op 'De Roo Thooren'. Van Wallenburg: „Ik heb inmid dels al heel.wat namen. Zoals 'Het Vervallen Jerusalem', met een s. in de Wijngaardstraat. E« prachtige naam vind ik dat. 'Paulus' Bekering' in de Nieui straat. Ook zo'n bijzondere. Cj de Kinderdijk blijkt de naaj Londen op het pand van de b ren te horen. Zo wordt steei meer duidelijk dat Middelbu een heel bijzondere stad is q« namen. Ik hoop dat nog v(j meer mensen dat ontdekken zelf gaan uitvogelen of hun hu een naam heeft." Toiletten vernield AAGTEKERKE - Op een spoi accommodatie aan de Keldf weg in Aagtekerke is een coi plete toiletinrichting verniel De schade bedraagt 1.500 gi den. De vernielingen zijn tuss maandagavond en woensds ochtend gepleegd. Vijverdag- - Het MicMec w cheren houdt zaterdag 11 n van 10 tot 16 uur een 'vijverd! in het milieu-educatiecentni De Kloek aan de Korenbloei laan in Vlissingen. Er is met i me aandacht voor de vijver i een meer natuurlijke basis, ra planten en dieren zoals die voi komen in een schoon zoetv terslootje. Er is informatie en vies over aanleg en onderho van de vijver, over pompen zonne-energie, men kan gra de kwaliteit van het eigen vijv water laten onderzoeken en worden planten en beestjes vc de vijver verkocht. Ook is e tentoonstelling ingericht o\ het onderwaterleven. Kinder mogen waterdiertjes vissen ze in loeppotjes bekijken. Mandoline-orkest Con Amore viert zestigjarig bestaan van een medewerker SINT-MAARTENSDIJK - De eerste ringrijwedstrijd van het nieuwe seizoen is in Sint-Maar tensdijk gewonnen door René Provoost. René liet zien dat hij ondanks de lange winterstop toch in een prima vorm is. Hij stak alle 20 ringen op de 38mm ring en stak 's ochtends zelfs de ring van 10mm. De tweede plaats was voor Marcel van den Broeke die eveneens alle 20 rin gen stak. De derde prijs was voor Frank Brasser met 19 rin gen en na kamp met vier andere rijders. Simon de Pagter won de pollepel. Uitslag na 20 beurten: l.René Pro voost, 20: 2.Marcel van den Broeke, Voetbaltoernooi in Dauwendaele van onze verslaggever MIDDELBURG - Het voetbal toernooi in de wijk Dauwen daele in Middelburg is woens dag gewonnen door FC De Bal len. De gelegenheidsformatie versloeg FC De Doelpalen in de finale pas bij het nemen van strafschoppen. De wedstrijd was in een gelijkspel geëindigd. FC De Krukken en FC Knudde moesten genoegen nemen met de derde en vierde plaats. Het toernooi was georganiseerd door Marcia van Dijke van de ge meente Middelburg in het kader van sociale vernieuwing. Er de den vier jongens van het Middel burgse asielzoekerscentrum De Eendracht en vier leden van voetbalvereniging FC Dauwen daele mee. De overige twaalf Voetballers waren van het jeugd honk Dauwendaele. Zij werden verspreid over vier teams van elk vijf spelers. Er mochten vier voetballers tegelijk de wei in, zo dat er één wisselspeler was. „Het lijkt wat weinig, twintig deelnemers, maar het is natuur lijk een moeilijke doelgroep, pu lpers", aldus een desondanks te vreden Van Dijke. „Iedereen die zich had opgegeven, is ook ko men opdagen. Bovendien was het pas de eerste keer dat we dit organiseerden. Maar nu ligt er een draaiboek, dus volgend jaar kunnen we het gemakkelijk weer houden", zegt zij gedeci deerd. De winnaars van 1996 - FC De Ballen - ontvingen een grote taart, die in de tent werd veror berd. Ook FC Dauwendaele won wat met het toernooi, want een jongen van het azc en een meisje van het jeugdhonk gaan binnen kort een keer trainen bij de voet balclub. 20; 3.Frank Brasser, 19. 4.Jan Willem Poppe, 19; 5.Simon de Pagter, 19; 6 Cor Janse, 19; 7.Paul van den Broeke, 19; 8.Linda Zijl, 18: 9.Diana Wisse, 18; lO.Job Wisse, 17; lLRonny Stroo. 15; 12.Jan Willem Minnaard, 14; 13.Edward Dingemanse. 13: 14.Suzy de Pagter, 12.15.Petra Blaas, 12, 16 Wilco Maranus, 12. Pollepel: Simon de Pagter. In Middelburg reden 22 rijders van Middelburg, Nieuwland en Zuid-Beveland een wedstrijd op de Dam in Middelburg. Hier werd Leo Wabeke winnaar door 28 van de 30 ringen te steken. Pe ter de Vos werd tweede door eveneens 28 ringen te steken, hij werd tevens winnaar van de eer ste beker. De pollepel werd ge wonnen door Leo Wabeke en de eerste prijs voor de versiering werd gewonnen door Boy Vader. Uitslag na 30 beurten: 1 Leo Wabeke. 28. 2.Peter de Vos. 28: 3.David Wil- lemse, 27. 4 Boy Vader, 27; 5,Ko Kwekkeboom. 26; 6.Piet Meijer, 26; 7 Hans van de Vrie, 25; 8,Rens Hoe- beke, 23; 9,Ella Poppe, 23; lO.Ad Schout, 22, 11.Simon de Vos, 20; 12,Jan Hendrikse. 19; 13.Johan Baas, 19, 14-Paulien Willemse, 18: 15.Marianne Willemse, 15 Bekers: 1 Peter de Vos, 2.Hans van de Vrie, 3.David Willemse. Pollepel: Leo Wa beke Versiering: l.Boy Vader, 2 Hans van de Vrie. 3.Johan Baas. Agenda ZRV wedstrijden: 11 mei ringrijden Aagtekerke Jubileum- wedstrijd 09.00-17.00 uur; Grijpsker- ke OS.00-17.00 uur: Kapelle 08.00- 17.00 uur; Vlissingen Kasteelstraat) 09.00-17 30 uur. Ruitentikkers KAPELLE - Onbekenden heb ben met stenen de ruiten inge gooid van de woning van een 32- jarige Kapellenaar. Politie bekeurt 35 hardrijders SINT LAURENS - Aan de Noordweg in Sint Laurens wer den dinsdag 35 automobilisten bekeurd voor te snel rijden. Tus sen 7 en 15.45 uur passeerden 3695 voertuigen de radarappara- tuur. De maximum snelheid op deze weg is 50 kilometer per uur. Excursie Fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - De Ver eniging Natuurmonumenten houdt zaterdag 4 mei een excur sie in het oude verdedigings werk Fort Ellewoutsdijk. Het fort ligt in de Zak van Zuid-Be veland, temidden van de natuur gebieden De Inlaag 1887 en het buitendijkse Zuidgors. De ex cursie begint om 10 uur op de binnenplaats van het fort. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Als het imago van de mandoline ter sprake komt, begint Jo Eek- hardt uit Oost-Souburg te ko ken. „Dat beeld is nog steeds niet om over naar huis te schrij ven. Men blijft denken aan wat gepingel bij het kamp, aan 'Jo met de banjo en Lien met de mandoline'. Ik vind dat zo jam mer. Als iedereen die er zo over denkt nou gewoon eens kwam luisteren... Want de mandoline is juist een uniek klinkend in strument. Héél apart. Welis waar een eenvoudig instru ment, maar daarom nog niet minderwaardig." Met liefde en toewijding, con amore, praat Eet over het instrument en over zijn mando line-orkest Con Amore, dat deze maand zijn zestigjarig bestaan viert. Hij is dan ook nauw verwe ven met de geschiedenis van het orkest. In 1950 werd hij lid en de laatste 35 jaar dirigeert hij het gezelschap. Ook thuis is het een en al mandoline wat de klok slaat, Vrouwlief en dochters zijn eveneens toegewijde spelers en ook schoonzoon Monty van Bel- zen onderhoudt nauwe banden met het orkest. Eckhardt was in 1961 de dpvol- ger van 'mejuffrouw' Mien Kuij- pers (1907-1968), de grondlegger van het orkest. Zij vormde sa men met vijf leerlingen de Christelijke Mandolinevereni ging' (CMV). In december 1937, anderhalfjaar na de oprichting, gaf het orkest zijn eerste uitvoe ring. Het gezelschap was inmid dels gegroeid tot dertien spelers. Pas na de oorlog, bij het derde lustrum in 1951, werd het orkest omgedoopt tot Con Amore. Tien jaar later droeg de 'leidster', zo als Kuijpers werd genoemd, het vaandel over aan Jo Eckhardt. Ledental Het ledental van Con Amore ver toont pieken en dalen. Eind ja ren zestig bereikte het orkest het dieptepunt van dertien leden. Op de repetities waren soms niet meer dan zeven mensen aanwe zig. „Het stimuleert dan ook niet meer", zegt Eckhardt. „Soms dacht ik ook: dit heeft geen zin meer, ik houd ermee op. Maar als je stopt is het heel moeilijk om weer iets op te bouwen. Daarom zijn we oud-leden gaan benade ren. En met resultaat. We had den ook het geluk dat een aantal belangstellenden hier kwam wo nen." In 1980 telde het orkest het recordaantal van 51 leden. Anno 1996 zijn dat er 29, van wie sommigen al een lange staat van dienst bij Con Amore hebben. Zoals oud-voorzitter Nel van Het complete mandoline-orkest Con Amore. Dirigent Jo Eckhardt staat op de tweede rij van achteren, uiterst rechts. Hoorn, die al sinds 1939 lid is. Of Annie Riemens, die er twee jaar minder op heeft zitten. Eck hardt: „Het is eigenlijk één grote familie. De meeste mensen ken nen elkaar al jarenlang." De laatste jaren hebben zij gelei delijk een nieuwe techniek aan geleerd, om bijvoorbeeld ook klassieke stukken uit de Barok te kunnen spelen. „Dan kun je opeens niet meer tremoleren", legt Eckhardt uit. „Het kost heel veel tijd en wilskracht om dat te leren. Maar we prijzen ons geluk kig dat veel mensen bij Con Amore zeer gemotiveerd zijn." Sinds 1974 doet het orkest ook aan concoursen mee. Met suc ces, want in 1986 stootte Con Amore door tot de hoogste afde ling. Die positie moeten ze elke vijf jaar zien waar te maken. Eckhardt: „Dat is best een zenu wentoestand. Je bent eigenlijk een heel jaar bezig met die num mers. Het. voordeel is dat je steeds beter gaat spelen, maar een nadeel is dat niet iedereen het kan opbrengen om er eens flink tegenaan te gaan. Mensen haken af. omdat ze het te profes sioneel vinden worden. Dat is volgens mij onzin. Ook al ben je amateur, je hoeft toch niet ama teuristisch te doen?" Mandoline-orkest Con Amore geeft zaterdag 11 mei een con cert ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan. Medewerking ver lenen het Smalstads Mannen koor o.l.v. Jan Wesdorphet Ko perensemble Paul van Belzen. dwarsfluitist Dick Boon en het Follia Duo, dat bestaat uit Ma rina Eckhardt en Leo van Rutte. foto Ruben Oreel Het concert vindt plaats in de Concertzaal in Middelburg en begint om 20.00 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een automo bilist wordt geacht onder alle omstandigheden het verkeer te overzien. Dat werd woensdag weer eens bevestigd, toen een 24- jarige automobiliste uit Vlis singen door de Middelburgse kantonrechter mr. M. J. M. Kla renbeek werd veroordeeld tot een boete van 350 gulden. In ok tober vorig jaar opende zij haar portier, toen juist een fietser en een auto voorbij reden. De fiet ser, die probeerde het portier te ontwijken, werd door de passe rende auto gegrepen. Gevolg: een verbrijzeld schouderblad en een zware hersenschudding. Het liep tegen de avond, toen de vrouw op 4 oktober 1995 haar auto parkeerde aan de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen, om sa men met een vriendin een nabij gelegen fitnesscentrum te be zoeken. Het was donker, het re gende en er stond een flinke bries. Volgens de automobiliste was die bries zo stevig, dat het handvat van het portier uit haar hand werd gerukt. Het portier sloeg open en in een fractie van een seconde was het ongeluk ge beurd. Om haar betoog te ondersti nen, had de vrouw de vrieni meegenomen die bij het onge aanwezig was. Die was zojc aan de rechterkant uitgesta Ze liep achter de auto langs over te steken, toen het onge; gebeurde. Ze verklaarde de f ser evenmin te hebben op merkt. Het waaide die ave volgens haai- niet zo erg ha maar wel hard genoeg om portier open te rukken. Het moet een flinke klap zijn weest, want volgens rechter I renbeek kon de fietser zich n: van het ongeval herinneren, had twee maanden nodig om te boven te komen. De autoi biliste toonde zich bijzonder gelukkig met het ongeval, ging verschillende malen bij slachtoffer op ziekenbezoek. Officier van justitie mr. H. 1.1 Hartog toonde begrip voor de gumenten van de Vlissingse. noemde het ongeluk een bijs der ongelukkige gebeurte maar stelde dat de vrouw de ser had moeten zien. Zij eiste boete van 350 gulden. Reel Klarenbeek nam de eis van 1 Hartog over. 700 gram van voor Deze aanbieding geldt t/m zaterdag 4 mei a.s. en zolang de voorraad strekt. TWEE KEER ZO VER Hoe meer u spaart hoe verder u gaat En nu gaat u dus dubbel ver Of dubbel snel gewoon ver. Naar de Efteling of het Noorder Dierenpark. Naar t museum of naar een luxe bungalow. Naar Amersfoort of naar Venetië. Spaar mee. Nu tijdelijk Dubbel Airmiles op al uw aankopen. Uitsluitend bij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14