t Is morrelen aan de achterdeur Nieuwe Gorefest is vrij en blij PZC zeeland DONDERDAG 2 MEI 1996 1 3 Zesde Bevrijdingsfestival stelt generaties centraal Havenschappen gaan dieptepeiling samen uitvoeren kunst 99|. van onze verslaggever VLISSINGEN - 'Vrijheid vraagt onderhoud.' Rond dit thema vindt zondag 5 mei het zesde Bevrijdingsfestival plaats. In Vlissingen zijn de blikvangers van het festival Marco Bor- sato en 2 Brothers on the 4th Floor. Verder ge ven Remmy Ongala Orchestre Super Mati- mila. de Average White Band. Angelique Kid- jo en The Commitments acte de présence. Zij zijn te zien op het Bellamypark. Een Bevrij dingsvuurwerk sluit van 23.00 tot 23.30 uur het festival af. Het eerste lustrum van het Bevrijdingsfestival stond in het teken van de grondrechten en van 'vrijheid'. De komende vijfjaar staat het onder houden van die vrijheid centraal. Elk jaar wordt dit thema bezien vanuit een andere in valshoek. Voor 1996 is dat 'generaties': hoe kij ken de verschillende generaties aan tegen vrij heid? Het onderhoudswerk aan vrijheid wordt ver der uitgelegd in een speciale werkplaats op het Bellamypark. Daar wordt een tijdelijk kunst werk voor vrede en verdraagzaamheid opge richt. Aan waslijnen komen lakens met zeef drukken en andere (geschilderde, getekende) opdrukken te hangen. In een stand van Free Press Now wordt het belang van een vrije pers voor de vrede, vrijheid en democratie voor het voormalige Joegoslavië onderstreept. Bellamypark Marco Borsato heeft een speciaal Bevrijdings nummer opgenomen - Vrij zijn - en zal dat op vier Bevrijdingsfestivals ten gehore brengen. Hij wordt met een helikopter van optreden naar optreden gevlogen. In Vlissingen staat om 22.00 uur op het podium op het Bellamy park zijn band klaar voor een uur-durend con cert. Borsato wordt op het podium vooraf gegaan door vijf acts. Remmy Ongala Orchestre Su per Matimila bijt het spits af om 13.30 uur. De Schotse rhythm-and-soulgroep Average White Band neemt de microfoon over om 15.15 uur. Angelique Kidjo staat vanaf 17.00 uur op het Bellamypark. Kidjo wordt gevolgd door de Nederlandse technoband 2 Brothers on the 4th Floor (van 19.00 tot 19.40 uur). De Ierse band - uit de ge lijknamige film naar het gelijknamige boek van de Ier Roddy Doyle - The Commitments overbrugt de tijd tussen de ene en de andere act van vaderlandse bodem i Borsato i. De band is van 20.15 tot 21.30 uur te bewonderen Domino Het Britse Concussion vertoont twee keer 'bungee madness' in de Side Show op het Dijk- theater achter het Arsenaal. De optredens be ginnen om 14.45 en om 16.30 uur. Op het Ron deel tuimelen vanaf 15.30 uur vijfduizend do minostenen om. Wethouder L. C. Poppe-De Looff van Vlissingen zet de stenen in beweging. Theater Split breng in het Arsenaaltheater de voorstelling 'Op reis', voor kinderen van vier tot tien jaar. Op reis begint om 14.30 uur. Lex van Wel and his Swing Orchestra brengt mu ziek uit de jaren veertig tot leven. 'Swing is back!' heet de show. die is te zien in het Arse naaltheater vanaf 19.30 uur Op het De Ruyterplein/de Nieuwendijk is van af 13.30 uur een kinderkennis. Van 13.30 tot 17.30 uur is daar een vrijmarkt en rijden oude militaire voertuigen van 'Keep 'm rolling' rond. Tegelijkertijd is op de Zeilmarkt het Arsenaal plein een snuffelmarkt. De Schotse rhythm-and-soulgroep Average White Band. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Haven schappen Vlissingen en Terneu- zen gaan de dieptepeilingen in hun havens,voortaan gezamen lijk uitvoeren. De twee schap pen gaan samen investeren in de nodige apparatuur om de peilingen uit te voeren. Met die apparatuur wordt niet alleen de gegarandeerde diepgang gecon troleerd, maar ook de diepte bij baggerwerken. Een gespeciali seerd bureau is na onderzoek tot de conclusie gekomen dat samenvoeging van de peildien- sten van de twee havenschap pen goed mogelijk is. Het is de bedoeling dat de 'oude' peilboot van het Havenschap Terneuzen voortaan ook wordt ingezet in de haven van Vlissin gen. De HT 1 is weliswaar twin tig jaar oud. maar verkeert nog in prima staat. De peilboot wordt uitgerust met geavan ceerde apparatuur. Met de aan schaf is een bedrag van ongeveer 165.000 gulden gemoeid. Op jaarbasis kosten de dieptepeilin gen de twee havenschappen i in clusief personeelskosten) onge veer 171.000 gulden. In beide ha vens neemt het peil werk jaar lijks gemiddeld 12 tot 13 weken in beslag. Al bij al wordt er dus gedurende een halfjaar gepeild Dow De twee havenschappen delen de kosten, maar in Terneuzen betaalt ook Dow Benelux mee voor peilwerkzaamheden in de Braakmanhaven. Dow telt daar voor in de nieuwe opzet onge veer 38.000 gulden per jaar neer. In Terneuzen werd het peilwerk tot nu toe uitgevoerd door een ingehuurde technische kracht. In Vlissingen werd het peilwerk verricht met apparatuur van het havenschap vanaf een bemande motorvlet, van de Vlissingse Bootliedenwacht. Het contract met de bootheden - dat nog tot 31 december '97 doorliep - wordt afgekocht met een bedrag van 30.000 gulden èn het echolood van de Terneuzense peilboot. De raad van bestuur van het Ha venschap Vlissingen èn die van het Havenschap Terneuzen had den woensdag, tijdens een geza menlijke vergadering in Vlissin gen. geen enkele moeite met de nieuwe opzet. Dat gold overi gens ook voor de investering van 5,5 miljoen in uitbreiding van de infrastructuur in het meest noordelijk deel van de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Ten behoeve van de toekomstige uitbreiding van het staalverwerkingsbedrijf Outokumpu (acht hectare), de vestiging van het op- en over slagbedrijf Zeeland Cement (twee hectare) èn de bouw van een multifunctionele op slagloods voor de firma Moens uit Zelzate (bijna een hectare) worden de kadefaciliteiten uit gebreid. wordt een nieuwe ver binding met de Finlandweg aan gelegd en wordt ook het hoofd leidingensysteem van de nuts voorziening aangepast. De agenda werd woensdagoch tend - onder voorzitterschap van burgemeester drs R. C. E. Barbë - overigens in recordtem po afgewerkt. Binnen vijf minu ten was het omvangrijke gezel schap bestuurders er doorheen De nazit - achter gesloten deu ren - nam. zoals gebruikelijk heel wat meer tijd in beslag. PvdA: geen aanslagen voor minima OOST-SOUBURG - Als te ver wachten is dat mensen gemeen telijke heffingen of belastingen niet kunnen betalen, moet hun geen aanslag worden gestuurd. Die zienswijze legden de Wal- cherse afdelingen van de PvdA woensdag vast in een resolutie die naar alle Zeeuwse gemeen teraden wordt verstuurd. Tijdens een bijeenkomst ter vie ring van de eerste mei werd dui delijk dat mensen die van alleen een lage uitkering moeten rond komen, vaak heel lang moeten wachten op kwijtschelding van de gemeentelijke heffingen. „Als duidelijk is dat iemand bijvoor beeld alleen maar AOW of WAO heeft en dus in aanmerking zal komen voor kwijtschelding, stuur dan gewoon geen aan slag." zo werd tijdens een discus sie geopperd en later in de reso lutie vastgelegd. Middelburgse schouwburg trekt steeds ineer bezoekers fan onze verslaggever IIDDELBURG - Het bezoe- rsaantal van de Stads- ïhouwburg in Middelburg is in iven jaar tijd verdubbeld, 'oensdag werd het 45.000ste iartje van dit seizoen ver- :ht aan S. A. Kooistra-Metz it Grijpskerke. Vorig seizoen (erd dit aantal net niet ge lald. In het seizoen 1988/1989 rok de Stadsschouwburg nog '.262 bezoekers. „De top is be- iikt" zegt directeur G. Peijs. 'ezijn trots op deze cijfers. Ze imen ons natuurlijk goed uit er plannen zijn voor een gro- :r theater in Middelburg." oor een schouwburg met de af- etingen van die in Middelburg een bezoekersaantal van .000 behoorlijk hoog, aldus eijs. „Als je uitgaat van onge ler 110 grote voorstellingen en in zaalcapaciteit van pakweg !5 stoelen dan kom je op een zaalbezetting. Die ligt bij is op ongeveer zeventig pro mt. Daarmee scoor je in dit ndje. Dat zal iedereen bij na- aag beamen. Een gemiddelde lalbezetting van vijftig procent ordt in Nederland heel aardig 'onden." et Zeeuwse publiek hongert aar theater, aldus Peijs, en ze- ir in Middelburg. „We merken at aan alles. Toneelgroep De ppel trok vijfjaar geleden toen in het abonnement waren op- inomen iets van 70 bezoekers. komen voor een voorstelling issendoor 150 mensen opda- n. Mensen voelen zich kenne- k thuis in deStadsschouw- irg. Natuurlijk doen we daar )k veel aan. De bereikbaarheid in de kassa is door de avondo- mstelling vergroot en we vin- m de nazit, belangrijk." et aantal voorstellingen in iddelburg is in zeven jaar ge- egen van 76 naar 125. De diver ted van het programma is toe- nomen döor meer muziek- en baretacts te contracteren, ïrder gebeurt het tegenwoor- g vaker dat een succesvolle lorstelling enkele dagen op rij aat gepland. esondanks blijkt uit een on- ngs gehouden enquête dat nog eeds veel mensen ervaren dat ft moeilijk is om aan kaarten te )men voor de Stadsschouw- arg. Nog een teken voor Peijs at een groter theater gewenst .Ik geloof zeker dat dat in iddelburg goed zal draaien, larvoor zijn deze bezoekcijfers 'n eerste bewijs. Maar om er ze- •r van te zijn. is natuurlijk een )ed onderzoek nodig, tsinnen- >rt wordt daar een professio- fel bureau op gezet." Hij ligt al in de winkel, maar offi cieel wordt Soul survivor, de nieuive plaat van Gorefest, pas komende zaterdag gepresen teerd in De Melkweg in Amster dam. De komende maanden speelt de succesvolste popgroep van Zeeland verder op Dynamo Open Air (24 mei), Loiclands en nog enkele minder grote festi vals in het land. De Europese toer begint op 25 augustus, di rect na Lowlands. Eerst gaat de band acht weken Europa in. Aansluitend wordt uitgebreid het Nederlandse en Belgische clubcircuit aangedaan. door Han Neijenhuis GOES (GPD) - Hoewel de Goese Gorefest-zanger Jan Chris de Koeyer nog gromt als vanouds, heeft de muziek op de nieuwe cd Soul Survivor weinig meer met deathmetal van doen. Anno 1996 is de groep, jarenlang Neer- lands deathmetal-trots, het gen re moe. Dat De Koevers zang stijl niet is veranderd, is omdat hij niet veel anders kan. „Ik ben degene die zeven jaar geleden de band bij elkaar gesprokkeld heeft. Ik wilde graag zanger worden. Frontman. Maar dat was echt niet omdat ik zo gewel dig aria's kon zingen. Ik geloof dat we in Nederland al genoeg slechte zangers hebben die den ken dat ze het wel kunnen. Wij staan wat dat betreft met beide benen op de grond. Dit is Gore fest, dit ben ik en ik zing zoals ik zing." Het is vooral de muziek die an ders is. De vorige cd Erase klonk al melodieuzer en minder kei hard dan de eerste twee Gorefest- platen, maar Soul Survivor staat vol met pakkende liedjes. Liedjes die nog immer bijzonder metal klinken, maar tevens een jaren zeventig hardrocksfeer uit ademen. De ideeén voor de num mers kwamen ditmaal groten deels van gitarist Boudewijn Bo nebakker Gevoel „Het werk uit de jaren zeventig heb ik altijd al ontzettend tof ge vonden", zegt hij. „Het is veel meer op groove en gevoel geba seerd. En daardoor ook veel sen sueler en expressiever. Het blijkt een veel grotere uitdaging om pakkende nummers te schrijven die uit drie accoorden bestaan, dan om een aantal in gewikkelde riffs achter elkaar te zetten. We doen nu iets wat veel meer uit het gevoel komt, iets waar we ons honderd procent lekker bij voelen. De soul heelt zogezegd survived." De vraag die natuurlijk rijst is of de heren van Gorefest - naast Gorefest. zanger/bassist De Koeyer en Bo nebakker zijn dat gitarist Frank HartHoorn en drummer Ed War- by - zich in het verleden dan nooit honderd procent lekker hebben gevoeld? De Koeyer: „Had je me een paar jaar geleden gevraagd wat voor muziek ik draaide dan was dat Death. Carcass. Napalm Death. Ik was gek van deathmetal. Het was nieuw, anders. Een genre waar je alle kanten mee uit kon Boudewijn was niet zo'n fanatie keling als ik. maar vond met na me de mogelijkheden en de uit daging van die nieuwe muziek zo enorm interessant. Maar tegen woordig ontwikkelt het zich van geen kant meer. Bands hebben zich in een hoek gemanoeu vreerd waar ze van hun levens dagen niet meer uitkomen. Ie dereen mag gelukkig de muziek maken die hij wil, maar wij voel den ons te beklemd in dat hokje. Tegenwoordig draai ik rock bands als The Cult en Danzig. Boudewijn luisterde trouwens altijd al naar die muziek." Vrijheid „Gorefest mag geen herhaling van zichzelf worden", vervolgt de zanger. „En bovendien wil den we weer die kinderlijke vrij heid creeëren die we tijdens ons eerste album Mindloss hadden. Erase is namelijk onder grote druk tot stand gekomen. We moesten het succes van het tweede album False overtreffen. Ondanks alle druk en tegen ie ders verwachting in is dat toch gelukt, maar eenzelfde situatie wilden we niet weer meemaken. We wilden gewoon ongecompli ceerd liedjes schrijven, zonder onszelf regeltjes op te leggen. Boudewijn kwam toen met die fantastische nummers. En moe ten we die dan weggocrten ten fa veure van iets wat niet uit het hart. komt, maar toevallig wel deathmetal genoemd kan wor den? I don't think so. En ja. voor onzelf was het ook wel een beetje Advertentie (J) r HOTEL WESTDUIN NON STOP vergaderen? WERK ontbijt? KOUDE buffetten WARME buffetten BRUNCH buffetten voor gezelschappen PARTY catering RECEPTIES KEUZE menu's ZATERDAG buffetten of gewoon een vers kopje koffie? KOM BIJ ONS WesMun 1 f ^_437i RE Koudekerke i'.'tssngen)^/ Tetetoon 0118-552510 6x 552776 foto GPD een cultshock Mijn God, wat moeten we hiermee, was de eer ste gedachte. Maar nu zijn we er hartstikke blij mee." Behalve op Mindloss zat Jan Chris de Koeyer tekstueel nooit op het duistere deathmetal-pad. False is vrij maatschappij-kri tisch, op Erase geeft de zanger z'n ziel voorzichtig bloot en uit veel nummers op Soul Survivor spreekt zelfs een zeer positieve kijk op het leven. Iets wat de tekstschrijver ook daadwerke lijk uitstraalt. Toernees „Het leven is te mooi om er niet met volle teugen van te genie ten. En dat geven mijn teksten weer. Het is toch geweldig hoe het nu gaat'' We doen de komen de tijd eerst wat festivals als Dy namo Open Air en Lowlands, en toeren daarna uitgebreid door heel Europa. Dat is fantastisch. Iedereen bij elkaar, vrijbuiten., We kijken er enorm naar uit." „Bedenk wel dat we veel slech tere tijden hebben gekend. We toerden ooit door Europa met elk vierhonderd gulden zakgeld. We moesten het geld bij elkaar leggen om eten te kopen. Onze drumroadie sliep met zestien flessen cola in zijn bed. meege nomen na een optreden En overal waar we de potten Nutel- la en pindakaas konden bietsen, deden we dat. Dat scheelde weer vijftien mark aan broodjes kaas op de Duitse autobaan. We heb ben het echt allemaal wel mee gemaakt." Het Middelburgs Mondharp Ensemble oogstte tijdens de 1-meiviering in Oost-Souburg niet het succes waarop ongetwijfeld was gehoopt. foto Ruben Oreel zich goed voorstellen dat het comité dat de 1-meiviering op Walcheren voorbereidde geen landelijke politicus wist te bin den die het stuk wilde komen verdedigen. „Het is minimaal wat hier gebeurt. Er wordt geen begin gemaakt met het weg werken van de achterstand die uitkeringsgerechtigden in de jaren zeventig opliepen als ge volg van het no nonsense-be- leid van toen. Hoe we met ar moede omgaan, geeft een indi catie van de mate van bescha ving. De politiek, en dat geldt ook voor de PvdA. laat het er teveel bij zitten. Er worden en kele tientallen miljoenen gul dens beschikbaar gesteld voor de bestrijding van armoede. maar daarmee kun je niet meer doen dan morrelen aan de ach terdeur". stelde De Kok vast. „In 1995 is berekend dat in Zee land meer dan tienduizend mensen onder de armoede grens verkeren. Dat komt door de bezuinigingen op de uitke ringen en stijging van de las ten. Wij moeten het als PvdA als een uitdaging zien dat pro bleem te lijf te gaan. Op een strijddag als de eerste mei moe ten we er bij stilstaan dat soli dariteit geen automatisme is, maar steeds weer moet worden bevochten." Jaap Schipper onderlijnde dat betoog. „Ik ben heel kritisch over de manier waarop de PvdA zich opstelt tegenover de sociale zekerheid. De PvdA doet mee aan een sluipend in voeren van een mini-stelsel. De situatie is drastisch verslech terd. De mensen komen sneller dan voorheen op een minimum terecht." De Reu sloeg er tijdens de bij eenkomst de armoedenota van het kabinet maar eens op na en las voor dat het niet gebruiken van voorzieningen moet wor den teruggedrongen, een for mulering waarop hij nogal even had moeten kauwen. Nel Esseveld, die binnen een werk groep van de FNV actief is voor de belangen van mensen met een minimaal inkomen, wist het wel te vertalen. „De men sen zeggen dat ze niet willen gaan schooieren en daarom maken ze niet genoeg gebruik van hun recht op bepaalde aan vullende voorzieningen. We moeten proberen over te bren gen dat het echt om rechten gaat en niet om gunsten." Ove rigens. ook Esseveld had fun damentele bezwaren tegen al lerlei lapmiddelen om mensen met een uitkering alsnog iets extra te geven. „Die uitkerin gen zelf zijn gewoon te laag", zei ze. „Wij zij veel te tam. De PvdA wordt, als we niet oppas sen. een klein VVD-partijtje er bij." „Veel jongeren weten niet eens meer wat 1 mei betekent. Dat heeft ook te maken met het feit dat mensen zich niet willen identificeren met verliezers", reageerde de zaal. Ontwaakt! Een blik over de bezoekers van het Souburgse verenigingsge bouw leerde dat inderdaad wei nig jongeren zich geroepen voelden het 'Ontwaakt, ver worpenen der aarde! Ont waakt. verdoemden in hongers sfeer!' mee aan te heffen. Een optreden van het cabaret 'De Smarties' met zang over onder meer leven en sterven van de zwaar bezochte Rita van de re tirade had betrekkelijk weinig mensen beneden de zestig kun nen verlokken. Ook de muzikale ontvangst door het Middelburgs Mond harp Ensemble bleek geen ech te trekker. Wat dat betreft kre gen de thuisblijvers gelijk. De zanger - 'ik ben Ton' - liet we ten dat hij nog Engels had ge leerd in een tijd dat er geen stu diebeurzen waren. Zijn oprech te bekentenis op dat stuk "van zaken maakte de zaak er niet beter op. Bepaald ook geen gul den greep was de uitvoering van een Engels lied met simul tane vertaling. De zanger, de vertaler en de overgebleven mondharpist zaten elkaar zo geestdriftig in het vaarwater dat alle zeggingskracht die het ensemble de vertolking tracht te mee te geven, teloorging. Laarzen De bezoekers van de 1 mei-vie ring werden daardoor geens zins gehinderd. Ze praatten, een rode tulp in het knoopsgat, gezellig door de poging tot mu ziek heen. Verhulde kritiek kwam er van een van de organi satoren, die het gezelschap strak binnen de toegemeten tijd snoerde. „Nee, niet nog twee liederen, nog eentje", sprak hij streng. Waardoor de aanwezigen alleen schriftelijk kennis konden nemen van de inhoud van het Eenheidsfront lied. met de peilloos diepe re gels: 'Omdat de mens een mens is. vindt hij laarzen in 't gezicht niet fijn'. Op de vraag of 1 mei ook in de toekomst gevierd moet blijven worden, zei Gedeputeerde De Kok. dat men wellicht naar an dere. nieuwe vormen moet zoe ken. Waaraan hij toevoegde: „Of dat met met het Middel burgs Mondharp Ensemble moet zijn, is de vraag." van onze verslaggever A. J. Snel OOST-SOUBURG - Een kwijt scheldingsspreekuur of een i zorgloket waar mensen te- 1 recht kunnen die te weinig geld hebben om heffingen of belastingen van de gemeente te betalen, daar moest die 1 I mei-vierster in het Souburgse verenigingsgebouw De Zwaan helemaal niets van hebben. Dat spreekuur, zojuist als een aardig Kapels initiatief gepre zen door chef sociale zaken Jaap Schipper van de gemeen te Goes, daar zei ze over: „Je denkt toch niet dat de mensen I gek zijn om daar te gaan zitten. Dan zeggen ze 'die is geweest en die krijgt ook'. Neeee, daar beginnen ze niet aan." Daarmee had die mevrouw aar dig samenvattend onder woor den gebracht hoezeer stille ar moede gekenmerkt wordt door zwijgen. Ben de Reu, fractielei der van de PvdA in de raad van Arnemuiden, die een forumdis cussie over het thema 'Armoe de, wie doet er wat aan'? leidde, had haai- een voorzet gegeven. „Zo'n spreekuur, daar breng je. de mensen zover mee, dat ze half vermomd door de zijdeur gaan." Vandaar dat de pakweg tachtig mensen op de bijeen komst het snel eens konden worden: wie niet kan betalen, moet van de gemeente hele maal geen aanslag toegestuurd krijgen. Armoedenota PvdA-gedeputeerde Gert de Kok. die vóór de discussie met de zaal een inleiding hield, wist niet zo geweldig raad met de vraag wie er nu eigenlijk iets aan armoede doet. Hij kon be ter uit de voeten met de kwes tie wie er te weinig aan doet: de rijksoverheid. De armoedenota van het kabinet Kok behelst, zo zei hij, weliswaar de erken ning dat er in Nederland ar moede bestaat. Maar hij kon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13