Vlissingen peilt wensen in wijken PZC Walcherse sloten dieper en groter Oostkapelle was wat schizofreen 12 Arnemuiden wil bij woonboten grotere schuurtjes toestaan B en w Arnemuiden willen dorpshuis aan beheerder verhuren Belangenclubs willen om het half uur een fietsbus door WOV uw 2 zeeland Methode aanpak Middengebied vindt navolging in rest gemeente K- universitair geslaagd medische diensten VOORDEEL- SLAGER DINSDAG 30 APRIL 1996 van onze verslaggever VLISSINGEN - Hel woord is nu aan de Vlissiugse wijkbewo ners. De gemeente Vlissingen heeft de eerste versie van de wijkplannen voor Paauwen- burg. Groot-Lammerenburg. Oost-Souburg/Ritthem en Cen trum gereed. De bew oners heb ben tot 20 mei de gelegenheid er hun mening over te geven. Zij kunnen een top-10 insturen van de maatregelen die zij in hun woonomgeving het dringendst vinden. Gemeenteraadsleden en ambtenaren houden de ko mende weken ook telefonische enquêtes om de wensen in de wijken te peilen. De succesvolle aanpak van het Middengebied in Vlissingen wordt nu ook in de andere wij ken toegepast. In 1994 ver scheen een plan van aanpak voor het Middengebied. Het plan bevatte een groot aantal uiteenlopende voorstellen om het stadsgedeelte te verbeteren. De bewoners konden aangeven aan welke plannen zij het groot- Politiek Café in Middelburg MIDDELBURG - In het Middel burgs Koffiehuis aan de Lange- viele in Middelburg wordt don derdag 2 mei Politiek Café ge houden. De organisatie is in handen van de afdelingen Wal cheren en Vlissingen van D66. De forumdiscussie, met als the ma 'Wat stelt het stadsgewest concreet voor?' wordt om 20 uur op ludieke wijze geopend. De forumdiscussie staat onder leiding van R. Bastiaanse (regio secretaris van D66i. Medewer king verlenen mevr. Huysman (directeur Zeeuwse Biblio theek), G. Peijs (directeur Schouwburg Middelburg) en J. Keijmel (directeur Sportfond- senbad Vlissingen). Zij discus sieren over de vraag, welke meerwaarde de samenwerking tussen Middelburg en Vlissin gen. binnen stadsgewestelijk verband, voor de burgers creëert. Dodenherdenking - Oost- kapelle herdenkt zaterdag 4 mei de gevallen van de Tweede We reldoorlog. Dat gebeurt bij het monument naast de Hervormde Kerk. De plechtigheid begint om 19.30 uur. ste belang hechten. Aan de hand daarvan stelt de gemeente nu elk jaar een uitvoeringspro gramma op. dat opnieuw samen met de mensen uit de wijk wordt besproken. De aanpak loopt tot het jaar 2000. De inspraakmethode, omge doopt tot samenspraak, bleek succesvol te zijn. Bij de aanpak van de andere vier Vlissingse wijken, gaat de gemeente daar om op dezelfde manier te werk. In het wijkoverleg (waarin ge meente en vertegenwoordigers van instellingen en organisaties in het gebied zitting hebben) zijn wijkplannen opgesteld. Die ge ven een opsomming van de zwakke en sterke punten en sug gesties voor maatregelen die de wijk aantrekkelijker kunnen maken. De wijkplannen voor Paauwen- burg en voor Oost-Souburg/Rit them geven aan dat daar op zich niet veel hoeft te veranderen. In Paauwenburg, waarvan het zuidoostelijke gedeelte de afge lopenjaren ingrijpend is gereno veerd. gaat de aandacht vooral uit naar het verkeer. Als voor beeld wordt de onveiligheid van de Paauwenburgweg genoemd. Verder ontbeert de wijk nog een duidelijk 'hart'. Ook in Oost-Souburg is de ver keersveiligheid een teer punt. Verder zou de leefbaarheid in Schoonenburg-Oost verbeterd moeten worden. Andere knel punten zijn de staat van onder houd van een deel van de wonin gen en het tekort aan mogelijk heden voor nieuwbouw. Ook de slechte bereikbaarheid van 'Rit- them, dat verstoken is van alle vormen van openbaar vervoer, wordt in het wijkplan gememo reerd. Problemen Groter zijn de problemen in de wijk Groot-Lammerenburg, dat Rosenburg. Bossenburgh. Pape gaaienburg, Westerzicht, Hof wijk en West-Souburg omvat. In het wijkplan ligt de nadruk ster ker dan in Paauwenburg en Oost- Souburg/Ritthem op het verbe teren van de voorzieningen (zo als jeugdhonk en speelvoorzie- ningen) en het vergroten van de veiligheid. In het wijkplan voor het Cen trum en de Scheldebuurt spelen de problemen met het verkeer en het parkeren een centrale rol, al zijn afdoende oplossingen niet direct voorhanden. De dichte bebouwing laat bovendien wei- van onze verslaggever ARNEMUIDEN - B en W van Ar nemuiden willen een eind ma ken aan het onderscheid tussen de woonbootbewoners in het Arnekanaal en de 'vaste-walbe- woners'. De afgelopen jaren heeft het college tot viej maal toe een verzoek afgewezen van de woonbootbewoners voor het bouwen van een schuurtje dat groter is dan de nu toegestane 25 kubieke meter. Bewoners aan de wal mogen bergingen bouwen met een maximale op pervlakte van veertig vierkan te meter. De bewoners van de woonboten in het Arnekanaal dienden on langs een gezamenlijk verzoek in voor grotere schuren. Volgens hen is de huidige 25 kubieke me ter erbarmelijk weinig. Zij vin den het verder 'onverdraag zaam' dat zij 'op het gebied van berging achtergesteld worden bij de vaste-walbewoners'. De 'schuurtjesregeling' dateert uit 1929. In een overeenkomst is bepaald dat arkbewoners op het noordelijk deel van het havenbe loop 'houten, verplaatsbare schuurtjes' mogen bouwen. Voor het zuidelijk deel gold die regeling niet. In de loop der jaren zijn er soms zonder, maar vaker van onze verslaggever ARNEMUIDEN - B en W van Ar nemuiden willen het beheer en de exploitatie van het dorps buis De Arne overdragen aan de beheerder. Op dit moment is al leen het buffet verpacht. De be heerder betaalt daarvoor 8235 gulden. De opbrengst van de bar is voor de beheerder. In het nieuwe voorstel is sprake van verhuur van het complete ge bouw. Na de herindeling wil het ge meentebestuur van Arnemui den het dorpshuis in stand hou den. Het gebouw kan nuttig zijn voor vergaderingen, inspraak avonden en feesten. De gemeen te Middelburg, waarbij Arne muiden wordt ingedeeld, be moeit zich zo weinig mogelijk nig ruimte voor plekken waar kinderen kunnen spelen. De meeste open plekken zijn in ge bruik als parkeerplaats. De wijkplannen worden deze week huis-aan-huis in de ge meente - met uitzondering van het Middengebied - verspreid. Bewoners hebben tot 20 mei de tijd om hun top-10 van maatre gelen in te sturen. Daarnaast worden telefonische enquêtes gehouden. Na het inventarise ren van de reacties worden de wijkplannen besproken in com- mét vergunning steeds meer schuurtjes gebouwd. Enkele van die bouwwerken zijn groter dan het bestemmingsplan toelaat. Fatsoenlijk In 1987 heeft het toenmalige col lege bepaald dat de schuurtjes niet groter mochten zijn dan 25 kubieke meter. Het huidige col lege wil een einde maken aan die regeling. ..Wij zijn de mening toegedaan dat het - zeker in een tijd dat er op verschillende ge bieden geen onderscheid meer bestaat tussen 'gewone wonin gen' en woonarken - tijd wordt aan de gegroeide kromme situa tie een einde te maken. Ook de arkbewoners moeten op het bij behorende gedeelte van het ha venbeloop een fatsoenlijk onder komen kunnen plaatsen", aldus B en W in een voorstel dat bin nenkort wordt besproken door de commissie ruimtelijke orde ning. Het college stelt de commissie voor om vrijwel dezelfde richtlij nen te hanteren als voor de vaste- walbewoners. Wel zal de hoogte van het schuurtje en het maxi male bebouwingspercentage van het erf afwijken. B en W vin den dat rechtvaardig, gelet op de 'unieke' ligging van de boten en het- feit dat het erf bij een ark kleiner is dan bij woningen. met accommodaties. Zij wil zo veel mogelijk overlaten aan een beheerder B en W zijn na gesprekken met de beheerder van De Arne tot de afspraak gekomen dat deze de exploitatie overneemt. De ge meente blijft wel zeggenschap houden over de huur die de be heerder bij de gebruikers in re kening brengt. Het is namelijk niet de bedoeling dat het dorps huis commerciële huren in reke ning brengt. In de nieuwe opzet moet voor de grote zaal 300. de foyer 200 en de vergaderzaal 30 gulden per dagdeel worden be taald. Voor verenigingen die vaak gebruik maken van De Ar ne geldt een ander tarief, dat va rieert al naar gelang het aantal dagdelen per jaar dat een vereni ging het dorpshuis nodig heeft. JS J'T foto Dirk-Ja Graafwerkzaamheden aan de slootoevers bij Biggekerke. foto Dirk-Jan Gjeltema BIGGEKERKE - De landinrichtings commissie Walcheren, die zich bezig houdt met de ruilverkaveling in het ge bied. heeft onlangs een bestek aanbe steed voor het verbeteren van de water beheersing. In totaal gaat het om tweeën- twintig kilometer lengte. De werkzaam heden zijn momenteel in volle gang bij Biggekerke. De sloten woorden allemaal verdiept en groter gemaakt, om te voldoen aan de hui dige eisen van waterbeheersing. De steile taluds verdwijnen om plaats te maken voor flauw aflopende oevers. Een dergelijk talud heeft volgens de landinrichtings commissie een aantal voordelen. Voor de boer ontstaat een veilig bewerkbare kavel tot aan de rand van de waterloop. Voor het milieu zijn flauwe taluds aan te bevelen, omdat zij van zichzelf stabieleF zijn. Daardoor is geen of minder beschoei ing nodig. Ook wordt waar mogelijk riet verspreid om stabiele taluds te krijgen. Voor de natuur zijn flauwe oevers van be lang omdat daardoor de flora en fauna meer kansen krijgen. Ook voor het water schap betekent de aanpassing van de wa terlopen een verbetering. Het schap kan efficiënter onderhoud plegen en de water lopen kunnen meer water bergen in natte tijden. De landinrichtingscommissie gaat ervan uit dat de werkzaamheden nog dit jaar worden afgerond. De komende maanden wordt een aantal stuwen geplaatst. Deze zijn erop gericht om de waterpeilen nog beter te kunnen regelen. Jaap Flipse hield varkens in zijn schuur. Het voederen ging volgens een vast ritueel. Jaap gaf het meel en zijn vrouw Maatje zorgde voor vers drinkwater. Zo te zien had het varken over de bediening niet te klagen. van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Wie zich dezer dagen naar Oostkapelle begeeft, komt geheid terecht in een eindeloze stroom lang zaam rijdende automobielen. De belangrijkste straat van het dorp, de Dorpsstraat, raakt op zonnige zomerdagen volledig verstopt met ronken de voertuigen vol vakantie vierende binnen- en buiten landers. Het is een doorn in het oog van de Ooslkappe- laars, zeker in de ogen van hen die het dorp nog kennen uit het pre-massatoeristische tijdperk. Toon namelijk, was de Dorps straat nog een oase van rust. Kinderen bevolkten de straat, speelden er met hun tollen. Waar nu een dikke laag zwarte pek ligt, lagen toen nog klin kers. Oostkapelle was een boe rendorp en die uitstraling had het ook. Wie zich dat nauwe lijks kan voorstellen, moet er 'Oostkapelle in vroeger tijden' maar eens op naslaan, samen gesteld door Jacky Nijsen en uitgegeven door Deboektant uit Oostvoorne. Het fotoboek past in de serie boekjes over Zeeland in vroe ger tijden, maar is een aange name uitzondering op de regel dat deze boekjes veelal een co- pie van elkaar zijn en daardoor uitmonden in gemeenplaat sen, Wederom wordt de pe riode 1900 tot 1960 getoond in foto's en ansichten. Maar die zijn ditmaal van uitstekende kwaliteit en tonen beter dan in andere uitgaven in de serie hoe het leven in een Zeeuws/ Walchers dorp in vroeger tij den er uitzag. Schizofreen Oostkapelle was een wat schi zofreen dorp. Het was een echt agrarisch dorp zoals er dertien in een dozijn van zijn: tegelijk lag het echter in een bijzonder fraaie omgeving, met een groot aantal buitenplaatsen - Eikenoord. Duinbeek. Ber kenbosch. Zeeduin. Overduin. Ipenoord. Molenwijk. Duin vliet. Zonneveld en Westhove. De eigenaren waren voorna melijk rijke handelaren uit Middelburg en Vlissingen, die de buitenplaatsen vooral in de zomer bewoonden. 'Zij kun nen worden aangemerkt als de voorlopers van het huidige toerisme' schrijft Nijsen in zijn voorwoord. Nijsen leidt de lezer rond door de Dorpsstraat. Noordweg. Duinweg en de Molenweg. Daarbij passeert hij enkele in middels verdwenen, maar kenmerkende gebouwen uit de Oostkappelse geschiede nis. Het gemeentehuis bijvoor beeld. Het dorp was tot aan de herindeling in 1966 immers zelfstandig. Sindsdien be hoort het tot de gemeente Domburg. Tolhuis Ook het tolhuis - met op de voorgrond 'toppende' of 'tol lende' kinderen - bestaat niet meer. Tot. 31 december 1918 moest men bij het binnenko men van het dorp tol betalen. Wellicht is het in ere herstellen van deze traditie een betere oplossing voor de verkeerspro blemen in de zomer dan een rondweg, waar de gemeente zich al jaren het hoofd over breekt. 'Oostkapelle in vroeger tijden', Jacky Nijsen, Uitgeverij Deboek tant Oostvoorne, 84 bladzijden, 34,90, ISBN 90-5534-048-0 missieverband, waarbij publiek de mogelijkheid heeft in te spre ken. De gemeenteraad stelt ver volgens de wijkplannen defini tief vast. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het openbaar vervoer in Zeeland verbetert door de aanleg van de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV). Streekbussen hoeven niet meer op de boot te rijden. Ze kunnen altijd door de Schel- de-tunnel. Het wordt daardoor veel gemakkelijker aan te slui ten op trein of bus. De WOV is dus niet alleen een hele verbete ring voor het autoverkeer, maar ook voor het openbaar vervoer. WOV-gedeputeerde J. I. Henne- keij weet altijd de zonnige kant te belichten. Maandag deed hij dat tegenover een aantal mede werkers van de fietsersbond ENFB, de reizigersvereniging ROVER en de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF). De drie organisaties boden Hen- nekeij de notitie Met de fiets over de plas aan. Het accent ligt op fietsverbindingen. maar ook het openbaar vervoer is in het stuk meegenomen. Want die lig gen in de toekomst - door de Schelde-tunnel mogen geen fiet sers - in eikaars verlengde. Er moeten fietsbussen door de tun nel gaan rijden. ENFB. ROVER en ZMF maken zich met name zorgen over de fietsverbindingen. Het veer Vlis- singen-Breskens blijft wel. als fiets-voetveer. Maar de prijs wordt hoger; 2,50 gulden in plaats van 1 gulden. En het wordt een uurdienst, slechts van zeven uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Hennekeij erkende zonder meer dat dit geen verbetering is. „Maar dat fiets-voetveer komt er. Daarvoor betalen automobi listen momenteel al meer opcen ten op de motorrijtuigenbelas ting. En 's avonds is het gebruik van het veer - ik weet het uit er varing - door fietsers écht mini maal." Fietsbussen De gedeputeerde stelde daar te genover dat een fietsbus-verbin- ding door de Schelde-tunnel méér kan opleveren voor fiet sers. Eén idee van de ENFB. ROVER en Zeeuwse Milieufede ratie sprak hem in dat verband wel aan: de fietsbussen laten rij den tot in de steden. ..Dat zullen we meenemen." De hoofdgedachte was tot nu toe om met fietsbussen door de Wes- tersc.helde-tunnel te rijden van af de tolpleinen bij Borssele en Temeuzen. Het concept van de fietsbus moet nog worden ont wikkeld. Het in- en uitladen van de fietsen mag niet te veel tijd gaan kosten. Hoewel Hennekeij het van een zonnige leant bekeek, bleven twijfels overheersen bij ENFB. ROVER en ZMF. Dat de Schel de-tunnel een verbetering voor het autoverkeer betekent, staat immers wel als een paal boven water Dat de fietsverbindingen en het openbaar vervoer op peil zullen blijven, is minder zeker. Concreet bepleiten ENFB. ROVER en ZMF een fiets-voet veer Vlissingen-Breskens, dat vaart van 5.00 tot 23.30 uur tegen het huidige zomertarief (1 gul den per tocht). Het veer moet in Vlissingen bij het station aanko men, in Breskens in het cen trum. Door de Schelde-tunnel moet naar hun idee elk kwartier een streekbus gaan rijden, met om het half uur de mogelijkheid tot fietsvervoer. De WOV komt on geveer in het. midden van de Westerschelde. Voor Hulst en omstreken moet ook een fiets- verbinding komen, naar het oos ten. En wel door fietsbussen in te zetten tussen de belangrijkste plaatsen in Oost-Zeeuws-Vlaan deren en het NS-station Bergen op Zoom. Hennekeij glimlachte af en toe bij deze opsomming. ZMF-me- dewerker A. Aartsen sprak hem daarop indirect aan: „Het gaat bij dit soort zaken om het maken van keuzes, om politieke keu- Streetparade muziekkorps MIDDELBURG -Drum Bugle Corps Blue Spirit houdt don derdag 2 mei een streetparade door het centrum van Middel burg en geeft een concert op de Markt. Blue Spirit presenteert zijn nieuwe programma: Classic Rock '96. Daarmee probeert hij dit seizoen tijdens de landelijke competitie de vorig jaar verwor ven A-Class-titel van Drum Corps Holland te verdedigen. Het korps toont tijdens het op treden in Middelburg, dat om 20.00 uur begint, ook het ver nieuwde Blue Spirit-uniform. MIDDELBURG - De heer P. T. A. T. Roovers uit Middel burg heeft aan de Technische Universiteit in Delft de titel van bouwkundig architect behaald. 30 APRIL 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, ma. 0.00-din. 24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. (0118)412233. Patiënten Gezondheidscen trum Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg. Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen. Pr. Bernhardstraat 2. Arnemuiden, tel. (0118) 601308. Tandartsen: Walcheren: C. Westveer, Los- kade 21, Middelburg, tel. (0118) 626694. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Pa tiënten tandarts P. van Mal- land: praktijknummer bellen. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118)633803. Kleine huisdieren: A.L. Hoog veld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61. Middelburg, tel. (0118)637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle, landbouw huisdieren tel. (0118) 581443, ge zelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenartsenpraktijk Melisker- ke: R. Roskam. Kelderweg 1. tel. (0118)592838. Apotheken: Middelburg: L. v. d. Boogert, Vrijlandstraat 79, tel. (0118) 627471. Vlissingen: Apotheek Paau wenburg, Dreesstraat 2a, tel. (0118)470717. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 411877 (wijkverpleging): tel. 0118) 413880 (gezinsverzorging). WIJ VERKOPEN UITSLUITEND VLEES VAN EIGEN SLACHT. DEZE WEEK 1 kg magere hamlappen6,90 1 kg hamfricandeau7,90 250 gram zalmsalade 2,50 1 kg runderribiappen 1 kg verse kalkoenfilet 2 kg verse kippenbouten 1 kg verse kipfilet... 1 kg rundergehakt 1 kg gemengd gehakt 1 kg runderbiefstuk 1 kg Rinderbaklappen 1 kg magere runderlappen 1 kg haas- ribkarbonade 1 kg magere varkensrollade.. 1 kg gepaneerde schnitzels 1 kg lamsbout. 2 kg drumsticks 1 kg rundersaucijzen 1 kg paardenbiefstuk Wij zijn geopend op woensdag, donderdag en vrijdag 9.00 uur -17.00 uur. Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74,0118-463091, Oost-Souburg 9,90 12,90 5,90 12,90 13,90 7.50 11,90 6.90 4,99 16,90 14,90 13,90 9.90 6,90 12,90 10,90 8,90 6,90 14,90

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12