Het gaat om de kinderlach Lol is het hoogste goed PZC vrije tijd ZATERDAG 27 APRIL 1996 43 Bassie en Adriaan veertig jaar samen Cosmic Psychos puzzel Horizontaal Verticaal Oplossingen postzegels )6 4. Verkouden insekt? (10); 6. Rekenkundige bewerking door de tandarts 14); 9. Voor voorstellen die de verkoop bevorderen (9): 11. Met zulke meppen moet het lukken (6); 12. De loop van een hert belemmeren (8); 13. Ophouden met de bovenste delen (6); 14. Gei- soleerd komen te zitten door conserveren (9)16. Betreffende kant aan de andere kant (6);17. Sul in een textielbaal (7);18. Aanheffen met potten (8); 19. Maakt het uit in Engeland (5). 1. Grote kraam voor het vee (4), 2. Terugkijken op een ontmoeting (8); 3. Van het ene naar het andere loket gaan (9); 4. Gebruik ge weld verstandig of onverstandig! (11); 5. Regelbevestigende dis kwalificaties 14); 7. Voor zijn vertrek werkt hij bij de expeditie (8); 8. Meisjes aan het water van een historisch stukje Friesland (8); 10. Naar de grond (12); 15. Let wel. het klinkt als een rekening voor de onderdanen! (4, 4). Stuur het ingevulde cryptogram uitsluitend op een briefkaart aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van f 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f25,--. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. creatie-routine o-naar-e-piek-1 nb-la-mis-el-de vod-koerier-sec eten-s-o-i-lont renet-ent-tapir sr-grondstof-mi a-l-ido-air-m-c tros-eraan-kiwi ier-h-mdr-p-die elixir-h-boeien aureool oorlam-s-leraar nou-t-bit-n-ego bril-reeel-krab e-g-roe-rib-a-e ■tt-ballotage-gs argot-dos-griep moot-z-r-o-gobi eek-verlamd-nee lp-me-kor-uk-dr ij-zang-g-riem-r klonter-pendule Zaterdag: Het sleutelwoord van het kruiswoordraadsel van vorige week is: SCENARIO. De prijswinnaar van de VVV-bon van f 50,- is mevrouw L, Koets, Noordstraat 17, Grijpskerke. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar: J. Meesen-Feijtel, Julianastraat 19, Kortgene; M.L. Goudzwaard, Oud Heiligeweg 33, Oosterland en T. van Alem-Fermont. Regenten straat 5, Sluiskil. Alle prijswin naars van harte gefeliciteerd. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. Vrijdag 26-04-96 leerstoel engelaria vaagakela emaileven releiland alleenate naaldeten takelorde ikevenaar eliaelite kastmalen idoitalie temeegast Paaspuzzel: De oplossing van de paaspuzzel uit de zaterdagkrant van 6 april jl is: GELUK WORDT GEMAAKT VAN HEEL VEEL DROOM EN EEN BEETJE WERKELIJKHEID. De prijswinnaars zijn: E, Zijl, Dorpsstraat 59, Gapinge VW-bon f 100,-); T.M. van Strien, Noordlangeweg 17a, Kats (VVV-bon f75,- L. 't Jong-Hekkebus, Pluimstraat 16, Vlissingen (VVV-bon f 50,- )i De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar: K. Tolhoek. Steenkamp- laan 35, Terneuzen; M. Lammens, Laurijnstraat 20, IJzendijke; C.M. Reijngoudt, Schoolstraat 20, St. Philipsland; M. Meeuwse, Nachtegaalstraat 16, Middelburg en K.I. Stevense, Rooseveltlaan 254 IV, Amsterdam. Alle prijswinnaars van harte gefeliciteerd. De prijzen zullen bin nenkort worden toegezonden. Op de hoes van een van hun cd's laten ze vrolijk de broek zakken en gunnen het concertpubliek een blik op drie achterwerken. Nee, de humor van de Australische Cosmic Psychos is moeilijk subtiel te noemen. Daarbij klinken ze nog het meest als een bulldozer die vrolijk over je heen dendert. Tegen een muur van 'betonpunk' zingen ze vrolijk over het neerknallen van de kat van de buren, drank, het café, drank, vrouwen en weer over drank. Eind deze maand komen de Cosmic Psychos voor de zoveelste keer in hun tienjarig bestaan weer naar Nederland. Op de hoesfoto van hun meest recente cd, Self totalled, zien de drie heren uit Melbourne er in eens wel héél doorleefd uit. Alsof ze plots een jaar of twintig ouder zijn geworden: diep doorgroefde ge zichten, forse bierbuiken en vrese lijke wallen onder de ogen. Een geintje. Een bevriende fotograaf heeft de foto electronisch bewerkt. Het geintje werkte wel, vertelt Bil ly Walsh, alias Billy Arschloch, drummer en af en toe ook zanger van de Cosmic Psychos. „We hoor den van fans dat hun vrienden hadden verteld dat we zo oud wa ren geworden". En waarschijnlijk verbaasde het die fans niet eens. De Cosmic Psychos - wier muziek zo'n beetje tussen de punk van de Sex Pistols en de hardrock van AC /DC inligt, maar dan met de boer tige humor van Normaal - hebben een reputatie van behoorlijke drin- kebroeders. En drank maakt oud. Vanuit een herfstig Australië meldt Billy Walsh dat het trio zijn reputatie nog steeds eer aandoet. „Maai- we worden wel wat ouder. We zijn allemaal in de dertig. Dus worden de katers erger. Daarom denken we iets meer na over hoe veel we drinken. Denk ik. Je hebt veel plezier als je drinkt, maar de volgende dag is de lol eraf'. En lol is voor de Cosmic Psychos het hoogste goed. De band kreeg al eens een fors contract aangeboden van platenmaatschappij Sony. De drie weigerden. „We wilden niet dat de band een baan zou worden. Ons doel was en is onszelf te plezie ren en geen dingen te moeten doen die we niet willen. Door niet te te kenen bij Sony konden we zelf blij ven bepalen hoeveel we toeren, hoeveel platen we willen maken, hoe die platen moeten klinken en wat voor nummers we schrijven". Volgens de informatie van het kleine platenlabel Amphetamine Reptile Records bestaat de band Adriaan van Toor was twaalf toen zijn zeven jaar oudere broer Bastiaan hem bij de kladden greep, het toneel opduwde en ver volgens op een niet mis verstane wijze vertelde dat nu de tijd was aangebroken om wat kunstjes te doen. Aad is nu 53, zijn broer Bas 60. Bassie Adriaan staan nog al tijd op het podium. Deze zomer precies' veertig jaar. Een portret van Adriaan Gerard van Toor, die, toen hij nog een verlegen Vlaardin- ger was, een broertje dood had aan clowns en acrobaten. „Ik vond als kleine jongen het cir cus wel aardig, maar eerlijk gezegd kon het me allemaal niet zo boeien", zegt de jongste van het markante duo in zijn rijtjeshuis in Vlaardigen. „Ik droomde ervan brandweerman of piloot te wor den. Bas niet. Hij is zelfs, op zijn ze ventiende, een half jaar van huis weggelopen om bij het circus te kunnen werken. Mijn moeder stond doodsangsten uit. Toen Bas terug kwam, zei hij tegen mij. Adri, we worden acrobaten. Niet van, wat vindt jij ervan? Nee, we wor den het. Daar stond ik dan: een lang, mager, ventje. Ik zag die acrobatiek helemaal niet zitten. Bas wel en dus gebeurde het." Adriaan: „We gingen wat oefenen bij oma, vlogen bij het maken van een handstand door de ruiten, ver nielden haar dressoir, maar gingen door, al had ik een bloedhekel aan trainen. Toen Bas een keer een op treden had geregeld, moest hij mij dan ook het podium op schoppen. Tot mijn verbazing hadden we suc ces. En wat belangrijker: we wer den niet alleen met applaus be loond, maar kregen ook een briefje van tien. Ja, toen bleek dat we zó gemakkelijk geld konden verdie nen, zijn we maar doorgegaan." Stoelenact Bas en Adriaan gingen oefenen. Dagen, weken, maanden achter een. Hun stoelenact werd een on geëvenaard succes. Het duo reisde onder de naam, The Crocksons, heel Europa door. Op een gegeven moment sierden hun koppen zelfs aanplakbiljetten van circussen in Amerika en Brazilië. Het publiek kon er geen genoeg van krijgen. De acrobaten waren de helden van het circus. Tot het moment dat Rudi Carrell hen, in 1974, vroeg voor de gein als clowns op te treden. Dat optreden betekende namelijk het einde van The Crocksons. Aad van Toor: „Het was de bedoe ling dat we een show zouden doen, samen met Pipo de Clown, Cor Witschge. We hielden zelfs onze ei gen namen aan, omdat we dachten dat het toch maar een eenmalig optreden zou zijn. Na de act gingen we gewoon door als The Crocksons en traden af en toe op als Bassie Adriaan, omdat de mensen dat nu eenmaal zo leuk vonden. Tot onze verbazing wilde, na verloop van tijd, niemand meer The Crock sons, maar alleen nog maar 'Bassie Adriaan', de malle clown en zijn vriend, de acrobaat. We móesten dus toen wel als Bassie Adriaan doorgaan, al kwam het achteraf best aardig uit: onze spieren kraakten en piepten namelijk bij elke beweging. Bas en Aad hebben nu, najaren vol lol en leedvermaak, een miljoenen bedrijf weten op te bouwen. Het tweetal is tot ver over de lands grenzen bekend Adriaan: „Het pu bliek ziet ons als onafscheidelijk duo. Als ik ergens op straat loop, zoeken de mensen altijd direct naar Bassie. Dat is met Bas net zo. 'Waar is Adriaan?', vragen ze dan. Onafscheidelijk We zijn echter pure individualis ten. Bas zorgt voor het werk. Hij heeft, zeg maar, een eigen theater bureau. Ik ben meer de man op de achtergrond. Ik ben regisseur, pro ducer, scriptschrijver, monteer de video's én ben acteur. Als we een show hebben in het land, rijden Bas en ik daar echt niet gezellig sa men in één auto naar toe. We ko men apart. Proberen een paar uur de kinderen te vermaken en als de pret voorbij is, dan spring ik direct weer in de auto naar huis. We werken dan wel als duo, maar heb ben ieder onze eigen verantwoor delijkheden in het bedrijf." „Ik ben bovendien een echte stre ber. Alles moet perfect zijn. We doen ook alles zelf. De TROS zendt eigenlijk alleen maar onze video uit die we kant-en-klaar aanleve ren. Niet onaardig toch, van twee mannetjes die slechts een paar jaar lagere school hebben gehad. We hebben een prachtig bedrijf kunnen opbouwen, omdat we in el kaar zijn blijven geloven. Er is te genwoordig van alles: Bassie Adriaan-video's, Bassie Adriaan- cd's, Bassie Adriaan-dekbed- den, Bassie Adriaan-posters en nu zelfs sinds kort Bassie Adriaan-parfum en -bodylotion voor kids. Helaas wordt succes in Nederland niet altijd gewaar deerd. Als je in dit land beroemd wordt, ben je gelijk 'een commer ciële rat'." '„Kijk, wij zijn oorlogskinderen. Onze vader is in de oorlog door de Duitsers vermoord. Na 1945 had den we niets. Dat is ons, denk ik, altijd bijgebleven. Gelukkig heb ben we leuk werk. Zeg nou zelf: wat is mooier dan de schaterlach van een kind. Als ik dat hoor denk ik, laat al die zeikerds toch. Weet je wat me raakt, als ik een rouwkaart ontvang van een kindje, voor wie ik enkele dagen eerder in het Sofia Kinderziekenhuis heb opgetreden Dan huil ik de ogen uit mijn hoofd." Mike Belinfante Op een dag zei Bas tegen mij: Adri, we worden acrobaten. Niet van, wat vind jij ervan? Nee, we worden het. Ik zag het helemaal niet zitten. Bas wel, dus gebeurde het. Aad van Toor: „Het publiek ziet ons als onafscheidelijk duo, maar we zijn pure individualisten." foto Jacques Zorgman Als daarbij ook nog eens in aan merking wordt genomen dat veel verzamelaars èn losse zegels een velletje in hun collectie willen heb ben, dat menig verzamelaar een extra setje koopt, dat in het stem pel van de fdc slot Bommelstein staat, waardoor de Bommelfans en stripofielen bovendien de eerste- dagenvelop kopen, dan heeft u waarschijnlijk op de ochtend van de 14e mei heel snel het nakijken. Deze Bommelzegels zijn de eerste in een nieuwe jaarlijkse reeks, waarin steeds aandacht zal- wor den besteed aan populaire strip figuren en -tekenaars. Met deze se rie sluit Nederland zich aan bij lan den die al eens met stripzegels zijn gekomen. Denemarken gaf bijvoorbeeld in 1992 al 'comic-zegels uit, Finland in '94 en '95 Groot-Brittannië in 1994 (o.a. Bruintje Beer), Geurnsey in '93 met Bruintje Beer en België komt jaarlijks met een aan een stripfiguur gewijde jeugdfilatelie- zegel (in 1984 de eerste met Smurf postbode), waarop o.a. Suske en Wiske, Nero, Lucky Luke en de ste wardess Natacha al zijn opgetre den. Om niet de vele zegels met fi guren uit Disneystrips te vergeten die door diverse landen zijn uitge geven. Hero Wit ristieke kleuren van het jasje van heer Bommel: geel en rood. De oplage van het velletje is uit zonderlijk laag. Slechts 2 miljoen stuks. Gezien de ervaringen van de laatste maanden mag u op 14 mei wel. net als vroeger bij de uitver koop, 's ochtends voor dag en dauw op de stoep van het postkan- toor gaan staan, zodat u bij het on sluiten van de deuren meteen naar binnen kunt stormen. Want wat zijn 2 miljoen velletjes af gezet tegen meer dan een miljoen postzegelverzamelaars in Neder land, ongeveer 200.000 verzame laars vn fdc's. Telebrïeven en Ecu- brieven, ongeveer 250.000 verza melaars van postzegelmapjes, de verzamelaars van Pro-fil. de bui tenlandse klanten van de Verza- melservice in Groningen en de tienduizenden Bommelfans en stripofielen. De Cosmic Psychos met rechts Billy Walsh, alias Billy Arschloch: We vinden het leuk om dom te klinken." uit echte boeren. Helemaal correct is dat niet, zegt Walsh. Alleen Ross 'Slapper' Jackson is boer. „Robby Parker, alias Fess, verbouwt en verkoopt groenten. Ik drijf een klein radiostation, met program ma's zoals die van jullie VPRO. We hebben hebben programma's met jazz, blues, bluegrass. punk, Indie- rock, noem maar op. Ik presenteer zelf één show per week. De muziek die ik laat horen gaat van Captain Beefheart, tot Spain, tot Poison Idea." Hoewel twee van de drie Cosmic Psychos hebben gestudeerd, valt de band niet of nauwelijks te be trappen op serieuze teksten. „Weet je, we zijn niet stom, maar we zijn geen mensen die dat zo nodig moe ten uitdragen. Beginjaren tachtig, toen we begonnen, was het heel po pulair om de intellectueel uit te hangen. Maar we vonden het juist leuk om dom te klinken. Als een reactie op die intellectuele poses in die tijd." „In die begintijd haatte het pu bliek ons. We waren niet als wie of wat dan ook. We verkleden ons niet voor optredens, hebben geen snelle kapsels. Maar langzamer hand kwam onze stijl juist in de mode. Dat vonden we nogal grap pig"- In plaats van hoogstintelligente teksten te maken, zingt de band liever over het neerschieten van de kat van de buurvrouw. 'Shot the cat' blijkt gebaseerd op ware ge beurtenissen. „Ja, hahaha. Op de boerderij zijn veel wilde katten Die kunnen knap lastig zijn. Dus jagen we erop. Ross heeft toen op een avond per ongeluk de huiskat van de oude buurvrouw neerge schoten. Joanne Indel heet ze. Ross had de volgende morgen pas door wat hij had gedaan. Hij heeft het beest begraven en het haar nog steeds niet verteld. Nee. ze luistert waarschijnlijk niet naar onze pla ten, ze is ongeveer zeventig". Hans Beuzel BOMMEL-fans en verzame laars van stripzegels gaan 14 mei de dag van hun leven beleven. Dan worden namelijk hun stri phelden Olivier B. Bommel en Tom Poes, van wie Marten Toon der de geestelijke vader is. ook pos taal onsterfelijk. De helden worden verbeeld op twee zegels in waarden van 70 en 80 cent, die naast elkaar in een vel letje zitten, waardoor een nieuw beeldverhaal ontstaat. Het gevoel dat we na tien jaar (in 1986 zette Toonder een punt achter zijn laat ste Bommelverhaal) weer aan het begin staan van nieuwe avonturen van een heer van stand en Tom Poes wordt extra verstrekt: door dat beide zegels in tweeën zijn ver deeld waardoor er vier beeldjes ontstaan, doordat er aan beide zij den op een sierzegel nog een teke ning is toegevoegd en doordat er rijkelijk tektst op de velranden staat, zodat we als het ware een eerste aflevering van een dagblad strip gepresenteerd krijgen. Zowel in binnen- als buitenland zal dit velletje in de filatelistisch we reld opzien baren. De vormgeving is werkelijk een vondst. Uit het enorme oeuvre van Marten Toon der over heer Bommel en Tom Poes zijn twee herkenbare karak teristieke Bommelsituaties geko zen waarin zelfs de bediende Joost en de Oude Schicht niet ontbre ken. Het verhaal begint zoals een Bom melverhaal beaamt te beginnen: 'Het was voorjaar geworden en heer Bommel zat onder zijn bloeiende perelaar zijn krant te le zen. Hij was verdiept in een inte ressant artikel over de banjervo- gel'. Op de linker sierzegel zien we heer Bommel zitten. Dan ver schijnt de bediende Joost (op de linkerafbeelding op de zegel van 80 cent) en een brief op een dien blaadje. Het is een uitnodiging van de Kleine Club om een lezing te houden over de tuin van een heer in het voorjaar. Heer Ollie vindt dat wel aardig, maar zou het niet veel interessanter zijn. zo denkt hij (Bommel ten voeten uit), om de le den, in het bijzonder de markies te vertellen over zijn ontmoeting met de banjervogel. Zo kan het gebeuren dat we heer Bommel en Tom Poes (op de lin kertekening van de zegel van 70 cent) de volgende morgen bij de Oude Schicht ontwaren. Tom Poes weet nog nergens van. „Gaat u op reis heer Ollie", vroeg hij. „Ja"', antwoordde heer Bommel, „en jij gaat mee. Ik wil de banjer vogel op sporen die in de Zwarte Bergen zit." Bommel vraagt daarop Tom Poes de krant te bellen om door te geven dat hij op ontdekkingsreis is irechterbeeld op 70 c.-zegel) en op de rechter sierzegel tenslotte heft heer Bommel het glas (op de goede afloop). De achtergrondkleur van de zegels verwijst naar krantenpapier en het woord Nederland heeft de karakte-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 65