Palestijnse Raad wijzigt handvest LEYS PZC Doedajev in alle stilte begraven Generaal Djukic voorwaardelijk vrij Nieuw bloed voor Beefeaters Proces tegen Japanse sekteleider begonnen Douanecontrole van vervoer EU moeilijk buitenland Weg vrij voor Israëlische terugtrekking Protest in Paraguay tegen benoemen van opstandige generaal Beperkt treinverkeer DONDERDAG 25 APRIL 1996 an onze correspondent ,d Bloemendaal 'EL AVIV - De Palestijnse Na- onale Raad heeft gisteren in iaza-stad met grote meerder- eid van stemmen besloten de ;gen Israel gerichte artikelen it haar handvest te schrappen, laarmee heeft het parlement-in- allingschap van de PLO de eg vrijgemaakt voor een Is- aelische militaire terugtrek ing uit Hebron en voor het be- in van onderhandelingen over e definitieve status van de he ette gebieden. >e Palestijnse president. Jasser j-afat, heeft de herziening van et handvest aan Israël beloofd het tweede Akkoord van Oslo. )e Palestijnse Nationale Raad ?NC) zal binnen zes maanden pnieuw bijeenkomen om zich it te spreken over een nieuw andvest. Het is de bedoeling dat een juri dische commissie tegen die tijd een ontwerp gereed heeft. Dat ontwerp zal waarschijnlijk zijn gebaseerd op de Palestijnse on afhankelijkheidsverklaring van 1988. die streeft naar een Pale stijnse staat binnen de door de VN in de 1947 vastgestelde gren zen en een oplossing door onder handelingen. Wat de werkelijke grenzen zullen worden en of er een Palestijnse staat komt - moet worden bepaald in het Is- raëlisch-Palestijnse overleg over de definitieve status van de gebieden. Dat moet op 5 mei be ginnen. Briefwisseling In het gisteravond aanvaarde voorstel spreekt de PNC zich uit voör een nieuw handvest, dat wordt aangeduid als 'Nationaal Programma'. Ze kondigt een nieuwe zitting aan om dat pro- )EN HAAG (GPD) - Openbaar anklager Richard Goldstone eeft gisteravond aangekon- igd dat hij in beroep zal gaan egen de uitspraak van het Joe- oslavië-Tribunaal over Djord- e Djukic. Rechter Claude Jorda elastte gisteren 'op humani- aire gronden' de voorwaarde- ijke vrijlating van de Bosnisch- iervische generaal, die kanker ri een terminaal stadium heeft, ioldstone kreeg echter geen uestemming om de aanklacht egen Djukic in te trekken, zoals ij had verzocht. n een motie die Goldstone afge- open vrijdag indiende, stelde hij lat het 'onrechtvaardig en on- nenselijk' zou zijn om Djukic te Iwingen om terecht te staan, ijukic heeft volgens onafhanke- jk medische onderzoeken nog lagen tot weken' te leven en een erlijk proces zou volgens Gold- tone op deze manier niet moge- jk zijn. Djukic' advocaten ver- etten zich tijdens een hoorzit ting maandag echter tegen in trekking van de aanklacht om gezondheidsredenen. Rechter Jorda sprak toen van een 'para doxale situatie': „De aanklager wil de aanklacht intrekken, de verdediging wil de aanklacht handhaven". Djukic' verdediging eiste dat de aanklacht wegens gebrek aan bewijs zou worden ingetrokken. Rechter Jorda benadrukte gis teren echter dat zijn beslissing zuiver en alleen op humanitaire gronden is gebaseerd. De 'ex treme ernst' van Djukic' gezond heidstoestand laat volgens de rechter geen enkele vorm van detentie toe. „Maar hoe kritiek de situatie ook is, niets in de re gels van procedure van het Tri bunaal rechtvaardigt intrek king van de aanklacht op medi sche gronden". Ook bij de Tribu nalen van Neurenberg en Tokyo, die de blauwdruk vormden voor het Joegoslavië-Tribunaal, was dit volgens de rechter niet moge lijk. gramma te aanvaarden. En in de cruciale passage zegt de PNC dat het handvest zal worden ge wijzigd 'door alles te herroepen dat in tegenspraak is met de brieven waarin de PLO en de staat Israël elkaar erkennen'. Dat laatste is een verwijzing van een briefwisseling tussen Arafat en de voormalige premier van Is raël, Jitsehak Rabin, na het slui ten van de principe-overeen komst van 1993. Arafat en zijn aanhangers heb ben de afgelopen dagen voor en achter de schermen hard ge werkt aan het bereiken van de noodzakelijke tweederde meer derheid voor de wijziging van het handvest. Met succes, want de uiteindelijke meerderheid was verrassend groot. Van de Palestijnse afgevaardigden die in Gaza-stad aanwezig waren stemden er 504 voor het amende ment. 54 waren tegen en veertien onthielden zich van stemming. Met de 88 leden van de in januari gekozen Palestijnse volksverte genwoordiging en een aantal nieuw ingebrachte leden van de Westelijke Jordaanoever telt de PNC nu in totaal 669 afgevaar digden. Het verzet tegen de wijziging van het handvest kwam niet al leen van Palestijnen in de dias pora, maar ook van leden van de volksvertegenwoordiging in de autonome gebieden. Tot de be kendste tegenstanders behoren Haider Abdelshafi en Hanan Ashrawi. beiden voormalige on derhandelaars met Israel. Zij bo den de de vergadering eerder de ze week een protestbrief aan. waarin ze zes voorwaarden noemden die de PNC aan de her ziening zou moeten verbinden. Die voorwaarden waren: een Is raëlische belofte voor de erken ning van Palestijnse onafhanke lijkheid, een militaire ontrui ming van Hebron, een stopzet ting van de vestiging van neder zettingen en 'de verjoodsing van Jeruzalem', vrijheid van verkeer tussen de Westoever en de Gaza- strook en een volledige uitvoe ring van het tussentijdse ak koord. „We hebben geen zin Shi mon Peres te helpen bij de ver kiezingen van 29 mei," zei Ash rawi. 'an onze correspondent lans Hoogendijk -ÏOSKOU - De begin deze week imgekomen Tsjetsjeense leider )oedajev is gisteren begraven n naaste familiekring. Zijn op- olger Jandarbijev verklaarde iij de begrafenisplechtigheid !at de strijd zal doorgaan. De tragische dood van de eer- te president van Tsjetsjenië leeft de wil van het Tsjetsjeense olk om te vechten voor onaf- ankelijkheid niet gebroken", Idus de opvolger van Doedajev olgens Itar-Tass. De 52-jarige x-Sovjetgeneraal werd ter aar- Ie besteld op een dorpsbegraaf- ilaats in het zuiden van de op- tandige Russische deelrepu- >liek. De regering van de guerrillastrij- lers deelde mee dat Doedajev in le nacht van zondag op maan- lag bezweek aan de verwondin- en die hij had opgelopen bij een tussische raketaanval toen hij n open veld gebruik maakte van ïjn satelliettelefoon. Een hoge anctionaris van het Russische Jnderzoek tegen ransu (giller VNKARA (AFP/DPA) - Het Turkse parlement heeft giste- en besloten tot een parlemen- air onderzoek tegen oud-pre- nier Tansu (giller wegens be- chuldigingen van corruptie en (ïachtsmisbruik. Het onder- oek is een initiatief van de op- iositionele islamitische Wel- aartspartij, de grootste partij n het parlement. 'olgens de beschuldigingen be- taat er onder meer een verband ussen Qiller en onregelmatighe- len bij de gedeeltelijke privati- ering van de staatselektrjci- eitsmaatschapij Tedas. iAdvertentie perfect voor elk bouwtraject Groothandel voor de bouw met vijf vestigingen in Nederland. Voor ijzerwaren, gereedschappen, hang- en sluitwerk en meer Laan der Ver.Naties 1g 4334 ES Middelburg Telefoon 0118-633011 Fax 0118-614563 Drie nieuwe rekruten zijn gisteren opgenomen in de kleurrijke gelederen van de Yeomen War ders' van de Toren van Londen, beter bekend als de Beefeaters. foto John Stillwell/EPA Dole wint in Pennsylvania PHILADELPHIA (RTR'AFP) - De Amerikaanse Senator Bob Dole heeft dinsdag de voorverkiezing in Pennsylvania voor de republikeinse kandidatuur in de komende presidentsverkie zingen volgens de verwachtingen gewonnen De verkiezingsronde in Pennsylvania was feitelijk slechts een formaliteit, omdat Dole al zeker is van zijn kandidatuur. De republikeinse senator kan nu rekenen op 1287 gedelegeerden, terwijl hij 996 nodig heeft om de kandidatuur binnen te halen Belangrijker is de strijd die Dole in deze Amerikaanse staat moet leveren tegen de democratische kandidaat, de huidige president Bill Clinton. Clinton kan volgens de jongste peilin gen rekenen op 51 procent van de stemmen in Pennsylvania tegen 34 procent voor Dole. VN keren zich tegen gebruik XTC WENEN (DPAl - De Verenigde Naties binden de strijd aan met de chemische drugs. Vooral het grbruik van XTC is de laatste jaren in het Westen schrikbarend toegenomen Dat zei de voor zitter van de VN-drugscommissie. de Duitser Helmut Butke gisteren in Genëve. ..Het is goedkoop en gemakkelijk te produceren", aldus Butke. Door de hoge winstmarges is deze drug zeer interessant voor de producenten. Naar verwachting nemen de deelnemende lan den aan de VN-commissie aan het slot van de bijeenkomst een stemmig een resolutie aan die oproept tot strengere controle op in- en uitvoer van de voor deze drugs benodigde chemica liën. Volgens Butke is uit onderzoek gebleken dat veel licha melijke en geestelijke stoornissen door misbruik van XTC wor den veroorzaakt. Sinn Fein doet mee aan verkiezing BELFAST iRTRi - De Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRAdoet mee aan de Noord-Ierse verkiezingen Dat maakte de leider van de partij. Gerry Adams, gisteren bekend. Met zijn verklaring beëindigde de politicus wekenlange specu laties over de deelname van de partij aan de verkiezingen op 30 mei. Sinn Fein ziet af van een oproep tot boycot van de verkie zingen Die zijn bedoeld om een vertegenwoordigend forum van 110 leden te kiezen. Daaruit moeten onderhandelaars voor de vredesbesprekingen tussen alle partijen komen. De ge sprekken beginnen op 10 juni. Autogordels in nieuwe autobussen BRUSSEL ANPi - Nieuwe autobussen zouden met ingang van 1999 moeten worden voorzien van tweepuritsgordels voor de passagiers. Twee jaar later moeten minibusjes van driepunts gordels worden voorzien. Met dit voorstel hoopt de Europese Commissie in Brussel de verkeersveiligheid van bussen te verhogen. De lidstaten van de Europese Unie hebben op ambtelijk niveau al ingestemd met de nieuwe regels. Fabrikanten worden volgens het voorstel verder verplicht schokabsorberende stoelen te monteren in grote bussen. Voor middelgrote autobussen mag worden gekozen tussen drie puntsgordels of tweepuntsgordels met absorberende stoelen. Zweden huis uit voor ammoniak STOCKHOLM (AP) - In Zweden zijn woensdag 9000 mensen geëvacueerd nadat er twee treinwagons met ammoniak waren ontspoord. Maandag sloegen twee wagons over de kop toen een goederentrein ontspoorde bij Lund. 600 kilometer ten zuiden van Stockholm. Tijdens de bergingswerkzaamheden moesten de inwoners van Kaevlinge en Furulund hun huizen verlaten. Het ging volgens de politie om een voorzorgsmaatregel. Bergers vreesden dat er ammoniak zou lekken bij het opruimen. Advertentie ministerie van Binnenlandse Zaken, die anoniem wenste te blijven, zei tegen Tass dat Doe dajev was gedood bij een vergel dingsactie voor de overval van Tsjetsjeense guerrillastrijders op een Russisch konvooi twee weken geleden. Daarbij werden tussen de vijftig en honderd Russische militairen gedood. De Russische strijdkrachten in Tsjetsjenië ontkenden gister middag officieel elke betrokken heid. Bevelhebber Tichomirov zei tegen Itar-Tass „Federale troepen hebben niets te maken met de dood van Doedajev. Noch de luchtmacht, noch artil lerie noch onze troepen waren op dat tijdstip in actie in dit ge bied". Maar alleen de Russen be schikken in Tsjetsjenië over een luchtmacht en gevechtshelikop ters. In scène gezet De Russen sluiten nog steeds niet uit dat het om een in scène gezette afleidingsmanoeuvre gaat. De Russische minister van Justitie is in Tsjetsjenië aange komen om nader onderzoek te verrichten. Zijn woordvoerder deelde mee dat Moskou een on omstotelijk bewijs verlangt van het overlijden van Doedajev. De dood van de guerrillaleider en de benoeming van de zeer ra dicale Jandarbijev werd dins dagnacht via een illegale Tsjets jeense t v-zender bekendge maakt door de populairste veld- commandant. Sjamil Basajev. Basajev zou zich volgens diverse berichten pas na aarzelingen neergelegd hebben bij het be sluit van de Militaire Raad van de Tsjetsjeense strijders om Doedajevs plaatsvervanger Jan darbijev tot diens opvolger te benoemen. De 44-jarige Jandarbijev geldt als een uitgesproken voorstan der van de Tsjetsjeense onafhan kelijkheid. Waarnemers ver wachten niet dat hij snel in zal gaan op het aanbod van de Rus sische president Jeltsin over een verregaande vorm van autono mie binnen de Russische federa tie. De grote vraag is of Jandar bijev erin zal slagen de veelal zelfstandig optredende veld- commandanten achter zich te verzamelen. Indien hem dit niet lukt, dreigt, volgens diverse waarnemers, het conflict oncon troleerbaar te worden Terroris tische acties, ook buiten Tsjets jenië. sluiten zij dan niet uit. Mo gelijke rivalen voor het leider schap zijn de ultra-nationalisti sche Basajev en de veel pragma tischer ingestelde chef-staf van de guerrillatroepen Maschadov. President Wasmosy van Paraguay (1) omhelst generaal Oviedo (r). Gisteren droeg Oviedo het commando van de landstrijdkrachten over aan generaal Delmas in Asuncion. foto Rafael Urzua/AFP ASUNCION (EFE/AFP/ DPA) - Duizenden Para- guayanen hebben gisteren in Asuncion gedemon streerd tegen het benoemen van de opstandige generaal Lino Oviedo tot minister van Defensie. De militair dreigde maandag nog met een staatsgreep omdat hij door president Wasmosy was ontslagen als bevelheb ber van de landstrijdkrach ten. Het nieuws dat president Juan Carlos Wasmosy de ge neraal na diens terugtreden direct wilde bombarderen tot de nieuwe ministerie van Defensie, leidde in Asuncion tot felle protesten. Demonstranten die zich eer der voor het paleis hadden verzameld om hun steun te betuigen aan de president in zijn strijd tegen Oviedo, rea geerden met ongeloof. „Was mosy is een verdomde laf bek". scandeerden zij. Een populaire radiocom mentator noemde de benoe ming van Oviedo een beledi ging voor iedereen die zich in het verleden heeft ingezet voor de democratie in Para guay. Een ander sprak van een belangrijke nederlaag voor de democratische insti tuties in het land. Wat er gebeurt met de hui dige minister van Defensie, de burger Hugo Estigarribia. is onduidelijk. Ook het tijd stip van de benoeming is nog onbekend. De president had gezegd dat Oviedo minister zou worden zodra hij was af getreden. Maar gisteren zei de president dat de nomina tie moest worden uitgesteld en dat hij naar het binnen land zou vertrekken. In een plechtige ceremonie op de legerkazerne buiten Asuncion gaf Oviedo het be vel over aan generaal Ro- drigo Diaz Delmas. Voor aanvang omarmde de ex- couppleger president Was mosy. De crisis in het Latijns-Ame rikaanse land lijkt bezwo ren De nieuwe legerleider Delmas had eerder gezegd geheel achter de eisen van de opstandige generaal te staan. Gisteren beloofde hij echter trouw te zullen zijn aan de president van de re publiek. Met zijn rebellie stortte Oviedo Paraguay in de erg ste politieke crisis sinds het einde van de dictatuur van Stroessner in 1989. van onze correspondente Judith Stalpers TOKYO - Hij heeft altijd gepro beerd mensen 'absolute vrij heid, absoluut geluk en abso lute vreugde' te verschaffen, zo zei de Japanse sekteleider Sho- ko Asahara gisteren tijdens de eerste zitting in wat in Japan 'het proces van de eeuw' wordt genoemd. Verder wilde hij niet reageren op de beschuldiging dat hij verantwoordelijk wordt gehouden voor de gifgasaanslag in de metro van Tokyo op 20 maart 1995. In verband daar mee wordt hem moord op elf mensen en poging tot moord op nog eens 3.796 slachtoffers ten laste gelegd. De 41-jarige. zo goed als blinde leider van de sekte Aum Shinri- kyo. gaf minimale antwoorden op vragen van de rechter. Na zijn drie minuten durende reactie op de aanklacht antwoordde Asa hara op de vraag van de rechter of hij verder iets tegen de be schuldigingen wilde inbrengen, dat hij niets had toe te voegen. Behalve voor de gifgasaanslag staat Asahara. wiens echte naam Chizuo Matsumoto luidt, momenteel voor nog twee an dere zaken terecht: de illegale productie van een zogenaamd waarheidsserum en de wurging van een recalcitrante volgeling in 1994. Hij wordt van nog veer tien andere misdaden beschul digd. Die zaken komen de ko mende maanden pas aan de or de. Asahara heeft de misdaden persoonlijk niet uitgevoerd, maar hij wordt gezien als het brein achter de misdaden van zijn volgelingen. Asahara was voor het eerst sinds zijn arrestatie op 16 mei vorig jaar in het openbaar te zien. Bij het betreden van de rechtzaal en tijdens de eerste ondervragin gen maakte hij een wat zenuw achtige indruk. Hij leek wat dun ner dan een jaar geleden, maar verder zag hij er als altijd uit: lange haren in een staart, een lange baard en een bollig, ge zond gezicht. Asahara zei zich niet te herinne ren wat zijn adres en woonplaats was. Toen naar zijn beroep werd gevraagd, zei hij de leider van de religieuze groepering Aum Shin- rikyo te zijn. BRUSSEL (ANP) - De Europese douanediensten zijn niet langer in staat naar behoren BTW en accijnzen te heffen op produc ten die binnen Europa worden vervoerd. Het huidige transit- systeem is ouderwets en erg fraudegevoelig. Dat zegt de CDA-Europarle- mentarièr Bartho Pronk, lid van een speciale enquêtecommissie van het Europees Parlement die de werking van het douanever voer onderzoekt. Volgens Pronk is de huidige wet geving niet meer toegesneden op de toenemende criminaliteit. De smokkel van zwaarbelaste producten zoals sigaretten en drank neemt steeds grotore vor men aan. aldus de CDA'er. Zelfs in Duitsland wordt al 10 procent van de sigaretten onder de toon bank verkocht. Bij vervoer binnen de Europese Unie moet BTW worden afgedra gen als het product de eindbe stemming bereikt. Wordt de bui tengrens van de EU gepasseerd, dan moet op dat moment BTW worden afgedragen. Ter controle gaat de lading vergezeld van pa pieren. waarop de nodige stem pels verzameld dienen te wor den. Dit transitsysteem wordt inmid dels op vele manieren omzeild, aldus Pronk. De oplossing waar voor momenteel wordt gekozen, is in zijn ogen evenmin ideaal. Expediteurs die goederen im porteren in de EU moeten tegen woordig bij binnenkomst grote garantiesommen afdragen. Als ze later kunnen aantonen dat ze keurig BTW en accijnzen heb ben afgedragen, krijgen ze hun geld terug. Zoniet dan legt de overheid beslag op de garantie som. Volgens Pronk jaagt deze methode de expediteurs op kos ten. Een goede douanecontrole vergt een modern computersysteem, aldus Pronk. Een dergelijk sys teem moet echter in heel Europa worden ingevoerd, hetgeen op de nodige praktische problemen stuit. Daar komt nog bij'dat het Europese transitsysteem per 1 juli wordt uitgebreid naar een aantal Oost-Europese landen. De douanediensten in deze lan den zijn al helemaal niet in staat een sluitende administratie te voeren, zo vreest hij. De enquêtecommissie van het Europees Parlement moet eind dit jaar verslag Uitbrengen over haar onderzoek naar de douane. Utrecht CS - Amersfoort Utrecht CS - Baarn Utrecht CS - Hilversum zondag 28 april t/m zondag 5 mei NS werkt in hoog tempo aan een beter spoorwegnet. Bij Utrecht CS en Utrecht Overvecht liggen vele kilometers nieuw spoor, wissels en viaducten klaar om in gebruik te worden genomen. Gedurende 8 dagen wordt het treinverkeer beperkt en soms volledig stilgelegd om de bouwers de ruimte te geven. Vanaf 6 mei is dan weer een knelpunt in het Nederlandse spoorwegnet opgelost. Operatie Utrecht-Noordoost. Zo hebben we de aanpassing van de dienstregeling gedurende deze 8 dagen genoemd. We trekken alle registers open om onze klanten met zo min mogelijk hinder toch op hun bestemming te brengen. Onvermijdelijk is dat de reis in bepaalde gevallen wel langer duurt. Reist u per stoptrein van Utrecht naar Amersfoort, Baarn of Hilversum v.v.? Dan moet u 8 dagen lang rekening houden met andere vertrek- en aankomsttijden. Soms rijden er bussen in plaats van treinen. De reis duurt altijd wat langer dan gebruikelijk. Reist u per Intercity van Rotterdam, Den Haag. Leiden of Utrecht naar Amersfoort, Zwolle, Groningen, Leeuwarden, Deventer of Enschede v.v.? Dan kunt u de hinder beperken door over een andere route te reizen. Dat kan zowel met treinen uit het spoorboekje als met extra Intercity's die u om het werk traject heen leiden. Voor die omweg hoeft u vanzelf sprekend niet extra te betalen. Afhankelijk van de route die u neemt bent u 15 tot 45 minuten langer onderweg. Reist u op de trajecten Enschede/Zutphen, Zutphen-Arnhem of Arnhem-Nijmegen? Dan moet u rekening houden met wijzigingen van vertrek- en aankomsttijden en soms een extra overstap. Tijdgrens NS-kaartjes. De 09 00 uur grens vervalt. Alle andere tijdgrenzen ver schuiven 1 uur in het voordeel van de reiziger. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze werkzaamheden? Haal dan nu de folder op het station of bel ov Reis informatie 06-9292 (50ct/ min.). In de week van de werk zaamheden is aktuele informatie te vinden op Teletekst pagina's 751 en 754. Voor een reisadvies op maat kunt u dan ook terecht bij onze lokettisten en conducteurs. Een beter spoorwegnet. We gaan ervoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5