Zwakke Alexander was reislustig Overvallen in Belgische stijl PZC Vraagtekens bij 'legersoap' Placebo achtergrond Dagboek kamerdienaar Johannes van Balen teruggevonden het weer in zeeland homeopathie en in europa snelheidscontrole DONDERDAG 25 APRIL 1996 door Barenda Grutterink De vorige Prins van Oranje, de in 1884 overleden troon opvolger Alexander, was on danks zijn lichamelijke en geestelijke kwetsbaarheid een reislustige jongeman. Zijn ka merdienaar Johannes van Ba len blijkt een dagboek te heb ben bijgehouden van alle ne gentien reizen die hij met zijn „vorstelijke Meester" maakte. Het is onlangs in privé-archie- ven teruggevonden en uitgege ven bij De Bataafsche Leeuw in Amsterdam. De titel is: Steeds weer op reis met Alexander, Prins van Oranje. Over de prins zelf, die op 32-ja- rige leeftijd aan tyfus zou ster ven, komt de lezer niet zo heel veel te weten. Van Balen (1836- 1910) was zoals het een hoveling betaamt erg discreet. Maar het leven van een hoffunctionaris in de vorige eeuw is op zich al een voor velen boeiend gegeven. Verder was reizen per spoor en stoomboot in die tijd een nog zeer avontuurlijke en kostbare liefhebberij, die alleen voor de hogere klassen was weggelegd. Deze twee zaken maken het boekje tot een aanvulling op de geschiedschrijving. Van Balen was zich ervan be wust dat hij bofte dat hij mocht genieten van vergezichten in Duitsland en Scandinavië, een blik in Het Winterpaleis in Sint- Petersburg en zelfs een tripje naar het toen erg exotische Noord-Afrika. Hij was er opge wonden van, hoewel hij de uit stapjes met het hoge gezelschap soms moest meemaken als een veredelde kapstok: volgeladen met jassen en paraplu's laveerde hij op gepaste afstand achter het gezelschap aan. Hij was af en toe bèkaf, maar dat weerhield hem er niet van alles te noteren. Hij was nogal theatraal. Over de watervallen in Schaffhausen schreef hij„Het is iets verrukke lijks daar een wijle vertoefd te hebben; daar toch vertoont zich de Kracht Gods en Zijne Werken aan onzen oogen met zulk eenen indruk dat men zich gedwongen gevoelt uit te roepen: Grootheid Gods, wie is U gelijk!" Van Balen had overigens niet veel tijd voor zichzelf. In Frie- drichshafen bij voorbeeld moest de kamerdienaar inderhaast een rijtuig huren en langs alle kle dingmagazijnen van de stad te sjezen, omdat de prins te elfder ure was ingegaan op de uitnodi ging voor een gekostumeerd bal. Van Balen sprokkelde een Ber- ner Oberlander boerenpak voor Alexander bij elkaar. In Zweden mocht Van Balen, die getuige ook dit verslag nogal wat taalfouten maakte, tot zijn spijt niet mee naai- een lucifers fabriek: „Naai- men mij verhaalt heeft moet dit zeer intressant wezen om dit te zien en hoe in korten tijd honderde doosjes worden geformeert en duizend tallen lusivers zijn ook in zeer korten tijd bereid tot gebruik." Eveneens in Zweden ontdekte Van Balen het verschijnsel lo pend buffet. Uit zuinigheid had hij alleen „koffij" en een stuk ge bak van de tafels genomen, maar uiteindelijk moest hij evenveel betalen als anderen die zich te buiten waren gegaan: „zoo wat ruim 90 cents voor één kop met een stukje gebak." In het Rusland van de tsaren keek Van Balen natuurlijk hele maal zijn ogen uit: „Een aan zienlijke vorstenstoet vergezel de den Russische monarch; al wat manlijk was zat te paard in gala uniform. De vorstinnen met hunne dames warin in prachtige vergulde koetsen gezeten." Arabieren In 1876 waagden de prins en zijn gezelschap zich zelfs helemaal naar Algerije. Van Balen ging met enkele andere hovelingen en „de vrij teveele bagage" in een omnibus achter de prins aan: „Wij kwamen toen in niet zoo gewenscht gezelschap: Ara bieren. Mooren, Negers, solda ten enz. waren onze togtgeno- ten." Toch kwam Van Balen snel over zijn eerste angsten heen: hij heeft dan „aangenaam gezel schap" aan een Arabische fami lie. „De vader der familie was ik naastgezeten: hij offreerde mij ène sigarette, welke hij eerst aan het einde in den mond had ge had, en zoude men die niet aan nemen zoude de schenker bele digend of onbeleefd gevonden hebbe. Ik nam hem dankbaar aan en rookte hem met de betui ging hij zeer goed smaakte dat de man kennelijk genoegen deed." Ondanks alle opwinding waren de prins en Van Balen altijd weer blij als ze in Den Haag terug wa ren: „Z.K.H. reed van het station direct met Z. Doorluchtige Moe der Koningin Sophia naai' het John de Mol Producties zal een spectaculaire, realistische dramaserie maken over vier jonge mannen die een opleiding volgen bij de Luchtmo biele Brigade. Luitenant-generaal Couzy, bevel hebber der Landstrijdkrachten, en John de Mol hebben een contract getekend voor de productie van De Charlie Compagnie. GroenLinks heeft mi nister Voorhoeve van Defensie opheldering ge vraagd over deze 'legersoap'. De dertiendelige reeks, waarvoor de opnamen me dio volgend jaar beginnen, wordt waarschijnlijk uitgezonden in het seizoen 1997-'98. Door welke omroep is nog niet bekend, maar de Holland Media Groep (RTL en Veronica) heeft grote belangstel ling. GroenLinks wil weten waarom De Mol is uitgeko zen en of deze vorm van overheidsvoorlichting geen versimpeling of vertekening van de zware taak van de Luchtmobiele Brigade oplevert. Ver der wil de fractie weten wat het kost en wie dat betaalt. Ook PvdA en D66 fronsen de wenkbrauwen over de zaak. D66 vindt het plan pikant omdat het Dutch- bat-drama in Srbrenica nog vers in het geheugen ligt en er door reorganisaties bij Defensie banen verlies dreigt. De PvdA vindt dat ook de schaduw zijde, de verveling bijvoorbeeld, behoorlijk aan bod moet komen. door Jacq. van Dam Een placebo is een medi cijn zonder werkzame stol'. Eigenlijk is het een fop- medicijn. Soms wordt het voorgeschreven om aan het verlangen van een patient naar een medicijn te vol doen. Er kan dezelfde wer king, soms zelfs met een be ter resultaat, van uitgaan als van een echt medicijn. Placebo's worden soms ook voorgeschreven nadat er eerst een echt medicijn is ge geven. Dit wordt dan later vervangen door een placëbo, met hetzelfde resultaat. De werking zou hier berusten op conditionering. Placebo's worden ook gebruikt in het dubbel-blind onderzoek. Dit is een onderzoek naar de werking van medicijnen. De onderzoeker weet niet of hij een medicijn of een placebo toedient. Ook de patiënt die aan het onderzoek deel neemt weet dat niet. Zo is precies vast te stellen wat de werkzaamheid is van het medicijn en wat voor reke ning komt van de placebo. Ik zal een aantal voorbeel den geven van de werking van placebo's. Normaliter maakt men onderscheid in de effectiviteit van de pla cebo naar gelang de aard van de klacht. Zo zou het rendement van de placebo bij slapeloosheid 90 procent kunnen bedragen. Belang rijk is dat de placebo eruit ziet als een echt medicijn, liefst een felle kleur en een vieze smaak heeft, wat bij draagt aan de werking. Injecties, pijnlijk, maar zon der werkzame stoffen kun nen zeer effectief zijn. Zelfs schijnoperaties geven vaak wonderbaarlijke resultaten te zien, evenals fysiothera pie. In de jaren vijftig en zes tig werd bij patiënten met een verkalking van de bloed vaten, die het hart van zuur stof voorzien, de borstkas ge opend en zonder verdere in grepen weer gesloten. De verbeteringen die deze pa tiënten te zien gaven, waren vrijwel identiek aan die bij mensen die een echte opera tie ondergingen, met omlei dingen van bloedvaten. Intermenselijk Ondanks onderzoek is het onduidelijk of er een bepaal de groep mensen gevoeliger is voor de werking van place bo's. Belangrijk is wel dat de therapeut autoriteit en ver trouwen uitstraalt. De wer- De Koninklijke Landmacht (KL) stelt kennis en materieel beschikbaar aan De Mol. De KL veran dert in snel tempo van een leger met dienstplichti gen in een krijgsmacht die geheel uit beroepsper- soneel bestaat. De nadruk ligt steeds meer op cri sisbeheersing in onstabiele gebieden. Door mee te werken aan de dramaserie ziet het leger een moge lijkheid een breed publiek een beeld te geven van de nieuwe aanpak. Verder hoopt de landmacht op een grotere naamsbekendheid, verbetering van het imago en een hoger rendement van de wer vingsinspanningen. Om het hele proces, van het schrijven van het script tot en met de montage, zo goed mogelijk te begeleiden, is een redactieraad ingesteld met ver tegenwoordigers zitten van de producent, de Ko ninklijke Landmacht en de directie Voorlichting van het ministerie van defensie. De vier 'helden' in De Charlie Compagnie Joep, Mark, Benny en Garincha hebben niets met el kaar gemeen. Ze streven wel hetzelfde doel na: het behalen van hun rode baret. De vier belanden in hetzelfde peloton en ook nog eens in dezelfde groep. Ze moeten hun kwaliteiten in dienst van el kaar stellen. Fysiek en mentaal worden ze tijdens hun opleiding zwaar op de proef gesteld. Uiteinde lijk moet alles wijken, zelfs ten koste van relaties, om het doel te bereiken. GPD Prins Alexander, die in 1884 op 32-jarige leeftijd stierf. king zou kunnen berusten op intermenselijk contact. Dit verklaart echter niet het dieper liggend mechanisme, maar is meer een constate ring van een bepaald ver schijnsel. Hoe komt het dat niet ieder een te genezen is? Het kan de aard en de ernst van de ziek te zijn, de onbekwaamheid van de therapeut of het feit dat de patiënt niet wil gene zen. Zijn ziekte staat garant voor aandacht, zorg en be langstelling uit zijn omge ving. die hij anders moet missen. Mede door zijn ziek zijn hoeft hij bepaalde ver antwoordelijkheden niet op zich te nemen. Deze mensen koesteren hun ziek zijn, wil len niet genezen worden of in beperkte mate. Van de homeopathie wordt vaak gezegd dat ze berust op het placebo-effect. Hiermee wordt bedoeld dat er geen werkzame stoffen zitten in de gebruikte medicijnen en werking dus berust op het geloof van de patiënt. Dit is gemakkelijk te weerleggen. Ten eerste is het gemiddelde placebo-effect 30 procent, of mensen nu regulier, (psycho therapeutisch of homeopa thisch worden behandeld. In de homeopathische praktijk blijkt dat ongeveer 70 pro cent van de mensen baat heeft bij een behandeling. Op de tweede plaats zien we na toediening van een juist medicijn vaak een begin van verergering. Dit kan duiden op een placebo-effect, ware het niet dat de verergering een samenhang te zien geeft die voor rekening komt van het toegediende medicijn. Een verergering door een placebo geeft geen samen hang te zien. Ten derde: juist baby's, kleine kinderen en dieren zijn vaak met homeopathie uitermate goed behandel baar. Bij deze groepen is er nog geen sprake van een ver trouwen in de therapeut, of sprake van een geloof in het medicijn. De werkzaamheid van place bo's verdient veel meer on derzoek. Er is iets anders aan de hand als een stoffelijke werking van het medicijn. De genezende prikkel is on grijpbaar, misschien psy chisch van aard, maar wel licht is er sprake van een energetische prikkel, het ge bied waarop ook de homeo pathie aangrijpt? Bewakingspersoneel houdt dinsdag de wacht bij de gehavende toegang tot de Amsterdamse vestiging van Geldnet. foto Herman Pieterse/ANP Geldnet voor derde keer geconfronteerd met geweld door Cees van der Laan Lijkt Nederland met brute overvallen op geldinstellin gen de kant van Belgie op te gaan? Bij onze zuiderburen gin gen onlangs de werknemers van de geldtransportbranche in sta king na een groot aantal zeer ge- weldadige overvallen, waarbij doden en gewonden vielen. Wat de geweldspiraal betreft be gint het er een beetjëop te lijken. Het geldtransportbedrijf Geld net werd maandagavond voor de derde keer op rij geconfron teerd met een bikkelharde over val. Met een shovel werd de voor deur van de vestiging in Amster dam geramd, waarna de overval lers het pand binnenreden. Tij dens de achtervolging werd met automatische wapens op de po litie geschoten. Begin april werd bij Vijfhuizen een transportwagen van Geld net klemgereden en geramd door een terreinwagen, waar door de deuren opensprongen. De inzittenden werden bedreigd met vuurwapens. In september vorig jaar werd een filiaal van Geldnet in Duiven overvallen. Daarbij werd een 43-jarige werk nemer van het geldtransportbe drijf doodgeschoten. Een van zijn collega's liep verwondingen op en bleek later betrokken te zijn bij de overval. Slachtoffers De brutale berovingen lijken er op te duiden dat criminelen in toenemende mate bereid zijn op nietsontziende wijze overvallen te plegen en daarbij het maken van slachtoffers op de koop toe te nemen. Belgie kent al enkele jaren een traditie van keiharde overvallen op geldinstellingen en trans portwagens. Ze worden soms op bijna militaire wijze uitgevoerd. Zo doorzeefden begin januari tien met kalashnikovs bewapen de overvallers een geldwagen, waarna ze de deuren openblie- zen met kneedbommen. Eén be waker werd gedood en twee an deren zwaar gewond. Het aantal geweldadige overvallen in Bel gië is vorig jaar met 23 stuks ver dubbeld ten opzichte van het jaar daarvoor. Directeur T. Kok van Geldnet verklaarde onlangs het „zeer grove geweld een zorgwekkende ontwikkeling" te vinden. Hij ver wees daarbij naar onze zuider buren. „Het komt nu een beetje deze kant op. Het zijn zeer pro fessionele lieden die voor niets terugdeinzen. Dat heeft conse quenties voor het materiaal en het personeel". Wat die gevolgen kunnen zijn, kan Kok nog niet zeggen. „Je kunt moeilijk een tank de weg op sturen". Preventie Toch daalt het aantal overvallen in Nederland, vorig jaar zelfs met 28 procent, weet Victor Jammers van het landelijke Pro- jecteam Overvallencriminali- teit. In 1994 werden 2076 over vallen geregistreerd, in 1995 wa ren dat er 1491. Ook het aantal overvallen op geldinstellingen (onder meer banken en geld transport) daalde fors, van 348 in 1994 naar 206 in 1995. Het projectteam overvallencri- minaliteit werd driejaar geleden opgericht om de verontrustende stijging van het aantal overval len een halt toe te roepen. Met resultaat, meent Jammers: „Wij zijn zeer verheugd over deze ont wikkelingen. Preventieve maat regelen en gerichte opsporing van daders door speciale roof- coördinatieteams hebben tot deze daling geleid. De maatrege len hebben een afschrikwek kend effect, We zitten nu weer op het niveau van 1990." Door de steeds betere beveili ging van geldinstellingen zullen criminelen zich wel twee keer be denken voor ze een overval ple gen. Met als gevolg dat het aan tal overvallen daalt maar wel licht die overvallen wel gewelda- diger worden. Opvang Alleen met grof geweld lijkt de buit nog te pakken. Jammers is voorzichtig met een uitspraak hierover. „Er zijn inderdaad en kele zeer geweldadige overval len geweest, maar of er sprake is van een trend zou ik nog niet durven zeggen. Overvallen zijn vanwege het gebruik van wa pens altijd geweldadig en soms wordt bruut geweld niet ge schuwd. Vorig jaar zijn vier men sen gedood door overvallers." De meeste banken, grootwinkel bedrijven en politiekorpsen heb ben teams die personeel opvan gen na een overval of schietpar tij. Vast staat dat overvallen traumatische gevolgen kan heb ben voor betrokkenen. Jam mers: „De opvang is in Neder land goed geregeld. Alleen bij horeea-instellingen en de kleine detailhandel zou het beter kun- Vandaag Koninklijk Paleis Huis ten Bosch en kon zich weder geluk kig achten getuige te wezen van de Moederlijke liefkozingen wel ke Hij sinds weken (ruim 7) had moeten derfen." En over zichzelf schreef Van Balen: „Alhoewel ik veel schoons en heerlijks gezien had waar duizende menschen van verstooken blijven was toch het aloude spreekwoord op mij zeer toepasselijk: Oost west, 't Huis 't best." ANP Een liogedrukgebied beïnvloedt het weer boven Zeeland gunstig. De van de oceaan afkomstige lucht is koel. Door de aanwezig heid van het hogedrukgebied wordt de buienactiviteit onder drukt en blijven er alleen ivat stapelwolken over. De zon zal danook de overhand hebben. De temperatuur loopt op naar waarden tussen 13 en 14 graden. De zuidwest tot westen wind is matig 3-4 Beaufort. Dus een rus tige voorjaarsdag. Vanavond lost de bewolking weer op en daalt het kwik naar waarden rond de 5 graden. In Oost-Zee land zal in de nanacht plaatse lijk grondmist ontstaan. Nautisch bericht Wind: westzuidwest matig tot vrij krachtig, afnemend matig; zicht: matig; temperatuur kust water: 8 graden; afwijking wa terstanden: geringe verhogin gen; max. golfhoogte monding scheldes: drie kwart meter. ZON EN MAAN 26 APRIL Zon op 06.19 onder 20.54 Maan op 13.12 onder 03.10 Vooruitzichten Voor morgen (vrijdag): De met de weststroming aangevoerde lucht is vochtiger en onstabieler, hierdoor is er meer beioolking met af en toe zon en de buien kans neemt tijdelijk toe. De tem peratuur is een graad hoger dan gisteren, omstreeks 15 graden. De westzuidwestelijke wind is matig boven land 3-4 Beaufort, vrij krachtig aan zee 5 Beaufort. Vanavond en vannacht zijn er opklaringen met een minimum temperatuur van 5 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: De wind draait naar noord tot noordoost aanvankelijk zwak tot matig 2-3 Beaufort, la ter matig tot vrij krachtig 4-5 Beaufort. Zonnige perioden en droog. De temperatuur in het weekeind rond 18 graden maandag iets koeler. Minima tussen 5 en 7 graden. Hoog water uur cm uur cm Donderdag 25 april Vlissingen 7 40 162 20,06 139 Terneuzen 8.06 185 20.26 163 Bath 8.50 227 21.16 203 Roompot Buiten 7.50 119 20 10 98 Zierikzee 9.00 127 21.10 106 Yerseke 9.05 134 21.20 113 Philipsdam West 9.05 138 21.25 117 uur cm uur cm Vrijdag 26 april Vlissingen 8.45 139 21.05 119 I Temeuzen 9.06 162 21.26 142 Bath 9.49 200 22.16 179 Roompot Buiten 8.55 103 21.15 84 Zierikzee 9.50 112 22 05 9! Yerseke 10.00 120 22.15 98 Philipsdam West 10.00 125 22.15 103 I Laag water uur cm uur cm 1 Donderdag 25 april Vlissingen 1.23 166 13.56 141 Terneuzen 1.50 174 14.05 149 Bath 2.42 198 14.58 176 Roompot Buiten 2.00 132 14.40 109 Zierikzee 2.45 142 15.10 118 Yerseke 2.50 145 15.10 122 1 Philipsdam West 2.45 147 15.10 123 uur cm uur cm j Vrijdag 26 april Vlissingen 2.56 153 15.14 128 Terneuzen 2.50 158 15.20 132 Bath 3.26 183 1545 157 Roompot Buiten 3.30 127 15.55 105 I Zierikzee 3.45 136 16.15 113 Yerseke 3.45 138 16.20 116 Philipsdam West 4.00 138 16.35 117 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Naast zon, ook kans op een enkele bui, vooral in Ierland en Schotland. Vrijdag ook in En geland en Wales. Middagtempe- ratuur van 9 in het uiterste noor den tot 16 in de omgeving van Londen. Vrijdag overal zachter. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 15 graden, vlak aan zee iets frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Ma xima van 11 langs de Bretonse kust tot 17 plaatselijk in het bin nenland. Portugal: Flinke zonnige perio den en overwegend droog weer. Maxima rond 21 graden. Madeira: perioden met zon en droog. Vrijdag toenemende be wolking en kans op een enkele bui. Maxima dichtbij 20 graden. Spanje: Perioden met zon. Langs de Costa's in het zuidoos ten kans op enkele regen- of on weersbuien, langs de oostkust stevige wind. Middagtempera tuur van circa 16 in het noorden tot 25 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook stapelwolken. Vrij dag in de loop van de dag meer bewolking en toenemende buienkans. Middagtemperatuur 23 graden. Marokko: Westkust: Zon en sta pelwolken. Vooral in het noor den kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 22 graden. Tunesië: Af en toe zon. Vooral in het noorden enkele buien, moge lijk met onweer. Af en toe veel wind. Middagtemperatuur van 20 in het noorden tot circa 28 graden in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. Ten oosten van de Rhone aanhoudende kans op een bui. misschien onweer. Langs de Middellandse Zee af en toe veel wind. Middagtemperatuur van 14 graden nabij Limoges tot cir ca 22 rond Marseille. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. Op beide dagen kans op een bui, mogelijk onweer. Stevige noordelijke wind. Maxima rond 21 graden. Italië: Afwisselend zon en wol ken. In het noorden en midden, vrijdag ook zuidelijker, kans op een regen- of onweersbui. In het zuiden vrij veel wind. Middag temperatuur uiteenlopend van 15 tot 24 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en op beide dagen kans op een enkele (onweers)bui. Plaat- De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandsevveg (N27)-de Hogerir.g selijk veel wind. Maxima 21 gra den. Malta: af en toe zon. Veel wind. Vrijdag toenemende bewolking en buienkans. Maximumtempe ratuur 19 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Vrij dag in het westen ook enkele wolkenvelden. Maxima oplo pend tot 24 graden. Op Kreta en de Sporaden eerst minder warm. Turkije en Cyprus: Flinke perio den met zon. Droog. Maxima op lopend tot circa 23 graden. Duitsland: Perioden met zon! Vooral in het zuiden en oosten kans op een enkele bui. Vrijdag met name in het noorden en wes ten meer bewolking en af en toe wat regen. Middagtemperatuur van 12 graden langs de Wadden- kust tot circa 18 plaatselijk in het binnenland. Zwitserland: Wolkenvelden, ook af en toe zon. In het westen meer zon. Vooral in het zuidoos ten kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur 18 graden. Oostenrijk: Bewolkt en van tijd tot tijd wat regen. Misschien ook onweer. Maxima rond 18 graden, in het oosten eerst iets warmer. Polen: Wolkenvelden en kans op een enkele regen- of onweersbui. Met name vrijdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 17 graden. Tsjechië en Slowakije: kans op een enkele regen- of onweersbui. Vrijdag minder buien en ook wat zon. Minder warm; circa 18 graden. Hongarije: Af en toe zon en toe nemende kans op een regen- ol onweersbui. Maxima 21 graden. Weerrapporten 24 april 20 uur: 'C Amsterdam onbewolkt 13 Athene licht bew, 18' Barcelona licht bew. 16 Berlijn licht bew. 15 Boedapest half bew. 20 15 Bordeaux onbewolkt Brussel half bew. 13 Geneve licht bew. 15 Helsinki zwaar bew. 2 Innsbruck regenbui 11 Istanbul half bew.' 11! Kopenhagen licht bew. 10 Las Palmas licht bew. 20 Lissabon onbewolkt 17 Locarno halfbew 17 Londen half bew. 13 Luxemburg licht bew. 12 Malaga half bew. 19 Mallorca halfbew. 16 Malta halfbew. 17 Nice halfbew. 16 Oslo zwaar bew. 8 Parijs half bew. 13 Praag regenbui 13 Rome half bew. 18 Wenen regen 15 Zurich licjjt bew. 14 Bangkok onweer 23 Toronto regenbui 18 Tunis regen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4