Kopen huis in Goes te populair PZC Heinkenszand krijgt snel zuidelijke aansluiting rondweg Asielzoeker beboet voor koelen woede op ruit AZC Goes Ruimte intensieve veeteelt verontrust Thoolse landbouw Oude schepen in volle glorie te kijk Te hoge pachtprijs bedreigt oesterteelt Ook raad Duiveland voor bouw tijdelijk onderdak gemeente Opnieuw raam van de rechtbank beschadigd 1 zeeland Leegstand huurwoningen dreigt door snelle doorstroming 18 van onze verslaggever GOES - Goes groeit eigenlijk te hard. De lage rentestand en de trekkracht van de Bevelandse stad zorgen voor een fors bouw- tempo. Uitgifte van nieuwe grond gaat razendsnel. Maar die trend bevalt de gemeente niet helemaal. Enige tempering acht wethouder C. R. M. M. Linssen op zijn plaats. Teveel grond bouwrijp maken, levert enorme financiële risico's, als plotse ling de rente weer stijgt. Daar naast leidt de kooplust tot leeg stand van duurdere huurwonin gen, vooral in de Goese Polder. „Het zou toch slecht zijn als je daar als gemeentebestuur geen rekening mee houdt." Ultiem voorbeeld van de grote vraag naar koophuizen is de wijk Overzuid. De bouwgrond in het eerste plandeel (dik 300 wonin- van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Het door trekken van de Eendvogel straat naar de Heinkenszandse- weg in Heinkenszand duldt niet veel langer uitstel. Dat hebben de gemeente Borsele en de pro vincie woensdag met elkaar af gesproken. De zuidelijke aan sluiting van het dorp op de rondweg moet de doorstroming aan de noordkant van de kern bevorderen. De gemeente heeft al geruime tijd plannen om de verkeersdruk op Clara's Pad te verminderen. Deze weg vormt nu zo'n beetje de enige aansluiting van het dorp op de rondweg. Zeker nu hier verkeersremmende maatre gelen zijn genomen, is het zaak snel te beginnen met de aanleg van een ontsluitingsweg aan de zuidkant van het dorp. Het ver keer op Clara's Pad komt nu af en toe vast te zitten. De gemeente heeft het plan voor de aansluiting van de Eendvo gelstraat op de Heinkenszandse- weg al klaar. Ook de financiering is rond. De provincie wil echter aanvullende maatregelen om de verkeersveiligheid op de Hein- kenszandseweg te bevorderen. Voor enkele uitritten van wonin gen langs de de provinciale weg zou een parallelweg moeten wor den gemaakt. Volgens de Borselse wethouder drs P. J. Vollaard is ook de ge meente er voorstander van de verkeersveiligheid op deze ma nier te bevorderen. Het is alleen nog de vraag wie de aanleg van van een medewerkster MIDDELBURG - Dat de fru straties tijdens het langdurige verblijf in asielzoekerscentra tot gewelddadige uitbarstingen kunnen leiden, bleek dinsdag op de zitting van de Middel burgse politierechter. Een Rus die met zijn moeder en broer on derdak gevonden heeft in het AZC in Goes kon zich 4 decem ber vorig jaar niet meer beheer sen omdat hij te horen kreeg dat zijn afspraak met de directeur niet doorging. Hij kreeg die boodschap bij de portiersloge. Daar stonden twee strijkijzers, die hij door de ruit slingerde in de richting van de receptionist. Er was hem vernie ling van de ruit ten laste gelegd. De Rus vertelde dat hij in die twee jaar de directeur nooit had ontmoet. Hij wilde met hem spreken omdat zijn moeder meermalen zou zijn aangerand in het AZC. Bovendien kregen van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Het schiet de Thoolse landbouw in het verkeerde keelgat dat in de gemeente ruimte komt voor een stuk of zes nieuwe vestigingen van intensieve veehouderijbe drijven. De afdeling Tholen en Sint-Philipsland van de land- bouwmaatschappij ZMO en de afdeling Tholen van de Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie (WLTO) maken daarom be zwaar tegen de voorgestelde herziening van het bestem mingsplan buitengebied. Daar in liggen enkele nieuwe moge lijkheden verankerd voor in tensieve veehouderij. De herziening van het bestem mingsplan buitengebied is juist gemaakt om de intensieve vee houderij zoveel mogelijk te we ren. Zoals bekend waren reeds zeven vergunningen verstrekt voor intensieve veehouderij. Ruimte voor de zes nieuwe vesti gingen is te vinden in dezelfde regio: De Poortvliet- en Mal- landpolder en directe omgeving, Voorzitter E. Hage van de ZMO- gen) is nagenoeg uitverkocht. Een uitzondering vormt een ex perimentele hoek waar achttien volledig duurzaam gebouwde woningen moeten verrijzen. Chef J. Schinkel van de gemeen telijke afdeling bouwen en wo nen kijkt met argusogen naar het succes dat Goes op de wo ningmarkt boekt, „Het loopt veel te hard, geen enkele ge meente kan deze vraag bijbe nen. En dan nog hebben we feite lijk te weinig grond voor de vrije sector." Zowel Schinkel als Lins sen waarschuwen voor de risi co's van ontwikkelingsdrift. „Je kan als gemeente wel heel veel bouwgrond aankopen om aan de vraag te voldoen, maai1 als plot seling de rente stijgt en de markt inzakt - want mensen wachten dan toch even af - lijd je grote verliezen." De door de lage rentestand aan gewakkerde huizenkoop heeft direct leegstand van huurwonin gen tot gevolg. Vooral in de Goese Polder staan veel huizen leeg. Linssen: „We moeten be slist niet alle remmen los gooien. Dat is niet goed, sociaal, tech nisch en qua bevolkingsopbouw niet. Ik heb liever een rustige wo- ningbouwontwikkeling." De ge meente. de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking en particuliere verhuurders la ten momenteel een masterplan voor deze jaren-zeventig wijk ontwikkelen. Doel is via gema tigde verkoop van huurwonin gen, huuraanpassingen, renova ties en herinrichtingen van stra ten en plantsoenen sommige de len van de wijk te moderniseren en zo de attractie van de Goese Polder te verhogen. Linssen: „Die kwaliteitsimpuls is nodig, want laten we eerlijk zijn: elke woning die in een nieuw bestemmingsplan ver rijst, is een concurrent van een huis in oudere wijken, niet in de laatste plaats de Goese Polder." Cijfers tonen het gelijk van de wethouder aan. De bewoners van het eerste deel van de nieuwe wijk Overzuid komen voor de helft uit Goes zelf. Een voor Goese begrippen onge hoord hoog percentage. Schin kel: „Dat betekent dat er elders gaten vallen. Het ligt er nu maar net aan hoe snel die worden op gevuld." Groter Ondanks het streven naar een beheerste groei, wil Goes de wijk Overzuid groter maken dan tot nu toe de bedoeling was. In plaats van de geplande 950 wo ningen moeten er nu 1.200 tot 1.300 komen. Op het stadskan toor wordt nu gesproken over 'Groot-Overzuid'. Nieuw is dat de gemeente de mogelijkheid openhoudt om ook aan de west zijde van de spoorlijn van de stoomtrein Goes-Borsele in de toekomst huizen te bouwen, die dan dichtbij de rijksweg A58 ko men te liggen. Bij de opzet van Overzuid vormde de spoorlijn een natuurlijke begrenzing. Te gelijkertijd kan hetzelfde ge bied, waarvoor de gemeente een agrarisch bedrijf dient aan te ko pen, industrieterrein worden door uitbreiding van de Poel II in zuidelijke richting. Het is maar net waar de markt straks om vraagt: woningbouw of be- drijfsgrond. Goes verwacht op termijn niettemin dat de WOV meer bedrijvigheid zal brengen. „Het is afwachten welke ontwik keling het snelst gaat", zegt Linssen. zo'n parallelweg op zich gaat ne men en wie deze extra maatregel gaat financieren. De provincie heeft op korte termijn duidelijk heid beloofd. „Naar het inzicht van de gemeente heeft het al te lang geduurd", zegt Vollaard. „We hebben dus afgesproken dat we binnen een week telefo nisch contact hebben." Vrouw bestolen in centrum Goes GOES - Een 64-jarige inwoon ster van Scharendijke is woens dagmiddag op de route tussen de Grote Markt en het Kolve- niershof in Goes het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Uit haar handtas werd een por temonnee weggenomen. Hierin zaten enkele honderden gul dens. Winkelierster slachtoffer wisseltruc GOES - Een winkelierster aan de Kreukelmarkt in Goes is woensdag het slachtoffer gewor den van een wisseltruc. Een vrouw rekende een paar kousen af met een biljet van honderd gulden. De caissière gaf haar geld terug en merkte, toen de vrouw al weg was, dat het biljet van honderd gulden ook verdwe nen was, De politie heeft aan de hand van het signalement nog, tevergeefs, naai- de vrouw uitge keken. De grond in de Goese nieuwbouwwijk Overzuid wordt in rap tempo volgebouwd. foto Willem Mieras zij geen reiskosten vergoed voor bezoeken aan de synagoge in Bergen op Zoom. De man had vele malen gepro beerd de directeur te spreken te krijgen. Op de bewuste maan dagochtend zou hij een afspraak met hem gehad hebben, die op het laatste ogenblik werd afge zegd. Als laatste redmiddel om aandacht te krijgen gooide hij de ruit in. Hij zei dat hij na het inci dent twee weken op straat ge leefd had en een maand het zak geld van twintig gulden per week niet had gekregen. Officier van justitie mr. D. van der Bel eiste 100 gulden boete en 173 gulden schadevergoeding voor de ruit en het kapotte strij kijzer. Politierechter mr. M. A. Janssens-van Kampen beperkte de boete tot vijftig gulden omdat asielzoekers maar weinig zak geld krijgen. De aangerichte schade moet hij volledig vergoe den. afdeling is hoogst verbaasd over de nieuwe ontwikkeling. Vol gens hem komt de beleidswijzi ging volstrekt onverwacht. „Wij hebben niets tegen varkenshou derijen. Maar we zijn wel gekant tegen de komst van megabedrij- ven. Ze belemmeren wonen en werken in het gebied van vesti ging." Hage haast zich daaraan toe te voegen dat hij de herzie ning voor 95 procent ideaal vindt. Het gaat net om die inten sieve veehouderij. Bescheiden F. Buurmans, chef bureau ruim telijke, economische, recrea tieve en onroerende zaken van Tholen, kan zich de verbazing moeilijk voorstellen. „Tholen doet niet meer dan op beschei den wijze uitwerking geven aan provinciaal beleid." Het zogehe ten 'beste locatie beleid' dat on derdeel uitmaakt van het ruim telijke beleid landelijke gebie den is reeds langer bekend. Buurmans: „Zouden wij daar ge heel aan voorbij gaan, dan vrees ik dat we problemen krijgen als we straks goedkeuring moeten vragen bij de provincie." Guus van Hecke van de Schippersvereniging Houthaven Goes, die zaterdag 11 mei met een open dag het jubileum van de museum haven viert. foto Willem Mieras Goese museumhaven viert tienjarig bestaan van onze verslaggeefster GOES - Twaalf schepen die het loodje hadden gelegd als ze niet gered waren door par ticulieren of stichtingen, lig gen nu elke dag te pronken aan de kade in Goes. Dankzij de Schippersvereniging Houthaven Goes is er nu plaats voor twaalf beroeps vaartuigen van vóór J940. Dit jaar is het alweer tien jaar ge leden dat de vereniging met de aanleg van de museumha ven begon. Zaterdag 11 mei viert de vereniging haar tweede lustrum met een open dag. Alle leden van Schippersver eniging Houthaven voelen zich op de één of andere ma nier betrokken bij de scheep vaart. De leden zijn schippers kinderen of gewoon liefheb bers van de schepen. De oude mosselkotters, sleepboten en laadschepen brengen hun oude dag nu door met het rondvaren van toeristen. Een treurig bestaan voor wat ooit een een statig laadschip was, maar vaak wel de enige ma nier om aan geld te komen en dus de enige manier om het hoofd boven water te houden. Leken die vanaf de Houtkade de schepen in het water zien dobberen, vergelijken ze wel eens met oude bonken roest. Maar iemand met een beetje verstand van scheepvaart ziet al snel méér: traditionele be- drijfsvaartuigen in hun oude glorie hersteld. Havengeld Voor de oprichting van de ver eniging dobberden de oude schepen her en dersrond, zon der een vaste ligplaats. Op een gegeven moment was dat niet meer op te brengen. Iemand die daar alles vanaf weet is Guus van Hecke, vrijwilliger op de oude tweemaster De Avontuur. „Eerst werden we door de gemeente gewoon als bedrijfsvaartuigen betiteld. Het havengeld voor dat soort schepen ligt veel lager dan het havengeld voor jachten. Iets meer dan tien jaar geleden werden we van beroepsvaar tuigen ineens jachten. Dat kon niemand nog opbrengen. We móesten eigenlijk wel na gaan denken over een museumha ven met laag liggeld." Het lukte de Schippersvereni ging Houthaven een klein plaatsje tussen een beton- en een houthandel te bemachti gen en zo ontstond de mu seumhaven. „Een mooi plekje hoor, maar we missen nog iets. We zijn een houten schip aan het restaureren in een loods in Heinkenszand. Het zou prach tig zijn als we bij de Houtkade een werkplaats konden krij gen. Misschien is dat wel te veel gevraagd maar het klinkt toch goed, een scheepswerf hier op de kade." Schipperskind Voorlopig moeten de schepen zonder scheepswerf worden opgeknapt. Masten worden weer geplaatst, oude lieren werken weer met zelfgemaak te onderdelen en hele kajuiten worden gesloopt om het ou derwetse plaatje terug te bren gen. Van Hecke kan niet ont kennen dat de schepen er af en toe een beetje troosteloos bij liggen, maar hij is iemand die verder kijkt dan de roest. „Ik ben zelf een schipperskind. Het varen en vooral het water blijft je dan trekken. Het zit in mijn bloed." DONDERDAG 25 APRIL 1996 van onze verslaggever YERSEKE - De overheid moet zich hoeden voor het vaststel len van te hoge pachtprijzen bij de heruitgifte van oesterperce len in mei. Die waarschuwing uit P. K. M. Verwijs, adviseur en voormalig voorzitter van Vervoex, de grootste belangen organisatie van de oestersector. Met hoge pachtsommen zou Den Haag zich uit de markt prijzen omdat de sector al enige tijd grote moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. De herverdeling, waarvoor de voorbereidingen reeds jaren te rug begonnen, moet binnenkort plaatsvinden. Doel is onder meer monopolieposities te voor komen en nieuwkomers in de branche een kans te geven. Vraag is of de oesterkwekers straks staan te dringen om een perceel als de prijzen hoog lig gen. Verwijs: „Het is een moeilij ke zaak als je geen geld verdient. Op den duur valt het niet meer op te brengen. Ik denk dat be paalde bedrijven op termijn toch zullen moeten sluiten." De sector zou moeilijke tijden doormaken. De gevreesde oes terziekte Bonamia Ostreae zorgt ervoor dat de platte Zeeuwse oester al jaren nauwe lijks iets oplevert. De creuse, een van oorsprong Japanse oester, kan dat amper compenseren. De II".] internationale concurrentie hevig, vooral vanuit Frankrijl en Ierland. De winsten zijn mar ginaal. Daar komt bij dat de oesW tersector momenteel flinke in vesteringen moet plegen om t< kunnen voldoen aan EG-ge zondheidsvoorschriften. Over de wijze van vaststellini van de pachtprijzen bestaat ver schil van inzicht. „De prijzen ziji gerelateerd aan de productie Punt is alleen dat de productit waarvan het ministerie uitgaa te hoog ligt", aldus mr. drs. B Keus, secretaris van de oester e 1 adviescommissie van het pro duktschap vis. „In de praktijk is de productie veel lager." Grevelingen De huur van percelen in De Gref velingen zou bijvoorbeeld in de" buurt komen van de gemiddelds productie-opbrengst. De nog ho gere huurprijzen van dit mo ment zijn slechts schijn. Op dis huur wordt namelijk een zogehe ;jei ten bonamia-korting toegepasL die straks zal vervallen. Toch wi 0(j, Keus nog niet somberen. „Wi zijn nog in discussie." Het minis j( terie van Landbouw, Natuurbe^ heer en Visserij weigerde woens dag een toelichting. „Er is hele maal nog geen beslissing geno men", aldus een woordvoerdei „We zijn bezig met het opstellei van een brief aan de Tweede Kan mer." pl€ van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - De huisves ting voor de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland heeft ook in de gemeenteraad van Duive land de tongen flink losge maakt. „Schouwen-Duiveland heeft een zuinig karakter", zei A. J. C. Melieste (PvdA) woens dagavond tijdens de raadsver gadering in Nieuwerkerk. „De burger krabt zich achter de oren en vraagt zich af wat er met zijn geld gebeurt." Toch ging zijn fractie akkoord met de bouw van het tijdelijke gemeentehuis in Zierikzee. De beslissing over de definitieve huisvesting moe ten echter worden overgelaten aan de nieuwe gemeente, vindt de PvdA. Ook CDA en SGP/RPF vinden de kosten van de tijdelij ke huisvesting hoog, maar stemden eveneens voor. De VVD blijft als enige fractie tegen zo wel de tijdelijke als de defini tieve locatie en wil de zes ge meentehuizen voorlopig in stand houden. „Ik heb enorme twijfels over de kosten. De effi ciency van de gezamenlijke huisvesting weegt daar niet te gen op", aldus G. van den Ouden- Zwart. Burgemeester G. Hokken be kende dat ook het college aan vankelijk vraagtekens zette bij de voorgestelde locatie van het tijdelijke gemeentehuis, op de hoek van de laan van Saint Hi- laire en de Haringvlietstraat. 'Na lang wikken en wegen' gin gen wethouder C. W. Flikweert en hij uiteindelijk akkoord. „Een herindeling is een geweldige klus' om te klaren. Als je slecht wilt starten, moet je vier secto ren onderbrengen in de oude ge meentehuizen. Wethouder W. P. Stouten bleef tegen. Dat besluit hebben wij gerespecteerd bin nen b en w." Locatie Het college is, net als de VVD- en PvdA-ffactie, tegen de voorge stelde locatie voor het defini tieve gemeentehuis aan de Zie- rikzeese Laan van Saint Hilaire. Hokken: „De kosten worden tien tot vijftien procent hoger omdat de architect op die plek gebonden is aan het monumen tale karakter van Zierikzee. Ook uitbreiding van het gemeente huis is op die plek niet mogelijk. plat Duiveland had als enige de vooi keur voor de locatie bij het zie off kenhuis. De nieuwe gemeenteraad vai Schouwen-Duiveland neem een besluit over de bouw van hei 'Uf permanente gemeentehuis. Diper planologische voorbereidingen zoals verwerving van de grondt; beginnen echter al als alle zes ge meenteraden akkoord zijn mei de locatie. Melieste was het daai niet mee eens: „De gemeente ziikaa niet op de schopstoel. Laat diKet nieuwe raad maai- beslissen c 'jk het offer wel nodig is." Alleei P Bruinisse moet nog instemmei spri met de huisvesting. Communicatie Kritiek was er ook op de slechtf communicatie vanuit de stuur I groep herindeling. Hokken er kende dat de burger 'er geer barst van begrijpt'. „De voor |1 lichting vanuit de stuurgroep ii y tot nu toe fout geweest." De raad ging unaniem akkoorc met de verhuur van het voorma lige noodlokaal van de openbari I basisschool De Dobbelsteen ii Nieuwerkerk aan Samen Weg. P. A. A. van Oeveren-Pai 1 roux vroeg of er ruimte was voo:3 H gezamenlijk gebruik als nog eer fef andere organisatie zich aan 1 meldde. Volgens Hokken is echter niet mogelijk. „Je krijg: vaak de grootste moeilijkheder als je twee of meer verenigingei J in zo'n gebouw hebt." Fietser gewond bij aanrijding SEROOSKERKE (S) - Een 11 jarige fietser uit de gemeen!' Westerschouwen is woensdaf ochtend om 8.10 uur op de krui sing Stoofweg-Dammenweg Serooskerke geschept door eet personenauto, bestuurd doo 3 een 31-jarige Portugees. De fietser, die vanuit de richtin Renesse over het fietspad riet ting Serooskerke reed, verleen de geen voorrang aan de aut< die vanuit de richting Serooi kerke de Dammenweg op wilde De fietser werd met verschillen de verwondingen opgenomen ii het ziekenhuis in Zierikzee. Zo wel de auto als de fiets liepen schade op. van onze verslaggever MIDDELBURG - Voor de derde keer sinds de oplevering van het nieuwe gerechtsgebouw in Middelburg is deze week de beglazing beschadigd. Woord voerder De Jong heeft als per soonlijke opvatting dat de ver nieling niet is ingegegeven om dat hier hier een justitiepand betreft. „Als daar een koekjesfa briek had gestaan was hetzelfde gebeurd". Er zijn geen daders gepakt. De eerste schade werd gesigna leerd in het weekeinde nadat vo rige zomer het complex was op geleverd. Er ontstond toen een, vermoedelijk door een vuurwa pen veroorzaakt gat in een van de zalen waar strafzittingen plaats vinden. In een later sta dium moest een ruit van de kan tine het ontgelden. De laatste, waarschijnlijk door een steen veroorzaakte beschadiging vond afgelopen weekeinde plaats in een raam van een van de verhoorkamers. In alle gevallen was het complex niet in gebruik op het moment dat de ruiten kapot gingen. Het rechtsgebouw in Middelburg voorzien van beveiligd gla Daardoor ontstond er wel scha de maar werd er geen kogel steen in het interieur aangetrol fen. Woordvoerder De Jong denk! persoonlijk dat de beschadiging is toe te schrijven aan baldadig' jongeren. De luifel die aan di stadskant van het pand enigt beschutting biedt, zorgt ervoo: dat er nogal wat jongeren rond hangen. Ook rolschaatsers heb ben bij opvallend vormgegevei gebouw hun stek gevonden. Inbrekers doen De Vroone aan KAPELLE - Enkele honderdei de guldens, een paar pakken koffi en een videorecorder werden i: de nacht van dinsdag op woeri- hei dag buitgemaakt bij een in- aai braak in het gemeenschaps- et 8te dienstencentrum De Vroone Kapelle. Ook werd een muntte lefoon vernield. si d i« ap:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26