Forse groei overslag Vlissingen PZC Landinrichters gaan dialoog aan Zeelandica op veiling Koffieshop Gandalf in Hulst moet dicht CDA-kamerlid wil één lijn drugsbeleid Genoegen nemen Denise Jannah in Vlissingen met het onvolmaakte zeeland 17 laven boekt stijging van 25 procent in eerste kwartaal geslaagden kunst Uw gazon ligt er wat bleekjes bij. Wat is uw opfrisser? Daar hebben we Pokon voor. DONDERDAG 25 APRIL 1996 an onze verslaggever 'ERNEUZEN/VLISSINGEN - )e goederenoverslag in de ha- en van Vlissingen is in het eer- te kwartaal van dit jaar fors estegen. In januari, februari en naart werd in totaal ruim 3 mil- oen ton overgeslagen, een stij- ing van 25 procent ten opzichte (an dezelfde periode vorig jaar. haven van Terneuzen werd econfronteerd met een lichte laling van 2,2 procent. In die laven werd 2,75 miljoen ton vergeslagen. n vrijwel alle havens van het flissingse havengebied was prake van een stijging, Vooral e Kaloothaven boekte voofuit- ang: met 47 procent naar ruim 00.000 ton. Daarbij speelde de igebruikname van de nieuwe fan Gitterskade (in december 995) een belangrijke rol. iestolen auto in losterschelde IERIKZEE - Op het parkeer- •rrein aan de Mosselboom- aard in Zierikzee is in de nacht an dinsdag op woensdag een uto gestolen. Het voertuig werd 'oensdagochtend aangetroffen het water bij de helling in de chelphoek bij Serooskerke (S). e wagen bleek zwaar bescha- igd door het zoute water. Gedu- leerde is een 28-jarige inwoner an Zierikzee. I Zeeuwse Lassehool UDDELBURG - Aan de Zeeuw- e Lassehool te Middelburg, zijn volgende kandidaten' ge laagd voor het N.I.L.-diploma: looglassen m.b.e. niveau 1: L. loedbloed, L.R. Vink; niveau 2: 1. Minderhoud, B.F. van Nor- len, M. Razani; niveau 4 Pp: i,R. Boone. Mig/Mag-1 assen ni- 'eau 2: M.A. Braam, J.M. Briars, ,W. van Os, K.J. Verbruggen. ig-lassen niveau 2 r.v.s.: T.A. iarnoudse, J. Abrahamse, J.P. llokpoel, D. Jeronimus; niveau r.v.s.; P. de Bruyn, H. Hooger- iuis, J.K. Ras, J.A. Verstraate, .A. van Sluys (alu); niveau 4: .W. Minnaard. De belangrijkste resultaten in Vlissingen: aardolieproducten 1.044.000 ton (een stijging met 538.000 ton ofwel +100 procent), ertsen/metaalafval (schroot) 254.000 ton (een stijging met 197.000 ton of +350 procent), overige goederen 470.000 ton (een stijging met 110.000 ton of +31 procent), ruwe mineralen 259.000 ton (een daling met 152.000 ton of -37 procent) en meststoffen 99.000 ton (een da ling met 81.000 ton of -45 pro cent). Het aantal zeeschepen dat de haven van Vlissingen aandeed daalde licht: van 885 naar 825. Terneuzen De trafieken in de haven van Terneuzen vertoonden een lich te daling. Die daling deed zich voor in de Braakmanhaven, in Sas van Gent, op de Axelse Vlakte en op de Rede van Ter neuzen. De Terneuzense Ka naalhavens en de kaden bij Sluiskil boekten vooruitgang. De belangrijkste cijfers in Ter neuzen: vaste brandstoffen 403.000 ton (een daling met 50.000 ton ofwel -11 procent), ert- sen/metaalresiduen 190.000 ton (een daling met 40.000 ton of -17 procent). metaalprodukten 35.000 ton (een daling met 27.000 ton of -43 procent), mineralen 40.000 ton (een stijging met 10.000 ton of +32 procent) en meststoffen 616.000 ton (een stij ging met 131.000 ton of +27 pro cent). In Terneuzen meerden 563 zee schepen af, vijf meer dan in het eerste kwartaal van '94. Ander beeld Beleidsmedewerker Frans van den Hemel van de Zeeuwse ha venschappen: „De resultaten in beide havens stemmen tot tevre denheid. Aan de cijfers van zo'n eerste kwartaal mag je overi gens nog niet al te veel conclu sies verbinden. Vorig jaar bij voorbeeld zat Terneuzen die eer ste drie maanden 25 procent in de plus en Vlissingen iets in de min. Het volgende kwartaal kan weer een heel ander beeld geven, weten we uit ervaring. Wat er wél uitspringt is de overslag van aardolieproducten in Vlissin gen. Het blijkt dat Total dit eer ste kwartaal producten per schip heeft vervoerd, terwijl dat eerder per pijpleiding gebeurde. Maar of dat zo blijft, is even de vraag." ïlj 'fJii AË Brijdorpe. Alle gebruikers van het landschap van Schouwen-oost mogen positieve en negatieve punten aangeven die ze in het landschap ervaren. f°t0 Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Schouwen-oost krijgt de primeur van de landinrichting- nieuwe-stijl. Een dialoog moet het wor den. Niet een uitgewerkt plan waarover de bevolking ook nog wat mag zeggen, maar een plan dat gebaseerd is op wat de bevolking te zeggen heeft. Ward de Meu- lemeester van de dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden (LBL) en secretaris van de Landinrichtingscom missie Schouwen-oost, ziet ernaar uit. „Er staat nog niks op papier, alleen wat beleidskaders van Rijk en provincie. De ze manier van plannenmaken zal de com missie zeker tot meer creativiteit dwin gen." Dat de nieuwe aanpak van voorlichting en inspraak elders - bij de natuurherstel- plannen voor de Westerschelde - minder fraai verlopen is, schrikt de dienst LBL niet af. „Wij hebben ten eerste helemaal geen plan. Er is natuurlijk een Natuurbe leidsplan waar de hele landinrichting in moet passen, maar hoe het moet gebeu ren, wat behouden moet blijven en wat moet worden verbeterd - dat weten de ge bruikers van het land het beste. Daar naast trekken wij niet met een voorlich tingscircus door het gebied. We hebben drie avonden en een een middag gepland, op 6, 7 en 8 mei, voor groepsgesprekken met hooguit tien mensen per groep. Het is echt de brainstormfase, dus mensen moe ten vrijuit kunnen spreken." Hoekjes Tijdens de inspraakavonden en -middag- wordt een inventarisatie gemaakt van wat de inwoners als positieve en negatieve punten in het landschap ervaren. Dat kan uiteenlopen van hoekjes die mensen mooi vinden en die ze willen behouden tot ge vaarlijke knelpunten voor fietsers of wa terlopen die slecht functioneren. Over al les kan worden gesproken en ieders in breng zal worden overwogen bij het ma ken van het eerste schetsontwerp. „Later komt het plan. als de grove lijnen erin zijn gezet, opnieuw in de inspraak en alle men sen die aan de dialoog hebben meege daan, worden op de hoogte gehouden." Voor de dialoog-zittingen, die in het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven worden gehouden, heeft De Meulemeester al 120 namen genoteerd. „Belangstellenden moeten zich bij de dienst LBL in Goes op geven omdat we de groepsindeling goed willen plannen. Per avond of middag zijn er drie of vier gespreksleiders, die nader hand de resultaten van alle groepen in een plenaire discussie zullen brengen. Aan vankelijk was het de bedoeling om alleen avondbijeenkomsten te houden maai' uit de reacties bleek dat een aantal mensen alleen 's middag kan. Daarom is er een middagbijeenkomst op dinsdag 7 mei." van onze verslaggeefster DEN HAAG/HULST - Koffie shop Gandalf aan de Beesten markt in Hulst staat niets an ders te doen dan de deuren defi nitief te sluiten. De Raad van State steunt burgemeester A. Kessen in zijn weigering een vergunning aan de eigenaar te verlenen. De Raad van State toonde zich in zijn beslissing- niet onder de indruk van het ar gument van raadsvrouw mr. E. Harbers van Gandalf dat de kof fieshop niet meer overlast geeft dan de stroom Belgen die weke lijks op de Hulster koopzondag afkomt. Ook onderzoeker Vromberg van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs in Utrecht, door Harbers ingeschakeld, wist de Raad van State niet te over tuigen van het bestaan van een lokale behoefte aan softdrugs in Hulst. „Hij was niet op de hoogte van de specifieke situatie in Hulst. Daar reageerde de Raad van State heel venijnig op,", eva lueert mr. B. Ravels, advocaat van Kessen. Dat er binnen het driehoeks overleg tussen burgemeesters, officier van justitie en politie in Zeevis-Vlaanderen geen over eenstemming was bereikt over de zogenaamde nul-optie die Kessen hanteert, veranderde niets aan het standpunt van de Raad van State, constateert Harbers teleurgesteld. „We wis ten natuurlijk dat we geen een voudige dobber aan de zaak hadden, nadat de Raad van Sta te eerder het beleid van Kessen in de zaak tegen Casablanca had goedgekeurd." Beroep In november vorig jaar wees de Raad van State al het bezwaar van Gandalf tegen de weigering van een voorlopige voorziening- af. Nu rest de koffieshop alleen nog het beroep bij de rechtbank van Middelburg tegen de bepa ling dat een koffieshop onder de Algemene Plaatselijke Verorde ning valt. Vorig jaar wijzigde de raad de APV, waardoor een kof fieshop ook een horeca-gelegen- heid werd, maar volgens Har bers dateert het beroep nog van vóór die tijd. van onze versla AXEL - De burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen, politie en justitie moeten op zeer korte termijn de neuzen in één rich ting zien te krijgen als het gaat om een goede en vooral eendui dige aanpak van de drugspro blematiek in de regio. Gebeurt dat niet, en dat voorspelde het CDA-Tweede kamerlid mr. W. G. J. M. van der Camp, 'dan wordt het in Zeeuws-Vlaande ren een puinhoop'. „Het heeft geen zin", sprak de landelijke woordvoerder van de christen-democraten over drugsbeleid woensdagavond in Axel, „om Terneuzen maar alles te laten opknappen. De minister heeft nadrukkelijk gezegd dat er in de regionale driehoeken (bur gemeester. OM en politie) af spraken gemaakt moeten wor den. De optie 'geen koffieshops' werd als een legitiem uitgangs punt gezien. Voor deze regio zou dat kunnen inhouden dat er in Terneuzen twee koffieshops ge doogd worden, maar de rest moet dan ook sluiten, evenals de handelspandjes." Van der Camp zei het te betreu ren dat 'door een niet zo'n goede chemie tussen personen een re gionaal anti-drugsbeleid in Zeeuws-Vlaanderen nog niet van de grond is gekomen.' Hij ging er vanuit dat op korte ter mijn in de Kamer het wetsvoor stel Van Heemst-Korthals be handeld wordt dat gemeentebe stuurders de juridische midde len zal geven om woningen waar in drugs verhandeld worden of werden te sluiten. Iets wat mo menteel - en daar heeft Terneu zen ervaring mee - erg moeilijk gaat. In zijn betoog liet het kamerlid duidelijk merken dat hij er moeite mee heeft gehad dat hij als CDA-woordvoerder in de me dia recent werd afgeschilderd als iemand die een heksenjacht wilde openen op de (soft) drugs gebruiker. „Van een heksen jacht wil ik niet weten, maar soft drugs moet niet als normaal ge zien worden. We moeten bewus ter met dat spul omgaan." De kerk van Kapelle uit 'Vaderlandsche Gezichten'. van onze verslaggever LEIDEN - Het Leidse veiling huis Burgersdijk Nier mans veilt volgende maand een uitgebreide en belangrij ke collectie Zeelandica. On der het motto 'Zeeland in woord en beeld' worden op 15 mei ruim 180 voorwerpen, voornamelijk boeken, te koop aangeboden. In totaal vertegenwoordigen ze een ge schatte waarde van ongeveer 80.000 gulden. De verzame ling is door een Zeeuwse col lectioneur bijeengebracht en weerspiegelt alle denkbare aspecten van het Zeeuwse le ven en de Zeeuwse geschiede nis van de oudheid tot de dag van vandaag. Tot de verzameling behoort ook een exemplaar van het in 1551 in Antwerpen versche nen boek Dye Cronijcke van Zeelandt van Jan Jansse van Reygersberch. Dat begint met de zin: 'Van die oude se- den, manieren, ghewoonten ende costumen der Zeelan ders, van haer cleederen ende habyten, van spijs en dranck, soo si in ouden tijden pleghen te useren, &c'. De zin geeft aan wat allemaal volgt in dat eerste geschiedwerk over Zee land waarin ook voor de niet- politieke geschiedenis een plaats is ingeruimd. Het werk gaat namelijk over zaken als bodemveranderingen, bedij kingen, overstromingen, han del, visserij en de opkomst van steden. De openingszin van Van Rey gersberch kan ook gemakke lijk dienst doen als inleiding op de Leidse veiling, want daarvoor geldt eigenlijk het zelfde. Er zijn boeken en pren ten over bezoeken van prin sen en stadhouders aan Zee land, over Zeeuwse kleder drachten, over het beleg van de vesting Sluis door de Fran sen in 1794, over reizen en wa tersnoden, over kerken en kerkgenootschappen - bij voorbeeld een levensbeschrij ving van alle hervormde lera ren van de 'Nederduytsche kerke' in Vlissingen van 1572 tot 1758 - en over de aanleg van de Zeeuwse spoorlijn. Zeldzaam, en dus duur. zijn vooral de Speculum Zelan- diae (Spiegel van Zeeland) met gravures van steden, dor pen en heerlijkheden uit 1660 van de hand van tekenaar graveur Nicolaes Visscher (ge schatte opbrengst 8000 a 10.000 gulden). De twee delen bevatten prenten van onder meer Brussel, Antwerpen, Vlissingen, Middelburg, Arne- muiden en Goes. „Visscher is een van de eerste kunstenaars die het typische Hollandse landschap hebben afgebeeld bij voorkeur naar de natuur en op een eenvoudige, bekoor lijke en geestige wijze", aldus De la Fontaine Verwey in Uit de wereld van het boek. Smallegange Van de beroemde Nieuioe Cronyk van Zeeland van Mat- theus Smallegange (schatting 4000 a 5500 gulden) worden twee complete exemplaren geveild. De voorbereiding van dit zeventiende-eeuwse na slagwerk over Zeeland nam dertig jaar in beslag, en het drukken nog eens twintig jaar, onder meer doordat over de inhoud onenigheid be stond tussen de Zeeuwse ste den. Een opmerkelijk werk is ook het deel 'Gezichten in Zee land' uit Vaderlandsche Ge zichten (schatting 2500 a 3000 gulden). Het boek dateert uit 1790 en bevat meer dan hon derd gedetaillerde prenten van Zeeuwse dorpsgezichten. Ten slotte springt, uit het gro te aanbod ook nog Zeeusche Nachtegael uit 1623 in het oog (schatting 1.800 a 2000 gul den). Het boek bevat verzen van twintig Zeeuwse dichters onder wie Johan de Brune de oudere (1588-1658) en Simon van Beaumont (1574-1654) en is door verschillende kunste naars voorzien van zeer fijne emblamata, allemaal naar voorbeeld van het werk van schilder/dichter Adriaen van der Venne (1589-1662) - van wie het laatste deel van zijn 'Tafereel van Sinne-Mal' ook in het boek is opgenomen). Veiling: Zeeland in woord en beeld, woensdag 15 mei vanaf 19 uur bij Burgersdijk <6 Niermans in Leiden Kijkdagen: 10. 11 en 13 mei van 10 tot 17 uur, 12 mei van 12 tot 17 uur. Voor één avond koningin van de jazz van onze medewerker Arnold Parre VLISSINGEN - Het NOS-jour- naal is meestal een vergaarbak van kommer en kwel, maar soms komt er een positief be richt op het scherm. Dat was voor de jazzliefhebbers - ik weet het nog goed - op 5 januari 1995 het geval. Zangeres Denise Jannah tekende voor het oog van de camera een contract voor drie cd's met het vermaar de Amerikaanse platenlabel Blue Note. De Utrechtse jazzdi va leek klaar voor de interna tionale podia. Amerika leek rijp veroverd te worden, zeker toen haar eerste Amerikaanse cd I Was Born In Love With You enkele maanden later lovend werd besproken in 'Down Beat' en gehonoreerd met vier sterren. Andere prijzen de kritieken volgden en een week lang was Jannah in de New Yorkse jazzclub Bottom-Line te horen. Maar in plaats van via de jazzclubs Carnegie Hall te berei ken, toert Denise Jannah nu door Nederland. Op Koningin nedag komt ze naar Vlissingen. Als ik haar in Utrecht vraag naar haar avontuur in de Verenigde Staten, zegt ze dat de Ameri kaanse droom nog niet vervlo gen is. Van haar eerste Blue No- te-cd, begeleid door de bigband van Bob Belden, zijn er in Ameri ka inmiddels 6000 verkocht. Een tweede cd, op te nemen in New York, ligt in het verschiet. Haar pianist Bert van den Brink zal een deel van de arrangementen leveren. Jannah denkt dat de be zetting om en om zal zijn: voor de helft Amerikanen aangevuld met musici van hier. Pop-jasje Veel weet Denise nog niet te zeg gen over haar nieuwe cd omdat, zoals ze zegt, elk album een be paalde fase markeert. Op haar tweede Blue Note-cd zal ze wat popstukken brengen, net als op haar allereerste cd in Nederland - Take It From the Top - waar voor ze het nummer 'Fragile' van Sting opnam. Ook wil ze een aantal jazzstandaards in een pop-jasje hijsen. Op de vraag of een langer verblijf in Amerika na het verschijnen van deze cd in het verschiet ligt. moet Denise het antwoord schuldig blijven. Ze kijkt liever naai' nabije optredens zoals in Vlissingen waar ze voor één avond de koningin van de zang mag zijn. Minder enthousiast is ze over het feit dat ze na dit late optreden 's ochtends vroeg weer les moet geven op het Rotter dams Conservatorium. Zo ziet haar leven er nu uit. Een carrière in Amerika kan in dit patroon verandering brengen. Maai- als MIDDELBURG, Stadsschouw burg 'Aan het eind van de aspergetijd' van Frank Houtappels, met Nettie Blanken. Annet Malherbe, Marjena Moll en Olga Zuiderhoek. Kostuums van Leonie Polak, decor van Mirjam Grote Gansey, Regie van Mette Bou- huijs. door Willem Nijssen Soms kom je iemand tegen met een zo vanzelfspreken de natuurlijkheid, dat al die an deren - anders zo redelijk en zo'n draaglijk gezelschap - tij delijk even verbleken. Zo kan je dat ook met toneel vergaan. Dat er ineens een stuk is, dat goed in elkaar zit, dat doorzichtig is, waar bij te lachen valt en waar je ook heel even de adem bij in houdt. Dat beslist geen Meester werk met een hoofdletter is, maar ook niet plat. Zo'n stuk is 'Aan het eind van de aspergetijd', in 1994 winnaar van het Festival van het Ongespeel de Stuk. De plot van het verhaal is veel onwaarschijnlijker dan meestal, maar toch is dat niet storend. Twee zusters, die in hun geboortedorp zijn blijven wo nen, krijgen bezoek van hun uit- gefladderde zus. Haai' aanwezig heid maakt dingen los, die liever onder het stof gebleven zouden zijn. Wat bloot komt te liggen, is dat iedereen achter de schone schijn een mislukt leven met zich mee sleept. Een gestrand huwelijk, een verkeerd huwelijk en geen huwelijk. (Het huwelijk biedt blijkbaar veel herkenning.) Sop hie, de dochter van Agnes, een van de drie zussen, lijkt het alle maal anders te kunnen gaan doen, Ze is van top tot teen ver liefd op een Pool die asperges steekt. Ze is zeker van haar keus, van zichzelf en van hem. Maar in een verrassende wending wordt dui delijk, dat ook zij het Echte Ge luk mis loopt. En niet alleen om dat haar moeder ingrijpt. Ook zij kiest net zo goed niet voor haar keus. Zij zal met kleine barstjes verder gaan, en metterjaren zul len die er lelijker uit gaan zien. Dat is althans de desillusie die gewekt wordt. Afgeleid uit het lot van die drie vrouwen. Genoe gen nemen met het onvolmaak te, dat is de les. Dat klinkt ernstig, maar onder tussen valt er ook veel te lachen. Om de zo-jong-als-je-je-voelt- spontaniteit van Francien, de opzettelijke naïviteit van Kitty en de bijna harteloze nuchter heid van Agnes. De botsing van karakters levert vermakelijke dialogen. Drie mooie vertolkin gen zijn het. Vooral Olga Zuider hoek is heel sterk in de volgé- houden niet-zeuren-rechte-rug, waar aan het slot verdriet door heen breekt als ze een Duits ver sje opzegt. „Aber im Herze tragt sie das Kind immer dar." En naast haar zet Annet Malherbe een mooie Francien neer. 'Aan het eind van de aspergetijd' is een mengeling van ernst met ongein. Van doordachte analyse met eendimensionale typerin gen. Van uit het leven gegrepen en bij elkaar gezocht. Een merk waardige, maar zeer geslaagde mengeling. In de vormgeving van het decor is die lijn mooi voortgezet. Een zorgvuldig en volledig ingerichte kapsalon, met alle attributen, naast be schilderde lakens die als muren moeten dienen. Echt en niet echt tegelijkertijd. Een serieuze (onderitoon. en toch ook be doeld om te lachen. Het komt vaker voor, maar zelden worden je de twee kanten met zo'n van zelfsprekend natuurlijk gebaar aangeboden. (Advertentie) buitenlandse is het moeilijk om daar de markt te veroveren. Mensen grijpen net als hier terug op de oude vertrouwde namen. Het publiek lijkt geen geduld te bezitten om nieuwe vedetten te ontdekken. Geduld Geduld, nuchterheid en doorzet tingsvermogen zijn sleutelwoor den voor Denise Jannah op de weg naai' internationale podia, naar Amerika. Haar manager Hans Beers werkt er hard voor en zegt heilig te geloven in een internationale carrière. Niet al leen aan de Amerikaanse belan gen maai' ook aan de Europese en bovenal de Japanse werkt hij vanuit zijn kantoor in Amster dam. Om dichter bij huis te blijven: Denise meldt trots dat ze op 13 juli voor de vierde achtereenvol gende maal op het North Sea Jazz Festival optreedt. Ze is net gebeld door de organisatie. In Amerika worden contacten ge legd voor wat optredens. Denise laat zich het hoofd niet op hol brengen door overhaast te han- delen. Op de vraag of ze nu een nachte gaal in de polder blijft of een gro te vedette in Amerika, gaat ze niet in. Ze laat zich niet gek ma ken, ze blijft nuchter en blijft bo venal verleidelijk mooi ontroe rend zingen. Want daar gaat het tenslotte om. Ook in Vlissingen zal ze met haar uitstraling en haar indrukwekkende soepele stem de Koninginnedag in stijl afsluiten. Denise Jannah, dinsdag 30 april, Ar senaaltheater Vlissingen, aanvang: 23 uur. Voorafgaand zes cabaret groepen, aanvang: 20 uur Denise Jannah.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25