Nieuw stelsel van zorgonderwijs Ranja-fontein en appeltjes van Oranje Goese school wint voetbalfinale Nieuwe campagne tegen hard rijden Nog geen stormloop in 'tulpvakantie' Meer samenhang in opleidingen Start in 1997 Tholen zet zich in met man en macht CDA, RPF en SGP: twee gemeenten op Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Kunst 19! PZC zeeland DONDERDAG 25 APRIL 1996 IEINKENSZAND - Dc Zeeuw lappendeken van langs el- ;aar heen werkende opleidin- in de gezondheidszorg ïordt opgedoekt. Er komt een amenhangend stelsel' voor in e plaats van volledig nieuwe pleidingen voor verplegende verzorgende beroepen. De tholen en zorginstellingen, sa- ïcn goed voor zo'n 1500 leerlin- cii, gaan daar volgend jaar mee an start. [ieuwe leerlingen komen dan srecht op 'brede' opleidingen, ze flexibel inzetbaar wor- en in uiteenlopende zorgsitua- Dat wordt nodig geacht om- lat traditionele grenzen tussen oorten zorg verdwijnen. lehoeften )e nieuw stelsel moeten een ind maken aan de praktijk dat sommige jaren veel te veel, en andere jaren veel te weinig !org-personeel wordt opgeleid, lomenteel dreigt weer een te- jrt aan personeel. Door samen werken en elk een deel van een jleiding te verzorgen, proberen icholen en zorginstellingen be- ir aan de sluiten bij actuele be- oeften. Het nieuwe stelsel biedt oplei dingen op vijf niveaus: een ho gere en een middelbare oplei- ling tot verpleegkundige, en middelbare opleidingen tot ver- örgende, helpende en assiste rende. Voor zover er opleidings- ilaatsen genoeg zijn, kunnen eerlingen kiezen uit twee onder wijsvormen: leren/stages en werken/leren. In het eerste geval is sprake van gewoon dagonder wijs. In het tweede geval treedt de leerling bij een zorginstelling in dienst. Periodes van werken in naar school gaan wisselen el kaar dan af. Het wordt leerlingen gemakke- k gemaakt tussentijds van de een naar de andere opleiding te springen. Nieuw is ook de invoe- lecf n# ian onze verslaggever ring van lesmethodes voor zelf standiger leren. Het gaat bij dit alles om het doorvoeren van lan delijk beleid, waarmee in Zee land op onderdelen al is geëxpe rimenteerd. Werkgroepen De Zeeuwse scholen en zorgin stellingen hebben samen enkele werkgroepen in het leven geroe pen die aan de opleidingen en lesprogramma's inhoud moeten geven. Woensdag werden daar bouwstenen voor aangedragen tijdens een werkconferentie jn De Stenge te Heinkenszand. Bij na twintig scholen en zorginstel lingen waren vertegenwoordigd. Het Zeeuws Instituut Zorgoplei- dingen, dat de huidige inservice- opleiding verzorgt was present met negen deelnemers. Ook het Zeeland College, Ter Welle, de Corneliastichting, het Zieken huis Walcheren, en Der Boede waren goed vertegenwoordigd. De scholen en instellingen uit Zeeuws-Vlaanderen varen sa men een eigen koers naar de nieuwe situatie. Volgens mr C. Huisman, voorzit ter van de werkgroep onderwijs visie, en vertegenwoordiger van de Hogeschool Zeeland, wordt gewerkt vanuit een blanco situa- van onze verslaggeefster OUD-VOSSEMEER - Fans die met spandoek en al opgewonden op en neer springen. Ouders met be smeerde broodjes langs de lijn en schreeuwende leraren die behalve als coach ook als grensrechter op treden. De Zeeuwse finale voor het sclioolvoetbal in Oud-Vossemeer- gewonnen door de Koningin Wil- helminaschool uit Goes - zorgde ook gisteren voor zweet, spanning en meeleven. Tien voetbal-elftallen van Zeeuwse basisscholen hebben zich via voor rondes weten te plaatsen voor de fi nale in Oud-Vossemeer. De vijftig jarige voetbalvereniging V.V. Vos meer was voor het eerst gastheer van het evenement. De velden in Oud-Vosmeer werden bijna vier uur blootgesteld aan honderdveer tig zeer gedreven voetballertjes. Niet alleen het spelersgras had te lijden onder het voetbalgeweld. Ook langs de lijn werd gesprongen, gedanst, gestampvoet en gepick nickt. Uiteindelijk wist de Koningin Wil- helminaschool uit Goes de eerste plaats te bemachtigen. In de finale won de ploeg met strafschoppen van Sint Willibrord uit Terneuzen. De derde plaats was voor de Aar- denburgse school Op Dreef. De winnaar gaat door naar de landelij ke voorrondes. Een spelmoment bij de finale-wedstrijden van het Zeeuwse schoolvoetbal tussen Het Bakei uit Tholen. nuiden en De Regenboog foto Willem Mieras De gemeente Tholen bestaat uit tienkernen, sinds 1 januari 1996 ook SI Philipsland 'tend, en telt bijna 23.000 Hel gemeentehuis is,. PROGRAMMA 10.07 uur Wandeling met de koninklijke familie langs de taferelen en (spel-)activiteiten. Stadsschool uit 1900. Activiteiten door vertegenwoordigingen van gehandicapten uit de gemeente Tholen. Hieraan wordt een muzikaal element toegevoegd. SINT-MAARTENSDIJK A Het eiland Tholen was en Is een agrarisch gebied. Door de voortgaande mechanisatie in de landbouw waren steeds minder landarbeiders nodig Velen zochten werk in de grote steden in Zuid-Holland en Brabant. Het grootste industrieterrein in de gemeente ligt bij het stadje Tholen De bevolking van de gemeente Tholen is voor voorzieningen zoals een ziekenhuis en voortgezet onderwijs aangewezen op Bergen op Zoom, De recreatie op het 1 Vooral Muzikale uiting De negen dorpen van de gemeente Tholen in beeld 10.59 uur Muzikale afscheid. 11.00 uur Vertrek naar Bergen op Zoon. 5t eiland is van groot belang geworden. Mrimogeliikheden in de Oosterschelde mensen Ten zuiden van Séherpenisse Koningin Beatrix en familie brengen dit jaar op Koninginnedag een bezoek aan het Zeeuwse Sint-Maartensdijk in de gemeente Tholen en het Noord-Brabantse Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom, vanouds havenplaats met veel handel en visserij, ia thans in eerste plaats industriestad. De stad ligt strategisch tussen de wereldhavens Antwerpen en Rotterdam, Aan de kortste vaarroute tussen beide metropolen, het Schelde-Rijnkanaal ligt de Bergse industriehaven. De waterweg vormt een goede aan- en afvoermogelijkheid voor de ondernemingen die in dit gebied gevestigd zijn De stad telt thans ongeveer 48 000 inwoners en heeft een groeiende centrumfunctie voor de regio. Ruim 100.000 Inwoners uit de wijde omgeving maken gebruik van de Bergse voorzieningen als winkels scholen en gezondheidszorg Van nature beschikt de stad over prachtige recreatiegebieden, gelegen ten zuidoosten van de stad. PROGRAMMA 11.35 uur Aankomst koninklijke familie vanuit St. Maartensdijk Het koninklijk gezelschap begeeft zich te voet door het centrum van Bergen op Zoom. 2. Verstandelijk gehandicapten tonen creatieve handvaardigheid en kunstbeoefening. 3. Vreugdedans stadsreuzen. 4. Middeleeuwse jaarmarkt op grote binnenplaats van het Markiezenhof. 5. Presentatie Bergse bedrijfsleven. vrijmarkt op Koninginnedag. Presentatie schuttersgilde "Sint Sebastiaan". Traditiegetrouw zal de Koningin worden uitqenodigd over het glldevaandel te wandelen. Optreden Turkse dansgroep. Bouwclubs laten zien hoe 11Optreden Mega-orkest. De koninklijke familie neemt afscheid ei begeeft zich per bus naar de Cort Heyligerskazerne. Gemeentehuis in Sint-Maartensdijk Gevangenpoort in Bergen op Zoom tie. ..Het nieuwe stelsel wordt geen optelsom van bestaande opleidingen. Het is niet een com promis zoeken tussen allerlei za ken uit het verleden, maar voor uit kijken, een leeg huis binnen stappen en dat helemaal van voor af aan indelen, inrichten en kleur geven." van onze verslaggeefster SINT-MAARTENSDIJK - Tweeënder tig welkomstborden, een poort met het opschrift 'hartelijk dank voor uw be zoek', honderdtachtig gefiguurzaagde 'appeltjes van Oranje' in de bomen, een fanja-fontein opgebouwd uit honderd- Kstig plastic champagneglazen... 'I. M. Bocxe uit Sint-Maartensdijk is al drie maanden aan het knutselen als voorbereiding op de komst van Bea trix. „Ik organiseer als sinds 1973 de kinderspelen op koninginnedag. Dit alles is de kroon op mijn werk." Niet iedereen in Sint Maartensdijk is zo fanatiek bezig zijn met het bezoek van de koningin aan de Smalstad op 30 april. Wel wordt duidelijk dat de oranje koorts langzamerhand bezit neemt van M Thoolse plaatsje. Achter ramen, l'an gevels en in tuinen verschijnt Steeds meer rood-wit-blauw en oranje. Zes buitendienstmedewerkers van de gemeente zijn al sinds maandag elke dag in Sint Maartensdijk te vinden. Ze planten Afrikaantjes langs de trap die hare majesteit zal bestijgen, maaien het gras en maken perkjes onkruidvrij. „We geven de boel een extra beurt" zegt Ko Scherpenisse van de plantsoenen dienst, „Het komt niet zo vaak voor hè. dat de koninging langs komt." Onherkenbaar De gemeente zorgt niet alleen dat alles er netjes uitziet, ze stimuleert de bewo ners van Sint Maartensdijk ook de boel te versieren. Alle iwnoners hebben een bief gekregen. Daarin worden ze aange spoord tuinen en gevels aan te kleden met rozetten, vlaggetjes, strikken en al les wat hun fantasie hen ingeeft. De meest creatieve decoraties verdienen een prijs. Daar waar de koninging langskomt. zorgt de gemeente bovendien voor de aankleding van de openbare weg. Voor lichter P. Bakx verwacht dat de meeste versieringen pas komend weekeinde of de dag voor koninginnedag worden aangebracht. „Op 30 april zal Sint Maartensdijk onherkenbaar zijn veran derd." S. van Houdt-Van Vossen is woensdag al bezig met het versieren van de voor gevel van haar woning aan de Zuidsin gel. Ze heeft een slinger oranje vlag getjes vast en bespreekt de bevestiging ervan met de buurvrouw, die op de eer ste verdieping uit het raam hangt. „Ik ben al de hele ochtend bezig", zegt ze. „Het is wel gezellig, zo onder elkaar." H. W. van Beveren heeft zich beperkt tot het ophangen van rode,, witte en blauwe papieren slingers voor het raam. „We doen hier aan de Oostsingel niets met de buurt of zo. Er wonen aan deze kant van de straat voornamelijk oudere mensen." Ze is niet van plan zich op koninginnedag in de mensen massa te begeven. „We volgen alles op de televisie. En op het moment dat de koningin hier langs komt, gaan we bo ven uit het raam kijken." Mode Even verderop langs de koninklijke route zitten Aswintha (14) en Tina (15) op een bankje te kletsen. De leerlingen van het Scheldecollege hebben hun outfit een oranje tintje gegeven. Toeval of een verwijzing naar het koninklijk bezoek? „Dat oranje is gewoon mode", zegt Tina. Ze vinden het 'leuk', de komst van hare majesteit. Aswintha: „Het dorp is versierd, iedereen praat er over." Niet alleen particulieren, ook horeca en middenstand zijn zich al druk aan het voorbereiden op het koninklijk bezoek. De etalage van een fotozaak annex dro van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Op Schouwen- Duiveland moeten twee ge meenten komen in plaats van de ene grote die het Kabinet wil, vindt de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Ze heeft daarom een amendement ingediend voor de vorming van de ge meente Schouwen, bestaande uit Westerschouwen, Midden- schouwen, Brouwershaven en Zierikzee, en een gemeente Dui- veland-Bruinisse. RPF' en SGP steunen het CDA hierin. De Tweede Kamer behandelt vandaag (donderdag) de ge meentelijke herindeling op Wal cheren en Schouwen-Duiveland. Op Walcheren komen drie ge meenten. als het aan het Kabi net ligt: Vlissingen, Middelburg (waar Arnemuiden aan toe wordt gevoegd) en een platte landsgemeente waarin de reste rende gemeenten samengaan. CDA-woordvoerster N. Mulder- Van Dam vindt dat de provincie Zeeland en het Kabinet voorbij zijn gegaan aan de wensen van huidige gemeenten op Schou wen-Duiveland. Bruinisse en Duiveland willen niet samen met de andere vier. Het amendement zal het hoogst waarschijnlijk niet halen. De coalitiepartijen PvdA, D66 en VVD staan achter het kabinets voorstel voor één gemeente. WD-woordvoerder J. Klein Mo- lekamp verbaast zich over het CDA-amendement. „De CDA- fractie in de Zeeuwse staten is akkoord gegaan met de herinde ling. Daar ga je nu overheen met zo'n amendement. Dan zegje ei genlijk dat je fractie het niet goed heeft gedaan." Een RPF-amendement om het voormalige eiland Neeltje Jans in te delen bij Schouwen-Duive land in plaats van Veere, krijgt niet genoeg partijen achter zich. PvdA, D66 en oppositiepartij CDA zien geen aanleiding om Neeltje Jans bij de Walcherse plattelandsgemeente vandaan te halen. Het eiland is alleen be reikbaar over het grondgebied van een andere gemeente als het bij de Walcherse gemeente blijft horen. Dat is altijd goed gegaan, waarom zou je het dan verande ren. is hun redenering. De VVD is er nog niet uit. Die wil het Ka merdebat afwachten eer zij een oordeel velt over Neeltje jans. van onze verslaggever MIDDELBURG - Veilig Ver keer Nederland (VVN) en de Voetgangersvereniging begin nen vandaag, donderdag, in Midden- en Noord-Zeeland een nieuwe snelheidscampagne. Onder het motto Mag 't wat min der werken vrijwilligers samen met de politie bij snelheidscon troles. Te hard rijden is één van de be langrijkste oorzaken van ern stige verkeersongevallen in Ne derland. In Nederland stijgt het aantal verkeersdoden sinds 1994 weer, na een constante daling vanaf begin jaren '70. Snelheids campagnes zijn des te harder no dig. vinden VVN. Voetgangers vereniging en politie. De politie voert de controles op. Die kunnen ook gerichter plaatsvinden, omdat overal in Zeeland permanent snelheids metingen worden uitgevoerd. De provincie verzamelt die gege vens. De politie kan dan daar controleren waar de snelheidsli miet het meest wordt geschon den. Affiches De bijdrage van VVN en de Voet gangersvereniging bestaat uit het plaatsen van affiches met 'pakkende teksten', zoals Schat je snelheid beter in en Za- k,af naar een veilige snelheid. Een promotieteam van VVN is bovendien aanwezig bij politie controles, om 'goede' automobi listen te belonen. De stijging van het aantal ver keersdoden in Nederland wordt overigens vooral geweten aan de explosieve groei van het autoge bruik de laatste jaren. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het ziet er niet naar uit dat het storm gaat lopen aan de Zeeuwse kust als aanstaande vrijdag de 'tulp- vakantie' aanbreekt. Hoewel dit fenomeen nu het derde jaar ingaat moet de Nederlandse sa menleving nog wennen aan de mogelijkheid om in deze pe riode van het jaar al erop uit te gaan, zo stelt directeur Rudy ter Heide van de VVV-Zeeland vast op basis van reserveringen tot nu toe. Hij verwacht een 'rede lijke belangstelling'. Er is al wel aardig geboekt voor een plekje op een bungalow park. Ook particuliere vakantie woningen, campings en hotels zijn in trek, maar van een specta culaire toeloep is geen sprake. De VW's melden dan ook dat overal voldoende plaats is. Nederlanders In tegenstelling tot de situatie met Pasen, toen vooral de Duit sers in grote aantallen hun op wachting maakten in dit gewest, zullen er in de Tulpvakantie veel Nederlandse gezichten te zien zijn. Veel werknemers volgen de schoolvakantie van hun kinde ren en hebben met vier vrije da gen plus de door de baas cadeau gegeven Koninginnedag een weekje gelegenheid om eens even de boel de boel te laten. Het aantal reserveringen in aanmer king nemend geven de meeste Nederlanders er de voorkeur aan de Koninginnedag in eigen om geving te vieren. De verwachting bestaat dat de belangstelling in de loop van de week zal aantrekken. De 1 mei viering levert voor Belgen en Duitsers een vrije dag op en dat kan inhouden dat ze de rest van de week met snipperdagen zul len vullen. Of het alsnog druk in Zeeland wordt zal vooral afhangen van het weer. Ter Heide: „Ik denk dat er veel 'ad hoc-belissingen zullen zijn." geraenlaiTtolenenBwgenopZoom gisterij annex parfumerie hangt vol met foto's van de koninklijke familie. Een huishoudzaak heeft rode, witte en blauwe stofzuigers, koffiezetapparaten en plastic kinderstoeltjes uitgestald. En een restaurant serveert een Oranje Menu met koninginnepasteitje. kabel jauw royaume en Coupe Oranje-Boven. Het is de vraag of hare majesteit gedu rende het uur dat ze in de Smalstad ver blijft, alle inspanningen zal opmerken die de bewoners van Sint Maartensdijk zich voor haar hebben getroost. Maar is het niet de koningin zelf, dan zijn het wellicht de televisiecamera's die hier en daar een leuk detail oppikken. Tholen heeft zich in ieder geval met man en macht ingezet. Zelfs langs de weg naar Bergen op Zoom, die overi gens van 's ochtends zeven tot 's mid dags twaalf gesloten is voor verkeer, wapperen vlaggetjes. Ze hangen door het ganse land, de schilderyen van oom Wim. Die heeft name lijk, sinds hij een jaar of vijf geleden ontdekte dat er kunstenaarsbloed door zijn aderen vloeit, geen' halve maatregelen gemomen. Oom Wim stelt in zijn werken het dier centraal. Schaft een familielid een ko nijn aan of een andere trouwe viervoeter, dan komt hij met palet en pen seel om het dier op een doek vast te leggen. In Goes had dat gezin er iets op gevonden. Normaal hangt aan de wand een kleurrijk non-figuratief werkje van exact hetzelfde formaat als de fraai gebor stelde cavia. Als oom Wim wordt verwacht, wordt een wissel gepleegd. De cavia siert dan tijdelijk de ivand. Dezer dagen kwam oom Wim onverwacht. Hij miste de vrucht van zijn inspan ningen, begreep hoe het ge steld ivas met de waarde ring voor zijn werken en keerde denoaarts. „Mij zien jullie niet meer," riep hij nog, overmand door woede. Ze zullen hem wel missen, daar in Goes. Aan de andere kant, esthe tisch gezien is sprake van een vooruitgang. En het is een rustig idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13