Achter de duinen groeien de sterren Pippi blijft Inger Nilsson achtervolgen I vrije tijd 39 Iedereen heeft in Goudkust gelijke rol postzegels ZATERDAG 20 APRIL 1996 Edgar Wurfbain, David van Lunteren en Michiel de Zeeuw zijn drie van de zevén jonge hoofdrolspelers in Neêrlands nieuwste dagelijkse soapserie Goudkust. Voorlopig zijn ze nog lang niet zo bekend als hun collega's uit Goede tijden, slechte tijdenmaar daar wordt hard aan gewerkt. David van Lunteren (20): ..Veel mensen denken dat Goud kust lijkt op Beverly Hills 90210, omdat het daarin ook gaat om scholieren met rijke ouders. Dat is onzin. Bovendien ga je hier op je achttiende studeren, terwijl ze daar nog constant met hun mum my en daddy bezig zijn." David speelt in Neêrlands jongste soap Lennart Uytt den Boogert, de 18- jarige intellectuele zoon van een schrijfster van historische romans. „In Amerika moet elke serie ook een moraal hebben", voegt Edgar Wurfbain (18) bijna met afkeer toe. Hij is te zien in de rol van Pieter Hardebol. een 17-jarige. zeer intel ligente maar verlegen puber, die vaak hopeloos verliefd is. Zijn va der en moeder hebben een strand paviljoen in de fictieve Duinwijk. De ouders van Michiel de Zeeuw (18) zijn in het echt niet zo stinkend rijk als die van zijn karakter Tim, de eerlijke en sportieve zoon van danseres Eugénie d'Harencourt. „Toch was het rijke wel wat mij het meeste aansprak toen ik werd op gebeld. Omdat zo'n serie er nog niet was, zeker niet over jongeren. Ik zou ook gaan kijken als ik niet zou meespelen." „Ik ook", aldus David, „Goudkust spreekt tot de verbeelding." Werkelijkheid De drie jonge acteurs zijn het er over eens dat Goudkust de werke lijkheid dicht - benadert. Michiel: „Het is de meest realistische soap die er is. Goede tijden, slechte tij den is grilliger, terwijl de zaken bij Ondenveg naar morgen heel an ders worden uitgediept." David haakt in: „Hier zitten meer puber problemen in. terwijl de verhaallij nen goed verdeeld zijn tussen de jongere en de oudere acteurs." Volgens Edgar zijn het vooral de vele buitenopnamen die de soap veel echter maken. De locaties waar wordt gefilmd om Duinwijk een gezicht te geven, bevinden zich in IJmuiden (strand), Aerdenhout, Haarlem, Heemstede en Bloemen- daal. Zes van de zeven jongeren - de ouders van Pieter hebben finan ciële problemen - wonen tenslotte in grote villa's die daar volop zijn te vinden. Edgar, Michiel en David worden gaandeweg het interview steeds enthousiaster. Toch maakt Mi chiel de Zeeuw een kanttekening: „Bladen staan te springen om in terviews. maar volgens mij is het publiek er nog niet nieuwsgierig naar. Ze kennen amper nog de per sonages, dus het duurt nog wel een tijdje voor de kijkers meer willen weten over de personen achter de karakters." Arnie- en Peter-achtige situaties, zoals de twee hoofdrolspelers uit de beginperiode van Goede tijden, slechte tijden die ondervonden toen ze werden bestormd door hor den gillende meiden, hebben ze ook nog niet meegemaakt. Hele- Drie van de zeven jonge hoofdrolspelers in Goudkust: vlnr. Edgar Wurfbain, David van Lunteren en Michiel de Zeeuw. maal onplezierig zouden ze die be langstelling niet vinden, maar ze vinden wel dat ze zichzelf moeten kunnen blijven. „Mensen zijn nu nog in de fase van: waar ken ik dat hoofd van. Ze associëren dat niet echt met Goudkust. Nog niet", ver telt Edgar. Michiel, hoewel hij in zijn café wei eens is herkend, onderstreept dat: „Ik was bij de Vermeer-ten toon stelling met mijn vriendin. Zegt een meneer tegen me: 'Was het leuk voor de tweede keer?' Toen ik antwoordde dat het echt de eerste keer was, vroeg hij waar hij me dan van kende. 'Van de tv misschien', zei ik. Hij trok een raar gezicht, toen ben ik maar weggelopen. Doei." David is inmiddels herkend door een paar „veertienjarige pikkies", die begonnen te schreeuwen. In zijn stamkroeg is het echter geble ven bij wat dollen en de kreet 'Hé. moviestar!', waarna alles weer nor maal werd. „Als ik op vrijdag hier klaar ben en wat gedronken heb. vind ik het belangrijk dat ik in deze wereld vol nepperigheid onder vrienden kan zijn. Dan, het klinkt i misschien wat blasé, hoeft het voor mij niet." Pittig jaartje Michiel de Zeeuw, die deze wijze woorden spreekt, is de enige van het drietal die (officieel) nog op school zit. „Ik doe nu, na de mavo, 4-havo. Het is een pittig jaartje, maar het enige dat het vraagt is discipline. De school is me boven dien heel erg tegemoet gekomen. Goudkust is belangrijk voor me. School kun je. tussen haakjes, al tijd nog doen. maar dit was een eenmalige kans die ik wilde pak ken. Maar als het een fiasco was ge worden had ik misschien gedacht: 'Shit, ik had die school er wel naast kunnen blijven doen'. Als we met Goudkust stoppen zal ik geen ach terstand hebben. Dat geeft een fij ne ontspanning tijdens het spelen. Ik heb trouwens een regeling dat ik niet naar school toe hoef, ik houd de stof bij. Aan het einde van een periode krijg ik gewoon een proef werkweek. In het vijfde havojaar gaat het niet op deze manier, want dan zit je met schoolonderzoeken. Maar dan kan ik deelcertificaten halen, of avondonderwijs volgen." Edgar Wurfbain is met school ge stopt, maar als het rustiger wordt wil hij wel weer wat gaan doen. „Ik hoef nog maar twee certificaten dan heb ik mijn mavo, maar school is niet mijn meest geliefde, bezig heid", vertelt David van Lunteren ten slotte. Voor hun rollen in de soap zijn ze beslist niet van de straat geplukt. Alledrie hebben ze ervaring op het toneel of in bijrollen op televisie. Leidschendammer Edgar heeft op de Vrije School in Leiden zese neenhalf jaar aan toneel gedaan. Hij speelde onder meer in Faust en Kees de Jongen. „Ik ben ook te zien geweest in reclamespotjes voor de Postbank en McDonald's en een paar maanden geleden heb ik een gastrol gespeeld in vier afleverin gen van Onderweg naar morgen. Dit is mijn eerste grote opdracht." Voor de in Den Haag geboren Mi chiel is het zijn eerste tv-optreden. „Ik ben nog maar kort bezig, zo'n twee jaar." Bij de Haagse jeugd- theaterschool Rabarber heeft hij kennisgemaakt met acteren. Vorig jaar speelde hij in het stuk Blijven of vluchten. David heeft tien jaar bij Rabarber gezeten, waar hij in het kader van de masterclass was te zien in David Copperfield. Ver der heeft hij meegespeeld in de productie Don Juan van de Haagse Comedie, gefigureerd in GTST en Onderioeg naar morgen en een rol letje gespeeld in de speelfilm De nieuwe moeder. Spanning .Toneel en televisie zijn absoluut onvergelijkbaar", gaat David even later verder. „Voor het opbouwen van spanning heb je op het toneel veel meer tijd." De rol van Lennart is zijn eerste grote. „Dat is sowieso een uitdaging, maar alles wat ik heb gedaan was dat. Anders doe je het niet of dan doe je het om de ver keerde redenen." Omdat het zowel voor David, Mi chiel en Edgar als voor hun vier jonge collega's Femke-Anna Broere. Winston Gerschtanowitz, Josefine van Asdonk en Maureen Eerdmans om de eerste grote tv- rol gaat, worden ze intensief bege leid. Assistent-producer Thuja Drontmann: „We doen dat op elk gebied. Of het nou gaat om pr, ac teren of om persoonlijke proble men en tijdindeling. We denken als productieteam heel erg over ze na." David: „Ze willen voorkomen dat er iets misgaat." Bovendien krijgen ze steun iemand die ze helpt met tekstinterpretatie en overhoort en van de regisseurs. Ed gar: „We worden gecorrigeerd als Olga Madsen, de 'creative produ cer'. het ergens niet mee eens is." Ook het contact met de oudere ac teurs is prima. Van hen zegt de jon ge garde veel te leren, maar ze gelo ven best dat er ook omgekeerd een beweging is. Daarbij gebruiken ze termen als 'spontaniteit' en 'natu rel'. Met de teksten, van het schrijvers collectief Proctor onder leiding van Rogier Proper, hebben de ac teurs geen moeite. Die liggen lek ker in de mond. „De intentie van het spel is vastgelegd, maar hoe jij bijvoorbeeld zielig speelt wordt aan jezelf overgelaten. Je kan niet zomaar aan de tekst gaan klussen, want dan kunnen andere spelers raar reageren." Maandag repeteren, dinsdag opne men, woensdag opnemen en re peteren, donderdags buitenopna men en vrijdags opnemen. Dan staan er weer vijf afleveringen op van de 65 die voorlopig, steeds ruim een week voor uitzending op SBS 6. worden opgenomen. De een moet af en toe wat langer werken dan de ander. Dat hangt af van de verhaallijn op dat moment. David: „Iedereen heeft een gelijke rol. maar je verhaal kan wel groter of kleiner worden." Ze zullen het wel uithouden met el kaar. Michiel: „We kenden elkaar niet voor de casting. Maai- er was meteen knusheid en gezelligheid. Dat zie je terug in de serie." Jaques Geluk Kinderseries zijn er op tv in overvloed, maar geen zal veler kinderjaren hebben verrijkt als Pippi Langkous. Het eigenzinnige Zweedse meisje met de sproeten en de peenkleurige staarten was voor niemand bang en haar avonturen hielden kinderen over de hele wereld aan de buis gekluisterd. Actrice Inger Nilsson werd als Pippi wereldberoemd. Onlangs was ze enkele dagen in Nederland, inmiddels 36 jaar oud, zonder staarten en sproeten en nu een veelgevraagd actrice in de Zweedse theaters. Zondagavond is zij te gast in het Tros-programma 'Voor de verandering' (Nederland 2, 20.45 uur). Inger Nilsson lijkt niet meer op het eigenzinnige, brutale meisje vol kattekwaad. Nilsson is ingeto gen, bijna verlegen en praat liever over haar huidige bezigheden in de Zweedse theaters dan over het al ter ego dat ze 25 jaar geleden op deed en haar waarschijnlijk altijd zal blijven achtervolgen. Wie kent Pippi Langkous niet? Vrijwel iedereen heeft genoten van de aan het brein van schrijfster Astrid Lindgren ontsproten avon turen van het sterkste meisje van de wereld, dat samen met aapje Meneer Nilsson. een paard en een schatkist vol goudstukken in de rommelige Villa Kakelbont woon de. „Toen ik negen jaar was, werd er op het enige tv-kanaal dat zwe den toen rijk was een meisje ge vraagd voor de rol van Pippi". her innert Nilsson zich. „Ik heb mijn ouders gek gezeurd om foto's op te sturen. Uiteindelijk werd ik geko zen en dat heeft mijn leven veran derd." Nilsson heeft Pippi Langkous drie jaar vertolkt, maar wordt nog steeds overal uitgenodigd om te praten over haar succesrol. Daar bij wil ze het graag hebben over haar bestaan als actrice in de Zweedse theaters. „Ik heb na Pippi Inger Nilsson die op achtjarige leeftijd Pippi Langkous speelde, is nu een veel gevraagd actrice in Zweedse theaters. foto Marjon de Melker nooit meer een rol in een tv-serie gehad. Ik zou dat wel willen, maar dan moet het een leuk verhaal zijn." Na enkele jaren komedies ge speeld te hebben in de theaters, speelt de in Goteborg woonachtige actrice nu in een dramatisch to neelstuk, Red. „Dat gaat over twee vrouwen die na jarenlange mis handelingen hun mannen hebben vermoord en in de gevangenis te recht zijn gekomen. Voor die rol heb ik een tijdje in de gevangenis doorgebracht, om te zien wat zulke vrouwen doormaken. Vaak zeggen mensen dat het een prachtig to neelstuk is en dat ik zo goed heb geacteerd. Maar die vrouwen in de gevangenis vegen de vloer met je aan als je hun gevoelens niet goed overbrengt. Ik vind het belangrijk oog te hebben voor de donkere kanten van de samenleving." On danks haar toneelcarrière wordt ze in het buitenland vooral uitgeno digd om te praten over Pippi Lang kous. dat regelmatig herhaald wordt door tv-stations over de hele wereld en binnenkort ook weer in Nederland te zien zal zijn bij de AVRO. Vechtjassen Volgens de actrice kan een Pippi Langkous prima bestaan naast moderne kinderseries als Power Rangers en machineachtige vecht jassen. „Pippi spreekt kinderen nog aan. Alle boeken van Astrid Lindgren zijn verfilmd, maar Pippi heeft het meeste succes. Ik denk omdat alle kinderen zich met haar kunnen identificeren, ze kan in elk land wonen. Bovendien is de serie wars van geweld en laat ze veel ruimte voor de fantasie van de kin deren." Ook haar neefjes en nichtjes kijken graag naar Pippi Langkous, zon der hun tante erin te herkennen. Inger Nilsson bezoekt in Zweden scholen, waar de leraren haar als voorbeeld stellen. „Die zeggen: 'Kijk wat zij bereikt heeft toen ze jullie leeftijd had'. Maar ik wil ge waardeerd worden om wat ik nu doe. Ik kan niet blijven voortbor duren op iets dat ik 25 jaar geleden deed." Berrit de Lange Zondag. Nederland 220.45 uur Sleutelwoord kruiswoordraadsel: 19-1-11-12-84-31-51-60 Schrijf uitsluitend het gevonden sleutelwoord op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- bon van f 50.--. Tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van f25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week HORIZONTAAL: 1.Schepping: 6. vaardigheid, 12 akelig: 14. spits; 15. noorder breedte (alk.); 17. bergruimte 18. fout; 20. oude lengtemaat: 21 lidwoord: 22. lor: 24 bode; 27 droog (Fr.); 28. nuttigen; 30 brandbaar koord; 31. appel soort; 33. loot; 35. zoogdier: 36 de oudste (afk.); 37 basispro dukt: 40. muzieknoot; 42, kunst taal; 43. houding; 45. bloeiwijze 47 bijwoord: 49. tropische vrucht; 51. Europeaan: 53. mijn heer de redacteur iafk.); 55 aanw. vnw.: 56. sterk extract: 58 ketenen: 59 stralenkrans; 60 borrel: 63. beroep: 67. nu: 68 mondstuk: 70. ik (Lat.": 71 op tisch hulpmiddel; 72 werkelijk: 74. schaaldier, 75. gard: 76. deel v.h. skelet: 78 motorraces: 80. stemming over toelating van kandidaatleden. 83 generale staf; 84. boeventaal; 86. plecht gewaad; 87. influenza: 89 plak. 92. woestijn in Azie; 93. eike schors; 94. lam; 98. ontkenning; 99. grammofoonplaat; 100. pers. vnw.; 101. schrobnet; 102. dreu mes; 104. titel; 105. het zingen; 107. gordel. 109. klompje: 110. uurwerk. VERTIKAAL: 1. Gesprek; 2 voegwoord; 3. vis; 4. opdracht; 5. titel; 7 voorzet sel: 8. melkklier: 9. ogenblik; 10. pers vnw 11. beroep. 13. ovaal: 16. zuivelprodukt. 18. middel eeuwen (afk.): 19. muzieknoot: 21. soort stof: 23 naaldboom; 25. rund: 26. kippenprodukt; 27 zeepwater; 29. zelfkant. 30. bang; 32. vlekkenwater; 33. ge weldig; 34 Russische vorst; 35. insekt; 38 lofdicht: 39. metaal; 41 papegaai: 44. Franse land-, streek; 46. opstootje; 48. instem ming: 50. vragend vnw 52 ga ping; 54 Europees land; 57. alc. drank: 58. bal; 60. niet gepast; 61. deel v.h. hoofd; 62. borstelig; 64. tijdperk; 65. Turkse titel; 66. Frans staatsman; 68. kunstvoor werp; 69. muziekterm; 72. cylin der; 73. meisjesnaam; 75. knaag dier; 77. bij geen gehoor; 79. ben de: 80. stomp: 81. strijd; 82. bar: 83. smekend verzoek: 85. kans spel; 88. geladen deeltje; 90. pers. vnw.: 91. voorzetsel; 94. kerel; 95. godsdienst: 96. voertuig; 97. zee wering; 100. echtgenoot; 103. paardje. 105. aldus; 106. pers. vnw.: 107 muzieknoot: 108. Griekse letter. Oplossing vrijdag schroevedraaier pleineerroverei oomserieamarant tweeislamaladin inlegtiranthema eleveenergiespa regentgroenknol lootlunetbenard aanrijdingaraate vloekeedaardree esteretenroeraer naapenimsarearl direktkennelida edinketnatinnen lasterstrekberg Oplossing Doorloper De prijswinnaars van de doorlo per van vorige week zaterdag zijn: J. Quaars, Spuiplein 21, Breskens VVV-bon 50. de drie VVV-bonnen van 25, gaan naar L. Baert, Langs de Kreek 52, Ter- neuzen; H. van Daalen, School straat 14, Koudekerke en L. de Visser, Kerkstraat 37 te Hoede- kenskerke. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. In de toekomst zal bij Post Fila telie meer aandacht worden be steed aan actuele gebeurtenissen in plaats van aan herdenkingen. Het wordt dus meer vooruit- dan terugkijken. Verder zal meer reke ning worden gehouden met de voorkeuren van de verzamelaars en er worden plannen ontwikkeld om meer zelfklevende (rol)zegels uit te geven. Dat stelt Jacques de Vilder, die per 1 april als directeur PTT Post Filatelie de fakkel heeft overgedragen aan Marijke van Moll, in het jongste nummer van het veertiendaagse KPN Nieuws blad, de personeelskrant van de KPN. De Vilder erkent in het exit-inter view dat ze bij de PPF (PTT Post Filatelie) de laatste jaren wel dege lijk op de verkeerde weg waren door het aantal emissies maar steeds te laten oplopen. „Het be drag dat de verzamelaar daarvoor moest neertellen werd te hoog", al dus De Vilder. „We waren eigenlijk bezig de hob by te ondermijnen, en dat kan nooit de bedoeling zijn. Vandaar dat een paar afspraken zijn ge maakt. De jaarcollectie mag onge veer zestig gulden kosten en niet meer. We beperken emissies tot maximaal twaalf per jaar, bij voor keur bestaande uit een vast aantal postzegels. We proberen ze uit te brengen met regelmatige tussen pozen, wat neerkomt op ongeveer één per maand." Verder gaat men er bij PPF naar streven zoveel mogelijk vaste the ma's terug te laten komen. „Dus onderwerpen waar verzamelaars dol op zijn. De Zwitsers stelden on der hun vaste klanten vast dat op dit moment honden, stripverhalen en sterren, dus acteurs, zangers, sporters, enzovoort, de drie top- thema's zijn. Met dit soort voor keuren moet je wel rekening hou den. En verder willen we wat meer aandacht aan actuele gebeurtenis sen geven, in plaats van aan her denkingen." PPF doet, aldus De Vilder, ook zijn uiterste best om in te spelen op de verwachtingen van de verzame laars. Op de vraag of het allemaal niet wat commercieel wordt, rea geert hij laconiek. „So what? Waarom mag je geen rekening houden met watje klanten willen? Want dat is commercieel zijn. Na tuurlijk moet je het niet overdrij ven en ook rekening houden met waarden en normen die door ande ren worden ingebracht. Uiteinde lijk is een verzamelaar vrij in zijn beslissing om te kopen of niet. Die verantwoording kan hij niet elders neerleggen." PPF luistert (vanaf heden) niet al leen goed naar zijn klanten maar houdt ook regelmatig overleg met de Bond van Filatelisten Vereni ging. In dat verband heeft men een discussie achter de rug over de zelf klevende zegels. In het buitenland heeft men enkele keren nare erva ringen gehad met zelfklevende ze gels. Olie die in de lijm zat bleek er namelijk onder grote druk uit te lo pen. waardoor schade aan verza melingen ontstond. De Vilder: „Nu hebben we een procédé ontwik keld. waarmee dergelijke schade vrijwel uitgesloten is. Bij de de- cemberzegels is dit voor het eerst toegepast. En nu verwachten we er in de toekomst mee door te gaan. Bijvoorbeeld bij zegels op rol letjes." taal herdacht met twee zegels waarop kindertekeningen: 3.50 kr.. een skier (oplage 8 miljoen) en 5.50 kr., een hardloper (oplage 5 mil joen). NOORWEGENS eerste emissie van dit jaar (22 februari) vraagt aandacht voor de Svalbard Eilan den. Twee zegels in de (hoge) waar den van 10 kr., het Adventdal en 20 kr.. een ijsbeer. Oplagen van beide zegels vijf miljoen stuks. Verder verschenen op die dag twee perma nente 3.50 kr.-zegels in de vorig jaar begonnen vruchtenserie: wil de aardbei (fragaria vesca» en kruipbraam (rubus chamaemo- rusi. De zegels zitten per paar in boekjes van acht stuks prijs 28 kr.). Eveneens 18 april werden drie boekjes met toeristische zegels uit gegeven (in elk boekje acht zegels i. die achtereenvolgens de aandacht vestigen op: 4.00 kr het bij toeris ten populaire gebied Besseggen (oplage 0.9 miljoen boekjes). 4,50 kr.. de staafkerk van Urnes (0.9 mil joen) en 5,50 kr.6000 jaar oude rot stekeningen in de Jotunheim-ber- gen (1,2 miljoen). Op 18 april heeft Noorwegen 'Hon derd jaar Olympische Spelen' pos- SAN MARINO 75© II? 'T KORT San Marino:12 fe bruari, 100 jaar moderlympi- sche Spelen, oude en nieuwe beel den van discuswerpers, worste laars, verspringers, speerwerpers en hardlopers, 100,500,650,1500 en 2500 lire (300.000 series); 23 maart. Europa, 'beroemde vrouwen', de 85- jarige Nobelprijswinnares Moeder Theresa. 750 lire (oplage 350,000 stuks), 23 maart, Marco Polo. 1250 lire-luchtpostzegel (naar Azië), op lage: 250.000 stuks. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 39