Strijd in Monrovia laait weer op GROTE PZC buitenland 'Waarheid' apartheidsstrijd als bijdrage tot verzoening OPRUIMING Deel Russische troepen verlaat Tsjetsjenië Hevige beschieting kazerne Liberiaanse militieleider Johnson Doden en gewonden bij schietpartij op vliegveld Irian Jaya Uitleg gevraagd over achterlaten lokaal personeel Srebrenica Waarschuwing tegen pil leidt in Engeland tot meer abortussen ^VERBOUWING Rusland toont 'ex-Duitse' schat DINSDAG 16 APRIL 1996 MOSKOU (AFP/DPA/) - Russi sche troepen zijn maandag be gonnen zich terug te trekken uit Tsjetsjenië nadat de Russi sche luchtmacht in de nacht van zondag op maandag be gonnen was met hevige bom bardementen op het zuidoos ten van de opstandige deel staat. De aanvallen duurden voort tot maandagochtend, zo hebben ooggetuigen in het ge bied meegedeeld. In de front gebieden en de hoofdstad Grozny van de Kaukasische republiek houden de gevech ten aan. Volgens het persbureau Itar- Tass is maandag de terugtrek king van troepen begonnen, die president Jeltsin in het ka der van een vredesplan had aangekondigd. Het gaat om twee bataljons, ongeveer twee duizend man. In Tsjetsjenië blijven hoe dan ook troepen van het ministerie van Binnen landse Zaken en elite-eenhe den van de infanterie gelegerd. De Russische bevelhebber in het gebied, generaal Vjatsjes- lav Tichomirov. zei zondag dat de komende twee maanden veertien eenheden van het le ger en van het ministerie van Binnenlandse Zaken worden overgeplaatst binnen Tsjetsje nië en naar de buurrepublieken Ingoesjië en Dagestan Tsjetsjeense rebellen haalden zondagavond ten noorden van Grozny een helikopter van de Russische luchtmacht neer Daardoor kwamen vier men sen om het leven. De actie vond plaats in een gebied dat onder Russische controle heet te zijn. De rebellen bestookten ook Russische stellingen in Grozny en in het westen en zuidoosten De Russische troepen beant woordden het vuur en doodden daarbij drie Tsjetsjenen. JAKARTA (RTR/ANP) - Zes tien mensen, onder wie Indone sische soldaten, zijn maandag gedood bij een schietpartij op het vliegveld Timika in de Indo nesische provincie Irian Jaya. I)it is vernomen van getuigen in de omgeving van hel vliegveld. „Er zijn nu 16 doden geteld, on der wie vijf burgers. De overigen waren soldaten en enkele officie ren", zei een van de bronnen. Hoeveel gewonden er vielen was niet duidelijk. Eerder waren er 14 gemeld De schietpartij deed zich maan dagochtend vroeg voor nadat de stoffelijke overschotten van twee Indonesische soldaten, die in het weekeinde waren gedood in het dorp Mapunduma, waren overgevlogen naar Timika. Een soldaat die de lijken begeleidde zou begonnen zijn te schieten waarna het in of rond een hangar van het Indonesische leger op het vliegveld tot een gewapend treffen kwam. De omstandighe den rond het incident bleven on duidelijk. De plaatselijke papoea-bevol- king was volgens de bronnen niet bij het incident betrokken. In Irian Jaya. het voormalige Nederlandse Nieuw-Guinea, is het al enige tijd onrustig sinds de protesten van papoea's tegen het Indonesische bestuur op laaiden. Enkele weken geleden deden zich in de hoofdstad Jaya- pura ernstige rellen voor nadat een papoea-leider was overleden in de gevangenis. Leden van de guerrillabeweging Vrij Papoea houden (OEM) in Irian Jaya sinds meer dan drie maanden meer dan 10 mensen in gijzeling, onder wie twee Neder landers. De gijzelaars werden begin januari ontvoerd in de om geving van Mapunduma. Een nieuwe ontmoeting van een Rode Kruis-delegatie, die be middelt bij de ontvoering, met de ontvoerders ging zondag niet door wegens slechte weersom standigheden. Voor hun bemid- delingsbezoeken reizen de leden van de delegatie gewoonlijk per vliegtuig naar Mapunduma. Coëme stapt op als Kamerlid België BRUSSEL iANP) - De Belgische oud-minister Guy Coëme stapt op als Kamerlid voor de Waalse Parti Socialiste PS) Dat heeft Coeme gisteren meegedeeld De voormalig vice-premier en bewindsman op Verkeer en Defensie werd twee weken gele den veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke celstraf wegens omkoping en fraude. Ook verloor hij voor vijfjaar zijn burgerrechten Daarom moet Coëme zijn functie van burgemeester van de Waalse gemeente Waremme opgeven. Over zijn Kamerlidmaatschap bestond nog onduidelijkheid. Aanvankelijk stelde Coeme dat de uit spraak van het Hof van Cassatie betekende dat hij niet op nieuw gekozen kan worden. Hij meende wel aan te kunnen blij ven als Kamerlid. Muizenstaart geld «aard PEKING (AP) - Middenin het 'Jaar van de Muis' kent het ge meentebestuur van het Chinese Shenyang geen genade. Iedere staart van een dode muis is 20 cent waard. Het gemeentebestuur zegt dat het aantal gevallen van door muizen overgebrachte ziektes dit jaar met 17 procent gestegen is. In het belang van de volksgezondheid zullen de inwoners van Shenyang nu muizen meppen en elke staart, die als bewijs wordt overlegd, is goed voor 20 cent. Dat het volgens de Chi nese dierenriem het 'Jaar van de Muis' is kan de kleine knagers niet helpen. Op last van de communistische partij hebben de Chinezen wei eens gratis ..ongedierte" gevangen, maar naast de muizen rukt ook het kapitalisme in Shenyang op. Krant: Taiwan koopt 300 tanks VS TAIPEI (AP) - Taiwan zal driehonderd Amerikaanse tanks aanschaffen om de defensie van het eiland tegen China te ver sterken Zo meldde de krant United Daily News. Volgens de krant gaat het om tien jaar oude M60A3-tanks. die de verouderde modellen van het Taiwanese leger moeten ver vangen In 1994 kocht Taiwan reeds 160 Amerikaanse tanks. Ook gaat Taiwan volgens de krant zijn M41-tanks modernise ren om beter uitgerust te zijn tegen amfibische landingen. Russische deserteurs in Ierland GALWAY i RTR) - Medewerkers van het Ierse Rode Kruis zijn maandag op zoek gegaan naar twee Russen die zijn gedeser teerd in de oorlog in Tsjetsjenië en via allerlei omzwervingen in Ierland zijn beland. Volgens een medewerker van het Rode Kruis zijn de twee 25-ja- rige mannen zondag voor het laatst gezien, toen ze aan een wandeling begonnen. Het Rode Kruis had hen afgelopen vrij dag ondergebracht in een pension. De medewerker zei dat de twee politiek asiel wilden om te ontkomen aan het Russische leger. Ze waren bang in Rusland in een werkkamp te moeten boeten voor hun desertie. „Fysiek leken ze in goede conditie maar geestelijk waren ze erg getraumatiseerd en depressief', aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Groen- Links wil dat minister Voor hoeve (Defensie) in een brief aan de Tweede Kamer uitlegt waar om de Nederlandse VN-militai- ren slechts een deel van het lo kale personeel uit Srebrenica hebben meegenomen. Het is GroenLinks-defensiespecialist Leoni Sipkes onduidelijk waar om Defensie de Tweede Kamer op dat punt informatie heeft onthouden. Sipkes heeft Voorhoeve mede naar aanleiding van het VPRO- programma Lopende Zaken van zondag om uitlèg gevraagd. In de uitzending kwam naar voren dat lokale medewerkers niet met de Nederlandse VN-militai- ren meemochten omdat ze niet over een VN-pasje beschikten. Het GroenLinks-Kamerlid vraagt zich af waarom Dutchbat zich strikt aan deze regel heeft gehouden terwijl hulporganisa ties zoals Artsen zonder Gren zen „de pasjesregeling aan hun laars lapten". Sipkes wil voorts nadere uitleg over de daadwerkelijke evacua tie van de lokale medewerkers uit Srebrenica. Met name de toe lichting van Defensie dat tijdens de ontruiming van de enclave de Afpersing ESSEN (AP) - Sinds begin ja nuari hebben onbekende afper sers Duitse levensmiddelenpro ducenten gedreigd slangengif door hun producten te zullen mengen indien de bedrijven niet over de brug komen met een miljoenenbedrag aan dia manten, zo heeft officier van justitie Norbert Golsong uit Es sen gisteren gezegd. Volgens de autoriteiten is er geen acuut gevaar voor de volks gezondheid. Tot nu toe hebben de afpersers alleen hun eisen overhandigd en ze hebben ver der geen contact met de bedrij ven opgenomen. meesten al vertrokken bleken, wekt Sipkes' verbazing. Dit punt komt volgens haar nauwe lijks naar voren in de verschil lende rapportages van Voor hoeve aan de Kamer. Het Nederlandse bataljon han teerde na de val van Srebrenica een lijst waarop slechts mannen werden genoemd die in het bezit waren van een VN-pasje. voorna melijk tolke*"1. Alleen zij moch ten met de vertrekkende solda ten mee. De anderen werden van vrouwen en kinderen geschei den en zij zijn sindsdien spoor loos. Defensie wijst erop dat de Ne derlandse militairen bij de eva cuatie handelden volgens expli ciete opdrachten van de leiding van de VN-vredesmacht. Unpro- for had bepaald dat de militai ren bij vertrek alleen mensen met eert VN-pasje mochten mee nemen. Voorts blijkt uit de met de Serviërs gesloten overeen komst dat er slechts toestem ming was voor het meenemen van maximaal dertig personen- Uiteindelijk zijn 25 lokale mede werkers meegegaan. In totaal werkten in de enclave veertig tot vijftig moslims, voor het meren deel vrouwen. Advertentie/ KLACHTOPVANG Vragen of klachten over de gezondheidszorg? Wij helpen u verder. GOES 0113-249490 LONDEN (AFP/ANP) - Het aan- lal abortussen in Groot-Brit- tannie is tussen december en fe bruari met bijna 10 procent ge degen na de waarschuwing van de Britse regering dat het ge bruik van een zevental anticon ceptiepillen een aantal risico's met zich meebrengt. Dat meld de het Britse ministerie van Volksgezondheid gisteren. In de betreffende periode zijn meer dan achthonderd abortus- *n uitgevoerd, een stijging van 15 procent ten opzichte van de lercden horloges design 'enk&ingrid Wjj^^van der kooij "cstroat 193 0118-417377, (scheldeplein) vlissingen 1AATSTE WEEK! EXTRA KORTING! maanden december tot februari een jaar geleden. In oktober 1995 waarschuwde de Britse minister van Volksge zondheid dat anticonceptiepil len van zeven merken gevaarlijk waren voor vrouwen met trom bose. gewichtsproblemen en spataderen. Volgens een schat ting van de Britse autoriteiten is 41 procent van de vrouwen die een van die merken gebruikten, daar onmiddellijk mee gestopt. De overige gebruikers hebben eerst de maandelijkse cyclus af gemaakt en zijn er daarna ook mee gestopt. In totaal ging het om 1.5 miljoen vrouwen. De waarschuwing is zwaar be kritiseerd door medici die van mening waren dat deze tot pa niek en een toename van het aantal abortussen zou leiden. Volgens de critici zijn de risico's van de pil van de betrokken merknamen zeer klein. Ook in Nederland ontstond veel opschudding door de Britse waarschuwing. In februari advi seerde het Nederlands Huis artsen Genootschap zijn leden het voorschrijven van de zoge noemde derde-generatiepil waartoe ook de in Groot-Brit- tannië in opspraak geraakte merken behoren voort te zet ten. Volgens de Nederlandse huisartsen is niet wetenschap pelijk aangetoond dat ze gevaar lijke bijwerkingen hebben. MOSKOU - In het Poesjkinmuseum in de Rus sische hoofdstad is vanaf vandaag de „schat van Priamus" te zien. Deze is aan het eind van de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland naar de Sovjetunie overgebracht. In regeringskringen in Bonn is men geïrriteerd over het feit dat de Russen de verzameling ju welen, potten en vazen van rond 2400 voor Christus exposeren, juist nu Moskou met Duitsland in onderhandeling is over het terug geven van de kunstvoorwerpen. Overigens meent het Poesjkinmuseum dat de schat „aan de gehele mensheid toebehoort". Het gaat om de vondsten die de Duitse archeoloog Hemrich Schliemann in 1873 deed tijdens opgravingen in het oude Troje. in het huidige Turkije. Een groot aantal kunstvoorwerpen, die op het eind van de Tweede Wereldoorlog vanuit Duitsland naar de Sojvetunie waren overge bracht. gold tientallen jaren als spoorloos ver dwenen. Pas in het begin van de jaren '90 ver brak Moskou zijn politiek van geheimhouding. De regering in Bonn gaat ervan uit dat zich in Rusland nog circa 200.000 kunstobjecten, twee miljoen boeken en archiefmateriaal met een lengte van dne kilometer uit Duitse musea en particuliere verzamelingen bevinden. foto Grigory Dukor/RTR van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - De Zuid-Afri kaanse Commissie van Waar heid en Verzoening heeft giste ren in Oost-Londen haar eerste getuigen gehoord. Binnen vier dagen zullen 28 getuigen wor den opgeroepen. Op de eerste dag kwamen uitsluitend slachtoffers van het politieke geweld gedurende de apart- heidstijd aan het woord. Later volgen daders. Zes van de gisteren verschenen slachtoffers waren familiele den van anti-apartheidsacti- visten die in de gevangenis om kwamen of zijn verdwenen of vermoord. Maar op de eerste dag kwam ook een man aan het woord die zijn arm kwijtraakte dij een aanslag van het Azania Volks Bevrijdings Leger 'APLA) op het High Gate-hotel in Oost-Londen in 1991. Met de keuze van de eerste ge tuigen wilde de commissie dui delijk laten zien dat ze zowel de misdaden van de apartheidsre gering als van de bevrijdingsor ganisaties zal onderzoeken. Boeiend daarbij wordt overi gens, of zich van de bevrij dingsbewegingen ook mensen aanmelden die verantwoorde lijk zijn voor bepaalde daden. Zeker is dat een aantal hoogge plaatste personen, zoals de hui dige minister van defensie Joe Modise, zal getuigen. Maar tot nu toe lijkt er geen animo bij bijvoorbeeld verant woordelijken voor de zoge naamde autobandmoorden, waarbij 'verraders' een met benzine gevulde band om de nek kregen die vervolgens werd aangestoken. De commis sie heeft inmiddels wel een aan tal aanmeldingen gekregen van mensen van de Zuid-Afri kaanse veiligheidsdiensten en de politie die willen getuigen. Geen rechtszaak In de volle Victoriaanse hal van het stadhuis van Oost-Londen stak aarstbisschop Tutu. voor zitter van de Waarheidscom missie. bij de opening van de zitting een kaars aan ter her denking van alle slachtoffers. In een korte rede benadrukte hij dat de verhoren geen rechts zaak zijn. De commissie zal op basis van de verhoren niet direct conclu sies trekken. Eerst wordt de in formatie die getuigen verstrek ken. onderzocht. Getuigen staan onder ede en kunnen, in dien nodig, wegens meineed worden vervolgd. Als mensen namen noemen van mogelijke daders, zullen die worden aan geschreven door de commissie en de gelegenheid krijgen hun versie van het verhaal te vertel len. In de eerste verhoren kwamen gisteren de weduwen van een aantal anti-apartheidsactivis ten uit de Oostkaap aan het woord. De commissie liet hen uitvoerig vertellen, niet alleen over de dood van hun mannen, maar ook over hun eigen leven en de problemen die ze hadden. Nohle Mohapi. zelf een voorma lige secretaresse van de in 1977 vermoorde Steve Biko. geeste lijk vader van de Black Peop le's Convention. vertelde hoe haar man in datzelfde jaar werd gearresteerd en ze enige tijd later te horen kreeg dat hij zich met behulp van zijn spij kerbroek had opgehangen. „Maar dat heb ik nooit ge loofd". Treiteren Mohapi zat zelf ook zes maan den in de gevangenis en is in de jaren daarna nog regelmatig lastiggevallen door de autori teiten De andere getuigen hadden soortgelijke verhalen over eindeloos treiteren, van huisuitzettingen tot verban ning en ontslag. Voor haar. net als voor de an dere getuigen, is de belangrijk ste functie van de Waarheids commissie dat er eindelijk wordt uitgezocht wat er des tijds echt is gebeurd Daar naast hoopt een deel van de ge tuigen op een schadevergoe ding. die. zoals Tutu al vooral heeft benadrukt, waarschijn lijk heel bescheiden zal zijn Het verhoor van Mohapi werd na een uur onderbroken van wege een bommelding. Een po- litie-onderzoek leverde niets op. maar Tutu verklaarde ach teraf dat hij in het vervolg 24 uur per dag politiebewaking van de zittingszaal wil. „An ders zullen we dit soort situa ties iedere keer hebben" Er zijn, zei hij, genoeg mensen die het werk van de Waarheids commissie onmogelijk willen maken. yONROVI A/NAIROBI (AFP/ STR/DPA) - De Barclay-kazer- ;e in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia is maandagmiddag maar beschoten, waarmee een iinde kwam aan een korte pe riode van rust. Volgens oogge tuigen waren de besehietingen t(el intensiever dan die van de ifgelopen dagen. De Krah-mili- tie van Roosevelt Johnson heeft ach in de kazerne verschanst. In het legerkamp bevinden zich aarschijnlijk 20.000 strijders, burgers en gegijzelden. Troepen van Charles Taylor en jlhaji Kromah, de twee belang- njkste leden van de Liberiaanse Staatsraad, houden het kampe sent al een week omsingeld. Zij «en de overgave van de John son, die wordt beschuldigd van aoord. Deze krijgsheer heeft in middels zijn manschappen op geroepen naar Monrovia te ko men om de aanval af te slaan.. Verder riep Johnson de Ghanese president Jerry Rawlings op de de aanvoer van troepen door an dere facties naar de hoofdstad te verhinderen. Rawlings is bemid- in het Liberiaanse con- Jlct. Ook vroeg Johnson om een bij eenkomst van West-Afrikaanse 5 om tot vrede te komen. Een delegatie van de Westafri- iaanse economische gemeen schap Ecowas onderhandelde dag in de Liberiaanse hoofdstad over de voorwaarden' tan een vrijgeleide voor John- ion en diens manschappen. Het rou daarbij vooral gaan over pranties voor de persoonlijke veiligheid van Johnson. Taylor sou hebben verklaard dat John son moet beloven zich niet meer tegen de overgangsregering te terzetten. Hij zou zich dan onder bescherming van de Amerikaan se ambassade mogen stellen. De gevechten in Liberia laaiden tien dagen geleden op toen de re gering probeerde Johnson te la ten arresteren. Daarmee kwam een einde aan een vredesak koord. dat sinds augustus een rustperiode betekende in de zes jaar oude burgeroorlog. Ecomog Taylor beloofde zondagavond de belegering van de kazerne op te heffen als de opbouw van de West-Afrikaanse troepenmacht Ecomog zou zijn voltooid. Vol gens ooggetuigen was die maan dagmiddag nog niet in de omge ving van de kazerne aanwezig. In andere wijken van Monrovia, met name in de diplomatenwijk Mamba Point, waren wel militai ren en tanks van Ecomog, maar die konden niets doen tegen de steeds heviger wordende plun deringen. De Liberiaanse hoofdstad werd maandag geteisterd door zwaar bewapende jeugdbendes. Zij be roofden inwoners die zich na da gen van gevechten weer op straat waagden om voedsel te kopen. Veel bendeleden zwier ven dronken en onder invloed van drugs door de straten van Monrovia. Op markten werden maandag koopwaren aangebo den die bij eerdere plunderingen zijn geroofd. Intussen gingen de Verenigde Staten door met de evacuatie van buitenlanders uit Liberia. Van de 32 ambassadeleden van de VS werden er 14 via de lucht brug in veiligheid gebracht. De afgelopen zes dagen zijn meer dan 2.000 mensen per helikopter naar het buurland Sierra Leone overgevlogen. De Amerikaanse ambassadeur William Milam zei dat de VS ondanks de evacuatie zullen proberen door bemidde ling tot een vrede te komen in het door oorlog verscheurde West-Afrikaanse land. Een kind met een geweer en een eveneens gewapende volwassene eisen in Monrovia van een passerende jongen dat hij de koffer die hij meedraagt opent. foto Christophe Simon/AFP Genaturaliseerde Brit staat terecht wegens oorlogsmisdaden DORKING (AFP/RTR) - Een 85- jarige Brit van Russische ori gine moet in Groot-Brittanniè terecht staan wegens het plegen van oorlogsmisdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog in het toen door de nazi's bezette Wit- Rusland. Een onderzoeksrecht- bank in de Britse plaats Dor king heeft dat gisteren bepaald. Het is voor het eerst dat een der gelijk proces in Groot-Brittan- nië zal plaatsvinden. De 85-jarige Szymon Serafino- wicz was aangeklaagd, omdat hij in 1941 en 1942 drie joden ver moord zou hebben in de plaat sen Toerets. Mir en Kryniczne in Wit-Rusland. De onderzoeks rechters ontsloegen hem van rechtsvervolging wat een van de aanklachten betreft, maar oor deelden dat hij zich zal moeten verantwoorden voor de tweede. Over de derde aanklacht zal nog een beslissing volgen. Het is voor het eerst dat er een rechtszaak is op grond van de in 1991 aangenomen Britse Wet op Oorlogsmisdaden. Deze wet maakt het mogelijk dat Britten in Groot-Brittannie voor derge lijke misdaden worden vervolgd, ook als die buiten het Verenigd Koninkrijk zijn begaan en als degene die ze beging op dat mo ment geen Brits ingezetene of onderdaan was. Serafinowicz emigreerde in 1949 naar Engeland, waar hij tot zijn pensionering zijn brood verdien de als timmerman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5