Familie rond doeken 'Ome Jan' Zondag van de Arbeid: flexwerk PZC achtergrond het weer in zeeland Ruim honderd Vermeers bijeen in Haagse Mauritshuis levensbeschouwing Moralist ontbreekt in tijdschrift voor joodse jongeren en in europa snelheidscontrole DINSDAG 16 APRIL 1996 Vandaag door Michèl Vermeer In Nederland wonen naar schatting zo'n zesduizend mensen met de achternaam Ver meer. En altijd weer krijgen ze diezelfde afgezaagde vraag voor hun kiezen: 'Ben je familie van de schilder?'. Degenen die stellig antwoorden van wel, lie gen. Althans, dat beweren de deskundigen. Volgens hen ont breekt er namelijk nog altijd een aantal belangrijke schakel- tjes in de stamboom van Johan nes. Of Ome Jan, zoals zijn naamgenoten hem afgelopen za terdag noemden tijdens de spe ciale Vermeer-bijeenkomst in Den Haag. Het Mauritshuis ontving zater dag bijzondere gasten. Ruim honderd naamgenoten van Jo hannes Vermeer bezochten daar de tentoonstelling met 22 werken van de zeventiende- eeuwse schilder. Het idee om met uitsluitend Vermeers de ex positie te bezoeken komt van RVU-radiojournalist Jaap Ver meer. Hij maakt er een docu mentaire over. Voor de Ver meers zelf een goede kans om de uitverkochte expositie alsnog te kunnen bezoeken, onbekende familieleden te ontmoeten en meer te weten te komen over hun stamboom. Onbegrip Ze moesten er wel wat voor over hebben. De Vermeers werden namelijk al om half acht 's och tends verwacht in Den Haag „We zijn om half zes vertrok ken", vertelt Hans Vermeer uit het Drentse Vledderveen. De meesten zijn ruim op tijd en kun nen naar binnen. Dit tot jaloezie en onbegrip van de vele 1 koukleumende buitenlandse toeristen die buiten nog hopen op een dagkaart. De Vermeers hebben nog een voordeel: meer tijd en ruimte om te kijken. In plaats van 350 bezoekers per uur. zijn het er nu maar zo'n 125. Karei, Hanny, Jorrit, Mara. Myr- the, Jan-Coenraad en vijf Johan- nessen Vermeer. Ze zijn er alle maal. Jong, oud en afkomstig uit het hele land. Van Middelburg tot Emmen en van Apeldoorn tot Bilthoven. Noord-Holland^ Noord is ondervertegenwoor digd: Heiloo, Heemskerk. Bever wijk. „Dat is niet zo gek", zegt Sietse Vermeer uit Arnhem. Hij is be heerder en initiatiefnemer van het Genealogisch Archief Ver meer en is al vijftien jaar bezig met het uitpluizen van de stam boom van Vermeer. ..Er zijn grof weg zo'n 25 hoofdgroepen. De grootste takken stammen uit de Betuwe, het Westland. Brabant en de Veluwe. Vooral uit de om geving Harderwijk. Van die tak is een aantal later verhuisd naai Amsterdam, maar veel Ver- meers zijn er niet te vinden in Noord-Holland." Sietse heeft de dag van zijn le ven. Hij deelt enthousiast en kostenloos stambomen uit aan dertig al dan niet familieleden van hem. Als de Vermeers de ex positieruimte in mogen, stormt het merendeel direct af op de be kendere werken: Het melkmeis je, Het straatje, en het Gezicht op Delft. Sietse krijgt weinig tijd om te kijken. Hij krijgt een stroom van vragen op zich al over zijn stamboomonderzoek. Of verzoeken: „Ik wil graag als Hetty en niet als Hettie Vermeer in het archief staan." Het lijkt Sietse niet te deren. „Ik heb pas vijf schilderijen gezien, maar da's niet erg. Ik leg zoveel nieuwe contacten, dat ik weer een tijdje verder kan met mijn onderzoek. Ik ben er in ieder ge val geweest. Ik ga thuis nog wel eens goed naar de plaatjes kij ken in de boeken die ik heb lig gen." Tijdens de expositie zijn de reac ties op het werk van Vermeer eensgezind en voorspelbaar: fraai, mooie lichtvallen en su bliem kleurengebruik. Kunst met een grote K. Behalve het werk van Johannes, trekt ook de in Velsen geboren kunstschilder 'tekenaar Rob Vermeer de aan dacht. Hij wordt op de voet ge volgd door journalisten met mi crofoons en camera. De link tus sen de Nijmegenaar en zijn be roemde collega met dezelfde naam blijkt interessant. Rob Vermeer is vooral aangegre pen door de schoonheid van 'Het meisje met de parel". Volgens hem de 'Mona Lisa van Neder land'. „Je zou verliefd op haar kunnen worden, zo echt lijkt ze", verzucht hij voor het schilderij van het meisje. Rob blijkt om verschillende re denen interessant voor de pers. Deze morgen ontmoet hij voor het eerst sinds tien jaar weer zijn broer, de in Santpoort geboren Arthur. Temidden van de mees terwerken in Zaal 100 heeft een uitermate koele begroeting plaats, die een kwartier later aanmerkelijk hartelijker wordt nagespeeld op verzoek van de cameraploeg van 2 Vandaag. Voor het oog van tv-kijkend Ne derland wekken de twee een paar minuten de indruk elkaar Ruim honderd 'Vermeers' kwamen bijeen in het Mauritshuis, waar diverse werken van hun schilderende naamgenoot zijn tentoongesteld. foto Cees Zorn/GPD daadwerkelijk te mogen. Als de camera uitstaat wordt al snel duidelijk dat de volgende ont moeting nog wel eens tien jaar op zich kan laten wachten. Delft Na de expositie volgt een busreis naar Delft, waar een rondleiding wordt gegeven langs Vermeer- historische plekjes. De sfeer is die van een schoolreisje. „Dit is mijn tas. want mijn naam staat erop", zegt iemand die die net als veel naamgenoten een aan denken heeft gekocht in een spe ciaal Vermeer-tasje. Lachen! De gesprekken gaan over de ge zamenlijke punten van herken ning. „Altijd weer die vraag of je familie bent van de schilder", is de voornaamste 'klacht'. Hoe wel. er zijn ook voordelen. „Als iemand door de telefoon vraagt hoe je mijn naam schrijft, kan ik altijd zeggen: hetzelfde als de schilder. Al kreeg ik vervolgens ook wel eens de vraag: welke schilder?" In Delft blijkt duidelijk dat 1996 het Jaar van Vermeer is. Etala ges van boekwinkels liggen vol met Vermeer-boeken. Het plaat selijke café Uit de Kunst speelt in op de gekte met een muur schildering van 'Het meisje met de parel'. Met in haar handen een kop koffie, luidt het passend bijschrift: 'Het is niet ver meer." Terug in Den Haag wordt er te ruggeblikt op een geslaagde dag. Adressen worden uitgewis seld en Sietse Vermeer krijgt van talloze naamgenoten de toe zegging dat hij nieuwe gegevens opgestuurd krijgt voor zijn on derzoek. „Maar ik moet nog zien hoeveel daar van terecht komt", zegt hij, inmiddels enkele erva ringen met 'de familie' rijker. Jaap Vermeer is ook tevreden. „Het vergoedt de koppijn die ik de laatste weken wel eens heb overgehouden aan de organisa tie van deze dag", bekent de ra diomaker. De beste samenvatting valt ech ter te lezen in het gastenboek in het Mauritshuis: „Een ontmoe ting met vele Vermeers, op lin nen en in levende lijve. Soms herkenning, veelal nostalgie, 't Straatje in het echt." Was gete kend: Johannes Vermeer. Uit Dronten. De RVU-docuvientaire van Jaap Vermeer is te horen op ivoensdag 17 april van 13.08 tot 14.00 uur op Radio 5. Het telefoonnummer van het Ge nealogisch Archief Vermeer,, is 026- 323.6026. door Willy Schouwstra Jong joods Nederland is actief. Jongerenvereni gingen w aren er al, maar nu is er zelfs een heuse krant voor en door joodse jonge ren: Anyway. Het blad ont leent zijn naam aan het feit dat het als maandelijks ka tern van het Nieuw Israelie- tisch Weekblad (NIW) ver schijnt. Onlangs kwam het eerste nummer uit in een op lage van zesduizend exem plaren. De joodse jongerenorganisa tie Sjoege had al langer plan nen voor een dergelijke uit gave. „We vonden dat er te weinig aandacht voor jonge mensen was", zegt Sjoege- voorzitter Gideon Simon (22) Dat was de redactie van het NIW blijkbaar met Sjoege eens. want ook daar leefde het idee. Begin fe bruari was alles rond en kon het 'razende reportersteam van veertien jonge frisse persmuskieten', zoals het op de voorpagina van Anyway welluidend klinkt, aan de slag. De medewerkers zijn af komstig uit verschillende joodse organisaties, waar ze ook bijna allen een baantje in het bestuur hebben. „Jong joods Nederland is springlevend", vindt een en thousiaste Simon, die naast zijn werk voor Sjoege ook redactielid van Anyway is. Zijn collega Ramon Groen, in het dagelijkse leven stu dent politicologie, lijkt het wat minder rooskleurig te zien. „Joods Nederland is. af gezien van de sterk betrok ken groep in Amsterdam, langzaam aan het verdwij nen. Het heeft dan ook wei nig meer te bieden." Zolang de joodse gemeenschap op sociaal vlak niets structu reels kan bieden, trekken de jongeren weg en komt de continuïteit in gevaar. „Er moeten snel goede plannen komen om de jeugd te be houden". sombert Groen dan ook in een paginagroot artikel in het kersverse blad. Amsterdam Ooit telde Nederland onge veer 120.000 Joden, nu is dat nog een aantal van tussen de dertig- en veertigduizend, af hankelijk v.an hoe de defini tie 'jood' wordt geïnterpre teerd. „Het probleem is dat we binnen de joodse ge meenschap een soort sterf huisconstructie kennen", legt Simon uit. „Onze ge meenschap is sterk gecon centreerd in vooral Noord- Holland en Amsterdam. Dat komt, doordat veel jongeren naar de stad trekken om te gaan studeren. Een oudere groep, zeg maar mensen van boven de vijftig, is er nauwe lijks. De oprichting van de staat Israel in 1948 en na tuurlijk de Tweede Wereld oorlog zijn daar de oorzaak van. Vergelijk het met Fok ker: de sterke punten blijven over. De jeugd houdt de joodse gemeenschap bij el kaar Als het niet vanuit de jonge ren komt, komt de joodse identiteit in gevaar, denkt Simon. „Niet dat de ouderen niets doen. Zonder hun fi nanciële hulp konden wij bij voorbeeld Anyway niet uit brengen. Maar op organisa torisch vlak is er weinig steun." Hij ziet voor het blad geen taak weggelegd als mo ralist met een opgeheven vingertje. „We gaan niet pre diken dat mensen naar de synagoge moeten komen. Sowieso vind ik dat je je joodse bewustzijn zelf moet kunnen invullen. Jodendom is daarom een veel te zwaar woord, ik noem het liever joods-zijn." Israël Anyway gaat dan ook vooral een leuke krant worden. Tenslotte is er niet veel dat joodse jongeren van 'ge wone' jongeren onder scheidt Ze hebben veelal de zelfde interessen. „Waar het verschil in zit? Als er een aanslag in Joegoslavië is. vinden we dat erg. Maar als er in Israël zoiets gebeurt, dan vinden we dat nog veel erger, we voelen ons er meer bij betrokken. Dat is het enige." Voor Simon hebben de bom aanslagen in Israël door de extremistische Harnas niet een verhoogde bewustheid van zijn 'roots' teweegge bracht. „Ik ben traditioneel opgevoed. Het gevoel voor en de betrokkenheid bij Is rael zijn mij met de paplepel ingegoten." Een vaste baan kun je tegenwoordig wel vergeten door Jan W. Scheffers In de wereld van de arbeid en de economie is het 'flexibilisering' wat de klok slaat. Het lijkt de toverformule om verstarring in bedrijven, organisaties en instellingen te bestrijden. Flexwerk komt in de plaats van de vaste baan. Maar voor veel mensen leidt dat tot onzekerheid, die de mogelijkheden om aan de samenleving deel te nemen on der druk zet. Dit jaar heeft het oecumenisch arbeidspas toraat van DISK, de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken, als thema voor de Zondag van de Arbeid voorgesteld: 'Een vaste baan: hoelang nog of nooit meer?' De toverformule 'flexibilisering' wordt voor verschillende zaken gebruikt, die overigens allemaal te maken hebben met het dyna miseren van de arbeid. Het bedrijfsleven, maar ook de overheid, de gezondheidszorg en het welzijnswerk zouden te star, te weinig klantvriendelijk en te weinig op de snelle veranderingen van de markt gericht zijn. Daarom moeten de arbeidsorganisaties en de arbeidstijden flexibeler worden. De invul ling van de baan moet losser worden en het werken van negen tot vijf, vijf dagen per week. maakt plaats voor minder vaste ar beidstijden. We moeten naar een 24-uurs- economie. Maar het meest sterk is de flexibi lisering doorgedrongen op het terrein van de arbeidsverhoudingen. De vaste baan maakt plaats voor losse arbeidscontracten. Schoolverlaters moeten tegenwoordig blij zijn met een benoeming voor een of twee jaar. Uitzendbanen, afroepcontracten. in- leenkrachten: ze zijn niet meer weg te den ken uit ons arbeidsbestel. Werkgevers kie zen steeds meer voor een schil van losse ar beidskrachten om de kern van hun vaste werknemers. Iets nieuws Nu is tijdelijk werk geen nieuw verschijnsel. In de land- en tuinbouw en de horeca is sei zoenwerk heel gewoon. In de bouw is ook veel werk maar tijdelijk. Maar nu lijkt flexi bilisering echter een structureel verschijn sel te worden. Het aantal flexibele banen groeit in rap tempo. De meest recente gege vens van het CBS betreffen 1994. Toen had een half miljoen werknemers een kortlopend contract of werkte een wisselend aantal uren per week. Het waren uitzendkrachten, oproep- en invalkrachten. Twee keer zoveel vrouwen als mannen heeft een flexibele baan. Verder zijn de flexibelen over het algemeen jong. Van de 800.000 werknemers onder de 25 jaar had één op de vijf een flexibel contract. Onder de groep oudste werknemers van 45-65 jaar werkte maar één op de twintig in een dergelijk dienstverband. Bijna tweederde deel van de mensen met een flexibele baan werkte in deeltijd. De flexibilisering van arbeidscon tracten vergroot in veel gevallen dus het ver schil in kansen tussen verschillende bevol kingsgroepen. Het blijkt dat de tweedeling er door versterkt wordt. De flexibilisering houdt verband met struc turele veranderingen in het bedrijfsleven. Hardere concurrentie, nationaal en interna tionaal, maakt de ruimte voor een sociaal personeelsbeleid kleiner. Tegelijkertijd stij gen de financiële eisen, waardoor bedrijven de mogelijkheden verliezen om schomme- s. Hoewel in de land- en tuinbouw en de horeca, zoals bijvoorbeeld die in Scheveningen (foto), seizoenwerk heel gewoon is. lijkt de flexibilisering nu echter een structureel ver schijnsel te worden. lingen in de afzetmarkt op te vangen. Deze dynamisering van het bedrijfsleven is de kern van de moderne bedrijfsfilosofie. De uitdaging is om snel op de wensen van de markt in te kunnen springen. Dat vereist 'management by stress'. Wie dat aankan en volhoudt, heeft de toekomst. Dat geldt voor ondernemingen en instellingen, maar even zeer voor werknemers. Vaste banen met alle zekerheden die daar bij horen, passen niet meer in deze dynamisering van het arbeids bestel. Onvrijwillig Het is een hardnekkig misverstand, dat mensen die flexibilisering zelf zouden willen. De ervaring in het arbeidspastoraat leert, dat eigenlijk niemand echt vrijwillig kiest voor een tijdelijke baan. De nadelen van dit soort werk zijn ook algemeen bekend: je houdt onzekerheid over de toekomst, je hebt geen of weinig scholingsmogelijkheden en promotiekansen, en rechten op sociale ze kerheid en pensioen worden nauwelijks op gebouwd. Deze moderne nomaden van de arbeidsmarkt kunnen ook geen vorm geven aan hun betrokkenheid op hun werk, hun collega's en het bedrijf. Flexwerkers krijgen daardoor geen kans om mee te doen in de medezeggenschapsorganen. Want: 'we ho ren toch nergens bijEn eigenlijk worden hiermee de risico's van het ondernemer schap doorgeschoven naar individuele ar beidskrachten, die nu de onzekerheden moeten opvangen. Toch wordt de verschuiving van de vaste baan naar flexwerk dikwijls gelegitimeerd vanuit een mensbeeld, waarin eigen verant woordelijkheid en 'individueel ondernemer schap' belangrijke noties zijn. De moderne werknemer van vandaag is morgen onderne mer: iemand die zich zal gedragen als de ei genaar van zijn eigen kleine bedrijfje. Dat is dan vooral weggelegd voor de sterken op de arbeidsmarkt, de goed en hoog geschoolden. De zwakkeren kunnen zich niet als zelfstan dige ondernemertjes gedragen. Die hebben bescherming nodig. Zo werd onlangs door vakbeweging en werkgevers in de Stichting Vandaag bevinden wij ons nog aan de westflank van een naar het oosten wegtrekkend hoge- drnkgebied. Een depressie bij IJsland breidt zijn invloed naar het oosten uit. Een bijbehorend koufront nadert Zeeland vanuit het westen, maar vandaag wordt het evenals gisteren een mooie zonnige dag met alleen wat hogere bewolking. Pas in de avond en nacht neemt de bewol king vanuit het westen toe. De temperatuur loopt weer flink op en plaatselijk kan de 17 graden gehaald worden. Daar waar de wind over het water komt blijft het kwik bij 14 graden steken. De zuid tot zuidoosten wind is zwak tot matig. 2-3 Beaufort, maar neemt geleidelijk toe naar ma tig, 4 Beaufort, aan zee later vrij krachtig, 5 Beaufort. Vannacht kan er een enkele bui vallen bij een minimumtemperatuur van omstreeks 6 graden. Nautisch bericht wind: zuidzuidwest matig toene mend vrij krachtig, 4-5 Beau fort; zicht: matig tot goed: tem peratuur kustwater: 6 graden: afwijking waterstanden: geèn afwijking van betekenis: maxi mum golfhoogte monding Schei- des: een meter. Vooruitzichten Voor woensdag: Achter het naar het oosten wegtrekkend kou front stroomt tijdelijk koelere lucht over de regio. Er is een wis selende bewolking waaruit een enkele bui valt. De temperatuur wordt niet hoger dan een graad of 12. De zuidwestelijke ivind is matig, 3-4 Beaufort. Ook van nacht wordt het niet al te koud, het kivik blijft bij 6 graden ste ken. De buiigheid neemt af en in Oost-Zeeland kan er een mis tbank ontstaan. Voor donderdag tot en met za terdag: Geleidelijk loopt de tem peratuur weer op naar 14 tot jj graden op zaterdag. Er zijn flin ke zonnige perioden maar ook aj en toe wolkenvelden met een en kele bui. De zuidivesten wind is matig, 3-4 Beaufort. De minima liggen tussen 5 en 7 graden. ZON EN MAAN 17 APRIL Zon op 06.38 onder 20.38 Maan op 06.27 onder 20.18 Hoog water uur cm uur cm Dinsdag 16 april Vlissingen 128 203 13.56 233 Terneuzen 146 229 14.12 258 Bath 246 277 1512 311 Roompot Buiten 1.25 147 13.50 171 Zierikzee 3 10 144 15 45 167 Yerseke 325 149 15 55 174 Philipsdam West 3.40 152 16.10 ITS cm uur cm Woensdag 17 april Vlissingen 2.12 223 14 36 243 Terneuzen 230 247 14 53 267 Bath 3.33 296 1556 319 Roompot Buiten 2.10 162 14 30 184 Zierikzee 405 153 1630 168 Yerseke 4.20 160 16 40 171 Philipsdam West 435 165 17.00 183 Laag water uur cm uur cm Dinsdag 16 april Vlissingen 805 222 20.20 194 Terneuzen 830 236 2047 208 Bath 9.33 265 21.50 237 Roompot Buiten 7.55 163 20.15 135 Zienkzee 915 164 21.40 135 Yerseke 9.15 169 21 40 142 Philipsdam West 9.15 173 21.35 145 uur cm uur cm Woensdag 17 april Vlissingen 848 230 2100 204 Terneuzen 9.16 244 2128 216 Bath 10.20 271 22.34 243 Roompot Buiten 8 35 167 20.50 142 Zierikzee 10,00 162 22.15 137 Yerseke 10.00 169 22.15 143 Philipsdam West 9 55 172 2215 147 foto Roland de Bruin/GPD van de Arbeid eindelijk voorgesteld om flex werkers wettelijk minimale basiszekerhe den te geven. Bijbelse norm De kritiek vanuit het arbeidspastoraat op het voortgaand proces van flexibilisering is gebaseerd op de overtuiging dat individuele ontplooiing in de arbeid en sociale bescher ming nauw samenhangen. In de christelijke sociale traditie wordt individuele verant woordelijkheid benadrukt vanuit de voor onderstelde gedachte van de verantwoorde lijkheid van de samenleving voor het indi vidu. Het gaat om de 'wederzijdsheid' tussen mens en samenleving. Dit is een belangrijk uitgangspunt voor de bijbelse kritiek op fle xibilisering van arbeidscontracten. Want betaalde arbeid is nog steeds essentieel voor het inkomen en daarmee voor de wijze waar op mensen mee kunnen doen in de samenle ving. In de Bijbel zijn individu en gemeenschap nauw op elkaar betrokken om de vrijheid en verantwoordelijkheid een bedding te geven. In het oude Israël wordt het individu aange sproken als lid van het volk. En in de jonge kerk krijgt individuele inzet vorm vanuit de betrokkenheid bij de gemeente. Binnen de christelijke traditie is daarom een belangrij ke norm. dat de menselijke ontplooiing en verantwoordelijkheid ingebed dienen te zijn in sociale zekerheid. Flexwerk is acceptabel wanneer de onzekerheden en risico's in be langrijke mate collectief worden gedragen. Het gaat om een rechtvaardige verhouding tussen bescherming en vrijheid. Ervaringen en visies op de flexibilisering van arbeidsverhoudingen zijn dit jaar het thema voor de Zondag van de Arbeid, die in de kerken op een zondag rond 1 mei wordt gehouden. Maar met een beetje goede wil kan natuurlijk elke zondag een Zondag van de Arbeid zijn en kan vanuit elke Schriftle zing verbinding worden gelegd met de ac tuele sociale kwestie in de wereld van arbeid en economie. Jan W. Scheffers is arbeidspastor bij DISK Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, medege deeld door het KNMI, geldig tot en met ivoensdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig; bewolkt en perioden met regen, vooral in Ierland. Dinsdag in Engeland eerst ook nog zon en overwegend droog. Stevige zuidelijke wind. Woensdag later in het westen ook wat opklaringen. Maxima rond 13 graden, dinsdag in het zuidoosten plaatselijk 18 gra den. Portugal: Vrij zonnig, in het noorden kleine kans op een lo kale regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur van 16 graden in het noorden vlak aan zee tot 25 plaatselijk in het zuiden. Madeira: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het noor den ook een enkele regen- of on weersbui. Woensdag in het noor den en noordoosten meer bewol king en toenemende neerslag kans. Middagtemperatuur in het zuiden plaatselijk 28 graden. Langs de kusten maxima woens dag uiteenlopend van 15 in het noorden en noordoosten tot 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zon nig. maar ook enkele stapelwol ken. Droog. Middagtempera tuur op de zuidstranden rond 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, plaatselijk mist. Middagtempe ratuur van ongeveer 24 graden bij Tanger tot dicht bij 30 in het zuiden, Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Dinsdag maxima rond 18 graden, woensdag iets hoger. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. maar in het westen minder zonnig en plaatselijk wat regen of motregen. Woensdag van het westen uit toenemende bewol king en buienkans. soms ook on weer. Maxima dinsdag van 18 tot plaatselijk 22 graden. Woens dag flink lagere maxima. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden. Woensdag min der zonnig en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur circa 21 graden. Italië: Perioden met zon en in het zuiden kleine kans op een lo kale (onweers)bui. Woensdag in het noordwesten toenemende bewolking en neerslagkans. Middagtemperatuur van 14 tot 19 graden. Malta: Flinke zonnige perioaen en droog. Maximumtempera tuur omlaag naar circa 19 gra den. Griekenland en Kreta: Perioden met zon maar in het oosten eerst nog enkele regen- of onweers buien. Tijdelijk iets lagere ma xima: dinsdag maxima van 10 in het noorden tot 15 in het zuiden. Woensdag overal rond 16 gra den. Turkije en Cyprus: Dinsdag vooral langs de Turkse westkust enkele regen- of onweersbuien, op Cyprus perioden met zon, Woensdag verplaatst het buien- gebied zich naar de zuidkust en Cyprus. In het westen opklarin gen. Maxima van 13 in het noor den tot ruim 20 in het zuiden. Duitsland: Rustig en vrij zonnig, in de nacht en ochtend kans op een enkele mistbank. Woensdag in het westen toenemende be wolking en af en toe wat regen Maxima uiteenlopend van 12 langs de Oostzeekust tot 17 op dinsdag plaatselijk in het Rijn dal. Woensdag in de omgeving van Berlijn mogelijk 17 graden. Weerrapporten 15 april 20 uur: Amsterdam onbewolkt 13 De Bilt onbewolkt 15 Deelen licht bew 15 Eelde onbewolkt 13 Eindhoven licht bew 14 Den Helder onbewolkt 11 Rotterdam onbewolkt 13 Twente licht bew. 13 Vlissingen onbewolkt 14 Maastricht licht bew 15 Aberdeen zwaar bew 11 Athene onbewolkt 14 Barcelona zwaar bew. 15 Berlijn licht bew 12 Boedapest licht bew. 18 Bordeaux half bew Brussel onbewolkt 16 Cyprus half bew 15 Dublin regen 13 Frankfurt licht bew 14 Genève onbewolkt 12 Helsinki half bew 5 Innsbruck licht bew. 8 Istanbul regenbui 7 Klagenfurt licht bew 9 Kopenhagen licht bew 9 Las Palmas onbewolkt 24 Lissabon ücht bew Locarno onbewolkt 17 Londen half bew 15 Luxemburg onbewolkt 13 Madrid licht bew 23 Malaga onbewolkt 18 Mallorca half bew 15 Malta licht bew 13 Moskou onbewolkt 4 11 Munchen licht bew Nice onbewolkt 15 Oslo onbewolkt 15 Parijs onbewolkt Praag licht bew 8 13 Rome licht bew Split niet ontv Stockholm licht bew Warschau zwaar bew 4 Wenen licht bew 8 U Zürich onbewolkt De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4