Meer cellen psychisch gestoorden Tommei wijst wijzigingen huursubsidie opnieuw af Onze Top 10 van deze week. PZC Wijers mist durf bij Nederlandse geldschieters Santer: Nederland bij 'euro-staten' 'Captain Flintstone' blijft Eelde pesten Noors staatsbezoek aan Nederland Straffen tot 8 jaar in zaak TaCo-bende 0 O Toppan de week binnenland Toezegging Sorgdrager bij ingebruikneming zes nieuwe gevangenissen DINSDAG 16 APRIL 1996 ALMERE-BUITEN (GPD) - Voor de opvang van psychisch jesloorde gedetineerden wor den 72 speciale cellen ingericht. Dat heeft minister Sordrager van justitie gisteren gezegd in Almere bij de gelijktijdige inge- Sorgdrager wil meer elektronisch huisarrest ALMERE (ANP) - Minis ter Sorgdrager (Justitie) wil een ruimere toepas sing van elektronisch huisarrest bij gevange nen die in de laatste fase van hun detentie verke ren. Zij zei dit gistermiddag in Almere bij de officiële overdracht door minis ter De Boer (Volkshuis vesting), namens de Rijksgebouwendienst, van zes nieuwe gevange nissen. Behalve in Almere gaat het om gevangenissen in Alphen aan den Rijn, Dordrecht, Krimpen aan den IJssel, Zoetermeer en Veenhuizen. Ze zijn samen goed voor 1.600 plaatsen, waarmee het totale aantal cellen in Nederland op 12.000 komt. Sorgdrager ziet in elek tronisch huisarrest me de een mogelijkheid de druk op de celcapaciteit enigszins te verlichten. Bij deze vorm van deten tie zit de gevangene thuis en worden zijn gan gen gevolgd via een aan het lichaam bevestigde zender. Sorgdrager ziet in elek tronisch huisarrest voor al een mogelijkheid de overgang van gevange nis naar samenleving soepeler te laten verlo pen. Er wordt al op kleine schaal geëxperi menteerd met deze vorm van detentie, met vol gens de minister posi tieve resultaten. bruikneming van zes nieuwe strafinrichtingen. Behalve om een gevangenis in Almere gaat het om nieuwbouw in Zoeter meer, Krimpen aan de IJssel, Alphen aan de Rijn en Dor drecht en uitbreiding in Veen- huizen. Hiermee wordt het aan tal cellen uitgebreid met 1.600. Voor de totstandkoming van de speciale cellen voor psychisch gestoorde gedetineerden werkt justitie nauw samen met het de partement van volksgezondheid (WVS). „De afgelopen jaren is het aantal gedetineerden met psychische problemen, met gro te verslavingsproblemen en met geringere verstandelijke vermo gens voortdurend toegenomen", aldus de minister. „Zij horen ei genlijk niet thuis in de gevange nis. Ze kunnen daar in ieder ge val niet de behandeling of ver zorging krijgen die ze nodig heb ben". Door het ontbreken van goede opvangmogelijkheden worden deze mensen snel voor kleine vergrijpen opgepakt en in een cel geplaatst. „Vaak tot grote opluchting van de buurt die in elke geval even van het pro bleem af is", aldus Sordrager. „Soms kan echter niet snel ge noeg worden ingegrepen en ont staan grotere problemen. De ge vangenis wordt zo een vergaar bak voor mensen waarmee de re guliere voorzieningen geen raad weten of geen plaats voor heb ben". Probleem Deze mensen zijn voor de straf inrichtingen een groot pro bleem. omdat het geen behan- delinrichtingen zijn. Ze hebben daarvoor niet het personeel en niet de voorzieningen. Justitie en WVS willen met de 72 speciale cellen deze 'zorgelijke ontwikke ling' doorbreken. In de begro ting van justitie is al eerder ge wag gemaakt van versnelde doorstroming van ter beschik king gestelden (TBS) naar in stellingen voor de geestelijke volksgezondheid. Daarbij gaat het om nog eens veertig plaat sen. „De schatting is dat tien procent van de gedetineerden het etiket geestelijk gestoord verdiend", aldus de minister. Dat betekent, dat er zo'n vijfhonderd van deze speciale cellen nodig zijn „Maar met deze 72 cellen kan ik de ko mendejaren de eerste nood ledi gen. Die zijn voor de ernstigste DEN HAAG (ANP) - Minister Wijers van Economische Zaken wil meer concurrentie op de Ne derlandse kapitaalmarkt. De huidige Nederlandse banken, verzekeraars en pensioenfond sen stellen zich te terughou dend op bij het nemen van risi co's in bedrijven zoals Fokker. „Er bestaan in Nederland niet voldoende financiële instellin gen die risico's willen nemen. Dat is een institutioneel gemis In dit land", zo verklaarde de mi nister maandagmiddag tijdens overleg met de vaste Kamer commissie voor economische za te. Daar sprak hij met de Ka merleden over Fokker en de rol van de overheid. Wijers heeft volgens eigen zeg gen van alles geprobeerd om een doorstart van Fokker mogelijk temaken. Tijdens overleg begin maart tussen de Staat. Fokker. Stork en de Nederlandse groot banken, verzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen bleek dat de financiële instellin gen zich uiterst terughoudend opstelden. „Stork en de Staat legden hun kaarten op tafel voor fokker II. De anderen niet. Dat vond ik toch een teleurstelling. Het is zo jammer dat een land met een dergelijk groot spaar overschot niet een industrie- bank-achtige instantie kent." Ook later na het faillissement op li maart werkten de financiële Instellingen weer niet mee. Stork en Saab waren bereid mee tc werken aan een nieuw Fok te". Volgens Wijers was toen de WASSENAAR ANP) - De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, gaat er vanuit dat Nederland in 1999 toetreedt tot de Economi sche en Monetaire Unie (EMU), jlie de Europese eenheidsmunt invoert. „Ik heb het volste ver houwen dat Nederland tot de turo-staten zal behoren", ver gaarde Commissievoorzitter deques Santer gisteren tijdens het Euro-symposium van de werkgeversorganisaties VNO- b'CVV in Wassenaar. Kennelijk is Santer er zekerder van dat Nederland bij de EMU- toplopers zal zijn dan premier Kok. Die uitte een maand gele- tei twijfel over de mogelijkhe den van Duitsland. Frankrijk en Nederland om door de tegenval lende economische groei begin 1998 te voldoen aan de strenge EMU-voorwaarden. In die situa tie zou hij „met pijn in het hart" voor uitstel van de EMU kiezen en niet voor een versoepeling van de criteria. Volgens Santer is slechts sprake van een „pauze" in de economi sche groei die in de loop van dit jaar zal eindigen. EMU-sceptici hebben geen reden te twijfelen aan het tijdspad voor de invoe ring van de eenheidsmunt. De regeringsleiders zijn meer dan ooit vastbesloten de EMU in 1999 te starten, aldus de Com missievoorzitter. gevallen. Niet alle gevallen ge ven evenveel problemen". Huisarrest Sordrager kondigde verder uit breiding aan van de proef met elektronisch huisarrest voor ge detineerden in de laatste pe riode van hun gevangenisstraf. „Dat is één van de middelen om de druk op de celcapaciteit te verlichten". Op dit moment loopt in twee ar- rondisementen een experiment met elektronisch toezicht. „Dat is een kleinschalige proef, die net is begonnen. Maar het loopt goed." Met de nieuwe inrichtingen in Zoetermeer, Alphen aan den Rijn. Almere-Buiten en Dor drecht tallen 288 plaatsen i. Krimpen aan den IJssel (360 plaatseni en uitbreiding van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen (96 plaatsent komt het totaal aantal cellen in het Nederlandse gevangeniswezen op 12.000. Daarnaast zijn er nog 1300 plaatsen in jeugdinrichtin gen en 750 in TBS-instellingen Op basis van de huidige progno ses zijn er in het jaar 2000 nog eens 2700 tot drieduizend extra cellen nodig. Maar daarmee is niet gezegd, dat die er ook daad werkelijk komen. „Want zo gere deneerd. blijf je cellen bouwen meent de bewindsvrouw Bewakingspersoneel van de nieuwe gevangenis in Almere kijkt toe hoe beneden minister Sorgdrager (I) een rondleiding krijgt door de inrichting. foto Raymond Rutting/ANP EELDE (GPD) - Piloot Wim de Nijs gunt de verkeersleiding van vliegveld Eelde geen rust. De Groninger kreeg eind maart een startverbod omdat hij voortdurend met een Frans accent („allo, zis isz cap tain Flintstsztone szpeaking") de toren opriep, de communicatie in de lucht ver stoorde door met verdraaide stem liedjes te zingen en op het platform voor gevaar lijke en merkwaardige situaties zorgde. Sinds 1 april, toen de huur van zijn kan toor op Eelde afliep, mag De Nijs niet meer op de luchthaven komen. Vrijdag zorgde hij voor grote consternatie door noodo proepen te plegen, waarop het overige vliegverkeer werd stilgelegd en brand weer- en ambulancewagens naast de baan werden klaargezet. De Nijs vloog daarna twintig keer zeer laag over. Aanijn toestel mankeerde niets, zo werd later na een lan ding van 'Flintstone' op vliegveld De Kooij vastgesteld. Ook zaterdag en zondag bestookte hij, nu opererend vanaf vliegveld Hoogeveen, de verkeersleiders met in totaal 118 verzoe ken om te mogen landen op Eelde. Dit werd hem consequent geweigerd, waarop even later met geknepen stem Franse liedjes door de ether schalden. Overleg met de man in het kader van een kort ge ding leidde vorige week tot niets, omdat hij weigert een verklaring te tekenen dat hij zich aan de Luchtvaartwet zal houden. De Rijksluchtvaartdienst onderzoekt nu in overleg met de Luchtverkeersbeveili ging of het brevet van De Nijs kan worden ingetrokken. kans op een doorstart van Fok ker nog nooit zo groot geweest. De minister heeft volgens eigen zeggen er alles aan gedaan om de partijen over de streep te trekken. Hij was zelfs bereid de helft van het risicodragend ver mogen van de nieuwe lease maatschappij op te hoesten. Kamerleden Wijers teleurstelling vond steun bij sommige kamerleden. Ook die hekelden het risicomijdend gedrag van de financiële instel lingen. Vooral de PvdA was boos. Volgens PvdA-Kamerlid Van Gelder was het „teleurstel lend" dat de banken geen geld over hadden voor Fokker. „De banken wilden geen geld in Fok ker steken, ondanks hoge spaar overschotten en hoge winsten. En dat terwijl Stork wel een ri sico wilde nemen", aldus Van Gelder. Het bankwezen deelt Wijers' op vatting en die van enkele com missieleden absoluut niet. ING Bank. ABN Amro en Rabo bank hebben telkens laten we ten pas interesse te hebben als er een goed ondernemingsplan zou liggen. Dat was maandag op nieuw de reactie van ING Bank. „Wat kun je van ons vragen. We hebben ook rekening te houden met onze spaarders en investeer ders." De Rabobank, wel huis bankier van Fokker Aviation, miste „een ondernemer na het opstappen van DASA als finan cier." AMSTERDAM (GPD/ANP) - Zelfs de demonstrerende die renbeschermers bleven aar dig op de eerste, zonovergo ten, dag van het Noorse staatsbezoek aan Nederland. Bij de aankomst van koning Harald van Noorwegen en zijn echtgenote koningin Sonja bij het Stedelijk Museum in Am sterdam werd gedemon streerd door twaalf actievoer ders van de Bont voor Dieren. Getooid met viking-helmen knuppelden ze demonstratief op pluchen zeehondjes, om de aandacht te vestigen op de ge hate jacht. De ruim aanwezige politie-in-burger hoefde ech ter niet in te grijpen, het groep je was niet uit op rellen. Het Noorse koninklijk paar werd op vliegbasis Valken burg verwelkomd door konin gin Beatrix en prins Claus. Na de lunch op het Paleis op de Dam, waar de hoge gasten tij dens hun driedaags bezoek lo geren. legde koning Harald een krans bij het monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. In het programma van het staatsbezoek zit veel cultuur; vooral koningin Sonja is, net als koningin Beatrix, een groot liefhebster van kunst. De eerste dag stond het Stede lijk Museum op het program ma, waar de Noorse koning en koningin, in gezelschap van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven een deel van de collectie bezichtigden. Daar onder waren schilderijen van de nu 75-jarige Karei Appel, die toevallig in Amsterdam was en werd voorgesteld aan het Noorse koningspaar. Ook andere prominenten als de au teurs Harry Mulisch en Adriaan van Dis viel die eer te beurt. Tijdens de tafelredes 's avonds bij het galadiner op het Paleis op de Dam prezen koningin Beatrix en koning Harald el- kaars land. Koningin Beatrix sprak van de eigen gemeen schap van de Noren, koning Harald ging in op de stevige banden op buitenlands- en de fensie-gebied (Nederlandse mariniers trainen 's winters in Noorwegen) en op het gebied van schaatsen, zij het dat het dan om keiharde concurrentie Koning Harald en koningin Beatrix na de begroeting op Valkenburg. foto Jasper Juinen/RTR DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) heeft giste ren de voorstellen uit de Twee de Kamer tot verdere verbete ring van de huursubsidie op nieuw afgewezen. Volgens de bewindsman heeft geen van de fracties kunnen aantonen waar uit die verbetering betaald moet worden. De partijen gaan nu proberen toch een meerder heid voor de eigen voorstellen te vinden. Het debat wordt ver moedelijk volgende week voortgezet. Tommei verweet de Kamerfrac ties zelf kansen te hebben laten liggen, door onlangs bij het de bat over het armoedebeleid niet aan te dringen op meer geld voor de huursubsidie. De staatssecre taris kwam de Kamer slechts op enkele ondergeschikte punten tegemoet. Zo zal de huursubsi die voor begeleid wonen-projec ten en groepswonen door oude ren gehandhaafd blijven. Ook blijft een deel van de servicekos ten. zoals toezicht van huis meesters en schoonmaakkos ten. verrekend worden via de huursubsidie. In totaal verwees de D66-be- windsman 18 wijzigingsvoorstel len naar de prullenbak. Uitge zonderd de VVD willen de frac ties namelijk de meerkosten van hun plannen, die overigens per partij verschillen, dekken uit al gemene middelen. Dit zijn ech ter miljoenen waarover Volks huisvesting niet zonder meer kan beschikken, zo hield Tom mei de Kamer voor. D66 steunt op hoofdlijnen het beleid van de eigen staatssecretaris. Vermogen VVD'er Hofstra kwam als enige met een voorstel dat binnen de bestaande begroting kan wor den gefinancieerd. Hij pleitte voor verruiming van de zogehe ten vermogenstoets. Deze toets houdt in dat mensen met een vermogen van meer dan 28.000 gulden i alleenstaanden i of 56.000 gehuwdeni straks geen huursubsidie meer krijgen. Hof stra wil (net als het CDA) die ver mogensgrens optrekken tot 59.200 gulden voor iedereen. De WD wil deze aanpassing deels betalen doordat volgens Hofstra 30 miljoen kan worden bespaard op de controle van deze toets. Maar ook dit plan wees de staatssecretaris af. Volgens Tommei is die financiële mee valler er pas over enkele jaren. Deel Van alle plannen kosten die van CDA en PvdA het meest. Zo wil de grootste oppositiepartij CDA de regeling zodanig wijzigen dat Filmfonds steunt Frans Weisz AMSTERDAM (ANP' Het Nederlands Fonds voor de Film heeft een bijdrage van 980.000 gulden verstrekt voor de speel film 'Een vrouw van het Noorden' van Frans Weisz. De film is gebaseerd op de novelle 'Aan de weg der vreugde' van Louis Couperus. De vrouwelijke hoofdrol wordt gespeeld door Jo hanna ter Steege. Het fonds verleende een bijdrage van 724.706 gulden voor de verwezenlijking van All Stars, een speelfilm van Jean van de Velde De cast voor deze film bestaat onder anderen uit Antho- nie Kamerling. Danny de Munck en Victor Löw. Douaniers oefenen in Marseille DEN HAAG ANPi - Twee Nederlandse douaniers van het dis trict Rotterdam zijn gisteren aangekomen bij hun collega's in Marseille waar zij geüniformeerd maar ongewapend onder Franse leiding douanecontroles zullen verrichten in en rond de haven. Over enige tijd krijgen zij gezelschap van een derde Ne derlandse collega. Franse douaniers komen in het kader van een uitwisselings programma naar Nederland. In drie maanden moeten ook zij bekijken hoe de buitenlandse collega's werken met het selecte ren van verdachte zaken, zoals transporten van verdovende middelen, het doorspelen en uitwisselen van verdachte gege vens en de samenwerking met andere bijzondere opsporings diensten. Samenwerking met Duitse politie DEN HAAG (ANP) - De ministers Sordrager (Justitie) en Dijk stal (Binnenlandse Zaken) ondertekenen morgen met de Duit se staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, prof. dr. K. Schei- ter. een overeenkomst over de samenwerking tussen de Neder landse en de Duitse politie. De overeenkomst is een uitvloeisel van het Verdrag van Schen- gen. Zij biedt de grensregio's de mogelijkheid afspraken te ma ken over de operationele aanpak van onder meer de criminali teit en van verstoringen van de openbare orde. aldus de minis teries gisteren. Bij het Verdrag van Schengen zijn zeven EU-staten aangeslo ten; de drie Benelux-landen. Duitsland. Frankrijk. Spanje en Portugal. Hoofdprijs voor Zusje in Istanbul AMSTERDAM (ANP) - De film Zusje van Robert Jan Westdijk heeft tijdens het internationale filmfestival van Istanbul de hoofdprijs gewonnen Een jury onder leiding van de Ameri kaanse regisseur Robert Wise onderscheidde Zusje met de Gouden Tulp. Het filmfestival werd voor de vijftiende keer gehouden. In Tur kije heet de film Kücuk Kizkardes Zusje, het debuut van West- dijk met een hoofdrol van Kim van Kooten. kreeg al acht prij zen in de vijf festivals waaraan de film deelnam. Tijdens het Nederlandse Filmfestival kreeg de film een Gouden Kalf. AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 33-jarige en een 30- jarige man veroordeeld tot ge vangenisstraffen van acht jaar. Tegen het duo was respectieve lijk tien en negen jaar cel geeist wegens grootschalige drugsin voer en deelname aan een crimi nele organisatie. Die organisatie werd bekend on der de naam TaCo-bende, door dat zij tassen (Ta) en containers (Co) gebruikte voor het binnen smokkelen van cocaïne en mari huana. De zaak werd vooral be kend door de brutale diefstal van een door de douane onder schepte container met 15.000 ki lo wiet die werd ontvreemd van een haventerrein. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) door leden van de organisatie. De rechtbank veroordeelde een voormalig havenarbeider con form de eis tot vijfjaar gevange nisstraf. Diens verklaringen le verden een grote hoeveelheid bewijs op tegen de overige ver dachten. De oud-havenarbeider haalde de drugs uit de contai ners, waarna hij die voorzag van een nieuw zegel. Het driekoppige middenkader van de organisatie kreeg van de rechtbank straffen opgelegd die varieren van tien maanden tot vier jaar. telkens iets minder dan geeist. Twee ondergeschikte fi guren werden veroordeeld tot tien maanden cel. De advocaten van de verdach ten hebben met man en macht geprobeerd openheid van zaken te krijgen over de inzet van een informant/infiltrant tijdens het onderzoek. Omdat het OM deze weigerde te verschaffen, moest de officier van justitie niet ont vankelijk worden verklaard, al dus de raadslieden. De recht bank deelde deze mening niet. Uit getuigenverklaringen is ge bleken dat de informant/infil trant niet is ingezet bij het on derzoek van de in de aanklacht opgenomen feiten. Hierdoor is het ook niet nodig dat het OM het informantendossier vrij geeft, zoals de verdediging had gevraagd. Gezien de veiligheid van de be trokken informant/infiltrant is dit ook niet wenselijk, aldus het college, dat concludeerde dat er geen „ongeoorloofde opspo ringsmethoden" zijn gebruikt. 'Hakkelaar' AMSTERDAM (ANP) - Het pro ces tegen een 41-jarige vermeen de drugskoning, bekend als 'De Hakkelaar', heeft plaats in de voormalige behuizing van de Amsterdamse rechtbank aan de Prinsengracht. Veiligheidsover wegingen nopen justitie hiertoe, heeft een woordvoerder gisteren bevestigd. (Advertentie) 1.99 1&9CT 15.90 Bloemkool, per stuk Rundervinken, 100 gram iSS 1.65 kilo Cd Pindakaas. naturel, pikant, sesam of met stukjes noot. -i QQ pot 350 gram Nü J..OC7 CI1 Huiswijn, rood. wit. demi sec. blanc de blancs of rosé, n -tr- 3954./O Nü 9.98 kabinet en Kamer vooraf vast stellen welk deel van het inko men aan huur mag worden be steed. Daarbij kijkt het CDA niet alleen naar de jaarlijkse huurstijgingen. zoals nu. maar ook naar de loonontwikkeling. Het CDA-plan kost in 2000 715 miljoen gulden meer dat het plan van Tommei De PvdA wil de zogeheten kwali teitskorting aanpakken. Deze korting werkt als een soort eigen bijdrage voor huurders. Die loopt op naarmate mensen duurder wonen. Woordvoerder Duivesteijn wil de grens waarbij die eigen bijdrage begint optrek ken naar een huur van 607 gul den per maand. Tommei legt die grens op 533 gulden. Volgens de staatssecretaris lopen de meer kosten van het PvdA-plan op dit punt op tot 169 miljoen gulden in 2000. fles 1 liter Cd Hele kip, 2 stuks op schaal ca. 1700 gram Cd Conqueror sherry, medium dry. very dry of cream, fles 0.75 liter Cd Allinson volkorenbrood, verpakt of onverpakt, heel Uit de diepvries: Cd Minifrites, zak 1000 gram Cd Keukenrollen, wit. pak 2 stuks Cd Sperziebonen, doperwten (zeer fijn], doperwten/- wortelen (extra fijn), wortelen (extra fijn] >-q of witte bonen in tomatensaus, 1/2 blik Nü 0" 395- 5.95 335- 1.99 1.99 349" 1.79 Coca Cola regular, light of light-l QQ cafeïnevrij, fles 1.5 liter 339" l.JJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden tot en met 20 april a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3