Horecabeleid wordt strenger Rk-scholen moeten afzien van fusie PZC Aanbouw Zeldenrustcollege Bandenbedrijf Tire Again weer voor de rechter Nieuwland op de bres voor polder zeeland 14 Terneuzen wil hand in wijzigen bestemming panden Dijkwel wil studie naar opslagmethodes voor mosselschelpen Nieuwe poging tot oprichten Lets-kring Financiële problemen oorzaak vertraging bouw Village Scaldia DINSDAG 16 APRIL 1996 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het horecabe leid in Terneuzen wordt aange scherpt. Burgemeester en wet houders willen meer mogelijk heid in handen hebben om stu rend te kunnen optreden bij het toekennen of wijzigen van de bestemming op panden. Binnen dat kader wordt tevens beke ken of het juridisch en finan cieel haalbaar is etablissemen ten op te kopen waarvan be kend is dat er in (hard) drugs wordt gehandeld, met als doel ze uit het horeca-bestand te be stemmen. In eerste instantie is het b en w te doen om de variëteit in ver schillende horeca-gelegenheden te bewaken en te versterken. ..De lichte en de zwaardere za ken" zoals wethouder K. van der Hoofd (WD) ze omschrijft ..Ik bedoel dan bijvoorbeeld een restaurant of een echt café. Bin nen die twee disciplines zie je verschrikkelijk veel varianten. Wij willen daar graag wat meer sturing aan geven. Zorgen dat de kwaliteit van het aanbod van etablissementen voldoende is. Veel gemengde horeca in één ge bied. Regulerend optreden." Van der Hoofd verwacht, dat het college nog voor de zomervakan tie een beleidswijziging kan voorleggen aan de raad. Dat moment zal tevens gelden als vertrekpunt voor de intro ductie van een nieuw wapen te gen de overlast vanuit drug spanden. B en w laten onderzoe ken of het juridisch mogelijk is beperkte horecabestemmingen af te geven. De speciale aan dacht gaat daarbij uit naar het gebied rond de Korte Kerk straat. de Westkolkstraat en de Walstraat. Bij sluiting van een pand vervalt volgens dat plan automatisch de bestemming en krijgt de gemeente - indien noodzakelijk - de mogelijkheid het pand voor andere doelein den op te kopen. De financiële kant van het ver haal zal evenwel voor een be langrijk deel bepalen of politiek Terneuzen van zins is een derge lijke methodiek in te voeren, er kent de wethouder. Voor de aan koop van een horeca-pand moet namelijk al snel vier ton worden neergelegd. En volgens deze be nadering zou een bestemmings wijziging zeker in drie gevallen gewenst zijn. „Wanneer de raad straks mocht besluiten met het nieuwe hore cabeleid in zee te gaan. pas dan gaan we ons daadwerkelijk be zig houden met de discussie over eventuele aankoop van minder gewenste panden," De kwestie ligt volgens Van der Hoofd nogal precair. Temeer omdat het nog onzeker is of en hoe de sterk re gulerende aanpak juridisch kan worden ingedekt. „Maar het is zeker een denkrichting die wij straks voorzichtig gaan formule ren en aan de raad zullen voor leggen." MIDDELBURG/VLAKE - Voor de opslag van mosselschelpen moet een definitieve oplossing komen. In opdracht van de pro vincie dient een kundige instan tie het daarvoor noodzakelijke onderzoek te verrichten. A. J. Dijkwel. fractievoorzitter van D66 in provinciale staten, pre senteert dit initiatiefvoorstel naar aanleiding van de proble men rond de mosselloods van de firma Van Oeveren te Vlake. Voor het laten uitwerken van een oplossing moet Middelburg naar schatting een half miljoen reserveren. Dijkwel wil het initiatiefvoorstel indienen samen met vertegen woordigers van andere fracties. Hij vindt dat de provincie ver plichtingen heeft tegenover de schelpdiersector. Die bedrijvig heid is immers in economisch opzicht belangrijk voor Zeeland. Er zou een oplossing moeten ko men voor de gehele sector, dus niet alleen voor de mosselloods Kerkdiensten rond het thema tijdelijk werk TERNEUZEN - Op initiatief van DISK (Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken) en verschillende litur- giegroepen uit de parochies worden de komende weken diensten gehouden rond het the ma lijdelijk werk. Tijdens de vieringen wordt aan dacht besteed aan de groeiende groep mensen die langdurig is aangewezen op tijdelijk werk via uitzendbureaus of afroepcon- tracten. De vieringen worden op de volgende data gehouden: zondag 21 april om 11.00 uur in de Willibrorduskerk in Terneu zen. zondag 28 april om 9.30 uiir in de H. Gerulphuskerk in Stop peldijk en om 11.00 uur in de H. Martinuskerk in Kloosterzande, zondag 5 mei in de H. Barbara- kerk in Breskens. Korenavond in Terneuzen TERNEUZEN - In de Terneu- zense Opstandingskerk wordt vrijdag 19 april een korenavond gehouden. Het eerste concert begint om 19.30 uur. Aan de uitvoering doen vijf ko ren mee: het Axelse Gregorius- koor. de parochiekoren van Eede en Sas van Gent. het Da meskoor Groede en het organi serende gemengd koor van de Verrezen Christus uit Terneu zen. Rond het thema 'rouw en trouw' brengen ze zowel klas sieke als moderne liederen ten gehore. Meisjes spelen in Axel finale schoolvoetbal AXEL - Op het sportveld van de W Axel wordt woensdag de fi nale van het meisjes-schoolvoet- bal rayon Hulst voor zeventallen gespeeld. Na voorronden heb ben zich hiervoor de teams van De Schakel (Vogelwaarde), An- tonius (Axel), De Stelle en De Werf uit Philippine geplaatst. De bal rolt vanaf 14.00 urn-. De winnaar vertegenwoordigt het rayon Hulst tijdens het Zeeuws kampioenschap op woensdag 8 mei in Oostburg. LAMSWAARDE Rommelmarkt - De fanfare Vrijheid Eendracht uit Lams- waarde houdt zaterdag 20 april haar jaarlijkse rommelmarkt in dorpscentrum De Luifel. Vanaf 13.00 uur zijn er allerhande spul len en gebruikte instrumenten te koop Goklustigen kunnen een kansje wagen bij het Rad van Avontuur te Vlake. Dijkwel wijst erop dat al vele jaren wordt gesproken over de beste methode van op slaan. Hij betwijfelt of inpandige opslag, zoals bij Van Oeveren ge beurt. het definitieve antwoord is. Zoals bekend werd onlangs de milieuvergunning voor de loods vernietigd. De provincie moet een opdracht verstrekken aan bijvoorbeeld een universiteit, het innovatie centrum, de Hogeschool Zee land of een particulier bureau. Het is niet de bedoeling er een studie van te maken. De uitvoer ders dienen gericht te zoeken naar een oplossing. Dijkwel stelt voor de benodigde vijf ton dit voorjaar aan te merken als een 'niet te vermijden prioriteit'. Die suggestie zou in de commissie milieu al diverse malen zijn aan gedragen door nagenoeg alle fracties. Tevergeefs, aldus Dijk wel. Gedeputeerde ing A. M. Dek (CDA) wilde tot dusver im mers geen toezegging doen. B en W van Terneuzen willen het horecabeleid aanscherpen om onder meer tot sluiting van panden te kunnen overgaan. foto Peter Nicolai van een medewerkster TERNEUZEN - De informatie avond over het Local Exchange Trade System (Lets), zo'n ander half jaar geleden, heeft niet op geleverd wat de initiatiefne mers ervan verwacht hadden: de oprichting van een Lets- kring in Zeeuws-Vlaanderen. In ruim veertig gemeenten in Nederland wordt ijverig en en thousiast gehandeld in diensten zonder dat er een cent aan te pas komt. Tuinieren, bakken, mon teren, strijken en dat betalen met een fictief betaalmiddel? Het kan, van Maastricht tot Groningen, maar niet in Zeeuws- Vlaanderen, waar het ruilhan delsysteem niet van de grond is gekomen. Wim Nabbe van de Werkgroep Uitkeringsgerechtigden over de mislukking: „Belangstelling was er wel. De Letsgroep Zierik- zee bracht tijdens de informatie avond een zeer praktisch ver haal. Afgesproken werd de zaak een aantal weken te laten bezin ken om vervolgens weer met geïnteresseerden bijeen te ko men." Die bijeenkomst vond plaats begin vorig jaar, maar was gelijk ook de laatste. Nabbe: „Niemand bleek gene gen de kar te trekken. Men had te weinig tijd om het systeem op te zetten. Anderen zeiden pro blemen te verwachten omdat deelnemers zich binnen het sys teem zelf moeten aanprijzen, naar buiten toe moeten treden met hun eigen kwaliteiten. Iets wat men in deze streek niet snel genegen is te doen." Ondanks alles willen de initia tiefnemers van anderhalfjaar te rug nog eens een poging doen om het lokale ruilhandelsys teem van de grond te tillen. Bin nenkort - de exacte datum is nog niet bekend - wordt een nieuwe info-bijeenkomst belegd. Burgemeester Steenkamp van Hontenisse: KLOOSTERZANDE/HULST - Burgemeester T. Steenkamp van de gemeente Hontenisse heeft de vijf rooms-katholieke basisscholen in de gemeente Hontenisse 'dringend verzocht' om niet mee te doen aan de be stuurlijke fusie met de stichting Katholiek OnderwijsZuid-Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het ge meentebestuur heeft toegezegd de kosten te betalen van een on derzoek naar de mogelijkheid van een fusie binnen de gemeen tegrenzen. De basisscholen in Koewacht en Zuiddorpe stap pen per 1 augustus wél in het Hulster samenwerkingsver band. De rk-scholen in Hengstdijk, Lamswaarde, Kloosterzande en Terhole waren al langer in be spreking met het bestuur van de scholen in Sint-Jansteen, Graauw, Nieuw-Namen, Hei kant, Clinge en de school voor speciaal onderwijs De Brug in Hulst. Laatstgenoemden fuseer den 1 januari tot de stichting Katholiek Onderwijs Zuid-Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Met uitzon dering van De Schakel in Vogel waarde voelden de Hontenisser scholen ook wel wat voor aan sluiting bij de stichting en na men zelf het initiatief hiertoe. „De gesprekken verkeerden in een afrondend stadium", ver woordt voorzitter H. van Gees- bergen de stemming onder de fu siepartners Ook de Diocesane Katholieke Schoolraad in Breda ondersteunde deze initiatieven Het verzoek van burgemeester Steenkamp om de handen als nog ineen te slaan, kwam voor Van Geesbergen en voor de ba sisscholen in Hontenisse dan ook als een complete verrassing. Twee jaar eerder ketsten de on derhandelingen immers af, om dat een fusie binnen Hontenisse op tegenstand stuitte van De Schakel en De Oostvogel in Lamswaarde. De Oostvogel staat nu minder negatief tegen over een fusie dan toen, aldus di recteur G. de Vijlder. „Het werkt makkelijker om binnen de ge meente zaken te regelen. Dat is voor ons de enige motivatie om aan een fusie in Hontenisse mee te werken." Voorzitter T. Prince van De Schakel blijft bij het standpunt Ruiten gestolen ZAAMSLAG - Van een bedrij venterrein aan de Bedrijven- straat in Zaamslag werden in de nacht van zondag op maandag een aantal ruiten (dubbelglas) ontvreemd. De eigenaar schat de schade op rond tweeduizend gulden. dat er onvoldoende argumenten vóór fusie zijn. of dat nu met Hulst of met Hontenisse is. Het bestuur in Vogelwaarde vreest een uitholling van zijn taken en verlies van contact met de lo kale gemeenschap. Dat burgemeester Steenkamp zich persoonlijk in de krachten bundeling heeft gemengd, heeft geen speciale reden, behalve dan dat hij 'voor het belang van de gemeente Hontenisse staat', geeft hij aan. In de nabije toe komst krijgen de gemeenten de verantwoordelijkheid voor de schoolgebouwen en dan is het volgens Steenkamp handig als de scholen één aanspreekpunt hebben. In een persoonlijk contact met staatssecretaris Netelenbos van onderwijs heeft Steenkamp bo vendien te horen gekregen dat een samenwerkingsverband met een leerlingenaantal van bijna zeshonderd in een platte landsgemeente als Hontenisse niet te klein is. Dat gemeentelij ke herindeling een rol zou spelen bij zijn bemoeienissen, ontkent hij. Van Geesbergen beschouwt het als een gemiste kans wanneer de scholen in Hontenisse zouden af haken. Het bestuur van de stich ting neemt woensdag een be sluit over de voortgang van het fusieproces. „We moeten bekij ken of het nog wel verantwoord is langer te wachten op de scho len in Hontenisse. Gezien de kor te voorbereidingstijd die over blijft. is het bijna onmogelijk om nog vóór 1 augustus een fusie tot stand te brengen. Dan zeggen we liever: Rond de discussie eerst af en kom dan nog maar eens te rug. Als zij nu de knoop niet doorhakken, gaan we voorlopig alleen met Zuiddorpe en Koe wacht door." De scholen in Hontenisse nemen op 22 april een standpunt in over het voorstel van het college van b en w. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het zal krap worden, maar toch ook weer niet zo erg dat het ondoenlijk blijkt, meent rector drs. E. van der Rijst. Het Zeldenrust-Stee- lantcollege in Terneuzen maakt zich op voor de grote omme zwaai. Achter het hoofdgebouw van de fusieschool is begonnen met de aanbouw van een keu ken, restaurant en een lokaal voor de lessen verzorging. Na de zomervakantie worden al le activiteiten geconcentreerd aan de Zeldenrustlaan en krijgt de locatie zo'n driehonderd leer lingen meer te verwerken. „Vol gens de normen van de rijks overheid moeten we er in pas sen. Dus dan zal dat ook wel gaan", aldus Van der Rijst. De driehonderd kinderen zijn nu nog ondergebracht in het ge bouw van de voormalige Stee- lantschool voor mavo en vbo aan de Katspolderlaan Op die locatie vinden ook nog de kook- en serveerlessen plaats. Het nieuwe schoolrestaurant aan de Zeldenrustlaan blijft, al dus de rector, twee keer per week toegankelijk voor gasten die voor weinig geld een eenvou dige maaltijd wensen te genie ten. Over een vervangende bestem ming voor het Steelantgebouw heeft de gemeente Terneuzen (eigenaar van het pandi nog niet. nagedacht, zo laat wethouder onderwijs en financiën K van der Hoofd weten. De bedoeling is volgens hem wel voor het zomer reces plannen aan het papier toe te vertrouwen. van onze verslaggever HOOFDPLAAT - De bouw van Village Scaldia bij Hoofdplaat heeft de laatste weken op een laag pitje gestaan, omdat hoofd aandeelhouder J. E. Ibens gedu peerd werd door een projectont wikkelaar die zijn financiële verplichtingen niet na kwam. De verhalen dat de bouw stag neert, omdat de verkoop van de 130 recreatiewoningen in Hoofdplaat tegenvalt, zijn volg- verkoopmanagér O. Knópker zwaar overdreven. Bij het begin van de bouw van Village Scaldia in oktober 1994 spraken de initiatiefnemers de verwachting uit dat het project nog voor januari 1996 zou wor den afgerond. Door de verontrei- ning van een deel van de grond en diverse andere tegenvallers liepen de bouwwerkzaamheden vertraging op. „Maar nu zijn de eerste 34 woningen uit de eerste fase inmiddels klaar en inge richt". zegt Knópker. „De an dere huizen uit de eerste fase worden momenteel afgewerkt. Op dit moment is circa 85 pro cent van de woningen in de eer ste fase verkocht." Knópker zegt dat de verhalen over tegenvallende verkopen enorm zijn opgeblazen. Die n* ning is ook aandeelhouder R Coltof toegedaan. „Het is juiü de bedoeling binnenkort aandi tweede fase te beginnen." KnÖ|> ker geeft aan dat de bouw vandt woningen uit de tweede fase nia lang op zich hoeft te wachten,® de perikelen van Ibes met andere ondernemer over project in Hellevoetsluis zijn or gelost. Korte tijd geleden oor- deelde de rechter dat de project, ontwikkelaar in Hellevoetsslujj 5.2 miljoen gulden dient te bete len aan Ibes wegens het niet® komen van financiële verplicj, tingen. Knópker laat wel weten date nog geen huizen uit de tweedefc se. die ongeveer de helft van hg project omvat, zijn verkocht Volgens Knópker dienen de ve koopactiviteiten voor dat tw» de deel van het plan nog te be ginnen. Mede-initiatiefnemer l Verstraeten van het bouwplg Port Scaldis verklaarde maar dag dat de problemen van D» de afgelopen weken ook van ij vloed waren op de voortga® van het project in Breskens maar dat de bouw inmiddels» hervat. P. Ibens was maandag niet be reikbaar voor commentaar. MIDDELBURG - De tragikome die van het Terneuzense bedrijf Tire Again bv beleefde maan dag een nieuwe aflevering voor de economische politierechter in Middelburg. De 51-jarige man uit Kuitaart, die zich de ontslagen procuratiehouder van het bedrijf noemt, moest zich verantwoorden voor ille gale opslag van banden bij een pluimveehouderij in Hoek. Een deel van de kippenstal was vol gepropt met oude banden. Op een terrein aan de Haarman- weg waren ook oude banden op gestapeld, evenals in een loods op het terrein, waar de banden- berg niet volgens voorschrift was opgeslagen. De verplichte looppaden van een meter breed ontbraken. Het bedrijf had wel een vergunning om daar banden op te slaan, maar lapte de regels van de Wet Milieubeheer aan zijn laars. Het bedrijf vestigde zich in 1992 aan de Zevenaarhaven in Ter neuzen, maar al snel bleek dat Tire Again geen bonafide zaak was. Er werden massa's versle ten banden naar Terneuzen ge bracht, maar van recycling kwam niets terecht. Voor het af voeren van de versleten banden betaalden de leveranciers een gulden per stuk. De directeur trok zich vorig jaar terug uit het bedrijf. De man uit Kuitaart verklaarde in septem ber op de zitting van de econo mische politierechter dat de bandenberg niet was inbegre pen bij de overname. De afgetre den directeur hield bij hoog en laag vol dat dat wel het geval was. Het gevolg van deze ma noeuvre was dat de provincie met het probleem werd opge scheept. De banden zouden voor 1 december moeten zijn opge ruimd, maar voorlopig is het eind van de soap-opera nog niet in zicht. „Ik heb niets meer met de bvt; maken", zei de man uit Kuitaar voor de rechter. Over de opsla: in de kippenstal zei hij dat maar voor een maand of dr* vier zou zijn. Hij meldde dat L de schuur in samenwerking me de gemeente netjes had schocc- gemaakt. „Ik ben nog stecè niet officieel ontslagen doorTr: Again" zei de man. „ik heb g. een eigen bandenbedrijf." Hijg. een inkomen 'beneden alle na men' te hebben, omdat hij no> bezig is met het opstarten vg zijn zaak. Officier van justitie mr. A. d» Lange maakt zich zorgen ova brandgevaar omdat op het ter rein vlak bij Broomchemie nc^ een miljoen banden liggen. „Hei is levensgevaarlijk," zei De Lan ge. Er zijn geen brandgangen tussen de opgestapelde banden. Volgens de officier kan een brand in de bandenberg tot een milieuramp leiden, omdat boel maanden lang kan blijven smeulen, waarbij gevaarlijk.' stoffen vrijkomen. De Lange stelde vast dat hei geld dat met de oude banden verdiend inmiddels weg is. „Me neer heeft geen geld en het be drijf ook niet", zei de officier, .e de overheid wordt met van miljoenen guldens gecc-: fronteerd." Hij eiste tegen deer 50.000 gulden voorwaardelijke terugbetaling van de 14.127 gd den die de gemeente Terneuze voor het opruimen heeft moete betalen. Tegen de directeuren hij zes weken gevangenis, war van vier weken voorwaardelijk Economisch politierechter rr M. Zomer week daarvan fors ai Zij veroordeelde de man tot via weken gevangenis en terugbeta ling van de opruimkosten Terneuzen binnen een jaar er. legde de bv een boete van gulden waarvan de helft voor waardelijk op. van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De wijkvereniging van Nieuw en Sint Joosland is furieus over de geringe landschappelijke waarde die de gemeente Mid delburg aan de Oud-Sint-Joos- landpolder toeschrijft. In het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied is de polder inge deeld in categorie 6. wat bete kent Öat de oorspronkelijk structuur ervan vrijwel geheel zou zijn verdwenen. De wijk vereniging noemt dat 'een schandalig, stuitend, onwelge voeglijk en onbeschaamd voor stel'. In een brief aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad schrijft de wijkvereniging 'erg geschrokken' te zijn van de lage kwalificatie die de polder heeft gekregen. Zij is van mening dat de oorspronkelijke structuur juist bijna volledig intact is ge bleven. Zo is het dijkpatroon sinds de bedijking in 1631 niet gewijzigd, zodat het voormalige eiland Sint-Joosland nog steeds binnen zijn oorspronkelijke grenzen ligt. Volgens de wijkvereniging is de polder uniek in zijn soort. „In Zeeland zijn geen andere voor malige eilanden te vinden die hun oorspronkelijke aanzien zo gaaf hebben behouden tot op de huidige dag. De cultuur-histori sche waarde is daarom zeer groot", zo schrijft zij aan de frac tievoorzitters. Boerderijen De vereniging wijst er in de brief ook op dat de wegenstructuur is terug te voeren op de zeventien- de-eeuwse situatie. Een der# argument is dat van de acL boerderijen die er destijds aj gebouwd nog zeven over at waarvan zes op hun oorsprong lijke plaats. Eén ervan is op? nomen in de top honderd Nederlandse monumenten. De wijkvereniging vindt hel dc ook 'onbegrijpelijk' dat de fc- der zo laag is gekwalificeerd „Daarom vragen wij u dring» hier een stokje voor te steker roept zij in haar brief de fractie voorzitters op. „De Oud-SW Jooslandpolder verdient een le ge re kwalificatie, zodat bescher ming is gegarandeerd. Agrarisd gebruik moet de hoofdbesteo ming zijn." In een bezwaarschrift schrijjp wijkvereniging te vermoed* dat de lage inschaling van* polder te maken heeft met eö mogelijke uitbreiding van hei haven- en industriegebied Vli* singen-Oost. „Wij zullen de volking van deze wezenlijke* dreiging op de hoogte stellen* betreuren het dat het gemeente bestuur over deze zaak tot toe er het zwijgen toe heeft 9 daan. Deze teleurstelling v» op het falend optreden in 1- tegenover de dreigende vark*- sinvasie." Met de laatste opmerking)5' wijst de vereniging naar de nen voor twee grootschalige J kenshouderijen bij Nieuw- Sint Joosland. waarvan een^ de Oud-Sint-Jooslandpolderj* komst bleek mogelijk te doordat de gemeente niet opL haar bestemmingsplannen W, dichtgetimmerd. oei foto Peter Nicolai De aanbouw bij het Zeldenrustcollege in Terneuzen. een restaurant, keuken en leslokaal, is in volle gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 28