I Haven Burghsluis geprivatiseerd Bandenbedrijf Tire Again weer voor de rechter Blue Spirit heeft jeugdkorps Nieuwland op de bres voor polder Horecabeleid in Terneuzen wordt strenger D66 Middelburg speelt op wensen van burgers in Nieuwe poging tot oprichten Lets-kring ai Dijkwel wil studie naar opslagmethodes voor mosselschelpen Brouwershaven niet geïnteresseerd doek Zuid-Afrikaan zeeland 14 Gemeente draagt exploitatie over aan watersportvereniging DINSDAG 16 APRIL 1996 van een medewerkster MIDDELBURG - De tragikome die van het Terneuzense bedrijf Tire Again bv beleefde maan dag een nieuwe aflevering voor de economische politierechter in Middelburg. De 51-jarige man uit Kuitaart, die zich de ontslagen procuratiehouder van het bedrijf noemt, moest zich verantwoorden voor ille gale opslag van banden bij een pluimveehouderij in Hoek. Een deel van de kippenstal was vol gepropt met oude banden. Op een terrein aan de Haarman- weg waren ook oude banden op gestapeld, evenals in een loods op het terrein, waar de banden- berg niet volgens voorschrift was opgeslagen. De verplichte looppaden van een meter breed ontbraken. Het bedrijf had wel een vergunning om daar banden op te slaan, maar lapte de regels van de Wet Milieubeheer aan zijn laars. Het bedrijf vestigde zich in 1992 aan de Zevenaarhaven in Ter- neuzen. maar al snel bleek dat Tire Again geen bonafide zaak was. Er werden massa's versle ten banden naar Terneuzen ge bracht, maar van recycling kwam niets terecht. Voor het af voeren van de versleten banden betaalden de leveranciers een gulden per stuk. De directeur trok zich vorig jaar terug uit het bedrijf. De man uit Kuitaart verklaarde in septem ber op de zitting van de econo mische politierechter dat de bandenberg niet was inbegre pen bij de overname. De afgetre den directeur hield bij hoog en laag vol dat dat wel het geval was. Het gevolg van deze ma noeuvre was dat de provincie met het probleem werd opge scheept. De banden zouden voor 1 december moeten zijn opge ruimd. maar voorlopig is het eind van de soap-opera nog niet in zicht. „Ik heb niets meer met de bv te maken", zei de man uit Kuitaart voor de rechter. Over de opslag in de kippenstal zei hij dat die maar voor een maand of drie. vier zou zijn. Hij meldde dat hij de schuur in samenwerking met de gemeente netjes had schoon gemaakt. „Ik ben nog steeds niet officieel ontslagen door Tire Again" zei de man. „ik heb nu een eigen bandenbedrijf." Hij zei een inkomen 'beneden alle nor men' te hebben, omdat hij nog bezig is met het opstarten van zijn zaak. Officier van justitie mr. A. de Lange maakt zich zorgen over brandgevaar omdat op het ter rein vlak bij Broomchemie nog een miljoen banden liggen. „Het is levensgevaarlijk." zei De Lan ge. Er zijn geen brandgangen tussen de opgestapelde banden. Volgens de officier kan een brand in de bandenberg tot een milieuramp leiden, omdat de boel maanden lang kan blijven smeulen, waarbij gevaarlijke stoffen vrijkomen. De Lange stelde vast dat het geld dat met de oude banden is verdiend inmiddels weg is. „Me neer heeft geen geld en het be drijf ook niet", zei de officier, „en de overheid wordt met kosten van miljoenen guldens gecon fronteerd." Hij eiste tegen de bv 50.000 gulden voorwaardelijk en terugbetaling van de 14.127 gul den die de gemeente Terneuzen voor het opruimen heeft moeten betalen. Tegen de directeur ei^te hij zes weken gevangenis, waar van vier weken voorwaardelijk. Economisch politierechter mr. M Zomer week daarvan fors af. Zij veroordeelde de man tot vier weken gevangenis en terugbeta ling van de opruimkosten aan Terneuzen binnen een jaar en legde de bv een boete van 60.000 gulden waarvan de helft voor waardelijk op. Wandeltocht De afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis houdt zaterdag 27 april een wandeltocht in de omgeving van Dreischor. Stappers kunnen kiezen uit tochten van 8 en 15 ki lometer. Deelnemers kunnen zich inschrijven in het dorpshuis aan de mr. Pieter Moggestraat. De bedoeling is dat de lopers om 13.30 vertrekken. PvdA bespreekt jongerenbeleid BURGH-HAAMSTEDE - De Pvd A-afdeling Schouwen-Dui- veland houdt donderdag 18 april een mini-conferentie over het jeugd- en jongerenbeleid op het eiland. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Schutse en begint om 20.00 uur. Ruiten gestolen ZAAMSLAG - Van een bedrij venterrein aan de Bedrijven- straat in Zaamslag werden in de nacht van zondag op maandag een aantal ruiten (dubbelglas) ontvreemd. De eigenaar schat de schade op rond tweeduizend gulden The Blue Spirit Cadets heet de Middelburgse formatie van het maandag opgerichte jeugdkorps. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Blue Spirit Drum Bugle Corps heeft nu ook een eigen jeugdkorps: The Blue Spirit Cadets. Het korps, dat al enkele malen heeft geoefend, is maandag of ficieel opgericht en telt al bij na 25 leden. De bedoeling van het jeugdkorps is onder meer dat de overstap naar het grote A-korps soepeler verloopt. Mede dankzij de jaarlijkse le denwerfacties is het aantal jonge leden bij Blue Spirit de afgelopen tijd aanzienlijk ge groeid Zij hebben vaak een opleidingsperiode van drie a vier jaar nodig voordat, ze goed genoeg zijn om in het A-korps te kunnen meespelen. Bij het jeugdkorps is de oplei dingsperiode aanzienlijk kor ter. Ook kunnen de repetities worden aangepast aan het ni veau van de jeugdige leden. Bovendien ontstaat er dankzij de oprichting van The Blue Spirits Cadets een kweekvij ver voor het volwassen korps, zodat jeugdige leden op een gegeven moment zonder veel moeite kunnen overstappen. Het jeugdkorps bestaat uit drie onderdelen: een blazers sectie. een slagwerksectie en een showdansgroep Vooral het slagwerk is in trek. Bijna alle jonge leden hebben zich daar nu op gestort. Voor de blazers zijn maar enkele be langstellenden en de show dansgroep moet nog worden samengesteld. „Het is nog wat ongelijk verdeeld", zegt M. Matthijsse. voorzitter van Blue Spirit. „Het slagwerk is wel heel populair." Instructeurs Voor het jeugdkorps zijn apar te instructeurs aangetrokken Zij studeren niet alleen de mu ziek in, maar helpen de kinde ren die zich aanmelden ook bij het leren bespelen van een in strument. Ervaring met mu ziek is dan ook geen vereiste om lid te kunnen worden en de vereniging stelt zelf instru menten beschikbaar. The Blue Spirit Cadets repeteren elke vrijdagavond van 18.30 tot 19.30 uur in de gymzaal aan de La Palmastraat in Middel burg. Het eerste jaar moet een op- bouwjaar voor het jeugdkorps worden. „We proberen eerst een volwaardig korps samen te stellen met zo'n veertig le den". zegt voorzitter Matthijs se. „Dat willen we eerst van de grond tillen. De kinderen moe ten muziek leren spelen en le ren samen te spelen Ik hoop dat ze volgend jaar met Konin ginnedag voor het eerst de straat op kunnen." van een medewerkster TERNEUZEN - De informatie avond over het Local Exchange Trade System (Lets), zo'n ander half jaar geleden, heeft niet op geleverd wat de initiatiefne mers ervan verwacht hadden: de oprichting van een Lets- kring in Zeeuws-Vlaanderen. In ruim veertig gemeenten in Nederland wordt ijverig en en thousiast gehandeld in diensten zonder dat er een cent aan te pas komt. Tuinieren, bakken, mon teren, strijken en dat betalen met een fictief betaalmiddel? Het kan, van Maastricht tot Groningen, maar niet in Zeeuws- Vlaanderen. waar het ruilhan- delsysteem niet van de grond is gekomen. Wim Nabbe van de Werkgroep Uitkeringsgerechtigden over de mislukking: „Belangstelling was er wel. De Letsgroep Zierik- zee bracht tijdens de informatie avond een zeer praktisch ver haal. Afgesproken werd de zaak een aantal weken te laten bezin ken om vervolgens weer met geïnteresseerden bijeen te ko men." Die bijeenkomst vond plaats begin vorig jaar. maar was gelijk ook de laatste Nabbe: „Niemand bleek gene gen de kar te trekken. Men had te weinig tijd om het systeem op te zetten Anderen zeiden pro blemen te verwachten omdat deelnemers zich binnen het sys teem zelf moeten aanprijzen, naar buiten toe moeten treden met hun eigen kwaliteiten. Iets wat men in deze streek niet snel genegen is te doen." Ondanks alles willen de initia tiefnemers van anderhalfjaar te rug nog eens een poging doen om het lokale ruilhandelsys- teem van de grond te tillen. Bin nenkort - de exacte datum is nog niet bekend - wordt een nieuwe info-bijeenkomst belegd. van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND- De wijkvereniging van Nieuw en Sint Joosland is furieus over de geringe landschappelijke waarde die de gemeente Mid delburg aan de Oud-Sint-Joos- landpolder toeschrijft. In het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied is de polder inge deeld in categorie 6, wat bete kent dat de oorspronkelijk structuur ervan vrijwel geheel zou zijn verdwenen. De wijk vereniging noemt dat 'een schandalig, stuitend, onwelge voeglijk en onbeschaamd voor stel'. In een brief aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad schrijft de wijkvereniging 'erg geschrokken' te zijn van de lage kwalificatie die de polder heeft gekregen. Zij is van mening dat de oorspronkelijke structuur juist bijna volledig intact is ge bleven. Zo is het dijkpatroon sinds de bedijking in 1631 niet gewijzigd, zodat het voormalige eiland Sint-Joosland nog steeds binnen zijn oorspronkelijke grenzen ligt. Volgens de wijkvereniging is de polder uniek in zijn soort. „In Zeeland zijn geen andere voor malige eilanden te vinden die hun oorspronkelijke aanzien zo gaaf hebben behouden tot op de huidige dag. De cultuur-histori sche waarde is daarom zeer groot", zo schrijft zij aan de frac tievoorzitters. Boerderijen De vereniging wijst er in de brief ook op dat de wegenstructuur is terug te voeren op de zeventien- de-eeuwse situatie. Een derde argument is dat van de acht boerderijen die er destijds zijn gebouwd nog zeven over zijn. waarvan zes op hun oorspronke lijke plaats Eén ervan is opj nomen in de top honderd Nederlandse monumenten De wijkvereniging vindt hetdJlID ook 'onbegrijpelijk' dat de p luts der zo laag is gekwalifieeet „Daarom vragen wij u drïnge; tb* hier een stokje voor te steken roept zij in haar brief de fracij voorzitters op. „De Oud-S:: ian Jooslandpolder verdient eenh krn gere kwalificatie, zodat be.schg IEL ming is gegarandeerd. Agrcnsn ilh gebruik moet de hoofdbesteuoul ming zijn." Iplti Industrie In een bezwaarschrift schrijftij wijkvereniging te vermoed dat de lage inschaling van polder te maken heeft met mogelijke uitbreiding van haven- en industriegebied VÜ singen-Oost. „Wij zullen dein volking van deze wezenlijke bi dreiging op de hoogte stellene betreuren het dat het gemeen bestuur over deze zaak tot i toe er het zwijgen toe heeft gi daan. Deze teleurstelling vol: an op het falend optreden in 15} tegenover de dreigende varke >1ID sinvasie." a(jt Met de laatste opmerking v« in wijst de vereniging naar de plai ra nen voor twee grootschalige vj fctcf kenshouderijen bij Nieuw- t [frg Sint Joosland. waarvan eenjan i de Oud-Sint-Jooslandpolder D frrt komst bleek mogelijk te zij isn doordat de gemeente niet op tj tdi haar bestemmingsplannen ha fch dichtgetimmerd. De zaak ligtn leti bij de Raad van State, die bes n>si mei een uitspraak doet over o dera milieuvergunning. gt „Deze kwestie heeft ons als vr? ier willigere honderden uren ielt kost", schrijft de vereniging. J )e we moeten nog maar afwachte iv hoe de Raad van State uiteinden lijk beslist. Weer zo'n gevechti voor ons een nachtmerrie." w van onze verslaggever TERNEUZEN - Het horecabe leid in Terneuzen wordt aange scherpt. Burgemeester en wet houders willen meer mogelijk heid in handen hebben om stu rend te kunnen optreden bij het toekennen of wijzigen van de bestemming op panden. Binnen dat kader wordt tevens beke ken of het juridisch en finan cieel haalbaar is etablissemen ten op te kopen waarvan be kend is dat er in (hard) drugs wordt gehandeld, met als doel ze uit het horeca-bestand te be stemmen. In eerste instantie is het b en w te doen om de variëteit in ver schillende horeca-gelegenheden te bewaken en te versterken. „De lichte en de zwaardere za ken" zoals wethouder K. van der Hoofd (VVD) ze omschrijft. „Ik bedoel dan bijvoorbeeld een restaurant of een echt café. Bin nen die twee disciplines zie je verschrikkelijk veel varianten. Wij willen daar graag wat meer sturing aan geven. Zorgen dat de kwaliteit van het aanbod van etablissementen voldoende is. Veel gemengde horeca in één ge bied. Regulerend optreden." Van der Hoofd verwacht dat het college nog voor de zomervakan tie een beleidswijziging kan voorleggen aan de raad Dat moment zal tevens gelden als vertrekpunt voor de intro ductie van een nieuw wapen te gen de overlast vanuit drug spanden. B en w laten onderzoe- unr ken of het juridisch mogelijki )fl beperkte horecabestemnuns: af te geven. De speciale aa: ]e dacht gaat daarbij uit naarhi ,hr, gebied rond de Korte Ker! fers' straat, de Westkolkstraat en a Walstraat. Bij sluiting van es pand vervalt volgens dat plai K automatisch de bestemming ei krijgt de gemeente - india noodzakelijk - de mogelijkhei het pand voor andere doelen den op te kopen. De financiële kant van het va haal zal evenwel voor een b- langrijk deel bepalen of politie Terneuzen van zins is een dergr lijke methodiek in te voeren, e kent de wethouder. Voor de aar koop van een horeca-pand mw namelijk al snel vier ton worda neergelegd. En volgens deze b: nadering zou een bestemmins wijziging zeker in drie gevalla gewenst zijn. Precair „Wanneer de raad straks mctó besluiten met het nieuwe ho> cabeleid in zee te gaan. pas da gaan we ons daadwerkelijk t* zig houden met de discussie ova eventuele aankoop van minde gewenste panden." De kwesö ligt volgens Van der Hoofd nop precair. Temeer omdat het W onzeker is of en hoe de sterk rt gulerende aanpak juridisch te worden ingedekt. „Maar het zeker een denkrichting die t straks voorzichtig gaan forraiA ren en aan de raad zullen voer leggen." van onze verslaggever MIDDELBURG - D66 in Middel burg wil weten welke oplossin gen burgers, verenigingen en in stellingen in Middelburg heb ben voor problemen waar de stad mee kampt. De partij bena dert hen schriftelijk en telefo nisch om de wensen en zorgen in kaart te brengen. Tips worden gebruikt bij de vaststelling van het verkiezingsprogramma van D66 voor de verkiezingen in no vember van dit jaar. De demo craten leggen hun oor ook te luisteren in Arnemuiden. dat na de herindeling op 1 januari 1997 bij Middelburg hoort. „Ónder de bevolking leven goede ideeën om problemen op te lossen", legt D66-fractievoor- zitter Leo de Kraker uit. „Reik ons die aan en we kunnen Mid delburg tot een nog fijnere plek maken om te wonen, te werken en te recreëren. We willen de burgers zinvol laten meeden ken." D66 neemt concrete suggesties op in het concept-verkiezings programma. dat op 19 juni defi nitief wordt vastgesteld door de partijleden. Die moeten volgens De Kraker bezien of de tips pas sen in het brede beleidskader van Democraten 66. „Want we hebben natuurlijk wel onze ei gen uitgangspunten en idealen." Volgens De Kraker sluiten tips die tot nu toe zijn binnenge komen daar echter goed op „In Arnemuiden hoorden we dat mensen graag een directe sluiting op de A58 willen, z ze niet meer via Nieuw- en Joosland hoeven. Van Middel burgers hoorden we het idee on de kiosk op het Molenwater» verplaatsen naar de Markt," Het idee om het verkiezingspro gramma mede samen te stelltf op basis van tips van burgers s volgens De Kraker niet geboiö uit populisme. „Ik denk niet dit we hiermee zijn verzekerd vffl stemmen. Mensen laten niet alleen leiden door concre» dingen op lokaal niveau. Dela> delijke politiek werkt altijd do." in gemeentelijke verkiezing^ Bovendien worden mensen aar getrokken door bijvoorbeeld 1# liberalisme of socialisme stemmen dan op de VVD of PvdA." D66 wil de komende weken tot zevenhonderd mensen t*" naderen. Als blijkt dat de berei king heel anders over bepaal* zaken denkt dan de partij. het betekenen dat D66 star- punten heroverweegt of herziet. De Kraker: „De maat schappij en de politiek verarfr ren. Dan kan het wel eens «b* ren dat je je moet aanpassen" BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente moet er voor zorgen dat de watersportvereniging Burghsluis het hoofd boven wa ter kan blijven houden als de ge meente Westerschouwen de ex ploitatie van de haven over draagt. Dat antwoordde wet houder G. J. W. van der Salm maandagavond tijdens de raadsvergadering op vragen van CDA en SGP/RPF/GPV. De fracties gingen op hoofdlijnen akkoord met de verzelfstandi ging van het haventje van Burghsluis. De details van de overeenkomst worden later be sproken in een commissiever gadering, zegde de wethouder toe. De gemeente is nog in ge sprek met de watersportvereni ging over de voorwaarden. Alle partijen zeiden in principe voorstander te zijn van verzelf standiging van de haven. Het eerste jaar krijgt de vereniging een subsidie van tienduizend gulden, het jaar daarop vijfdui zend. Daarna komt de 'huur' van 42.000 gulden volledig voor reke ning van de watersportvereni ging. De gemeente gaat er van uit dat de vereniging over enkele jaren ruim tachtigduizend gul den aan liggelden incasseert „Het voorstel betekent een niet onbelangrijke besparing voor de gemeente en een verbetering van de accommodatie van de watersporters". verwoordde H J Klatter (CDA). Toch ver wacht hij problemen voor de ver eniging: „Waaruit blijkt dat het voortbestaan gegarandeerd is? Er moet een voorziening voor komen in de uiteindelijke over eenkomst." Ook J. Roukema (SGP/RPF/GPV) maakte zich daar zorgen over. Hij vroeg zich bovendien, net als J. C. Hendrik- se (PvdA) af. wat de positie wordt van de havenmeester. De ze blijft in dienst van de gemeen te. De gemeente blijft ook ver antwoordelijk voor het bagge ren van de haven en het onder houd van de kade Met de locaties voor de tijdelijke en de definitieve huisvesting voor de nieuwe gemeente gingen de fracties unaniem akkoord, hoewel Roukema en CDA'er A. J. Padmos de kosten hoog vinden Van der Salm meent echter dat de gemeenten 'niet naar het laatste dubbeltje moe ten kijken' „De nieuwe organi satie moet er komen, dus kiezen we voor gezamenlijke huisves ting." Volgens hem zijn de kosten voor het tijdelijke gemeentehuis on geveer vijf miljoen gulden voor een periode van drie jaar - niet buitensporig hoog. „Uit een bro chure van de VNG blijkt, dat we voor een gemeente als Schou- wen-Duiveland rekening mogen houden met een investering van 25 miljoen gulden. Dat is éen ton per arbeidsplaats. Voor een ge meente met dertigduizend inwo ners is een jaarlast van enkele miljoenen guldens voor de huis vesting heel normaal Aan der gelijke getallen moeten we maar wennen Het is overigens nog niet bekend wat de definitieve locatie van het gemeentehuis gaat kosten. MIDDELBURG/VLAKE - Voor de opslag van mosselschelpen moet een definitieve oplossing komen. In opdracht van de pro vincie dient een kundige instan tie het daarvoor noodzakelijke onderzoek te verrichten. A. J. Dijkwel. fractievoorzitter van D66 in provinciale staten, pre senteert dit initiatiefvoorstel naar aanleiding van de proble men rond de mosselloods van de firma Van Oeveren te Vlake. Voor het laten uitwerken van een oplossing moet Middelburg naar schatting een half miljoen reserveren. Dijkwel wil het initiatiefvoorstel indienen samen met vertegen woordigers van andere fracties. Hij vindt dat de provincie ver plichtingen heeft tegenover de schelpdiersector. Die bedrijvig heid is immers in economisch opzicht belangrijk voor Zeeland. Er zou een oplossing moeten ko men voor de gehele sector, dus niet alleen voor de mosselloods te Vlake. Dijkwel wijst-erop dat al vele jaren wordt gesproken over de beste methode van op slaan. Hij betwijfelt of inpandige opslag, zoals bij Van Oeveren ge beurt. het definitieve antwoord is. van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Aan on derhandelingen over de prijs zijn ze niet eens toe gekomen. Het college van Brouwersha ven heeft, op advies van het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland, het aanbod afgewe zen een schilderij te kopen met een afbeelding van de Brouwse markt. De Zuid-Afrikaanse kunstenaar bood het doek on langs zelf te koop aan, overigens zonder een bedrag te noemen. De foto van het schilderij die hij meestuurde, is inmiddels terug gestuurd. Volgens S. den Haan van het streekarchivariaat is het doek 'volkomen oninteressant' voor de gemeente. „Het schilderij voegt niets nieuws toe aan onze kennis van het stadsbeeld. Er is al zoveel op dat terrein. Maar we hebben het alleen op de topogra fische waarde beoordeeld, en niet op de artistieke", zegt hij er haastig bij. De kunstenaar heeft een bijzon dere techniek gebruikt, vertelt Den Haan: „Hij heeft metalen draden op een paneel gespannen en de vlakken ingekleurd met olieverf. Het schilderij geeft een vrij abstract beeld van de markt in de jaren dertig of misschien de jaren veertig van deze eeuw. Dat is er moeilijk uit op te maken." Den Haan vermoedt dat de kun stenaar in die jaren in Nederland heeft gewoond. foto Willem Mieras De provincie moet een opdracht verstrekken aan bijvoorbeeld een universiteit, het innovatie centrum. de Hogeschool Zee land of een particulier bureau. Het is niet de bedoeling er een studie van te maken. De uitvoer ders dienen gericht te zoeken naar een oplossing. Dijkwel stelt voor de benodigde vijf ton dit voorjaar aan te merken als een 'niet te vermijden prioriteit'. Die suggestie zou in de commissie milieu al diverse malen zijn aan gedragen door nagenoeg alle fracties Tevergeefs, aldus Dijk wel. Gedeputeerde ing A. M Dek (CDA) wilde tot dusver im mers geen toezegging doen. De gemeente Westerschouwen stoot de exploitatie van de jachthaven van Burghsluis af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26