Studie opslag mosselschelpen I PZC R WELLE" Na een dag ben je held Nieuwland op de bres voor polder Horecabeleid in Terneuzen wordt strenger Bewoners wijk Griffioen I pikken huurverhoging niet Nieuwe poging tot oprichten Lets-kring zeeland 14 Statenlid Dijkwel wil oplossing voor schelpdiersector J RIBKARBONADE DINSDAG 16 APRIL 1996 Profvoetballer Morala Notoane poseert samen met de Goese Score-vrijwilligster Carine Spek snijder voor de ingang van het Cios. foto Willem Mieras Score zoekt sportleraren voor Zuid-Afrikaanse jeugd van onze verslaggeefster GOES - Iedere basisschoolle raar in Zuid-Afrika neemt op papier een sport op zich. Maar in de praktijk gaat het heel anders. Er is een leraar volleybal, maar een team of bal is er niet. Hetzelfde geldt voor de andere sporten. In de arme, zwarte wijken in Zuid- Afrika kunnen kinderen zich niet uitleven omdat ze de des kundigen en het materiaal niet hebben. Volgens de Ne derlandse vrijwilligers-orga- nisatie Sports Coaches' Ou treach (Score) een kwalijke zaak. Zij gaan daarom langs de sportopleidingen om vrij willigers te werven. Gisteren bezochten vier Score-vrijwil ligers en een Zuid-Afrikaan se coordinator het Cios in Goes om daar de stemming te peilen. Score-medewerkster Anne- miek Mol begint de voorlich tingsdag met het doel van het project uit te leggen. Er is dringend behoefte aan Neder landse studenten die arme kinderen kennis laten maken met sport en ook lessen ver zorgen. ,,Je ziet de kinderen hard rennen, maar van geor ganiseerd sporten is geen sprake." De vier voormalige Score-vrijwilligers knikken instemmend. De Zuid-Afri kaanse coordinator, profvoet baller Morala Notoane, weet er alles van. In het Engels met hier en daar een woordje Ne derlands, schetst hij de barre situaties in zijn land. „Kinde ren zitten van acht tot vier uur in de schoolbanken. Al leen in de lunchpauze kunnen ze even spelen. Al snel ben jij 'the great guy' omdat je leuke dingen met ze doet. Ze spor ten, worden niet geslagen. Jij bent na de eerste dag al hun grote held." De vrijwilligers van Score werken een halfjaar lang met de armste zwarte kinderen in het land. In Kaapstad maar ook op het platteland. Het verschil dat je brengt, is vol gens Morala Notoane enorm. „Het is niet zoals hier met mooie velden en al het mate riaal dat je nodig hebt. Als grasmaaier gebruiken ze een geit en schoenen om mee te sporten hebben ze niet." Geen probleem volgens vrijwilliger Timo. „Improvisatie is be langrijk en vermoeiend maar hoe meer energie je erin pompt, des te meer respons krijg je terug. Het kost je mis schien ook bergen geld. Het doet er allemaal niet toe. Je krijgt er zoveel voor terug." van onze verslaggever MIDDELBURG - Ruim negen tig; bewoners van de Middel burgse wijk Griffioen 1 hebben bezwaar aangetekend tegen de aangekondigde huurverhoging van vijf procent. Een delegatie van vier bewoners overhandig de de bezwaarschriften maan dagmiddag aan directeur J. P. Onderdijk van de Woningbouw vereniging Middelburg. De huurders vinden een huurver hoging van vijf procent te hoog voor het wooncomfort van hun woningen. „De Griffioen 1 was vroeger de trots van Middelburg Nu ver paupert onze wijk", lichtte B Willeboordse de actie toe. De 46 jaar oude huizen kampen vol gens de bewoners met ernstig achterstallig onderhoud, zoals verzakte gevels, gescheurde mu ren. niet sluitende ramen en ver rotte kozijnen. Bovendien zou den de houten vloeren onvol doende geïsoleerd zijn en zou de groenvoorziening in de wijk te wensen overlaten. Door een stijging van de huur prijs met. vijf procent zouden veel mensen 860 gulden moeten betalen Dat is volgens hen niet meer op te brengen. De mini male huurverhoging van 2.8 pro cent zou nog wel acceptabel zijn Onderdijk legde de bewoners haarfijn uit waarom sommige huren meer in prijs stijgen dan andere „Onze primaire taak is goedkope woningen te verhu ren. Die huren liggen onder het gemiddelde. Dat betekent dus dat anderen meer dan het ge middelde moeten betalen. Dat geld moet ergens vandaan ko men." Probleem is dat de overheid de subsidiekraan voor volkshuis vesting ver heeft dichtgedraaid, aldus Onderdijk. „Enkele jaren geleden kreeg ik nog tien mil- PvdA bespreekt jongerenbeleid BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA-afdeling Schouwen-Dui- veland houdt donderdag 18 april een mini-conferentie over het jeugd- en jongerenbeleid op het eiland. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Schutse en begint om 20.00 uur Ruiten gestolen ZAAMSLAG - Van een bedrij venterrein aan de Bedrijven- straat in Zaamslag werden in de nacht van zondag op maandag een aantal ruiten (dubbelglas) ontvreemd. De eigenaar schat de schade op rond tweeduizend gulden. joen, vorig jaar drie ton. Waar moet ik dat geld vandaan ha len?" Hij ging daarom ook dieper in op het lange-termijnbeleid van de woningbouwvereniging. „An dere woningbouwverenigingen verhogen de huren gemiddeld sterker dan wij om eerder uit de problemen te zijn. Wij doen het langzamer, omdat ik hoop op gunstige ontwikkelingen. We willen bijvoorbeeld driehonderd woningen verkopen. Dat levert ook geld op." van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De wijk vereniging van Nieuw en Sint Joosland is furieus over de geringe landschappelijke waarde die de gemeente Mid delburg aan de Oud-Sint-Joos- landpolder toeschrijft. In het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied is de polder inge deeld in categorie 6. wat bete kent dat de oorspronkelijk structuur ervan vrijwel geheel zou zijn verdwenen. De wijk- vereniging noemt dat 'een schandalig, stuitend, onwelge voeglijk en onbeschaamd voor stel'. In een brief aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad schrijft de wijkvereniging 'erg geschrokken' te zijn van de lage kwalificatie die de polder heeft gekregen. Zij is van mening dat de oorspronkelijke structuur juist bijna volledig intact is ge bleven. Zo is het dijkpatroon sinds de bedijking in 1631 niet gewijzigd, zodat het voormalige eiland Sint-Joosland nog steeds binnen zijn oorspronkelijke grenzen ligt. Volgens de wijkvereniging is de polder uniek in zijn soort „In Zeeland zijn geen andere voor malige eilanden te vinden die hun oorspronkelijke aanzien zo gaaf hebben behouden tot op de huidige dag. De cultuur-histori sche waarde is daarom zeer groot", zo schrijft zij aan de frac tievoorzitters. Boerderijen De vereniging wijst er in de brief ook op dat de wegenstructuur is terug te voeren op de zeventien- de-eeuwse situatie. Een derde argument is dat van de acht boerderijen die er destijds zijn gebouwd nog zeven over zijn, waarvan zes op hun oorspronke- van onze verslaggever MIDDELBURG/VLAKE - Voor de opslag van mosselschelpen moet een definitieve oplossing komen. In opdracht van de pro vincie dient een kundige instan tie het daarvoor noodzakelijke onderzoek te verrichten. A. J. Dijkwel, fractievoorzitter van D66 in provinciale staten, pre senteert dit initiatiefvoorstel naar aanleiding van de proble men rond de mosselloods van de firma Van Oeveren te Vlake. Voor het laten uitwerken van een oplossing moet .Middelburg naar schatting een half miljoen reserveren. Dijkwel wil het initiatiefvoorstel indienen samen met vertegen woordigers van andere fracties. Hij vindt dat de provincie ver plichtingen heeft tegenover de schelpdiersector. Die bedrijvig heid is immers in economisch opzicht belangrijk voor Zeeland. Er zou een oplossing moeten ko- HANSWEERT Scheldegalm - De Hans- weertse muziekvereniging Scheldegalm houdt zaterdag 20 april de jaarlijkse uitvoering in zaal Zeelandia. Voor de pauze treden de drumband en harmo nie zowel gezamenlijk als afzon derlijk op. Na de pauze neemt de harmonie het programma voor haar rekening. Het programma staat gedeeltelijk in het teken van het 110-jarig bestaan, met onder meer werken uit de 'oude doos'. In de pauze draait een Rad van Avontuur. Na het con cert volgt de trekking van de lo terij. Tot slot is er gelegenheid tot dansen op muziek van het or kest Update. De uitvoering be gint om 19.30 uur; de zaal is om 19.00 uur open. men voor de gehele sector, dus niet alleen voor de mosselloods te Vlake. Dijkwel wijst erop dat al vele jaren wordt gesproken over de beste methode van op slaan. Hij betwijfelt of inpandige opslag, zoals bij Van Oeveren ge beurt, het definitieve antwoord is. Zoals bekend werd onlangs de milieuvergunning voor de loods vernietigd. Vijf ton De provincie moet een opdracht verstrekken aan bijvoorbeeld een universiteit, het innovatie centrum, de Hogeschool Zee land of een particulier bureau. Het is niet de bedoeling er een studie van te maken. De uitvoer ders dienen gericht te zoeken naar een oplossing. Dijkwel stelt voor de benodigde vijf ton dit voorjaar aan te merken als een 'niet te vermijden prioriteit'. Die suggestie zou in de commissie milieu al diverse malen zijn aan gedragen door nagenoeg alle fracties. Tevergeefs, aldus Dijk wel. Gedeputeerde ing A. M. Dek (CDA) wilde tot dusver im mers geen toezegging doen. id van onze vei van een medewerkster TERNEUZEN - De informatie avond over het Local Exchange Trade System (Lets), zo'n ander half jaar geleden, heeft niet op geleverd wat de initiatiefne mers ervan verwacht hadden: de oprichting van een Lets- kring in Zeeuws-Vlaanderen. In ruim veertig gemeenten in Nederland wordt ijverig en en thousiast gehandeld in diensten zonder dat er een cent aan te pas komt. Tuinieren, bakken, mon teren, strijken en dat betalen met een fictief betaalmiddel? Het kan, van Maastricht tot Groningen, maar niet in Zeeuws- Vlaanderen, waar het ruilhan delsysteem niet van de grond is gekomen. Wim Nabbe van de Werkgroep Uitkeringsgerechtigden over de mislukking; „Belangstelling was er wel. De Letsgroep Zierik- zee bracht tijdens de informatie avond een zeer praktisch ver haal. Afgesproken werd de zaak een aantal weken te laten bezin ken om vervolgens weer met geïnteresseerden bijeen te ko men." Die bijeenkomst vond plaats begin vorig jaar, maar was gelijk ook de laatste. Nabbe: „Niemand bleek gene gen de kar te trekken. Men had te weinig tijd om het systeem op te zetten. Anderen zeiden pro blemen te verwachten omdat deelnemers zich binnen het sys teem zelf moeten aanprijzen, naar buiten toe moeten treden met hun eigen kwaliteiten. Iets wat men in deze streek niet snel genegen is te doen." Ondanks alles willen de initia tiefnemers van anderhalfjaar te rug nog eens een poging doen om het lokale ruilhandelsys teem van de grond te tillen. Bin nenkort - de exacte datum is nog niet bekend - wordt een nieuwe info-bijeenkomst belegd. TERNEUZEN - Het horecabe leid in Terneuzen wordt aange scherpt. Burgemeester en wet houders willen meer mogelijk heid in handen hebben om stu rend te kunnen optreden bij het toekennen of wijzigen van de bestemming op panden. Binnen dat kader wordt tevens beke ken of het juridisch en finan cieel haalbaar is etablissemen ten op te kopen waarvan be kend is dat er in (hard) drugs wordt gehandeld, met ais doel ze uit het horeca-bestand te be stemmen. In eerste instantie is het b en w te doen om de variëteit in ver schillende horeca-gelegenheden te bewaken en te versterken. „De lichte en de zwaardere za ken" zoals wethouder K. van der Hoofd (WD) ze omschrijft. „Ik bedoel dan bijvoorbeeld een restaurant of een echt café. Bin nen die twee disciplines zie je verschrikkelijk veel varianten. Wij willen daar graag wat meer sturing aan geven. Zorgen dat de kwaliteit van het aanbod van etablissementen voldoende is. Veel gemengde horeca in eén ge bied. Regulerend optreden." Van der Hoofd verwacht dat het college nog voor de zomervakan tie een beleidswijziging kan voorleggen aan de raad. Dat moment zal tevens gelden als vertrekpunt voor de intro ductie van een nieuw wapen te gen de overlast vanuit drug spanden. B en w laten onderzoe ken of het juridisch mogelijk is beperkte horecabestemmingen. af te geven. De speciale aan dacht gaat daarbij uit naar het gebied rond de Korte Kerk straat, de Westkolkstraat en de Walstraat. Bij sluiting van een pand vervalt volgens dat pl j,. automatisch de bestemming jn' krijgt de gemeente - ind: noodzakelijk - de mogelijkht jn het pand voor andere doele. rr den op te kopen. De financiële kant van het w jtJ haal zal evenwel voor een t u j langrijk deel bepalen of polit; n; Terneuzen van zins is een derg lijke methodiek in te voeren,! kent de wethouder. Voor de at koop van een horeca-pand n» - namelijk al snel vier ton word neergelegd. En volgens dezei nadering zou een bestemmin wijziging zeker in drie gevalü gewenst zijn. 'I :h» II Precair „Wanneer de raad straks mt besluiten met het nieuwe cabeleid in zee te gaan, pas dj gaan we ons daadwerkelijk a zig houden met de discussie ov eventuele aankoop van mine up gewenste panden." De kwesf ,j( ligt volgens Van der Hoofd nog precair. Temeer omdat het a onzeker is of en hoe de sterks gulerende aanpak juridisch ks worden ingedekt. „Maar hetr zeker een denkrichting die straks voorzichtig gaan formiij, ren en aan de raad zullen vo. fdj leggen." Musical Jona 'S-HEER ABTSKERKE voorstellingen van de musufcr Jona zijn niet op 18 en 19 ag «li maar op 19 en 20 april. Tens rechte werd zaterdag in de krant gemeld dat de uitvoer; in 's-Heer Abtskerke op 18 ap frc zou zijn en die in Nisse op] u' april. De voorstellingen vindi tt echter op vrijdag 's-Heer Aba eef kerke) en zaterdag (Nisse) planch en beginnen om 20 uur. - iet W' „Dat neemt niet weg dat mensen kijken naar hun eigen situatie", wierp Willeboordse tegen. „Er kan verschil zitten tussen wat u een redelijke huurverhoging vindt en wat ik redelijk vind", er kende Onderdijk. „Daarover moeten we onderhandelen." Dat gebeurt nadat hij deze week wordt geïnformeerd over de exacte staat waarin de huizen in de Griffioen 1 verkeren. In die tijd maken de bewoners even- eerys een inventarisatie van de gebreken per woning lijke plaats. Een ervan is opge nomen in de top honderd van Nederlandse monumenten. De wijkvereniging vindt het dan ook 'onbegrijpelijk' dat de pol der zo laag is gekwalificeerd. „Daarom vragen wij u dringend hier een stokje voor te steken", roept zij in haar brief de fractie voorzitters op „De Oud-Sint- Jooslandpolder verdient een ho gere kwalificatie, zodat bescher ming is gegarandeerd. Agrarisch gebruik moet de hoofdbestem ming zijn." Industrie In een bezwaarschrift schrijft de wijkvereniging te vermoeden dat de lage inschaling van de polder te maken heeft met een mogelijke uitbreiding van het haven- en industriegebied Vlis- singen-Oost „Wij zullen de be volking van deze wezenlijke be dreiging op de hoogte stellen en betreuren het dat het gemeente bestuur over deze zaak tot nu toe er het zwijgen toe heeft ge daan. Deze teleurstelling volgt op het falend optreden in 1994 tegenover de dreigende varken sinvasie." Met de laatste opmerking ver wijst de vereniging naar de plan nen voor twee grootschalige var kenshouderijen bij Nieuw- en Sint Joosland, waarvan een in de Oud-Sint-Jooslandpolder. De komst bleek mogelijk te zijn. doordat de gemeente niet op tijd haar bestemmingsplannen had dichtgetimmerd. De zaak ligt nu bij de Raad van State, die begin mei een uitspraak doet over de milieuvergunning. „Deze kwestie heeft ons als vrij willigers honderden uren ge kost". schrijft de vereniging. „En we moeten nog maar afwachten hoe de Raad van State uiteinde lijk beslist. Weer zo'n gevecht is voor ons een nachtmerrie." fet kau niet op! Uaaft at bic feeftaaubiebiugeu en be Voorbetige boobsckappeu, kunnen ue ct> bete ueek ook no<j eens lekker tjoebkoop konten. pd ARDENNER BOTERHAMWORST 100 gram - plM-V' Bij aankoop van 75,- of meer aan boodschappen ontvangt u deze week aan de kassa een GOUDSE JONGE KAAS vers aan 't stuk kilo&e- DeZef 3tvj-3ot'boodschappen kassa s dij j Dreft 41 wasmiddel Ultra normaal of citroen 500 ml. Kleenex Toiletpapier 8 rollen Bonduelle Groenten rode kool-appel, gehakte spinazie, doperwten-wortelen (extra fi/n), doperwten (extra fijn), franse sperziebonen, wortelen (extra Hp), maïskorrel enspy blikje Karvan Cevitam Siroop alle smaken 750 ml. m- Nibb-it ringo naturel, rings barbeque, kaasreepjes of cocktail zak J79-Jê5J49- aanbiedingen zijn geldig t lm zaterdag 20 april v vV Van Doornestraat 2 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24