DELTA boekt winst van 50 min I PZC Het water was bepalend Oude wensen gaan in vervulling tijdens Klomppop-nieuwe-stijl Sotheby's veilt Zeeuwse werken Werk via Detapool voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten Snel begin project Duurzaam Veilig zeeland 13 Resultaat van efficiënte bedrijfsvoering, samenwerking en taakverbreding. Deltafederatie moet Iergunning aasspitten anpassen van rechter WÊBÊÊÊÊÊÊÊ 996 DINSDAG 16 APRIL 1996 W m onze v in onze verslaggever IDDELBURG - De NV DELTA utsbedrijven heeft een uitste- fndjaar achter de rug. In 1995 thaalde de onderneming een inst van bijna-50 miljoen gul- «n. Dat is ruim 14 miljoen meer n een jaar eerder. In het on- rnemingsplan voor 1995 ging fclTA er nog vanuit dat het re- kllaat bijna 29 miljoen gulden «bedragen. De winst is het re- Wtaat van efficiënte bedrijfs- Ljring. samenwerking en ikverbreding. De aandeelhouders van DELTA (de provincie en de gemeenten) krijgen, zo stelt directeur ir P. Stoter in de aanbiedingsbrief bij het jaarverslag 1995 voor, 800.000 gulden aan dividend te verdelen. Het is de bedoeling dat de rest van de winst bij de alge mene reserve van het nutsbe drijf wordt gevoegd. In het jaar verslag wordt niets gezegd over een eventueel voornemen een deel van de winst terug te geven aan de klanten van DELTA. Het nutsbedrijf heeft vorig jaar 1 procent minder elektriciteit af gezet. De verkoop van gas en wa ter nam toe met respectievelijk 2,1 en 0,85 procent. De afzet van industriewater groeide met 2.5 procent DELTA bracht dubbel zoveel landbouwwater aan de man als in 1994. De verkoop van drinkwater steeg met 0.8 pro cent. Het aantal abonnees van Zekatel nam vorig jaar met 3 procent toe. De kabelsignaal- dochter van DELTA zit nu op een dichtheid van ruim 80 pro cent. Wanneer de algemene aandeel houdersvergadering ermee in stemt het grootste deel van de win^t over 1995 aan de algemene reserve toe te voegen, heeft DELTA ruim 441 miljoen gulden in de spaarpot. Daarvan heeft 15 miljoen een bijzondere bestem ming. De onderneming wil dit bedrag gebruiken om eventuele bodemsanering van terreinen van voormalige gasfabrieken te financieren. In het jaarverslag wijst DELTA Nutsbedrijven erop dat de afeet onder druk staat door de vrijer wordende energiemarkt en de voortgaande energiebesparing. Dat maakt uitbreiding van het dienstenpakket in de vorm van milieuprojecten, vergroting van het marktgebied en deelnemin gen in particuliere bedrijven noodzakelijk. „Een al te zeer af wachtende houding zal de conti nuïteit van de vennootschap ze ker niet ten goede komen en een bedreiging inhouden voor de werkgelegenheid", aldus het jaarverslag. DELTA streeft ernaar haar klan ten een breed pakket te kunnen aanbieden: elektriciteit, gas, wa ter. telecommunicatie en verzor ging van afval en afvalwater. De cultuur van de onderneming zal, gezien de ontwikkeling naar de vrije markt, meer overeenkomst moeten gaan vertonen met die van het vrije bedrijfsleven. In verband daarmee heeft DELTA op het gebied van behandeling en registratie van klachten nor men opgesteld, waarom klanten het bedrijf kunnen aanspreken. nc knonze verslaggever IDELBURG - De Deltafede- overkoepelend orgaan hengelsportverenigingen Zeeland en West-Brabant, Kfft twee weken de tijd om de irgunningen voor aasspitten in te passen. Na die periode zal trechter bezien of het nodig is bnog vonnis te wijzen in een ling dat maandag bij de itbank te Middelburg dien- lussen een boze aasspitter en •ruit Yerseke en de Deltafe- lie. De pierenspitter wil tt dat gronden die hij particu- huurt als spitlocatie, ver- jld staan in de vergunningen. Yersekse beroepsspitter W. Meijer zou flink schade lij- in omdat andere spitters zijn ircelen kunnen betreden. Zo iu hij geen kans zien mosselen it te zaaien. De Deltafederatie left van de rijksoverheid het cht gekregen de spitvergun- ingen voor de Oosterschelde te irstrekken. De federatie mag p de vergunningen alleen spit- caties noemen als eigenaren «stemming hebben gegeven nor het steken van aas. Meijer itte de Deltafederatie voor het )k door particulier enkele itpercelen te huren die als al- imene spitlocatie op de ver- inning staan. ïnvoldoende «federatie ondernam actie om ie percelen van Meijer te hrappen uit de vergunning. De ersekenaar vond het echter on- ITIE voldoende en stapte naar de rechter. „Ter voorkoming van dit kort geding werden slechts halve maatregelen genomen", aldus mr. C. J. de Wit namens Meijer. De federatie zou enkel een fax hebben gestuurd naar al le VW-kantoren om de uitgifte van losse vergunningen stop te zetten. De Wit: „Maar de feitelij ke verkoop gaat gewoon door." Volgens de advocaat heeft de Deltafederatie ruim de tijd ge had om aangepaste vergunnin gen te verstrekken. „Het tijdig weghalen en vervangen van de vergunningen bij de verkoopa dressen is de enige garantie dat de verkoop niet doorgaat." Mr. J. W. Wijnstroom, die maan dag de Deltafederatie vertegen woordigde, zei dat hij veel waar de hecht aan een goede relatie met derden. „Het uitgeven van een nieuwe vergunning is een kwestie van een week. We kun nen de VW's best vragen de oude pakketten terug te sturen voor vernietiging." Rechter mr. B. A. Meulenbroek achtte het verstandig de zaak twee weken aan te houden om te bezien of de Deltafederatie de beloften kan nakomen. „Een oplossing in on derling overleg staat naar bui ten toe beter dan een vonnis." Het geding was de zoveelste zet in een jarenlange vete tussen be- roepsspitters van zeeaas en sportvissers die werken met een vergunning van de Deltafedera tie. De beroepsspitters vechten voor eigen rechten. van onze verslaggever GOES - Het uitzendbureau Start heeft een nieuwe formule ontwikkeld om gedeeltelijk ar beidsgeschikten aan een baan te helpen: de detacheringspool. Werknemers worden in eerste aanleg op tijdelijke basis bij een werkgever geplaatst. Het is de bedoeling dat uit deze deta chering een definitieve arbeids overeenkomst voortvloeit. Start Diensten, een onderdeel van het uitzendbureau, heeft in middels op 28 plaatsen in Neder land ervaring opgedaan met zo'n zogenaamde Detapool. Ver tegenwoordigers van Het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor iGAKi en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds in Zeeland tekenden maandag in Goes een overeenkomst met Start Diensten om ook zo'n pool in Zeeland op te zetten. Bij veel werkgevers bestaat be duchtheid iemand in dienst te nemen die als gevolg van een handicap of een ziekte gedeelte lijk arbeidsgeschikt is. Ook zien ze op tegen de administratieve rompslomp die komt kijken bij een arbeidsverhouding met zo'n werknemer en tegen het aan brengen van speciale voorzie ningen om de werkplek geschikt te maken. De Detapool is be doeld de drempel voor de werk gever te verlagen. De werkne mer krijgt via Start Diensten een arbeidsovereenkomst van minimaal zes maanden tot ma ximaal vijfjaar Daarmee is hij of zij verzekerd van inkomen en los van de uitkering. De werkgever is verzekerd van continuïteit, loopt geen risico's en heeft geen administratieve beslommerin gen. Voor de uitvoering van de Deta pool ontvangt Start Diensten subsidie uit het Europees So ciaal Fonds. De samenwerking met GAK en ABP houdt in dat ook van deze zijde financieel aan de pool wordt bijgedragen. In de plaatsen waar de Detapool al eerder functioneert zijn vorig jaar 500 gedeeltelijk arbeidsge schikten aan een baan geholpen. De helft op detacheringsbasis. 31 procent met een tijdelijk con tract en 19 procent met een ar beidsovereenkomst voor onbe paalde tijd. Uit de reacties van de werkgevers leidt Start af dat deze methode werkt. Dat ver wondert de initiatiefnemers ook niet Werknemers die door han dicap of ziekte niet in staat zijn alle werkzaamheden te verrich ten. hebben vaak veel ervaring en een grote motivatie. I .jS?3§a ftb Dooreen andere bedrijfsvoering wist de NV DELTA Nutsbedrijven vorig jaar een fors hogere winst te behalen. foto Ruben Oreel OOSTBURG - De uitvoering van het project Duurzaam Vei lig West-Zeeuws-Vlaanderen kan beginnen. De vijf deelne mende wegbeheerders - Rijks waterstaat, provincie, de ge meenten Sluis-Aardenburg en waterschap Het Vrije van Sluis - tekenden maandag een be stuursovereenkomst. De eerste werkzaamheden ter verbete ring van de verkeersveiligheid beginnen komende zomer in Oostburg. Door de ondertekening maan dag van de bestuursovereen komst door de vijf wegbeheer ders kan 116 miljoen gulden wor den gestoken in het verminde ren van het aantal verkeers slachtoffers in de West-Zeeuws- Vlaamse regio. Het Rijk stelt 83 miljoen gulden beschikbaar, omdat Duurzaam Veilig een de- nonstratieproject is. De wegbe heerders leggen het resterende bedrag op tafel. De investeringen komen ten goede aan wegen van de provin cie, gemeenten en waterschap. Het budget is niet bestemd voor rijkswegen Nieuw aan te leggen wegen moeten worden opgeno men in het Meerjarenprogram ma Infrastructuur en Transport (MIT). In dat verband komt bij Duurzaam Veilig alleen de Rijksweg 61 tussen Schoondijke en Hoek in beeld. In de MIT wordt een bedrag op genomen voor de N61 tussen Schoondijke en Hoek. Voor de uitvoering van de werkzaamhe den moet aan een bedrag van meer dan 100 miljoen gulden worden gedacht kunst Programma Museum weekend Tijdens het Nationaal Mu seum Weekend op zater dag 20 en zondag 21 april zijn wandelroutes uitgezet langs het industrieel erfgoed in Yer seke, Middelburg en Vlissin- gen. Startpunt in Yerseke is het Schelpdierenmuseum in oprichting. De route voert langs oester putten, de haventjes en de dijk. In Middelburg vormt Ramschip De Schorpioen het vertekpunt voor een wande ling door het staionsgebied, langs het Kanaal door Walche ren, het oude VOC-terrein. het droogdok, de werfkraan en het oude azijnfabriekje. In Vlissin- gen wordt vanaf het Stedelijk Museum naar de zogenaamde zeehondenwerf aan de Boule vard gelopen, en verder wor den het Arsenaal, de dijk. het stationscomplex, de Schelde- werf en een oud schoenma kersfabriekje in het centrum aangedaan. De volgende Zeeuwse musea ajn tijdens het Museum Week end gratis toegankelijk: Het streekmuseum Land van Axel wiet kindertekeningen), het Visserijmuseum in Breskens. de Oudheidkamer en het Vis serijmuseum in Bruinisse 'zondag gesloten i. het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg texpo Jan Heyse). het Streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst (expo over de basiliek en vestings tad Hulst), het Streekmuseum Zeeuws-Vlaanderen in IJzen- dijke (zondag gesloten, expo: Melk. boter, kaas en een lek ker stukje geschiedenis'), het Zeeuws Museum (onder meer «po Jan Heyse en 'In de kast uit de kast'), het Zeeuws Biolo gisch Museum (met korting op rondleiding rond Westhove), het Stedelijk Museum Vlissin- gen (met korting op toegang Tort Rammekens) en het Stadhuismuseum/Maritiem Museum in Zierikzee (met on der meer lezingen door een pa leontoloog). Het streekmuseum De Mees- toof in St Annaland is zater dag tegen reductie toeganke- jijk (expo: 'Beelden uit mijn kinderjaren' en 'Bodemvond sten en gebruiksaardewerk van voor 1900'). Het Veerse museum De Schot se Huizen dat door onzeker heid over de toekomstige be stemming tijdelijk gesloten is, tal tijdens het Museum Week end wèl de deuren openen. Sporen van het industriële verleden in het Zeeuwse landschap, zoals het voormalige sluizencom- plex van Hansweert. foto Willem Mieras van onze verslaggever VLISSINGEN - Het lijkt mis schien alsof het Jaar van het industrieel Erfgoed onge merkt aan Zeeland voorbij gaat, maar dat is zeker niet waar. Een reeks van activitei ten staat op stapel, om te be ginnen tijdens het komende weekeinde - het Nationale Museum Weekend. In Middel burg, Vlissingen en Yerseke worden wandelingen georga niseerd langs overblijfselen van-het bedrijvige verleden. Ook de Dag van de Architec tuur in juni en de Open Monu mentendag in september zijn aan het industrieel erfgoed gewijd. Voor Zeeland ligt het zwaartepunt van het Jaar van het Industrieel Erfgoed in het najaar met een tentoonstel ling, een studiedag en een pu blicatie rond Zeeuwse scheepswerven. De doelstelling van het Jaar van het Industrieel Erfgoed is het rijke industriële verleden van Nederland onder de aan dacht te brengen. Over het al gemeen is de publieke waarde ring van industriële monu menten namelijk lager dan die voor kastelen, kerken of boer derijen. Het thema in Zeeland is 'Omgaan met water'. Pro vinciaal museumconsulent W. H. P Scholten daarover: „Onze provincie is moeilijk te vergelijken met Brabant met zijn textielindustrie of Lim burg met zijn mijnen. Het wa ter is hier heel bepalend ge weest." Scheepswerven Bij het organiseren van acti- veiten is aansluiting gezocht bij het werk van de Werkgroep Industriële Archeologie Zee land die zich al langer bezig houdt met scheepswerven in Zeeland. Half oktober, als in het Stedelijk Museum in Vlis singen een tentoonstelling over dit onderwerp begint, moet dat resulteren in een boek waarin de geschiedenis van de scheepswerven wordt we geschetst - van VOC-werven tot aan de huidige tijd - en waarin ook typische Zeeuwse geslachten van scheepsbou wers als de familie Meerman uit Arnemuiden en de familie Van Duyvendijk uit Tholen aan bod komen. De expositie duurt tot begin 1997. In no vember zal daaraan nog een studiedag worden gekoppeld. In Kapelle (S) wordt de Zeeuw se meestoof die zich daar be vindt voorzien van een ANWB- tekstpaneel. De wielrijders- bond biedt elke provincie zo'n paneel aan voor een typerend industrieel monument. Ko mende vrijdag verschijnt in Delft het boek '50 wandelin gen langs industrieel erfgoed' waarin drie Zeeuwse wande lingen zijn opgenomen - in Yerseke. Middelburg en Vlis singen. Tijdens het Museum Weekend kunnen de wande lingen voor het eerst worden gelopen. Op de Dag van de Architec tuur (29 juni) wordt ergens in Zeeland een mobiele tentoon stellingsbox geplaatst waarin ook het thema water wordt be licht. De aandacht gaat vooral uit naar bruggen, sluizen en gemalen. Tenslotte zullen tijdens de Open Monumentendag op 14 september de Zeeuwse Water schappen centraal staan. De gebouwen die zij beheren staan gewoonlijk niet open voor publiek, maar op die dag wordt een uitzondering ge maakt. Scholten hoopt dat de extra aandacht voor het industriële erfgoed leidt tot het behoud van meer panden, ook al zijn het officieel geen monumen ten. „Of als ze in ieder geval maar niet plotseling verdwe nen zijn, zelfs als de eigenaar ze wil slopen. Dergelijke objec ten zouden dan eerst nog goed kunnen worden gedocumen teerd en gefotografeerd. Want ze hebben wel een belangrijk deel van ons verleden be paald." van onze verslaggeefster OVEZANDE - Met de komst van Raymond van het Groenewoud naar Ovezande op 16 mei, gaat een oude wens van de Klomp pop-organisatie in vervulling. De Belgische zanger vormt de hoofdact tijdens de zestiende editie van het muziekfestival. Klomppop wordt net als in 1995 gecombineerd met het Ove- zandse Straatfestival op 19 mei. De nieuwe opzet van vorig jaar is goed bevallen. Klomppop ver huisde toen na veertien jaar van De Stenge in Heinkenszand naar een tent in Ovezande Ver der werd het Straatfestival na drie jaar afwezigheid weer uit de kast gehaald. Met die mix van muziek en theater wist het Ove- zandse jongerencentrum De Klomp weer een goed bezochte activiteit op poten te zetten. De organisatie draaide in tegenstel ling tot voorgaande jaren in 1995 slechts met een klein verlies. De festivaltent op het sportveld van Ovezande is donderdag 16 mei vanaf 12 uur open voor pu bliek. De Zeeuwse band In geval van Noot. die op Hemelvaarts dag ook zijn eerste cd-single uit brengt. bijt om 12.30 uur het spits af. Vervolgens komen om 13.30 uur de Arrogantjes aan bod. Deze tienkoppige soul-for- matie is begonnen als sessie band op het Schouwse Anywave- festival. Bintangs. Om 15 uur verschijnen The Pro digal Sons op het podium. Net als Raymond van het Groene woud. stond deze Nederlandse band al langer op het wensen- lijstje van Klomppop-program meur Ad Boonman. The Prodi gal Sons maken 'American roots rock' en zijn bekend van de single You still think' Na The Prodigal Sons is het om respectievelijk 17 en 18 uur tijd voor twee Zeeuwse bands: The Gain en Sure as Heil. Beiden wisten een plaats te veroveren in de finale van de Zeeuwse Belof- fotoR Kraaijeveld te. de provinciale evenknie van De Grote Prijs van Nederland. Reeds om 19.30 uur staat Ray mond van het Groenewoud met zijn Straffe Mannen op het po dium. De Belgische zanger speelt later op de dag ook nog op het afscheidsfeestje van voetbal ler Simon Tahamata. Van het Groenewoud is een dure act voor jongerencentrum De Klomp. „Maar ik ben ervan overtuigd dat zijn optreden heel wat extra mensen op de been brengt", zegt Boonman. De Belg wordt om 21.30 •uur op gevolgd door de Franse folkrock van Blankass. Boonman om schrijft deze muziek als 'Rowen Hèze. maar dan in 't Frans'. Hij verwacht veel van deze in Neder land nog tamelijk onbekende band. De Bintangs, 'de Neder landse Rolling Stones', sluiten hpt festival af. De oudste rock-/ rythm bluesband van Neder land viert dit jaar het 35-jarig be staan. „Iedereen die ouder is dan dertig, kent De Bintangs". zegt Boonman, „en aangezien wij een twintig-pluspubliek hebben, past dit er goed bij." Het programma voor het Straat festival is nog niet helemaal rond. Uit de al gecontracteerde acts blijkt echter duidelijk dat De Klomp ook dit jaar weer heeft gekozen voor veel humor en improvisatie. Zo komt een oude bekende van het Straatfes tival naar Ovezande: Lex Maes. Ook 'Wil de Wel' is weer van de partij, maar dan als één van de sullen in Toer of Doetjes. Verder kunpen bezoekers stuiten op de éénwieler van Frank Lee Mine of een voorstelling selecteren bij het interactieve straattheater van Tam Tam. De acts zijn van 13 tot 18 uur te vinden op het sportveld, de stra ten en pleinen van Ovezande Vanaf 17.15 zijn er bovendien weer muzikale optredens in en buiten de festivaltent. Daar tre den op: Blof, Allez Mama. Big Billy Baby's en Les Chou- choux. van onze verslaggever AMSTERDAM - Het veiling huis Sotheby's in Amsterdam veilt vandaag (dinsdag) een Ge zicht op de haven van Veere van de schilder Louis Apol. Het werk is uitgevoerd in olieverf op een doek van veertig bij der tig centimeter. De opbrengst wordt geschat op ongeveer drieëneenhalf- tot vijfeneneen- halfduizend gulden. Lodewijk Franciscus Hendrik Apol leefde van 1850 tot 1936. De Haagse schilder was een leerling van J. F. Hoppenbrouwers en P Stortenbeker. Hij schilderde bij voorkeur boslandschappen en landschappen in de winter. Uit de laatste categorie bevinden zich er twee in de collectie van het Zeeuws Museum in Middel burg. In 1880 maakte Apol een reis naar Spitsbergen - Nova Zembla - wat in zijn oeuvre goed is terug te zien. Zijn werk kwam voor op ten toonstellingen in Den Haag en Amsterdam sinds 1866. Op een expositie in Amsterdam haalde Apol in 1874 een zilveren medail le. in 1898 ontving hij in Barce lona een gouden medaille. Er wordt in Amsterdam nog een Zeeuws werk geveild: een ge zicht op Zoutelande door Ferdi nand Hart Nibbrig (1866-1915). Deze in Amsterdam geboren schilder woonde van 1900 tot 1911 een groot gedeelte van elk jaar in Zoutelande. Hij maakte deel uit van de kunstenaars groep die zich in het begin van de eeuw in Domburg verzamelde rond de schilder Jan Toorop. Hart Nibbrig nam ook deel aan de zomertentoonstellingen in Toorops Domburgse expositie zaaltje. De veiling - waarop onder meer ook werk van de schilder Floris Arntzenius Henriette Ronner, Eugène Boudin en Jozef Israels wordt verhandeld - in Sotheby's Amsterdam begint om 10.30 uur. Gezicht op de haven van Veere van A,ouis Apol. foto Sotheby's

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23