Fransen dreigen met boycot Alcoholverbod in Sint Maartensdijk Vluchtelingenstroom Libanon groeit W y 1 Philips verandert computerdatum voor jaar 2000 4 WEKEN PZCkrullëbaK M0DE96 Gimbrère Parlementariërs willen Nederland tot ander drugsbeleid dwingen Historische voertuigen centraal bij viering van 50 jaar Wegenwacht «.129.- VOOR 14,25 Vandaag nog mooi Zonnig met ivat sluierbewolking. De zuid- tot zuidwesten wind is zwak tot matig en neemt iets toe. Maximumtem peratuur tussen 14 en 16 graden. 239e jaargang no. 88 Dinsdag 16 april 1996 Losse nummers 1,60 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen SINT MAARTENSDIJK (GPD) - Tijdens het bezoek van ko ningin Beatrix aan Sint Maar tensdijk en Bergen op Zoom op koninginnedag is daar het drinken van alcohol op straat ten strengste verboden. Dat staat in de noodverordeningen die op 30 april in beide ge meenten van kracht is. Het is op koninginnedag ook verboden flessen of blikjes met alcoholhoudende dranken bij zich te hebben. Het alcoholver bod geldt niet voor mensen in cafés en op terrassen in Bergen op Zoom. In Sint Maartensdijk zijn de terrasjes tijdens Beatrix' be zoek gesloten. In een bijeen komst met de gemeente Tho- len hebben de kasteleins on langs te horen gekregen dat zij hun terras pas na half elf 's mor gens mogen inrichten. In de noodverordening is ook vast gelegd dat het geluid van de muziekinstallaties van de ho recabedrijven het niveau van achtergrondmuziek niet mag overschrijden „Te harde mu ziek werkt storend, en dat wil len we niet", licht gemeente woordvoerder P. Bakx toe Het alcoholverbod is volgens hem uit veiligheidsoverwegin gen ingesteld. ..Van mensen die de hele ochtend alcohol drin ken, kun je meer last verwach ten dan van mensen die niet dronken zijn." van onze correspondenten PARIJS/DEN HAAG - Een aan tal Franse parlementariërs roept op tot een boycot van Ne derlandse produkten. De boycot moet de Nederlandse regering dwingen haar drugsbeleid te wijzigen. Ruim 70 leden van de Nationale Assemblee en de Senaat plaat sten maandag hun handteke ning onder de oproep tot boycot. Of de actie effect zal sorteren, staat echter te bezien. Een van de initiatiefnemers, Jacques Myard van de regeren de ne-gaullistische RPR. ver klaarde dat 86 procent van de vorig jaar in Franrkijk in beslag genomen heroïne uit Nederland afkomstig was. Myard om schreef het drugsbeleid van de Nederlandse regering als „on verdraaglijk". Het cijfer van 86 procent wordt door experts met een korrel zou genomen. De Franse douane, zo zeggen zij, bewaakt de grens met de Benelux beter dan die met Spanje of Italië. Het bevreemdt daarom ook niet dat de meeste drugs in beslag worden geno men aan de grens met België. 'Den Haag' reageerde gisteren tamelijk gelaten op de actie van Ghanees meisje mag blijven DEN HAAG (ANP) - Het 12-jarige Ghanese meis je Vivian Nana Ama Taylor mag toch in Ne derland bij haar moeder blijven. Dat heeft staats secretaris Schmitz (Jus titie) besloten wegens „klemmende redenen van humanitaire aard". Dit blijkt uit het ant woord van Schmitz op Kamervragen van de PvdA-fractie. Uitzetting van het kind dreigde lange tijd. De Haagse basisschool waar het kind op zit. heeft daartegen actie ge voerd. Volgens Justitie kwam Vivian niet in aan merking voor gezinsher eniging in Nederland met haar moeder, onder andere omdat in Ghana voldoende opvang voor haar zou zijn. Justitie hechtte geen geloof aan het verhaal dat haar oma in Ghana was overleden. De PvdA-Kamerleden Van Nieuwenhoven, Van Oven en Apostolou von den dat op zich geen zwaarwegende reden ge zinshereniging van moe der en kind in Nederland te blokkeren. Franse parlementariërs. PvdA- woordvoerder Valk noemde het .jammer en vervelend dat ze blijkbaar een verkeerd beeld hebben van het Nederlandse drugsbeleid". Valk verwacht niet dat de actie verstrekkende gevolgen zal hebben voor de Ne derlandse economie. „Ik zie geen reden voor paniek." WD-woordvoerder Weisglas zei het triest te vinden dat een lid staat van de Europese Unie op roept tot een boycot van pro dukten van een andere lidstaat. Maar hij wil, evenals de buiten landspecialist van de PvdA wel in gesprek blijven met zijn Fran se collega's, omdat dat „de enige manier" is om tot een oplossing te komen. Splijtzwam Het ministerie van buitenlandse zaken onthield zich van een offi ciële verklaring. „We geven geen enkele reactie", aldus een woordvoerder. Het departement reageert normaliter alleen op of ficiële standpunten van buiten landse regeringen. Drugs hebben een splijtzwam tussen Frankrijk en Nederland gevormd sinds de gaullist Chi rac vorig jaar de presidentsver kiezingen won. Een partijgenoot van Chirac, Paul Masson, om schreef Nederland vorige maand als een „narco-staat". Premier Wim Kok zei daarop te vrezen dat het nooit meer goed zou ko men tussen hem en Chirac. Frankrijk heeft een groot drugs probleem. Het land heeft naar verhouding veel meer heroïne- verslaafden dan Nederland, en minder dan de helft van hen vindt zijn weg naar een kliniek. Niet alle aanhangers van Chirac lijken echter diens kruistocht te- Hubble ziet duizenden komeetachtige kluwens WASHINGTON (DPA) - De Amerikaans-Europese ruimte- tclescoop Hubble heeft een aan tal bijzondere waarnemingen gedaan. De telescoop kwam met schitterende beelden van bizar re „komeetachtige kluwens" die als gigantische gasforma- ties een zwakker wordende ster omgeven. Dit heeft het Amerikaanse ruim tevaartbureau NASA maandag gemeld. De objecten, die de vorm van kikkervisjes hebben, zijn waarschijnlijk ontstaan door de laatste explosies van een afstervende ster. Het gasvormige kopstuk is mini maal twee keer zo groot als ons complete zonnestelsel en is daarmee veel te groot om een ac tieve komeet te zijn. De zeldzame formaties staan in de Helix-nevel bij het sterren beeld Waterman. 450 lichtjaren bier vandaan. Libanese kinderen, opeengepakt op de achterbank, kijken door de vernielde achterruit van de auto waarmee ze weg worden gebracht uit Nabatiyeh. Gisteren lag deze Libanese plaats opnieuw onder zwaar Israëlisch artillerievuur. foto Patrick Baz/AFP TEL AVIV (GPD/RTR/DPA)) - Israël is bereid te luis teren naar diplomatieke initiatieven om het conflict in het grensgebied met Libanoif op te lossen. Maar het wil echte vrede en niet alleen maar een stuk pa pier, zei premier Shimon Peres gisteren. Hij voegde eraan toe dat er nog geen concrete vredesinitiatieven bestaan. Hij wees verantwoordelijkheid van zijn land voor de stroom vluchtelingen in Libanon af. De bevolking van nog eens veertien dorpen hebben gis teren van Israël het advies gekregen te vertrekken. Israels luchtmacht en artillerie bestookten maandag voor de vijfde achtereenvolgende dag doelen in Liba non in hun strijd tegen pro-Iraanse Hezbollah. Tot nu tot zijn daardoor in totaal 31 doden en 139 gewonden gevallen. Hezbollah vuurde gisteren opnieuw katjoes- ja-raketten af op Noord-Israel. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Acht Israëliërs werden in het zie kenhuis opgenomen, van wie vijf met een shock. Hez bollah heeft maandagavond de bevolking van alle ste den en dorpen langs Israels noordgrens met Libanon gewaarschuwd te vluchten voor nieuwe raketaanval- len. Ten noordoosten van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben Israëlische gevechtsvliegtuigen opnieuw een elektriciteitscentrale gebombeerd. In bepaalde gebie den kan daardoor wellicht maar vier uur stroom per dag worden geleverd, zo zei de Libanese minister van energie Hobeika maandagavond. Voor het eerst vielen straaljagers ook dorpen bij de Zuid-Libanese kustplaats Tyrus aan. Het overgrote deel van de kwart miljoen inwoners is al vertrokken. In totaal zijn volgens de Libanese regering al 400.000 mensen op de vlucht. In New York boog de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zich de afgelopen nacht over de crisis. Liba non eist „beëindiging van de Israëlische agressie, uit voering van VN-resolutie 425 (over Israëls terugtrek king uit Zuid-Libanon), en een veroordeling van de joodse staat", maar is zich ervan bewust dat een harde resolutie tegen Israël op een Amerikaans veto zal stui ten. Reactie Peres ontkende dat Israël verantwoordelijkheid draagt voor het lot van de bevolking van Zuid-Liba- non. die het de afgelopen dagen heeft verdreven. „Wij zijn niet de partij die het initiatief heeft genomen, wij zagen ons gedwongen te reageren. Het vluchtelingen probleem is niet door ons gecreëerd, maar door de dor pelingen zelf. Zij zijn het die de Hezbollah in hun mid den hebben geduld, zodat ze raketten konden lance ren." Peres sprak na een gesprek in Jeruzalem met de Britse minister van defensie Portillo, die hem vertelde dat Londen het Israëlische optreden tegen de Hezbollah niet als 'buiten proporties' beschouwt. De opmerking van de Franse premier Chirac die de reactie wel 'bui ten proportie' is. is in Jeruzalem slecht gevallen. De Jordaanse minister van buitenlandse zaken. Ab- delkarim Kabariti, en zijn Franse collega Herve de Charette. doen pogingen de partijen nader tot elkaar te brengen. De Charette heeft gisteravond in Israël met Peres gesproken. Amerika's ambassadeur in Tel Aviv. Martin Indyke, voerde gisteren overleg in het bureau van premier Pe res. Na afloop zei een woordvoerder van de ambassade dat er diplomatieke contacten gaande zijn zie ook pagina 2 DEN HAAG (ANP) - Prins Bern- hard en een stoet historische voertuigen stonden maandag centraal bij de viering in Den Haag van het 50-jarig jubileum van de Wegenwacht van de ANWB. De prins was met een gele heli kopter geland in de tuin van het ANWB-hoofdkantoor. Deze heli kopter is het nieuwe symbool van de ANWB-hulpverlening. Dagelijks vertrekt het toestel met het traumateam vanuit het VU-ziekenhuis in Amsterdam om slachtoffers van verkeerson gevallen en andere calamiteiten zo snel mogelijk hulp te bieden. Pech Op 15 april 1946 telde ons land slechts 30.000 auto's, maar zo kort na de oorlog was hun tech nische staat zo matig dat de ANWB-hulp zeer welkom was. Uit de pechstatistieken van de eerste anderhalf jaar blijkt dat de Wegenwacht maar liefst 33.000 keer te hulp werd geroe pen. Voorzitter P Nouwen van de ANWB benadrukte dat dit rela tief heel veel is. Het afgelopen jaar rukte de ANWB bij voor beeld 828.000 maal uit. piaar daar staat wel een wagenpark van bijna zes miljoen auto's te genover. Prins Bernhard (4e van links) op de eretribune ziet 'historische' Wegenwachters aan zich voor bijtrekken. foto Paul Stolk/ANP Rust in Liberia van korte duur In de Liberiaanse hoofdstad Monrovia is maandag de Bar- clay-kazerne onder zwaar vuur gekomen. Daarmee kwam een einde aan een korte periode van rust in de bloedige burgeroorlog. In de kazerne bevinden zich waarschijnlijk 20.000 strijders, burgers en C gegijzelden. w gen Wim Kok te volgen Michel Ghysel. een andere RPR-parle- mentariër. schreef twee weken geleden een genuanceerd rap port over het Nederlandse be leid. Daarin erkende hij dat dat beleid goede kanten had In een open brief aan het dag blad Le Figaro schreef Ghysel maandag dat zowel Nederland als Franrkijk hun drugsbeleid moeten wijzigen. Invasie België zou mislukken Nederland zou in een oorlog met België weinig kans hebben ge maakt. Dat zegt R Bijkerk, de man die ontdekte dat in 1919 in Nederland plannen bestonden bij de zuiderburen binnen te val len. Een inval moest de annexa tie van Zeeuws-Vlaan- deren en Limburg O voorkomen. I Kluivert Ajax heeft te kampen met een te genvaller. Patrick Kluivert moet de tweede wedstrijd missen te gen Panathinaikos in de halve finale van de Champions Lea gue. Op de training een dag na de wedstrijd tegen RKC ging hij doorzijn linkerknie. Gisteren bleek de blessure zo ernstig dat meereizen naar Athene zin loos ivas. Ajax verloor de eerste wedstrijd met "7 1-0. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 19. EINDHOVEN (ANP) - Philips vlooit wereldwijd zijn 200.000 computerbestanden door om de datumaanduiding te verande ren. Met deze inspanning wil het bedrijf voorkomen dat de software na de eeuwwisseling door een foutieve datuminstel ling op tilt slaat en zich een eeuw vergist. De „omnummering" kost het be drijf rond de 100 miljoen gulden, zo rekent B. Ramakers voor in het bedrijfsblad de Philips Koe rier. Hij is' commercieel direc teur van het dochterbedrijf dat de software moet opschonen. Om geheugenruimte te bespa ren noteren de computers het jaartal in de datum momenteel slechts in twee cijfers. De eeu waanduiding blijft achterwege: 1996 staat als 96 op de harde schijf. Tot aan 31 december 1999 24.00 uur werkt deze notering goed. Een seconde later leest de computer echter 00. zonder te weten of dit staat voor 1900 of voor 2000 De gevolgen daarvan zijn vol gens Philips catastrofaal: sala rissen worden niet meer uitbe taald. banktegoeden verande ren in schulden omdat de rente over een negatief aantal jaren wordt berekend, andere spaar ders krijgen plots en eeuw extra rente bijgeschreven. Mensen krijgen een negatieve leeftijd, elektriciteitscentrales vallen stil. aldus de opsomming in de Koerier. Wereldwijd kan de schade oplopen tot 750 miljard gulden Philips heeft een speciaal team van 25 deskundigen ingesteld om de systemen door te vlooien Advertentie VOORJAARS BLOUSES KORTE MOUW 100% LINNEN, DIVERSE KLEUREN fl. 149.-VOOR LANGE DELFT 16 MIDDELBURG en de chaos voor te blijven. Zij moeten ook andere bedrijven voldoende hulpmiddelen kun nen aanbieden om de software aan te passen. „Het merkwaar dige is echter dat bedrijven vaak nogal smalend doen over het probleem", zo is de ervaring van Philips. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1