Nieuwland op de bres voor polder Veiliger oversteek fietsers PZC Bandenbedrijf Tire Again weer voor de rechter Blue Spirit heeft jeugdkorps D66 Middelburg speelt op wensen van burgers in Horecabeleid in Terneuzen wordt strenger Bewoners wijk Griffioen I pikken huurverhoging niet zeeland 14 Wijkvereniging woedend op gemeente Middelburg Dij kwel wil studie naar opslagmethodes voor mosselschelpen UW VOORDEEL SLAGER DINSDAG 16 APRIL 1996 van onze verslaggever NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De wijkvereniging van Nieuw en Sint Joosland is furieus over de geringe landschappelijke waarde die de gemeente Mid delburg aan de Oud-Sint-Joos- landpolder toeschrijft. In het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied is de polder inge deeld in categorie 6, wat bete kent dat de oorspronkelijk structuur ervan vrijwel geheel zou zijn verdwenen. De wijk vereniging noemt dat 'een schandalig, stuitend, onwelge voeglijk en onbeschaamd voor stel'. In een brief aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad schrijft de wijkvereniging 'erg geschrokken' te zijn van de lage kwalificatie die de polder heeft gekregen. Zij is van mening dat de oorspronkelijke structuur juist bijna volledig intact is ge bleven. Zo is het dijkpatroon sinds de bedijking in 1631 niet gewijzigd, zodat het voormalige eiland Sint-Joosland nog steeds binnen zijn oorspronkelijke grenzen ligt. Volgens de wijkvereniging is de polder uniek in zijn soort. ,.In Zeeland zijn geen andere voor malige eilanden te vinden die hun oorspronkelijke aanzien zo gaaf hebben behouden tot op de huidige dag. De cultuur-histori sche waarde is daarom zeer groot", zo schrijft zij aan de frac tievoorzitters. Boerderijen MIDDELBURGALAKE - Voor de opslag van mosselschelpen moet een definitieve oplossing komen. In opdracht van de pro vincie dient een kundige instan tie het daarvoor noodzakelijke onderzoek te verrichten. A. J. Dijkwel. fractievoorzitter van D66 in provinciale staten, pre senteert dit initiatiefvoorstel naar aanleiding van de proble men rond de mosselloods van de firma Van Oeveren te Vlake. Voor het laten uitwerken van pen oplossing moet Middelburg naar schatting een half miljoen reserveren. Dijkwel wil het initiatiefvoorstel indienen samen met vertegen woordigers van andere fracties. Hij vindt dat de provincie ver plichtingen heeft tegenover de schelpdiersector. Die bedrijvig heid is immers in economisch opzicht belangrijk voor Zeeland. Er zou een oplossing moeten ko men voor de gehele sector, dus niet alleen voor de mosselloods van een medewerkster MIDDELBURG - De tragikome die van het Terneuzense bedrijf Tire Again bv beleefde maan dag een nieuwe aflevering voor de economische politierechter in Middelburg. De 51-jarige man uit Kuitaart, die zich de ontslagen procuratiehouder van het bedrijf noemt, moest zich verantwoorden voor ille gale opslag van banden bij een pluimveehouderij in Hoek. Een deel van de kippenstal was vol gepropt met oude banden. Op een terrein aan de Haarman- weg waren ook oude banden op gestapeld, evenals in een loods op het terrein, waar de banden- berg niet volgens voorschrift was opgeslagen. De verplichte looppaden van een meter breed ontbraken Het bedrijf had wel een vergunning om daar banden op te slaan, maar lapte de regels van de Wet Milieubeheer aan zijn laars. Het bedrijf vestigde zich in 1992 aan de Zevenaarhaven in Ter- neuzen. maar al snel bleek dat Tire Again geen bonafide zaak was. Er werden massa's versle ten banden naar Terneuzen ge bracht, maar van recycling kwam niets terecht. Voor het af voeren van de versleten banden betaalden de leveranciers een gulden per stuk. De directeur trok zich vorig jaar terug uit het bedrijf. De man uit Kuitaart verklaarde in septem ber op de zitting van de econo mische politierechter dat de bandenberg niet was inbegre- peri bij de overname. De afgetre den directeur hield bij hoog en laag vol dat dat wel het geval was. Het gevolg van deze ma noeuvre was dat de provincie met het probleem werd opge scheept. De banden zouden voor 1 december moeten zijn opge ruimd. maar voorlopig is het voorzitters op ..De Oud-Sint- Jooslandpolder verdient een ho gere kwalificatie, zodat bescher ming is gegarandeerd Agrarisch gebruik moet de hoofdbestem ming zijn." Industrie In een bezwaarschrift schrijft de wijkvereniging te vermoeden dat de lage inschaling van de polder te maken heeft met een mogelijke uitbreiding van het haven- en industriegebied Vlis- singen-Oost. ..Wij zullen de be volking van deze wezenlijke be dreiging op de hoogte stellen en betreuren het dat het gemeente bestuur over deze zaak tot nu toe er het zwijgen toe heeft ge daan. Deze teleurstelling volgt op het falend optreden in 1994 tegenover de dreigende varken sinvasie Met de laatste opmerking ver wijst de vereniging naar de plan nen voor twee grootschalige var kenshouderijen bij Nieuw- en Sint Joosland. waarvan een in de Oud-Sint-Jooslandpolder. De komst bleek mogelijk te zijn. doordat de gemeente niet op tijd haar bestemmingsplannen had dichtgetimmerd. De zaak ligt nu bij de Raad van State, die begin mei een uitspraak doet over de milieuvergunning. ..Deze kwestie heeft ons als vrij willigers honderden uren ge kost". schrijft de vereniging. ,,En we moeten nog maar afwachten hoe de Raad van State uiteinde lijk beslist. Weer zo'n gevecht is voor ons een nachtmerrie." De vereniging wijst er in de brief ook op dat de wegenstructuur is terug te voeren op de zeventien- de-eeuwse situatie. Een derde argument is dat van de acht boerderijen die er destijds zijn gebouwd nog zeven over zijn. waarvan zes op hun oorspronke lijke plaats. Eén ervan is opge nomen in de top honderd van Nederlandse monumenten. De wijkvereniging vindt het dan ook 'onbegrijpelijk' dat de pol der zo laag is gekwalificeerd. „Daarom vragen wij u dringend hier een stokje voor te steken", roept zij in haar brief de fractie- te Vlake. Dijkwel wijst erop dat al vele jaren wordt gesproken over de beste methode van op slaan. Hij betwijfelt of inpandige opslag, zoals bij Van Oeveren ge beurt. het definitieve antwoord is. De provincie moet een opdracht verstrekken aan bijvoorbeeld een universiteit, het innovatie centrum. de Hogeschool Zee land of een particulier bureau. Het is niet de bedoeling er een studie van te maken. De uitvoer ders dienen gericht te zoeken naar een oplossing. Dijkwel stelt voor de benodigde vijf ton dit voorjaar aan te merken als een 'niet te vermijden prioriteit'. Die suggestie zou in de commissie milieu al diverse malen zijn aan gedragen door nagenoeg alle fracties. Tevergeefs, aldus Dijk wel. Gedeputeerde ing A. M. Dek (CDA) wilde tot dusver im mers geen toezegging doen. eind van de soap-opera nog niet in zicht. „Ik heb niets meer met de bv te maken", zei de man uit Kuitaart voor de rechter Over de opslag in de kippenstal zei hij dat die maar voor een maand of drie. vier zou zijn. Hij meldde dat hij de schuur in samenwerking met de gemeente netjes had schoon gemaakt „Ik ben nog steeds niet officieel ontslagen door Tire Again" zei de man. ..ik heb nu een eigen bandenbedrijf." Officier van justitie mr. A. de Lange maakt zich zorgen over brandgevaar omdat op het ter rein vlak bij Broomchemie nog een miljoen banden liggen. „Het is levensgevaarlijk." zei De Lan ge. Er zijn geen brandgangen tussen de opgestapelde banden. Volgens de officier kan een brand in de bandenberg tot een milieuramp leiden, omdat de boel maanden lang kan blijven smeulen, waarbij gevaarlijke stoffen vrijkomen. De Lange stelde vast dat het geld dat met de oude banden is verdiend inmiddels weg is. „Me neer heeft geen geld en het be drijf ook niet", zei de officier, „en de overheid wordt met kosten van miljoenen guldens gecon fronteerd." Hij eiste tegen de bv 50.000 gulden voorwaardelijk en terugbetaling van de 14.127 gul den die de gemeente Terneuzen voor het opruimen heeft moeten betalen. Tegen de directeur eiste hij zes weken gevangenis, waar van vier weken voorwaardelijk. Economisch politierechter mr. M. Zomer week daarvan fors af. Zij veroordeelde de man tot vier weken gevangenis en terugbeta ling van de opruimkosten aan Terneuzen binnen een jaar en legde de bv een boete van 60.000 gulden waarvan de helft voor waardelijk op, De oversteekplaats voor fietsers ter hoogte van het Buitenhavenpad in Oost-Souburg wordt veiliger gemaakt. Hierdoor is de Berm weg deze week voor het verkeer afgesloten. foto Lex de Meester van onze verslaggever OOST-SOUBURG - De Bermweg in Oost-Souburg is deze week afgesloten voor doorgaand verkeer. Ter hoogte van het Buiten havenpad - het fietspad dat Vlissingen en Oost-Souburg met elkaar verbindt - wordt een veiligere oversteekplaats voor fiet sers gecreeerd. Auto's worden tijdelijk omgeleid via de Zwarte- zeestraat, Wittezecstraat en Zuiderzeestraat. Fietsers die de Bermweg willen oversteken naar het Buitenha venpad, vinden dat punt onveilig, aldus een medewerker van de gemeente Vlissingen. Bovendien zijn volgens hem bij de gemeen te Vlissingen in het verleden klachten binnengekomen over te hard rijdende auto's op de Bermweg. Daarom zijn toen snelheids- remmende plateaus en wegversmallingen aangelegd. De mid dengeleider voor fietsers is een laatste element in de aanpak van dit probleem. De middengeleider komt op een pjateau en is breed genoeg om fietsers in het midden te laten wachten. Het plateau dwingt au to's langzamer te rijden, wat de veiligheid vergroot. De Bermweg zal volgende week weer voor doorgaand verkeer open zijn. The Blue Spirit Cadets heet de Middelburgse formatie van het maandag opgerichte jeugdkorps. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Blue Spirit Drum Bugle Corps heeft nu ook een eigen jeugdkorps: The Blue Spirit Cadets. Het korps, dat al enkele malen heeft geoefend, is maandag of ficieel opgericht en telt al bij na 25 leden. De bedoeling van het jeugdkorps is onder meer dat de overstap naar het grote A-korps soepeler verloopt. Mede dankzij de jaarlijkse le denwerfacties is het aantal jonge leden bij Blue Spirit de afgelopen tijd aanzienlijk ge groeid Zij hebben vaak een opleidingsperiode van drie a vier jaar nodig voordat ze goed genoeg zijn om in het A-korps te kunnen meespelen. Bij het jeugdkorps is de oplei dingsperiode aanzienlijk kor ter. Ook kunnen de repetities worden aangepast aan het ni veau van de jeugdige leden. Bovendien ontstaat er dankzij de oprichting van The Blue Spirits Cadets een kweekvij ver voor het volwassen korps, zodat jeugdige leden op een gegeven moment zonder veel moeite kunnen overstappen. Het jeugdkorps bestaat uit drie onderdelen: een blazers sectie, een slagwerksectie en een showdansgroep. Vooral het slagwerk is in trek. Bijna alle jonge leden hebben zich daar nu op gestort. Voor de blazers zijn maar enkele be langstellenden en de show dansgroep moet nog worden samengesteld. „Het is nog wat ongelijk verdeeld", zegt M. Matthijsse, voorzitter van Blue Spirit. „Het slagwerk is wel heel populair." Instructeurs Voor het jeugdkorps zijn apar te instructeurs aangetrokken. Zij studeren niet alleen de mu ziek in, maar helpen de kinde ren die zich aanmelden ook bij het leren bespelen van een in strument. Ervaring met mu ziek is dan ook geen vereiste om lid te kunnen worden en de vereniging stelt zelf instru menten beschikbaar. The Blue Spirit Cadets repeteren elke vrijdagavond van 18.30 tot 19.30 uur in de gymzaal aan de La Palmastraat in Middel burg. Het eerste jaar moet een op- bouwjaar voor het jeugdkorps worden. „We proberen eerst een volwaardig korps samen te stellen met zo'n veertig le den", zegt voorzitter Matthijs se. „Dat willen we eerst van de grond tillen. De kinderen moe ten muziek leren spelen en le ren samen te spelen. Ik hoop dat ze volgend jaar met Konin ginnedag voor het eerst de straat op kunnen." van onze verslaggever MIDDELBURG - Ruim negen tig bewoners van de Middel burgse wijk Griffioen 1 hebben bezwaar aangetekend tegen de aangekondigde huurverhoging van vijf procent. Een delegatie van vier bewoners overhandig de de bezwaarschriften maan dagmiddag aan directeur J. P. Onderdijk van de Woningbouw vereniging Middelburg. De huurders vinden een huurver hoging van vijf procent te hoog voor het wooncomfort van hun woningen. „De Griffioen 1 was vroeger de trots van Middelburg. Nu ver paupert onze wijk", lichtte B. Willeboordse de actie toe. De 46 jaar oude huizen kampen vol gens de bewoners met ernstig achterstallig onderhoud, zoals ver/akte gevels, gescheurde mu ren, niet sluitende ramen en ver rotte kozijnen Bovendien zou den de houten vloeren onvol doende geïsoleerd zijn en zou de groenvoorziening in de wijk te wensen overlaten Door een stijging van de huur prijs met vijf procent zouden veel mensen 860 gulden moeten betalen. Dat is volgens hen niet meer op te brengen. De mini male huurverhoging van 2.8 pro cent zou nog wel acceptabel zijn. Onderdijk legde de bewoners haarfijn uit waarom sommige huren meer in prijs stijgen dan andere „Onze primaire taak is goedkope woningen te verhu ren. Die huren liggen onder het gemiddelde Dat betekent dus dat anderen meer dan het ge middelde moeten betalen. Dat geld moet ergens vandaan ko men." Probleem is dat de overheid de subsidiekraan voor volkshuis vesting ver heeft dichtgedraaid, aldus Onderdijk „Enkele jaren geleden kreeg ik nog tien mil joen. vorig jaar drie ton. Waar rppet ik dat geld vandaan ha len?" Hij ging daarom ook dieper in op hel lange-termijnbeleid van de woningbouwvereniging. „An dere woningbouwverenigingen verhogen de huren gemiddeld sterker dan wij om eerder uit de problemen te zijn. Wij doen het langzamer, omdat ik hoop op gunstige ontwikkelingen. We willen bijvoorbeeld driehonderd woningen verkopen. Dat levert ook geld op." „Dat neemt niet weg dat mensen van onze verslaggever MIDDELBURG - D66 in Middel burg wil weten welke oplossin gen burgers, verenigingen en in stellingen in Middelburg heb ben voor problemen waar de stad mee kampt. De partij bena dert hen schriftelijk en telefo nisch om de wensen en zorgen in kaart te brengen. Tips worden gebruikt bij de vaststelling van het verkiezingsprogramma van D66 voor de verkiezingen in no vember van dit jaar. De demo craten leggen hun oor ook te luisteren in Arnemuiden, dat na de herindeling op 1 januari 1997 bij Middelburg hoort. „Onder de bevolking leven goede ideeën om problemen op te lossen", legt D66-fractievoor- zitter Leo de Kraker uit. „Reik ons die aan en we kunnen Mid delburg tot een nog fijnere plek maken om te wonen, te werken en te recreëren. We willen de burgers zinvol lateri meeden ken." D66 neemt concrete suggesties op in het concept-verkiezings programma, dat op 19 juni defi nitief wordt vastgesteld door de partijleden. Die moeten volgens De Kraker bezien of de tips pas sen in het brede beleidskader van Democraten 66. „Want we hebben natuurlijk wel onze ei gen uitgangspunten en idealen." Volgens De Kraker sluiten tips die tot nu toe zijn binnengt komen daar echter goed op aai „In Arnemuiden hoorden we da; mensen graag een directe aas sluiting op de A58 willen, zodj ze niet meer via Nieuw- en Sin Joosland hoeven. Van Middel burgers hoorden we het idee® de kiosk op het Molenwater ft verplaatsen naar de Markt." Het idee om het verkiezingsp» gramma mede samen te stelle, op basis van tips van burgers, ft volgens De Kraker niet geboret uit populisme. „Ik denk niet da; we hiermee zijn verzekerd vai stemmen. Mensen laten zidi niet alleen leiden door concreft dingen op lokaal niveau. De lat delijke politiek werkt altijd dooi in gemeentelijke verkiezing® Bovendien worden mensen aai getrokken door bijvoorbeeld hel liberalisme of socialisme a stemmen dan op de VVD of 4 PvdA." D66 wil de komende weken zes- tot zevenhonderd mensen bi- naderen. Als blijkt dat de bevci king heel anders over bepaald* zaken denkt dan de partij. 1® het betekenen dat D66 s punten heroverweegt of herziet. De Kraker: „De maai schappij en de politiek veranda ren. Dan kan het wel eens gebet- ren dat je je moet aanpassen." van onze verslaggever TERNEUZEN - Het horecabe leid in Terneuzen wordt aange scherpt. Burgemeester en wet houders willen meer mogelijk heid in handen hebben om stu rend te kunnen optreden bij het toekennen of wijzigen van de bestemming op panden. Binnen dat kader wordt tevens beke ken of het juridisch en finan cieel haalbaar is etablissemen ten op te kopen waarvan be kend is dat er in (hard) drugs wordt gehandeld, met als doel ze uit het horeca-bestand te be stemmen. In eerste instantie is het b en w te doen om de variëteit in ver schillende horeca-gelegenheden te bewaken en te versterken. „De lichte en de zwaardere za ken" zoals wethouder K. van der Hoofd (WD) ze omschrijft. „Ik bedoel dan bijvoorbeeld een restaurant of een echt café. Bin nen die twee disciplines zie je verschrikkelijk veel varianten. Wij willen daar graag wat meer sturing aan geven. Zorgen dat de kwaliteit van het aanbod van etablissementen voldoende is. Veel gemengde horeca in één ge bied. Regulerend optreden." Van der Hoofd verwacht dat het college nog voor de zomervakan tie een beleidswijziging kan voorleggen aan de raad. Dat moment zal tevens gelden als vertrekpunt voor de intro ductie van een nieuw wapen te gen de overlast vanuit drug spanden. B en w laten onderzoe ken of het juridisch mogelijk is beperkte horecabestemmingen af te geven. De speciale aan dacht gaat daarbij uit naar het gebied rond de Korte Kerk straat, de Westkolkstraat en de Walstraat. Bij sluiting van een pand vervalt volgens dat pk automatisch de bestemming a krijgt de gemeente - india noodzakelijk - de mogelijkheü het pand voor andere doelein den op te kopen. De financiële kant van het va haal zal evenwel voor een be langrijk deel bepalen of politie! Terneuzen van zins is een derge lijke methodiek in te voeren, ei kent de wethouder. Voor de koop van een horeca-pand moe; namelijk al snel vier ton worden neergelegd. En volgens deze be nadering zou een bestemmings wijziging zeker in drie gevalla gewenst zijn. Precair „Wanneer de raad straks mocli besluiten met het nieuwe hort cabeleid in zee te gaan. pas dan gaan we ons daadwerkelijk bt zig houden met de discussie ove eventuele aankoop van minde gewenste panden." De kwesti ligt volgens Van der Hoofd noga ^6] precair. Temeer omdat het nor onzeker is of en hoe de sterk re gulerende aanpak juridisch kar worden ingedekt. „Maar het op zeker een denkrichting die ït straks voorzichtig gaan formule ren en aan de raad zullen voor leggen." Co Va Rommelmarkt - In verband met het vijfenzeventigjarig be staan houdt muziekverenigia Veere's Genoegen zaterdag 2E april een rommelmarkt op hei Oranjeplein in Veere. Naast et gebruikelijke verkoop van twff dehands spullen, zelfgemaakte poppenkleren en planten spelen voor jong en oud en wor den er gezichten geschminkt. De rommelmarkt begint om 9.ft uur. 3.0 kijken naar hun eigen situatie", wierp Willeboordse tegen. „Er kan verschil zitten tussen wat u een redelijke huurverhoging vindt en wat ik redelijk vind", er kende Onderdijk. „Daarover moeten we onderhandelen." Dat gebeurt nadat hij deze week wordt geïnformeerd over de exacte staat waarin de huizen in de Griffioen 1 verkeren. In die tijd maken de bewoners even eens een inventarisatie van de gebreken per woning. WIJ VERKOPEN UITSLUITEND VLEES VAN EIGEN SLACHT. DEZE WEEK 1 kg verse kipfilet9,90 bij besteding van 25,- of een veelvoud hiervan een slagersrookworst voor 10 cent. 4 kg kipkarbonade9,90 1 kg varkensschnitzels12,90 1 kg spare ribs 5,90 1 kg runderriblappen12,90 1 kg verse kalkoenfilet13.90 2 kg kippebouten7.50 1 kg verse kipfilet11.90 1 kg rundergehakt 6.90 1 kg gemengd gehaki 4.99 1 kg runderbiefstuk 16.90 1 kg runderbaklappen 14.90 1 kg haas- ribkarbonade990 1 kg magere hamlappen 10.90 1 kg hamfneandeau 1190 1 kg magere varkensrollade6.90 1 kg gepaneerde schnitzels12,90 1 kg lamsbout10,90 2 kg drumsticks8.90 1 kg rundersaucijzen.....6,90 1 kg paardenbiefstuk14,90 Wij zijn geopend op woensdag, donderdag en vrijdag 9.00 uur -17.00 uur. Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74,0118-463091Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16