Het bleef bij een papieren oorlog Wij worden nimmer Belgen zeeland dinsdag 16 april 1996 12 Vorstin krijgt toren in St. Maartensdijk Beatrix wacht een volo programma bij haar ?i bezoek aan Tholen ai De Belgische uitbreidingsdrift na de Eerste Wereld oorlog ten koste van Zeeuws-Vlaanderen en Limburg is bekend. Maar dat Nederland een militair plan had klaarliggen om bij serieuze zuidelijke dreiging zélf aan te vallen, bleef ruim driekwart eeuw verborgen. Totdat de Veenendaalse historicus Rein Bijkerk de hand op een briefwisseling tussen twee generaals legde. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Ko ningin Beatrix kan 30 april tij dens haar bezoek aan Sint Maartensdijk haar eigen toren aanschouwen. Docenten van het Schelde College trekken het negen meter hoge gevaarte op uit steigermateriaal. Sint Maar tensdijk is de aangewezen plaats voor een Beatrixtoren. die op de landkaart een gelijk zijdige driehoek vormt met de torens voor Juliana in Apel doorn en Wilhelmina in Valken burg. De school hoopt dat het demontabele bouwwerk de ge meente of plaatselijke onderne mers aanspoort een pernamen- te toren voor Beatrix op te rich ten. Voor een symbolische weergave van de koninklijke trits ontbrak nog een toren voor de vorstin. Het Schelde College voor voor bereidend beroepsonderwijs en mavo pakte dat idee op. De uit steigerpalen en -schoren op te bouwen toren verrijst op het grasveld voor de school, vlakbij de provinciale weg langs het dorp. Het bouwwerk wordt het middelpunt van een spel waar- aan^dertig leerlingen van het Schelde College op 30 april mee doen. Via een circuit moeten# stukken van een hoed afleveren die naar boven worden getakeld. De polyester onderdelen worden in de nok in elkaar gezet en ver men dan een torenhoed. Geen risico's Voor hun eigen veiligheid mei- ten leerlingen op de grond bit ven. De school kan en mag ge* risico's nemen. Alleen volwasse nen mogen naar boven klaute ren om de hoed in elkaar te knut selen. ..Dat is nu eenmaal voor schrift", zegt docent techniek J. B. te Kulve. Leerlingen kun nen de vijf docenten wel hand en spandiensten verlenen. ..Op die manier leren ze ook, eens h« je steigers opbouwt en wat bij voorbeeld een schoor is en welft functie die heeft In feite een situatie." Bedoeling is de toren aan te kleden met doek of zeilen De tijdelijke toren - hij wordt ml Koninginnedag afgebroken - wordt omringd door strandtafe relen. Thoolse campings organi seren er water- en strandspel- letjes. zorgen voor strandtent en zetten een surfsimulatorneer Als de wind meewerkt, zal erofls rijkelijk worden gevliegerd van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Ko ningin Beatrix krijgt het 30 april druk in Sint Maartens dijk. Een krap uur heeft ze om het overgrote deel van het dorp door te wandelen, met bewo ners te spreken, spelen en an dere activiteiten te bekijken en cadeaus in ontvangst te nemen. Uitgewuifd door schoolkinde ren uit alle Thoolse kernen ver trekt ze om 11 uur naar Bergen op Zoom. Het bezoek begint om 10 uur met de ontvangst van de koningin en haar gevolg in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. Voor het monument stelt burgemeester H. A. van der Munnik zijn wet houders. de gemeentesecretaris en enkele leden van Evenemen- tenComité Smalstad voor aan Hare Majesteit. De vorstin krijgt vervolgens bloemen van Jaap Bosman en Stephanie Durieux. die beiden 31 januari 1988 zijn geboren. Na een welkomstwoord van de burgemeester zingen 550 Thool se scholiertjes voor de koningin. Dat gebeurt onder begeleiding van muziekvereniging Euterpe Aan het eind van deze ouverture kan de koninklijke wandeling door het dorp beginnen. Het ta fereel Hofleven op de Markt is het eerste schouwspel. Het stelt de binnenplaats voor van een verloren gegaan kasteel in Sint Maartensdijk, dat in de 17e en 18e eeuw aan de Oranjes toebe hoorde. Speciaal voor de konin gin zullen Jacoba van Beieren en Franck van Borsele zich op nieuw in de echt verbinden. Een paar passen verder wordt de stadsschool, die er al in 1457 was. tot leven gewekt. Uitgebeeld wordt het schoolleven anno 1900, dus kostuums uit groot moeders tijd. bankjes en het be kende Aap-Noot,-Mies-tableau. Op het schoolplein hoepelen, knikkeren en tollen kinderen. Andere spelletjes, waarbij wordt geknipoogd naar het verleden, zijn te zien op een steenworp af stand zoals het 'oogstspel' en ook 'koninklijke' spelletjes met appeltjes van oranje en kroon tjes. Op weg naar de hoek Noord- poort/Westvest schrijdt de vor stin over het gemeentelijke logo 'Tholen, daar kun je niet om heen'. dat door een plaatselijk interieurbedrijf uit marmoleum is gesneden. Gehandicapten Vervolgens demonstreren ver standelijk gehandicapten uit de hele gemeente activiteiten (spel letjes. handvaardigheid) die ze op soosavonden beoefenen. Te gelijkertijd musiceert de ko ninklijke fanfare Accelerando, die is versterkt met zes gehandi capten op slagwerk. De stoet trekt daarna verder noord waarts om historische en moder ne methoden van bedijken te be kijken. Ook de landbouw komt aan bod. Schoolkinderen schil deren de bedrijfstak in spel vorm. variërend van het rapen der piepers tot het veilen ervan. Bij het Schelde College kan de ntii koningin een Beatrixtoren aai- schouwen. die is opgetrokks uit steigermateriaal. Leerlinge van de school moeten via ee spelcircuit onderdelen voor ee hoed aandragen, die de tore uiteindelijk dient te tooien. He gevaarte wordt omringd door een beeld van recreatie, da! wordt geschetst door waterspé- letjes. strandtenten en een suif simulator. Via de Parallelver stapt het gezelschap naar d» Beatrixstraat. volgens de orga nisatie een prima plaats om df vorstin toe te zwaaien. Op dringen van bewoners, die deko ningin opwachten, heet df straat per 30 april officieel ningin Beatrixstraat. De jeugdbrandweer laat bij de Oostsingel zien hoe toekomstige brandbestrijders worden opgt leid. Zij krijgen daarbij steun van schoolkinderen. Op dezelfde plek passeert de koningin een kabouterstad, die leidsters peuters van de peuterspeelzaal 't Hummeltje hebben gebouwd. Ook de herindeling van 1970 blijft niet onbesproken. In het plantsoen aan de Oostsingel moeten negen mozaïeken de verbintenis van negen woonker nen symboliseren. Elk mozaïek toont een voor het betreffende dorp kenmerkend tafereel. Als materiaal worden landbouw-en visserijproducten gebruikt. Groot koor Vervolgens wordt de koningin opnieuw toegezongen, ditmaal door een 240 stemmen koor dat is samengesteld uit le den van bijna alle Thoolse zang verenigingen. Concordia uil Tholen zorgt voor de muzikale begeleiding. Het repertoire oir vat een potpourri van Neder landse volksliederen onder de welluidende titel 'Hoezee'. Uiter aard ontbreken kinderspelen niet. Die staan 30 april in het te ken van internationale banden De Amerikaanse president F. Roosevelt komt uit Oud-Vosse- meer en de huidige vice-presi dent van Zuid-Afrika. mr F. de Klerk, uit het stadje Tholen. Verder onderhoudt de gemeente sinds 1994 een samenwerkings- en vriendschapsband met hei Poolse Itawa. Via de opgeknapte trap aan de Zuidsingel wandelt het vorste lijk gezelschap naar de Molen dijk. waar de koninklijke wacht voor het vertrek naar Ber gen op Zoom. Een 'wave' van schoolkinderen moet rond 11 uur het afscheid van koningin Beatrix luister bijzetten, zuidzijde van de rotonde bn Scherpenisse is een uitgelezen plek om de vorstin te groeten, omdat de bus daar bijna stap voets passeert. Dat gebeurt ook in de Stoofstraat in Poortvliet Opstellen aan de zuidkant, de vorstin zit aan de rechterkanr van de bus. Via een feestelijk versierde Thoolse brug verlaat zij de gemeente om rond 1135 uur in Bergen op Zoom te arrive ren. waar haar een even uitge breid programma wacht, blijft tot 13 uur in de Westbis- bantse stad. werkten veel samen. De Nederlandse militairen beseften goed dat de Nederlandse positie niet rooskleurig was. De zuidgrens was moeilijk te verdedigen. Nederland was neutraal gebleven in de oorlog en verschafte de Duitse keizer onderdak Dat alles had kwaad bloed gezet. Nederland lag slecht. Het is militaire logica om dan te denken: 'Als men mij in een hoek drukt, dan moet ik actie ondernemen om een daad te stellen'. Ik denk dat ze een verrassende actie wilden uitvoeren waardoor ze een stukje Belgie zouden verkrijgen. Dat zou dan kunnen dienen om mee te onderhandelen als de Belgen een stuk van Limburg zouden hebben veroverd. Maar dat is mijn speculatie." Bijkerk vraagt zich af of het offensief veel succes zou hebben gehad. De zuiderburen waren, zelfs zonder Franse hulp. veel sterker dan Nederland. „Belgie had mensen die geoefend waren in oorlogshandelingen. Ook materieel stonden zij er beter voor: meer en betere vliegtuigen. Bovendien bezat Belgie tanks en Nederland niet. Het Nederlandse leger was talrijk. 450.000 manschappen, maar relatief zwak bewapend. En het had geen oorlogservaring Het aanvalsplan van Pop en Burger bestond uit mobilisatie van drie divisies van het veldleger en de cavalerie-bngade. ..Ik taxeer dat er dan zo n 75 tot 100 000 man Belgie had binnen moeten trekken De rest moest achterblijven om Nederland te verdedigen." Chaos De militaire top in Nederland kampte na de Eerste Wereldoorlog niet alleen met snode zuidelijke plannen. „Duitsland was een chaos na de oorlog. Men was hier bang voor gewapende bendes die de grenzen zouden overtrekken. En dan was er nog de mislukte revolutie van Troelstra. in 1918. Mogelijk kwam er een nieuwe poging. Er werden plannen gemaakt over hoe te handelen in opstandige woonwijken. Het Belgische vraagstuk was dus niet het enige probleem voor de militairen." Of dit aanvalsplan wel uniek is. weet Bijkerk niet. „Er zijn veel archiefstukken verloren gegaan in de nadagen van 1940. De spanning rondom de Nederlandse gebieden dateerde al van het najaar 1918. Het aanvalsplan van najaar 1919. Het zou logisch zijn als er eerder plannen zijn geweest. Maar dat is niet te achterhalen. Wellicht zit er in andere archieven nog informatie. Acht. het is leuk als onderzoeker zo n plan te ontdekken. Aan de andere kant is het gewoon de taak van een generale staf om een analyse van risico's te maken en daarop te reageren." In verband met het bezoek van koningin Beatrix aan Sint Maat tensdijk wordt deze vervallen trap naar de Molendijk verv door een splinternieuwe. foto Willem Miers uit: toer van onze verslaggeefster Lianne Sleutjes Nederlandse generaal of zo. het was echt een plan dat tot in de hoogste militaire regionen bekend was Er moesten bijvoorbeeld kaarten komen van België Ook de minister van Defensie Altïng von Geusau was op de hoogte „Van hem is de uitspraak 'We zullen ons niet als een schaap van zijn vacht laten ontdoen'.'" Het bleef echter bij een offensief op papier. „Nederland heeft niet gemobiliseerd. Kleine kans Het aanvalsplan dateert van september-oktober 1919. „In het voorjaar van 1919 was al duidelijk geworden dat de grote mogendheden niet zo veel voelden voor de annexatieplannen van Belgie. Achteraf weten we dat de kans klein was. Maar achteraf is het altijd gemakkelijk praten. Het was toen lastig om te taxeren wat de Fransen zouden doen. Frankrijk en België Op 3 juni 1919 werd in Den Haag massaal betoogd tegen de annexatieplannen van Belgie. Het is er nooit van gekomen. Van de eerste echte Nederlands-Bel gische oorlog. Nee, de wordingsge schiedenis van de Staat der Neder landen staat bol van de krijgshande lingen. Oorlogen tegen de Fransen, de Spanjaarden, de Duitsers en de En gelsen, ja, maar tegen de Belgen, nee. De enige keer dat Nederlandse troe pen tussen Antwerpen en Brussel marcheerden was in de vroege jaren '30 van de vorige eeuw toen de'Zuid- Nederlanders zich liever Belg wilden noemen en niets meer met Oranje vorst Willem en de zijnen te maken wilden hebben. De tiendaagse veld tocht bracht de opstandige Zuid-Ne derlanders niet terug in het gareel. Integendeel, met Engelse. Franse en Duitse steun werd in Wenen de zelf standige staat Belgie uitgevonden. Belgen en Nederlanders leefden na 1839 als goede buren naast elkaar. Tot eind 1918. Belgie had met moeite de Eerste Wereldoorlog doorstaan. Het land lag in duigen. Aan de oevers van de IJzer en in de loopgraven bij Veurne hadden duizenden jongelin gen het leven gelaten. De Belgen eis ten in januari 1919 tijdens de vredes conferentie in Versailles compensatie voor het geleden oorlogsleed in de vorm van herstelbetalingen én terri torium-uitbreidingen. Zeeuws-Vlaan deren en Limburg moesten Belgisch grondgebied worden. Simpelweg, om dat een Belgie mei natuurlijke gren zen (de Westerschelde en Maasi beter te verdedigen zou zyn bij nieuwe aan vallen. Daarnaast vonden de Belgen het maar niets dat de Nederlanders de scheepvaart op de Westerschelde aan banden konden leggen, omdat zij ook de strategische zuidoever i Zeeuws- Vlaanderen i in bezit hadden. Dat moest en zou veranderen, meenden onze Zuiderburen Niet buitenissig De Belgische vertegenwoordigers vonden hun eis om delen van Neder land te annexeren helemaal niet bui tenissig. In het tijdschrift 'XXe siëcle' van januari 1919 schreven ze over hun claim "Annexatie heel dit niet. want wij verwachten de oplossing van het gezond verstand, de goede trouw en de rechtschapenheid van Neder land...' Klaarblijkelijk dachten de Nederlan ders er toen beduidend anders over. In Limburg, in Zeeland, maar ook elders in den lande werd de bevolking gemo biliseerd De Belgische eis sloeg ner gens op Anti-annexatiecomités rezen als paddestoelen de grond uit. Men kwam bijeen in zaaltjes, kerken en ge meentehuizen. Honderden gewone burgers hoorden hoe notabele heren, zoals het Tweede-Kamerlid Jonkheer De Muralt. nationalistische taal uit sloegen. „Wanneer men het (Zeeuws- In 1919 vonden de Zeeuwen en Limburgers elkaar in hun strijd tegen de annexatieplannen van Belgie. Op dit pamflet drukken een Axelse boerin en een Zuid- Limburgse mijnwerker elkaar de hand om hun gezamenlijke inzet tot uitdrukking te brengen. Enkele in klederdracht gestoken meisjes hadden een protest-pamflet op hun kleding vastgemaakt voor de juni-betoging in Den Haag. Vlaanderen) zou willen hebben, dan zou men het moeten komen halen", sprak De Muralt. De Terneuzense bur gemeester Huizinga bezigde soortge lijke taal en de Aardenburgse domi nee J. N. Pattist schreef zijn brochure 'Zeeuwsch-Vlaanderen Neder- landsch' ën het Zeeuws-Vlaamse volkslied 'Van d'Ee tot Hontenisse'. Het regende petities en telegrammen in Den Haag. De Zeeuwen en Limbur gers keerden zich en masse tegen de Belgische annexatiedrang. „Wij wor den nimmer Belgen, maar doen de leus gestand Oranje in het hart en niemands knecht, Zeeuwsch-Vlaan deren: Nederlandwerd er geschre ven en gezongen tijdens de vele bij eenkomsten in Kloosterzande. Axel, Terneuzen. Oostburg en elders. Wilhelmina De jeugdige koningin Wilhelmina liet de steunbetuigingen uit het verre ach terland niet zondermeer over zich heen komen. Op 5 maart wenste zij zelf het Nederlandsgetrouwe lands deel bezuiden de Westerschelde te be zoeken en dat deed ze ook. Maar op het moment dat zij voet aan wal zette in Walsoorden, werden op hoog mili tair niveau plannen uitgedokterd voor een Nederlandse inval in België De militair-historicus R Bijkerk ont dekte zeer onlangs in de archieven van de Generale Staf van het voorma lig ministerie van Oorlog dat de Ne derlandse krijgsheren in september 1919 een plan om Belgie aan te vallen ook daadwerkelijk klaar hadden lig gen. Dat de Nederlanders nooit de grens bij Wuustwezel zijn overgetrok ken is te danken geweest aan het uit eindelijke onderhandelingsresultaat dat in Versailles ten in later jaren in Saint-Germain. Trianon en Neulllyi werd overeengekomen tussen de Geallieerde mogendheden en du* van het nieuwe Duitsland en Oostennjk- Hongarije De Duitse troepen moes ten bij de ondertekening van de Vrede van Versailles in juni 1919 onmiddel lijk Belgie verlaten De Belgen kregen herstelbetalingen en de toenmalige wereldmachten erkenden de soeverei niteit van de kleine staal. De claim op Zeeuws-Vlaanderen en Limburg werd zondermeer verworpen, omdat de on derhandelaars meenden dat een neu traal land nooit de dupe mocht wor den van een oorlog waar dat land part noch deel aan had gehad. Feest In Zeeuws-Vlaanderen was het de hele zomer feest. Praalwagens reden door de dorpen, overal werden erebogen opgetrokken Fanfares bliezen het Wilhelmus en het Zeeuws-Vlaamse volkslied Het koper schetterde voor het laatst tijdens een anti-annexatie- bijeenkomst half september dat jaar in Den Haag. In de grote zaal van de Haagse dierentuin werd op die dag een motie aangenomen door de me nigte waarin hel vertrouwen werd uit gesproken dat de Nederlandse rege ring elke schending der grenzen met beslistheid zou blijven afwijzen Op het moment dat de motie werd uitge sproken. legden de krijgsheren de laatste hand aan een aanvalsplan, dat gelukkig nooit werd uitgevoerd De dreiging verdween, het plan belandde in de archieven. Maar goed ook. want hadden de Nederlanders de euvele moed gehad om toen het kleine Belgie binnen te vallen, dan hadden ze dat - gezien de krachts- en machtsverhou dingen toen - wellicht moeten bezu ren. Neerlands leger bestond uit matig ge trainde en slecht uitgeruste troepen, zoals A. M. de Jong in 1928 beschreef in zijn militaire roman 'Frank van We zels roemruchte jaren'. Het materieel dateerde uit de 19de eeuw en de cava lerie reed op paarden, die. omdat ze te mager waren, tijdens de karige oor logsjaren de gang naar het slachthuis niet hadden hoeven maken. Het Bel gische leger, weliswaar tussen 1914 en 1918 fors uitgedund, kon bogen op een goede uitrusting, veel oorlogservaring en zwaar modern materieel (en dan hebben we het niet over een paar nieuwe Fietsen maar over tanks en mo biel zwaar geschut) Tegen dat leger zouden die paar Nederlandse divisies weinig hebben kunnen klaar maken. Gelukkig maar dat de aanvalsplan nen de archiefkast ingingen en de eer ste echte Belgisch-Nederlandse oor log een papieren oorlog bleef. De correspondentie zat gewoon in het archief van de generale staf. in het niet optimaal geordende deel. In de map 'Belgie'. Het leuke is dat Nederland bereid was in het offensief te gaan. Limburg en Zeeuws-Vlaanderen zijn moeilijk te verdedigen. De militaire staf koos ervoor de troepen in Brabant te concentreren. Om Belgie als het ware te verrassen." zegt Bijkerk. Hij is bezig met een proefschrift over de Nederlandse derensie in de jaren twintig Zijn ontdekking over het aanvalsplan deed hij al een jaar geleden Ze werd pas afgelopen weekend gemeengoed na een radioprogramma van de VPRO. Belgie claimde na de Eerste Wereldoorlog Zeeuws-Vlaanderen en Limburg. Met die gebieden dacht de zuiderbuur beter het hoofd te kunnen bieden aan eventuele nieuwe buitenlandse agressie. „De Nederlandse militaire leiding moest natuurlijk over die moeilijkheden met de Belgen nadenken Daarover gaat de correspondentie tussen generaal Burger, de commandant van het veldleger, en generaal Pop. de waarnemend opperbevelhebber van de land- en zeemacht. In een brief staat dat Nederland met een snelle tegenactie zou reageren als we moeilijkheden kregen. Die actie betekent snelle mobilisatie en concentratie van het veldleger in Noord-Brabant,. Drie divisies en de cavalerie-brigade moesten daar dan naar toe. Vervolgens zou er een veldmars richting Brussel en Antwerpen komen. Nederland zou dat alleen doen als Belgie echt een greep zou doen naar die gebieden of dat serieus wilde gaan doen. Het was geen hobbyisme van een van onze verslaggever Conny van Gremberghe foto's Zeeuws Documentatiecentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14