Een auto is pittig duur Liefde op het eerste gezicht n PZC zeeland lezers schrijven Studiedag vrouwen, milieu en mobiliteit Provincie strijkt de plooien glad in de jeugdhulpverlening 396 DINSDAG 16 APRIL 1996 11 Man (73) gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Een 73-jarige Terneuzense automobilist is maandagmiddag met een hoofdwond naar streekziekenhuis De Honte in zijn woonplaats overgebracht, nadat hij een aan rijding had veroorzaakt in de Terneuzense Bellamystraat. De Terneuzenaar verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur en kwam in botsing met het voertuig van een 61- jarige plaatsgenoot, dat in tegengestelde richting reed De be stuurder van de tegenligger kwam met de schrik vrij; beide auto's raakten zwaar beschadigd. Motorrijders beroven jongen (16) VLISSINGEN - Een 16-jarige jongen uit Middelburg heeft maandag aangifte gedaan van een beroving. Op het Stations plein in Vlissingen hadden vier mannen hem zondagmiddag met een mes bedreigd en hem beroofd van zijn portemonnee met daarin honderd gulden. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval. Toen de jongen zondag rond half twee het NS- station in Vlissingen verliet, reden twee motoren met daarop vier mannen naar hem toe. Een van hen pakte de jongen beet en eiste geld. Toen de jongen zei dat hij geen geld bij zich had. werd hij ook door de andere mannen vastgepakt. De jongen werd bedreigd met een mes en zijn kleding werd doorzocht. Daarbij vonden de mannen de portemonnee. Het viertal gin gen er vervolgens op hun motoren teen witte en een rode» van door Castor beste jonge politiehond OUWERKERK - M T. de Looff uit Koudekerke heeft met zijn Mechelse herder Castor afgelopen weekeinde in Ouwerkerk een wedstrijd gewonnen voor ongecertifïceerde politiehonden in opleiding. De wedstrijd werd georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereni ging. Castor en zijn baasje sleepten 138 van de 150 te behalen punten in de wacht. C Schot uit Ouwerkerk werd met zijn Hol landse herder Castor tweede met 126.5 punten. Mevrouw A Kolenberg uit Rilland behaalde met haar Mechelse herder teef Senta 114.5 punten en werd derde. Hekkensluiter was de vierde combinatie. M van der Wielen uit Nieuwerkerk met de Mechel se herder Iwan, zij scoorden 106.5 punten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Diekstra René Diekstra opent zijn Denk- wijzer (PZC 6 april), waarin hij het besluit tot vernietiging van Britse runderen probeert te ver klaren uit irrationele (angst)mo- tieven, met de volgende uit spraak van de Duitse filosoof J. G. Fichte (1762-1814); ..Ik wil de meester van de natuur zijn, en zij moet mijn dienares zijn. Ik wil een met mijn kracht overeenko mende invloed op haar hebben, maar zij mag geen invloed op mij hebben". Ze 'vielen hem weer in' naar aanleiding van een uit spraak van minister Aartsen van Landbouw inzake de 'Gek- kekoeienziekte' Verder komt deze denker van het zogenoem de Duitse 'idealisme' niet meer aan de orde. Nog afgezien van het feit dat ge noemde uitspraak volledig uit zijn verband is getrokken, vraag ik mij zeer af wat dit alles te doen heeft met Fichte. Ik durf het ant woord wel te geven: helemaal niets! Het is hier niet de plaats om na der in te gaan op Fichtes omvat tende (theoretische en prakti sche) filosofie. Bovengenoemd citaat kan in ieder geval niet worden begrepen zonder zijn 'Wissenschaftslehre', waarin hij met name tracht de materiele wereld uit het subject (het 'Ik') te verklaren. Bovendien vereist een studie van zijn denken een gedegen kennis van het denken van Immanuel Kant 1724-1804). wiens 'Transzendentalphilosop- hie' hij op essentiele punten na der doordrenkt. Ik kan dan ook tot geen andere conclusie komen dan dat deze grote denker louter terwille van een 'pakkende opening' wordt gebruikt. Wellicht een leuk the ma voor een psychologische analyse in een volgende Denk- wijzer? Johann Gottlieb Fichte verdient beter... .4. van de Buuse Hugo de Grootlaan 43 Middelburg Vesting Centrum Middelburg 10,11 en 12. mei een vesting (PZC 12 april). Middelburg, toch al niet pu-* blieksvriendelijk met het hui dige verkeers- en parkeerbeleid, wordt van 10 tot en met 12 mei. als vesting helemaal afgesloten Natuurlijk is dit leuk voor een aantal publiciteitsgeile perso nen, veelal ambtenaren. Voor de^ lokale middenstand is dit een- ramp. Het kopend publiek zal Middelburg niet bezoeken. De burgemeester denkt er anders over. maar ja, zijn salaris gaat gewoon door met wat etentjes en feestjes. Een geldverslindend ge beuren voor de gemeenschap en een grote strop voor de Middel burgse middenstand. J. J. Laban Segeersstraal 10 Middelburg Wedstrijden brandweer in Oosterland OOSTERLAND - Oosterland is zaterdag 20 april gastheer van de provinciale brandweerwed- strijden voor de eerste klasse la ge druk. Twaalf teams zullen acte de pre sence geven op dit evenement dat om 7.00 uur begint bij de brandweerkazerne aan de Wil genstraat. Het programma ein digt met een koffietafel in dorps huis Oosterhof in Oosterland. Hierbij zal burgemeester G. Hokken van Duiveland de prij zen uitreiken. van onze verslaggever TERNEUZEN - Zeventig jaar geleden op 15 april 1926 gaven ze elkaar het ja woord in de katholieke kerk van Zuiddorpe. Natuurlijk was het platina-huwelijk reden tot groot feest voor de 93-jarige F. Vervaet en de 91- jarige I. Vervaet-Coppie- ters. Daarom was er in het Terneuzense verpleeghuis Ter Schorre koffie en gebak voor het echtpaar en de naaste familiekring. Ook burgemeester Van Rest (Sas van Gent) kwam het echt paarpersoonlijk feliciteren. Op de kermis raapte de heer Vervaet ooit alle moed bij een en vroeg de vrouw van zijn leven ten dans. En met succes want de vonk sloeg over. „Ik was meteen ver kocht. Echt liefde op het eer ste gezicht", vertelt zijn we derhelft. Na het huwelijk zijn ze in Westdorpe gaan wonen. Manlief zorgde dat er geld in het laatje kwam. Hij werkte m eerste instantie op het land bij de boeren. Later heeft hij twaalf jaar in de bierbrouwerij gewerkt, en ook nog eens twaalf jaar bij de Cehave in Zuiddorpe Mevrouw Vervaet schonk het leven aan twee kinderen, een dochter en een zoon. Naast het opvoeden van haar kroost had ze het druk met het huishouden. Niet al leen in haar eigen woning, ook bij anderen verdiende ze op die manier een centje bij Tegenwoordig woont de echtgenote in verzorgings huis 't Verlaet in Westdorpe. De heer Vervaet woont al enige jaren in het Terneu zense verpleeghuis Ter Schorre. liet echtpaar Vervaet-Coppieters vierde maandag zijn 70- jarige huwelijk. foto Peter Nicolai Jannie de Looff-de Wild: ...gezellig in de bus... foto Willem Mieras deur vroeg op slot. De laatste bus uit Goes naar Noord-Beve land gaat om kwart over acht, de laatste vanuit Middelburg om half negen. „Dat is niet te doen." „Voordeel voor mij is dan nog. dat mijn kinderen het huis uit zijn. Mijn man werkt ook over dag, in Rotterdam. Thuis wacht overdag niemand op mij. Vrou wen met schoolgaande kinderen zitten veel moeilijker. Zij of hun man moeten voor de kinderen op tijd thuis zijn. Ze moeten naar de muziekschool, naar zwem les." Verbeteringen worden wel door gevoerd. Het Noordbevelandse beltaxi-project is een goed voor beeld. In Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren rijdt de Streek- taxi. „Hoeveel kost die? Zes gul den voor de eerste zone, alle vol gende drie gulden Kats-Goes komt dan op 15 gulden. Dat is fors. voor mensen met alleen aow of een kleine beurs." Soms zijn het ogenschijnlijk kleine dingen die al 'winst' bete kenen. Een aansluitgarantie van bus op trein, bijvoorbeeld. Put tend uit eigen ervaring; „Mijn zoon kwam laatst met de trein naar huis. De trein had vertra ging, Bus weg in Goes. Hij kon gelukkig met iemand meerijden. Anders sta je daar." Of Jannie de Looff al die aanpas singen als openbaar vervoer-rei- ziger zal meemaken? Ze doet steeds vaker een beroep op haar vader, merkt ze. Dat houdt een keer op. „Maar een tweede auto? Als ik die neem. kom ik nooit meer in de streekbus terug." MIDDELBURG - Platform Zeeuwse Vrouwenraad wijdt vandaag, dinsdag, samen met Emancipatiebureau Zeeland een studiedag aan het thema vrouwen, milieu en mobiliteit. De bijeenkomst vindt plaats in de Stadsschouwburg van Middelburg, van 10.45 tot 15.30 uur. Centraal staat de vraag of het mogelijk is in het dunbevolkte Zeeland werk. gezin en eventueel andere activiteiten te com bineren zonder auto. Of zijn er nieuwe ideeën, waarbij de auto op stal kan blijven 0 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - „Goedemor gen mevrouw Loof. Zullen we u vandaag eens lekker gaan wassen? Mooi weer ééh. En je hoort de vogeltjes vrolijk flui ten. Het ruikt ook altijd zo lek ker rond deze tijd van het jaar, vind ik." De verpleegster ra telt maar door. Mevrouw Loof ligt er bij en kijkt er naar. Flar den tekst pijnigen haar linker oor, de betere kant. Ze begrijpt niets van die opgelaten juf frouw die zojuist haar kamer is komen binnenwandelen. Ze kent haar ook helemaal niet. „Wie is dat meisje! Wat zei ze nou? Is de wekker aan het sas sen? Die is niet helemaal lek ker hoor." Mevrouw Loof is doof. Of beter gezegd: bijzonder hardhorend. Zelf wil ze er nog niet zo aan. de dame op leeftijd. Dus voor haar beslist geen Philips-oorbel. Stel je voor zeg! Het maakt een gesprek er beslist niet makke lijker op. De patiënte is in dit geval een fictief voorbeeld. Maar van haar geval gaan er in de dagelijkse praktijk van zie kenhuizen. woonzorgcentra - en andere oorden waar veel ouderen komen - duizend in een dop. Zeeuws-Vlaanderen vergrijst. Extra aandacht voor speci fieke problemen van ouderen wordt juist daarom voor de ver zorgende sector steeds belang rijker. Doofheid is er daar één van. Maar ook jongeren slaan op dit gebied een aardige slag mee. Volgens de jongste gege vens verdubbelt het aantal vroeg-doven voor de eeuwisse- ling tot maar liefst twee mil joen. Het vruchtbare resultaat van walkman's, concerten en houseparty's. En aangezien communicatie hoofdzaak is bij een goede be handeling van patiënten, wordt het hoog tijd voor een ge richt beleid, vindt Esther de Vries-Baay. De in Hoek woon achtige verpleegster van het Ziekenhuis Zeeuws:Vlaande- ren verdiepte zich voor haar eindexamen A-verpleegkun dige in de wereld van de slech thorende patiënt. Al wat ze ontdekte was een groot gat. Lesmateriaal Logisch dus dat de Nederland se Vereniging voor Slechtho renden (NWS) haar onder zoeksscriptie dankbaar aan- van onze verslaggever MIDDELBURG - Het stre ven naar een heel Zeeland omspannend 'netwerk' waarin klanten voor de jeugdhulpverlening ade quaat worden opgevangen, ligt weer op koers. Het pro vinciebestuur probeert de vaart er in te houden door, waar nodig, plooien glad te strijken. Daartoe wordt dit jaar ruim een half miljoen gulden achter de hand ge houden. Dat geld is vrijge maakt door 'creatieF te jongleren met het extra rijksgeld voor 'intensive ring' van de jeugdhulp in Zeeland. De Zeeuwse staten gaan hiermee akkoord, zo bleek maandagmiddag tijdens een vergadering van de staten commissies voor welzijn en bestuurszaken. Het half mil joen zal vooral worden ge bruikt voor het verbeteren van de toegang tot de jeugd hulp, en om zo veel mogelijk jeugdigen of opvoeders te helpen nog voordat ze ern stig in de knel komen. Struikelblok Een groot struikelblok voor de 'netwerkvorming', on enigheid over de financie ring van het Jongeren Ad vies Informatie Bureau 'JAIB). is nu uit de weg ge ruimd. Aanvankelijk wees het provinciebestuur iedere toekomstige verantwoorde lijkheid voor de financiering van het JAIB van de hand. Argument.: het JAIB is een basisvoorziening, en daar voor behoren de gemeente besturen geld op tafel te leg gen. Maar het provinciebe stuur wil nu alsnog meebeta len, in ieder geval gedurende een proefperiode. De JAIB-hulpwinkels krij gen een cruciale rol bij de eerste opvang van hulpzoe kende jeugdigen of ouders, maar beschikken nog niet over voldoende deskundig personeel. Afgesproken is dat het algemeen maat schappelijk werk assistentie gaat verlenen. Binnenkort wordt daarmee een proef ge nomen op de Bevelanden. De provincie betaalt de ex tra kosten die het algemeen maatschappelijk werk maakt om te assisteren in de Goese JAIB-winkel. Dat wordt vastgelegd in een overeenkomst tussen de pro vincie en de Bevelandse ge meenten. De proef moet uit wijzen of en zo ja hoeveel ex tra kosten er voor het alge meen maatschappelijk werk mee gemoeid zijn. Met dit 'compromis' lijkt een fel conflict bezworen. Dat stak op toen het algemeen maatschappelijk werk woe dend in de pen klom om de provincie te waarschuwen dat van betere opvang niets terecht zou komen wanneer financiering van het JAIB volledig aan de gemeenten zou worden overlaten. De Stichting Jeugdzorg Zee land keerde zich daarop te gen het maatschappelijk werk. Jeugdzorg wees er op dat het provinciaal budget bestemd is voor gespeciali seerde hulp, niet voor de fi nanciering van gemeentelij ke taken. Zware jeugdhulp Onder voorbehoud van goedkeurig door het minis terie van WVC gingen de sta tencommissies gisteren una niem akkoord met de verde ling van 2,3 miljoen extra rijksgeld die jaarlijks naar Zeeland komt voor intensi vering van de 'zware' jeugd hulp. Een groot deel van dit geld gaat naar de Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ) en het daaronder ressorterend Centrum voor Pleegzorg. Al met al krijgt de SJZ er zo'n twaalf (deels part-time) ar beidsplaatsen bij. ook al is nog steeds geen definitieve oplossing gevonden voor de huisvestingsnood van deze instelling. De Stichting Agogische Zorg Zeeland (AZZ) krijgt wat meer geld dan al was toegezegd voor de oprich ting van een Medisch Otho- pedagogisch Centrum voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Dit centrum moet ook dienst gaan doen als intensive care unit voor therapeutische ge zinsverpleging. AZZ krijgt ook nog wat meer financiële speelruimte voor de opvang van jeugdigen in een op te richten unit voor incest- slachtoffers. Verder komt geld beschikbaar voor enige uitbreiding van het Bureau Vertrouwensarts dat ope reert vanuit Rotterdam. Esther de Vries communiceert met gebruikmaking van een blocnote met een slechthorende patiënt. vaardde en gebruikte voor de ontwikkeling van nieuw lesma teriaal voor leerlingen in het voortgezet onderwijs. Dat pak ket werd eind vorige week in ontvangst genomen door het ministerie van Onderwijs. De Unie van Elektrotechnische Ondernemers (UNETO) zorgde voor de nodige lesstof voor in stallateurs en gebouwenbe heerders over onderhoud van ringleidingsystemen. Niet kunnen zien wat er wordt gezegd, doordat de mond van de verpleegkundige is bedekt of het gezicht van de patiënt af is gedraaid. Niet vragen of de gegeven informatie is begrepen of gewoon een gebrek aan ge duld bij de hulpverlener. „Je staat er versteld van hoe wei nig er in praktijk wordt stilge staan bij simpele dingetjes die de behandeling van slechtho renden makkelijker kan laten verlopen", zegt De Vries. „Zelf probeer ik er steeds op te let ten. maar dat komt vooral om dat ik een kennisje heb die doof is. Dan ben je het al een beetje gewend." Het was die kennis die de toen malige verpleegkundige-in-op- leiding aan het denken zette. „Neem het maken van een röntgenfoto van de longen. Je moet inademen. De hulpverle ner verlaat de ruimte en neemt plaats achter de apparatuur. Een scherm maakt liplezen on mogelijk. De patiente stond maar te wachten tot het mo ment dat ze het sein kreeg van uitademen. Dat kwam niet. Ze plofte bijna!" foto Peter Nicolai Problemen en aandachtsgebie den te over; de scriptie werd uiteindelijk zestig pagina's dik. De onderzoeksresultaten le verden De Vries (toen nog De Baay) de scriptieprijs 1995 van de Stichting voor Regionale Zorgverlening op. Het daaraan verbonden geldbedrag van drie mille heeft inmiddels - privé - een goede bestemming gevon den. Een effectieve benadering van slechthorende patiënten lijkt makkelijker bedacht dan in de praktijk uitvoerbaar is. Huur permanent een doventolk in voor het ziekenhuis. „Heeft weinig nut", reageert De Vries. „Er zijn wel vijftien of meer ver schillende gebarentalen Een tolk zal dus nooit iedereen vol komen kunnen begrijpen." Laat een lampje met een num mer knipperen in de wacht ruimte van de polikliniek wan neer de patient aan de beurt is. „Aardig, maar dan stoot je de blinde mensen weer voor het hoofd." Met een beetje gerichte aan dacht is vaak het halve leed ge leden, zo is de ervaring van De Vries. Patiënten persoonlijk ophalen voor een behandeling, maar vooral hen zelf laten zeg gen of ze de uitleg van een ver pleegkundige hebben begre pen. „Wanneer je de kamer komt binnenstormen, ergens onder het gordijnen opendoen roept dat vandaag de onder kant aan de beurt is en de pa tiënt antwoordt ja, dan wordt negen van de tien keer nee be doeld." Hoorslang En dan zijn er natuurlijk ook nog de hulpmiddelen. Het ver blijf in een ziekenhuis of andere zorgcentra maakt niet zelden het gebruik van gehoorappara- tuur onmogelijk. De Vries in ventariseerde in het kader van haar onderzoek hoe het bij de Zeeuwse instellingen staat met de bekendheid van de zogehe ten hoorslang Het resultaat was veelzeggend: alleen het be jaardenhuis Vremdieke in haar woonplaats Hoek heeft de hui dige versie van de ouderwetste toeter in gebruik. Een ringleiding en een tekstte lefoon zijn andere mogelijkhe den om de communicatie met doven te verbeteren. Het Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft alvast een teksttelefoon besteld, via welke afspraken kunnen worden gemaakt bij specialisten. Want met een des kundige als De Vries in huis moet je toch het goede voor beeld geven. Eind dit jaar volgt er in Terneuzen. een thema- week en zal het NVVS-lespak- ket mogelijk onderdeel gaan uitmaken van bijscholingscur sussen van het ziekenhuisper soneel. Het materiaal is tevens bruikbaar voor andere organi saties met een openbaar karak ter. Mevrouw Loof zal het allèmaal worst zijn. Ze is niet doof. Hooguit een beetje. Maar die jeugd van tegenwoordig praat verdikkeme zo onduidelijk van onze verslaggever KATS - Een heel brutale vraag had ze in het weekeinde voor haar vader uit Colijnsplaat. Of ze bijna de hele week zijn auto mocht lenen Haar vader stem de gelukkig toe. Jannie de Looff- de Wild uit Kats, statenlid voor het CDA en oud-wethouder in Kortgene, is een uitzondering. Ze maakt gebruik van streek bus en trein, als het even kan. Milieu- én kostenbewust. „Een auto is pittig duur." Deze week heeft zij zoveel af spraken. op verschillende plaat sen. dat ze dat met het openbaar vervoer nooit redt. „Neem mor gen. woensdag. We gaan als CDA-statenfractie bij de stich ting Arduin in Middelburg op werkbezoek, 's Avonds heb ik een vergadering in Kats. Dat haal ik niet met de bus." Sinds ze statenlid is en meer de provincie in moet. merkt Jannie de Looff dat het moeilijker wordt. „Toen ik wethouder was in Kortgene. was het eenvoudig. Ik ging van Kats naar Kortgene en terug. Met de bus. Ik paste mijn afspraken daarop aan. Liep een gesprek uit, dan nam ik een bus later." Vreemd Ze werd vreemd aangekeken, in het begin. Een wethouder met de bus? Mensen op weg naar Goes stopten voor haar bij de halte. 'Even omrijden over Kats? Geen probleem! „Ik wei gerde meestal Of ze moesten in Kats zelf zijn. Dan is het iets an ders. Dan hoeven ze niet spe ciaal om te rijden. Allemaal goed bedoeld natuurlijk. Maar je krijgt wel het idee: ik heb blijk baar een bepaalde handicap als openbaar vervoer-reiziger." Jannie de Looff kan handicaps noemen. Overstappen in de striemende regen op de kop van Noord-Beveland. op de kale weg naar de Veersedam „Ik wil fat soenlijk aankomen. Niet met verwarde haren en natte kle ding." Tijdverlies is een beperking, die ze voor lief neemt. Kats-Middel- burg kost met de bus en trein an derhalf uur. met de auto twintig minuten. „Het verschil is groot. Maar ik vind het een goede tijd besteding. Ik ga altijd voorin zit ten. Je hebt dan het mooiste zicht. En je raakt gemakkelijk met de buschauffeurs in ge sprek. Het is vaak heel erg gezel lig." Op slot De grootste handicap is het ge brek aan openbaar vervoer. Van en naar Kats rijdt sinds bijna twee jaar een beltaxi voor strip penkaart-tarief. „Dat werkt pri ma." Maar 's avonds gaat de iAdvertentiei Wat is er heerlijker dan na een inspannende werkweek, een ontspannende behandeling te ondergaan in een Kuur- en Beautycentrum van allure. Die mogelijk heid biedt De Parel je. In het kader van secretaressedag krijg je 10,- korting op een Gezichtsbehandeling a la carte de luxe en manicure In je baan is een verzorgd uiterlijk je visitekaartje Dit bereik je met een manicure- en gezichtsbehandeling. Bij dit laatste heb je de keuze uit 3 van de volgende onderdelen: (diepte-)reiniging, peeling, vapazone, epileren, massage en masker Van 85, VOOr 75,- De aktie loopt t.m. mei, dus boek snel op telefoonnummer 0118 - 58 82 76. Vol vol. P S. Onder de eerste 5 boekers wordt een gratis arrangement verloot!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13