nvoldoende voor ziekenhuizen Walchers onderwijs in de pas Goese molen weer waterdicht Hardleerse boeren horen boete eisen Maatregelen rond bezoek Peres wekken woede middenstand nderzoek: bevolking maar matig tevreden over zorg zeeuwse almanak Paspoorten PZC zeeland onze verslaggeefster ODELBURG - De Zeeuwse volking is in het algemeen r matig tevreden over de -g in de regionale ziekenhui- Dat blijkt uit een onder- li dat de stichting Volksge- -dheid. Maatschappelijke (wikkeling en Cultuur (VMC) opdracht van de provincie -ft gedaan naar de subjec- ve beleving van de zieken zorg. t goed scoren de ziekenhui- n als het gaat om contacten t het personeel van de afde- -n receptie, opname fysio- -pie. operatiekamer en tschappelijk werk. Een veel -nkelijker cijfer krijgen de --uwse ziekenhuizen als het -t om bereikbaarheid met het nbaar vervoer, parkeergele- eid, de voorzieningen in de tkamer, de nazorg, begelei- g door artsen, behandeling onderzoek door polikliniek- toneel en contacten met het -neel van laboratoria en on- •"ksafdelingen. VMC benaderde ruim 8000 -uwen voor het onderzoek en -teerde daaruit ruim 500 -nsen met enige ervaring met at en hond in iilst vergiftigd ULST - Twee huisdieren van n familie in de De Butstraat Hulst zijn maandag vergif- *gd door etensresten te veror- ren die in de tuin van hun asjes waren gegooid, kat bezweek direct aan de 4king van het gif, de hond erd rillend en bevend naar de ërenarts gebracht. Of het dier r bovenop komt, kon een poli- -woordvoerder maandagmid- g nog niet zeggen. De politie at er vanuit dat een dierenha- j bewust vergiftigd voedsel in tuin heeft gegooid en laat on- -reoeken wat voor gif is ge rikt. arokkaanse eugd wordt dupe edoogbeleid 'nonze verslaggever 11ISSINGEN - Het gedoogbe leid voor soft drugs is een be dreiging voor de Marokkaanse jeugd. Die boodschap gaf A. El Kharbouchi, voorzitter van de Democratische Vereniging voor Marokkaanse Immigranten, maandagavond mee aan de Vlissingse burgemeester I.C. Th. van der Doef. Hij deed dat tijdens een openbaar debat in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Daarin stond de evalua tie van het gedoogbeleid, dat het stadsgewest Vlissingen- Hiddelburg sinds ruim een jaar roert, centraal. ÏÏKharbouchi las een brief voor namens nagenoeg de gehele Ma rokkaanse gemeenschap. „Onze ëigd verkeert in een zeer kwets bare positie". zo zei hij. „Een ge doogbeleid houdt in dat het voor sfze jongeren alleen maar mak kelijker wordt om met drugs in «anraking te komen. Het is daar- volgens ons niet verant woord om het drugsprobleem -et aan te pakken en alleen maar beheersbaar te maken." Van der Doef zei in een reactie ït 'bijzonder terecht' te vinden "n aandacht te vragen voor testbare groepen. Maar hij was het niet eens met de conclu de dat het gedoogbeleid daarom zijn geheel moet worden te- roggedraaid. „Dan hadden we koffieshops, maar wel ten minste vijftig panden vanwaar- pt drugs worden verkocht. Dat nog veel bedreigender." Wel ïgde Van der Doef toe 'extra lacht te besteden aan deze 'pen'. dingen en Middelburg beslo- *n begin vorig jaar maximaal wsr koffieshops binnen het gewest te gedogen. De acht er op dat moment waren zou- ,n via een uitsterfconstructie pl vier moeten worden terugge- -ht. Na ruim een jaar zijn er steeds acht, omdat geen en- Ie koffieshop sinds die tijd van rinaar is veranderd, an der Doef zei geen haast te ben met het terugbrengen het aantal verkooppunten, "grijker vindt hij dat de be- "de koffieshops zich aan de Is houden. Vooral de regels r de openingstijden worden -Imatig genegeerd. Aarden, eigenaar van de kof- op in de Kerkstraat in Vlis- en, wees op de verantwoor- 'kheid dié ook de ouders van .e gebruikers hebben. „Bij leemgedrag wordt nog te akkelijk naar anderen gewe- Het grootste deel van de ?d doorloopt een fase van ex- Tienteren en die moet zo mogelijk worden bege- het ziekenhuis. Via meer of min der uitgebreide vragenlijsten konden de ondervraagden de ziekenhuiszorg rapportcijfers geven op 77 punten. Die liepen uiteen van de mogelijkheid om een kopje koffie te halen tot de persoonlijke aandacht van spe cialisten en de kwaliteit van het eten op de verpleegafdelingen. Mensen die recent opgenomen zijn geweest blijken een positie ver beeld te hebben van de kwa liteit dan mensen die alleen maar op bezoek zijn geweest, een patient hebben begeleid of gebruik hebben gemaakt van de polikliniek. Dichterbij Toch heeft maar 20 procent van het aantal mensen dat in zieken huizen buiten Zeeland zijn heil zoekt, twijfels over de kwaliteit van de Zeeuwse zorg. Dat is een vijfde van 16 procent die klinisch buiten Zeeland is behandeld en van 12 procent van de Zeeuwen die voor poliklinische behande ling naar elders ging. De belang rijkste reden voor dergelijk zorg- toerisme is dat de ziekenhuizen buiten Zeeland dichterbij zijn en ook de afwezigheid in de provin cie van de betrokken specialis men speelt een niet geringe rol. De Zeeuwen vertonen een min der kieskeurig consumentenge drag dan ze met de mond belij den. De naam van de specialist, de faam van het ziekenhuis, de afstand en de bereikbaarheid, worden door de meesten als doorslaggevende criteria voor ziekenhuiskeuze genoemd. Op vallend is dat de religieuze grondslag maar voor 8 procent enig gewicht in de schaal legt. De praktijk wijst echter uit dat afstand als het allerbelangrijk ste criterium wordt gehanteerd. De meeste Zeeuwen kunnen maar één ziekenhuis in Zeeland noemen en dat is onveranderlijk het ziekenhuis in de buurt. Een positieve uitzondering op bijna alle punten vormt het zieken huis Sint Antonius in Oostburg, waarmee opgenomen patiënten, polikliniekbezoekers en bezoe kers goede ervaringen hebben opgedaan. In een reactie op het onderzoek Molen De Koornbloem in Goes staat er over enkele maanden weer als nieuw bij. van onze verslaggeefster GOES - De Goese molen De Koornbloem kan voortaan weer tegen een regenbuitje. Molenmakers waren maan dag bezig met de vervanging van het dakleer op de kap. Het karwei maakt onderdeel uit van een ruim zes ton vergende opknapbeurt. Een gespeciali seerd bedrijf uit Hoogmade is al sinds half februari bezig met het reparen van allerlei typische molen-onderdelen. Vorig jaar augustus is begon nen met de restauratie van de uit 1801 daterende Koorn bloem. Een aannemer heeft eerst de buitenkant van het monument aangepakt. Y^rsle- ten stenen zijn vervangen door nieuw metselwerk en het is nu weer veilig om een rondje over de stelling te maken. Een gespecialiseerd bedrijf buigt zich sinds twee maan den over het binnenwerk van de molen. Balken die de kap ondersteunen zijn vervangen en de staart wordt vernieuwd. Verder komt er een andere overbrenging van de wieken op de assen. Ook de kuipen waarin de molenstenen liggen, worden onder handen geno men. De restauratie vergt 638.000 gulden. Zeventig procent van de kosten wordt opgebracht foto Willem Mieras door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Verder ne men de gemeente Goes en de provincie respectievelijk 5 en 25 procent voor hun rekening. Molenaar Bert Boonman ver wacht dat het karwei begin ju ni een heel eind is geklaard. Hij kan haast niet wachten met het uitproberen van het nieuwe mechaniek. „Hoe eer der de molen weer draait, hoe beter." van onze verslaggever MIDDELBURG - De Walcher- se scholen voor voortgezet on derwijs aan kinderen met leer- of gedragsproblemen kunnen behouden blijven als 'deskun digheidscentrum'. Dat al thans is de opzet van een plan dat maandagmiddag aan staatssecretaris Netelenbos is voorgelegd. De staatssecreta ris deed nog geen toezeggin gen. Maar ze liet wel door schemeren dat ze zich uitste kend in het plan kon vinden. „U en wij lopen aardig bij el kaar in de pas." Het is de bedoeling dat de scholen voor speciaal voortge zet onderwijs op den duur ver dwijnen. Binnen zes jaar moe ten ze, eventueel als aparte af deling, zijn opgegaan in een gewone school voor voortge zet onderwijs. Dat kan op Wal cheren mogelijk voorkomen worden door het speciaal on derwijs te bundelen binnen één deskundigheidscentrum. Van daaruit kunnen ze hun deskundigen dan uitlenen aan de 'gewone' scholen. In het centrum worden dan alleen nog maar. en liefst tijdelijk, leerlingen opgevangen die het binnen het gewoon onderwijs ook zonder extra begeleidmg niet kunnen bolwerken. Voorbeeldproject Staatssecretaris Netelenbos vond het een goed idee dit plan uit te voeren als landelijk voorbeeldproject. Maar ze kon nog niet zeggen of toestem ming voor het plan wordt ge geven. De voorwaarden waar aan zo'n project moet voldoen zijn namelijk nog niet volledig vastgelegd Wel maakte ze duidelijk dat het beoogde des kundigheidscentrum geen Tijdens haar werkbezoek aan Middelburg volgde staatssecretaris Netelenbos goedkeurend het gymnastiekonderwijs in basisschool De Vossenburch. foto Lex de Meester zelfstandig leven zal mogen leiden. Er zal een bestuur voor moeten worden gevormd waarin ook de 'gewone' scho len zitting hebben Het plan werd aan Netelenbos voorgelegd tijdens een bijeen komst in de Middelburgse school De Wellinge. De staats secretaris complimenteerde het Walchers samenwerkings verband voortgezet onderwijs /voortgezet speciaal onder wijs. Dat vervulde volgens haar de afgelopen jaren al een voortrekkersrol in den lande. Netelenbos bezocht gisteren ook andere Middelburgse scholen Op de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg sprak ze met leerlingen over hun ervaringen met zelf standig leren. Ze nam ook een kijkje in de basisscholen De Cypressenhof en De Vossen burch. In die laatste school woonde ze onder meer een les lichamelijke oefening bij. Achterstanden 's Avonds speelde ze de hoofd rol tijdens een debat dat de Walcherse afdelingen van haar partij, de PvdA. op touw hadden gezet in de Stads schouwburg Daar hamerde ze er nog eens op dat de gemeen ten zich meer moeten gaan be zighouden met het bestrijden van onderwijs-achterstanden. Veel scholen blijken hun geld voor hulp aan leerlingen met achterstanden met goed te ge bruiken. „Jammer, laat nu de gemeenten maar eens bekij ken hoe het beter kan", zei Ne telenbos. Ook forumlid Johan Rijnberg, begeleider van drop outs' in het voortgezet onderwijs, vroeg de scholen alerter te zijn op leerlingen die in de proble men komen. „Niet zelf dokter tje gaan spelen, maar tijdig hulp inroepen van deskundi gen". adviseerde hij. Volgens hem lukt het vaak niet om drop outs weer in de school banken te krijgen doordat ou ders de studie niet kunnen of willen financieren. Een soepe ler houding van sociale dien sten zou soelaas kunnen bie den. beloofden de ziekenhuisdirec ties er alles aan te zullen doen om ook de subjectieve kwali teitsbeleving in het kwaliteits bewakingssysteem te zullen meenemen. Sommige klachten kunnen onmiddellijk worden verholpen, andere vergen wat meer studie. Regiovisie De zorgverzekeraars legden er de nadruk op dat dergelijk on derzoek van het grootste belang is en zo mogelijk herhaald moet worden. Het is de bedoeling dat zorgverzekeraars, zorgaanbie ders. consumenten/patiënten, provincie en gemeenten op basis van dergelijke onderzoeken over de hele breedte van de zorg. een regiovisie gaan opstellen. Namens het patiénten/consu- mentenplatform toonde J. Beu kers zich verbaasd over de uit komsten van het onderzoek. Hij heeft altijd een wat mildere hou ding bij de Zeeuwen vastgesteld en nu blijkt de kritiek toch niet mals. Beukers claimde meer be trokkenheid voor patiënten en consumenten bij regioverken ningen in de toekomst. Tien procent auto's te snel bij controles SCHOONDIJKE - Bij snel heidscontroles op de Damstraat in Schoondijke en de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen bleek maandagmorgen zo'n tien procent van de passerende au tomobilisten het gaspedaal te diep te hebben ingedrukt. In Schoondijke reden 50 van de 468 passerende voertuigen te hard, de grootste snelheidsdui vel reed bijna twee keer zo hard - 99 kilometer - als de toegestane vijftig kilometer per uur. In Ter- neuzen constateerde de radar dat 32 van de 367 passerende voertuigen harder reden dan de toegestane maximumsnelheid. Drie sterren voor jachthaven Brouwershaven van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De jacht haven van Brouwershaven heeft drie kwaliteits-sterren ge kregen van de stichting classifi catie waterrecreatiebedrijven. De gemeente is 'bijzonder trots' op de 'uitmuntende' uitkomsten van het onderzoek dat de stich ting heeft uitgevoerd. Doel van de stichting, opgericht op ini tiatief van het ministerie van Economische Zaken, is het ver beteren van de waterrecreatie sector. De drie-sterren klasse houdt in dat de haven 'een goede inrich ting heeft met een prima voor zieningenpakket'. De kwaliteit van de steigers en ligplaatsen scoorde hoog. Voor milieube heer kreeg de jachthaven zelfs het maximale aantal punten. Naast het havenkantoor is een milieustraat ingericht, waar af gewerkte olie. verfresten. oude accu's en vuil water gescheiden kunnen worden opgeslagen. Volgens gemeenteambtenaar R. Schiettekatte is de Brouwse ha ven de enige in Zeeland met drie sterren, 'hoewel niet elke haven zo'n onderzoek heeft laten uit voeren'. Het is de eerste keer dat de jachthaven in Brouwersha ven de kwaliteit heeft laten toet- Buschauffeur mist portefeuille VLISSINGEN - De chauffeur van een bus met schoolkinderen is maandagochtend beroofd van zijn portfeuille. De chauffeur was bij een benzinestation aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen even uitgestapt, toen twee onbekende jongens zyn jas uit de bus wegnamen. Toen hij op de diefstal werd geattendeerd, zette de chauffeur de achtervolging in. maar hij wist het tweetal niet meer te achterhalen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De winkeliers aan de Korte Geere en in de Gortstraat zijn woedend op de gemeente Middelburg. Afgelo pen vrijdag vernamen zij via de krant dat hun buurt tijdens het bezoek van de Israëlische pre mier Peres en de Spaanse ko ning Juan Carlos op zaterdag 11 mei hermetisch zal worden af gesloten. En dat. zo klaagt de middenstand, terwijl het zon dag 12 mei moederdag is. J. C. Visser, woordvoerder van de winkeliers in beide straten, vreest dat het winkelpubliek er vanwege de strenge veilig heidsmaatregelen massaal zal wegblijven. Hij betwijfelt of daar nog iets tegen valt te on dernemen. Visser: „Wat moet ik doen? Moet ik Ook Dat Nog bel len of ze naar Middelburg ko men om de Gouden Eikel te ko men uitreiken?" Vrijdag liet burgemeester mr. D. C. B. Burgers de Middelburg se middenstand in een brief we ten dat voor de komst van Peres en Juan Carlos uitgebieide vei ligheidsmaatregelen zullen wor den getroffen. Maar in de brief stonden geen details. Die ston den in de krant. Visser is kwaad over deze gang van zaken. Hij vindt dat de gemeente het be lang van de winkeliers volledig buiten beschouwing heeft gela ten. Visser vindt dat de winke liers hierdoor zwaar zijn gedu peerd. De Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) vraagt van daag via een protestbrief aan burgemeester Burgers aandacht voor de belangen van de winke liers. J. G Meijer, hoofd Alge mene Bestuurlijke Zaken van de gemeente Middelburg, vindt het jammer dat de winkeliers teleur gesteld zijn. Meijer: „Wij doen wat we kunnen om de bereik baarheid van het centrum maxi maal te houden. Maar we be schikken over weinig onderhan delingsruimte. De organisatie van het evenement is volledig in handen van de Provincie Zee land." Ondergeschikt De uitreiking van de Four Free doms Awards wordt georgani seerd door de Roosevelt Stich ting. die nauwe banden heeft met de Provincie Zeeland. Mr A. C. de Ru. directeur van de Roosevelt Stichting, moet la chen als hij de klachten van de winkeliers hoort. De Ru beves tigt Meijers' bewering dat de ge meente Middelburg niets te ver tellen heeft over de organisatie rond de uitreiking. Hij stelt dat het belang van de Middelburgse winkeliers ondergeschikt is aan dat van de beveiliging van Pe res. De Ru: „Bij het opstellen van de plannen voor het bezoek heb ik geen moment stilgestaan bij het belang van de winkeliers. De komst van de Israëlische pre mier is een uitdrukkelijke wens van premier Kok. Voor het ver blijf van Peres heb ik blind een plek geprikt op loopafstand van de Abdij, waar de Awards wor den uitgereikt. Vervolgens heb ik de beveiligingsorganisaties en de politie erop gezet. Dat de middenstanders vinden dat daardoor hun belang wordt ge schaad, is jammer voor hen. Met de komst van Peres staat Mid delburg in de hele wereld in het middelpunt van de belangstel ling. Daar moeten de Middelbur gers maar iets voor over heb ben." Kampeerders DE GRIETE - Twee 20-jarige Fransen uit Orange werden maandagmorgen bekeurd, om dat ze de nacht ervoor illegaal hadden gekampeerd aan de Margarathaweg bij de buurt schap De Griete. Beide mannen kregen een boete van 170 gul den. van een medewerkster MIDDELBURG - De drie boe ren W„ A., en S. Kluijfhout uit Koudekerke hoorden maandag voor de economische politie rechter in Middelburg ieder 30.000 gulden boete waarvan 15.000 gulden voorwaardelijk eisen voor het overtreden van de milieuregels. Daarnaast eis te officier van justitie mr. A. de Lange tegen elk een voorwaar delijke stillegging van het be drijf voor een halfjaar als zij op nieuw in de fout zouden gaan. Tegen W. Kluijfhout is boven dien 10.000 gulden boete geeist voor het onzorgvuldig gebruik van bestrijdingsmiddelen. De drie mannen, die samen een bedrijf van rond de 200 hectare hebben, voeren al geruime tijd strijd met de gemeente Valke- nisse en met justitie omdat zij zelf de dienst willen uitmaken op hun boerderijen. Bij controles door de overheid werden meer malen wantoestanden aange troffen. Omdat de drie niet van zins waren verbeteringen door te voeren stelde de economische politierechter in mei 1995 een be windvoerder aan. die de boel op orde moest brengen. In hoger be roep wees het gerechtshof in Den Haag deze maatregel af. Razend In december en januari werden er opnieuw controles bij hen ge houden. Daarbij bleken er meer runderen op het bedrijf rond te lopen dan was toegestaan. Op 13 februari liet de officier van justi tie zestien dieren in beslag ne men op de stierenmesterij aan de Koksweg, waarvoor geen ver gunning was verleend. Negen stuks vee zijn in opdracht van de officier geslacht omdat de ver zorging van het vee de staat veel geld kostte. Eigenaar W Kluijf hout is razend over het slachten van de dieren. „Deze straf gaat alle perken te buiten", riep hij hevig geemotioneerd. De Lange vroeg milieu-ambte naar J. S. van der Spek van de gemeente of hij nog mogelijkhe den zag dat het in orde komt met het bedrijf. „Ik zie er weinig heil in", zei deze, „we zijn er nu twee jaar mee bezig: het is moeilijk om afspraken te maken. Ze moe ten zich houden aan de alge mene maatregel van bestuur voor akkerbouwbedrijven. Ze mogen vijftien stuks vee heb ben Bij tellingen bleek steeds dat er meer dieren op het bedrijf waren, op een gegeven moment zelfs 52 stuks. De boeren hadden ook meststieren in een schuur aan de Kaapduinseweg in Val- kenisse waarvoor een vergun ning ontbrak. De officier heeft nog geen straf geëist voor de illegale stieren mesterij aan de Koksweg, om dat de Hoge Raad eerst nog moet beslissen of het slachten van de negen dieren op last van de De Lange rechtmatig is. De drie boeren beloofden aan het slot van de zitting dat ze alle die ren die er te veel zijn zullen weg doen. De economische politierechter mr. A. L. R. Melens doet 29 april uitspraak in alle drie zaken. Zakkenrollers actief in Sluis SLUIS - Vier Belgische vrouwen uit Gent, Deinze. Langemark en Rollgem werden zondag het slachtoffer van zakkenrollers tij dens het winkelen op en om de Kaai in Sluis. De kooptoeristes bleken bij aangifte zondag avond naast persoonlijke be scheiden als pinpasjes samen voor zo'n 1700 gulden aan baar geld te zijn kwijtgeraakt. Vrouwengilde houdt ledendag GOES - Het Katholiek Vrou wengilde houdt donderdag 25 april de jaarlijkse leden/bestu rendag. Dat gebeurt in hotel Terminus in Goes en duurt van 10 tot 16 uur. Het jaarthema is: Wit en zwart in een land. In de namiddag wordt de jaarverga dering gehouden en wordt een nieuwe voorzitter gekozen, we gens de benoeming van de hui dige voorzitter, mevrouw A. Sanders-Van der Marck. voor een functie in het landelijk be stuur. Jarenlang was ervoor ge spaard. Eindelijk brak het moment aan waarop dat Vlissingse echtpaar de droomreis naar Indonesië zou maken. De juiste vacci naties ivaren gehaald en de koffers ware?i gepakt met tropenkledingDe Gordel van Smaragd wenkte. Op Schiphol ontstond even wel enige commotie. De pas poorten bleken verlopen. Geen onoverkomelijk pro bleem, ivant die waren ter plekke te verlengen. Voor de mannelijke helft van het echtpaar vormde deze admi nistratieve handeling even wel een netelige kivestie, want op de vraag wat zijn be roep is. moest hij antwoor den: ambtenaar bij de douane.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11