Doek valt voor Schelde Terneuzen Museum kreeg vestingkamer Hun hoofd was óók zwaar =PZC Dorp met naald en draad in de weer Landelijke actie voor werving vrijwilligers Kuddisme op de schaal van Richter Ond zeeland 17 Ondernemingsraad akkoord .Metaalbedrijf sluit uiterlijk 1 augustus de poorten kunst ZATERDAG 6 APRIL 1996 onze verslaggever BNEUZEN - Het metaalbe- ifDe Schelde Terneuzen gaat initief dicht. De onderne- igsraad van de Koninklijke lelde Groep (KSG) besloot jdag akkoord te gaan met het irgenomen besluit van de ad van Bestuur. Onderzoek i een onafhankelijk advies- reau heeft volgens OR-voor- ;er R. de Jonge bevestigd dat nevenvestiging in Zeeuws- jr^anderen niet langer levens baar is. De poorten sluiten erlijk 1 augustus of zoveel der als mogelijk is, zo gaf be- urswoordvoerder mr T. van poel aan in een reactie, snelheid waarmee het doek t, is voor een belangrijke deel lankelijk van de ontwikkelin- i rond de 29 personeelsleden, •ecteur D. Mackintosh van n Exter Metaal in 's-Heer •endskerke liet desgevraagd ten 'binnen één of twee da- n' de namen bekend te zullen aken van de 18 mensen die hij n De Schelde Terneuzen wil ernemen, zo vlug de KSG artoe het licht op groen zet. was vrijdagmiddag nog niet raa di Advertentie )as+mar de jager is 2e paasdag v.a. 12.00 uur geopfend (Kiescollege >il zelfstandiger ector Cultuur in onze verslaggever IDDELBURG - Welzijn en illuur horen niet samen in een stituut. De Sector Cultuur loet daarom uit de stichting BC Zeeland worden losge- eekt en - in ieder geval figuur- jk maar misschien oofc letter- jk-opgaan in een Huis voor de unsl. Bovendien moet het Col- ge van Adviseurs voor Cul- ur, het aan de Stichting VMC irbonden adviesorgaan van de :ovincie, een prominentere en eer zelfstandige positie gaan nemen. Dat schrijft het Col- ge van Adviseurs in een brief uide leden van de statencom- welzijn. Het college eest dat de Zeeuwse cultuur raks de dupe wordt van euwe bezuinigingen op wel- Ijn. officieel op de hoogte van het uitgebrachte OR-advies. „Maar ons is er alles aan gelegen de overgang zo snel mogelijk te la ten gebeuren", aldus Mackin tosh. De elf mensen die nadien reste ren bij De Schelde Terneuzen. wordt in eerste instantie het aanbod gedaan zich aan te slui ten bij het zogeheten Startpro ject. Via het uitzendbureau wordt bemiddeld voor een ande re baan of een tijdelijke betrek king gezocht. Ruim de helft van de 455 mensen van de KSG die door het onlangs gepresenteer de reorganisatieplan van de on derneming hun baan verliezen, hebben zich bij de Startdiensten aangesloten. Op 1 april sloot de inschrijvingstermijn. Collectief ontslag Wie niets ziet in het uitzendbu reau wacht een formele ontslag procedure, stelt Van de Poel. ..We hebben voor de hele Schel- degroep BV collectief ontslag aangevraagd. Die procedure loopt al, dus is het straks alleen nog een kwestie van een aantal namen nader invullen." De slui ting van De Schelde Terneuzen komt bovenop het lopende af slankingsproces. Het in 1966 opgerichtte Terneu- zense-filiaal van de KSG heeft nog een aantal orders af te werken. Van de Poel denkt dat een kleine ploeg zonder proble men aan die verplichtingen kan voldoen. Nadien worden de ta ken van de vestiging verdeeld over de andere sectoren binnen het concern. Bij de OR bestaan twijfels over die taakverschui ving. De Jonge: „De Schelde Terneu zen was een club met een be hoorlijke flexibiliteit. Het bedrijf werd constant gebruikt voor de haastklussen en andere moeilij ke zaken. Wij zijn benieuwd hoe dat wordt opgevangen." Het deskundigenonderzoek heeft volgens de OR-voorzitter duidelijk aangetoond dat er geen ontsnappen meer mogelijk is voor de vestiging. „Heel mis schien dat er na het jaar 2000 nog een strohalm te vinden was ge weest, maar tot die tijd moet er alleen maar geld naar De Schel de Terneuzen gebracht worden. En we hebben momenteel een Raad van Bestuur die daar wei nig voor voelt. We zijn hevig te leurgesteld dat het zo moet lo pen - de pijn van afslanken went nooit - maar aan de realiteit valt weinig te veranderen." Drie OR-leden en een evenredi ge vertegenwoordiging van de afdeling personeelszaken ne men zitting in een begeleidings commissie. De gemiddelde leef tijd van het personeel van De Schelde in Terneuzen schom melt rond de veertig jaar. Over verkoop van het bedrijfsterrein itwee hectare) en het machine park zijn inmiddels onderhande lingen aan de gang. Hulst pronkt met maquette Bollewerckpooii van onze verslaggeefster HULST - De geschiedenis van Hulst als vestingstad gaat te rug tot halverwege de vijftien de eeuw. Een geschiedenis die zich kenmerkt door oorlogen en veldslagen. Prins Maurits, de Spaanse aartshertog Alber- tus van Oostenrijk, prins Fre- derik Hendrik en de Fransen veroverden allen eens de stra tegisch belangrijke vesting. Geen wonder dat de meeste, oorspronkelijke poorten on der hun kanonnen bezweken. Alleen de Bollewerckpoort, alias de Keldermanspoort, kwam - behoorlijk gehavend weliswaar - uit de Tachtigja rige Oorlog tevoorschijn. De bezoeker van het streekmu seum De Vier Ambachten in Hulst kan zich vanaf tweede paasdag vergapen aan de nieuwste aanwinst in het mu seum: een speciale vestingka mer. Daarmee vervult de mu seumcommissie een langge koesterde wens. Nu Hulst zich dit jaar sterker gaat presente ren als historische vestingstad - de gemeente doet bijvoor beeld mee met een landelijk project om de vestingsteden in Nederland te promoten - was de gelegenheid daar om een vestingkamer op de eerste ver dieping van het museum te realiseren. Het meeste mate- Aan het museum verbonden vrijwilligers bewonderen de maquette van de Bollewerek- of Kelder manspoort. foto Charles Strijd riaal was voor die tijd wel in het museum aanwezig, maar het was nooit als één geheel aan het publiek getoond, vertelt voorzitter W. Ivens van de mu seumcommissie. Ivens is 'apetrots' op het pronkstuk van de ruimte, een maquette van de Bollewerck poort. gemaakt door maquet tebouwer Van Doorn uit Ter neuzen. In de volksmond wordt deze poort uit 1506 meestal de Keldermanspoort genoemd, maar dit is eigenlijk de verkeerde naam, omdat Keldermans in 1526 slechts en kele wijzigingen aan het oor spronkelijke ontwerp heeft aangebracht. Maar ook de vi trines en de met zwarte stof be klede panelen zijn nieuw. In chronologische volgorde zijn hier originele landkaarten, ar cheologische vondsten, wa pens, tal van landmeetkundige hulpmiddelen en een maquet te van Hulst te bewonderen. Alarm De medewerkers hebben de af gelopen wintermaanden flink wat werk verzet in het streek museum. Behalve de inrich ting van de vestingkamer, is er een nieuwe alarminstallatie aangebracht, heeft de kelder een grondige verfbeurt en vochtbehandeling gekregen, is er een nieuwe cv-installatie ge plaatst. is de bewegwijzering verbeterd en zijn de voorberei dingen begonnen voor een wis seltentoonstelling over de ba siliek. Deze expositie die in mei wordt geopend, omvat nog nooit eerder tentoongestelde kerkschatten, bidprentjes, bij bels. heiligenbeelden, foto's en de bouwtekeningen van de res tauratie. Bezoekers kunnen tot die tijd al wel terecht in de andere de len van het museum: de oude ambachten op zolder, de heral diek. molens en vestingkamer op de eerste verdieping, de kle derdrachten op de begane grond, de bodemvondsten in de kelder en de smidse, klom penmakerij en vlasserij in de schuur. Dat kan van 8 tot en met 13 april, 20 en 21 april en van 4 mei tot en met 6 juli, van maandag tot en met zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Kindervoorstelling Op reis beleeft première in Goes van Adviseurs be- faat sinds enkele jaren als op- 2 ilger van de Zeeuwse Culturele e'f aad, maar het is in die tijd niet in 1 lukt om ingeburgerd te raken, st adviesorgaan verricht zijn skzaamheden betrekkelijk eg« lomem. Daarom streven de le- naar een sterkere profile- Daarmee kan een begin orden gemaakt door cultuur welzijn organisatorisch te heiden. todelijk zie je ook dat welzijn cultuur worden losgekop- ross ïld." licht voorzitter drs P W. an 3 ijnke van het College van Advi es toe. Ideaal zou het in zijn Jen zijn wanneer het College H Adviseurs helemaal zelf- in« ®hdig wordt. ftder is het idee vooral ingege- en door zorg over verdere be togingen in de welzijnssector. Ms de cultuur zou lijden onder verdergaande kaalslag in wel- nv3 insland is dat e n slechte |k", aldus Sijnke. „Als op een fcanisatie als de VMC wordt Nnigd. worden er gewoon cut* typetjes geteld. Dat betekent cultuur daarvan ook het kchtoffer wordt. Daarover ma- ia- cc we ons ernstig zorgen, zoals inde brief schrijven. De grens bereikt. Cultuur is altijd de mtPost. Het zou goed zijn die ictor nu eens in de luwte te zet- *eg van de bezuinigings- oede." Nee hoopt dat de brief een :?c!2et 's tot nieuw beleid. „De aienleden hebben nu de kans u te zeggen hoe belangrijk ze Cultuur vinden. Ze kunnen de een bodem geven en uit- c- "^en dat ze de cultuur niet la- sneuvelen bij nieuwe bezui- ®ngsronden in het welzij ns- van onze verslaggever GOES - „Gezellig", zegt Eek hoorn als Mier binnenkomt. „Maar daar kom ik niet voor", antwoordt Mier resoluut. Hij komt om afscheid te nemen, want hij gaat op reis. Daarmee is in eén klap duidelijk waar het om draait in de kindervoorstel ling Op reis van De Zeven Zeeën en Theater Split, die zondag 14 april in première gaat in 't Beest in Goes. „Bij iemand weggaan en iemand die bij je weggaat", verklaart actrice Eveline Mulder. „Daarover gaat de voorstelling." Mulder speelt Mier, Eekhoorn is een rol van Christianne Altena. Zij speelde tot dusver in stukken die Theater Split opvoerde voor volwassenen. „Maar ik heb ook ervaring in het werken met kin deren". zegt Altena. „Het was een grote wens van me om naast het toneel voor volwassenen weer eens iets voor kinderen te doen. Maar ik wilde niet alleen. Ik kwam in contact met Eveline. Zij wilde graag voor Split spelen. Toen ik haar voorstelde iets voor kinderen te doen. vond ze dat nog veel leuker." Ze besloten verhalen van Toon Teilegen als uitgangspunt te ne men voor een toneelstuk. „Ik heb er de kast mee vol staan", vertelt Mulder. „Zijn teksten zijn heel poëtisch, maar met een soort humor geschreven. De ver halen roepen ontzettend veel beelden op, omdat hij aan de le zer ruimte laat voor zijn eigen fantasie." Thema De keuze viel op de belevenissen van Mier en Eekhoorn. De ver schillende verhalen daarover Eveline Mulder als Mier (links) en Christianne Altena als Eekhoorn tijdens een repetitie van Op Reis. foto Willem Mieras werden door Mulder en Altena tot een geheel gesmeed, ge schikt voor kinderen van vier tot tien. Daarbij kwam het thema van het bij elkaar zijn èn tegelij kertijd ook wegwillen vanzelf naar voren. Mier en Eekhoorn blijken aan zienlijk van karakter te verschil len. „Eekhoorn is gezellig", zegt Altena over de figuur die zij speelt. „Een hier-en-nu-mens. heel gevoelsmatig en een beetje naïef. Hij stelt zich niet zoveel vragen, hij hoeft niet alles te we ten. Het gaat hem om gezellig heid. Hij zingt, eet graag en is met potten honing in de weer." Mulder: „Mier is wat ongedurig, tamelijk rationeel - denkt hij zelf - en opgewekt. Hij wil graag op reis. Dingen ontdekken. Hij weet van alles. Zelf is hij nooit thuis. Hij is graag bij Eekhoorn, maar vindt de gezelligheid ook een beetje benauwend." De twee actrices zochten Reint Laan aan als regisseur. Hij heeft ervaring met jeugdtheater en de fysieke manier van toneelspelen die hij voorstaat is zeer geschikt om tegenwicht te geven aan de teksten van Teilegen. „Reint heeft een soort luchtigheid in het stuk gebracht", aldus Mul der. „Die verhalen van Tellegen kun je heel zwaar en traag bren gen, maai' dat heeft hij er hele maal uit weten te halen." „Ik had ooit wel een boek van Teilegen gelezen, maar de verha len van Mier en Eekhoorn kende ik niet", zegt Laan. „Dat was geen bezwaar, want ik vind het belangrijk om spelend te ont dekken waarover een tekst gaat. Ik denk dat Op reis een intieme voorstelling is geworden, zonder poppenkasteffecten. Er wordt niet naar de kinderen geroepen: 'Waar is Mier nou?' en dat ze dan terugschreeuwen: 'Hij is daar.' Kun je zonder dat te doen toch de kinderen bij de voorstelling betrekken, dat was de uitda ging. Volgens mij is het gelukt de sfeer van de verhalen te behou den en er door het spelen ook een van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Zaterdag 7 sep tember wordt de Open Vrijwil- ligersdag gehouden. Het evene ment is een vervolg op de wer vende televisie-actie 'Leuk om te doen', waarbij in een reeks programma's verschillende fa cetten van het vrijwilligers werk belicht werden. Liebje Hoekendijk van het ondersteu nende bureau Hoekendijk Partners: „Er is echter nog steeds een groot tekort aan vrij willigers. met name in de zorg sector. Nu is het de bedoeling dat vrijwilligers zelf acties op touw zetten, waarbij wij lande lijk ondersteuning bieden." De Open Vrijwilligersdag wordt gehouden onder het motto 'Neem een ander mee' Vrijwilli gers worden uitgenodigd zelf een programma op te stellen en mensen uit hun omgeving uit te nodigen kennis te maken met hun werk. Video's of ander voor lichtingsmateriaal kan worden aangevraagd bij verschillende landelijke organisaties. Dat zijn de Landelijke Vereniging Coör dinatoren Vrijwilligerswerk in de Zorgsector in Apeldoorn, de Stichting samenwerkende Vrij willige Hulpdiensten in Den Haag, het Steunpunt vrijwilli gerswerk voor mensen met een verstandelijke handicap in Utrecht, de Alzheimer Stichting in Bunnik. het Landelijk Over leg Vrijwillige Thuiszorg in Goe dereede en de Vereniging Ge handicaptenzorg Nederland in Utrecht. Subsidie Bij Hoekendijk Partners iri Bussum kan men terecht voor een folder over de open dag, de Open Vrijwilligersdag-krant, raambiljetten met ruimte voor eigen informatie, video's over vrijwilligerswerk, persberichte^ en tapes met uitzendkwaliteit voor de lokale radiostations. Het Juliana Welzijn Fonds in Bun- nik stelt tot 500 gulden beschik baar voor de uitvoering van pro gramma's. Plaatselijke instellin gen. stichtingen, verenigingen, projecten en vrijwilligerscentra* les kunnen een uitgewerkt pro gramma bij het fonds indienen ter beoordeling. Alle activiteiten zullen opgeno men worden in de Open Vrijwilli gersdag-krant Voor deelname aan de open dag en vermelding in de krant dient men zich vóór 15 mei op te geven bij het bureau Hoekendijk Partners in Bus sum Nadere informatie en inschrijf formulieren zijn tijdens kantoor uren verkrijgbaar via telefoon nummer 035-6910173. VG D Makelaardij Een nieuwe naam bij een vertrouwd gezicht binnen de onroerend goed markt. Vertrouwd, omdat al vele mensen gebruik maakten van de vakkundigheid van de heer B. Duurtsema als makelaar en taxateur. Van der Vegte Duurtsema is vanaf nu dus VG D Makelaardij. Badhuisstraat 71, 4381 LP Vlissingen 0 118 - 4 18 14 3 verdieping aan te geven. Die ruimte laat Teilegen je ook." Veel repetities draaiden om im provisatie. Mulder en Altena moesten scènes achterstevoren spelen, versneld, zingend, om zo met de tekst vertrouwd te raken. „Bij voorstellingen voor volwas senen zijn spelers vaak erg op de tekst en het denken gericht", legt Altena uit. „Dit was doen, doen. doen. Voor mij werkte dat bevrijdend." Laan: „Er wordt ge speeld zoals kinderen met el kaar omgaan. Niet op een kin derlijke manier, maar wel door actrices die hun volwassen laag, dat mechanisme van camoufla getechnieken, kunnen afleg gen." In het stuk Tijdens try outs op scholen rea geerden kinderen enthousiast, blijkt uit reacties die Laan ver zamelde door hen iets te laten te kenen of opschrijven. „Voor mij is een voorstelling geslaagd als je zowel het publiek als jezelf verrijkt", zegt hij. „Dat lukt als kinderen voelen dat ze deel uit maken van het verhaal. Als ze in de voorstelling zitten." „Tijdens een scène in het stuk zit het hoofd van Mier zo vol en is het zo zwaar geworden dat het aan de grond vastzit. Laatst za gen we na een opvoering zeven kleuters op hun kop staan met hun hoofd tegen de grond ge drukt. Hun hoofd was ook zo zwaar. Kijk. daar was ik nou blij mee. Dat was voor mij de proef op de som." 'Op reis' door De Zeven Zeeën en Theater Split. Zondag 14 april in 't Beest. Goes (15 uun, woe 1 mei Porgy Bess, Terneuzen en zo 5 mei Arse naaltheater, Vlissingen beide 14.30 uur MIDDELBURG. Stadsschouw burg 'Schande!cabaret van Seth Gaai- kema. begeleid door Bob Zimmer man door Willem Nijssen Als er ooit een cabaretier was met stoplappen, dan was het wel Seth Gaaikema. En nóg hoor je in zijn nieuwste pro gramma 'Schande!' de echo's er van. Tientallen malen „We le ven in een rare tijd." (Niemand die zo wij-t en wauwt als Gaai kema.) en „Laatst las ik in Maar ondanks een paar oude ge breken, is 'Schande!' veruit het meest frisse programma dat Seth Gaaikema in jaren ge maakt heeft. Goed. hij blijft een politiek caba retier En zijn programma's heb ben dus altijd de sfeer van een verlengde oudejaarsconférence. Een medaille met twee keerzij- van onze verslaggeefster 's-HEER ABTSKERKE - In woners van 's-Heer Abtskerke gaan samen een wandkleed maken naar een idee van beel dend kunstenaar Iris de Leeuw. Wanneer het ontwerp klaar is, kan ieder die wil met naald en draad aan de slag. Het doek wordt namelijk op gebouwd uit verschillende vlakken, die uiteindelijk weer aan elkaar worden gezet. Het wandkleed over heden en ver leden van 's-Heer Abtskerke. krijgt na voltooiing een plek in het nieuwe dorpshuis. Ineke van Hasselt en Diny Me- lissen maken deel uit van het zeskoppige vrouwenclubje dat sinds januari aan het brain stormen is. In die maand werd dorpshuis Versvliet geopend en kwam beeldend kunstenaar Iris de Leeuw met het idee op de proppen. De vrouwen zijn nu zover dat De Leeuw binnen kort een ontwerp op ware grootte kan presenteren Mannen telt de 'brainstorm- club' niet. „Die hebben we pas nodig bij het ophangen", grapt Van Hasselt. Dan weer serieus „We hebben niet bewust geko zen voor alleen vrouwen. Maar deze samenstelling is gewoon praktischer. De meeste man nen hebben in het algemeen niet zo'n vaardigheid met naald en draad." Ideeën Tal van ideeën hebben de zes aangedragen voor het wand kleed. Melissen heeft met de hulp van amateurhistoricus Jan de Ruiter allerlei materiaal uit het gemeente-archief opge diept. Zo heeft ze een oude plat tegrond van de voormalige am bachtsheerlijkheid 's-Heer Abtskerke gevonden. „Het is natuurlijk leuk dat je door zo'n wandkleed allerlei dingen gaat uitzoeken", zegt Van Hasselt. De historische plattegrond gaat het middelpunt vormen van het wandkleed. Daar van daan waaieren zilverkleurige kreekachtige watertjes over het doek uit. Die vormen een verwijzing naar Versvliet, de twaalfde-eeuwse benaming van 's-Heer Abtskerke. Een vliet is namelijk een waterloop in een getijdengebied met vers oftewel zoet water. Boerenstoffen De historie van de vroegere ge meente 's-Heer Abtskerke komt ook naar voren in het ge bruik van ouderwetse boeren stoffen Er zijn zelfs mensen naar Staphorst gegaan om de juiste materialen te vinden. Verder worden oude foto's en prenten op de stof gedrukt. Hetzelfde geldt overigens voor beelden van het huidige 's- Heer Abtskerke. Ook de school in het dorp le vert een bijdrage. Op basis van enkele historische thema's, hebben de kinderen tekenin gen gemaakt die in het wand kleed worden verwerkt. Zo hebben ze plaatjes van koeien en ganzen op papier gezet- Koeien omdat 's-Heer Abtsker ke vroeger de bijnaam 'Koeie- poepdorp" had: ganzen van wege hun aanwezigheid in het Poelgebied De jongste leerlin gen zijn aan de slag gegaan met de 'De berg van Vermeulen Daar komen volgens een oud verhaal de kinderen in 's-Heer Abtskerke vandaan. den. Het kan lekker spits wor den. want op zo'n moment mo gen er koppen rollen. Het schijnt dat ministers ooit vochten om bij hun eigen cabaret-executie te mogen zijn. Maar oudejaars-conférences hebben ook altijd dat voldane terugblikkerige („We hebben het weer gehaald"). En ook dat tot niets verplichtende van de goede voornemens. Dat type ca baret. dus, was gaandeweg Gaaikema's specialiteit gewor den. Maar in 'Schande!' is hij lang niet meer zo braaf en ge zagsgetrouw. Niets kan hem nog vertederen. Alsof de schellen van zijn ogen zijn gevallen. Seth Gaaikema kan goed for muleren. Als vertaler van diver se musicals is hij terecht veelge prezen. En nu hij geen blad meer voor de mond neemt ihet blijft overigens altijd héél netjes), is het soms verschrikkelijk raak. Al heel vroeg in het programma komt hij met de beschuldiging, dat wij allemaal als kuddedieren uitsluitend media-gras herkau wen. Hij biedt halve zinnen aan. de zaal mag ze afmaken. Dat lukt foutloos, in de juiste nieuwsbe richten-taal. Dat gaat zover, dat een zin als „De orkaan Isa richt1 te grote schade aan en er lagen zes appels op de schaal..." zon der nadenken oplevert: van Richter Complete nonsens na tuurlijk „Zie je wel" roept Gaai kema triomfantelijk „Kuddis me op de schaal van Richter!" En hij heeft overtuigend gelijk. Zulke mooie momenten zijn er meer. Seth kan je ineens met heel andere oren, grinnikend en wel, laten luisteren naar een woord als 'de regerings-fokker'. De mensen die daar uitstappen, Kok, Van Mierlo, maar ook le den van het Koninklijk Huis, krijgen er fors van langs, Nie1 mand kan het goed doen. en Gaaikema duwt de ergernis krachtig én geestig van zich af. Tussendoor strooit hij in tussen werpsels ook graag met een woordspeling. Vaak goed gevon den. Van opmerkingen over ,'Fuckingham Palace' tot de dubbelzinnige vraag „Zeg. heb jij je schoonmoeder al omge nummerd?" 'Schande!' brengt Seth Gaai kema weer terug op de cabaret- kaart. Van mij mag hij het nu ook eens proberen zonder zijn vaste begeleider en arrangeur Bob Zimmerman. Een vaardig musicus, maar het muzikale in Gaaikema's shows heeft nog te veel easy-listening en te weinig body. 'Schande!' is vandaag <6'4) nog te zien in het Zuidlandtheater te Terneuzen en op 12 april in de Prins van Oranje te Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 57