ïpzc ieuwe projecten afvalpreventie DELTA terug naar de regenton Eis tien maanden voor autokraken Natuurlijke oevers Vlissingse Watergang Veel bezwaar tegen inkrimping personeel sluizen en bruggen De eerste èn laatste contactpersoon voor woningverbetering zeeland 19 honsument moet in actie komen tegen milieu-onvriendelijke verpakking ZATERDAG 6 APRIL 1996 igp onze verslaggeefster jES - „Glasinzameling ruim hoi procent! Convenant Verpak ken op alle fronten be- 9.3|tald", juicht de Stichting Pro- )96|otie Glasbak dezer dagen. En oj, het is waar. op het gebied orCn glasinzameling zijn de af geraken die de overheid, het be at lijfsleven en de consument osi et elkaar gemaakt hebben, lie gen maal nagekomen. Maar dat an' 't Convenant Verpakkingen n alle fronten gejuich zou moe lek oogsten, is helaas onwaar, vaa n a e om zich heen kijkt, ziet dat >net ttducenten zich in ieder geval i Ij et aan de afspraken houden. Ier eeds meer zaken worden in ;kei linnige, milieu-onvriende- m k verpakkingen gestopt. 1 o voordeel op want het scheelt in de portemonnee en in het milieu. Die fabrikant haalt dan gauw ge noeg die rommel van de markt Om de consument bewust te ma ken van die macht, heeft het Openbaar Lichaam Afvalverwij- gegeven een afvalpreventiepro- dering midden- en noord-Zee- ject op te zetten. Wilma Binnen land (OLAZ) de ZMF opdracht dijk heeft, samen met Mieke én voorbeeld is de bakboter in n fles, waarmee ze nu weer re- Ijame maken", zegt Wilma Bin- ndijk, coördinator van het oject Consument en Afval bij Zeeuwse Milieufederatie nJMF). „Bespottelijk, zo'n fla- in Wat is er mis met een pa- ertje? Het vervelende is, dat er e' ensen zijn, die dat spul toch 'J® ipen. Het is duurder door zo'n .J' rpakking, in het product zit leer water en het kost ook nog re*ld om de rommel achteraf eer op te ruimen. Ook dat be- lalt de consument uiteinde- Ie" Is, ondanks een convenant, fa- ikanten zulke stunts blijven thalen. zal het van de consu lent alhangen of de afspraken rer afvalpreventie in het Con- piant Verpakkingen zullen orden gehaald. „De mensen mden, kortom, fabrikanten loeten straffen door die spullen liet te kopen. Dat levert dubbel Drankrijder langehouden ?no: ito LUIS - Een 21-jarige automo- :wai ilist uit het Vlaamse Vilvoorde eg ferd in de nacht van donderdag ;0rg p vrijdag door de politie aange- >en° ouden wegens het rijden onder zen, tvloed van alcohol. De man huis erd op het Jaagpad in Sluis ,ekt an een controle onderworpen, ime er blaastest wees uit dat hij iim twee keer de wettelijk toe- jitt; estane hoeveelheid alcohol had m fnuttigd. foto Ruben Oreel De vernieuwde, natuurvriendelijke oevers langs de Vlissingse Watergang in Toorenvliedt Middelburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - De aanleg van de na tuurvriendelijke oever langs de Vlis singse Watergang in Middelburg is zo goed als voltooid. Voor juni worden de oevers nog ingezaaid met gras. Aanpas sing was noodzakelijk, omdat de be schoeiing in slechte staat verkeerde. Om een natuurlijker overgang te krijgen tus sen land en water werd in samenwerking met de gemeente Middelburg besloten de oevers af te graven en nieuw in te planten met een mix van planten. De Vlissingse Watergang is de hoofdwa tergang die vanuit de polder loopt naar het gemaal Boreel, Door de oevers te her stellen en af te graven, zal een natuurlijker overgang ontstaan met riet en biezen. Op de taluds verdween de heesterbeplanting. De aanwezige beschoeiing is voor een deel vernieuwd. Aan de beschoeiingpaaltjes zijn schotten bevestigd, die op een lager peil zijn aangebracht. Voor watervogels is zo min of meer een opstapplaats gemaakt. Ook voor het zicht is een natuurvriendelij ke oever aantrekkelijker. De totale lengte van de aanpassing bedroeg rond de dui zend meter. Kuiters van het OLAZ, het pro ject in grote lijnen op papier ge zet. De provincie en het OLAZ zorgen voor de centen. Het project richt zich op twee doelgroepen: scholieren en huis vrouwen. „Scholieren produce ren nogal wat afval, met name blik", zegt Mieke Kuiters. „Daarom hebben we voor hen de campagne 'Blik op Blik' opge zet. die op school in de verschil lende vakken geïntegreerd kan worden. Bij aardrijkskunde, scheikunde. natuurkunde, maatschappijleer, overal kun je wel wat aspecten van blik kwijt. Bij het vak tekenen vragen we de kinderen zelf een anti-blik- poster te ontwerpen, waarbij uit de inzendingen een reeks wordt gekozen die daadwerkelijk wordt gedrukt en opgehangen." Huishoudens Een uiterst belangrijke doel groep vormen ook de huishou dens. „Via huisvrouwenorgani saties willen we de macht van de consument onder de aandacht brengen. Het zijn per slot van re kening vaak huisvrouwen die bepalen wat er in huis komt en wat niet. Via hun bestaande net werken kunnen we een grote groep bereiken." Wilma Binnen dijk heeft, behalve het afvalpre ventieproject, binnen de ZMF ook de taak om de totstandko ming en ondersteuning van eco- teams te coördineren. „Die din gen liggen heel dicht bijelkaar. Huisvrouwen zijn ook vaak een belangrijke spil in de bestaande eco-teams. die net als het pre ventieproject. uitgaan van de gedachte datje door bewustwor ding veel kunt besparen en voor komen." Omdat bijna niets zo moeilijk is als het bewust veroorzaken van een gedragsverandering, moet het maatschappelijk draagvlak zo breed mogelijk worden ge maakt. Behalve de instelling van een adviesgroep, betekent dat ook zoveel mogelijk aanha ken bij bestaande netwerken. Een belangrijke rol is weggelegd voor de Natuur- en Milieu-Edu catiecentra (MEC's). Kuiters en Binnendijk zijn van plan het project een officiële start te geven met een manifes tatie ergens in Zeeland. Het plan is dat eind september, begin ok tober te doen. Beide campagnes. Blik op Blik en het huisvrouwen project 'Minder verpakt pakt be ter uit', kunnen dan officieel be ginnen. itee - pnonze verslaggever e IDDELBURG - De onderne- P® ingsraad van de provincie eeft grote moeite met de hal ve ilig van het personeelsbestand oor de bediening van bruggen ■r®jn sluizen voor het Kanaal door ilcheren. Door de invoering jan een centrale bediening reigen vijftien van de éénen- ertig formatieplaatsen te ver wijnen. ster, et verlies van die banen staat ede eigens de ondernemingsraad saks op het werkgelegenheids- y, ileid van de overheid. Dat is er 5 tst op gericht werkgelegen- ij 'resentatie van lieuvv bouwplan 151 oor Ritthem anonze verslaggever UH d.I ITTHE.M - Het dorpscomité br itlhem en de gemeente Vlis- presenteren woensdag tev 'april het plan voor de bouw vier woningen en negen ga- igeboxen aan de Dorpsstraat oft I Ritthem. Belangstellenden innen de tekeningen vanaf 9.30 uur bekijken in dorpshuis tas Dorpsleven. Ook zijn er dan jannen te zien over de uitbrei- )enj tag van Ritthem. it. lkSi heid te behouden of bevorderen, zeker voor lager geschoolden. Met de invoering van centrale bediening van de bruggen en sluizen op het Kanaal door Wal cheren is 2,6 miljoen gulden ge moeid. Dat geld kan terugver diend worden door de besparin gen op de loonkosten. En zelfs meer dan dat. Andere grote in vesteringen in en rond het ka naal kunnen uiteindelijk daar mee worden gefinancierd. Verkeerd Personeelsgeld wordt zo ge bruikt voor materiële zaken, en dat is naar de overtuiging van de ondernemingsraad 'principieel verkeerd' en 'een slechte zaak'. De OR geeft daarmee een sig naal af aan de politiek: provin ciale staten die definitief moeten beslissen over de invoering van centrale bediening. Op veel politiek verzet zal het voorstel van gedeputeerde sta ten zeer waarschijnlijk niet stui ten. In het verleden zijn al voor lopige stappen gezet naar cen trale bediening van de bruggen en sluizen. De ondernemings raad onderkent dat ook en ver klaart zich alvast akkoord met een sociaal plan, in afwachting van het politieke besluit. Ge dwongen ontslagen zijn uitge sloten. Fasegewijs Ihe 10.J nge zat zon ïlst et bouwplan voor de Dorps- yaat verschilt van de eerdere •taetsen. Twee van de vier wo komen drie meter naar tateren te staan. Daardoor ont- aater een 'pleintje', dat meer tante geeft bij festiviteiten in newl it(?orP- Als vervanging van de 'Uziektent komt een overdekt tóium met dezelfde afmetin- Met de verenigingen wor- in daarover afspraken ge taakt. tanenkort wordt ook een ont- ErP-bestemmingsplan opge- «d voor de uitbreiding van P™ ttthem. Aanvankelijk had de toeente plannen voor een "nplete nieuwe wijk bij het j®P Ten noorden van de Zand- zouden enkele tientallen 0mngen verrijzen. Na felle pro- ■psten van de inwoners van Rit- ttn. besloot de gemeente dat J te laten varen. ta uitbreiding blijft nu beperkt P* ben a twaalf woningen langs k Zandweg, in de vorm van lint- Otfftbouwing. De ontwikkeling er- laat de gemeente over aan «particulier initiatief. De centrale bediening van de sluizen in Vlissingen en Veere en van alle vijf bruggen wordt fase gewijs ingevoerd. Medio 1997 moet het systeem voor de slui zen in Vlissingen gereed zijn en medio 1998 voor de sluizen in Veere. De bruggen in Vlissingen en bij Oost-Souburg gaan eind '98 over op centrale afstandsbe diening. Medio 2001 zijn de twee Middelburgse bruggen aan de beurt. De automatiserings-operatie is volgens gedeputeerde staten aantrekkelijk en ook noodzake lijk voor de provincie. Het onder- houdsfonds voor het Kanaal door Walcheren dreigt anders - zonder de besparing op loonkos ten - leeg te lopen. De provincie moet dan óf extra geld uit de al gemene middelen in sluis- en brugonderhoud stoppen óf het onderhoud aanzienlijk beper ken. Dat probleem kan, volgens de berekeningen van gedepu teerde staten, worden ondervan gen door te automatiseren In 2015 zit er dan 3 miljoen gulden in het onderhoudsfonds. terwijl het onderhoudsfonds 25 miljoen gulden in het rood schiet zónder centrale bediening. Districtsinspecteur A. C. Geelhoed bij de installatie die onder meer de toiletten in zijn woning voorziet van 'grijs water', oftewel regenwater. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Zestien medewerkers van DEL TA Nutsbedrijven gaan weer terug naar de regenton. Ze hebben zich aangemeld voor een proef om ervaring op te doen met systemen voor het gebruik van re genwater in het huishouden. Het water dat gratis uit de lucht neerdaalt, kan worden gebruikt om het toilet door te spoelen, de tuin te besproeien, de auto te wassen en zelfs om de was te doen. DEL TA wil met de proef nagaan aan welke eisen de systemen moeten voldoen. Uit grondwater bereid drinkwater is een schaars goed. waarvan de prijs bovendien de neiging heeft te stijgen. Dat drinkwater voldoet aan de hoogste eisen op het ge bied van de volksgezondheid. Zonde dus om dat kostelijke water te gebruiken voor toepassingen die minder hoge eisen stel len aan de kwaliteit van het water. DEL TA levert industriële bedrijven daarom halfgezuiverd rivierwater. Dit industrie water wordt gebruikt bij chemische pro cessen en voor reinigingsdoeleinden. Fruittelers en andere agrarische onderne mers kunnen sinds enkele jaren van DEL TA landbouwwater betrekken. Dat is zoet water dat uit het Zoommeer wordt ge pompt. Steeds meer grotere bedrijven passen bovendien recirculatie-technolo gieën toe om hun waterverbruik terug te dringen. „Het gemiddelde gezin gebruikt jaarlijks ongeveer 250 kubieke meter water", ver telt T. J. van der Kuijl. assistent-chef gas en water van het districtskantoor van DELTA Nutsbedrijven in Goes „Daarvan wordt ongeveer 17 procent gebruikt voor toepassingen waarvoor water van hoge kwaliteit noodzakelijk is: drinken, eten bereiden, afwassen, tanden poetsen en dergelijke. Voor al het andere gebruik zou je dus in principe genoegen kunnen ne men met water dat aan minder hoge eisen voldoet." DELTA Nutsbedrijven denkt dan in de eerste plaats aan het gebruik van regen water. 'Grijs water" noemen ze dat bij het nutsbedrijf. Het is ook mogelijk een stapje verder te gaan en bijvoorbeeld bad- en douchewater te gebruiken om het toilet door te spoelen. DELTA heeft twijfels over de toepassingsmogelijkheden daarvan. „Je krijgt dan al gauw stankproblemen", zegt A. C. Geelhoed, districtsinspecteur gas en water in Goes. „Ook krijg je dat zee presten zich in leidingen vastzetten." Ervaringen In het districtskantoor in Goes heeft DEL TA de eerste ervaringen opgedaan met het gebruik van regenwater. Het water wordt in een tank opgevangen en benut om er bijvoorbeeld de vijver van het kan toor mee bij te vullen Geelhoed heeft de volgende stap gezet door in zijn tuin een tank van 2 kubieke meter in te graven. De tank wordt Aha de regenwaterafvoeren van zijn huis gevuld. Twee toiletten in huize Geelhoed en twee buitenkranen zijn op de tank aangesloten. Af en toe draait het gezin Geelhoed ook een was met re genwater. Geelhoed: „Dat levert een ex tra besparing op, want het regenwater is zo zacht datje maar weinig waspoeder no dig hebt." In perioden van droogte wordt de tank met leidingwater bijgevuld. Anders zou den problemen ontstaan met het door spoelen van de toiletten. Bij overvloedige regenval loopt de tank over in de riolering. Geelhoed heeft de installatie zodanig van terugslagkleppen voorzien dat het regen water niet in de drinkwaterleidingen kan komen. Filters houden verontreinigingen in het regenwater tegen. Geelhoed en Van der Kuijl schatten dat het gebruik van re genwater om toiletten door te spoelen, de tuin te besproeien en de auto te wassen een drinkwaterbesparing»van 40 tot 50 ku bieke meter oplevert. Wordt er bovendien regelmatig mee gewassen, dan kan de be sparing oplopen tot 80 kubieke meter. De waterrekening valt op die manier jaarlijks met 100 tot 150 gulden te drukken. In het materiaal dat nodig is voor de aanleg van een grijs-watersysteem gaat ongeveer 3000 gulden zitten Door uitbreiding van de proef onder zes tien medewerkers wil DELTA de ervaring met installaties voor het gebruik van re genwater verder vergroten. Enkele van die medewerkers zijn bezig met de bouw van een nieuw huis: anderen moeten de installatie in een bestaande woning zien in te passen. Op die manier kan DELTA Nutsbedrijven installateurs en doe-het- zelvers met adviezen en goede raad bij staan. Marianne Udema:..Ik zat vaak zingend in de auto als ik weer eens overeen Zeeuwse dijk reed." foto Willem Mieras van onze verslaggever TILBURG - Na bijna twintig jaar stopt Marianne Udema met haar werkzaamheden als con tactpersoon woningverbete ring. Zij was de eerste die deze functie ooit uitoefende. In de loop der jaren kreeg ze er ruim dertig collega's bij. De Hooger- heidese, werkzaam voor rayon Zuid van de Nationale Woning raad (NWR), heeft ze allemaal 'overleefd'. Haar werkterrein lag voornamelijk in Zeeland. Op 25 april is haar officiële af scheid. De meeste woningen krijgen te genwoordig groot onderhoud waarvoor de bewoners niet meer uit hun huizen hoeven. En de corporaties betrekken tegen woordig zelf de bewoners bij be langrijke ingrepen aan hun hui zen. Ze hebben de kennis en er varing overgenomen en zijn klaar voor de toekomst. Udema blikt terug. „In 1976 stel de staatssecretaris Jan Schaefer bewoners centraal als het om stadsvernieuwing ging. Hij kwam met een regeling om hun begeleiding te waarborgen. Wo ningcorporaties ontvingen een vergoeding van 500 gulden per woning als ze een intermediair inschakelden tussen corporatie en bewoners. Deze contactper sonen. die de steun en toeverlaat van de bewoners waren, waren in dienst van de Nationale Wo ningraad of het Nederlands Christelijk Instituut Volkshuis vesting. Onze opleiding werd verzorgd door de landelijke cen trales van de woningcorpora ties. Omdat we op zoveel ver schillende plaatsen werkten bouwden we in de loop der jaren een zeer brede ervaring op." Eind 1983 was er voor het eerst sprake van beëindiging van de subsidieregeling voor contact personen. In 1985 was deze een feit. het budget voor de bewo nersbegeleiding kwam samen met het bedrag voor voorlich ting, herinrichting en huurder- ving in een gemeentelijke stads vernieuwingspot terecht. Overal vertrokken begeleiders. In 1991 was Marianne Udema nog de enige contactpersoon in dienst van de Nationale Woning raad. Zij had het geluk dat ze veel Zeeuwse corporaties in haar portefeuille had. Er was toen sprake van een gemeentelijke subsidie en niet langer van een rijkssubsidie. Maar zolang ze re noveerden wensten deze vereni gingen toch gebruik te blijven maken van de diensten van Udema. Vandaar dat de Hooger- heidese er in slaagde, het 'einde van een tijdperk' tien jaar te overleven. Vertrouwen „Ik heb nooit problemen met Zeeuwen gehad Ik was altijd heel duidelijk en eerlijk. Het was immers van het grootste belang dat de bewoners vertrouwen in me hadden. Ze moesten ervan overtuigd zijn dat ik al het moge lijke voor ze deed. En als er een keer minder goed nieuws was, draaide ik er niet om heen want daar schoot niemand iets mee op. Omdat ik bijna overal in Zee land heb gewerkt, kennen veel mensen mij. Op veel plaatsen waar ik kwam, kreeg ik te horen dat ik eerder al eens familiele den van de betrokkenen had ge holpen Die hadden hen dan vaak gezegd: 'Mevrouw Udema komt je helpen. Je hoeft je dus niet druk te maken'. Zoiets vond ik altijd erg leuk om te horen", aldus de scheidend interme diair. Ze heeft ontelbare gesprekken gevoerd met bewoners die bij re novaties waren betrokken. De eerste contacten werden steeds op bewonersvergaderingen ge legd. Daarnaast volgden er ook veel huisbezoeken. Een belang rijke taak was het tijdig signale ren en bespreken van proble men Maar er dienden ook veel 'papierzaken' te worden gere geld. zoals het overzetten van verzekeringen, telefoon en. ui teraard. het postadres Ook het aanvragen van verhuis- en her inrichtingskosten en indivi duele huursubsidies behoorde tot het takenpakket. Op deze manier nam ze de. vaak zenuw achtige, bewoners veel werk uit handen. Wisselschema's Daarnaast moest de contactper soon ook wisselwonmgschema's maken. Hierin stond precies be schreven wanneer bewoners in welke wisselwoning konden trekken terwijl hun huis zou worden gerenoveerd. De gemid delde duur van zo'n tijdelijke verhuizing bedroeg drie a vier maanden De snelle afwikkeling van projecten was dus afhanke lijk van de beschikbaarheid van wisselwoningen. Als er niet snel genoeg onderkomens beschik baar waren werden er ook wel eens containerwoningen gere geld In Borsele en Goes bijvoor beeld. was dit het geval Be schikbaarheid stond hoog in het vaandel van de contactvrouw. Zo had ze in Goes een kantoortje op de bouwplaats waar bewo ners met hun problemen terecht konden. „Ik werkte aan veel kleine pro jecten mee. Ik kwam dus in heel veel gemeenten. Overal was het werk weer anders want elke wo ningbouwvereniging heeft haar eigen manier van werken. Ook dat. maakte mijn werk zo interes sant. Ik zat vaak zingend in de auto als ik weer eens over een Zeeuwse dijk reed. Zonder files en genietend van al het natuur schoon terwijl ik op weg was naar mensen die ik een helpende hand kon toesteken Ik had echt een heerlijk beroep", mijmert de Brabantse. „Momenteel ben ik bezig met de afwikkeling van een project in Zierikzee". vervolgt ze „Als dat achter de rug is verdwijnt op 1 mei. de Dag van de Arbeid nota- bene. de laatste contactpersoon woningverbetering van het to neel Ik heb het met heel veel plezier gedaan en dat is niet in de laatste plaats aan de Zeeuwse bevolking te danken waar ik al die jaren zo prettig mee heb sa mengewerkt." De binding met Zeeland blijft overigens, want sinds januari maakt Marianne Udema deel uit van de Raad van Toezicht van de stichting 'Beter Wonen' op Tholen. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 25- jarige inwoner van Kortgene is donderdag voor de rechtbank in Middelburg vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk geeist voor een reeks van zes tien autokraken. Hij pleegde de kraken allemaal op parkeer plaatsen in Kamperland in de maanden september tot en met december. De man zei dat hij. om de schade zoveel mogelijk te beperken, al tijd maar een klein ruitje in sloeg Hij had het niet alleen op autoradio's gemunt maar haal de ook andere waardevolle spul len uit de wagens. In de zomer van 1995 had hij een aantal fiet sen gestolen. Toen zijn vriendin erachter kwam dat hij het die venpad was opgegaan maakte zij een eind aan de relatie. De advocaat mr J J R. Albi- cher zette uiteen dat de man tot de diefstallen was gekomen doordat hij in juni ontslag had gekregen omdat hij slapend op het werk was aangetroffen. Daardoor kelderde zijn inkomen van 2400 gulden per maand tot 1400 gulden zodat hij zijn stijl van leven drastisch had moeten aanpassen. Om toch in zijn dure auto te kunnen blijven rijden vulde hij zijn uitkering aan met de opbrengst van de misdrijven. De man zit sinds 16 februari vast. Volgens de raadsman heeft zijn cliënt zware psychische pro blemen waardoor hem het ver blijf in de cel heel zwaar valt. Hij vroeg de rechtbank om de man onmiddellijk in vrijheid te stel len. De rechtbank neemt daar over een beslissing die de Kort- genenaar op 18 april te horen krijgt als de rechtbank uit spraak doet in zijn zaak. De man bezwoer de rechtbank dat hij nooit meer diefstallen zou ple gen: „Dit was eens, maar nooit meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 51