Elk kasteel heeft zijn spookverhaal Draadklaver zoekt het zout op Schotten houden geesten levendig iS Perthshire eert muizenvanger Perthshire is zo'n gebied waar het spookt. Met daarin het vre dige stadje Crieff, een goed uitgangspunt om op verkenning te gaan. De streek heeft al de kenmerken van de veel geroemde Hooglanden. Meren, groen, ruige heuvels, mooie luchten, ruimte en rust. Je hoeft er dus niet alle vakantietroeven op spoken te zet ten. Het is er vooral goed wandelen! HL w PZC ZATERDAG 6 APRIL 1996 vrije tijd Kasteelheer Campbell zette zo rond 1580 al direct de toon. Nauwelijks was Meggernie Castle gebouwd of de onstuimige Hooglander deed zijn bijnaam Mad Colin eer aan door de gravin van Errol te ontvoeren en haar achter de vers opgetrokken muren vast te houden. Het werd de roddel van Glen Lyon en verre omgeving. Tovvser geldt als de wereldrecordhouder muizenvanger Schotland is ook een golfmekka: het land telt zo'n vierhonderd banen, waarvan enkele bij Crieff. Drummond Castle Gardens is hier een beroemde tuin. En er is natuurlijk whisky. Glen turret, Schotlands oudste distilleerderij van malt whisky, vind je ook in Crieff. Je maakt niet alleen kennis met het product maar ook de grootste muizenvanger ter wereld, Towser, de bedrijfskat. Bijna 25 jaar lang beschermde hij de gerstvoorraad tegen muizen. En hoe. Na zijn dood richtte het bedrijf een monument voor hem op. Terecht want in zijn arbeidzaam leven hielp hij 28.899 muizen naar de an dere wereld en verwierf daarmee een plaats in het Guinness Book of Records. Naar Schotse traditie zal de geest van Towser wel rondspoken door de muizenwereld van Crieff en omstreken. In Glamis Castle verschijnt regelmatig een vrouwelijk spook dat haar hand voor de bloedende mond houdt. \LE Met de familie Menzies als nieuwe be woners leek het allemaal wat gezapi- ger te worden op het kasteel. Maar niet voor heel lang. Een van de nazaten, James Menzies, liet zich meeslepen in de opstand der Jacobieten, wat hem noodzaakte de wijk te nemen naar Oostenrijk. Groot-Brittannië hield daar nog een mooi souvenir aan over. Bij zijn terugkeer uit Tirol nam James enkele jonge lariksen. een toen in zijn land onbekende boom soort, mee en plantte die bij zijn kasteel. Wie nu aan de overkant een lariks ziet, kan terugdenken aan Menzies. En aan spoken! Want had de familie zich nu maar uitslui tend aan het groen gewijd. Een van de Menzies ging nogal eens op pad. zoals dat vroeger bij kasteelheren vaker gebeurde, en het de honneurs van het huis over aan zijn aantrekkelijke echtgenote. Het moet haar uitstekend zijn afgegaan. Zozeer zelfs, dat de kasteelheer de sterke verden king koesterde dat zijn gade wel erg ver ging in het betonen van gastvrijheid, spe ciaal waar het mannelijke gasten betrof. Op een dag werd het de getergde Menzies te veel; hij doodde zijn vrouw, sneed het lichaam in tweeen en verstopte beide de len in een kast tussen twee slaapkamers in de toren. Uiteraard een tijdelijke oplos sing. Op een nacht droeg hij het onderli chaam naar de grote kasteeltuin en be groef het daar. Maar zo je doet, zo je ontmoet. Want toen Menzies terugging om het bovenlichaam van de vrouw te halen, werd hij op zijn beurt vermoord. Door wie? Een vraag die altijd een mysterie is gebleven. Hoewel, de Schotten hebben zo hun vermoedens. Im mers, al spoedig vermeldt de historie de verschijning van een geest in de twee slaapkamers naast de kast. Inderdaad, die van de onfortuinlijke kasteelvrouw. Een aantal gasten heeft haar ontmoet. Zo gaf in 1862 een jonge, mannelijke gast op het kasteel een gedetailleerde beschrij ving van zijn belevenis. Hij sliep in een van de torenkamers en voelde een vurige, haast koortsige kus op z'n wang. Toen hij de ogen opende stond een mooie vrouw over hem heen gebogen. Dat was schrik ken, helemaal toen ze door de gesloten deur verdween en slechts uit een bovenli chaam bleek te bestaan. Beweerd wordt dat de dolende geest van mevrouw Men zies het uitsluitend heeft voorzien op man nelijke logés. Schotten geloven graag in mysteries. Een geloof dat het monster van Lochness onui troeibaar maakt en spoken al eeuwenlang stug doet rondwaren. Geen kasteel of oud landhuis of het kent zijn spookverhaal. Schotland heeft door de eeuwen heen een omvangrijke literatuur over spoken en geesten bijeen geschreven. Heeft het ermee te maken dat in Schot land de geest makkelijk uit de whiskyfles ontsnapt? Frank, onze gids, reageert wat zuinigjes op deze veronderstelling. Hij zegt mensen te kennen die ook zonder een slok whisky op bij hoog en laag volhouden weieens een geest te hebben ontmoet en kwaad worden als je dat in twijfel trekt. „Och", zegt hij, ..iemand die in spoken wil geloven ziet ze natuurlijk ook." Zelf behoort hij niet tot deze categorie. Hoewel. Het toerisme heeft de oude Schotse griezelcultuur nieuw leven inge blazen. Toeristisch spookt het de laatste jaren behoorlijk in oude kastelen en hui zen en op andere historische locaties. En menige toerist volgt al of niet griezelend het spoor. In die zin heeft Frank zijn geloof in spoken gevonden. Routes Het spook als toeristisch produkt bestaat dus zeker. Er zijn complete routes uitgezet langs spookkastelen waarbij de reiziger kan overnachten in hotels die zich ook be roemen op het bezit van actieve geesten. In talrijke Schotse plaatsen, zoals Dun dee, kun je 's avonds met gidsen door ka rig verlichte oude straatjes dolen en spo ken zien oversteken, geesten horen zuch ten en vertellen. De recreant luistert en huivert. Leden van de lokale toneelclub vullen er de clubkas wat mee. Over toneel gesproken, Glamis Castle, aan de A 928 even bezijden de weg Perth- Forfar. is een kolos met vele torentjes en onbetwist kampioen als spookkasteel. Hier huizen de meeste geesten. Zelfs die van Shakespeare waart rond. Ooit is op Glamis Castle een moord gepleegd die hij heeft gebruikt in zijn Macbeth. Toch is het kasteel niet om zijn spoken een druk bezochte bezienswaardigheid. Het is de plek waar de bejaarde en immens populaire koningin-moeder Elizabeth werd geboren en opgroeide. Spoken of niet. ze kwam er vrij regelmatig met haar dochters, de huidige konirjgin Elizabeth en prinses Margaret. De laatste werd trou wens ook op Glamis Castle geboren. Wie nog altijd langs komt op dit koninklijke pad is de vrouw des huizes uit 1540. Ze be landde op de brandstapel wegens hekserij en samenzwering tegen de koning Er waart een White Lady rond en ene Jack the Runner die uitsluitend op maanlichte nachten het park doorkruist Ooit kende Glamis Castle ook een edel man die slachtoffer werd van zijn verzot heid op het kaartspel. Als straf voor het spelen op zondag, draaft hij nu op als spook. En op gezette tijden komt een vrouwelijk spook langs dat haar hand voor de bloedende mond houdt. Heel wat schimmige figuren vergezellen je op je pad door het mooie Schotland; ze maken een vakantie hier extra spannend. Chris van Twisk f Klavers bestaan er in tal van soorten. Rode klaver en witte klaver, honingklaver en wondklaver, rolklaver en hopklaver. Een kenmerk dat ze allemaal gemeenschappe lijk hebben is dat de blaadjes gedrieen bij elkaar staan. In de Middeleeuwen, toen aan tal van natuurverschijnselen een religieuze achtergrond werd toegeschreven, gold het klaverblad als symbool van de Goddelijke Drieëenheid. Zo ontstond ook het bijgeloof dat de vondst van een klavertje- vier geluk brengt. Het vierde klaverblaadje stond symbool voor de voorspraak van de Heilige Maria. Het is bepaald geen uitzonde ring dat floristen in een kla verveldje rondkruipen, alsof ze op zoek zijn naar zo'n kla vertje vier. Maar het gaat om iets heel anders. Juist in Zee land zijn heel zeldzame kla vers te vinden. Ruwweg ge sproken gaat het om de bin- nenduinrand en om de zandig- ste dijken in de Zeeuwse pol ders. In wisselende combina ties zijn daar zeldzaamheden als ruwe klaver, gestreepte klaver, onderaardse klaver, kleine rupsklaver en vogel-, pootklaver te vinden. Met vlak in de buurt vaak de min der zeldzame familieleden als liggende-, hop-, kleine-, rode- en witte klaver. De zeldzame klavertjes (het zijn echte mie- zepieters) leggen een voor keur aan de dag voor kortbe- graasde, zandige plaatsen, die niet al te droog zijn. De draadklaver of kleinste klaver is een buitenbeentje in de familie. Dit onopvallende plantje groeit op de kleigrond, op de overgang van zout naar van de Zeeuwse natuur V o zoet. Vroeger was het veel op met schapen beweide zeedij ken te vinden, net boven de spatzone, maar daar ligt te genwoordig overal een stenen of asfalt verdediging en daar heeft het fragiele klavertje niet van terug. Toch is Zeeland nog steeds de provincie waar de draadkla ver het meeste voorkomt. In brakke weiden vlak achter de zeedijk, waar de wind voor de meeste zout zorgt, is het niet echt zeldzaam. De mooiste groeiplaatsen liggen in de Yersekse en Kapelse Moer, waar de hollebollige weilan den doorspekt zijn met over gangen tussen zout en zoet milieu. Op de kleine steilrand- jes (vaak onder het prikkel draad) groeit de draadklaver daar vaak talrijk in gezel schap van de sterk erop lijken de kleine klaver en de smal bladige rolklaver. Het verschil met de kleine kla ver zit hem vooral in het bloemhoofdje. Het hoofdje van de draadklaver telt meestal niet meer dan zes tot acht bloemen; dat van de kleine klaver zeker het dub bele. Ook in de kleur is er ver schil: de kleine klaver is hard geel, de draadklaver tendeert naar oranje. Raadselachtig Wat is het precies, dat een plant aan het zilte milieu bindt? Dat is nogal raadsel achtig. In het laboratorium lukt het vaak om zoutplanten te kweken, zonder dat daar één korrel zout aan te pas komt. Andersom is het in het vrije veld zo dat zoutplanten bij wijze van spreken in het kiel zog van de strooiwagens in de gepekelde bermen verschij nen. Verondersteld wordt wel dat zoutplanten onder zoete omstandigheden alleen maar zouden ontbreken omdat ze daar teveel concurrentie zou den ondervinden. Maar die verklaring is zeker niet af doende. Dan zou de eerste de beste braakliggende akker ook vol met zoutplanten moe ten staan. Het gaat wel dege lijk om behoefte aan bepaalde mineralen. In dat verband is het belang wekkend dat in de ligweiden rond sommige zwembaden in Midden-Zeeland draadkla vers te vinden zijn. Zo bijvoor beeld in Kapelle, waar de om geving van het zwembad één van de rijkste groeiplaatsen is die ik ooit tegenkwam. Het lijkt er sterk op dat het chloor- water uit het zwembad voor de draadklaver net zo attrac tief is als het zilte grondwater in de Moer Hoe dan ook: de natuur blijft onberekenbaar. Chiel Jacobusse Draadklaver, een minuscuul klavertje, groeit ook langs zwembaden. foto Wim van Wijngaarden toertips Camper-reizen In het april/mei-nummer van het magazine 'Amerika' wordt onder meer nagegaan wat de voor- en nadelen zijn van het reizen per kampee rauto. Voorzichtige conclu sie: Een camper-reis door de States kan erg leuk zijn, maar 'bezint eer ge begint' Wie denkt dat hij goedkoper uit is dan wanneer hij over nacht in motels is eveneens aan het verkeerde adres. Verder artikelen over Las Vegas, Broadway (te voet van de 245ste Street naar het puntje van Manhattan), kleine en meestal onbeken de natuurparken en de be faamde Smithsonian Mu- suea in Washington. Kopermijn In het familiepark Drievliet aan de Jan Thijssenweg in Rijswijk is een nieuwe at tractie in gebruik genomen: een achtbaan, die Koper mijn is genoemd. De bouyv van het gevaarte vergde 4.2 miljoen gulden. Daaarnaast werd achthonderdduizend gulden geïnvesteerd in ver betering van de infrastruc tuur van het park. Hofjes In Den Haag worden door 't Gilde Den Haag, een plaat selijke gidsen-organisatie van vijftig-plussers, elke dinsdag en donderdag wan delingen gehouden langs de hofjes Ook is er een tocht waarin de geschiedenis van de residentie wordt belicht De groepen tellen nooit meer dan acht personen. Invaliden Interhome. gespecialiseerd in de verhuur van luxueuze Europese vakantiewonin gen, heeft een selectie ge maakt van ongeveer 100 'rol- stoelvriendelijke' accommo daties in Oostenrijk, Zwit serland. Duitsland. Spanje. Frankrijk en Engeland. Griezel-jungle In de Linnaeushof in Benne- broek is een griezel-jungle geopend. Ook nieuw zijn de funny-wheels, karretjes die zich op zeer eigenzinnige wijze voortbewegen. De 'grootste speeltuin van Eu ropa' blijft geopend tot en met 29 september. Speeldozen In de Zwitserse Jura wordt dit jaar herdacht dat twee eeuwen geleden de eerste muziekdozen werden ge maakt. Dit gebeurt onder meer met een tentoonstel ling in het CIMA-museum te Ste-Croix, die tot 2 juni duurt. Daarnaast zijn er ex posities in Genève en vindt er in het eerder genoemde Ste-Croix van 15 tot en met 18 augustus een Internatio naal Automaten Festival plaats. Pakezels Ook dit jaar organiseert 'AYnes et Randonnées' wandeltochten met pake zels. Er kan op tal van plaat sen in Frankrijk worden be gonnen en de dagtrajecten zijn nooit langer dan 15 kilo meter. Er wordt overnacht op zowel kampeerplaatsen als kleine hotels en wie daar prijs op stelt, kan zich verze keren van de diensten van een gids/ezelaar. Hygiene Vakantie-accommodaties moeten vóór alles schoon zijn. Dat blijkt uit een onder zoek dat touroperator Arke onder z'n passagiers heeft gehouden. Ruim 8 procent van de geënqueteerden acht hygiëne het belangrijkst bij de keuze van hun slaapgele genheid. De ligging kreeg met 7,7 procent een tweede plaats toebedeeld en verzor ging plus schoonmaak kwam met meer dan 6 pro cent als derde uit de bus. Van de reisleiding wordt in de eerste plaats verwacht dat afspraken worden nage komen. Vriendelijkheid, be reikbaarheid en klachtenaf handeling eindigden als ge deeld tweede. Film Omdat de filmindustrie in Groot-Brittannië honderd jaar bestaat, is de British Tourist Authority op het idee gekomen een landkaart uit te geven met daarop ruim 180 min of meer be roemde filmplekjes. De laat ste jaren zijn veel films op lo catie opgenomen, zoals The Madness of King George, Loch Ness en Sense and Sen sibility, maar ook de serie Blackadder en Oscar-win naar Braveheart. De Movie Map is aan te vragen bij het Brits Toeristenbureau in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 37