iNacht logies in sterfhuis Caruso Studententeam hoopt op goede zeilwedstrijd zeeland 15 s k if n VAREL SECURITY Goese scholen zoeken fakkeldrager voor Olympische Spelen COMFORTO 14, DIE ZIT!J ZATERDAG 6 APRIL 1996 jP van onze verslaggever j Jacques Cats VLISSINGEN - Op de datum dat in augustus de 75ste sterfdag van de te nor Enrico Caruso wordt herdacht betrekt het Vlissingse echtpaar Hoo- gesteger de suite in hotel Vesuvius in Napels waar de gevierde ster z'n laat ste uren doormaakte. Hoewel de lo gieskosten 1200 bedragen is het de bedoeling de nacht wakend door te brengen met het draaien van Caruso- opnamen. „Ik stel me daar heel veel van voor", zegt Rien, met een stem waarin nu al emotie doorklinkt. De grote Caruso moest eens weten dat zijn stem in een tv-reclame wordt ge bruikt om Italiaanse gerechten meer bekendheid te geven. Pavarotti leent zijn keel niet voor dergelijk banaal ge bruik. Maar ja, Caruso is dood. Die kan zich niet meer verweren. Het Vlis singse echtpaar Hoogesteeger hoort de stem eigenlijk ook liever in een an dere entourage, maar omdat alles wat met Caruso te maken heeft het stel he vig beroert, nemen Rien en Tilly de koppeling van het begeesterd ge brachte 'O sole mio' aan een Italiaans getinte maaltijd voor lief. Zijn unieke stem en zijn acteertalent maken Enrico Caruso tot de grootste tenor van de eerste helft van deze eeuw. En omdat hij als een van de eer ste zangers grammofoonplaatopna men heeft laten maken, heeft hij een uitgebreid gehoor van bewonderaars gehad. Tegenwoordig zetten vedetten als Domingo, Carreras en eerderge noemde Pavarotti de toon en zijn de sterren van toen wat verbleekt. Ech ter niet in de ogen en oren van het Vlis singse echtpaar dat geen gelegenheid laat lopen om hun kennis over de hel dentenor verder te verdiepen. Museum Hun huis begint al aardig de trekken S van een particulier museum te verto- nen. Naast de vele foto's en documen ten springt vooral de collectie van 160 aan Caruso gewijde oude grammo- foonplaten in het oog. Hoogesteeger bezit de eerste, van 1902 daterende op- I name en ook de laatste, gemaakt in 1920. Er wordt een antieke pathéfoon voor in stelling gebracht om de opna men te kunnen beluisteren. In dat ge val gaat er een waarschuwing naar de buren want je kunt zo'n ding niet zacht zetten. De geluidsoverlast blijft, overigens beperkt. De 78-toerenpla- ten worden vanwege hun zeldzaam heid zoveel mogelijk gespaard en de hond gaat zo janken van de knarsende bijgeluiden. Daarom worden er veel vuldig cd's met de stem van Caruso opgezet. „Er zijn maar weinig dagen dat ik ze niet draai", meldt Rien. „We praten er dagelijks over." b "?.!*%B9KEWÊKÊÊ^ÊêKêêËÊÊ Een kiekje uit het familie-album: het bezoek aan de graftombe van Caruso. Rien: „Het aanraken van de kist v het mooiste moment van alle belevenissen." Het paar Hoogesteger kan moeilijk onder woorden brengen wat het luis teren naar Caruso doet: „Het zit echt van binnen, het is een gevoel." Vooral op dagen dat Rien zich leeg voelt brengt Caruso uitkomst. „Ik voel me daarna wel een beetje triest, maar dat blijft niet." Tweede soort Daar waar de rest van de wereld hoofdzakelijk juichend doet over het gouden kelen-trio Domingo, Carreras en Pavarotti blijft het Vlissingse stel een kritische afstand bewaren. Ze dur ven het bijna niet te zeggen, maar het komt er op neer dat ze het stemmen 'van de tweede soort' vinden. Carreras heeft te weinig volume. En de warmte en dramatiek die Rien en Tilly aan treffen in de stem vam Caruso missen ze bij Pavarotti. Rien: „Wij vinden de stem van Domingo nog het beste bij Caruso passen." Inmiddels is het Vlissingse echtpaar overal geweest: waar de grote tenor is geboren, waar hij allemaal heeft opge treden, op de plek waar Caruso door het publiek werd uitgefloten omdat enig overmatig drankgebruik zijn stem wat minder vast had gemaakt en de tombe, waar de zanger ligt opge baard. „Die kist te kunnen aanraken, dat was wel het mooiste moment van alle belevenissen", vindt Hoogeste ger. „Ik kreeg het gevoel even één te zijn met Caruso." Dankzij uitstekende contacten met professor Umberto Ricci, de grootste Caruso-kenner in Italië, zijn Rien en Tilly in bezit van een filmdocumen taire van een uur over het leven van de zanger. Een uniek document, zeker als men bedenkt dat het Nederlands Filmmuseum maar 3 minuten Caruso in huis heeft. Via contacten met de Italiaanse professor hoopt het Vlis singse paar binnenkort ook de speur tocht naar de verblijfplaats van Caru so's 76-jarige dochter Gloria succes vol te kunnen afronden. Zij moet nog in het bezit zijn van het clownspak dat Enrico droeg in zijn glansrol in de ope ra Paljas van Leoncavallo „Rien heeft een wensdroom", meldt Tilly openhartig en ze zendt haar man een warme blik toe: „Hij zou dat kostuum graag willen aanraken." Grenzen Een familielid dat psychologie heeft gestudeerd heeft eens opgemerkt over de gedrevenheid van Rien Hoogste- ger: 'ga niet te ver'. „Daar moet ik die persoon wel gelijk in geven", vindt hij zelf nu ook. En echtgenote Tilly haalt aan hoe het iemand uit haar familie verging, die zich keizer Haile Selassie waande. Die moest daarvoor behan deld worden. „Ik probeer mijn grenzen te stellen", zegt Rien. maar hij meldt er meteen wel weer bij dat als Gloria Caruso hem vandaag uitnodigt voor een bezoek hij morgen in het vliegtuig zit. „Het geld ligt er voor klaar." Het liefst zou hij in Napels begraven wallen worden. „Met achter de lijkauto een geluidswagen die Carusogezang draait," Hoogesteeger heeft haast. Hij behoort tot de asbestslachtoffers van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde en zit daarom afgekeurd thuis. Er loopt momenteel weer een onderzoek. „Ik mag niet klagen", vat hij zijn medisch bulletin samen, „maar er zijn wat rare signalen." Daarom kijkt de 56-jarige Vlissinger zo reikhalzend uit naar de herdenking in augustus en het bezoek aan de ho telsuite in Napels. „Als we dat maar gehad hebben. Daarna zien we wel verder." Hogeschool Zeeland stuurt afvaardiging naar nationale kampioenschappen /an onze verslaggever ISSINGEN - „We zijn heel le vrienden, maar we heb- :n nog amper samen gezeild." lurits Minnaard van het Ma- itiem Instituut De Ruyter in lissingen verwacht niettemin A*n goede kans te maken om aiel zijn teamgenoten in de fi- lale te komen van de Kieljacht, ■iet nationale zeilkampioen- Ichap voor studenten. Dit eve- Jement wordt komende week Jli'oor de elfde maal gehouden op pypiet IJsselmeer bij Hoorn. )e Hogeschool Zeeland stuurt >r het eerst een officiële af- lardiging naar het kampioen- :hap, dat wordt gehouden van tot 14 april. Al eerder namen iudenten van de school er aan :1, maar nog nooit onder het landel van de Hogeschool, naard (24) studeert, hoe kan —iet ook anders, aan het Mari- iem Instituut De Ruyter. Dit jeldt tevens voor zijn teamgeno- en, twee dames en twee heren, [oor een schip hoefde het team let te zorgen. Dat is geregeld )or de Amsterdamse Studen- tti Zeil Vereniging Orionis, or ganisator van het evenement. Er wordt met twee typen schepen gevaren: aloha's en friendships. Orionis heeft acht schepen van elk type gehuurd. De friendships zijn volgens Minnaard iets snel ler dan de aloha's. Om de teams gelijke startkan sen te geven, komen de twee ty pen niet tegen elkaar uit in de zelfde wedstrijd. Het kampioen schap bestaat uit twee rondes. In beide rondes wordt zes keer gevaren. De winnaar van de tweede ronde mag naar het in ternationale zeiltoernooi voor studenten dat in oktober dit jaar wordt gehouden in Frankrijk. Tweede ronde De teamleden hebben amper sa men getraind, maar Minnaard is er niettemin van overtuigd min stens tot de tweede ronde te kunnen doordringen. De vijf teamleden hebben allen ruime zeilervaring. Minnaard zelfheeft jarenlang op de bruine vloot meegezeild. Hij heeft zo'n beetje alle prijzen gewonnen die in die klasse te behalen zijn. Zijn team genoten zien vooral op tegen de nachtelijke wedstrijden. Min naard zelf niet. Hij heeft vaak ge noeg 's nachts gezeild. Het team wordt psychologisch en fysiek ondersteund door een materiaalman en een fysiothera peut. De twee mogen de wed strijden gadeslaan vanuit een volgboot. Een grote Nederland se bierproducent heeft zijn naam aan het evenement ver bonden en dus zijn op de volg boot alle gemakken aanwezig die het bekijken van de wedstrij den tot een aangename bezig heid maken. Wedstrijden In de zeilsport worden jaarlijks vele tientallen wedstrijden geor ganiseerd. Zeilen is geen tak van sport die vrijwel uitsluitend wordt uitgeoefend door studen ten, zoals bij roeien vaak het ge val is. De Varsity, de studenten- roeiwedstrijd die jaarlijks wordt gehouden in Houten, is in die tak het belangrijkste evenement in Nederland. De Kieljacht heeft, een dergelij ke reputatie vooralsnog niet op gebouwd. Toch wint zij de laat ste jaren aan allure, aldus Min naard. Dit jaar doet er zelfs een team mee met leden van het Sy- nergy-team van Roy Heiner. dat plannen heeft voor deelname aan de volgende Whitbreadrace om de wereld. De totale kosten van deelname aan het kampioenschap zijn ge raamd op een kleine 3.000 gul den. De Hogeschool Zeeland geeft het team een auto mee. Daarnaast zijn er enkele spon sors die het team financieel on dersteunen. Mif ifB'J iraakbeveiliging Brandbeveiliging Toegangscontrole •Terreinbeveiliging 1 Video-observatiesystemen —•Security Management systemen r' Alarmcentraleservice Service en ondertioud Voor de meest complete beveiliging r^QRG^ Postbus 344 Livingstone weg 42 Tel. 0113-212033 4460 AS Goes 4462 GL Goes Fax 0113-232998 Maurits Minnaard en zijn teamgenote Maatje van der Hulsbeek verwachten een goede kans te maken in de Kieljacht. foto Ruben Oreel rTNOS DE 1RT- PE CT5Z- EN DECIp-AFFAl&S^ IEDEREEN QFT WANBELEID LOONT, DUS U/AT VOOf? 2IN HEEFT 'TOM TE BEUREN CVER ONS, HUXVSTEDEUjK OeNEENTEBESTUUe, &€L£JPRZ*L Z'jN: HET &AN6MAKEN VANBEJANEC&U /N Hofjeshet schofferen van kunstenaars en Her kmlsleah vaneenhutopischeprktpüejh VEOOtENEN Z/J HET EEN TT/TPSHANTCCR EN rZAAT ZE TCZH 6HJW PE BAJES VEfZPuBBEiEN f EN ER ODOR CECONTACTEeSTCORÜE RECHTERljKE MACHT IN<$ESM€T€N WORDEN óE HEB Jij EEN BETER /PEE Kampeerboer krijgt 30 mille boete MIDDELBURG - De kampeerboer L Wattel uit Oostkapelle is door de Middelburgse appèlrechter in hoger beroep veroor deeld tot 30.000 gulden boete en een maand voorwaardelijke hechtenis voor het toelaten van meer kampeerders op zijn ter rein dan was toegestaan. Het vonnis was overeenkomstig de beslissing van de kantonrechter, die Wattel in juli van het vorig jaar veroordeelde voor tien overtredingen in 1993 en zes in 1994 Er stonden herhaaldelijk meer dan de toegestane tien of (in het hoogseizoen) vijftien kampeermiddelen op zijn minicamping. Wattel stelde dat het om groepskamperen ging door leden van de Stichting Vrije Recreatie, maar de kampeerders verklaar den tegenover de politie dat zij individueel op vakantie waren. Bovendien had de kampeerboer geen vergunning voor groeps kamperen. Duinbrandje bij Nollestrand VLISSINGEN - De brandweer van Vlissingen heeft vrijdag middag rond drie uur een duinbrand bij het Nollestrand ge doofd. Omdat de afstand tussen de wagens en de brandhaard te ver was, moest de brandweer gebruik maken van zogeheten vuurzwepen (schoppen met lange steel) om het vuur te bestrij den. Na twintig minuten was de brand voorbij. Het stuk duin dat is verbrand, was honderd meter lang en vijftien meter breed. De schade bleef beperkt tot verbrand helmgras. Ver moedelijk hebben baldadige jongeren de brand aangestoken. Verbod mosselrapen genegeerd HARLINGEN - De Waddenvereniging en Vogelbescherming Nederland willen dat het ministerie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij ervoor zorgt dat het verbod op het bedrijfsma tig rapen van mosselen in de Waddenzee wordt nageleefd. Van daag wordt een nieuwe schelpdier-raapregeling van kracht die de mosselvisserij in een deel van de Waddenzee moet tegen gaan. Volgens beide verenigingen maakt één mosselkweker zich nog dagelijks schuldig aan het rapen van ruim negen ton mosselen van een mosselbank onder Ameland. Dat gebeurt in een gebied dat door de visserijsector vrijwillig is gesloten. De betreffende visser acht zich daar volgens de verenigingen niet aan gebon den. Explosieven onschadelijk gemaakt GROEDE - De Explosieven Opruimingsdienst heeft donder dagmiddag in de Zwarte Polder bij Groede verschillende pro jectielen uit de Tweede Wereldoorlog vernietigd Eerder die dag werd op een perceel bouwland aan de Krabbedijk nog een mortiergranaat gevonden. De EOD heeft het explosief samen met reeds eerder ingezamelde oorlogssouvenirs door middel van springstof onschadelijk gemaakt. van onze verslaggeefster GOES - Met het ontsteken van het Olympisch vuur gaan op 19 juli aanstaande de Olympische Spelen 1996 in Atlanta officieel van start. Jongeren uit zeventig landen zullen samen met Ame rikaanse leeftijdsgenoten 'The Olympic Torch Relay' over een afstand van 22.500 kilometer af leggen. De estafetteloop start op 27 april in Los Angeles, de stad waar in 1984 de Olympi sche Spelen werden gehouden. Tien Nederlandse scholen in het voortgezet onderwijs mogen één van hun leerlingen afvaar digen als Olympisch fakkeldra ger. Leerlingen van het Buys Ballot College en het St. Willi- brordcollege uit Goes gaan de competitie aan om één van die tien scholen te worden. De procedure om tien leerlingen te selecteren is groot opgezet. Van de 3000 scholen die een for mulier hebben ontvangen rea geerden er 150 positief Deze hebben een wedstrijdpakket ontvangen waarmee ze op school zelf de voorronde kunnen organiseren. De organisatie is in handen van de Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoe ding (KVLO). NOCNSF, het Mi nisterie van Welzijn. Volksge zondheid Sport en de sponsor Coca Cola. In nauw overleg is ge kozen voor het aanschrijven van scholen. Uit een recent onder zoek van het ministerie blijkt dat de belangstelling onder jon geren voor sport afneemt. Met het organiseren van de estafette loop wil men op een positieve manier de sport onder de aan dacht van de jeugd brengen. Die gedachte sluit naadloos aan bij de doelstelling van de sectie bewegingsonderwijs van het Buys Ballot College. Docent Wy- brand Boonstra is zeer stellig: „We grijpen alles aan als het gaat om het stimuleren van sport. Zo doet onze school in juni met vijf teams mee aan de pro vinciale kampioenschappen sponsorvoetbal in Middelburg." Ook hij signaleert dat de interes se afneemt voor sportief actief zijn. „We organiseren veel bui tenschoolse activiteiten. Op vrijdagmiddag na school is er de mogelijkheid mee te doen aan uiteenlopende sportactivitei ten. De opkomst is vijf tot tien procent van de leerlingen en door activiteiten als deze esta fetteloop proberen we nog meer leerlingen bij het sporten te be trekken. Laatst was er een bas- ketbaltoernooi van leerlingen tegen docenten op verzoek van de leerlingen. Met dat soort ini tiatieven zijn we heel blij." „De plannen voor de estafette loop zijn nog niet rond. Er zijn ideeën om een verloting te orga niseren. Een lot wordt verkregen na het verzamelen van de vijf olympische ringen die op hun beurt weer verdiend kunnen worden met een kilometer lo pen. We zijn in ieder geval van plan er iets leuks van te maken. Het wedstrijdpakket dat de scholen ontvangen bestaat uit drie onderdelen; een wedstrijd loop. een kennisspel en een crea tie-opdracht. De resultaten wor den beoordeeld door een drie koppige jury De tien scholen die als winnaar uit de bus komen kiezen zelf de uitverkoren leer ling. Die zal in de week van 1 tot en met 7 juli het Olympisch vuur in Miami Beach een kilometer verder brengen. Met The Olym pic Torch Relay hoopt men de wereld de toekomstige sport mensen te tonen in een 'spor tieve verbroedering', tenslotte dé Olympische gedachte waar alles om draait. Open dag bij muziekscholen GOES/THOLEN - De Zeeuwse Muziekschool, regio de Beve- landen-Tholen, houdt zaterdag 13 april een open dag. Bezoekers krijgen de gelegen heid instrumenten te bespelen en kunnen demonstraties door docenten en leerlingen bijwo nen. Ensembles en het kinder koor verzorgen een doorlopend programma. Geïnteresseerden kunnen in het Muziekgebouw in Goes terecht van 9.30 tot 12 uur. In Tholen is gemeenschapscentrum Meul- vliet geopend van 13.30 tot 16 uur. COR DE JONGE Design. functioneel en economisch voor iedere werkplek, dat zijn de kenmerken van deComforto 14 bureaustoel De NEN 1812 norm is uw garantie voor kwaliteit Een Comforto 14 bureaustoel is voorjaren uw steuntje in de rug en van de prijs zult u niet van uw stoel vallen. TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanwcgél Tel. 01150-17342 Fax 01150-18654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 01180-36151 Fax 01180-13447

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15