Leeftijdsgrens voor koffieshops LEYS Zwaaiend tussen water en wolken NS nemen protest ter harte SS Meer salaris wethouders Mariekerke en Domburg Stadsgewest wil jongeren onder achttien jaar de toegang ontzeggen Hoge benzineprijzen deren autobezitter niet Burenalarm verzekert bedrijven Hulst van acute hulp bij misdrijf Wij willen met u discussiëren over milieu en veiligheid Hoechst M zeeuwse almanak Advertentie 9$— PZC zeeland ZATERDAG 6 APRIL 1996 van onze verslaggever DOMBURG - De wethouders van de gemeenten Domburg en Mariekerke krijgen een tijde lijke loonsverhoging. Dat kost de genieenten respectievelijk 17.000 en 17.500 gulden. Door de aanstaande gemeentelijke herindeling verrichten zij meer werk dan waarvoor zij betaald worden. Voor amb tenaren die zich bezighouden met de herindeling, bestaat een overwerktoeslag. Het is mogelijk om in bijzon dere .gevallen af te wijken van een wetsartikel, waarin de sala riëring van wethouders is gere geld. Het initiatief van een der gelijk verzoek ligt bij de ge meenteraad. De beslissing is aan gedeputeerde staten. B en W van Domburg zijn het eens met de overige burgemeesters en wethouders van de platte landsgemeenten op Walcheren dat de tijd die zij besteden aan de herindeling geen deel uit maakt van hun normale werk. Een extra vergoeding is daar om gerechtvaardigd. De tijde lijke loonsverhoging kan maxi maal een jaar duren. n onze verslaggever JSSINGEN - Koffieshops eten verboden terrein wor- voor jongeren onder de 18 ir. Dat is een van de aanbeve- gen in de evaluatienota van softdrugsbeleid, die het dsgewest Vlissingen-Mid- iurg heeft opgesteld. Ver- op aan jongeren onder de ittien is verboden, maar zij gen nog wel in koffieshops len. De politie kan daardoor uwelijks controleren of zij jft drugs kopen. afgesproken hebben Vlis- ngen en Middelburg na een hun gedoogbeleid voor soft js tegen het licht gehouden. ;t stadsgewest besloot in ja- 1995 nog maar vier koffie- ops toe te staan. Er waren [ieuw-Naamse ïroeve geopend Ü1EUW-NAMEN - Een tip voor |e paasdagen van de Zeeuws- fiaamse boswachter H. van Ha- je: de Meester van der Heijden ïroeve in Nieuw-Namen. j>eze is zondag en maandag gra- 5 voor het publiek geopend. In le Groeve kan de bezoeker ken- psmaken met unieke grondla- en. De overgang van plioceen, Vie miljoen jaar geleden, is dui delijk te zien. Wie de trap afgaat, aat per trede tienduizenden ja- fen terug in de tijd. Ook zijn er irele fossielen en oude stenen werktuigen van de eerste bewo ners in Nieuw-Namen te vinden. toen acht verkooppunten in Vlissingen en Middelburg, die via een uitsterfconstructie tot maximaal vier moeten worden teruggebracht. Tegen nieuwe verkooppunten en handel in hard drugs zouden politie en jus titie hard optreden. Het stadsgewest stelt na (ruimi een jaar vast dat het doel van het gedoogbeleid - de verkoop van soft drugs beheersbaar maken - is bereikt: er zijn geen verkoop punten bijgekomen. Keerzijde is dat er ook nog geen koffieshops zijn verdwenen, doordat geen enkele zaak sinds begin vorig jaar van eigenaar is veranderd. De uitsterfconstructie heeft daardoor nog niet gewerkt. In de evaluatie wordt voorge steld het aantal verkooppunten in het stadsgewest niet tot vier maar tot vijf terug te brengen. Reden is dat het gedoogbeleid uitgaat van één verkooppunt per 20.000 inwoners. Dat bete kent voor heel Walcheren maxi maal vijf koffieshops. De platte landsgemeenten werken echter niet mee aan het gedoogbeleid en hebben hun grenzen dichtge timmerd voor de komst van kof fieshops. Daardoor is er binnen het stadsgewest ruimte voor een vijfde koffieshop. De nota doet ook de aanbeveling de overige handel in soft drugs 'met alle beschikbare middelen aan te pakken'. De headshop in de Vlissingse Scheldestraat, een winkel waar soft drugs werden verkocht, heeft de gemeente vo rige maand met veel moeite kun nen sluiten. Een cafe-eigenaar in Vlissingen heeft te verstaan gekregen dat hij zijn vergunning kwijtraakt als hij nog langer verkoop van soft drugs toelaat. In de evalua tie is het voorstel opgenomen in alle nieuwe horecavergunnin- gen een verbod op de handel in soft drugs op te nemen. Koffieshops vallen formeel on der de horeca, maar moeten zich houden aan de openingstijden voor winkels. Het theehuis in de Vlissingse Bloemenlaan, een van de gedoogde verkooppun ten, overtreedt die regel. Het col lege van B en W in Vlissingen heeft de exploitant daarom voor de keuze gesteld: óf hij moet de verkoop van soft drugs staken óf hij moet zich houden aan de ope ningstijden van winkels. De handel vanuit woningen is voor de politie moeilijk in kaart te brengen, al bestaat er wel een lijst met 'verdachte' panden. Een ander probleem is de handel op scholen. De nota concludeert dat schooldirecties meer onder steuning moeten krijgen bij de aanpak van de handel op hun scholen. De voorlichting over de gevaren van soft drugs is nog niet van de grond gekomen. De Walcherse politie ontwikkelt momenteel een plan voor de voorlichting. Dat is gericht op scholen, ouders en gebruikers. Er ligt ook een voorstel om met de exploitanten van de coffeeshops een conve nant af te sluiten. Dat bepaalt onder meer dat eigenaren zware gebruikers moeten verwijzen naar hulpverleningsinstanties. De gemeente Vlissingen houdt maandag 15 april een openbaar debat over het soft-drugsbeleid in de stad. Het debat wordt ge houden in het Arsenaaltheater en begint om 20.00 uur. Burgemeester J. C. Th. van der Doef opent de avond. F E. A. Moore (plaatsvervangend rector scholengemeenschap Schelde- mond). huisarts E. Kant. direc teur R. Haeck van het huiska merproject voor drugsgebrui kers iHKPDi en koffieshopeige naar G P W M. Aarden verzor gen een inleiding. De inleiders nemen daarna samen met een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie en dis trictschef J. C. H F M Dirksen van de Walcherse politie, zitting in het forum. Het debat staat on der leiding van J. Scheffers. |ran onze verslaggever VLISSINGEN - Zelden zijn de benzineprijzen zo hoog geweest ils de laatste weken. Superben- sine met lood steeg ver boven de Iwee gulden en zit nu op 2,16 {ulden. Super plus - dat is onge- Ood - schommelt rond de 2,05 pilden. Euro ongelood zit met 1,99 gulden krapaan onder de nagische grens van twee piek. Automobilisten schijnen er {een kilometer minder om te ijden. Jlie wordt in Amerikaanse dol- ars afgerekend en de dollar itaat de laatste tijd vrij hoog. daar dat is, aldus directeur J. (asperse van Tankstation Ex- jloitatie Maatschappij (TEM) feeland, zeker niet de enige en Twee gewonden ("HOLEN - Bij een aanrijding lp de Reimerswaalseweg in iholen zijn vrijdag twee ge- tonden uit Steenbergen geval- en. pee personenauto's botsten Ijn kwart over twaalf frontaal op Bkaar toen de auto, die uit de Jchting Steenbergen kwam, pksaf sloeg naai- de Bergse Wepsluis. Een tegemoetkomen- te auto met twee inzittenden uit pijnsplaat ramde het voertuig, fet echtpaar uit Steenbergen Bakte daarbij gewond. De man ferloor het bewustzijn, zijn Jouw liep hoofdletsel op. Bei ten zijn overgebracht naar het jekenhuis in Bergen op Zoom. de belangrijkste oorzaak van de recente prijsschommelingen. Olielanden en -handelaren kij ken de kat uit de boom. De Ver enigde Naties beslissen waar schijnlijk binnenkort over een versoepeling van de handels boycot tegen Irak. Irak mag dan voor het eerst sinds 1990-'91 - de Golfoorlog - weer olie exporte ren. Een gevolg van die maatregel kan zijn dat er opeens een plens Irakese olie op de markt komt. Dat kan tot een scherpe prijsda ling leiden. Om dat effect te voorkomen, worden de olievoor raden in West-Europa en de Ver enigde Staten nu al heel laag ge houden. Die zelfgemaakte schaarste drijft de benzineprij zen aan de pomp op. Jasperse heeft het idee aat ae prijzen de komende tijd verhou dingsgewijs hoog blijven, ook al wordt de boycot van Irak gedeel telijk opgeheven. „Gewoonlijk is benzine in de zomerperiode duurder dan in de winter", legt hij uit. „Dat heeft te maken met het autogebruik. In de zomer wordt er vanwege vakanties meer auto gereden. Die extra vraag vertaalt zich in de prijzen. Dat zal dit jaar ook zo zijn." Van een verminderd autoge bruik door de hogere benzine prijzen zegt Jasperse niets te merken. Prijsstijgingen vinden sprongsgewijs plaats, met hoog stens twee of drie cent per keer. Dat scheelt op een tankbeurt van pakweg 30 liter a 60 gulden nog geen 1,50 gulden. Jasperse: „Automobilisten laten zich daardoor niet afschrikken." Birthe Leemeijer op de door haar ontworpen schommel op het strand bij Vrouwenpolder: „Ik vind het leuk om alledaagse dingen een andere plek te geven, zodat ze een nieuwe dimensie krijgen." foto Ruben Oreel van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Schommelen bo ven de zee Het kan sinds vrijdag op het strand bij Vrouwenpolder. Wie erop gaat zitten, ziet het zoute water en de horizon zoals hij nog nooit heeft gezien. Een schommel op de vloedlijn is dan ook meer dan een speeltoestel. Het is ook een kunstobject, ontworpen door Birthe Leemeijer uit Middelburg. „Ik vind het leuk om alledaagse dingen een andere plek te geven, zodat ze een nieuwe dimen sie krijgen", zegt ze. „Het is zeker geen kunstwerk waar de mensen angstvallig omheen lopen. Iedereen weet hoe je een schommel moet gebruiken." In de vroege ochtend, terwijl de zee lang zaam wegebt, is ze al aan de slag op het kille strand. Een kuil van een halve meter diep moet worden uitgegraven om de schommelconstructie stevig te veranke ren. Met een shovel gaat dat opmerkelijk snel. Het bijna vier meter hoge bouwwerk, dat in het atelier totaan de nok reikte, slinkt in het uitgestrekte decor van zand en zee zienderogen. „Het leek zo'n kolos saal ding, maar hier blijft er bijna niets van over", zegt Birthe verbaasd. Op de bodem van de kuil komt een vezel- mat. die de krachten van de schommel moet verdelen. Om de constructie op haar plaats te houden worden zandzakken op de 'vogelpoten' gelegd, waarna de shovel de leemte in het strand dicht. Tegen kwart over elf - terwijl steeds meer vliegeraars en Duitse paastoeristen het schouwspel gadeslaan - is het moment daar. De schommel wordt opgehangen. „En hier mee verklaar ik het beeld officieel voor ge opend". grapt Birthe. Heerlijk Ze beklimt het hardhouten zitje, zet zich langzaam in beweging en zwiert steeds vervaarlijker naar de blauwe hemel. „Het gaat heerlijk", zegt ze. „Het mooie is datje je verheft boven de horizon, die je steeds onder je ziet wegschieten. Ik heb altijd al van de zee gehouden en in mijn werk ben ik veel bezig met hoe je dingen kunt erva ren. Ik probeer het landschap niet te ver beelden, maar te laten ervaren. De zee is voor mij het echte kunstwerk." Een bordje bij de schommel meldt: 'Betreden op ei gen risico'. Kunst is kennelijk niet zonder gevaar. Dat blijkt in de loop van de middag, wan neer de zee op haai- schreden terugkeert. Terwijl anderen wijken voor de vloed, blijft Birthe op haar schommel achter, met haar rug naar de bewoonde wereld ge keerd. „Hier gaat het mij allemaal om. Dat je helemaal alleen met de zee bent. Er is geen levende ziel die naast je in het water gaat staan." Het is een intrigerend beeld: iemand die vrolijk heen en weer zwaait tussen water en wolkendek, onbereikbaar voor iedereen. Het doet denken aan het Bankje van Zou- telande. een plan dat Birthe overigens niet kent. Jan Melis wilde voor de kust van Zoutelande een torentje met twee etages neerzetten. Bij vloed zou het onderste ge deelte onder water lopen, zodat de bezoe ker moest uitwijken naar boven. Daar kon hij dan, totdat het tij keert, mijmeren over het diepste wezen des levens. Het Bankje kwam er echter niet. omdat de gemeente het te duur vond en twijfels had over de stormbestendigheid Het water bij de Schommel van Vrouwen polder komt hoger dan verwacht. „Bij vol le vloed kun je niet meer schommelen", zegt Birthe. Ze is eerst wat teleurgesteld, maar legt zich neer bij de almacht van de zee. „Het is toch een mooi moment. De schommel krijgt zo heel veel gezichten." Birthe wil met het schommelproject af studeren aan de Gerrit Rietveldacade mie. Drie camera's - op het zitje, aan de constructie en op de duinen - zullen haar bewegingen gelijktijdig vastleggen. Na deze maand verdwijnt de schommel van het strand, om wellicht in het najaar terug te keren. Birthe: „Na april is het weer gewoon een strakke horizon. En daar is ook wel iets voor te zeggen." fen onze verslaggever (JSSINGEN - De Nederlandse (poorwegen (NS) hebben zich ^""genomen méér naar de Jant en de markt te luisteren, 'at hoeft niet hetzelfde te zijn, Baar een compromis is wél mo- telijk. De NS hebben dat in Vlis- "•gen laten zien. In het kader 'an het commerciëler denken 'an de NS moest de Vlissingse Jétsenstalling eerder dicht. Al jto acht uur 's avonds. Indivi- luele reizigers, politie, gemeen- een fietsersbond ENFB teken- ten protest aan. De NS hebben ïch dat aangetrokken en een JBjnpromis gevonden. Er zijn jjjftien fietskluizen in hel- fjauwe en rode tinten ge kaatst, waarin late klanten 'an de fietsenstalling hun rïj- riel kunnen laten wegzetten. 'e'l'g en droog. ror *lee' Zeeland werken de NS 31 streek vervoerbedrijf ZWN Groep aan een groot, klantge richt project: Zeeuws Net. Een nieuwe dienstregeling voor de bus is onder meer in de maak. Dat is hard nodig. Slechts 15 procent van de streekbussen en treinen sluit in Zeeland op el kaar aan. Dat percentage moet omhoog om meer reizigers te trekken. Een verbeterde dienstregeling voor de bus moet deze maand in concept gereed zijn. NS en ZWN Groep laten de ontwerp-dienst- regeling vervolgens - en dat is bijzonder - door klanten en an dere belanghebbenden bekij ken. Nog vóór de nieuwe dienstrege ling voor de bus wordt inge voerd. breidt de NS de service uit. Vanaf 1 september gaan er op zondagen ook intercity's rij den. De Zeeuwse treinreizigers moeten het nu tot zondagavond met alléén een stoptrein doen. De grootste verandering vindt in november dit jaar plaats. De nieuwe dienstregeling voor de bus gaat die maand in. Tegelij kertijd voeren de NS en de ZWN Groep een aansluitgarantie voor de bus op de trein in. De ZWN ga randeert dan een aansluiting op de bus. ook al heeft de trein ver traging. In het kader van het project Zeeuws Net wordt ook gewerkt aan een voorstel voor de verbe tering van haltevoorzieningen voor bus en trein. Een hartewens is voorts herstel van een recht streekse treinverbinding naar Noord-Brabant, voorbij Roosen daal. Daartoe wordt in novem ber een studie begonnen. Als alternatief voor de NS-fiet- senstalling, die al om acht uur 's avonds sluit, hebben de Spoorwegen bij het Vlissingse station fietskluizen geplaatst waarin late klanten hun rijwiel kunnenJaten wegzetten. foto Dirk-Jan Gjeltema HULST - Ondernemers in de kern Hulst en de bedrijventer reinen Tol en Hogeweg kunnen zich nog dit voorjaar aansluiten op een nieuw beveiligingssys teem. Het burenalarm Help Yourself biedt winkeliers, kan toorpersoneel en horeca-niede- werkers de zekerheid dat er di rect hulp van buren komt bij ca lamiteiten. Door financiële steun van een verzekerings maatschappij en een plaatselij ke bank zijn de kosten voor deelname aan het elektronische netwerk beperkt tot enkele tientjes. Voor de zomer gaat een aantal ondernemers gedurende een proefperiode van enkele weken bovendien in zee met het parti culiere beveiligingsbedrijf Ran dom Groepjes van maximaal tien bij elkaar in de buurt gele gen ondernemers kunnen een elektronische cirkel vormen. Bij elk van hen wordt een alarm kastje geïnstalleerd. Doet er zich iets bij de één voor. dan drukt hij op de knop, waarmee bij de andere deelnemers een alarm afgaat. Het apparaat, ge leverd door Wellstood bv uit Cadzand, werkt zo dat wanneer één van hen te hulp schiet, bij de rest het alarm afslaat. Daarmee wordt enerzijds voorkomen dat er negen komen opdraven en an derzijds dat iedereen denkt dat een ander wel poolshoogte gaat nemen, vertelt projectleider R. Bosch. Onveiligheid „Het gaat niet alleen om situa ties waarbij een winkelier slachtoffer wordt van een mis drijf, maar ook om momenten waarop hij zich onveilig voelt, bijvoorbeeld als hij alleen in de winkel is en er komt een groepje mensen tegelijk binnen. Maar het systeem kan ook heel handig zijn als er iemand in de zaak flauwvalt. Je hoeft dan je post niet te verlaten De alarmcentrale heeft volgens Bosch in de praktijk - onder meer in Oostburg - bewezen pre ventief te werken. „Politie komt er tot dat moment nog niet aan te pas, maar die zou in de meeste gevallen toch al te laat zijn Zo'n zeventig procent van de Hulster ondernemers heeft in een eerder stadium aangegeven interesse voor het systeem te hebben. De ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad heeft vorig jaar het initiatief genomen voor het criminaliteitspreventie-pro ject in Hulst. De ondernemers sloegen hun handen ineen voor de bestrijding van de kleine cri minaliteit. De eerste fase van het project stond vooral in het teken van bewustwording dat er iets moest gebeuren, en dat er een goede afstemming tot stand kwam tussen gemeente, politie en de ondernemersvereniging. Ook stonden cursussen op het programma. De tweede fase om vat de uitvoering en evaluatie van eerdere initiatieven als de telefooncirkel, de verkorte aan giftes bij de politie in geval van winkeldiefstal en het burenhulp systeem. Ook hoopt Hulst Reynaertstad nog deze zomer te kunnen star ten met de particuliere bewa kingsdienst Random. Een geü niformeerde bewaker patrouil leert overdag en/of 's avonds langs de objecten die zich op de dienst hebben geabonneerd. Dit werkt zeker afschrikwekkend en dus preventief, heeft Bosch uit contacten met andere steden ge leerd. Advertentie CLARIJS BANDEN BEL VOOR SCHERPSTE PRI, UITLATEN SCHOKDEMPERS TREKHAKEN ACCU'S GOES 0113-216607 TERN. 0115-604172 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBBM mm (Advertentie) Advertentie Indisch restaurant BANDOENG Vanaf nd elke week van donderdag tot en met zondag ÖW JAVAANS BUFFET 'cL i W a ia carie ook mogelijk reserveren 0118-462260 KANAALSTRAAT 53 - OOST SOUBURG perfect voor elk bouwtraject Groothandel voor de bouw met vijf vestigingen in Nederland. Voor ijzerwaren, gereedschappen, hang- en sluitwerk en meer Laan der Ver.Naties 1g 4334 ES Middelburg Telefoon 0118-633011 Fax 0118-614563 Advertentie Wij nodigen iedereen uit met ons te komen discussiëren over het milieu- en veiligheids beleid van ons bedrijf. Dinsdag 9 april a.s. in Hotel Arion, Boulevard Bankert 266, Vlissingen (aanvang 19.30 uur). Woensdag 29 mei a.s. in De Korenbeurs, Heerenstraat 17» 's-Hcerenhoek (aanvang 19.30 uur). Uitgangspunt voor de discussie is het milieu- en veilighcidsverslag over 1995. Exemplaren van dat verslag kunt tt aanvragen bij Annemieke Kats, telefoon 0113-689205. U kunt zie]) bij haar ook aanmelden voor de bijeenkomsten. Het leven van de medewer kers op onze advertentie-af- deling gaat niet altijd over rozen. Zo is er het gehate karwei van de klachten beoordeling: dingetjes die zijn misgelopen bij de plaat sing van advertenties, waarvoor derhalve niet de volle mep hoeft te worden betaald. Helemaal niets hoefde de mevrouw te beta len die het volgende kleintje plaatste: .Jonge vrome zoekt kennismaking met jonge man, tot 40jaar. Liefst in bezit van auto." Niks mis mee. zouden ive zo zeggen. Alleen jammer dat de an nonce tot tivee keer toe on der 'huisdieren' werd ge plaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13