Wat is nu eigenlijk een vader? Dat is zo'n 3000 per vergadering PZC Homoparen met kinderen reportage 31 ZATERDAG 9 MAART 1996 A dopteren mogen ze (nog) niet, !i& J\maar er zijn al heel wat 5 homoparen die samenwonen en 2 kinderen opvoeden. Ria van der Laar i(37) en Yolandade Vree (38) in 'e: Landgraaf zijn zo'n stel. Samen met hun twee zonen vormen ze een heus Hun kinderen zijn niet anders Het is een gezellige beestenboel bij Ria en Yolanda. De kinderen ravotten over de vloer en spelen cowboytje. Er lo pen meer dieren jpnd dan je in eén oogop slag kunt tellen. Negen jaar zijn ze nu sa men, Ria en Yolanda. Toen ze elkaar leer den kennen was Ria eén week zwanger van Gijs (8). Eigenlijk wilde ze geen relatie meer, maar liefde laat zich niet sturen. Het klikte zo goed tussen de vrouwen dat ze vier jaar later besloten om nog een kind te nemen. Yolanda werd zwanger door middel van kunstmatige inseminatie en beviel van zoon Daan (3). Samen vormen ze nu een gelukkig gezin. Naar eigen zeggen accep teert de buitenwereld hen prima. Maar wat belangrijker is: de kinderen ontwik kelen zich prima. De jongens weten dat ze in een uitzonde ringspositie verkeren", vertelt Ria. Vriendjes vragen vaker hoe het komt dat er geen vader is. Ria en Yolanda leggen de kinderen dan kort uit wat er aan de hand is. „Ze zijn nieuwsgierig, maar als ze de re den kennen, vinden ze het prima zo", al dus Ria. Gijs en Daan zijn erg open over hun gezinssituatie. „Ik ben de enige op school die twee moeders heeft", vertelt Gijs. „Als ze willen weten waarom ik twee moeders heb. zeg ik dat mijn moeder met een man heeft gesekst." Wat er nu zo leuk is aan twee moeders? „Ze maken alleen maar grapjes", zegt Daan. Toch vinden sommige klasgenootjes van Gijs het een beetje vreemd. „Ze noemen me wel eens lesbie", bekent hij. Ria en Yolanda zien dit als een kleine plagerij tussen kinderen onderling. Gijs en Daan zijn twee heel ge wone jongens met veel vriendjes. Thuis verloopt alles zoals in een normaal gezin. De biologische moeder is de 'echte moe der' en de ander de 'mee-moeder'. De kin deren vinden het allemaal heel vanzelf sprekend. Wat een vader is, weet Daan niet goed. Gijs wel, maar hij heeft er volgens het ou derpaar nog geen verdere interesse in. Juridisch gezien heeft de niet-biologische ouder binnen een homo-relatie geen rech ten en plichten tegenover het kind. Wan neer het paar besluit te scheiden, kan het gebeuren dat de 'sociale ouder' het kind nooit meer ziet. Na overlijden van de bio logische ouder heeft de familie van de overledene het recht het kind op te eisen. De positie van de kinderen is dus erg onze ker, het gezin valt immers uit elkaar-. Toch ziet het kind beide partners als ouders. Daarom zouden Ria en Yolanda ook wil len trouwen, als dat betekent dat de juri dische positie van de kinderen en de mee moeder veiliggesteld wordt. „Op dit mo ment is Jolanda toeziend voogd over Gijs Ria, Gijs, Yolanda enDaan, een normaal gezin in een uitzonderingspositie. en andersom ben ik dat over Daan. Ik wil dat Gijs, als ik overlijd, bij Yolanda blijft. Maar wanneer mijn familie zich daar te gen verzet, is de positie van Yolanda erg zwak", vertelt Ria. Ook het erfrecht is op dit moment niet voor beide kinderen ge lijkwaardig. Zo kan Gijs slechts een kwart van Yolanda erven. Wanneer bij het ho mohuwelijk adoptierecht wordt toege kend, hebben beide ouders een even ster ke rechtspositie. Voetballen Volgens de moeders heeft het wegvallen van de vader geen consequenties voor de ontwikkeling van hun zoontjes. „Wat is nu eigenlijk een vader?", vraagt Yolanda. „Wat een vader met zijn kinderen doet, doen wij ook met Gijs en Daan. We voet ballen met ze en klussen samen. Het gaat erom dat je het kind kunt bieden wat het nodig heeft. Zolang het kind genoeg liefde en aandacht krijgt, is het gelukkig en heeft het niet specifiek een vader of moe der nodig." Toch zorgen Yolanda en Ria er voor dat hun kinderen veel met mannen in contact komen. Ze gaan regelmatig met ooms en buurmannen voetballen of an dere leuke dingen doen. „Wij zijn natuurlijk geen mannen en we ten dus ook niet hoe mannen hun sociaal gedrag ontwikkelen. Gelukkig kunnen ze dit leren van de ooms, vrienden en buren foto 3-poot die hier over de vloer komen." Vanaf het begin hebben de beide vrouwen mannen in de opvoeding betrokken. „Als de kinde ren zich later seksueel gaan ontwikkelen, hebben ze natuurlijk ook iemand nodig die hun vragen kan beantwoorden. Een goede vriend van ons is altijd bereid om ons met onze vragen te helpen, zodat wij Gijs en Daan kunnen opvangen, als dat nodig mocht zijn." Omdat de kinderen thuis twee moeders als voorbeeld hebben, stuurt het paar Gijs en Daan regelmatig uit logeren bij ooms en tantes. „Zo kunnen ze leren hoe hetero-stellen met elkaar om gaan en hoe man en vrouw zich tegen el kaar gedragen." Hoewel alles goed gaat, maken Yolanda en Ria zich af en toe wat zorgen over de toekomst. „Ze doen het nu prima, maar je weet nooit wat er gebeurt als ze in de pu berteit komen. Kinderen zetten zich in die periode af tegen hun ouders. Daarom be zoeken we veel themadagen over opvoe ding door homoseksuele ouders. We pra ten daar met oudere kinderen, willen graag weten of zij in hun jeugd problemen hebben gehad omdat hun ouders homo seksueel waren. Daar leer je van. Zo ben je beter voorbereid op wat er in de toekomst kan gebeuren. Hoe de jongens met onze gezinssituatie omgaan als ze ouder zijn, dat blijft natuurlijk gissen. Maar het moet in ieder geval bespreekbaar blijven." De moeders vinden niet dat ouderschap aan het man-vrouwprincipe gekoppeld moet worden. „Nergens heb je ideale relaties. Zolang je een kind maar stabiliteit en lief de kunt bieden. Wij worden over onze op voeding ondervraagd terwijl we ons uiter ste best doen de kinderen dat te geven wat ze nodig hebben. Iedere hetero, hoe gek hij ook is. kan kinderen nemen, maar tegen ons wordt gezegd dat we door onze ge aardheid niet in staat zijn kinderen op te voeden. Dat is niet eerlijk. Homo-ouders kiezen zelfs bewuster voor een kind, juist om al die angsten over de ontwikkelingen die zich in het leven van het kind voor zul len doen." Uitzondering Niet iedereen deelt de mening van Ria en Yolanda. Prof dr R Hoksbergen. direc teur van het Adoptie Centrum in Utrecht, is sterk tegen het adoptierecht voor ho moseksuelen, omdat hij vindt dat een kind niet opgevoed mag worden door twee mensen van het zelfde geslacht. „Je plaatst die kinderen in een uitzonderings positie. Ze zullen zich al die jaren tegen de buitenwereld moeten verdedigen. Kinde ren willen aan de algemene norm voldoen en geen uitzondering zijn Daarbij komt kijken dat een adoptiekind het meest ge baat is bij een nieuwe omgeving die lijkt op die van de oorspronkelijke, met een va der en een moeder dus. Opgroeien bij een homoseksueel paar biedt volgens de hoogleraar geen enkel pluspunt.. Ook vindt hij het biologisch gezien onzin. „Een vrouw en een man kunnen samen kinde ren krijgen en grootbrengen. Wanneer het de bedoeling was geweest dat twee man nen of vrouwen kinderen grootbrachten, zou dat wel geregeld zijn." Hoksbergen twijfelt aan de kwaliteit van het homo-ge zin. „Bij de opvoeding zijn geslachtsiden titeit en de vader en moederrol van funda menteel belang. Hoe kan een kind dat bij twee moeders opgroeit zijn eigen seksuali teit aanvaarden? Zijn moeders wijzen die per slot van rekening af. Ik twijfel abso luut niet aan de goede wil. maar de opvoe ding blijft van mindere kwaliteit." „Verouderde denkbeelden", noemt Yo landa de visie van Hoksbergen. Want per slot van rekening groeien heel wat kinde ren op in een een-oudergezin. Waar is hier de vader-moederrol te bekennen, zou je je afvragen? De Utrechtse psychiater M. Nevejan ver onderstelt het tegenovergestelde van Hoksbergen. „Waarom zouden kinderen niet bij twee vaders of moeders op kunnen groeien? Zolang het paar maar emotio neel volwassen is en het ouderschap aan kan. Dat geldt natuurlijk ook voor het he tero-ouderschap. Homo-stellen moeten er alleen voor zorgen dat het kind het ont brekende element, de vader of moeder, te rug kan vinden in familie en vrienden die op bezoek komen. Zo leren ze het gedrag van de andere sekse Wanneer dit niet het geval is zal het kind zelf een rolmodel zoe ken buitenshuis. Een leraar of een sport- leidster." Yolanda en Ria kunnen zich helemaal vin den in dit argument. Toch nemen mannen een speciale plaats in bij de twee jongens. „Ze idealiseren hen een beetje. Mannen zijn meestal leuke speelkameraden die voor alles in zijn. Wanneer ze nu eens staf krijgen van een man schrikken ze." Wanneer de fotograaf binnenkomt, bedel ven de kinderen hem onder vragen, grap pen en baldadigheid. Zijn interesse voor hen is voor de jongens belangrijk. En fo to's maken? Als ze er maar gekke bekken bij kunnen trekken. Peggy Lankes Bert de Vries, oud-fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, krijgt 50.000 gulden per jaar voor één dag werk per week bij de Sociale Verzeke ringsbank. Dian van Leeuwen. VVD-co- ryfee, ontvangt 300.000 gulden per jaar voor haar werk als voorzitter van het Col lege van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Haar medebestuursleden Van Otterloo (oud-PvdA-Kamerlid) en Van Rooijen (oud-CD A-staatssecretaris) vangen 250.000 gulden ieder. Alle drie hebben zij bovendien een auto van de zaak, Dian van Leeuwen zelfs inclusief chauffeur. De vergoedingen voor bestuurders van toezichthoudende en adviserende instel lingen (met daarin opvallend veel ex-po- litici) staan in het brandpunt van de be langstelling. De politiek, toch al achter volgd door het beeld van 'zakkenvullers', is geschrokken van de buitengewoon ho ge beloningen. PvdA-fractieleider Wal lage noemde ze onlangs 'te gek voor woorden'. Hij wil een diepgaande discus sie over hoe ver men kan gaan. Wallages reactie komt rijkelijk laat. Ab solute recordhouder in de rijen van grootverdieners in de aan de overheid ge lieerde organen, was voormalig voorzit ter van het Centraal Bureau Arbeids voorziening Rients de Boer. Die haalde zelfs het speurend oog van de Rekenka mer, door zijn drie ton per jaar te verga ren met slechts drie dagen werk per week. Wallage was toen zelf staatssecre taris van sociale zaken. Te gek De Boers opvolger Co Wierenga (oud- PvdA-Kamerlid en oud-burgemeester van Enschede) vond de verdiensten van zijn voorganger wat al te gek. Hij doet het voor de helft minder. Wierenga ont vangt nu nog altijd duizend gulden voor elke dag dat hij werkt (ruwweg een dag per week), met een maximum van vijftig duizend gulden per jaar. Daarnaast ont vangt hij nog een onkostenvergoedering van zo'n 300 gulden per maand, plus reis- en verblijfskosten. Voorwaar ook niet niks. Officieel heet het dat de door de minister van sociale zaken goedgekeurde salaris sen bij instellingen als het CTSV zijn ge baseerd op wat gebruikelijk is in verge lijkbare sectoren. Alleen, wat is gebrui kelijk? En welke sectoren zijn vergelijk baar? Wie de toezichthoudende en advie sorganen van het rijk langsgaat, komt tot de conclusie dat vooral in de sociaal- economische sector opvallend hoge sala rissen worden betaald. Neem nu het Tijdelijk Instituut voor Coördinatie en Afstemming (Tica), dat plooien in de sociale zekerheid dient glad te strijken. Baas daarvan is alweer een oud-politicus, de PvdA'er Flip Buurmeij- er. Hij is er flink op vooruitgegaan. Nam hij als Kamerlid jaarlijks zo'n 130.000 mee naar huis, in zijn nieuwe functie kan Bruto inkomens in Nederlandse quldens 0 50.000 100.000 150000 200.000 250000 300.000 350.000 N x Lid van de Verzekeringskamer Lid Tweede Kamer Gemiddeld jaarsalaris rn nnn in Nederland S0-0U0 Minimumloon Sü 28.000 Alle inkomens, m.u v. 'Lid Verzekerings kamer1, zijn omgere kend op basis van een volledige werkweek, exclusief emolumenten en onkostenvergoeding. Jacques Wallage: „Te gek voor woor- Dian van Leeuwen: Auto van de zaak. inclusief chauffeur. ®*en- foto ANP/Hans Steinmeier hij zich met 250.000 gulden wat ex traatjes permitteren. Nog slapper in de was - zelfs Dian van Leeuwen kan daar niet aan tippen - zit het bestuur van de Verzekeringskamer. Deze club houdt toezicht op het verzeke ringswezen. maar werd vorig jaar vooral bekend toen dat toezicht bleek te ont breken op de inmiddels failliet gegane le vensverzekeraar- Vie d'Or. Voorzitter van het dagelijks bestuur is wederom een oud-Kamerlid (voor de Anti-Revolutio naire Partij), dr A. Vermaat. Hij en zijn twee medebestuurders staan samen voor ruim een miljoen gulden op de loon lijst, gemiddeld dus zo'n 335.000 gulden per persoon. Dat is dan wel inclusief alle onkostenvergoedingen en andere emolu menten. Op één auto na dan. die gedeeld wordt door de drie bestuursleden De salarissen - die worden betaald door verzekeraars en pensioenfondsen - zijn zo hoog sinds de Verzekeringskamer in 1992 is geprivatiseerd. Toenmalig minis ter van financiën Wim Kok (die het zelf met minder moest en moet doen) heeft er destijds zijn fiat aan verleend. Lucratief is ook het lidmaatschap van de raad van toezicht van de Verzekerings kamer. De vijfkoppige raad (met oud- WD-minister Neelie Kroes en oud-KVP- staatssecretaris Grapperhaus) komt zes a zeven keer per jaar bijeen. De leden ontvangen daarvoor 22.000 gulden per persoon. dat is zo'n drieduizend gulden per vergadering. Kok is ook hiermee ak koord gegaan. Volgens een woordvoerder van de Verze keringskamer zijn de hoge salarissen en vergoedingen zeer wel te verdedigen. „Onze gesprekspartners zijn de topmen sen uit de verzekeringswereld. Daar wor den zeer goede salarissen betaald. Dat speelt zeker een rol bij de vaststelling van de salarissen bij de Verzekeringska mer". De woordvoerder wijst er ook op dat een van de leden van het dagelijks bestuur iA. I. M. Koll) afkomstig is uit de raad van bestuur van verzekeraar Ae- gon. „Dergelijke mensen haal je niet bin nen als het salaris al te veel afwijkt van wat in de sector gebruikelijk is". Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken, wijst erop dat zulks ook heeft meegespeeld bij de vaststelling van de salarissen van de Buurmeijers, Van Leeuwens en Van Otterloo's. „Je kunt de salarissen in deze sector niet ver gelijken met die van andere adviesorga nen bij de overheid. Er is gekeken naar de sociale verzekeringssector en aanpa lende sectoren. Dan heb je het bijvoor beeld over de Verzekeringskamer. Daar liggen de salarissen nu eenmaal een stuk hoger", aldus een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken. Opvallend is wel. dat de salarissen van adviseurs en toezichthouders in de ge zondheidszorg behoorlyk lager zijn. Ter wijl die toch vanuit hun functie ook om gang hebben met particuliere ziektekos tenverzekeraars en geneesmidelenfabri- kanten met kapitale salarissen. Niet dat ze armoede hoeven te lijden. Zo is voorzitter Lou de Graaf (jawel. oud- CD A-Kamerlid en oud-staatssecretaris i ingeschaald in de voor de rijksoverheid geldende schaal achttien. Dat zou bij een volledige werkweek zo'n 180.000 gulden per jaar zijn. De Graaf werkt 2.5 dag per week en krijgt daar dus zo'n 90.000 gul den per jaar voor. Daarnaast krijgt hij nog een onkostenvergoeding van 20.000 gulden per jaar. Dezelfde salarisschaal geldt ook voor de voorzitter van de Ge zondheidsraad (dat was tot voor kort oud-WD-minister Ginjaar, de zetel is nu vacant) en voor voorzitter Van Londen (geen oud-politicus!) van de voorlopige Raad voor de Volksgezondheid. Lager nog zijn de salarissen en vergoe dingen in het advieswereldje van het mi nisterie van economische zaken. Zij wor den doorgaans betaald op basis van de rijksoverheidsschaal 16 of 17, dat komt neer op ruwweg zo'n 140.000 per jaar bij een volledige werkweek. Dit geldt bij voorbeeld voor voorzitter Wim Meijer (oud-PvdA-kamerlid. oud-CdK in Dren the) van de Algemene Energieraad (AER). Naast zijn huidige baan bij deRa- bo-bank is Meijer voor de AER twee tot drie dagen per maand in de weer. Een vergoeding op basis van schaal 16/17 is er ook voor de voorzitter van de Mijnraad, Dat is eveneens een bekende oud-politi- cus: Ruud Lubbers. De Mijnraad neemt ongeveer een dag per maand van zijn tijd. Uit het feit dat het vrijwel altijd oud-poli tici zijn die deze goed betaalde banen op eisen. mag volgens de diverse woord voerders niet worden afgeleid dat er ook sprake is van 'politieke benoemingen'. Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken vertelde een verbijsterde Tweede Kamer dat het CTSV-bestuur wel dege lijk was gerecruteerd op basis van des kundigheid en niet om werkloze politici aan een baantje te helpen. Dat geen van de drie opvallend veel kennis had van de sociale zekerheid speelde blijkbaar geen rol. Ook anderen ontkennen dat er sprake is van politieke benoemingen. Zoals de woordvoerster van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid, waar van de zes leden worden benoemd op voordracht van de minister-president. „Al is de samenstelling wel zo dat alle po litieke richtingen zijn vertegenwoordigd. Er wordt dus wel gekeken naar de poli tieke kleur". Ze vertelt dat de salarissen van de WRR-leden vergelijkbaar zijn met de beloning van hoogleraren en di recteuren-generaal van een ministerie. Dat komt neer op zo'n 180.000 gulden per jaar. De politieke kleur geeft wel de doorslag bij interessante en goedbetaalde banen als voorzitter van de Rekenkamer. Staatsraad, burgemeester van een grote stad of Commissaris van de Koningin. Banen die allemaal evenveel betalen als het premierschap van ons land, zo'n 220.000 gulden per jaar, exclusief onkos ten en emolumenten. Tussen de poli tieke partijen is er dan ook voortdurend overleg over de verdeling van dit soort gewilde posten, waarbij uiteraard de ver kiezingsuitslag een doorslaggevende rol speelt. Zakcentje Wie aan dit grote werk nog niet toe is of in de nadagen van een glansrijke carière niet helemaal droog wil staan, kan met het verzamelen van lidmaatschappen in minder prestigieuze clubs nog een aardig zakcentje verwerven. PvdA'er Roel de Wit. oud-CdK van Noord-Holland, is sinds vele jaren voorzitter van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Orde ning. Dat betaalt nog altijd jaarlijks 35.000 gulden voor een dag werk per week, een bedrag dat dus een kwart ho ger ligt dan het jaarsalaris van een mini- mum-loner (28.000 gulden). Nog een paar van dat soort baantjes en ook De Wit kan zich qua salaris meten met de minister president. Wie geen voorzitter is, maar toch belang rijk genoeg om in zo'n adviesraad plaats te nemen, krijgt een vergadervergoe ding Bij de Sociaal-Economische Raad iSERi bedraagt die vergoeding 540 gul den per ochtend of middag, plus maxi maal 517 gulden vergoeding per maand voor reis- en verblijfskosten. Overigens hecht de voorlichter van de SER eraan te vertellen dat de vergoedingen voor werk geversvoorzitter Rinnooy Kan en werk nemersvoorzitter Stekelenburg worden gestort in de kassen van VNO en FNV. De SER-vergoeding geldt als leidraad voor verschillende andere adviesclubs. Een duidelijke lijn is er echter niet in te ontdekken. Per orgaan kan het verschil len Zo krijgen bestuurders van het IZA ionder voorzitterschap van oud-CDeede- Kamerlid Hannie van Leeuwen i een ver gadervergoeding van vierhonderd gul den per keer i een maal per maanden een reiskostenvergoeding van zestig cent per kilometer. De leden van de Kiesraad (on der wie het oud-VVD-Tweede Kamerlid en huidig wethouder in Amsterdam Frank de Gravel moeten het met 150 gul den per vergadering doen. „Alles is mogelijk, het is maatwerk", al dus een woordvoerster van het ministe rie van binnenlandse zaken. Vaststaat wel dat het in alle gevallen gaat om be dragen waar een modale werknemer al leen maar van kan dromen. Het schip van staat blijkt daarmee een bijna onuit puttelijke bron van inkomsten voor wie er eenmaal op gevaren heeft. Harm Harkema en Koos van Wees

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31