Voors en tegens van de drugsnota GOLDEN EARRING Speurtocht naar slachtoffers PZC rï A Ook ambtenaren van Middenschouwen -krijgen reisje-Parijs Zwerver krijgt voor raken clubhuizen voorwaardelijke straf Drankrijder krijgt boete voor botsing Vrijspraak voor man uit Sint-Annaland na vermeende fraude Werkstraf voor dief met gokverslaving zeeland 17 lezers schrijven SUPPORT ACT I van onze verslaggeefster DEN HAAG/TERNEUZEN - De Tweede Kamer bespreekt vanaf 18 maart de drugsnota van het kabinet. Officieel blijven drugs verboden, maar het bezit li van vijf gram soft drugs wordt gedoogd. Tot nu toe is dat dertig gram. Thuisteelt van cannabisproducten (wietplanten) wordt op kleine schaal toegelaten. Bur gemeesters. officieren van justitie en korpschefs mogen de grens bepalen. Het kabinet wil de handel in hard drugs har- rj,. der aanpakken. Burgemeesters krijgen UI debevoegheid drugspanden te sluiten. JL ji. Willemsen, exploitant van café an nex koffieshop Checkpoint in Terneu- I zen: ..Die vijf gram. die komt er niet door. ftHet is een verslechtering; je krijgt veel i,J meer overlast. Iemand die van buiten alfj Terneuzen komt. gaat straks vijf koffie- loJ shops af." Beperkte wietteelt vindt hij geen oplossing. ..Dat is toch niet te con- 8 troleren Je zou het aantal vierkante me- ters moeten vastleggen. Nadeel is dat ge meenten de vrijheid krijgen om het te re- geien. En als Kessen in Hulst nog meer vrijheid krijgt, is dat niet goed. Er zijn daar pakweg acht illegale shops sinds koffieshop Gandalf weg is. Die zijn niet te controleren, dan kunnen ze allerlei drugs gaan verkopen. Terwijl de jeugd steeds bewuster met drugs omgaat. Want dat is het voordeel van het Neder- flandse drugsbeleid geweest. Jongeren zien de gevaren in van hard drugs, merk ik. Ik zit twintig jaar in de horeca, sinds 1967 rook ik dagelijks een joint. En ik heb er geen problemen mee. Voor je so ciale leven moet je het wel in de hand houden. Je moet uitkijken, ook met soft drugs. Van hard drugs, daar ben ik te genstander van. Ik heb er wel eens ooit. mee geexperimenteerd maar daar is het bij gebleven." E. Kint, plaatsvervangend districtschef politie Zeeuws-Vlaanderen: „De nota geeft aardig wat mogelijkheden om meer actie te ondernemen. Straks krijgt een burgemeester meer bevoegdheden om drugspanden te sluiten. De grens van vijf gram maakt het makkelijker om drug stoeristen aan te pakken. Ons probleem Is niet de lokale markt, maar de buiten landers die hier drugs komen halen. Het is niet aantrekkelijk om voor die hoe veelheid naar Nederland te komen. Al hoewel. mensen zullen toch proberen er een handige oplossing voor te vinden. En als ze dan zeven koffieshops afschuimen, zal daar snel op worden geanticipeerd. Als er vanuit het Openbaar Ministerie een fikse straf of boete tegenover staat als je meer dan vijf gram hebt, moet dat toch afschrikken." „In Zeeuws-Vlaanderen zitten we niet echt op niveau voor wat betreft het aan tal politiemensen. Als straks de klem toon toch meer komt te liggen op soft drugs dan nu het geval is, moetje andere ZATERDAG 9 MAART 1996 dingen laten. Net zoals bij mijn porte monnee thuis; het moet uit de lengte of uit de breedte. De voorgenomen uitbrei ding hier met zeventien mensen biedt wel soelaas. Maar ze zijn er nog niet." P. Clijsen, beeldend kunstenaar uit de Terneuzense Dijkstraat, lid van het Be wonersplatform Terneuzen: ..Ik ben principieel voor legalisering van soft drugs, ook al gebruik ik zelf niet. Vijf of dertig gram, ik heb het gevoel dat die re gels tot stand komen vanwege interna tionale spanningen. De praktijkmensen zullen zeggen: 'Laat die soft drugs toe. hard drugs is het probleem.' Ik ken hier koffieshops die minder overlast veroor zaken dan de tabakszaak in de Noord straat. In Terneuzen was er een relaxte soft-drugsscene. De laatste drie. vier jaar is er een toevloed gekomen van - ik kan het niet anders zeggen - allochtone straatdealers. Die hebben een mentali teit van 'na mij de zondvloed'. Het was een gangsteroorlog geworden, compleet met molotovcocktails die ze bij elkaar naar binnengooiden, waardoor mijn pand en ik erbij bijna in vlammen zijn opgegaan. Maar daar wordt nu wat te gen gedaan. Ik hoop dat er consideratie is voor de mensen die hier al twintig jaar bezig zijn, die zouden eigenlijk gewoon winkeltjes moeten kunnen openen. Er moet een strakke lijn worden getrokken tegen de hard-drugscriminaliteit. Soft drugs moet je legaliseren. Ik ben geen kampioen van de tolerantie, maar het wordt nu heel erg scheefgetrokken." A. van. den Hemel, adjunct-directeur Consultatiebureau Alcohol en Drugs Zeeland: „De nota legt de nadruk op drugsgebruik en overlast, terwijl ik denk: je moet niet vergeten de nadruk te leggen op de omstandigheden die leiden tot drugsgebruik. Er zijn blijkbaar in on ze maatschappij problemen die ervoor zorgen dat mensen verslaafd raken. Ik vind het van belang dat de drugsproble matiek wordt benaderd vanuit een volksgezondheidsbeleid en in de tweede plaats vanuit justitieel beleid. Over het gedogen van vijf in plaats van dertig gram heb ik geen mening. Wat ik zelf vind, is niet interessant. Wij zijn vooral een hulpverlenende instantie. Wij moe ten de individuen met hun verslavings problematiek zo goed mogelijk helpen. Ik denk dat het van belang is dat er goede regels komen. Zodat er een groot draagvlak ontstaat, regels waarin ieder een zich kan vinden. Zelf heb ik nooit il legale drugs gebruikt." Volgens een lid van het Bewonersplat form Terneuzen is er de laatste jaren sprake van een toevloed van straatdea lers. Als de Tweede Kamer akkoord gaat met de drugsnota van het kabinet kan adequaat tegen de overlast die daarmee gepaard gaat worden opgetre den. foto archief PZC in onze verslaggever lARENDIJKE - Omdat het idc van Middenschouwen als Ifslandige gemeente nadert, il het college alle ambtenaren gemeenteraadsleden een icdaagse reis naar Parijs aan- 'iden. Hiermee willen burge- n wethouders hun irdering tonen voor de 'bij- igc aan en inzet voor de ge- mte'. Het uitstapje gaat de leente 23 mille kosten, het personeel van de vrijwil- brandweer wordt niet verge- Alle vrijwilligers krijgen jderd gulden aangeboden, in lal 3500 gulden. Dit geld worden benut voor een ac- iteit die de brandweerlieden [f moeten organiseren. De 'moet het voorstel nog goed- m. Het reisje komt in de idering van donderdag 21 (art aan de orde In de gemeente Valkenisse ont stond onlangs enige commotie omdat het college - met hetzelf de motief - ook met het gemeen- tepersoneel op stap wilde naar Parijs. De fracties in Valkenisse vinden dit pn ongepast omdat de gemeente juist alle zeilen bij moet zetten om de lasten van de burger niet te veel te laten stij gen. B en W zullen het voorstel dinsdag 12 maart opnieuw onder de loep nemen. Of het Midden- schouwse initiatief ook stof zal doen opwaaien durft plaatsver vangend burgemeester L. C. Hart niet te voorspellen. ,.Ik weet het niet, we hebben het voorstel niet gecheckt bij de fracties." De gemeente kan de reikosten echter zonder moeite ophoesten. „In Middenschou wen hebben we de laatste jaren geen belastingverhogingen ge had. We hebben genoeg reser ves." peen medewerkster IDDELBURG - De politie- chler in Middelburg heeft een man zonder vaste oon- of verblijfplaats veroor- Wd tot vier weken voorwaar- pijke gevangenisstraf voor in- "*ken in clubhuizen van ten- Sverenigingen en voor het 'orzaken van brand in hooi ttop een dijk bij Goes lag te ®gen. De in Kruiningen gebo- n man leidt al tien jaar een Jkervend bestaan. Hij pleegde |t inbraken om de nacht in de nahuizen door te brengen. »k snoepte hij daar van fris- pnk. chips en andere versna- pngen. Pjitierechter mr. M. Zomer in keerde waar hij de afgelopen Pk had doorgebracht. „Op ^uto gestolen jPpELBURG - Op de Nieuwe ssingseweg in Middelburg is sen donderdagmiddag vier P en vrijdagochtend half acht P Personenauto gestolen. Het Pt om een donkergrijze Toyo- T^rina met het kenteken XS- De auto heeft een waarde ptwaalfduizend gulden. het station in Roosendaal", was het antwoord. Hij zei wel vaker in de open lucht te slapen omdat er niet genoeg plaats was in op vanghuizen. Naast de inbraken bij de tennisclubs van Yerseke en Rilland, die hij in september en juni van het vorig jaar pleeg de. had hij nog vier andere club huizen bezocht. Hij kwam er bin nen door een ruit te breken. Over de hooibrand in augustus had hij bij de politie verklaard dat hij die expres had aangesto ken. maar daarop kwam hij dins dag op de zitting terug. Hij zei dat de brand was ontstaan door een weggegooide sigaret. Een getuige had hem destijds zien fietsen en had waargenomen dat de man met fiets en al van de dijk rolde. „Meteen daarna brandde het hooi", zei de ge tuige. Op grond van die verklaring twijfelde officier van justitie mr. J. M. Valente of de man de brand opzettelijk had aangestoken. Hij hield het erop dat de brand door onvoorzichtigheid was ont staan. Het kurkdroge hooi ver brandde over een lengte van vijf tig meter. Valente begreep niet waarom de man een zwerver was. „Er zijn zoveel opvangmo gelijkheden". zei hij. „niemand hoeft te zwerven." •Of* Simon Hart knipt van elke gevonden dode vogel een stukje vleugel af. om zo dubbeltellingen te voorkomen. foto PieterHonhoff Tastbaar bewijs van olielozingen ligt op strand van onze verslaggeefster BROUWERSDAM - Met een ongeoefend oog zijn ze nauwe lijks waar te nemen. Bergjes zand lijken het, waar een paar veertjes uitsteken. Maar Si mon Hart uit Scharendijke duikt er gericht op af en weet steeds weer een dode vogel te voorschijn te halen. Eens in de twee weken maakt Hart een ronde over de uitgestrek te stranden op Schouwen- Duiveland en op Goeree- Overflakkee. Hij telt de aan gespoelde slachtoffers van olielozingen. De gegevens stuurt hij naar het Nederland se instituut voor zeevogelon- derzoek op Texel: „Zo kunnen we aantonen dat het lozen van stookolie een structureel pro bleem is." Het is een schrale, zonnige dag. Gewapend met notitie blokje en schaar gaat de wan deling over het Noordzee strand bij de Brouwersdam. Hart knipt een stukje van de vleugel af als hij een dode vo gel vindt. Zo voorkomt hij dat hij ze dubbel telt. Van veel vo gels ontbreekt de kop. „Vooral Belgen verzamelen de sche dels". weet Hart. „Ze koken ze thuis uit." Soms is het daarom moeilijk een vogelsoort te her kennen. Uitputting Hij heeft al snel 'beet'. Een jon ge mannetjeseend is slachtof fer geworden van een olielo zing. Het valt niet direct op. Alleen bij de staart is wat olie te ontwaren. Eén vlek is echter al genoeg om de vogel te doen bezwijken omdat het spul zijn isolerende beschermlaag weg vreet. Ook liggen er tientallen vogels die door de winterse kou. honger en uitputting zijn gestorven. Een verdwaalde meerkoet bijvoorbeeld, en een tureluurtje. Hart maakt zich hier niet druk over: „De vogels die overblijven leggen dit sei zoen meer eieren, dan is de vo gelstand weer op peil. Het zijn bovendien de sterkste exem plaren die de winter overle ven." Sommige dieren zijn groten deels verteerd. Ook hier maakt Hart een notitie van. Voor het vogelonderzoek is het interessant om te weten hoe lang de kadavers blijven liggen. Als hij zieke vogels aantreft, neemt de vogellief hebber ze mee. Exemplaren die niet meer te redden zijn. krijgen bij de dierenarts een spuitje. Vogels die nog opge lapt kunnen worden, gaan naar het vogelasiel in Middel burg. Kwetsbaar Een volgend olieslachtoffer dient zich aan. Hei is een zee koet. met harde plakkaten olie op de vleugels. „Zee-eenden en zeekoeten zijn extra kwets baar omdat ze veel zwem men". legt de vogelkenner uit. „De kans is dus groot dat ze in een olieplas terecht komen." Het aantal olieslachtoffers dat hij aantreft blijft de laatste ja ren gelijk ..Het zijn er aanzien lijk minder dan in de jaren tachtig. Maar er zijri de laatste tijd ook minder incidenten ge weest". relativeert hij meteen. De vogelkenner zoekt ook naar de aangespoelde alken die twee weken geleden zijn uitgezet in het kader van een 'verdriftingsexperiment'. Dood en geringd wel te ver staan. „Vaak wordt gezegd dat de gevonden vogels al dood waren voor ze met olie be smeurd raakten", vertelt Hart. „Met dit experiment willen we aantonen dat dat niet zo is." Deze ochtend vindt hij geen geringde alken tijdens de drie kilometer lange wandeling. Eenendertig dode vogels telt hij. waarvan vijftien nieuwe tellingen. Vier daarvan zijn ge veld door de olie. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Geersdijk kreeg op de zitting van de politierechter in Middelburg 4000 gulden boete en een jaar rij-ontzegging. waarvan een half jaar voor waardelijk. opgelegd voor rij den met veel te veel alcohol. De man moet, gekoppeld aan het voorwaardelijk deel van de ont zegging, de tweedaagse alcohol- verkeerscursus (ave) volgen. De Geersdijkenaar botste op 27 juli rond half twee 's nachts in de Havelaarstraat in Colijnsplaat tegen een geparkeerde auto. Bij de ademanalyse blies'hij 925 mi crogram. ruim vier maal de ma ximaal toegestane hoeveelheid. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Hij kreeg het pas op 22 januari terug. De man zei dat hij door problemen in de familiesfeer veel gedronken had. Hij heeft een eigen bedrijf waarbij hij een auto nodig heeft om zijn klanten te bedienen Een 30-jange Krabbendijkenaar ging op 17 december in Dom burg in de fout met alcohol. Hij had in twee cafés bier gedron ken. Bij een routinecontrole werd hij gesnapt. Zijn alcoholge halte was bijna drie maal te hoog. Hij is beroepschauffeur en kreeg zijn rijbewijs twee dagen later alweer terug. Het was de eerste keer dat hij een alcohol verkeersdelict pleegde. De man kreeg een boete van 1250 gulden waarvan 500 gulden voorwaar delijk opgelegd plus een voor waardelijke rij-ontzegging van zes maanden en moet naar de ave om de gevaren van drank in het verkeer te leren kennen. van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. M. Zo mer heeft een 56-jarige inwoner van Sint-Annaland vrijdag vrij gesproken van bijstandsfraude na een eis van 3000 gulden boete. Zij kwam tot de conclu sie dat er geen sprake was ge weest van het opzettelijk vals invullen van de maandelijkse inkomstenbriefjes. De sociale dienst had het complete bedrag van de uitkering die hij had ont vangen in de periode augustus 1992 tot en met mei 1994, terug- geeist: een bedrag van 66.000 gulden. Nadat het transportbedrijf van de Sint-Annalander begin jaren negentig failliet was gegaan, was hij aangewezen op een RWW-uit- kering In de zomer van 1992 hielp hij een bevriende vrachtrij der, die als gevolg van een onge luk niet kon rijden, door zo nu en dan wat ritten voor hem te ma ken. Dat was volgens hem zuiver een vriendendienst. Als belo ning had hij wel eens een doos kroketten gekregen. De zaak kwam aan het rollen doordat er een klacht was inge diend bij de Economische Con trole Dienst lECD). De man zou in de zomer en herfst van 1994 beroepsmatig bezig zijn geweest met repareren en verhandelen van auto's in een loods. De Sint- Annalander zei dat hij uitslui tend voor familie en vrienden sleutelde. De ECD stelde vast dat er niets illegaals gebeurde. „U zegt, u kreeg wel eens een doos kroketten; waarom heeft u dat niet vermeld op uw inkom stenformulier?". informeerde of ficier van justitie mr. J. M. Va lente. „Ik wist niet hoe ik dat op m'n formulier moest invullen", zei de geplaagde man. „ik heb niks verzwegen, ik heb geen fraude gepleegd, ik word achter volgd door praatjes". Hij liet we ten dat hij tot in de hoogste in stantie door zou gaan om zijn recht te halen. Lensink vroeg vrijspraak omdat de vervolging van zijn cliënt be rustte op geruchten, roddel en achterklap in een kleine ge meenschap en kreeg daarmee de politierechter op zijn hand. Deze rubriek Is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen ot commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven. oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorres pondeerd. Drugs Wanneer het juist is wat Cees van Zweeden in de PZC van 2 maart schrijft, dat de Franse president Chirac zelf debet is aan de handel in soft drugs, dan is het drugsdebat van de Tweede Kamer der Staten Generaal wel een bewijs van verregaande on derdanigheid aan grote broer Frankrijk. Volgens het artikel is de verkiezingscampagne van Chirac gefinancierd uit gelden van de koninklijke drugshandel van Hassan II van Marokko. In tussen ook met een minzaam knipoogje van Amerika. De drie miljard, door Nederland uitge geven aan drugsbestrijding, komt in feite ten goede aan de drugshandel, hoe feller de strijd hoe hoger de winsten. Voor de Nederlanders weinig aantrekke lijk om op te gaan in het ene Eu ropa, dat houdt in dat bij elke vorm van politiek aan Parijs of aan Bonn of aan Washington ne derig gevraagd moet worden of het voorgenomen besluit wel naar hun zin is. H. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen van een medewerkster MIDDELBURG - Een 28-jarige Middelburger heeft vrijdag door de politierechter 180 uur dienstverlening en twee maan den voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd gekregen voor drie diefstallen in zijn woonplaats. Eind november gooide hij een steen door de ruit van een boekwinkel aan de Turfkaai en nam drie boeken uit de etalage weg. In januari haalde hij er vier prenten weg na de ruit te hebben ingegooid. Kort daarna stal hij uit een wo ning, waarvan hij wist dat de deur niet op slot was, een bijbel, fotocamera's, een verrekijker en een paspoort. De man kampt vanaf 1990 met een gokprobleem. Hij heeft schulden die zijn opgeloken tot boven de 13.000 gulden en is on langs door de kantonrechter on der bewind gesteld. Van zijn be windvoerder krijgt hij wekelijks een bedrag voor eten en kleren Van het overige betaalt de be windvoerder zijn schulden af. In januari zat de Middelburger twee weken vast in verband met de diefstallen. Hij heeft al twee keer een werkstraf opgelegd ge kregen en daarna twee gevange nisstraffen. maar omdat hij hulp gezocht heeft voor zijn gokver slaving mag hij weer werken in plaats van zitten. Bovendien heeft hij een baan gevonden. Of ficier van justitie mr. J. M. Va lente had alleen 180 uur onbe taald werken geéist, maar poli tierechter mr. M Zomer voegde daar de twee maanden voor waardelijk aan toe als prikkel om op het rechte spoor te blij ven. ZEELANDHALLEN GOES ZATERDAG 16 MAART 1996 aanvang 20.15 uur zaal open 19.30 uur Toegangsprijs: Voorverkoop Avondkassa 25,- (excl. evt. bespreekkosten) 30,- (indien voorradig) VOORVERKOOPADRESSEN GOES: Zeelandhallen, Free Record Shop. VVV GOES/BORSELE, ZIERIKZEE: Delta Disc.. Weltevreden radio/TV MIDDELBURG Free Record Shop VVV Middelburg. VUSSINGEN: WV Vlissingen, Free Record Shop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17