Hogeschool geeft studenten stem Ridder na 50 jaar in de vlas PZC Statencommissies sluiten deuren bij vergadering WOV Gemaal Maelstede technisch verbeterd ïïfc zeeland 13 VAREL SECURITY itokrakers an acht er toe in liddelburg SURINAME ZATERDAG 9 MAART 1996 i- Nieuwe wagen ambulancedienst GOES - Ambulancedienst De Bevelanden in Goes heeft er een nieuwe wagen bij. Vrijdag werd de ambulance door de fabri kant aan de dienst overgedragen Het gaat om de laatste wa gen die door ambulancedienst De Bevelanden zelf is aange schaft. Voortaan zullen de diensten in Zeeland benoorden de Westerschelde gezamenlijk wagens kopen. Ambulancedienst De Bevelanden, gehuisvest aan de Verrijn Stuartweg, heeft vijf wagens op de weg. Elke ambulance wordt om de zeven jaar vernieuwd. CDA Axel tegen ontpoldering AXEL - De CD A-afdeling Axel vindt dat de argumenten die de waterstaatdeskundigen hebben aangedragen voor ontpolde- ringsprojecten in Zeeland te weinig overtuigingskracht heb ben. Dat is voor de afdeling reden om zich uit te spreken tegen de ontpolderingsplannen De stellingname van de Axelse CDA- afdeling is schriftelijk kenbaar gemaakt aan het provinciebe stuur. Caravans doelwit van inbrekers NIEUWVLIET - Inbrekers hebben de afgelopen dagen flink huisgehouden op een camping aan de Sint-Jansdijk in Nieuw- vliet. In totaal werden vijf carvans, eigendom van Duitse fami lies. opengebroken. De inbrekers kwamen binnen door een raampje te forceren. Vermist worden drie tv's. een video-recorder, twee schotelan tennes en twee receivers Vrijdag werd ook aangifte gedaan van een inbraak in een be drijf aan de Oudelandseweg in Terneuzen. Hier werd een hoe veelheid gereedschap vermist. Andere locatie info natuurherstel SLUIS - De provincie heeft voor de overleg- en informatie avond over het project Herstel Natuur Westerschelde in Sluis een andere locatie gekozen. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Lindenhoeve aan de Beestenmarkt te Sluis. De vergadering begint om 19.30 uur. Oorspronkelijk zou de bijeen komst in het gemeentehuis in Sluis zijn, maar omdat, er veel bezoekers worden verwacht is uitgeweken naar een andere plaats. Voorzitter van deze overleg- en informatieavond is com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Hij vervangt gedeputeerde J. G van Zwieten die voor deze bijeenkomst ver hinderd is. Staten hebben geen vergaderstof MIDDELBURG - De vergadering van provinciale staten die voor vrijdag 15 maart op de agenda stond, gaat niet door. Ge deputeerde staten kunnen niet voldoende agendapunten vin den voor een zinvolle bijeenkomst. Overleg met de fractievoor zitters heeft ertoe geleid dat de vergadering een keer wordt overgeslagen. De schamele agendapunten die aanvankelijk voor maart op de lijst stonden, zullen worden behandeld m de statenvergadering van vrijdag 19 april. van onze verslaggever MIDDELBURG - De commis sies Algemeen Bestuur en Wa terstaat en Verkeer van de pro vincie hebben vrijdagmiddag achter gesloten deuren over de Westerscheldetunnel verga derd, zonder dat ze zelf goed konden aangeven waarom ze dal deden. Voorafgaand aan het sluiten van de deuren voor pers en publiek kwamen de verschil lende fracties in feite maar met één argument: omdat de min ster heeft gevraagd om een be sloten vergadering. Want, zoals verschillende spre kers zelf al aangaven: de stuk ken waar de vergadering over moest gaan geven weinig reden tot beslotenheid. Het staat ook nog niet vast of de Tweede Ka mer zelf wel achter gesloten deu ren over dit onderwerp zal verga deren. Alleen de VVD (gedepu teerde ing. J. I. Hennekeij en fractievoorzitter J. Suurmond) zag in de stukken wel zaken die geheim moesten blijven. PvdA. Delta Anders, de Zeeuws- vlaamse Volks Partij en D66 maakten onomwonden duide lijk dat in de stukken wat hen betreft niets staat dat de buiten wereld niet mag weten. F H. van Kollem van GroenLinks ging nog een stapje verder. Hij wen ste geen verklaring te onderte kenen - zoals andere statenle den wel hadden gedaan - waar mee plechtig wordt beloofd dat alle WOV-informatie geheim wordt gehouden. Hij moest dan ook de vergadering verlaten toen die een besloten karakter kreeg. Van Kollem noemde de vertoning een blamage voor de Zeeuwse politiek, een bewijs van onvermogen van de fracties. Een en ander heeft zijn vertrouwen in het college van gs ernstig ge schaad, verklaarde hij nog. Overdracht Hennekeij maakte aan het begin van de vergadering duidelijk dat provinciale staten medio mei een beslissing moeten nemen over de overdracht van het pro ject aan het rijk en de (finan ciële) voorwaarden waaronder dat gebeurt. Hoewel daar nog geen officiële beslissing over is gevallen, is die pap al lang ge stort. Het is alleen nog de vraag of de Tweede Kamer met het project instemt Verder moet dan beslist worden over deelname door de provincie aan de overheids-NV die de tun nel gaat exploiteren. Hennekeij gaf aan dat er naar gestreefd wordt de kwestie gelijktijdig in provinciale staten en de Tweede Kamer te brengen. Eventueel komt daar een extra statenver gadering voor. Dat zal wel in het openbaar gebeuren, verzekerde de gedeputeerde. Inbraakbeveiliging Brandbeveiliging Toegangscontrole Terreinbeveiliging I Video-observatiesystemen I Security Management systemen Alarmcentraleservice Service en onderhoud Voor de meest complete beveiliging (b org lixniiiniiii Postbus 344 üvmgstoneweg 42 Tel 0113-212033 4460 AS Goes 4462 GL Goes Fax 0113-232998 van onze verslaggeefster 's-GRAVENPOLDER - Blank- staande Bevelandse polders ho ren als het goed is tot het verle den. Waterschap De Zeeuwse Eilanden heeft vorige week de technische verbeteringen aan gemaal Maelstede bij 's-Gra- venpolder afgerond. De diesel motoren die de pompen aandre ven, zijn vervangen door elek tromotoren. De investering vergde alles bij elkaar zo'n ze- venenhalve ton. Het gemaal Maelstede houdt grote delen van de gemeenten Kapelle. Borsele en Goes droog. Het gaat om het laaggelegen ge bied De Poel en een deel daar omheen. zo'n 6100 hectare in to taal. Maelstede heeft nooit opti maal gefunctioneerd. Vooral de laatste jaren was het gemaal bij hevige regenval en hoge zeewa terstanden niet in staat het over tollige water weg te pompen. De cember 1994 bijvoorbeeld ston den sommige boomgaarden in de buurt van Kapelle volledig blank, wat flinke schade tot ge volg had. Ook woningen in de Goese Zuidvhetstraat hebben wateroverlast gehad die ver band hield met het gemaal. De algemene vergadering van het toenmalige waterschap Noord- en Zuid-Beveland stelde voorjaar 1995 ze venenhal ve ton beschikbaar om het probleem te verhelpen. Van dat bedrag kon den de dieselmotoren die de pompen aandrijven, worden ver vangen. De nieuwe elektromoto ren werken harder, gebruiken minder energie en maken min der lawaai. Bovendien is het ge maal sinds de technische aan passing volledig automatisch bestuurbaar Een team van vijf studenten helpt de Hogeschool Zeeland bij het opruimen van 'studiebelemmerende factoren'. Van links naar rechts: Mechje van Gils (zee vaartschool), John Oostdijk (heao), Chantal Stoffels (heao), Kim van der Maat (verpleegkunde) en Andrea Swenne (hts). foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever I Henk Postma VLISSINGEN - Voor de Vlissingse studenten-voorman John Oostdijk kan de Hogeschool Zeeland niet meer stuk. Als zijn oren hem niet bedrie- j gen, wordt nergens in het land zo goed naar de studenten geluisterd als in Vlissingen. „Van andere hogescho len hoor je dat ze hun studenten nog steeds niet bij hun plannen betrek- I ken. Hier wordt ons zo vaak om een mening gevraagd dat het lijkt alsof weal in het jaar 2000 zijn." Nog geen zeven maanden geleden liet Oostdijk. voorzitter van de Vlissingse studentenvakbond VS Vb, een heel ander geluid horen. De Zeeuwse hoge school neemt de studenten simpelweg niet serieus, bazuinde hij toen Hij zet- I te de klacht kracht bij door zich de monstratief kandidaat te stellen voor de hoogste management-post, die des- Stijds vacant was: voorzitter van het College van Bestuur. Die functie bleek uiteindelijk wegge legd voor de scheidende burgemees ter van Brouwershaven, Lein La- bruyere. Sinds diens komst is de kri tiek verstomd. Een team van vijf stu denten praat mee over plannen om de kwaliteit van de 17 opleidingen te ver beteren. Voor de uitvoering van die plannen hoopt de school jaarlijks zo'n 3,6 miljoen te bemachtigen uit het Studeerbaarheidsfonds van minister Ritzen. Factoren De studenten praten niet alleen mee, afgelopen week legden ze zelf een plan op tafel. Daarin wofdt aangegeven hoe de school allerlei 'studiebelemme rende factoren' uit de weg kan ruimen. Dat plan zal vrijwel ongewijzigd wor den uitgevoerd, leidt Oostdijk af uit de eerste reacties. Met de uitvoering is bijna 1 miljoen gulden per jaar ge moeid. Het plan behelst de verbetering van (de studiebegeleiding en de stagebege- 'leiding, intensievere opvang van nieuwe studenten, uitbouw van de [mogelijkheden om zelfstandig te stu deren, en activiteiten die studenten al meteen een kijkje gunnen in het be- idrijfsleven. Docenten krijgen meer mogelijkheden zich voor dat soort za ken vrij te maken, en worden in staat gesteld zich bij te scholen. Tutorsysteem De studenten dichten zichzelf bij de .uitvoering van het plan een belangrij ke rol toe. Zo stellen ze voor een tutor systeem in het leven te roepen, waar binnen iedere eerstejaars een ervaren student als begeleider krijgt toegewe zen. Hun pian geeft studenten ook zeggenschap bij het ontwikkelen van nieuwe onderwijs-ormen, en bij het. oplossen van proben die zich binnen de opleidingen kunnen voordoen. Daartoe wordt voor de hele school een 'kwaliteitsgroep' in het leven geroe pen, en krijgt iedere opleiding een 'klankbordgroep'. Studenten die zich op enigerlei wijze voor de school inzet ten, maken aanspraak op een finan ciële vergoeding of worden beloond met extra studiepunten. De studenten hadden hun plan in een mum van tijd op papierstaan. Twee weken geleden staken z voor het eerst de koppen bij elkaar. Al na enkele da gen rolde een eerste versie uit de prin ter. „De ideeën bestonden al. Het plan is gemaakt door studenten die al ac tief zijn, die weten hoe de organisatie draait en wat er onder de studenten leeft", zo verklaart Oostdijk de voort varendheid. Hij was zelf één van de op stellers van het plan. Er werd verder aan gewerkt door Andrea Swenne (hts), Kim van der Maat (verpleegkun de), Chantal Stoffels (heao) en Mechje van Gils (zeevaartschool). Dit clubje blijft voorlopig actief als 'kwaliteitsgroep'. Het is de bedoeling dat Oostdijk zich terugtrekt om plaats te maken voor een student van de pabo. Die sector kon nog geen ver tegenwoordiger leveren omdat veel studenten daar midden in de stage- drukte zitten. Er staat inmiddels ook een onafhankelijke, maandelijks te verschijnen hogeschool-krant op sta pel. De Hogeschool Gazet, een orgaan waarop de studentenbond vorig jaar nog felle kritiek leverde, verdwijnt. 3DELBURG - In Middel- rg zijn donderdagnacht in to- acht auto's opengebroken, bewoner van de Langevie- ingel werd 's nachts om 'l over vier wakker toen alarm van zijn auto afging, ging onmiddellijk naar bui maar trof daar niemand :r aan. Wel bleek een ruitje zijn auto te zijn vernield, lar de dader had niets meege- men. arnaast werden auto's open- >roken op de Nieuwe VI is- gseweg (twee keer), het pmpotpad, de Zandkreek- aat, de Vlissingse Molen- aat. het Zanddorp en Park envater. De buit bestond in meeste gevallen uit audio-ap- "atuur. Van een auto die ge beerd stond op de Rouaanse- ai, eveneens in Middelburg, rd donderdagnacht een ken- :enplaat gestolen. I Advertentie) Kennismaking met een onbekende bekende 23 daagse oriëntatiereizen in kleine groepen. Instituut voor Internationale Excursies postbus 54 - 1860 ab bergen telefoon 072-5812600 lt®.c» de Lange 0118-603779 li' hg j^de August Mortier stapt op als voorzitter Vlassersbond van onze verslaggeefster SINT JANSTEEN - Vlas en August Mortier. Beiden wor den in één adem genoemd. In Zeeuws-Vlaanderen en ver daarbuiten is zijn naam be kend. Dat mag ook wel als je vijftig jaar werkzaam bent geweest in de vlasnijverheid en jarenlang voorzitter van de Algemene Nederlandse Vlassersbond. Aan zijn voor zitterschap kwam vrijdag een einde. Maar op zijn kennis en ervaring zal nog dikwijls een beroep worden gedaan. Om die reden werd Mortier vrijdag tijdens de jaarlijkse Vlassersdag benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Na ssau. Burgemeester A. A. L. G. M. Kessen van de gemeente Hulst reikte hem - onder toeziend oog van de fa milie 'Mortier - de bijbehoren de versierselen uit. Mortier bouwde het bedrijf van zijn vader uit tot de onder neming Mortier Vlas. Drie zo nen participeren inmiddels in het bedrijf. Hij richtte in 1945 mede de oud-leerlingenbond van de Vlassersschool op en bleef tot 1989 bestuurslid. De afdeling Sint Jansteen van de rooms-katholieke Zeeuwsch- Vlaamse Vlassersbond en la ter - toen de afdelingen waren samengevoegd - de Zeeuws- Vlaamse Vlassersbond von den in hem een gedreven be stuurslid en voorzitter, die geen vergadering oversloeg. ..De heer Mortier heeft er mede voor gezorgd dat er een goede gezamenlijke belangenbehar tiging voor de vlasnijverheid tot stand is gekomen en heeft er zijn stempel op gezet", al dus Kessen. Mortier zag toe op een soepele reorganisatie van de vlassersorganisaties, die opgingen in de Algemene Ne derlandse Vlassersbond (ANV). Ook was hij betrokken bij de totstandkoming van een CAO vlasbedrijf. Op Europees niveau vertegen woordigde hij de ANV bij de Confederation Internationale du Lin et du Chanvre. „Teke nend voor de goede relaties is de benoeming van de heer Mortier in de beheerraad van het Belgisch Vlasmuseum in Kortrijk". memoreerde Kes sen. Voor Mortier had de koninklij ke onderscheiding niet zo ge hoeven, maar hij greep de gele genheid wel aan om Kessen en burgemeester W. de Graaf van Axel te vragen zich sterk te maken voor de realisatie van een film over het vlas in Zeeuws-Vlaanderen. Hij hoop te dat beide burgemeesters hiervoor de pot met 5b-gelden wilden aanspreken. Voor Mortier, die op de foto de versierselen ontvangt uit handen van burgemeester Kessen. had de onderscheiding niet zo gehoeven. foto Charles Strijd Ambassadeur Finland op bezoek van onze verslaggever TERNEUZEN - De Fin se ambassadeur E. Maëntakanen bracht vrijdag een werkbezoek aan Zeeland. De verte genwoordiger van de Finse regering liet zich 's middags bij Verbrug- ge International in Ter- neuzen uitvoerig infor meren over de haven-en transportactiviteiten van het bedrijf. Verbrugge International onderhoudt nauwe ban den met Finland. De on derneming betrekt jaar lijks zo'n 130.000 ton aan papierproducten uit het land. Oud-directeur A. J. Verbrugge is tevens Fins consul in Nederland. Zeeuws-Vlaanderen heeft daarnaast in het op de Axelse Vlakte geves tigde metaalverede- lingsbedrijf Outokumpu een tweede belangrijke handelsrelatie met. de noordelijke republiek in huis. Eerder op de dag werden Maentakanen en zijn echtgenote op Neeltje Jans bijgepraat over de werking van de storm vloedkering in de Oos- terschelde Tevens wer den het Roosevelt Stu diecentrum in Middel burg en het Zeeuws Mu seum aangedaan. Het bezoek werd bijgewoond door onder anderen com missaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. a» j^ELN tl AR.M CORDE JONGE HST KAN MECCK ALLEMAAL NIETS MENSCHELEN, CXT OHTWLDe^&EPCSCP/6 AWEPSFGG05E LE&W? MET ücHAAfcLiyceoewMê .- PFFFF.. >KHEB CE BLUES M4V ver AIS BB-P'WF 7W 7WU 6*?*= iKZ/re*:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13