Zorgen om risico's en overnachtingen Gids voor Spanje naar democratie X Onderhandelaar werd motor achter schermen rnn het vredesproces Doeltreffende bijstand op zeer korte termijn Echte grenzen zitten in harten en hoofden Vooruitstrevende èn behoudende opstelling V - buitenland MAANDAG 4 MAART 1996 5 De Israëlische premier Shimon Peres: kundig onderhandelaar en politicus, foto Mati 3. Ui 3.25] I"N himon Peres, de premier van Israël, 5 wordt wel de motor achter de jhermen van het vredesproces in het UUIlidden-Oosten genoemd. Hij is in 1993 0Je spil geweest van het akkoord over Palestijns zelfbestuur in de 3üazastrook en de stad Jericho op de Scfestoever van de Jordaan. Niet voor ''iets kregen zowel de vermoorde Jit- JrShak Rabin als Peres een jaar later de obelprijs voor de Vrede, samen met 3,-asser Arafat. Overigens was de relatie Ibissen Peres en Rabin bepaald niet JOColkeloos. Zo omschreef Rabin zijn )-30artijgenoot Peres in een boek in 1979 L-50|s 'een onvermoeibare kronkelaar en l'jj|trigant\ eres is een kundig onderhandelaar en oliticus. De in feite eerste verboden Dntacten met de Palestijnen werden anuit het ministerie van Peres gelegd, as toen tijdens de geheime onderhan- elingen bleek dat met de verbitterde te praten viel en er zaken 'aren te doen, sloeg Rabin publiekelijk §3e weg in die Peres had voorbereid, ybor veel Israëliërs was en is Peres te jer een dromer. Peres ziet te weinig vij- nden en terroristen en te veel betrouw- are Arabieren. Zijn landgenoten vin- s en hem een idealist en een 'duif die be viel is land op te geven in ruil voor vre- e. Rabin was veel meer een 'havik'. \fech is er, toen hij in 1990 als formateur ptrad, ook wel over hem gezegd dat hij 'n staat zou zijn z'n moeder te vermoor- en, als hij daardoor premier zou kun- worden'. 'ooi Hhimon Peres (oorspronkeüjk Persky) Werd geboren op 15 augustus 1923 in het Joen nog Poolse Wolozyn /tegenwoordig Jisjneva, Wit-Rusland). Hij emigreert in .943 met zijn ouders naar Palestina. __5ticht in 1941 een kibboets en is actiefin le socialistische Mapai, de militaire or- [anisatie Hagana en het vakverbond pstadroet, waarvan hij van 1941 tot Dpi) Artsen Zonder Grenzen 1945 secretaris-generaal is. Sinds 1948 werkt hij op verschillende niveaus bij het ministerie van Defensie. Na een her groepering van de socialistische partij en in de Maarach (1968) krijgt Peres zit ting in het tweede en derde kabinet- Meir (1969 - 1974). In het in 1974 samen gestelde kabinet-Rabin wordt Peres mi nister van Defensie en als Rabin in 1977 aftreedt neemt Peres zijn functies, ook het leiderschap van de partij, over. Bij de daaropvolgende verkiezing moet Pe res het afleggen tegen Begin en komt hij in de rol van oppositieleider. Na de ver vroegde verkiezingen van 1984 vormt Peres met Likoed-voorman Sjamir een kabinet van nationale eenheid. Daar van heeft Peres tot 1986 de leiding. Libanon Hij trekt het Israëlische leger uit het grootste deel van Libanon terug en sa neert de economie van zijn land. In 1986 rouleert het premierschap en wordt Pe res minister van Buitenlandse Zaken. Na de verkiezingen van 1988 blijft de coalitie onder leiding van Sjamir ge handhaafd met Peres als minister van Financiën. In maart 1990 komt het na tionale kabinet ten val wegens ver deeldheid over het vredesproces en be landt Peres - ondanks zijn optreden als formateur - weer in de oppositie. Dat leidt mede tot een discussie over het lei derschap van de Arbeiderspartij. Peres weet zich ten koste van Rabin in die functie te handhaven. Tot 1992, als Ra bin de verkiezing om het leiderschap van de partij wint. In dat jaar is er weer een kabinetscrisis, met als aanleiding de onderhandelin gen over de autonomie van de Palestij nen. Shimon Peres wordt minister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe kabi net. Hij blijft dat tot hij eind vorig jaar de functie van eerste minister over moest nemen na de moordaanslag op Rabin. onl elcIToor het eerst sinds jaren krijgt een linV organisatie, Artsen Zonder Gren- -eg«n, een Four Freedoms Award. De di- ipacteur en mede-oprichter van de Ne- enjerlandse afdeling, Jacques de Mil- neemt de onderscheiding in ont- angst. De Milliano is in Oostburg ge zioren en opgegroeid in Breskens. Hij daiwam tot de oprichting van de Neder- ïntandse afdeling nadat hij een half jaar nooor het Belgische Artsen Zonder Irenzen in Tsjaad had gewerkt, eefrtsen Zonder Grenzen is van oor- vprong een Frans initiatief uit 1971 van Due artsen B. Kouchner en M. Reclaimer, v wie waren in dienst van het Rode Kruis n ictief in Nigeria en moesten noodge- nnlwongen hun werkzaamheden staken. atu>at bracht hen er uiteindelijk toe een vriiolitiek neutrale hulporganisatie op te ichten die het recht op humanitaire iltóulp verdedigt in gebieden die gebukt onder natuurrampen, oorlog of difluchtelingenleed. Naar Frans voor- werden zelfstandige secties opge- in België (1980), Zwitserland (1980), (1984), Luxemburg (1986) en Spanje (1986). (Enthousiasme xiöe Milliano in 1992 een interview in de iumZC: „Somalië 1985: Het grenzeloze en- housiasme en de inzet van iedere mede werker afzonderlijk in de afgelopen da len brachten het gevaar met zich mee lat zij door geestelijke en lichamelijke iitputting snel zouden opbranden. Veel verd er van hen verwacht. Hun eigen Bijzondere uitreiking Awards in Middelburg van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - De komst van allerlei hoog waardigheidsbekleders naar Middelburg voor de uitreiking van de Four Freedoms Awards heeft deze keer heel wat voeten in de aarde. In feite voor.het eerst gaat de onderscheiding naar twee personen die nadrukkelijk een vei ligheidsrisico lopen; de Spaanse koning Juan Carlos en de Israëlische premier Peres. Vorig jaar nog wist de Spaanse politie met de arresta tie van enkele ETA-aanhangers in Mallorca een aanslag op de vorst te voorkomen. En zeker na de dodelijke aanslag op premier Rabin in Israël wil de veiligheidsdienst uit dat land niets meer aan het toeval overlaten. Daar komt wat Peres betreft als extra probleem bij dat de Four Freedoms Awards worden uitge reikt op de sabat zaterdag 11 mei. de Joodse zon dag. Op die dag mag hij om godsdienstige rede nen niet reizen. De Israëlische eerste minister zal in de loop van vrijdag per vliegtuig in Neder land arriveren zodat er gelegenheid is voor een gesprek met de Nederlandse premier Kok is. Kok heeft zich overigens nog persoonlijk inge zet om Peres naai- Middelburg te halen. In de loop van dé vrijdag, maar duidelijk vóór zonson dergang arriveert Peres in Middelburg waar hij op loopafstand van de Nieuwe Kerk - waar de onderscheidingen worden uitgereikt - zal wor den ondergebracht. Mogelijk dat voor de talrijke veiligheidsfunctio narissen een plekje wordt gezocht in de Middel burgse Generaal-Majoor Berghuiskazerne. Za terdagavond laat vertrekt Peres weer naar Is raël. In verband met veiligheidsoverwegingen is de verblijfplaats van Peres nog geheim. Het is denkbaar dat Peres een bezoek brengt aan de synagoge achter de Herenstraat in Middelburg. In dat geval moet ook die route beveiligd wor den. De toezegging van Peres dat hij naar Mid delburg zou komen voor een Four Freedoms Award dateert nog uit oktober vorig jaar. Na de moord op Rabin en Peres premier werd, bleef lange tijd onduidelijk of hij zich aan die toezeg ging zou houden. De Spaanse koning, eventueel vergezeld van zijn vrouw, verblijft in paleis Huis Ten Bosch in Den Haag. Hij wordt ontvangen door koningin Beatrix. Kenners van het protocol weten dat zich met het uitreiken van een Four Freedoms Awards aan koning Juan Carlos een probleem voordoet. Koningen worden alleen onderschei den door andere vorsten of vorstinnen of perso nen van een vergelijkbaar of hoger niveau. In Nederland koningin Beatrix dus. Maai- de ko ningin reikt slechts haar eigen onderscheidin gen uit en niet die van anderen, zoals het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute. Daar dient zich dus een probleempje met het protocol aan, dat ongetwijfeld tegen 11 mei elegant zal zijn opgelost. De organisatie heeft dit jaar overigens niet al leen te kampen met veiligheids- of protocollaire problemen. Er is ook de moeilijkheid van de huisvesting. Niet alleen van het legertje veilig heidsfunctionarissen dat de bewuste dolle za terdag van Middelburg een onneembare veste zal maken. Ook het onderbrengen van de ver schillende hoogeplaatste genodigden die vaak van ver moeten komen zal moeite kosten. De laureaten worden de laatste tijd nogal eens on dergebracht in Inter Scaldis te Kruiningen. Pers Dit jaar komt daar ook het persprobleem bij. Shimon Peres zit een paai- weken voor de verkie zingen in zijn land. De Israëlische en waarschijn lijk ook Palestijnse pers zal dan ook zeer geïnte resseerd zijn in de toespraak van de premier. Ze ker omdat hij de onderscheiding vooral krijgt vanwege zijn inspanningen voor de vrede in het Midden-Oosten. Voor de huisvesting van de pers wordt niet in de eerste instantie gedacht aan een hotel in Middelburg - voor zover die al niet vol zijn - maar aan een alternatief. Een mo gelijkheid zou bijvoorbeeld een hotelschip in het kanaal kunnen zijn. Het plan van de NOS om de uitreiking van de vijf onderscheidingen direct uit te zenden is dan ook een welkom geschenk voor de organisatie. Dan wordt het eventueel mogelijk om de journa listen niet in de Nieuwe Kerk te huisvesten, maar elders in een zaal waar ze op televisie schermen het geheel kunnen volgen. In de kerk zijn immers maar 700 zitplaatsen beschikbaar en het was in voorgaande jaren al een probleem om er alle genodigden onder te brengen. De integrale uitzending is iets waar de organisa tie al lange tijd naar streeft. Het ziet er naar uit dat het er deze keer eindelijk van komt. Dat be tekent niet alleen erkenning voor het evene ment, maar ook reclame voor de provincie Zee land. Dat is volgens commissaris van de konin gin, drs. W. T. van Gelder, een van de waardevol le aspecten van het tweejaarlijkse evenement in Middelburg. Het straalt ook op Zeeland af. verwachtingen waren ook hoog. Zij vormden het eerste uitgezonden team van Artsen Zonder Grenzen Nederland. Als fakkeldragers verdedigden ze het bestaansrecht van de pas opgerichte or ganisatie." In datzelfde verhaal spreekt De Milliano er zijn teleurstelling over uit dat de bur ger zich steeds minder betrokken voelt bij wereldbranden. Het is volgens hem juist erg belangrijk dat de burger zich betrokken voelt bij situaties zoals in het voormalig Joegoslavië. „Pas als burgers een signaal afgeven komt de politiek in beweging." Artsen Zonder Grenzen wil snel en doel treffend hulp bieden en geen tijd verlie zen met overleg en overlappingen door allerlei samenwerkingsverbanden. Aanzien De formule slaat aan. De jonge organi satie krijgt brede waardering over de he le wereld en heeft in de loop van de jaren al verschillende schouderklopjes onder meer in de vorm van prijzen en onder scheidingen in de wacht gesleept. Dat brengt weer internationaal aanzien met zich mee. Toen in december 1988 Arme nië door een zware aardbeving werd ge troffen was Artsen Zonder Grenzen de eerste niet-overheidsorganisatie die van de Russische autoriteiten toestem ming kreeg hulp te verlenen. De neutra liteit van de organisatie blijkt een groot voordeel. Het zorgvuldig opgebouwde imago brengt met zich mee dat er zelden of nooit een gebrek aan vrijwilligers is. Koning Juan Carlos van Spanje. Juan Carlos foto Enrique Shore/Reuter Directeur Jacques de Milliano van Artsen Zonder Grenzen Nederland, foto Ruden Riemens Laat niemand bang zijn dat zijn belang verge ten wordt: laat niemand een voordeel of een privilege verwachten. Met ons allen kunnen wij alles doen, als wij iedereen de kans geven, waar hij recht op heeft." Die woorden sprak Juan Carlos Al fonso Victor Maria de Borbón y Borbón toen hij na de dood van generaal Franco beëdigd werd als staatshoofd van Spanje. Juan Carlos werd op 5 januari 1938 in Rome gebo ren, als zoon van de in ballingschap levende troon pretendent Don Juan. Franco herstelde in 1947 de monarchie, maar wees niet Don Juan aan als ko ning, doch diens zoon. De tienjarige Juan Carlos kreeg zijn opvoeding in het Franquistische Spanje, onder meer van vooraanstaande mensen uit de Opus Dei-beweging. Dat is een rooms-katholieke kerkelijke organisatie die zich presenteert als een instelling met 'uitsluitend spirituele en apostoli sche doeleinden'. Het is een zeer strenge opleiding. Het echte studentenleven maakte Juan Carlos niet mee. Privécolleges Hij krijgt privécolleges. In mei 1969 trouwt hij met prinses Sofia van Griekenland. Uit dat huwelijk worden drie kinderen geboren. Van de uiterlijk ietwat stijve schuchtere jongeman, die duidelijk het stempel draagt van zijn afgeslo ten, enigszins wereldvreemde opvoeding, heeft Juan Carlos zich sedert zijn huwelijk en vooral in de vijfjaar waarin hij als legaal opvolger van Franco reizen heeft gemaakt naar het buitenland (staats bezoeken aan Nixon. Pompidou, Brandt en aan Ja pan) ontwikkeld tot een man met een eigen per soonlijkheid. In tegenstelling tot Franco, die geen enkele buiten landse taal beheerste, spreekt Juan Carlos vloeiend Frans, Engels. Italiaans en Portugees. Juan Carlos bedrijft verschillende sporten, waaronder karate en judo. Maar zijn lievelingssport is zeilen. Met zijn jacht Fortuna, dat permanent in de haven van de zeilclub van Barcelona ligt, heeft hij enkele malen John Hume, strijder voor een oplossing van het conflict in Noord- Ierland. foto Andrew Wong /Reuter John Hume De Ier John Hume is, naast premier Peres van Israël, de tweede vredes duif die zaterdag 11 mei in Middelburg een Four Freedoms Award krijgt. Het zal wellicht een opstekertje voor hem zijn, want de laatste weken kreeg hij enkele gevoelige slagen in z'n gezicht, in de vorm van bomaanslagen in het centrum van Londen. Net nu het zo goed leek te gaan met de vredesbespre kingen tussen de strijdende partijen in Noord-Ierland, vallen er weer doden. Vorig jaar nog stond hij op twee doden lijsten. Op die van de republikeinse ter roristen die aansluiting bij de Ierse Re publiek nastreven en op de dodenlijst van hun unionistische Brits gezinde te genpolen. Ai eerder was met aanslagen op zijn huis duidelijk gemaakt dat ze het op John Hume gemunt hebben. En dat alles vanwege zijn voortdurende stre ven naar een geweldloze oplossing van het conflict in zijn geboorteland. Een conflict dat volgens Hume alleen opgelost kan worden als de strijdende partijen bereid zijn een les te leren uit het verleden. Al ver in het verleden, ver telde hij in maart vorig jaar in een lezing op een Amerikaanse school, zijn voor oordelen bepaald, stellingen ingeno men en letterlijk en figuurlijk schei dingsmuren opgetrokken. „Als niet alle partijen bereid zijn hun daden uit het verleden kritisch te beschouwen, kun nen we het probleem niet oplossen. Het is gemakkelijk om in Noord-Ierland de andere kant de schuld te geven en het is ook gemakkelijk om de mensen aan je eigen kant de schuld te geven als je het niet met hen eens bent. Als de tegenpar tij dat ook doet blijf je met een beschul digende vinger naar elkaar wijzen. Dat lost niets op." Hume kreeg vorig jaar veel kritiek toen hij het initiatief nam voor gesprekken met Gerry Adams, van de Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse Republikein se Leger. Hij begon een dialoog die in de cember 1993 uitmondde in een geza menlijk Brits-Iers plan voor vrede in Noord-Ierland. Voor het eerst zwegen - tot voor enkele weken - de wapens. Er gloorde hoop in het noordelijk deel van het eiland. Robert Runcie John Hume werd in .1937 in Londonder ry Noord-Ierland geboren. Na zijn studie werd hij leraar. In de jaren zestig zette hij zich in voor de verbetering van de leefomstandigheden van de rooms-ka- tholieken in Noord-Ierland en nam hij het initiatief om een geweldloze burger rechtenbeweging op te richten. Als par lementslid was hij in 1970 mede-oprich ter van de Social Democratie and La bour Party (SDLP) die voor samenvoe ging van Ierland en Noord-Ierland ij vert, zonder geweld te gebruiken. Ook was hij minister van Handel in het Noord-Ierse kabinet. Toen de SDLP de meerderheid in Londonderry kreeg richtte hij een organisatie op voor ka tholieken en protestanten, om de door de oorlog beschadigde stad weer op te bouwen. Hij is lid van het Britse parle ment voor de stad Derry en sinds 1979 één van de drie Ierse vertegenwoordi gers in het Europese Parlement. Verder bouwde hij de afgelopen decen nia contacten op met vooraanstaande Amerikaanse politici onder wie Edward Kennedy, de toenmalige voorzitter van het Amerikaanse Congres Tip O'Neil en president Clinton. Hume is al eens voor gedragen voor de Nobelprijs voor de vre de. Voorbeeld Hume heeft geleerd van zijn politieke activiteiten in het Europese Parlement. Grenzen tussen landen vervagen. Er ontstaat één gebied genaamd Europa, waarin allerlei regio's functioneren. „Wie had vijftig jaar geleden gedacht dat er nu een verenigd Europa zou zijn waarin de Duitsers nog steeds Duitsers zijn, de Fransen nog steeds Fransen en de Nederlanders nog steeds Nederlan ders. En dat verenigde Europa is het grootste voorbeeld in de geschiedenis van de wereld van de manier waarop conflicten opgelost kunnen worden. De Ieren en Britten die betrokken zijn bij de oplossing van de problemen in Noord- Ierland hebben dan ook de plicht daar lering uit te trekken." „De echte grens in Ierland is geen lijn die op een kaart is getrokken. Het is een grens in de harten en de hersenen van de mensen." deelgenomen aan de Olympische Spelen en won hij verschillende keren het Spaans kampioenschap. Hij stelt zich als koning zeer constitutioneel op en speelde een belangrijke rol in de omvorming van het dictatoriale politieke systeem naar een demo cratie. In spannende jaren verankerde hij in Spanje de democratie, door echte vrije verkiezingen te ga randeren en de verschillende kampen in het land bijeen te brengen. Hij trad doortastend op in 1981 toen Spanje opge schrikt werd door een poging tot een staatsgreep van conservatieve Franco-gezinde elementen uit leger en politie. Juan Carlos riep, nadat hij zich per telefoon had vergewist van de trouw van leger, poli tie en autoriteiten, een 'nationale regering' uit die bestond uit hemzelf en niet gegijzelde staatssecre tarissen. Voorts kondigde hij voor het hele land de staat van beleg af. De couppoging was op televisie te zien met beelden van luitenant-kolonel Tejero Molino met het pistool in de hand op het speekge stoelte van de Cortes, het Spaanse parlement. Doortastend Later werd de conclusie getrokken dat het aan de doortastendheid van Juan Carlos te danken was dat de staatsgreep geen levensvatbaarheid kreeg. In juni van het vorig jaar werd bekend dat de Spaanse geheime dienst (Cesid) telefoongesprek ken van de koning afluisterde, evenals gesprekken van diens vrienden en zakenrelaties. Ook de tele foons van ministers, staatssecretarissen, hoge ambtenaren, journalisten en belangrijke zakenlie den werden afgetapt. De geheime dienst stond op dat moment onder leiding van een generaal die veel van zijn mensen recruteerde uit het leger. Vorig jaar nog stond de Spaanse koning wederom bloot aan de risico's van een aanslag. Deze keer op zijn leven. De politie arresteerde in augustus op het eiland Mallorca drie leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Ze waren van plan de ko ning met een geweer met telescoop dood te schie ten in de haven van Palma de Mallorca. De kritiek die de voormalige aarts bisschop van Canterbury en pri maat van de Anglicaanse geloofsge meenschap, Robert Alexander Ken nedy Runcie, over zich heen heeft ge kregen, is in feite een maatstaf geweest voor zijn succes. Met zijn soms uitge sproken standpunten ging hij die kri tiek niet uit de weg. Opmerkelijk is dat Runcie de ene keer naar huiten kwam met een behoudend standpunt en de an dere keer met een progressief stand punt. Hij noemt zichzelf een 'radicale katholiek'. Runcie krijgt de Four Freedoms Award voor de vrijheid van godsdienst. Hij is sterk oecumenisch gezind en heeft zich in het bijzonder ingezet voor eenheid met de Rooms Katholieke Kerk en de orthodoxe kerken. De aartsbisschop van Canterbury nam verschillende ma len een duidelijk anti-regeringsstand- punt in. bijvoorbeeld in de Falklandoor- log tussen Groot-Brittannië en Argenti nië in 1982 en met betrekking tot de so ciale politiek van de regering-Thatcher. Binnen de kerk was hij een voorstander van onder meer het toelaten van vrou wen tot het priesterambt. In 1989 bracht hij een officieel bezoek aan het Vati- caan. Hij bracht zijn standpunt over bijvoor beeld de Falklandoorlog' tactischer dan bisschop Bell die in de Tweede Wereld oorlog kritiek uitte op de bombarde menten van Duitse steden, wat hem uit eindelijk een breuk met Churchill ople verde. Runcie was niet te beroerd om complimenten uit te delen, maar deins de er ook niet voor terug om kritiek te leveren. In een artikel over de aartsbisschop noemt een Engelse journalist hem een man die ongelukkig was toen hem het ambt van aartsbisschop werd aangebo den. Iemand die zich in een discussie ge nuanceerd opstelt. Iemand ook die niet getraind was voor het kruisvuur van po litieke oorlogsvoering waar hij be kwaam doorheen laveerde, Hij zag kans de Anglicaanse Kerk bijeen te houden op een moment dat met name Ameri kaanse bisschoppen leken aan te sturen op het tegenovergestelde. Nieuwe procedure Runcie zag in 1921 in Liverpool het le venslicht. In 1951 werd hij tot priester gewijd in de Anglicaanse kerk. Hij be kleedde tal van bestuursfuncties en werd in 1970 bisschop van St. Albans. Van 1980 tot 1991 was hij aartsbisschop van Canterbury. Zijn benoeming voor die functie geschiedde volgens een nieuwe procedure, waarbij wereldlijke autoriteiten geen invloed meer hadden. De voormalige aartsbisschop van Canterbury en primaat van de Anglicaanse geloofs gemeenschap Robert Runcie ging met zijn soms uilgesproken standpunten kritiek niet uit de J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5