Heeren heeft geen lucht voor titel Monique Schipper zag op EK beulen van vrouwen 6% Verkeerd broekje kost Aitnafa titel Vermaat heeft nu kleine voorsprong] Succesvolle start voor wielrenners Davy Dubbeldam rijdt al met allure i van de echte prof sport 20 J Bronzen medaille voor Rutger Veerman op NK veldlopen terugblik vraagstuk MAANDAG 4 MAART 1996 TILBURG (ANP) - De Ethiopi sche asielzoeker Aiduna Ait- nafa hoopt dat Nederland ooit zijn nieuwe vaderland zal zijn. Na de nationale titelstrijd veldlopen, gisteren in Tilburg, weet Aitnafa dat de Neder landse atletiek de reglemen ten naar de letter uitvoert. Nadat hij op het erepodium zijn kampioensmedaille in ont vangst had genomen, kreeg de 22-jarige Afrikaan te horen dat hij gediskwalificeerd was De reden: hij droeg een broekje van de verkeerde kleur. Het initiatief tot het protest kwam uit Nederlandse hoek. Aitnafa trainde ooit onder Her man Vleugels bij PSV. maar ging daarna over naar Matti de Vugt. In Tilburg bleek het pro test. geïnitieerd te zijn door Marcel Vleugels, de zoon van Herman. Land; en clubgenoot van Ait nafa.Tadesse Woldemeskel. die wel de witte broek van het tenue van zijn Eindhovense club droeg, kreeg de titel. Geta- neh Tessema. de kampioen van '95. schoof door de diskwalifi catie op naar de tweede plaats. Voor Tessema was het zijn eer ste wedstrijd na een blessure die hem twee maanden aan de kant hield. Ook het brons kwam in Ethiopische handen, bij Fransua Woldemariam. Greg van Hest was de beste Ne derlander. Aanvankelijk zesde, schoof de Tilburger door de dis kwalificatie op naar de vijfde plaats. Van Hest verloochende in zijn woonplaats zijn karak ter niet. De Brabander loopt graag aanvallend en beklaagde zich na afloop over de afwach tende houding van zijn landge noten. „Als zij de Ethiopiers zien. leggen ze zich al bij voor baat neer bij een vijfde of zesde plaats. De Ethiopiers werken samen. Het maakt hen in feite niet uit wie wint. als het maar één van hen is. Alleen heb je geen kans tegen hen." Nederland zal bij het WK veld loop op 23 maart in Stellen- bosch in Zuid-Afrika vertegen woordigd zijn met zestien deel nemers. Na afloop van de natio nale titelstrijd zijn aangewe zen: Vrouwen: Mieke Aanen. Gabriëlle Vijverberg, Kristyna Loonen. Grete Koens, Mieke van der Kolk. Mannen: Greg van Hest, René Godlieb, Mar cel Versteeg, Kamiel Maasse, Peter van de Velden. Marcel Laros en Ron van Diepen Meisjes: Daphne Panhuysen en Pauline Rath. Jongens: Gert-Jan Liefers en Jeroen Broekzitter. van onze verslaggever Koen de Vries TILBURG - Een kleine kilome ter voor de finish van het Neder lands kampioenschap veldlo pen moest Irma Heeren eens ste vig vloeken. Nog geen honderd meter voor zich zag ze de ene na de andere koploper de man met de hamer tegenkomen. Daar had ik bij moeten lopen, dan had ik nu toegeslagen, bedacht ze. Maar Heeren ondervond de naweeen van een verkoudheid en kon onvoldoende lucht vin den voor een topprestatie. „Als ik helemaal fit was geweest, was ik hier zeker kampioen ge worden." Het was opvallend hoe luchtig Heeren haar verlies accepteerde na 5992 meter draven door een Tilburgs park. Mijn tijd komt nog wel, zag je haar denken. Het NK-veldlopen was voor haar een tussendoortje, in de voorberei ding op het NK run-bike-run op 14 apnl. het daarop volgende EK en de duathlon van Zofingen (Zwitserland) op 11 mei. Ontspannen leefde de rossige Middelburgse naar de wedstrijd van gisteren toe. Alleen vrijdag en zaterdag nam ze wat gas te rug op de training. Toen de spea ker haar een paar minuten voor de start als favoriete voor de titel bestempelde, een fotograaf haar nog even wilde portretteren en de camera van Studio Sport vol op haar inzoemde. nam de span ning plotseling toe „Maar toen we weg waren, was die meteen weer verdwenen." Al na een kilometer voelde Hee ren. lopend in een korte broek en een topje Je moet de warmte toch kwijt kunnen raken"), dat het niet helemaal goed zat. Ze had moeite het hoge tempo van Irma Heeren (806) achtervolgt Gabriëlle Vijverberg (809). Marian Freriks (813) probeert aan te klampen. Grete Koens te volgen en kon zich met moeite staande houden in een kopgroepje van vijf. „Ik moest een keuze maken. Of mee blijven lopen, of me laten afzak ken Heeren koos voor het eer ste maar toen Koens, normaal gesproken een slow-starter, een gaatje sloeg, was het gebeurd. Kristyna Loonen, Gabrielle Vij verberg en Mieke Aanen konden nog enigszins in het spoor van de Arnhemse blijven, Heeren zag het gat steeds groter worden. „En toen zag ik het hele zootje in elkaar storten", herinnerde Hee ren zich. Op de voorlaatste heu vel was Grete Koens plotseling niet meer vooruit te branden („het werd opeens helemaal zwart") en moesten ook Loonen en Vijverberg fors tempo inleve ren. Alleen Aanen, vorig jaar tweede achter de nu afwezige Vullings, jakkerde voort en pak te de titel. Heeren kwam net te kort om Vijverberg en Loonen te achterhalen. Koens, net terug van een trainingsstage van drieënhalve week in Portugal, haalde met moeite de finish. Ze werd zesde. Hoewel Anjolie Wisse (AV'56) en Karin Bastian (Sporting Wal cheren) ver achter Heeren stre den, leverden ze in het veld van zestig deelneemsters toch goede prestaties. Bastian, iets te snel gestart, eindigde op haar eerste NK als 21e. Wisse verdeelde haar race beter en werd 18e. Het deelnemersveld bij de man nen telde maar twee Zeeuwen: Theo Rabout van Atletica en Edwin de Leeuw van AV'56. Ra- bout, de atleet uit Zuidzande verloor in vergelijking tot vorig jaar één plaats. Toen werd hij - in een minder sterk veld - 66e, nu 67e. Edwin de Leeuw presteerde onder de maat. Hij werd 86e. Het verbaasde Rabout dat er in zijn categorie maar twee Zeeuwen van start gingen in Tilburg. „Zo'n prachtig evenement, zo'n schitterende entourage. Dit moet je toch niet laten schieten voor een of ander klein wed strijdje in België waarmee je geld kunt verdienen?" De enige Zeeuwse medaille op het NK veldlopen werd gewon nen door Rutger Veerman, lid van AV De Wielingen. De 15-ja- rige inwoner van Oostburg die veertien dagen geleden Neder lands kampioen indoor werd op de 1500 meter bij de jongens B. legde nu beslag op de derde plaats in die categorie. Veerman zag een tweede plaats verloren gaan omdat hij in de slotfase te maken kreeg met buikkrampen. Corné Daane van Atletica stelde enigszins teleur met de 24e plaats. Maaike van Dijk van Sporting Walcheren werd tiende bij de cross over 3000 meter voor de meisjes B. Pascal Meerman van Atletica werd negentiende in de korte cross 5000 meter) voor de door Edith Ramakers Ze voelde zich met de minuut kleiner worden in het immen se stadion van de Griekse stad Thessaloniki. Het was 9 augus tus 1991. Monique Schipper had de finale bereikt van het kogelstoten tijdens de Euro pese jeugdkampioenschapen. De kunstlichten maakten dat het tartan leek te gloeien, de tribunes waren tot de nok ge vuld en zij - 16 jaar pas en af komstig uit Zierikzee - waan de zich in een droomwereld. Vanaf het moment dat op een levengroot bord haar naam verscheen, beleefde ze de finale als in een waas: Monique Schipper. The Netherlands. De adem stokte haar m de keel. In het middelpunt van de belang stelling verstijfde de Delta- sportster. En alle souplesse verdween uit haar lichaam. De prestaties bleven in de heksen ketel van Thessaloniki.onder de maat. Ze was diep ontgoo cheld. Van haar persoonlijke records met discus (51.16) én kogel (15.21) bleef ze ver verwijderd. De kogel plofte na 13.78 meter op de grond, goed voor een elf de plaats, terwijl de 43.54 met de discus haar tot de achtste plaats bracht. „Ik had kunnen voorspellen dat dit zou gebeu ren", reageert haar toenmalige trainster Esther Goedhart. „We hadden vooraf alles goed doorsproken. Ze wist dat nie mand verwachtte dat ze met een medaille naar huis zou ko men of dat ze daar een toppres tatie zou leveren. Ze moest het EJK opvatten als een leermo ment." Videobanden Esther Goedhart, zelf een ge vierd ex-atlete, bracht haar wedstrijdervaring over op de nog jonge Monique Schipper. „Het komt maar zelden voor dat een atlete die voor de eerste keer aan een groot evenement als het EJK meedoet, direct op haar normale niveau presteert. We hebben samen gesproken over wat zij kon verwachten in Griekenland, videobanden be keken van andere internatio nale evenementen en een op haar toegespitst trainingspro gramma afgewerkt." „Ik was over haar prestatie ook niet ontevreden Corrie de Bruin stootte in Thessaloniki minder dan Monique, maar een jaar later stond De Bruin er wel en afgelopen week heeft ze in Den Haag de 18.00 meter over schreden. Zo zijn er legio voor beelden van atleten die een lange aanloop nodig hebben", zegt Esther Goedhart die als afgevaardigde van de atle- tiekunie Monique Schipper bij het EJK van nabij kon volgen. Monique Schipper herinnert zich de lessen maar al te goed en dacht ook dat ze vijfjaar ge leden optimaal geprepareerd was voor het Europees toer nooi tot 19 jaar. Haar relative ringsvermogen liet haar echter in het broeierige stadion in de steek. „Ik ben schijnbaar ie mand die pas van iets door drongen raakt, als ik het aan den lijve ondervind. Ik was on gelooflijk teleurgesteld over mijn slechte reeks en ik vond dat ik had gefaald. Direct na de wedstrijd heb ik tegen Esther gezegd dat ik topsport voor ge zien zou houden." Voorland Het was niet alleen de spor tieve tegenvaller, die haar be gin augustus 1991 achtervolg de. In Thessaloniki gingen haar ogen open. Topsport was niet haar voorland. Ze was on der de indruk van de grote te genstandsters 'oftewel, die beulen van vrouwen' die zo competitief waren ingesteld. „Ik was en ben geen topsport ster Het enige wat ik had. was heel veel talent. Maar ik had geen topsportmentaliteit. Ik kon direct na afloop van een wedstrijd naar de winnares lo pen en haar van harte felicite ren. Ik was dan ook echt blij voor haar. maar dat past niet bij een topsportster." In het heetst van de strijd werd 9 augustus 1991 haar persoonlijkheid getest. „En toen merkte ik dat ik niet was geboren voor topsport. Ik was te onzeker om weerstand te bieden tegen de harde con currentiestrijd Ik ben van na ture iemand die tijdens een wedstrijd ook met mijn tegen standster wilde praten. Dan liep ik naar Corrie de Bruin, maar die moest van haar broer Erik en haar ouders snel bij mij vandaan gaan. Dat begreep ik niet, dat was mijn wereld niet. Ik ben ook veel te gemakkelijk te intimideren. Als ik naar de ring liep en iemand zei 'hé dik ke kogelstootster', dan kon ik geen meter meer stoten." De puber wist na het. EJK zeker dat ze niet verder door het le ven wilde gaan als Monique Schipper, die sterke kogel stootster. „Maar in die tijd wist ik niet zo goed hoe ik dat aan mensen om me heen moest ver tellen. Want dat was een an dere vervelende eigenschap van me. die ook al niet met top sport te combineren is. Bij alles wat ik deed vroeg ik mezelf af: wat zullen anderen hiervan denken. Esther bijvoorbeeld had heel veel tijd in me gesto ken en dan stop ik zo maar. Van mijn sponsor had ik geld gekre gen. Al die mensen moest ik te leurstellen." Ze volgde haar intuïtie en deel de mee met topsport te stop pen. Voor haar trainster was het al eerder duidelijk dat Mo nique Schipper niet op deze manier verder kon. „Ik merkte aan alles dat Monique ergens mee worstelde. Ik had al een af spraak met haar gemaakt om er na mijn vakantie over te pra ten, maar toen had ze haai' be slissing al genomen. Ik was ui teraard teleurgesteld, zo'n ta lent als Monique krijgt een trai ner maar één keer in het leven. Maar het is haar keuze geweest en een carrière als topsportster begint altijd bij jezelf. Je zult het zelf moeten kunnen op brengen veel te trainen, te le ven voor de sport. Topsport vereist een gedisciplineerde leefwijze." Haar talent had ze graag aan een ander gegeven, omdat ze het niet optimaal heeft uitge buit. „Ik schaamde me er vroe ger bijna voor dat ik er niet al les heb uitgehaald. Dat doe ik nu niet meer. ik ben wijzer ge worden. Er zijn mensen die top sport vanzelfsprekend een plaats in hun leven kunnen ge ven. Voor mij geldt dat niet. ik ben ook anders opgevoed. In onze familie was ik de eerste die zo intensief aan sport deed. Ten opzichte van bijvoorbeeld de sportfamilie De Bruin is dat een groot verschil. Erik is Cor- ries grote broer en hij is haar voorbeeld. Zij is bij wijze van spreken met de kogel in de hand geboren. Voor haar houdt de wereld op bij kogelstoten. Ik heb bewondering voor de ma nier waarop ze leeft, maar ik persoonlijk kies voor een an dere invulling. Als Corrie zo doorgaat wordt ze wereldkam pioene bij de senioren. Dat is toch fantastisch." Recreant Na haar sportieve loopbaan haalde Monique Schipper het diploma MDGO agogisch werk. Ze werkt nu als inval kracht bij kinderdagverblijf de Petteflet in Zierikzee en als al gemeen medewerkster bij de Schouwse Boer, een groepsho- tel. Ze wilde als een recreant aan atletiek blijven doen. „maar ik merkte dat ik snel weer in het oude patroon ver viel. Toen ben ik helemaal ge stopt. Ik hecht aan mijn sociale leven. Van een weekendje stap pen in Antwerpen kan ik even veel genieten als een goeie mu sical. Als ik maar de goeie men sen om me heen heb." Ze heeft ook warme herinnerin gen overgehouden aan de atle tiek. „Toen ik naar het EJK ging, zaten er drie vrienden van me op de tribune. Hans Saman, Serge Schot, Danny Duynhou- wer. Met de trein waren ze hele maal naar Griekenland geko men. Dat zal ik nooit vergeten. Esther Goedhart was een heel goeie trainster. Ik geloof niet dat ik voor de sport te redden was. Want ik ging bijna nooit met tegenzin sporten." Toch restte een leegte toen ze 'van de ene op de andere dag' atletiek de rug toekeerde. Ze verzuimde af te trainen. „Stom, zeg ik nu, want mijn lichaam heeft een flinke opdonder ge kregen. Ik ben een echte puber geweest, was tegendraads. Ik had in die tijd ook weinig zin om over atletiek te praten. Als iemand tegen me zei dat ik toch die kogelstootster was. ontkende ik dat. Nu ben ik er weer een beetje trots op. Ik heb toch in zo'n Nederlands pakkie op het. EJK gestaan. Nederland vertegenwoordigd Het hoogtepunt van haar slechts vier jaar durende atle- tiekloopbaan werd ook het dieptepunt. „Ik heb van mijn sport geleerd. Dat merk ik nu. Op zestienjarige leeftijd moest ik de keuze maken. Ik werd door mezelf gedwongen om duidelijk te zijn. Voor iemand die dat van origine niet is. is dat een belangrijke ontwikkeling. Ik kan er niet goed mee om gaan als alles om mij draait. Laat mij maar gewoon Moni que zijn." van onze medewerker Sjaak Sinke BERGEN OP ZOOM - Ron Ver- maat uit Nieuw Vossemeer heeft door zijn overwinning in de zwemloop van Bergen op Zoom zijn achterstand op Mi- quel van Tongeren (Arnemui- den) omgebogen in een voor sprong van acht punten. Dat komt overeen met een tijdver schil van 16 seconden. De zwemloop van zaterdag in Roosendaal moet de beslissing brengen in de strijd tussen Ver- maat (circuit-winnaar in 1994) en Van Tongeren, die vorig sei zoen de sterkste was. In de laat ste wedstrijd in Middelburg ko men de twee atleten niet aan de start in verband met deelname aan de landelijke Team-compe titie. Op de 1000 meter zwemmen in het zwembad Gageldonk zette Remco Berendse (Amsterdam) in 12 minuten en 38 seconden de snelste zwemtijd neer. Hij werd op de voet gevolgd door Jordy Meulenberg (Nieuwstadt) en Ron Vermaat. Al na één ronde van een kilometer nam Vermaat de leiding. Hij stond die op het heuvelachtige parcours niet meer af. Dank zij de snelle tijd van 46.43 passeerde Vermaat in de tussen stand zijn rivaal Van Tongeren, die met Sporting Walcheren uit kwam op de 10 Engelse mijl van Oostende naar Brugge. Rens Lobbezoo (Souburg) jva met een vijfde plaats de snejMé Zeeuw in de zwemloop vans do. Theo van Hal (Middelb T] liet er in Bergen op Zoom gX twijfel over bestaan dat hijter sterkste veteraan H40 is. lijtot derde wedstrijd in Kapiee moest Van Hal zijn meerdere Ad kennen in Kees van Gindeha (Wouw). iter Met een voorsprong van rr'31 één minuut ging de winst d"e' Theo van Hal. Kees de ï®®1 (Goes) ging in zijn eerste i*"1 strijd als H50 meteen met dejge' ste plaats aan de haal. tre lUi Bianca van den KiebéHa (Steenbergen) is met haart winning in Bergen op Zoom To wel zeker van de derde cin ^el zege op rij. Op de sprintafsi r'j' leverde Paul Timmermans sel len) met de derde plaats in 2 de beste Zeeuwse prestatie Remy Vasseur (Vlissingen)jbe: bij de mannen H14 met de h S(?f ste eer strijken. Door dit ri bij taat staat Vasseur nu op 's r tweede plaats in het tussenkda: sement. Snelste vrouw D21, vai nette Willems (Middelbi &e: moest met een tijd van 30.0 ^at junioren Patricia Ackert ^oc (Rosmalen) en Fenna te K ze£ (Breda) voor laten gaan. Pa go< Voor het Zeebra-zwemloo p cuit 1996 volgen nog twee C strijden: 9 maart in Roosen Ze en op 16 maart in Middelbu on tre van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse amateurrenners hebben het sei zoen voortreffelijk ingezet. Da vy Dubbeldam uit Sluiskil won zondag op Brabants grondge bied de semi-klassieker Omloop Houtse Linies. De wedstrijd ging over tien ron den, met een totaal van 142 kilo meter. De topploegen van Euro polis, Koga Miyata en Giant speelden een belangrijke rol. Dubbeldam, met zijn Foreldo- rado-ploegmaats. Marcel van der Vliet en Pelle Kil braken de koers open. In een kopgroep van negen man zat aanvankelijk ook Michel Stobbelaar van Erotic. Davy Dubbeldam hield na zijn beslissende solo ruim tien secon- gie die dn Jiet den voorsprong over op P;SP' Kil. die Patrick van Passelijk" slotkilometers nog achter {be' liet, Van Passel werd derde. >ze cel van der Vliet 7e, MarcelJvei mijn 8e. Theo Akkermans tic) 15e, Michel Stobbelaar De renners van Zeeuws VI; ren en Theo Middelkamp zondag de Belgische wei Maldegem-Klijt. Dennis gever van Willebrord wot koers, die werd beheerst een kopgroep van vijftien' ners. Raatgever was in de ^jei ste kilometers ontsnapt. Igai kopgroep reed Peter Mol |tn een zevende plaats. JohanHoc Schaik werd tiende. Van defeai delkampers reed Francois Fgefc se een prima koers. De Bevi der werd in de finaloe door lekke band teruggeslagen. DC JL oi Ja, hij heeft het al va ker geroepen. „Ik ivil prof worden, ik móet het kunnen, maar dan moet ik het nu ivaarmaken." En altijd eindigde zo'n wielerjaar met: weer nét niet... Davy Dubbeldam, amateur uit Sluiskil, heeft het nooit zo goed be grepen. Waarom die wel. en die wel, en ik niet? Het uitzichtloze verhaal van een klasbak. Zo was het toch, he? „Maar nu is het anders", zei Davy Dubbeldam (23), nadat hij zondagmiddag met een korte solo de Om loop Houtse Linies had gewonnen. „Ik sta voor het eerst onder contract bij een ploi Davy Dubbeldam ><fig Foreldoradoi, die ook rijdt met beroepsrenners. Ik krijg ra is de kans van mijn leven." En inderdaad: Dubbeldam reed gi!>p i teren in een sterk bezette klassieker al met de allure van eewn echte prof. me Je hebt gereden dat de stukken eraf vlogen. Davy Dubbeldam: „Je mag het andere jongens vragen, wamon die zeiden na de koers: wat jij allemaal kon vandaag. Ik hekle: gedemarreerd, ben teruggepakt, weer gedemarreerd, weêi i teruggepakt. En in de laatste ronde was ik ineens iveg mfflek Patrick van Passel. Da's toch even raar, want we hebben edÈei hele winter samen getraind." 'oo Dus toen ivas het een gelopen koers. n t Davy Dubbeldam: „Nou... zo lekker liep het niet tussen o4t\ tweeën. Ik was daarvoor ook een keer gedemarreerd, foeter we net met drie man waren teruggepakt. Ik ging alleen op eetf t kasseistrook, keek achter me en zag dat Van Passel kioamp\ aanrijden met een heel peloton in zijn wiel. Wat heb ik geait vloekt toen. Je hebt me geflikt, riep ik." hei Hoe kan dat dan? fu tvv Davy Dubbeldam: „Ja, iveet ik ook niet. Maar toen Patrid v; even later zelfgingdacht ik: dan jij ook niet. Dat was weeroi die kasseistrook. Hij ging vol door, ik ook en toen ik achte me keek, zaten we met z'n tweeën. En daarna hebben we vet schrikkelijk hard doorgetrokken." Jij ivint, Patrick wordt derde achter Pelle Kil. Daarna no[ gesproken met hem? Davy Dubbeldam: „Ik heb gewonnen, ik ben naar de huid ging gegaan en we hebben niet meer gepraat. En ach, ik nee Patrick iiiets kwalijk, hoor. Ik ivas eigenlijk wel blij dat h nog derde was geworden. Patrick is een vriend van me en i de wedstrijd gebeurt er wel eens iets." Waarom wordt dit nu een ander jaar? Davy Dubbeldam:Tja, waarom anders... Ik weet nu al da het allemaal beter is. Ik zit in een betere ploeg, met sterk renners die in de finale voor me willen rijden. En ik heb z van tijd om te trainen, omdat ik sinds mei vorig jaar zonde werk zit. Je zou het dus iveer m'n laatste kans kunnen not men. Frits Schür. mijn vroegere ploegleider, heeft me te rui gehaald. Het wordt nu of nooit." En je bent weer een jaar wijzer. Davy Dubbeldam: „Ik weet nu heel veel over koersen, ore instelling, over mentaliteit. En Frits Schür weet wat hij a3 mij heeft. Ik reed vorig jaar in zijn ploeg een wedstrijd in Bu garije. Samen met een Rus was ik de beste als het bergo ging. Ik had natuurlijk ook al prof kunnen worden in t ploegje waar je zelf geld mee moet brengen, maar ik wil zelf afdwingen. Die kans krijg ik nu." In heksenketel van Thessaloniki gingen ogen open van kogelstootster Monique Schipper Monique Schipper: ik ben niet geboren voor topsport. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 20