Ommezwaai kroongetuige Venlo Het is hartstikke stil buiten en het stinkt door de ramen heen v 4E- PZC Gezond leven voor meeste mensen te moeilijke opgave Vier doden bij ongeval in Friesland binnenland donderdag 29 februari 1996 Zieke werknemer hoeft niet te melden wat hij mankeert Voorverkoop Vermeer gestopt na uitgifte van 350.000 kaarten Aan bende toegeschreven moorden zijn allemaal verzonnen Onderzoek naar brand Ook Ritzen en Van Aartsen vragen Zalm om extra geld VN zeer kritisch over uitwassen drugsbeleid D% f RIJSWIJK (ANP) - Een zieke werknemer hoeft zijn baas, personeelschef of collega's bij de telefonische ziekmelding niet mee te delen wat hij man keert. Ook heeft hij het wette lijke recht om te zwijgen over de aard van de ziekte. De Regi stratiekamer, die waakt over bescherming van persoonlijke gegevens, wijst daar de uit- voeringsorganen van de so ciale zekerheid op in een brief. Dit naar aanleiding van de af schaffing van de ziektewet voor grote delen van de werk nemers. De baas moet in het vervolg bij ziekte het loon doorbetalen, maar slechts de arbodienst van het bedrijf, de aangeklede „be drijfsgezondheidsdienst", mag vragen wat er aan scheelt. Die informatie mag de dienst niet doorspelen aan de werkgever. De arbodienst mag de gege vens evenmin aan een even tuele verzekeringsmaatschap pij verstrekken, die het risico van loondoorbetaling bij ziekte voor de werkgever heeft afge dekt. De werknemer moet in al le gevallen toestemming geven wil de arbodienst de gegevens aan derden verstrekken. De Registratiekamer heeft de brief waarin de rechten van de zieke werknemer zijn opge somd gestuurd naar de werkge versorganisaties. de vakbon den, de koepelorganisaties van arbo- en bedrijfsgeneeskun dige diensten, de uitvoerings organisaties van de bedrijfs verenigingen en de verzeke raars. DEN BOSCH (GPD) - De kroon getuige in het proces tegen de van zeven moorden beschuldig de Bende van Venlo, de drugs verslaafde Sjakie H. (24), heeft Igisteren tijdens de behandeling Ivan het hoger beroep voor het (gerechtshof in Den Bosch, alle {eerdere door hem afgelegde be lastende verklaringen weer (eens ingeslikt. „Ik ben nergens {bij geweest en alle anderen zijn ook onschuldig", zei vlasblonde Sjakie op de tweede zittings- ag. let bendelid werd door de Roer- iondse rechtbank veroordeeld »t 14 jaar cel en tbs met dwang- -erpleging voor zijn betrokken- ieid bij zes moorden. Sjakie ging det in beroep omdat hij toch ;een vertrouwen had in een ;oede afloop en bovendien werd 'erdedigd door 'een advocaat (van lik-m'n-vestje'. Sjakie maakte zijn opwachting voor het hof als getuige in de strafzaken tegen Frankie P. (23), Sanny P. (19) en Marcel N. (24). Eerder vertelde hij de politie uit voerig hoe hij samen met dit trio op carnavalsdinsdag 1994 het hoogbejaarde Venlose echtpaar Van Rijn had beroofd en met messen gekeeld. Bovendien deed hij ook gedetailleerd ver slag van de moord op de Turk lbo Karaca en drie illegale land genoten en noemde de namen van de daders. Tijdens de strafzaak in Roer mond trok hij deze bekentenis sen weer in. Desondanks baseer de de rechtbank de meeste von nissen op de eerste verklaringen van Sjakie. Na het proces gaf het bendelid tegenover de rechter commissaris ook toe dat hij bij de politie de waarheid had ge sproken. Maar gisteren kwam hij daar bij het hof andermaal op terug. Bedreigd ,Ik heb steeds gelogen, al mijn verklaringen waren vals", zei Sjakie, die zich in een onbe waakt ogenblik overigens liet ontvallen dat zijn vader en moe der zijn bedreigd 'omdat ik som mige mensen heb beschuldigd'. Maar dat was volgens Sjakie niet de reden van zijn omme zwaai. Het hof hoorde het alle maal hoofdschuddend aan. „Het is onbegrijpelijk datje zoveel de tails noemt in je eerdere verkla ringen en nu zegt dat het alle maal verzonnen is", verzuchtte president mr. Smulders. Ook procureur-generaal mr. Bender geloofde geen snars van het verhaal. Hij kondigde aan het bendelid naar alle waar schijnlijkheid te zullen vervol gen wegens meineed. „Je gaatje gang maar", was het laconieke commentaar van Sjakie. Dagboeken Hoewel Astrid van B. 19) in twee dagboeken gedetailleerd heeft opgeschreven dat ze getuige was van vijf door de Bende van Venlo gepleegde moorden, weigerde ze daar gisteren iets over te vertel len. Het vriendinnetje van ben deleider Frankie P. schreef de dagboeken tijdens haar hechte nis en gaf ze later aan een kennis mee om ze te verbranden. Maar via een tussenpersoon kwamen ze bij de politie terecht. Astrid wilde alleen kwijt dat ze in de dagboeken slechts heeft geno teerd wat ze de politie had ver teld. De president van het hof, mr. Smulders, zette daar grote vraagtekens bij. „Dat zijn geen aantekeningen, maar hartekre- ten van iemand die haar gevoe lens aan het papier toever trouwt. Zo schrijft iemand die in nood is en een uitlaatklep zoekt". Tijdens de zitting ont kende Astrid dat Frankie haar ooit heeft geslagen of onder be dreiging van een pistool ver kracht, zoals ze in de dagboeken meldt. DEN HAAG (ANP) - Zestig pro cent van de Nederlanders vindt gezondheid het belangrijkste in het leven. Dertig jaar geleden was nog 30 procent van de Ne derlanders die mening toege daan. Bij hoogopgeleiden staat gezondheid niet altijd meer op één, daar staat nu het belang van veel vrienden en kennissen. Dit blijkt uit het rapport Patiënt en professie van het Sociaal Cul tureel Planbureau (SCP) dat vandaag verschijnt. Mensen bij wie gezondheid zeer hoog in het vaandel staat, zeg gen dat zij gezond proberen te le ven. In werkelijkheid blijkt dat dit niet of nauwelijks het geval Deze mensen roken eerder meer dan minder en schatten het risico dat roken de gezond heid schaadt, lager in dan ande ren. Mensen bij wie gezondheid nummer één staat beschou wen de arts als de meest verant woordelijke voor een goede ge zondheid. Mensen die gezond heid iets minder belangrijk vin den, leggen deze verantwoorde lijkheid eerder bij zichzelf. Ruim tachtig procent van de pa tiënten is tevreden over de ge zondheidszorg. Ontevreden pa tiënten praten er wel met hun met familie en bekenden over maar stappen zelden naar de In- DEN HAAG (ANP) - Het Mauritshuis heeft de voor verkoop voor de overzichts tentoonstelling van Johan nes Vermeer gestaakt, om dat er 350.000 kaarten zijn verkocht. Vanaf morgen, vrijdag, als de tentoonstel ling voor het publiek open gaat. zullen nog wel een aan tal kaarten voor de dag zelf verkrijgbaar zijn aan de kassa van het museum. De voorverkoop is vorig jaar november al gestart en over trof al snel de verwachtin gen. Afgelopen vrijdag was de telefonische reserverings- lijn al wegens te grote drukte gestopt. Op de dag van de of ficiële opening, dinsdag, kondigde het Mauritshuis aan dat de expositie tijdens het Paas- en Pinksterweek- einde en gedurende een aan tal donderdag- en vrijdag avonden tot middernacht open zou zijn. De 15.000 ex tra kaarten die dat oplever de waren in één dag uitver kocht. De grote aantallen bezoe kers betekenen dat de ten toonstelling ook financieel een succes wordt. Volgens het Mauritshuis waren er mi nimaal 250.000 bezoekers no dig om uit de kosten te ko men. Die bedragen voor het Haagse museum zeven mil joen gulden. Een deel daar van zijn gezamelijke kosten met de National Gallery of Art in Washington, waar de tentoonstelling eerst te zien is geweest. Daar passeerden 327.000 bezoekers de kassa's. De 22 werken van de Delftse meester in het Mauritshuis zijn tot 2 juni te zien. De politie was gisteren langs de N-31 bij Harlingen uren lang bezig de wrakstukken, die over tientallen meters verspreid lagen, op te ruimen. foto Gert Goot/ANP HARLINGEN (ANP) - Bij een ernstig verkeersongeval op de N- 31 tussen Harlingen en de Afsluitdijk zijn gisteren vier doden gevallen. Een man raakte zwaar gewond. Het ongeluk vond plaats rond 16.00 uur. De politie vermoedt dat een personenauto bij een inhaalmanoeu vre frontaal op een tegemoetkomende vrachtwagen is gebotst. De vrachtwagen schepte daarna waarschijnlijk de personenauto die werd ingehaald. De inzittenden van de personenauto's kwa men om het leven. De chauffeur van de vrachtwagen is gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De politie wil de identiteit van de doden nog niet vrijgeven, omdat niet alle familieleden zijn ingelicht. De politie onderzoekt de toedracht van het ongeval. Zo is het nog niet zeker of het inderdaad om een inhaalmanoeuvre ging en is ook niet duidelijk uit welke richtingen de betrokken auto's kwamen. spectie voor de Gezondheids zorg of naar het Medisch Tucht college. De meeste klachten hebben te maken met een onvol doende of onduidelijke informa tie over de ziekte of behandeling. Televisie Het SCP stelt dat medische on derwerpen op de televisie, radio en in kranten in tegen stelling tot altijd wordt aangenomen, geen run op de huisarts tot ge volg heeft Veertig procent van de huisartsen zegt ministens eenmaal in de week een patiënt op het spreekuur te krijgen naar aanleiding van berichten in de media. Huisartsen zijn niet blij met alle medische berichtgeving. Ze vin den dat mensen onnodig onge rust worden gemaakt en onjuis te informatie krijgen. Ook zou den patiënten daardoor gaan denken dat medisch van alles mogelijk is, terwijl dat niet zo is. Van alle patiënten die op het spreekuur komen van een huis arts, krijgt ongeveer zes procent een verwijzing naar een specia list. In de meeste gevallen levert een bezoek aan de specialist wel iets op. Achteraf beoordelen de huisartsen dat een kwart van de doorverwijzingen niet echt no dig was geweest. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Op straat is niemand te zien. Het is ook een beetje mistig zo door het raam te zien. En door de kie ren komt een chloorgeur. Mevrouw Jongeling uit de Rot terdamse wijk Hoogvliet is op bezoek bij haar vader in de na bijgelegen wijk Pernis. Ze is een beetje bang. zegt ze. Er is door de rampenzender Radio Rijnmond gewaarschuwd voor rode stof Ze wilde met haar vader op stap gaan maar realiseerde zich bij de bushalte dat ze haar bril was ver geten. Ze liep terug en werd toen gewaarschuwd door een buur vrouw van pa. „Ga naar binnen, er is een vieze brand." Ze heeft meteen haar dochter thuis ge beld. „Laat snel de hond uit en blijf daarna binnen. Doe alles dicht." Ze vindt, het een beetje spookachtig. „Het is hartstikke stil op straat. Ik heb alleen een scholier zien langsfietsen met een sjaal voor zijn gezicht," Scholieren Bij de scheepswerf RDM op Heij- plaat vertelt een lid van de vrij willige brandweer dat hij met een sirene iedereen op de werf heeft gewaarschuwd. Vooral op het westelijke deel van het uitge breide werfterrein is geen hand voor ogen te zien, vertelt hij. „Ik ben met een persluchtmasker op naar buiten gegaan om nog ex tra te controleren. Er is echt nie mand buiten. Er zijn nog wel een paar snel in de auto gestapt en naar huis gereden." Verreweg de meeste werkne mers hebben echter de waar schuwing gevolgd en blijven zo lang binnen. Vooral in de kan- slot van pagina 1 van groot belang bij de bestrij ding van het vuur. Groot alarm Na het ontdekken van de brand om elf uur 's morgen sloeg de brandweer groot alarm. Korp sen uit omliggende gemeenten werden ingeschakeld bij de be strijding van de vuurzee. De brand woedde op circa driehon derd meter van woonwijken in Rotterdam-West. De gemeente stelde een crisisteam samen om deze calamiteit van 'behoorlijke omvang' te coördineren. Het team werd gisteravond weer ontbonden. Het openbaar vervoer werd bin nen een uur nadat de brand was ontdekt in de getroffen gebieden stilgelegd, het wegverkeer om geleid en scheepvaart op de Nieuwe Waterweg tussen Vlaar- dingen en Rotterdam verboden. De beperkende maatregelen zijn 's avonds om zes uur ingetrok ken. Inwoners van de getroffen gebieden mochten in de loop van de middag weer de straat op. Het Tweede-Kamerlid R. Poppe van de Socialistische Partij heeft over de brand vragen ge steld aan de ministers De Boer (milieu) en Dijkstal (binnenland se zaken). Hij wil onder meer we ten of de bewindslieden de op slag van chemische stoffen dicht bij woonwijken, in de toekomst aan banden willen leggen. Via een spreekuur voor luiste raars op Radio Rijnmond stel den veel mensen vragen. Een veelgehoorde opmerking was waarom de gifwolken niet ge vaarlijk waren voor de volksge zondheid, terwijl de mensen werd geadviseerd toch binnen te blijven Dergelijk vragen kwam ook binnen via een speciaal nummer van de GGD waar art sen paraat waren. Drie kwartier na het uitbreken van de brand draaide in het Rot terdamse stadhuis de crisisstaf al op volle toeren „Ik zat een bij eenkomst elders voor toen ik werd geïnformeerd. Eenmaal op het stadhuis bleek iedereen al zoals afgesproken te functione ren", vertelt burgemeester Pe per. Twee Nederlanders dood in België HOOFDDORP (ANP) - In een ziekenhuis in België is een 35-ja- rige man uit Oudenbosch overleden aan de verwondingen die hij dinsdag had opgelopen bij de verkeersramp op de E17. Dat heeft de werkgever van het slachtoffer meegedeeld. Daarmee is het dodental van de kettingbotsing opgelopen tot tien. Onder de slachtoffers is ook de 55-jarige vrachtwagenchauffeur A Al- derliesten uit Zwijndrecht. In verschillende ziekenhuizen lig gen nu nog 25 gewonden. Twee van hen verkeren nog in levens gevaar. Jorritsma voelt voor Frans uitje DEN HAAG (GPD) - Minister Jorritsma van verkeer en water staat heeft wel zin in een uitje naar Frankrijk. Ze 'overweegt nadrukkelijk om ja te zeggen' tegen de Franse ambassadeur die haar heeft uitgenodigd voor een weekendje Frankrijk. De invitatie volgde nadat Jorritsma vorige week in een vraag gesprek met het ANWB-blad Reizen verklaarde nooit meer naar dat land op vakantie te gaan omdat ze een hekel heeft aan de Fransen. De minister, op werkbezoek in Slowakije, werd telefonisch op de hoogte gebracht van de uitnodiging. Ze antwoordde 'wel een beetje verbaasd te zijn'. Maar lang hoefde ze er niet over na te denken, want 'het zou toch niet netjes zijn om nee tegen de ambassadeur te zeggen'. Borst start Schizofreniejaar UTRECHT (ANP- Minister Borst volksgezondheidheeft gis termiddag in Utrecht het startsein gegeven voor het Schizofre niejaar. Een jaar lang moet de ziekte schizofrenie in de schijn werpers staan. Met als uiteindelijk doel herkenning en erken ning van de ziekte en betere zorg. betere voorlichting en beter onderwijs voor patiënten. Nederland telt ongeveer 130.000 schizofrenie-patiënten. Ken merkend voor de ziekte zijn psychoses, perioden waarin het contact met de realiteit ernstig is verstoord. Tijdens een psy chose heeft een patiënt vaak hallucinaties, ziet dingen die er niet zijn of hoort stemmen die er niet zijn. Politie-systeem via Internet DORDRECHT (ANP) - Het is mogelijk om via Internet in te breken in het datacommunicatiesysteem van de politie. Dit zegt Peter de Weerdt van het Amersfoortse onderzoeksbedrijf Object^, dat naar aanleiding van een landelijk onderzoek een evaluatierapport heeft opgesteld over het gebruik van In ternet tussen politie en burger. Volgens De Weerdt worden vertrouwelijke berichten in het computernetwerk van de politie nog steeds ongecodeerd ver stuurd. Internet-gebruikers wordt het daarmee mogelijk ge maakt gevoelig liggende politiestukken in te zien. Uw nieuwe privé-aansluiting binnen drie werkdagen. Gegarandeerd? DEN HAAG (ANP) - Behalve minister Borst van volksge zondheid en haar collega Sorg- drager van justitie willen ook de bewindslieden Van Aartsen (landbouw) en Ritzen (onder wijs) meer geld voor hun begro ting van volgend jaar. Van Aartsen wil een slordige 50 miljoen extra voor de herstruc turering van de tuinbouw. Rit zen heeft circa 100 miljoen extra nodig wegens tegenvallers in de uitgaven voor wachtgeld. Dat bevestigen goed ingevoerde bronnen in politiek Den Haag. Eerder bleek al dat Sorgdrager 750 miljoen wil voor de bouw van nieuwe cellen. Borst wil enkele honderden miljoenen om tegen vallers in de kosten van de volks gezondheid op te vangen. Inge wijden sluiten niet uit dat in een later stadium ook andere minis ters nog claims op tafel zullen leggen. Minister Zalm heeft zijn colle ga's eerder deze week gewaar schuwd dat bij hem geen extra geld te halen valt. Als ministers meer willen uitgeven dan is afge sproken, kan dat alleen als zij el ders extra bezuinigen. Om de andere bewindslieden daarbij te helpen heeft Zalm een lijstje met aanvullende bezuinigingen van in totaal vijf miljard opgesteld. tine is het druk achter de door de rook beslagen ramen, Veel men sen hebben last van de smerige lucht en een aantal heeft ook last van irritatie van de ogen. De leerlingen van het Albert Einstein Lyceum in Hoogvliet zitten ook binnen. Ze luisteren naar Radio Rijnmond. Daar ging het alarm om 12.15 uur. Sinds die tijd is het ook daar een „beetje mistig". „Je ruikt een zwavelachtige geur. Ik weet niet precies. Ook een beetje chloor er doorheen. Het stinkt een uur in de wind", vertelt de kantinejuf frouw. De meeste leerlingen heb ben last van keel en ogen. De school houdt de leerlingen binnen tot het sein veilig is gege ven. „Ze mogen van ons niet weg. Er komt nu en dan wel een ouder om een kind op te halen. Maar dat doen ze op eigen ri sico", aldus de kantinejuffrouw. Gif door ventilatie De centraal geregelde mechani sche ventilatie in flatgebouwen kan voor grote problemen zor gen bij branden waar rook- of gif wolken vrijkomen. Bewoners kunnen de zaak zelf niet afzet ten, zodat de rook toch binnen komt, Zo kreeg een woningcor poratie in Spijkenisse gisteren vele verontruste huurders aan de lijn die klaagden over de ven tilatie De ventilatoren van de flats bleven de zware, giftige dampen afkomstig van de brand in het Rotterdamse havenge bied, naar binnen zuigen. DEN HAAG (GPD) - De Verenig de Naties zijn zeer bezorgd over de uitwassen van het Neder landse drugsbeleid. De interna tionale verdragsverplichtin gen, die door ons land zijn on dertekend, worden volgens de VN onvoldoende nageleefd. Bo vendien is Nederland een be langrijke distributeur en pro ducent van zowel soft- als hard drugs, aldus de VN-organisatie 'International Narcotic Control Board' (INCB) gisteren in haar jaarverslag over 1995 De Nederlandse regering heeft in een brief aan de INCB de kri tiek van de hand gewezen. De re gering vindt de kritiek onvol doende gefundeerd en geen recht doen aan de feitelijke si tuatie in Nederland De regering vraagt zich op welke gegevens de INCB zich baseert en wijst er op dat de organisatie zich de af gelopen twee jaar niet in Neder land heeft vertoond De INCB staat bekend als een behoudende organisatie die een voorstander is van een represief beleid zoals dat in bijvoorbeeld Amerika en Zweden wordt voor gestaan. De kritiek op Neder land komt dan ook niet als een verrassing en is in grote lijnen dezelfde als in 1992 Toen schreef de toenmalige premier Lubbers een brief terug waarin hij zich van de kritische toon van de INCB distantieerde In het jaarverslag wordt gecon cludeerd dat Nederland een be langrijke producent van ge kweekte cannabis (hasj en mari huana) is. Ook maakt de raad bezwaar tegen de kweek van hennepzaad, die in Nederland op grote schaal plaatsvindt en volgens de wet ook is toege staan. De INCB stelt echter dat de export van hennepzaad voor illegaal gebruik in strijd is met de internationale verdragen en de richtlijnen van de Europese Unie. Voorts wordt vastgesteld dat Nederland wereldwijd de be langrijkste procudent is van am fetaminen, zoals xtc, speed en lsd. Nederland wordt samen met Spanje, Portugal. Frankrijk en Groot-Brittannie genoemd als de belangrijkste aanvoerlanden van drugs uit Zuid-Amerika en Azië. Storingen op uw telefoonlijn binnen anderhalve werkdag verholpen. Gegarandeerd? ^^^stadion Sparta Schiedam Spangen Schiedam', Gaardingen] /«Rotterdam! aCfV Pernis Pernis BRAND N ROTTERDAMSE HAVEN Giftige rookwolken dreven naar het zuid-westen. Hoogvliet Detfs- baven Spijkenisse ^Dordrecht Oud-Beiierland In de woonwijken, Heijplaat, Pernis en Hoogvliet en in de gemeente Spijkenisse werd door de autoriteiten alarm geslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3