De Schotsman wil fors uitbreiden PZC College Oostburg blijft pleiten voor fiets- en voetveer D66 Middelburg bezorgd over de lastenstijging NIEUW! DE CONTACTLENS DIE OOK GESCHIKT IS VOOR DE KLEINE LETTERTJES Van Dijk oliet Goese brandweer Peter Groen stapt op als voorzitter van Brogum Zierikzee KANS VOOR EEN KIND zeeland DONDERDAG 29 FEBRUARH996 b 22 B en w steunen onderdelen plan recreatiecentrum in Kamperland Hoogte bouw Bonedijkestraat schrikt buurt op 1 Word nu Jt>' donateur unicef W Daar doe je toch aan mee optiek de |onge van onze verslaggever KAMPERLAND - Recreatie centrum de Schotsman te Kam perland wil flink uitbreiden. Bij de gemeente Noord-Beve land zijn plannen ingediend voor de bouw van 24 apparte menten, veertig nieuwe plaat sen voor stacaravans en een aantal nieuwe trekkershutten. Het college van burgemeester en wethouders van Noord-Beve land staat positief tegenover de plannen voor de nieuwe appar tementen en de trekkershutten. Over de stacaravans heeft het college bedenkingen: die zouden aan de rand van het terrein moe ten komen. Volgens een gemeen- van onze verslaggever ZIERIKZEE - Eerder dan ver wacht heeft Peter Groen de voorzittershamer van Brogum neergelegd. Door privé-omstan- digheden ziet hij zich genood zaakt op te stappen. Hij ontkent dat dit besluit voortvloeit uit de financiële problemen waar mee Brogum, podium voor mu ziek en theater, te maken heeft. Mogelijk blijft hij bij de stich ting betrokken als voorzitter van de Raad van Toezicht. Jaap Elenbaas zal de honneurs voor Groen voorlopig waarnemen. Groen wil niet teveel over zijn vertrek loslaten: „Het is een in terne aangelegenheid." Naar ei gen zeggen krijgt hij het te druk met zijn baan. die van part-time is omgezet naar full-time. Vol gens Elenbaas wordt het beleid dat onder Groen is ingezet, en verwoord is in het beleidsplan 'Op weg naar 2000'. gewoon voortgezet. Ook het doorgaan van Anywave, het jaarlijkse pop festival dat tevens als visite kaartje geldt voor Brogum, loopt geen gevaar. „We zijn druk bezig, we hebben natuurlijk wat vertraging opgelopen", licht de waarnemend voorzitter de stand van zaken toe. De stichting maakt moeilijke tij den door. Eerder dit jaar werd de tewoordvoerder zou dat 'het zicht aantasten". De nieuwe appartementen zou den er volgens Schotsman-di recteur R. Soer in de loop van '97 moeten komen. De stacaravans en de trekkershutten zouden minder prioriteit hebben. „Er is zeker een markt voor, maar wij hebben geen grote haast. We va ren altijd een rustige koers", ver klaart Soer. Veerse Meer Het gaat om een interne uitbrei ding. De Schotsman zou er geen extra stukken grond bij willen. De appartementen moeten dicht tegen het Veerse Meer ko men te liggen, de nieuwe plaat gemeente opgeschrikt door een brandbrief met daarin het ver zoek om een aanvullende - structurele - subsidie van dertig mille. Het financiële tekort zou het voortbestaan van Brogum becfteigen. Verder bleek uit het schrijven dat de stichting kampt met een gebrek aan facilitaire voorzieningen en dat het aantal vrijwilligers terugloopt. Voortbestaan In een ingelaste commissiever gadering op 16 februari stelde het Zierikzeese college van b en w dat een onafhankelijk persoon de beheersstructuur van de stichting moet doorlichten. Dit onderzoek gaat binnenkort van start. Tevens wordt bekeken of Brogum een honk kan worden voor jongeren van twaalf tot achttien jaar. Uit de vorig jaar gehouden enquête over sociale vernieuwing blijkt dat een der gelijk onderkomen node wordt gemist in Zierikzee. Overigens heeft de gemeente beklemtoont dat het voortbestaan van Bro gum geen gevaar mag lopen. Volgens Elenbaas zal het hui dige bestuur, dat nog maar on langs is aangesteld, verder geen wijzigingen ondergaan. De stemming is weer wat beter, licht hij toe. „We hebben de bladzijde omgeslagen. Wat ge beurd is, is gebeurd." sen voor de caravans zijn ge pland bij de Ruiterplaatweg en de trekkershutten komen bij de camping. Ook wil de Schotsman mogelijk heden voor natuurkamperen creëren: kamperen op open van onze verslaggever VLISSINGEN - Op de plaats van de Johanneskerk aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen komt een appartementencom plex van acht a negen etages. Het gaat om seniorenkoopwo ningen met prijzen rond de 200.000 gulden. Dat bleek woensdag op een informatie avond waar woningcorporatie Basco haar plannen voor het ge bied presenteerde. Buurtbewo ners reageerden verschrikt op de voorgenomen hoogte van de toren. Basco werkt aan een totaalplan voor het gebied rond de kerk. plekken in het bos. Punt is ech ter dat de Schotsman al eerder zo'n verzoek heeft ingediend, maar daar van de provincie geen goedkeuring voor kreeg. De pro vincie wilde destijds weten waar het verlies aan bos gecompen- Daarbij gaan de kerk, wijkcen trum Het Anker, jongerencen trum Walk-Inn en het Wolters- huis tegen de vlakte. Aan de Mi nister Lelystraat wordt binnen kort begonnen met de bouw van een centrum voor maatschappe lijke opvang, vooral bedoeld voor crisisopvang. Op de hoek van de Bonedijkestraat en de Hogeweg komt vervangende huisvesting voor Het Wolters- huis en de Walk-Inn, waarbij het jongerencentrum waarschijnlijk ondergronds wordt gebouwd. Het is ook de bedoeling dat het plein voor de Ravesteinschool wordt doorgetrokken tot aan de nieuwe bebouwing op de plaats seerd zou worden, maar kreeg daar geen bevredigend ant woord op. Ook nu is dat nog niet concreet aangegeven. Het col lege van Noord-Beveland staat daarom nu nog terughoudend tegenover dit onderdeel van de van Het Anker en de kerk. Dat betekent dat de Bonedijke straat voor het oog onderdeel wordt van het plein, zodat het verkeer op die weg zijn snelheid moet aanpassen. Of de Bonedij kestraat een doorgaande weg blijft, is nog in onderzoek bij de gemeente. Buurtbewoners reageerden woensdag overwegend positief op de eerste schetsen voor het gebied. Alleen de hoogte van de woontoren stuitte op verzet. Ar chitect J. Slemmer benadrukte dat het gaat om 'een slanke to ren', die een 'accent' moet wor den in een omgeving met veel laagbouw en open ruimte. De plannen. Soer geeft echter aan dat ook hier 'geen grote haast' mee is. Op maandag 4 maart buigt de commissie voor ruimte lijke ordening, toerisme en eco nomische zaken zich over deze zaak. schaduwwerking voor de omge ving schatte hij 'gemiddeld zeer gering' in. Andere bezoekers waren veront waardigd dat er 'onbetaalbare' koopwoningen worden gereali seerd. B. Baert van Basco wees erop dat er een goede markt voor is en dat de corporatie overal streeft naar een mix van huur en koop. Rond de Bonedijkestraat heeft Basco nu vrijwel alleen huurwoningen. Bovendien, zo zei Baert, kunnen met de winst elders in de wijk goedkope huur woningen worden gebouwd en bestaande Basco-huizen worden verbeterd. van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeentebe stuur van Oostburg 'laat geen kans voorbijgaan' om de nood zaak van een fiets/voetveer Breskens-Vlissingen onder de aandacht van de provincie te brengen. Om West-Zeeuwsch- Vlaanderen (en Walcheren) na aanleg van een Westerschelde Oeververbinding voor lang zaam verkeer bereikbaar te houden, is een veerverbinding tussen Breskens en Vlissingen pure noodzaak. Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger had er woensdagmorgen geen enkele moeite mee om de leden van de commissie alge mene bestuurlijke zaken te belo ven dat b en w zeer alert blijven op de komst van het fiets/voet veer. Het college wil een brief van de Stichting Leefbaar Zee land, die graag een geboorde tunnel tussen Vlissingen en Breskens zou zien, uit Elle- woutsdijk echter niet onderte kenen. Weliswaar onderschrijft het dagelijks bestuur van Oost burg de hartekreten van de stichting, maar Zeeland moet nu van onze verslaggever MIDDELBURG - De D66-fractie in Middelburg maakt zich grote zorgen over de toenemende las tendruk voor de burgers. Op de ranglijst van dure gemeenten neemt de Zeeuwse hoofdstad een vierde plek in. In vergelij king met '95 - toen Middelburg nog op de twaalfde plaats stond - stegen de gemeentelijke hef fingen met maar liefst 9,5 pro cent. D66 wil dat lastenverho gingen voor '97 uitblijven, in clusief de inflatiecorrectie. In een brief aan de colleges van Arnemuiden en Middelburg ijve ren de democraten voor het ge lijk blijven van de lasten. „Waar mogelijk zelfs een lastenverlich ting." Om die lastendruk binnen met één standpunt naar het Rijk toe om de aanleg van een WOV niet. verder te vertragen. De commissieleden konden in stemmen met verklaring van de wethouder, maar wezen er alle maal op dat Oostburg op de poort van de Middelburgse abdij moet blijven kloppen tot het voet/fietsveer er is. Het moet bo vendien een zeewaardig veer zijn 'dat ook bij slecht weer blijft va- J ren', merkte CDA'er H. Lippens op. Provinciale brieven over het toe- komstige voetveer waren 'eerder verhullend dan verhelderend', meldde het college in het voor- stel aan de raad. Gedeputeerde J. Hennekeij liet dinsdagmiddag I weten dat dat niet de bedoeling was. De gedeputeerde be schouwt het instellen van een i fiets/voetveer nog immer als 'een integraal onderdeel' van de plannen voor een Westerschelde Oeververbinding. Bij de ge maakte exploitatie-opzetten voor de WOV is het veer dan ook steeds betrokken, bezwoer de gedeputeerde. de perken houden en te kunnen betalen, zijn structurele bezuini gingen nodig. De fractie zal daarvoor suggesties aandragen. Uitgangspunt daarbij is dat het woon- en leefklimaat van zowel Middelburg als Arnemuiden niet mag worden aangetast. De fractie wendt zich nu al tot de colleges, omdat de voorbereidin gen voor de begroting '97 begin- j nen. „Bij de opstelling daarvan i is het heel gebruikelijk om auto- matisch een aantal correcties te verwerken, zoals een inflatiecor rectie." Toepassing daarvan be- 1 tekent volgens de democraten j dat verhogingen worden doorbe- rekend aan de inwoners, die 1 weer geconfronteerd worden met bijvoorbeeld hogere onroe- I rend-zaakbelasting. Recreatiecentrum de Schotsman wil onder meer tientallen nieuwe vakantie-appartementen bouwen. foto Willlem Mieras BAIISCH &L0MB Bel 06-300121 (4Oct per minuut) KANS VOOR EEN KIND De nieuwe Goese brandweercommandant Peter van Dijk wil graag betrokkenheid tonen bij zijn mensen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Een goede comman dant is de smeerolie van een brandweerkorps. Als hij de organisatie gedegen opbouwt en royaal communiceert met de vrijwillige brandweerlie den, draait het korps als een goed geoliede machine. Het heeft Goes daar jarenlang aan ontbroken. Sinds het aantre den van brandweercomman dant Peter van Dijk in augus tus vorig jaar waait er echter een frisse w ind door de kazer ne. Van Dijk stelt orde op za ken en de werkvloer waar deert dat. „Het is iemand die zich echt met de brandweer bemoeit. En er wordt naar je geluisterd", beaamt groeps leider Rinus Pikkaart. De Goese brandweer, waartoe ook de korpsen in 's-Heer Arendskerke en Wolphaarts- dijk behoren, had een sterke en rechtvaardige hand nodig. Een hand die vooral de hape» rende organisatie diende te oliën. Toen Van Dijk vanuit het Friese Sneek afreisde naar Goes trof hij een korps aan. dat leed onder een gebrekkige structuur en een teveel van bo venaf geregeerde organisatie. Ook schortte het aan interne communicatie, waardoor er al lerlei koninkrijkjes werden ge sticht. Van Dijk: „Als je het contact met de werkvloer ver waarloost. ontstaat er een machtsvacuüm." Dat viel de brandweerlieden niet te verwijten. Grote boos doener bleek vooral een tekort aan daadwerkelijke en daad krachtige leiding. Zo had de vorige commandant, die in overleg met de gemeente het veld ruimde, zoveel neventa ken dat er weinig tijd overbleef voor de brandweer. Laat staan voor het ontwerpen van een betere organisatie. Dat leidde tot gemor onder de gehelmde hulpverleners. „Ik wist dat het niet helemaal fris zat", blikt Van Dijk terug. „Jarenlang is er niets aan ge daan en dan bouwt zo'n situa tie zich op. Er moest een keer een bezem doorheen." Er lag al wel een nota 'herstructurering organisatie brandweer', maar daarin werden kool en geit te veel gespaard. Van Dijk licht te meteen het korps door en schreef vervolgens een stevig rapport (Brandweer Goes 2000), waarin hij zonder schroom de manco's blootleg de en oplossingen aandroeg. Hoe is dat rapport op de werk vloer ontvangen? „Goed, denk, ik Iedereen besefte dat zaken geregeld moesten worden En de vrijwilligers merken ook dat ik betrokken ben." Ingreep Een forse ingreep is de hervor ming van het korps tot vijf groepen van vijftien mensen met elk een bevelvoerder aan het hoofd. Uitrukploegen van gelijke omvang en bevorderen de communicatie en de team geest. Goes werkt nu met vier ploegen. Van Dijk: „Die groe pen zijn te groot en wie de lei ding heeft, is niet altijd duide lijk. Eind maart beginnen we met de nieuwe stijl." De her schikking betekent dat het korps moet krimpen. Zes vrij willigers zijn straks overbodig, „Maar ik denk dat dat via na tuurlijk verloop kan. Een aan tal mensen nadert de leeftijd van 55 jaar en dan moeten ze eruit." Van Dijk wil vooral duidelijk heid scheppen. Daarom hou den (vrijwillige) officieren zich voortaan bezig met de totale brandweer en niet alleen met hun groep. Ook streeft hij er naar de organisatie zo plat mo gelijk te maken. „Dat wil ik be reiken door mensen medeve rantwoordelijkheid te geven." Bij de Goese brandweer wist vooral het middenkader niet altijd goed wat zijn taken en bevoegheden waren. En pijn lijk genoeg was er ge^n gede gen ziektemeldsysteem. „Een brandweer mag geen zoete in val zijn. Je moet precies weten hoeveel mensen je hebt om uit te rukken. Want dat heb ik ie dereen continu voorgehou den: we werken hier met z'n al len om zo snel mogelijk een brand te blussen." De brandweercommandant gaat ook nieuwe vrijwilligers beoordelen op hun woon- en werkplek. In dat aannamebe leid wordt bovenal gekeken naar beschikbaarheid en aan- rijtijden. „Als iemand zeven minuten nodig heeft om van Kattendijke naar de kazerne te komen, heeft dat geen zin. Dan ziet hij altijd de achter lichten van de bluswagen en daar heb je ook als brandweer organisatie niets aan. Het werkt bovendien demoralise rend als je steeds de eerste wa gen mist." Momenteel geldt dat een vrijwilliger binnen vier minuten op de kazerne dient te zijn. Aan die norm wil Van Dijk vasthouden. „Dat kan niet anders, want het publiek verlangt van ons dat we snel bij de brand zijn." De Goese brandweer verlaat eind maart de kazerne aan de Van der Spiegelstraat, die moet wijken voor de nieuw bouw van zorgverzekeraar CZ en uitbreiding van het aan grenzende Shell-benzinesta- tion. Waarschijnlijk - er ligt ook een aanbieding van een bedrijf - zal het korps zich tij delijk moeten behelpen op het terrein van de reinigings dienst. Dat offer wil Van Dijk graag brengen. „Kijk, zo'n tij delijke huisvesting brengt veel rompslomp met zich mee, maar we krijgen op termijn wel een nieuwe, goed uitgerus te kazerne. Dat werkt pretti ger en bovendien is er een psy chologisch voordeel. Zoiets als met een schone lei beginnen. Dat heeft het korps nodig." Heefl u problemen met de kleine lettertjes? Maar wilt u niet altijd een (lees)bril jjs opzetten? Dan zijn de nieuwe Occasions Multifocal contactlenzen van Bausch lomb een uitkomst. Deze zachte lenzen voor veraf en dichtbij zijn speciaal issÉ8' ontwikkeld voor die gelegenheden (vandaar de naam Occasions) waarbij een bril in de weg kan zitten, Zoals sport, vakantie, 'n avondje uit. enz. Deze contact- SSS|j lenzen zijn per stuk verpakt in een handige blister en bieden optl- maal draagcomforl. Ook al omdat ze elk kwartaal worden ver vangen. De prijs? Beslist betaalbaar Bovendien kunt u ze nu gratis proberen! Dus kom snel even langs en vraag naar de voorwaarden PROBEER GRATIS OCCASIONS MULTIFOCAL CONTACTLENZEN VAN BAUSCH LOMB Opticien Optometrist 1 ContactienssceoaWANVO YJ Slagwerkgroep en OKK geven samen concert WESTKAPELLE - De slag werkgroep van de Zeeuwse Mu ziekschool onder leiding van J. Anthonisse treedt zaterdag 2 maart op in verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst aan de Markt te Westkapelle. Aan dit concert werken tevens mee de brassband en de slag werkgroep van OKK-Westka- pelle, geleid door respectievelijk Ronnie de Rooij en Piet Roelse. Voor de brassband is het concert tevens een try-out voor het Win terfestival van de KNF afdeling Zeeland dat op 9 maart in Goes wordt gehouden. De aanvang is om 15.00 uur. Rijbewijs kwijt KAPELLEBRUG - Het rijbe wijs van een 46-jarige automobi list uit Hulst werd woensdag morgen ingevorderd, nadat bij controle in Kapellebrug was ge bleken dat hij meer dan drie keer zoveel gedronken had als is toe gestaan. De Hulstenaar kreeg tevens een dagvaarding mee naar huis. Zangavond MIDDELBURG - De Middel burgse zangvereniging Sursum Corda viert zaterdag 2 maart het veertigjarig bestaan met een ju bileumzangavond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aan deze zangavond, waarbij het koor on der leiding staat van dirigent Henk Weekhout, wordt meege werkt door de gemengde zang vereniging Vox Jubilans uit Waddinxveen. De organisten zijn Jaap Bakker en Jan Mulder. Sopraan Neleke de Kok, bas-ba riton Janus Mondeel. dwarsflui- tist Simon Christiaansen en fa- gottist Martin Robinson treden op als solist. De avond begint om 19.30 uur. LANGE VORSTSTRAAT 40 VLISSINGEN - In de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen is dins dagavond een surveillance auto van de politie betrokken geraakt bij een aanrijding. Ook twee andere auto's die bij het ongeluk waren betrokken, lie pen schade op. Een 69-jarige automobilist uit Vlissingen reed over de Paul Krugerstraat richting Keer sluisbrug. Hij reed op de linker zijde vande straat omdat hij wil de afslaan. Op het moment dat de bestuurder van de politie auto rechts wilde inhalen, stuur de de Vlissinger zijn auto naar rechts. De geraakte politieauto kwam tot stilstand tegen een ge parkeerde auto. Vrachtwagen uit Walsoorden botst in België BRUSSEL (ANP) - Bij een fron tale botsing tussen twee vracht wagens in de Belgische grens plaats Kemzeke is woensdag een zwaargewonde gevallen. Eén van de vrachtwagens kwam uit het Walsoorden. Het ongeluk gebeurde in de vroege ochtend op de N403 tus sen Hulst en het Oostvlaamse Sint-Niklaas. De Belgische chauffeur raakte zwaargewond. De ravage was zo groot dat de weg de hele ochtend moest wor den afgesloten. 4461 JP GOES TEL 0113-211272 Politie-auto beschadigd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 30