Kritiek op studie theater Goes Representeerend Lighaam van het Volk Breed overleg Deltawateren steekt van wal Feest bij marechaussee Terneuzen Brandweerwagens krijgen rijverbod wegens mankement Brandweer wil dat gemeenten bij ziekte vrijwilligers betalen zeeland Culturele raad bepleit meer dan één onderzoeksbureau DONDERDAG 29 FEBRUARI 1996 yan onze verslaggever GOES - De Goese culturele raad indt het onjuist dat het college an b en w slechts éen bureau in de arm wil nemen voor het on derzoek naar een nieuw theater. Het dagelijks gemeentebestuur van plan om (opnieuw) in zee le gaan met vof Prins 2000. Deze combinatie van Van Riesen en de Walcherse Bouwunie ont wikkelde eerder een plan voor een nieuwe schouwburg op de plaats van de Prins van Oranje. De culturele raad vreest dat het college zich met die keuze te veel op één variant fixeert. ,Dat lijkt me niet goed", zegt voorzitter drs P. Favier van de culturele raad, die b en w inmid dels per brief van zijn bedenkin gen op de hoogte heeft gesteld. Op verzoek van het dagelijks ge meentebestuur heeft het advies orgaan een plan van eisen voor een nieuwe theateraccommoda tie gemaakt. Daarin zijn goed kope en wat duurderde varian ten opgenomen. „Het lijkt ons beter dat verschillende bureaus eens aan de slag gaan met het plan van eisen. Dan kun je ver schillende modellen vergelijken. Als je je bindt aan één partner, steekt daar al een element van keuze in." Eigen risico Die verontrusting wordt ingege ven door het feit dat Vof Prins 2000 voor eigen risico schouw burg-alternatieven heeft ont wikkeld, nadat het eerste plan in gemeenteraad was gesneu veld. De politiek vond herbouw op de kavel Prins van Oranje in combinatie met woningbouw destijds te duur. Favier ver moedt dat het college in samen spraak met Vof Prins 2000 al goeddeels voor ogen heeft waar het theater moet komen en hoe dat er ongeveer uit moet zien. Wethouder mr S. J. Heijning van cultuur bevestigt dat er een voorlopig plan ligt en dat er 'een locatie in beeld is', maar ontkent dat de uitkomst van het onder zoek al vaststaat. „De zaak is niet voorgekookt." Heijning wuift, de kritiek van de culturele raad weg. „Het heeft ook veel voordelen om met één partner verder te gaan. Je hebt minder het prijsvraag-idee, wat ook niet altijd leidt tot goede op lossingen. Je kan nu wel heel veel alternatieven onderzoeken, maai- we weten dat de locaties schaars zijn, dus het is de vraag of dat zin heeft. Tja. en de cultu rele raad kan niet van het col lege verwachten dat adviezen per definitie worden overgeno men." Uitwerken De gemeente wil Vof Prins 2000 tot half april de tijd geven om va rianten uit te werken. Zowel met als zonder een toneeltoren, door gaans een duur onderdeel in theaters. Ook moet worden on derzocht in hoeverre subsidies zijn te vergaren. Plan is om de af spraken vast te leggen in een zo geheten intentie-overeenkomst. Als de uitkomst positief is, krijgt Prins 2000 het recht om het thea ter te bouwen. De overeenkomst wordt van daag (donderdag) besproken in de commissie milieu en cultuur, die vanaf 19.30 vergadert in het stadhuis. Afbraak huis voor toegang van straat Westdorpe bepleit van onze verslaggever SAS VAN GENT - Bewoners van de Axelsestraat in Westdor pe vragen b en w van Sas van Gent om een leegstaand pand aan de Graafjansdijk aan te ko pen om de Axelsestraat te kun nen verbreden. Het zijstraatje van de Graafjansdijk is nog geen 2,5 meter breed bij de in gang en dat is voor in- en uit draaiende landbouwvoertui gen en vrachtwagens te weinig. Passeren op de kruising tussen straat en dijk is er al helemaal niet bij. Om de verkeersveilig heid te verbeteren moet de ge meente het hoekpand aanko pen, desnoods door onteigening, en daarna afbreken. Daardoor krijgt het verkeer een brede, overzichtelijke op- en afrit naai de Axelsestraat. stellen bewo ners in een petitie, die dinsdag avond door M. Weemaes werd aangeboden tijdens de vergade ring van de Sasse commissie Vrom. De D66'er woont zelf in de buurt van het weggetje naai- de Autrichepolder. Burgemeester J. van Rest, voorzitter van de commissie, beloofde dat het col lege de mogelijkheden binnen kort laat onderzoeken. Generaal Roos geeft het startsein voor de officiële opening van het gerestaureerde gebouw foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - De brigade- post van de Koninklijke Ma rechaussee in Terneuzen heeft de toekomst. Die stellige overtuiging zijn landelijk bri gade-generaal K. Roos en postcommandant kapitein K. van der Molen toegedaan, zo zeiden ze donderdag tijdens de officiële heropening van de verbouwde kazerne aan het Sweelinckhof. Roos en Van der Molen brach ten in herinnering dat het voortbestaan van de laatste Zeeuws-Vlaamse brigadepost amper twee jaar geleden nog uiterst onzeker was. „Eigen lijk was de deur al dicht. Maar dankzij de inzet van vele be stuurders en de Zeeuwse justi tie hebben we het gered", be nadrukte Van der Molen. Sa men met de generaal is hij er van overtuigd dat Zeeuws- Vlaanderen zonder mare chaussees ondenkbaar is. Roos sprak donderdag nog maals zijn verbazing uit over het sombere voornemen van de minister destijds. Het Zeeuws-Vlaamse grensge bied telde in de bloeitijd van de brigade maar liefst veertien verschillende posten. Terneu zen is het laatst overgebleven detachement. De kazerne aan het Sweelinckhof werd bijna dertig jaar geleden betrokken. Omdat tot voor kort nooit ze ker was of de brigade Terneu zen een lange toekomst was beschoren, werd groot onder houd aan het gebouw voortdu rend uitgesteld. Pas toen in 1994 het reddende bericht kwam voor Van der Molen en zijn manschappen, kon een verbouwingsplan worden op gemaakt. Opknapbeurt De renovatie nam van augus tus tot en met februari in be slag. Beide cellen en de lucht- ruimte voldoen nu aan de mo derne eisen. De legeringska mers op de eerste verdieping werden omgebouwd tot kan toorruimte. De verblijven op de tweede etage ondergingen een opknapbeurt. De kosten liggen rond de één miljoen gul den. Volgens Van der Molen is het huidige onderkomen groot ge noeg voor de uit zestig mensen bestaande brigadepost. Niet iedereen is tegelijkertijd aan wezig. Als voorbeeld noemde de postcommandant de tijde lijke uitbesteding van drie van zijn wachtmeesters aan de vre- despolitie in Bosnië. Ze ver trekken volgende week. Van der Molen voorziet operatio neel geen problemen om het gat, dat zo ontstaat in Zeeuws- Vlaanderen, op te vullen. De officiële heropening van het gebouw door Roos en twee 'abseilende' marechaussees, werd voorgegaan door een rondgang van het eigen trom petterkorps in de buurt. Na mens het distict Zuid-Holland- Zeeland overhandigde Van der Molen zijn muzikale colle ga's een cheque van duizend gulden voor de aankoop van nieuwe instrumenten. Axelse patriot Pieter Paulus was eerste Kamervoorzitter van onze verslaggever AXEL/DEN HAAG - Morgen, vrijdag 1 maart, is het precies tweehonderd jaar geleden dat voor het eerst een ge kozen Nederlandse volksvertegen woordiging in Den Haag bijeen kwam. Van de 96 verkozen leden maakten er op die dag in 1796 90 de eerste 'nationale vergadering' mee. Alleen de leden uit Zeeland en Fries land ontbraken. Dat wil overigens niet zeggen dat er geen Zeeuwen in de vergaderzaal zaten. Integendeel. De vergadering werd voorgezeten door de Axelse patriot Pieter Paulus, die overigens in het kiesdistrict Den Haag tot lid van de 'assemblee' was gekozen. Tweede-Kamervoorzitter W. Deet- man stond vorige week tijdens een symposium in Den Haag over het 200- jarig bestaan van de volksvertegen woordiging in zijn toespraak geruime tijd stil bij het leven en het gedachten- goed van zijn Axelse voorganger. Hij noemde Paulus 'een echte Nederlan der, een Zeeuws-Vlaming die in Den Haag Nederlander was zoals de Fries Vondeling Nederlander was en zoals de Brabander Van Thiel dat was'. „In een ander opzicht", vervolgde Deetman, „was Pieter Paulus uniek en wel omdat hij als enige onder mijn voorgangers tegelijkertijd voorzitter was van het parlement en leider van een politieke beweging (de patriot ten)." De patriotten, ook wel 'Bataven' ge noemd', waren de grondleggers van de democratische beweging in het Ne derland van het eind van de 18de eeuw. Ze koesterden het gedachten- Portret van Pieter Paulus uit de Zeelandia Illustrata. goed van de Franse revolutionairen ('vrijheid, gelijkheid en broeder schap') dat in 1789 in Parijs geleid had tot een republikeinse omwenteling. Rousseau had in 1762 in zijn Contract Social al beschreven dat de ideale de mocratie gebaseerd was op de soeve reiniteit van het volk. de machtsuitoe fening moest daarin overeenstemmen met de wil van het volk. Het volk in Nederland wilde wel iets te vertellen hebben in de late jaren van de 18de eeuw, maar had niets te vertellen. Het land werd bestierd door regenten en zwakke stadhouders van het Oranje huis. Vlaams Paulus was niet bepaald een revolu tionair a la Robespierre. Zijn familie was van oorsprong katholiek en af komstig uit het Vlaamse Waarschoot. Op het eind van de 17de eeuw werd de familie protestant en trok via Aarden burg naar Axel in Staats-Vlaanderen. De Paulussen waren in goeden doen. Pieters vader Josias boerde (goed) en was ook politiek actief. Hij schopte het in zijn jonge jaren tot schepen (wethouder) van Axel. Een makkelij ke man was het niet. Hij had het voort durend 'aan de stok met andere be stuurders in het ambacht en toen hij in 1767 de verkoop van zijn boerderij niet geheel volgens de regels liet verlo pen werd hij door het Axels stadsbe stuur uit zijn ambt gezet. Dat conflict resulteerde in langdurige procedures, die Josias uiteindelijk won. In 1773 werd hij in ere hersteld en zelfs be noemd tot burgemeester van stad en ambacht Axel. In de Franse Tijd zou hij dat ook nog geruime tijd blijven. De eerste zitting van de Nationale Vergadering, op 1 maart 1796 onder voorzitterschap van Pieter Paulus. Pieter was de oudste zoon van Josias. Hij groeide op in een redelijk be schermd milieu, studeerde in Den Bosch. Vlissingen. Utrecht en Leiden en toonde al vrij jong belangstelling voorpolitieke zaken. Op 20-jarige leef tijd was hij mede-auteur van het boek werk 'Het nut der stadhouderlijke re gering'. waarin hij zowel het stadhou ders- als het stadhouderloze tijdperk onder de loep nam en bekritiseerde. Paulus van was oordeel dat de macht van een stadhouder aan banden moest worden gelegd, maar dat het bezit van een stadhouder in de rege ringsvorm van die tijd onontbeerlijk was. Dat Pieter Paulus ook in latere jaren als leider van de patriottische bewe ging het oude regime der stadhouders niet geheel afwees was voor Kamer voorzitter Deetman vorige week re den de man te prijzen ..Het was een man van het midden die uit dien hoofde op een moment in onze ge schiedenis waar dat nodig was. de lei ding nam bij een radicale verande ring." Het moet. zo blijkt uit de verhandelin gen van de Hulster heemkundige W. Bauwens die zich in 1986 verdiepte in het leven van de Axelse bestuurder, tweehonderd jaar geleden een zeer ge denkwaardige vergadering geweest zijn in wat toen het Nationaal Hotel genoemd werd. Muisstil Op het moment dat voorzitter Paulus het woord nam was het muisstil Plechtig zei hij: „Ik verklaar in naam van het volk van Nederland, hetwelk wij hier vertegenwoordigen, deeze vergadering te zyn het Representee rend Lighaam van het Volk van Ne derland..." De openingswoorden werden verwel komd met luid gejuich zowel in als buiten de zaal. De oude Staten-Gene- raal van de Republiek der Verenigde Nederlanden hadden opgehouden te bestaan. Voor het eerst waren direct gekozenen bijeengekomen en Paulus genoot. Hij riep de volksvertegen woordigers op te werken aan een be tere staatsinstelling, het provincialis me aan de kant te zetten en - vanwege de Engelse dreiging - de vloot te ver sterken. Een week later werd de secretaris van de nationale vergadering gevraagd een 'provisioneel voorzitter' te zoe ken. Paulus bleek ernstig ziek te zijn. Hij werd niet meer beter. Op 17 maart overleed hij Vragen Dat Pieter Paulus door zijn vroege overlijden nooit een echt stempel heeft kunnen drukken op de politieke ontwikkelingen in de Franse Tijd en later, wordt tegenwoordig in Axel nog altijd betreurd. De Axelse archivaris J Smits „Stel dat de man langer ge leefd had. Wat had hij dan gedaan Zou hij hebben ingestemd met de te rugkeer van het conservatisme in la ter jaren Zou dat dan ook geresul teerd hebben in de terugkeer van de Oranjevorsten na Napoleon Dat zijn vlagen die opwellen Kijk, was pre mier Kok tien jaar geleden reeds over leden. dan zou hij de geschiedenis zijn ingegaan als een links van de PvdA opererend vakbondsvoorman. Nu po sitioneren we de man in de rechter vleugel binnen de PvdA. Het zou inte ressant zijn om nu te weten hoe Pau lus zijn denken ontwikkeld had. Maar ja, het lot voorzag anders." van onze verslaggever OUD-SABBINGE - In Oud- Sabbinge is onlangs de vereni ging Breed Overleg Deltawate ren (BOD) opgericht. Het BOD is een regionaal samenwer kingsverband van belangenor ganisaties op het gebied van waterrecreatie in het Deltage bied. Alle in de regio gevestigde of alle op de regio georienteerde toeristisch-recreatieve organi saties, waarvoor 'water' een rol speelt, kunnen lid worden. In het samenwerkingsverhand zit ten zowel consumenten- als be drijfstakorganisaties. Het BOD heeft als doel. regio nale samenwerking en belan genbehartiging van recreanten en bedrijfstakorganisaties op het gebied van waterrecreatie met als oogmerk het behouden en bevorderen van de waterre- creatieve mogelijkheden in het Deltagebied. Het samenwerkingsverband wil fungeren als gesprekspartner en aanspreekpunt voor overheden en andere maatschappelijke or ganisaties en uiteindelijk een sectorale visie op waterrecreatie in het Deltagebied ontwikkelen. Zaken waar het BOD zich onder meer mee bezig houdt zijn: zone- ringsvoorstel snelle motorbo ten. Oosterschelde Nationaal Park. liggeldregeling Veerse Meer en Grevelingen. Natuurbe schermingswet Voordelta, zone- Drugstoeristen aangehouden TERNEUZEN - Twee Fransen van 25 en 22 jaar bleken dinsdag avond een kleine hoeveelheid soft drugs op zak te hebben, toen zij werden aangehouden in de Terneuzense binnenstad. De drugs werden in beslag genomen en de twee mannen werden na verhoor heengezonden. ring duiksport. Herstelplan Na tuur Westerschelde. ontwikke ling kanoroutes, betonnings- overleg en Financieringsproble- matiek Openluchtrecreatie. Naast een eigen bijdrage van be trokken organisaties krijgt het BOD subsidie van de provincie Zeeland en het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij (LNV). Het secretariaat zal gehuisvest worden in het Toeristisch Huis te Middelburg Steltkluut plant boom ter ere van J. van den Steen van onze verslaggever WESTDORPE - Leden van de werkgroep behoud Canisviiet en natuurvereniging De Steltkluut brengen zaterdag 2 maart een eerbetoon aan de on langs overleden 'conservator' van het reservaat Canisviiet, Johan van den Steen. Ze doen dat door tijdens een excursie een tien jaar oude eik te plan ten. Het natuurmonument ter nage dachtenis van de bevlogen Gen tenaar krijgt een plaats bij kreek, naast het Puylaert- boompje dat eind vorig jaar werd geplant ter ere van de inzet van de oud-huisarts uit Sas van Gent voor het gebied. De korte plechtigheid wordt ingeleid door Van den Steens opvolger Jan Sanderse Ook Steltkluut- voorzitter A. Pauwe zal van de gelegenheid gebruik maken om stil te staan bij het werk. leven en overlijden van de Gentenaar. De ongeveer twee uur durende excursie start om 10 uur vanaf de meest zuidelijke parkeer plaats aan de Vissersverkorting. Na een wandeling van ongeveer tien minuten volgt de boom planting. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Regionale Brandweer Zeeland in Vlissin gen mag voorlopig niet voor oe feningen uitrijden met de con tainerwagens met specialis tisch redgereedschap voor gro te rampen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het verbod uitgevaardigd omdat de kunststof daken met een ver keerde lijm zijn vastgezet. Daardoor is in de regio Noord- west-Veluwe twee keer het dak van een container afgewaaid. De brandweer mag de wagens wel inzetten bij echte rampen, maar moet de daken dan extra stevig vastmaken. De fout is waarschijnlijk ge maakt door een toeleverancier van de containerfabrikant Leeb- ur uit het Brabantse Bladel. Vol gens commandant W. P van Leersum van de Regionale Brandweer Zeeland is het pro bleem redelijk snel op te lossen, maar hij weet nog niet wanneer zijn wagens worden gerepa reerd. Overigens hebben zich in Vlissingen nog geen problemen met de daken voorgedaan, aldus de brandweercommandant. Gedurende het rijverbod moet de brandweer op een inventieve manier de spuitgasten met het materieel laten oefenen. „Het is lastig, maar meer ook niet", zegt Van Leersum De hulpverle ningswagens worden volgens de commandant maar een paar keer per jaar ingezet bij oefenin gen. Wel worden ze intensief ge bruikt in de opleiding. Van Leer sum: „In plaats van de contai ners naar de oefening te rijden, brengen we de oefening nu naar de containers." Stutmateriaal In de containerwagens zit spe cialistisch hulpverleningsmate- rieel, zoals hydraulisch gereed schap en stutmateriaal. Dat is nodig voor het bevrijden van mensen uit benarde posities. Het gaat daarbij vooral om grote ongelukken met bijvoorbeeld auto's of treinen of om instortin gen. Door het rijverbod zijn in heel Nederland ongeveer hon derdtachtig wagens slechts be perkt inzetbaar. Het ministerie gaat er vooralsnog van uit dat die eind maart weer de weg op mogen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De nieuwe Ziektewet die op 1 maart haar intrede doet, heeft ook de brandweerkorpsen in het ge weer gebracht. Om hel risico te vermijden dat de vrijwilligers korpsen danig zullen slinken, gaan de korpsleidingen bij de gemeenten aankloppen voor een financiële regeling. Want als een vrijwilliger tijdens de uitoefening van zijn werkzaam heden als brandweerman ar beidsongeschikt raakt, moet zijn reguliere werkgever hier voor betalen. Het gevaar be staat dat deze het vrijwilligers werk aan banden gaan leggen om het risico te verkleinen dat er iets met hun personeelge beurt. W. P. van Leersum. comman dant van de regionale brand weer in Vlissingen, meldt dat in middels alle gemeenten door de betreffende commandanten zijn ingelicht. Hij verwacht geen ne gatieve reacties. Volgens P. J van den Heuvel van de regionale brandweer zijn de gemeenten niet wettelijk ver plicht om vrijwilligers uit te be talen in geval van arbeidsonge schiktheid. „Maar", voegt hij er aan toe: „vrijwilligers zijn een groot goed in onze samenleving. Iedereen is er mee gediend dat deze korpsen in stand worden gehouden. Ons advies aan de ge meenten zal dan ook zijn om, in dien nodig, te betalen. Niets heeft er tot op heden op gewezen dat zij zich hiertegen zullen ver zetten." Verzekeren De gemeente Oostburg gaat on derzoeken op welke manier zij zich het best kan verzekeren te gen ongevallen van brandweer lieden. Brandweercommandant N. Moskie van Oostburg is blij met het voornemen „Want", zo zegt hij: „het kan toch niet zo zijn dat de werkgever van een vrijwillige brandweerman die gewond raakt tijdens werk zaamheden. een jaar lang voor de kosten moet opdraaien?" Het Oostburgse college van b en w is bereid vijfduizend gulden te re serveren voor de verzekering van de vrijwillige brandweer. Ook commandant J Brugge- man van de Terneuzense brand weer verwacht dat de gemeente het de vrijwillige brandweer niet moeilijk zal maken. „We hebben de afgelopen dagen de tarieven van verschillende verzekeraars bekeken en we zijn er van over tuigd dat er mogelijkheden zijn. We mogen het risico niet lopen, dat werkgevers hun personeel gaan verbieden deel uit te ma ken van de vrijwillige brand weer. Dat zou een hele slechte zaak zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21