Schappen zoeken weg naar fusie Een ambitieuze improvisatie PZC Oorzaak miljoenenbrand raadsel Borsels plan doet kwaliteit omgeving Sloegebied tekort ZEIN 'JIJ OOK ZOON KUDDENDIER? Kunst ligt gewoon op straat zeeland 19 De Drie Ambachten koppelt studie aan voorwaarden Belg (40) verdacht van verkrachting meisje Hulst kunst DONDERDAG 29 FEBRUARI 1996 van onze verslaggevers AXEL/OOSTBURG/KLOOS- TERZANDE - De algemene be stuursleden van de waterschap pen Het Vrije van Sluis en het Hulster Ambacht hebben zich er woensdag unaniem voor uit gesproken, met het waterschap De Drie Ambachten de moge lijkheid van een fusie van de schappen bezuiden de Wester- schelde nader uit te zoeken. Het dagelijks bestuur van De Drie Ambachten werd echter door de hoofdingelanden van dat schap gedwongen om het be laden woord 'fusie' uit de voor stellen te halen. Het algemeen bestuur van De Drie Ambachten sprak zich dan ook in overgrote meerderheid uit tegen fusiebe sprekingen op basis van de rap portage van VB-accountants. waarin naar de stellige overtui ging van de Kanaalzone-hoofd ingelanden te weinig argumen ten werden aangedragen voor een samengaan van de drie wa terschappen. De algemene vergadering van de Drie Ambachten nam tijdens haar vergadering in Axel met slechts één stem tegen een mo tie aan waarin het dagelijks be stuur gevraagd werd een aanvul lend onderzoek te laten instellen naar een nieuwe waterschaps structuur, die nauw aansluit bij de huidige tariefstelling van de Drie Ambachten. Het onderzoek moet worden uitgevoerd door een ander bureau dan VB-ac- countants. Afgesproken werd dat het dage lijks bestuur over het voorstel zou overleggen met de andere waterschappen. De algemene vergadering stelde nog als aan vullende eis dat het dagelijks be stuur van de Drie Ambachten op korte termijn met voorstellen komt voor besteding van de 13 miljoen gulden uit de reservepot voor het waterkwaliteitsbeheer. De hoofdingelanden van De Drie Poging tot inbraak kerk BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van dinsdag op woensdag is gepoogd in te breken in de ge reformeerde kerk in Haamstede. Door het slot van een deur te be werken is geprobeerd toegang te krijgen. Het slot was echter van een dusdanige kwaliteit dat dit niet is gelukt. Ambachten worstelden gisteren bijna vier uur met het voorstel van het dagelijks bestuur om toch met de twee andere water schapsbesturen over een samen gaan in gesprek te treden. Dit ondanks het feit dat er geen za kelijke en financiële argumen ten door het onderzoeksbureau werden aangedragen om tot een fusie over te gaan. Tijdens de discussie leek het er in eerste instantie op dat de Drie Ambachten de toorn van provin ciale staten over zich zouden af roepen. Dijkgraaf W. Gosselaar herinnerde zijn medebestuur ders er diverse malen aan dat het zondermeer wegstemmen van (fusie (besprekingen tot ge volg zou hebben dat de Zeeuwse politiek dergelijke onderhande lingen zou opleggen. „Verwerpt U ons voorstel, dat zullen de Ta taren (de statenleden) ons het ravijn injagen, dan zullen wij ons moeten neerleggen bij de wil van de politiek en dan verliezen we b.ij voorbaat onze onderhande lingspositie", voerde hij aan. De beeldspraak - over de Mid delburgse horden - deed in Axel niemand sidderen. Gosselaars pleidooi had enkel tot gevolg dat verschillende opponanten van fusie (J. van Schaik, J. van der Wal, F. K. Hamelink, J. Dees, A. van Himme en G. Klaassen) tij dens enkele schorsingen met de db-leden in de slag gingen om een motie te formuleren waarin eenieder zich kon vinden. Uit eindelijk werd die consensus ge vonden. In Kloosterzande en in Oost burg dienden de categorieën be- drijfsgebouwd een motie in waarin gesteld werd, de fusiebe sprekingen pas in te gaan. nadat een onafhankelijk adviesbureau - niet VB - zich nog eens had ge bogen over de gewenste organi satiestructuur. De indieners van de motie in Kloosterzande vreesden dat de kosten van een fusie aanmerkelijk hoger zouden uitvallen dan dat VB had doen voorkomen. Dijkgraaf K. J. A. Baron Collot Vlissings onderzoek levert geen nadere informatie op van onze verslaggever VLISSINGEN - Twee maan den na de kapitale brand in de Vlissingse meubel- en tapij tenzaak Groenendijk hebben politie en verzekering nog steeds geen zicht op een oplos sing. Het staat vast dat de brand in de vroege ochtend van zaterdag 30 december is begonnen met het vlam vatten van een tegen de gevel van het pand geplaatste afgedankte zitbank. Onduidelijk is geble ven of het meubelstuk doelbe wust in de fik is gestoken. In het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk verricht monster- onderzoek naar mogelijke sporen van vluchtige stoffen leverde geen aanknopings punten op. In het begin werd gesproken over het wegrennen van drie personen. De politie is nog steeds op zoek naar getuigen die dat kunnen bevestigen. Het horen van in totaal zeven tien personen bracht het on derzoek geen stap verder. Aanvankelijk waren zeven po litiemensen met de nasleep van de brand bezig. Thans werken nog twee rechercheurs met enige regelmaat aan het onderzoek. Directeur Aart Groenendijk die het pand in huur had, voelt zich extra ge dupeerd door de weigering van de gemeente hem toe te staan een in het winkelcentrum aan de Hermesweg gesitueerde op slagruimte tijdelijk voor de verkoop te kunnen benutten. „Ik heb nul komma nul mede werking gehad. Dat stemt niet tot vreugde en dan druk ik me nog fatsoenlijk uit". Het is nog niet duidelijk of het pand geheel of gedeeltelijk moet worden gesloopt. Alle mogelijkheden voor de invul ling liggen nog volledig open. Op het pand rust een winkelbe stemming, maar het is zeer wel Een van de gevels van het uitgebrande complex van Groenendijk in Vlissingen. foto Ruben Oreel mogelijk dat op de bovenver dieping appartementen wor den gerealiseerd of dat de ruimte daar wordt benut voor de inrichting van kantoren. Belangenbehartiger Wessel Schulting van het Middelburg se makelaarskantoor Kiewiet en Schulting laat namens eige naar De Klerk weten dat het niet de bedoeling is dat Groe nendijk terugkeert in het com plex. Een Zeeuwse zakenman heeft een plan in studie om de bedrijfsruimte te benutten voor het realiseren van drie tot vier winkelunits. Van de aanpalende winkels is computerzaak Vobis aan het Spuiplein het meest getroffen. Het overzicht van de schade is nog niet compleet. De winkel moest drie weken gesloten blij ven. In het pand van vishandel De Muijnck aan de Oude Markt zijn na het invallen van de dooi nieuwe schadeposten ontstaan door scheurvorming. „Ik heb er slapeloze nachten aan overgehouden". H. Witvliet is de meest getrof fen particuliere bewoner in de naaste omgeving. De schade aan de woning steeg uit boven de tachtig mille. De bewoners vonden gedurende een maand gastvrij onderdak bij kennis sen. De totale schade van de brand in de Vlissingse binnen stad wordt inmiddels geraamd op zeven miljoen gulden. d'Escury vond het een slecht idee om een ander bureau het werk van VB nog eens over te la ten doen voordat er een besluit is genomen om de fusiebespre kingen te openen. Dat een ander bureau later bij het fusieproces zou worden ingezet was voor hem geen probleem. Ook de hoofdingelanden konden zich hierin vinden. In Oostburg redeneerde dijk graaf Almekinders op soortgelij ke wijze. Ook daar werd de motie ingetrokken. MIDDELBURG - Borsele heeft de belangen van omwonenden slecht behartigd in het nieuwe bestemmingsplan voor het Bor- selse gedeelte van het Sloege bied. De leef- en werkomgeving komt onder druk te staan door de industrie. Boeren bijvoor beeld lijden daardoor schade. Namens omwonenden liet J. M. Nijsten uit Borssele zich woens dag in die zin uit voor de provin ciale hoorcommissie bestem mingsplannen. Een vertegenwoordiger van de gemeente wees erop dat het nieuwe bestemmingsplan de zelfde begrenzing aanhoudt als de versie uit '82. Met andere woorden: de verschillen mogen niet worden overdreven. Geen principiële bezwaren vielen woensdag te beluisteren tegen het feit dat het nieuwe plan ruimte laat voor de eventuele bouw van één of meer nieuwe kernenergiecentrales. Alleen Nijsten voerde woensdag het woord. Een van de in totaal vijf bezwaarschriften is van hem af komstig. De Stichting Leefbaar Zeeland, die ook officieel ageer de. was woensdag afwezig. Het geen overigens niet betekent dat het bezwaar daardoor geldig heid verliest. De stichting meent dat het be sluit van Borsele een uitwerking kan hebben op het economisch hart van Zeeland tot het jaar 2010. Het is onder meer de ge meente die ervoor zorgt dat tot dat jaar een eventuele uitbrei ding van kernenergie mogelijk is. in dit geval nabij de huidige centrale. In de versie 1982 van het Sloe-bestemmingsplan had Borsele de vestiging van een nieuwe kerncentrale uitgeslo ten. De Kroon stak daar een stokje voor en weigerde het be stemmingsplan goed te keuren op dat onderdeel. In het nieuwe bestemmingsplan hield de gemeente daar van meet af aan rekening mee. Toch waren het ministerie van Econo mische Zaken en de nv Samen werkende Elektriciteitsproduk tiebedrijven (SEP) nog niet te vreden met de oorspronkelijke tekst die reeds voorzag in ruimte voor meer kerncentrales. Om te gemoet te komen aan de bezwa ren veranderde Borsele de zoge heten vrijstellingsbevoegdheid van het dagelijks gemeentebe stuur in een vrijstellingsplicht. Het bestemmingsplan Zeeha ven- en Industrieterrein Sloe 1994 werd in september vorig jaar vastgesteld door de ge meenteraad van Borsele. Diabetes - De Diabetes Ver eniging Nederland, afdeling Walcheren, houdt maandag 11 maart in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Vlis singen een voorlichtingsmiddag over diabetes bij ouderen. De bijeenkomst in het Vlissingse dienstencentrum Bachten Reede begint om 14.00 uur. het buitenland duurt dat altijd nogal even. omdat eerst via de procureur des konings (de offi cier van justitie) toestemming moet worden gevraagd", ver klaarde een politiewoordvoer der. Vóór de man uit Vosselaar, die nog vastzit, werd dit weekeinde in het Brabantse Putte ook al een 45-jarige Vlaming uit Meche- len aangehouden. Hij leek erg op het door de Hulster politie ver spreide signalement. De man moest na anderhalve dag wor den vrijgelaten, omdat hij kon aantonen dat hij op de dag van het misdrijf ergens anders was geweest. van onze verslaggever HULST - Een 40-jarige Belg uit Vosselaar is maandag in Hulst door de politie opgepakt als verdachte van de verkrachting van een 17-jarige Hulsterse op 13 februari. Het meisje werd vroeg in de avond nabij de Dub bele Poort in haar woonplaats gedwongen tot geslachtsge meenschap met een oudere man, die haar een mes op de keel zette. Of de man uit Vosselaar de da der is, was woensdagavond nog niet bekend. Het door de Belg opgegeven alibi kon nog niet ge heel worden nagetrokken. „In Een van de achtenveertig werken 'fotografiek' op de expositie in Hulst, foto Willem Barend Boehlé van onze verslaggever Ik liep in de stromende regen door Hulst. Er lag een heel mooi filmaffiche op de straat voor de bioscoop. Dat heb ik meegenomen naar huis en op beeld vastgelegd." Willem Ba rend Boehlé (65) legt uit hoe één van zijn werken tot stand is gekomen. Tot 16 maart ex poseert hij in het stadskantoor van Hulst. „Mijn werk verklaren kan ik niet. Meestal ligt de kunst gewoon op straat." Boehlé werd in 1931 geboren in Rotterdam. Hij volgde zijn vakopleiding aan de grafische school in Arnhem en werkte daarna bij een drukkerij in Rotterdam, waar ook de meubel catalogi voor Morres Meubel uit Hulst werden gedrukt. „Ik ben uiteindelijk bij Morres gaan werken als reclame-adviseur. Fotografie en vormgeving speelden in mijn werk een belang rijke rol. In 1968 kreeg ik de kans om de vorm geving en fotografie te verzorgen voor de cata logi van het bedrijf." Fotografie zit de geboren Rotterdammer in het bloed. „Op mijn twinstigste legde ik al graag van alles vast. Overal waar ik kom. sper ik mijn ogen wijd open en leg mijn oren te luister. Vroe ger heb ik ook veel gefotografeerd in musea." Nu Boehlé in de vut zit. heeft hij alle tijd van de wereld om zijn passie te 'botvieren', zoals hij het zelf noemt. „In mijn werk was de commer cie altijd de doorslaggevende factor. Dat ge voel ben ik nog steeds niet kwijt. Als ik een werk samenstel, komt altijd de gedachte naar boven: wat zou men er van vinden? Maar uit eindelijk maak ik een werk omdat ik dat wil en voor niemand anders." Spel De achtenveertig werken die momenteel in het Hulster stadskantoor hangen, omschrijft hij zelf als 'fotografiek'. Boehlé smelt foto's, tek sten en grafische vormgeving samen tot één geheel. „Fotografie is het belangrijkste in mijn werk. Van daaruit komt vanzelf de vormgeving in het spel. Het is ook echt een spel, want mijn werken onstaan - net als bij een kind - spelen derwijs." Een van de werken op de expositie spiegelt een klokhuis aan een van de huid ont daan gelaat. „Hoe moet ik dat verklaren? Ik stond een appeltje te eten en toen nam de crea tiviteit het over." Boehlé speelt in zijn werken niet alleen met het beeld. Ook de teksten die hij toevoegt geven een nieuwe dimensie aan zijn werk. Zelf noemt hij het goedmoedige taaiprovocatie. 'Non Ak- tiefmet de afbeelding van een vrouw met non- nenkap; ook het afgerukte hoofd van de etala gepop laat veel aan de verbeelding over: Me- kopdraf alskerietsvansnap! Boehlé:..Soms hoor ik woorden, die blijven hangen. Uiteinde lijk - daar heb ik een driedemsionaal. zwevend werk van gemaakt, gebaseerd op het afscheid nemen (Uit - einde - lijk)." In sommige werken mondt het spelen met teksten zelfs uit in pure poëzie: 'gesprekken eindigen in stilte waarna blikken wegvluchten naar de horizon'. Kritisch Nu. op 65-jarige leeftijd, komt Boehlé pas naar buiten met zijn werk. Waarom zo laat? „Ten eerste ben ik ontzettend kritisch. Daar komt nog bij dat toen ik nog werkte, er vaak abso luut geen tijd voor iets als exposeren was. Meestal was ik dag en nacht bezig met mijn werk als reclame-adviseur." Boehlé wil na zijn 'ekspozietsie' in Hulst ver der. „Het zou mijn ego strelen als ik ook buiten Zeeland kan exposeren. Maar het is geen hals zaak hoor." Voorlopig gaat de in Hulst woonachtige foto graficus nog gewoon verder met zijn, volgens kenners, unieke werken. „Ik hou altijd en over al mijn ogen en oren open. Daarom ben ik in gezelschap niet altijd een van de gezelligste. Ik observeer." Foto/grafiek van V/illem Barend Boehlé, tot 16 maart te zien in het Stadskantoor in Hulst. Openingstijden ma tlm vr 09 00 uur-12.00 uur en 13.00 uur -16.00 uur van onze verslaggever MIDDELBURG - In de voorstel ling Babylotion zijn twee werel den samengesmolten; die van de geïmproviseerde muziek en die van het theater. Op het po dium staan een trombonist, een bassist, een gitarist, een saxofo nist, een acteur en een actrice. De musici staan er niet om het verhaal van de acteurs in te kleuren, net zo min als het de taak van de acteurs is om de mu ziek te illustreren of van com mentaar te voorzien. Nee, alle zes de spelers improviseren er gezamenlijk op los, gebruikma kend van de vaardigheden die ze het best beheersen. „En het zijn geen misselijke mensen", zegt initiatiefnemer Jan Hans Berg over zijn collega's. „Ik weet er niet nog vijf te noemen die zó goed zijn." De acteurs Saskia Temmink en Peter Paul Muller studeerden aan de toneelacademie in Maas tricht en stonden onder meer in grote produkties van Toneel groep Amsterdam en Toneel groep Hollandia. Trombonist Walter Wierbos speelt in diverse ensembles voor geïmproviseer de muziek. Vorig jaar won hij de Boy Edgarprijs, eerder kreeg hij de Podiumprijs voor jazz en geïmproviseerde muziek. Ook tenorsaxofonist Tobias Delius kreeg de Podiumprijs. in 1990. Hij speelt in verschillende for maties. Gitarist Andy Moor is vooral bekend van de EX, een te gendraads gezelschap dat zijn sporen heeft, verdiend in de punk en avantgarde pop. Spraak Ze zijn bij elkaar gezocht door de Amsterdamse (contra (bassist Jan Hans Berg, om deel te ne men aan zijn ambitieuze project Babylotion dat zaterdag te zien is in de Middelburgse Klove niersdoelen. Het. stuk beoogt niet minder dan - al improvise rend - van taal muziek te maken en van muziek taal. „Ik ben al heel lang gefascineerd door de bijzondere muzikale kwaliteiten van de spraak".verklaart Berg. „Dat viel me voor het eerst op in het theater. Tegelijkertijd wist ik dat muziek een bepaalde theatrale waarde heeft. Bij het spelen van muziek kun je bij voorbeeld veel meer duidelijk maken als je handelingen van je zelf toevoegt. Als je plotseling gaat lopen, kan dat betekenis hebben. Ik vond dat leuk en wil de daar meer mee doen." Een jaar lang piekerde Berg hoe hij het muzikale van gesproken taal en het theatrale van muziek kon combineren. „Ik begon te fantaseren. Wat is nu die muzi kaliteit van spraak? Ritme, me lodie. dynamiek, bedacht ik, maar ook emotie. Ik begon an ders te luisteren naar mijn eigen spraak en die van anderen en ontdekte dat de melodie daar van moeilijker is dan je ooit zou kunnen spelen. Ik ben gaan puz zelen. Wat gebeurt er als je din gen gaat herhalen, als je twee stemmen tegenover elkaar zet, als je er een motief uitlicht, zoals lachen, huilen, fluisteren of schreeuwen? In mijn hoofd pro beerde ik daarvan een muzikaal plaatje te maken." Taalmuziek Berg benaderde schrijver Don Duyns. auteur van verschillende toneelteksten en de roman Een gelukkige jeugd, met de vraag deze gedachten over taal en mu ziek om te zetten in tekst. „Dat was een gok. Ik had Duyns een jaar eerder leren kennen en had eigenlijk niet meer dan een ge voel dat hij het zou kunnen. Hij zag het zitten. Zelf is hij ook op een muzikale manier met taal bezig, dat merk je aan zijn tek sten." „Het probleem was natuurlijk: Wat doen we? Wordt het een ver haal? Waar moet het over gaan? Laten we het maar hebben over communicatie, besloten we. We gingen uit van twee mensen, een man en een vrouw. Ze hebben het moeilijk, een communica tiestoornis drijft ze uit elkaar. Ze zouden terugwillen naar een soort van babytijd. toen er nog niks aan de hand was. Toen een woord alleen nog klank was. Dat is het eigenlijk, vandaar Babylo tion Het is een simpel gegeven, niet meer dan een kapstok. De muziek heeft de overhand over de verhaallijn." De eerste repetities toonden aan dat de muziek van Berg en de teksten van Duyns niet meteen voldeden. Het bleek moeilijk om daarop te improviseren. „We hebben heel wat moeten bijstel len. Het was ook zo verschrikke lijk nieuw. We hadden geen en kel referentiekader. Niemand heeft hier ervaring mee. „De acteurs hebben als handi cap dat taal betekenis heeft. Een tekst heeft inhoud, daarin kun je niet zomaar gaan snijden of knippen. Doe je dat bij muziek dan raak je inhoudelijk geen be tekenis kwijt. Bij taal wel. Het is in het theater ook geen gemeen goed om te improviseren. Geluk kig hebben wij twee acteurs ge vonden die,dat heel interessant vinden. Naarmate we vorderden bleken ze meer en meer geïnfec teerd te raken door de muziek. Er ontstond een wisselwerking, hun tekst is duidelijk gerela teerd aan wat er in de muziek aan de hand is." Betekenis „Voor ons als muzikanten is het nieuw dat we ineens aan theater doen. Weliswaar zeggen we niks, maar plotseling moeten we na denken over hoe we bewegen. We spelen mee. Alles wat we doen - opstaan, lopen - krijgt be tekenis. Het moeilijke aan im proviseren is, zowel voor muzi kanten als acteurs: Waarom laat je iets ontstaan? Wanneer stap je in. wanneer stap je uit? Waar om pak je een bepaald thema? Voor Babylotion hebben we wat bakens uitgezet, maar verder wordt alles geïmproviseerd. Dat maakt het spannend, ook voor het publiek. Iedereen probeert wel te doen alsof alles bedacht is. Want het mooiste compliment is natuurlijk als je te horen krijgt dat het allemaal klinkt alsof het is uitgeschreven. Dan heeft nie mand het gevoel dat onderweg iets niet klopte Dus het is soms een beetje bluffen." „Ik heb bij het thema van Baby lotion absoluut geen diepgaan de filosofische gedachten gehad. Voor mij is dit een spel Ik doe dit omdat ik het leuk vind. Impro viseren is in een zwart, gat dui ken. Dat is geweldig spannend. Ik hou van dat avontuur. En de mooiste verrassing is dan als twee ogenschijnlijk totaal ver schillende werelden naadloos in elkaar blijken over te lopen." Babylotion, zaterdag 2 maart in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 20.30 uur. Loodsenkoor KRUININGEN - Het Schelde- loodsenkoor wordt al vier jaar gedirigeerd door Leon Bours. In de culturele agenda voor Zee land in de PZC van woensdag werd de professionele leiding abusievelijk toegekend aan Han Beekman. Deze droeg het stokje echter over aan zijn opvolger Bours. Het 25 jaar bestaande loodsenkoor treedt zaterdag avond op in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Babylotion met van links naar rechts Andy Moor, Tobias Delius, Peter Paul Muller en Saskia Temmink. Voor: Jan Hans Berg. foto Maureen Birney

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19