Jeugdzorg mogelijk naar Goes Liever hier dood dan in Iran s Nieuw onderzoek sluiting loketten NS Nieuwe telefoongids verschijnt eerst in Zeeuws-Vlaanderen Leefbare aarde zorg scholieren Philips Terneuzen laakt houding van deel ontslagenen Oproep demonstratie tegen ultra-rechts in centrum Middelburg cö a Huisvestingsnood in Middelburg reden Geldgebrek blijft probleem INFORMATIEAVOND zeeuwse almanak Chauffeur van onze verslaggever UTRECHT/VLISSINGEN - De sluiting van loketten op een groot aantal NS-stations, waaronder Vlissingen-Sou- burg, Kapelle-Biezelinge en Kruiningen-Yerseke, wordt opnieuw aan een onderzoek onderworpen. De directie van NS Reizigers heeft woensdag besloten een extern onderzoek uit te laten voeren. De Groeps- ondernemingsraad (Gor) van NS Reizigers had eerder een negatief advies uitgebracht over de plannen van de direc tie met de stationsloketten. De nieuwe studie moet binnen zes a zeven weken af zijn. Met kracht heeft de Groepson- dernemingsraad de bezuini gingsplannen voor de loketser vice afgewezen. Ze zijn 'niet on derbouwd en niet steekhou dend'. De raad pleit voor 'een samenhangend verkoop- en distributiebeleid'. Ook het vei ligheidsaspect moet daarin worden meegenomen. Mensen voelen zich minder veilig op on bemande stations NS Reizigers wil dertig miljoen gulden op jaarbasis bezuinigen op de loketverkoop, Het reken sommetje dat door de NS is ge maakt, klopt echter niet. stelt de Gor. Zo zijn de huisvestings kosten voor de loketten ten on rechte opgeschroefd. Het verschil van inzicht tussen directie en Groepsonderne- mingsraad is zo groot, dat de bedrijfsleiding zich genood zaakt zag een nieuwe studie te maken. „Zodat tezijnertijd een wijs besluit kan worden geno men". aldus een NS-woord- voerder. Zeeuws NS-loketpersoneel heeft vorig jaar handtekenin gen verzameld tegen de voor genomen sluiting van verkoop punten. Die actie was succes vol. Ruim 7.000 mensen teken den. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stichting Jeugdzorg Zeeland verhuist mogelijk naar Goes. De instel ling is in Middelburg zo krap be huisd dat de ruim 120 perso neelsleden in opstand dreigen te komen. Het streven een rui mer pand in Middelburg te be trekken, stuit nog steeds op geldgebrek. De gemeente Goes ziet mogelijkheden Jeugdzorg uit de nood te helpen. Er komen daar twee gebouwen vrij die volgens Jeugdzorg-directeur J. Eijlander 'zeker geschikt' zijn: het voormalige waterschaps kantoor en de behuizing van de CZ-Groep. Maar ook de Goese 'oplossingen' stuiten op geldgebrek. Onduide lijk is nog in hoeverre de ge meente bereid is mee te betalen. Jeugdzorg blijft het liefst in Mid delburg. Want 'van standplaats veranderen geeft nogal wat rompslomp', niet in de laatste plaats voor de personeelsleden. De gemeente Middelbrug ziet Jeugdzorg niet graag naar elders vertrekken en heeft laten door schemeren dat ze bereid is tot een financiële handreiking. Maar een concreet aanbod ligt nog niet op tafel. In Middelburg is al enige tijd een gebouw in beeld dat als nieuw onderdak kan dienen: de voormalige bi bliotheek in Dauwendaele, waarin nu nog allerlei provin ciale welzijnssteunpunten zijn gevestigd. Provincie Alle ogen zijn nu gericht op het provinciebestuur, dat de meeste activiteiten van Jeugdzorg fi nanciert. Jeugdzorg dringt er al geruime tijd bij het provinciebe stuur op aan de huisvestings nood te lenigen. Woensdagoch tend kreeg een Jeugdzorg-dele gatie van gedeputeerde L. Cop- poolse te horen dat hard aan een oplossing wordt gewerkt, maar dat nog steeds geen spijkers met koppen kunnen worden gesla gen. Gedeputeerde Coppoolse bena drukt dat zijn budget voor jeugdhulpverlening niet toerei kend is, en dat een beslissing over het gebouw in Dauwen daele moet wachten op de reor ganisatie van de provinciale wel- zijnsinstellingen. Hij werkt aan een 'creatieve oplossing'. In af wachting daarvan kan hij nog niet het achterste van zijn tong laten zien. Twee miljoen Jeugdzorg-directeur Eijlander schat dat ruim 2 miljoen gulden nodig is om de huisvestingsnood te lenigen. Volgens hem kan dat bedrag alleen op tafel komen wanneer het provinciebestuur, het ministerie van Justitie en een gemeente in de buidel tas ten. Inmiddels zijn zowel de onderne mingsraad van Jeugdzorg als de arbeidsinspectie in het geweer gekomen. Ze noemen de huidige werkomstandigheden onaccep tabel, zowel voor het personeel als voor de cliënten. Directeur Eijlander voorziet dat hij er niet meer onderuit kan een depen dance in gebruik te nemen, maar ook dat kost geld en schept orga nisatorische problemen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeuws-Vlaan- deren krijgt als eerste regio in Zeeland een vernieuwde tele foongids. Volgende week begint PTT Telecom met de versprei ding. Walcheren, de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland moeten nog tot medio maart wachten. Tholen en Sint-Phi- lipsland - die een gids delen met West-Brabant - sluiten eind maart de rij voor Zeeland. Met de produktie en versprei ding van de nieuwe telefoongid sen in Zeeland komt PTT Tele com net op tijd. Met ingang van 10 april vervallen de oude tele foonnummers. Iedereen moet dan tot tien tellen, om een PTT- reclame aan te halen. Anders kun je geen telefonisch contact meer krijgen. „De omnummering naar tien cij fers staat of valt niet met de ver spreiding van telefoongidsen", verklaart voorlichter T. Massar van PTT Telecom in Den Haag. „De nieuwe, tiencijferige num mers worden in 70 procent van de gesprekken al gebruikt. Bo vendien laten we na 10 april nog drie maanden een tekstbandje draaien, als mensen een oud nummer kiezen. Ze krijgen dan te horen dat het nummer is ver vallen én worden verwezen naar een gratis 06-lijn voor inlichtin gen." Zeeland heeft het twee jaar met dezelfde telefoonboeken moeten doen. De laatste zijn van maart 1994. Daarin staat het vriendelij ke verzoek: Stuur uw mutaties voor de gids 1995 in, zodra die bekend zijn, zodat ook 06-8008 z.s.m. wordt ingelicht, doch ui terlijk 1 december 1994. Woordvoerder Massar windt er geen doekjes om. ..Wij hadden het liefst óók in 1995 een gids uit gebracht, maar dat is met ge lukt. Wij hebben een nieuwe op zet gemaakt voor de gidsen. De eerste kwam eind '94 in Utrecht en die zat vol fouten. Wij hebben toen besloten die gidsen uit de roulatie te nemen en in het ver volg te kiezen voor kwaliteit bo ven snelheid." Concurrent Met de vernieuwde telefoongid sen wil PTT Telecom onder meer de Gouden Gids beconcur reren, die er wel in slaagde eind '95 een nieuwe Gouden Gids met actuele nummers te maken en verspreiden. „De Gouden Gids is een bestaand concept", rea geert Massar. „Wij hebben een nieuw proces in gang moeten zetten. Dat heeft tijd gekost." De nieuwe PTT-gidsen vermel den, behalve de huis-tuin-en- keuken telefoonnummers, óók fax- en mobiele nummers. Ze be vatten tevens stadsplattegron den. toeristische informatie en een apart roze gedeelte met be- drijvenvermeldingen. Zeeland is overigens niet de laat ste provincie die van nieuwe gid sen wordt voorzien. In Limburg moeten de PTT-klanten het langst wachten. Het telefoongid sen-project loopt tot het einde van de zomer. Leerlingen van het Buys Ballot College in een sketch tijdens de scholierenconferentie Global Future in Goes. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Leerlingen van het Goese Buys Ballot College en van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg hebben woensdag meegedaan aan de scholierenconferentie Global Future. In de Goese scholengemeenschap hielden zij zich urenlang be zig met het thema duurzame ontwikkeling. Ideeën als monde linge inhaalrepetities en rapporten op ongebleekt papier pas seerden de revue. Het ging erom dat groepjes leerlingen bedachten hoe scholen, politici of burgers met de aarde moeten omspringen. De beste aanbeveling kwam van leerlingen van de Middelburgse school: het saaie schoolplein omtoveren tot een kruidentuin met vijver. Voor die aanbeveling kregen zij een prijs van 2500 gulden. Van dat geld moet het papieren plan realiteit worden. Het landelijke Centrum voor Internationale Samenwerking heeft de conferentie op touw gezet. Global future wordt in negen tien regio's gehouden. Met slechts twee deelnemende scholen is de deelname in Zeeland overigens mager. Wanhopig echtpaar in Middelburg houdt hongerstaking vol van onze verslaggever MIDDELBURG - Al zestien dagen weigeren ze voedsel. Op dringend ad vies van de medici drinken ze af en toe wat. In heel kleine slokjes, want hun uitgeteerde lichamen verdragen vrij wel niets meer. Fariba Zareie lijkt de moed te hebben opgegeven. Vrijwel roerloos ligt ze op het bed in kamer 3-32 van het Middelburgse asielzoekerscen trum. Ze staart in het niets en zakt re gelmatig weg. Haar echtgenoot Hoja tollah Nosrati neemt genoegen met een dun matrasje. Ook hij is uitgeput. Hij praat en beweegt uiterst traag, maar de blik in zijn ogen is nog strijdbaar. Het echtpaar verliet zeventien maan den geleden Iran. omdat zijn leven daar gevaar liep. Hojatollah is actief voor de Nationale Raad van Verzet, een samen werkingsverband van organisaties die ageren tegen het fundamentalistische mullah-regime. Uit angst voor straffen nam hij met zijn gezin de wijk en koos Nederland als toevluchtsoord. Het land had. zover hij wist. een goede naam als het gaat om het opvangen van politieke vluchtelingen. Zijn ervaring was echter anders: begin deze maand verwierp de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voor de tweede keer zijn asielaan vraag. De enige hoop is dat de rechter binnenkort in het hoger beroep tot een ander oordeel komt. Uitspraak Hojatollah en Fariba wijten alles aan de uitspraak, vorig jaar november, van de Rechtseenheidkamer in Den Haag. Die bepaalde, gezien de 'relatief grote mate van stabiliteit' in Iran, dat uitgeproce deerde Iraniërs naar hun land van her komst mogen worden teruggestuurd. Hojatollahs aanvraag is daarom in hun Fariba Zareie en haar echtgenoot Hojatollah Nosrati - al zestien dagen in honger staking - in kamer 3-32 van het Middelburgse asielzoekerscentrum. foto Ruben Oreel ogen niet meer serieus beoordeeld. En kele dagen na het laatste verhoor bij de IND, waarbij tegen de regels in geen ad vocaat aanwezig mocht zijn. kreeg het Iraanse paar een afwijzende beschik king „Wat ik toen verteld heb staat niet eens correct in het proces-verbaal", zegt Hojatollah. Iran is volgens het paar absoluut niet veilig. Terugkeren zou zelfs hun dood betekenen. Hojatollah: „In Iran worden de fundamentele mensenrechten elk uur. elke seconde, geschonden. In huis. op straat, in rechtbanken - overal. Men sen hebben daar helemaal geen recht op vrije meningsuiting, ze mogen geen kritiek op het regime leveren. Meer dan een miljoen vrouwen zijn er opgepakt voor het dragen van de verkeerde kle ding. Hoe het dan zit met andere men senrechten kan iedereen wel zelf beden ken." Moeizaam haalt hij een zwart koffertje onder het bed vandaan. Daarin zit zijn gelijk: alle documentatie van justitie, twee steunbetuigingen van vluchtelin genorganisaties. een brief van de Natio nale Raad van Verzet Iran die Hojatol- lahs lidmaatschap bevestigt ('Indien hij naar Iran'wordt teruggestuurd, zal hij worden gearresteerd. Zijn leven komt dan in gevaar') en een levenste ken van achtergebleven familieleden, waaruit blijkt dat ze door het regime worden geïntimideerd. Verder kopieën van krante-artikelen, onder meer over de twee leden van de Raad van Verzet die vorige week in Turkije werden ver moord. Voor de IND is dat niet voldoende. Voorlichter Frank Rietveld zegt niet op 'individuele zaken' in te gaan, maar ver wijst wel naar een recente brief van staatssecretaris Schmitz (justitie). Daarin beschrijft zij de Iraanse opposi tiebewegingen, waaronder de Natio nale Raad. en komt tot de conclusie dat alleen degenen die betrokken waren bij 'terroristische activiteiten' zwaar wor den bestraft. Met andere woorden: re patriëren is dus niet onmogelijk. Riet veld: „Het is zeker niet zo dat we Iran als een veilig land beschouwen. We be kijken per geval of men kan terugke ren." Dochtertje Hojatollah sterft echter liever in kamer 3-32 dan in Teheran. „Wij blijven sta ken, ook al kunnen we niet meer slapen en hebben we veel last van onze botten. Het maakt ons niet uit Liever dit dan terugkeren. Als we naar Iran gaan, wor den we opgehangen." Zijn zevenjarige dochtertje Maralt gaat ook niet meer naar school. De angst is te groot, zeggen haar ouders, want elke agent op straat ziet ze als een bedreiging voor haar le ven. H. H. Kole, hoofd van basisschool De Vossenburch. heeft inmiddels een beroep gedaan op de ouders om het kind toch naar school te laten gaan. „Het kind is er niet mee gediend als het de hele dag in het centrum zit. Daar is het toch sluitpost van het trieste gebeu ren." Hojatollah en Fariba zijn. ondanks al les. niet teleurgesteld in Nederland. „We zijn ervan overtuigd dat we hier ge noeg steun van vrijheidslievende men sen kunnen krijgen We zijn wel erg te leurgesteld in het ministerie van Justi tie, want nu zijn we niet beoordeeld maar veroordeeld." van onze verslaggever TERNEUZEN - Bijna éénderde van de rond honderd mensen die sinds vorig jaar bij Philips Lighting in Terneuzen ontslag boven het hoofd hing, heeft het aan zichzelf te wijten dat ze straks op straat komen te staan. Dat is de mening van vesti gingsdirecteur J. van der Ster. Hij noemt hun inzet, afgezet te gen de moeite die het bedrijf heeft genomen om alternatieve banen bij elkaar te sprokkelen, 'ronduit teleurstellend'. De directie heeft op 7 maart een nieuw gesprek met de vakbon den over de resultaten die tot dusver zijn geboekt met de ar beidsbemiddeling. Volgens de huidige stand van zaken wordt na dat overleg voor zo'n zestig mensen collectief ontslag aange vraagd bij het arbeidsbureau. Van der Ster heeft goede hoop dat er uit die groep ongeveer twintig medewerkers alsnog een nieuwe baan zullen vinden. Ze voeren momenteel serieuze on derhandeling met andere bedrij ven. Zeven collega's gingen hen al voor en hebben inmiddels een contract op zak. Daarentegen hebben dertig on geschoolde krachten zich een houding aangemeten van 'wel willen, maar overal nee op zeg gen, of helemaal niets willen', al dus Van der Ster. Hij heeft geen begrip voor die opstelling. „Je moet natuurlijk oppassen datje niet iedereen over één kam scheert. Maar het hele circus van het mobiliteitscentrum is ook voor hen opgezet. Ik ben ervan overtuigd dat wij als werkgever onze uiterste best hebben ge daan. Wanneer er dan werkne mers zijn die tot weinig of niets bereid zijn, is dat ronduit teleur stellend Daarnaast zitten er nog tien in de - zeg maar - zielige ca tegorie van mensen die wel wil len maar niet kunnen omdat ze om verschillende redenen niet acceptabel zijn voor een nieuwe baas." De door Philips tijdelijk inge richte vacaturebank (het zoge heten mobiliteitscentrum) heeft een bestand van ruim honderd alternatieve banen verzameld. Dat aantal overstijgt dus de om vang van de groep die daadwer kelijk ontslag is aangezegd in verband met het opheffen van de handmatige produktielijnen van de SL-lamp in Terneuzen. Van die honderd kon er in totaal twintig intern een andere baan worden aangeboden. Vijf 55- plusser kunnen gebruik maken van een speciale vertrekrege- ling. SCHELDEMOND Weyevlietplein 7-13, 4385 CH Vlissingen vanavond om 19.00 uur Ook voor ouders en leerlingen van groep 8 die wij niet persoonlijk hebben kunnen uitnodigen! van onze verslaggever MIDDELBURG/UTRECHT - De Vlissingse anti-racisme-stich- ting Bravo zal nog deze week al le democratische politieke par tijen in Middelburg, Vlissingen en binnen het provinciaal be stuur oproepen deel te nemen aan een tegendemonstratie als burgemeester mr D. Burgers van Middelburg toestemming verleent voor een demonstra tieve mars van het extreem rechtse Anti-Kapitalistisch Ko- mitee (AKK), eind maart in het centrum van de Zeeuwse hoofd stad. Dat heeft de stichting gis teravond bekend gemaakt. Andere organisaties die bena derd worden zijn de joodse ge meenschap in Zeeland, alle bui tenlandse groeperingen in de provincies, kerken en vrouwen organisaties. Op landelijk ni veau peilt Bravo de belangstel ling onder Nederland Bekent Kleur, Magenta (verantwoorde lijk voor de trein van Eén voor allen), de Anti-Fascistische Ak- tie, het Komitee Utrecht tegen Racisme en Fascisme en de An ne Frank Stichting. Bravo-se- cretaris N. van Duyn wil een groot aantal instellingen uitno digen voor een vergadering, ko mende week, waarin plannen ge maakt kunnen worden voor een tegendemons tra tie Het landelijk secretariaat van de Anti-Fascistische Aktie (AFA) in Utrecht had eerder al laten weten dat het initiatieven voor een tegendemonstatie in Middelburg zal ondersteunen. Over het al dan niet doorgaan slot zie pagina 2 3 kolom 1 •H DEN BOER DRUKKERS DE MEEST VEELZIJDIGE DRUKKERS' I BEL VOOR INFORMATIE (0118)681000 DEN BOER DRUKKERS MARKT 51 4331 LK MIDDELBURG TELEFOON (0118) 681000 TELEFAX (0118) 681215 Die Middelburger is er zo één die over van alles en nog wat in discussie wil treden, maar die geen woord van kritiek ivenst te horen over zijn rijvaardigheid. Hij is. als zo veel mannen, de ultieme chauffeur. Tegen zijn kinderei\ mag hij daar graag plechtig over doen. „Het gaal om de drie A's." zegt hij dan. .Attent, Alert en Anticiperend. Let op. reageer snel en wees de stommiteiten van anderen voor." Toen ze onlangs vanaf de achterbank zijn tot kunst verheven rijgedrag volgden, kregen ze een mooie demon stratie. Een jonge vrouw na derde met grote snelheid van links het kruispunt, dat hij óók wilde oprijden. De man zag dat zijn recht op voorrang niet zou worden gehonoreerd en remde op tijd. Waarna hij het supe rieure 'dom. dom, dom. maar rijdt u maar door-gebaar' maakte. Toen de vrouw gepasseerd was. trok hij op, in gedach ten verzonken over de eigen charme. Hij keek niet naar rechts en de automobilist die van die kant naderde, ivist net op tijd te stoppen en kwam ziedend uit zijn voer tuig. De volmaakte chauffeur stelde haastig vast dat de bo ze man er stevig uitzag en scheurde met piepende ban den weg. Zijn kinderen han teren thans een variant op de drie A's. Hou die goed in gedachten, zeggen ze. of het wordt: Afgeleid, Aangere den en Afgerost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15