Derde zege voor Pat Buchanan Serviërs weg uit Sarajevo PZC Crisisberaad lost ruzie Spanje-België niet op „En als ik nü wil weten of mijn salaris al is gestort?" Stormschade aan Franse westkust EU tegen 'monsieur Europe' 'Layla Khaled was beslist geen heldin' buitenland Favoriet Bob Dole lijdt gevoelig verlies in New Hampshire Noord-Korea probeert uittocht in te dammen Dodental aardbeving Biak stijgt, hulpverlening traag DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 van onze correspondent Hans de Bruijn MANCHESTER - De oerconser vatieve tv-commentator Pat Buchanan heeft dinsdag verras send de Republikeinse voorver- fciezing in de staat New Hamps hire gewonnen. Het was Bucha nans derde zege in vier staten binnen drie weken en hij is nu ban ook koploper in de race om de Republikeinse kandidatuur voor het Amerikaanse presi dentschap. Maar zijn marge in New Hampshire was gering en rijn extreme boodschap blijkt veel Republikeinen angst aan te jagen. Buchanan haalde 28 procent van de stemmen. De gedoodverf de favoriet senator Bob Dole Ireeg slechts 26 procent, terwijl ie derde plaats voor Lamar Ale- iander was, de ex-gouverneur ran de staat Tennessee. Vooral voor Dole was dit een bittere pil. senator doet dit jaar voor de derde keer aan de race om de Re publikeinse kandidatuur mee (eerder in 1980 en 1988), en het ïas de derde keer dat hij in deze staat in New England een neder laag leed. Door deze uitslag is het veld van iandidaten voor de Republi- ieinse nominatie tot drie terug- jebracht. De miljonair-uitgever Steve Forbes, die een miljoenen dollars kostende campagne heeft gevoerd, haalde slechts 12 procent en zijn rol lijkt dan ook uitgespeeld. Geen van de overi- je vier kandidaten (senator Ri chard Lugar, autobandenfabri- fcant Morry Taylor, oud-ambas sadeur Alan Keyes en Afgevaar digde Bob Dornan) haalde meer dan vijf procent. Met Buchanan was Alexander, die 23 procent van de stemmen ïon, de grote winnaar. De ex- gouverneur presenteert zich als het gematigde alternatief voor de72-jarige Dole, die te oud en te visieloos wordt geacht om het in november met succes tegen de Democratische president Bill Clinton te kunnen "opnemen. Alexander riep gisteravond dan ook Dole op om zich uit de race ierug te trekken en de race ver der aan hem en Buchanan over te laten. Buchanan, die in 1992 tegen George Bush al voor een sensa tie zorgde door in New Hamps hire 37 procent van de steen te winnen, zei 'dat we opnieuw ge schiedenis geschreven hebben'. Hij noemde zijn overwinning 'een zege voor een nieuw conser vatisme'. Buchanan voert cam pagne met een succesvol geble ken mix van extreem-conserva tieve en populistische thema's. Hij wil een eind aan de immigra tie. is tegen abortus en gelijke rechten voor homo's, valt de gro te ondernemingen aan die hun Amerikaanse werknemers ont slaan en hun produktie naar lan den als Mexico overbrengen, en heeft geen goed woord over voor de internationale vrijhandels verdragen. Buchanan staat een protectionistische politiek voor en wil letterlijk een muur tussen de VS en zuiderbuur Mexico op richten. Met zijnopzwepende redenaar stalent haalde hij dinsdagavond in een hotel in Manchester uit naar „bedrijven die hun werkne mers offeren op het altaar van de internationale handelsakkoor den". Maar uit enquêtes blijkt dat een meerderheid van de Re publikeinen Buchanans ex treme ideeen niet steunen. Maar de meeste kiezers zien ook wei nig kansen voor Dole of Alexan der tegen Bill Clinton. Zonder Buchanan bij naam te noemen riep Bob Dole de Repu blikeinen op 'te kiezen voor een partij van hoop in plaats van angst, en te kiezen voor vooruit gang en niet voor isolationisme'. Dole en Alexander stelden dat nu sprake is van een 'tweemans race'. en elk van hen zag zichzelf als de enige aanvaardbare oppo nent voor Buchanan. Buchanan won eerder twee ver kiezingen in Alaska en Loui siana. en werd tweede in Iowa. waar Dole hem maar net achter zich wist te laten. De volgende voorverkiezing is zaterdag in de kleine staat Delaware. Uiteinde lijk moet de Republikeinse kan didaat worden aangewezen op een speciale partijconventie in augustus in San Diego. RENNES-Een wegwerker zet de gedeeltelijk in zee verdwenen weg bij de haven van Rennes af. Langs de westkust van Frankrijk richtten stormen de afgelopen dagen forse schade aan. Zo werden vissersschepen in Roscoff vernield en werd een stuk van het havenhoofd in Port-en Bessin weggeslagen. foto Emmanuel Pain/RTR DEN HAAG (ANP) - Het crisis beraad van de tien Schengen- Imden woensdag in Den Haag beeft vooralsnog geen oplossing (ebracht voor het conflict tus sen België en Spanje over de litlevering van twee van terro- Beving in Israël JERUZALEM (RTR/AFP) - In zuiden van Israël heeft zich woensdagmorgen een aardbe ving voorgedaan. De beving had een kracht had van 5,4 op de schaal van Richter. Zij werd tot in Tel Aviv gevoeld. De aardbe ving veroorzaakte volgens de Is raëlische radio geen schade. risme verdachte Basken. Ma drid houdt vast aan de opschor ting van de juridische samen werking met Brussel. De uit de hand gelopen ruzie, ge voed door recente moordaansla gen van de Baskische terreuror ganisatie ETA, is met Neder landse bemiddeling voorlopig wel gesust. „Er is toenadering", constateerde staatssecretaris Patijn na afloop. De twee landen hebben afge sproken gezamenlijk naar een oplossing te zoeken. De hoge ambtelijke werkgroep van Schengen komt donderdag bij een om het Schengenverdrag op het punt van uitlevering nader te bestuderen. Ondertussen zul len Italië, voorzitter van de Eu ropese Unie. en Nederland, voor zitter van de Schengengroep. versneld werken aan een Euro pese conventie over de uitwij zing. Maar staatssecretaris Patijn (Europese Zaken) verklaarde woensdag al dat zo'n Europees verdrag een kwestie van lange adem is. Ondanks de botsing tussen Spanje en België over de uitwij zing en het geruzie tussen Frankrijk en Nederland over het drugsbeleid, ziet Patijn de toe komst van Schengen niet som ber in. van onze correspondenten Aly Knol en Paul Koopman BRUSSEL - Europa heeft geen behoefte aan een gezaghebbend politicus die voor langere tijd wordt aangesteld om het buitenlands beleid van de Europese Unie uit te dragen. Dit zou alleen maar meer verwarring geven. Met dit argument heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie. gisteren het Franse voorstel om een hoge vertegenwoordiger voor de EU te benoemen, naar de prullenmand verwezen. Het Franse voorstel kwam niet helemaal uit de lucht vallen. De Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger beklaagde zich al in de jaren zeventig over het Brusselse labyrint op het terrein van buitenlandse zaken. „Ik wou dat men mij het telefoonummer van de Europe minister van buitenlandse zaken kon geven", verzuchtte hij. Ook een werkgroep van onafhankelijke deskundigen adviseerde de Europese Commissie ruim anderhalf jaar geleden de sector buitenland een eigen politiek 'gezicht' te geven. Omdat het voorzitterschap van de Unie elk halfjaar wisselt, treedt steeds een andere (nationale) minister van buitenlandse zaken voor het voetlicht. Daarnaast beheren ook de voorzitter van de Europese Commissie Jacques Santer en de Nederlandse commissaris Hans van den Broek de portefeuille 'buitenlandse zaken'. Het aanstellen van een politiek geprofileerde 'hoge vertegenwoordiger' zoals Frankrijk wil, zou onherroepelijk leiden tot aantasting van de bevoegdheden van Van den Broek en Santer. Frankrijk argumenteerde dat een 'Monsieur Europe' de Europese Unie op het internationale toneel herkenbaarder maakt. Franse diplomaten hadden achter de schermen al Giscard d'Estaing naar voren geschoven. De commissie, die gisteren een eerste vergaderronde hield over de herziening van het verdrag van Maastricht, is echter unaniem van mening dat het buitenlands beleid in handen van het voorzitterschap en het duo Santer/Van den Broek moet blijven. Ook de Nederlandse regering ziet weinig in het aanstellen van een hoge vertegenwoordiger voor het buitenlands beleid. Advertentie Immers, alles wat u nodig hebt, is uw eigen telefoon en een nieuwe 5-eijferige toegangscode. U belt gewoon (026) 3 555 666 Dan belt u nu de Girofoon en weet u het binnen een telefoontik. Zn gemakkelijk is hei. Kn snel nine en nu spaarrekening, beleggingsfonds werkt het. De Girofoon van de Postbank. en uw Doorlopend Krediet. (026)3 555 666 Daarmee kunt u het saldo op uw giroreke- Kh natuurlijk kunt u met tic Girofoon ning opvragen en de laatste twintig bij- en alle informatie krijgen over het saldo en afschrijx ingen. de rentestand van uw Postbank spaarreke- Maar het Girofoon-aanbod is uitgebreid. hingen of de waarde van uw Postbank beleg- Zo kunt u nu met de Girofoon een Postbank gingsfondsen. spaarrekening openen. I" kunt razendsnel Misschien wilt u nu meteen al i bedragen overschrijven tussen uw giroreke- de Girofoon gebruik gaan maken. Dat kan. (tussen 7 uur 's ochtends en 2 uur "s nachts) en u wordt stap voor stap begeleid door de girofoonstem. Zo hoort u ook vanzelf hoe u een 5-cijfcrige code kunt aanvragen als u die nog nier hebt. Deze code krijgt u binnen twee weken samen met een duidelijke hand leiding thuisgestuurd. Kn dan kunt u thuisbankieren als nooit tevoren. Gewoon met n eigen tclcl.»„i. POSTBANK Thuisbankieren met de Girofoon. Snel en gemakkelijk. van onze correspondent SARAJEVO - Duizenden Servi sche bewoners van voorsteden van Sarajevo hebben gisteren de wijk genomen naar delen van Bosnië die in Servische handen blijven. Ze gaven ge hoor aan klemmende oproepen van hun leiders in Pale om de Bosnische hoofdstad voor vrij dag te verlaten. Die dag begint cie politie van de moslim-Kroatische federatie sa men met de internationale poli tiemacht te patrouilleren in de Servische wijken van de Bosni sche hoofdstad. Deze wijken ko men uiterlijk per 20 maart weer onder het gezag van de federatie. Volgens woordvoerders van de IFOR-vredesmacht en de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR proberen de Bosnisch- Servische leiders in Pale een angstpsychose onder de eigen bevolking te scheppen. Lokale leiders die oproepen om het be vel uit Pale te negeren, zouden bloot staan aan intimidatie. De Bosnische autoriteiten, maar ook de Verenigde Naties en de Navo moedigen de Serviers in Sarajavo juist aan te blijven. De exodus kwam gistermorgen mede door het slechte weer - op sommige wegen rond Sarajevo ligt een meter sneeuw - aarze lend op gang In de loop van de middag vertrok een stoet van ve- Dode bij bomaanslag was lid IRA LONDEN (RTR/AFP) - Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft woensdagavond bevestigd, dat de zondagavond bij een bomontploffing omgekomen man lid was van de IRA. Het Brit se persbureau PA meldde dat de IRA de man had geïdentifi ceerd als de 21-jarige Edward O'Brien. Bij de ontploffing in een Londense bus raakten acht personen, onder wie de buschauffeur, gewond. Familieleden van O'Brien hebben woensdag het incident veroordeeld en een plechtige IRA-begrafenis van de hand gewezen. Afvaart jetf'oils Oostende gestaakt OOSTENDE (ANP) - De Belgische Regie voor Maritiem Trans port RMT) staakt tot nader order de afvaart van de draagvleu gelboten of jetfoils van Oostende naar de Britse havenplaats Ramsgate. Doordat een veerboot tijdens de storm van dinsdag een aanlegpost ramde, kunnen passagiers niet inschepen. Ook aan Britse zijde zijn er problemen met de loopbruggen De grootste schade aan de aanlegsteiger in Ramsgate bevindt zich onder water. Langdurige reparatie in een droogdok is wel licht nodig. Voorlopig zijn de afvaarten daarom gestaakt. Natuurkundigen creëren atoom DARMSTADT (DPA/AFP) - Een internationale groep onder zoekers heeft een atoom gecreëerd door in een deeltjesversnel ler loodfolie wekenlang met opgejaagde zinkatomen te be schieten. Dat deelde woensdag in Darmstadt de organisatie voor zwaar-ion-onderzoek mee. Door het bombardement smolten een zink- en en loodatoom voor een duizendste seconde samen. Het atoom van het nieuwe element heeft een getal van 112 op de schaal van Mendeleje v en is 227 maal zwaarder dan het lichtste element, waterstof Het is daarmee het zwaarste bekende atoom. Aan het experiment, dat drie weken duurde, namen onderzoekers deel uit Duits land, Rusland. Slowakije en Finland. Kinderen bedolven onder lawine KIEV (AP) - Reddingswerkers hebben woensdag de lichamen geborgen van vier Oekraïnse schoolkinderen die tijdens een wandeling in de Karpaten onder een lawine waren bedolven. De 13- en 14-jarige kinderen waren dinsdag met hun gymleraar aan het wandelen toen het ongeluk gebeurde De leraar wist zichzelf te bevrijden en slaagde erin twee andere leerlingen te redden. De vier slachtoffers, drie meisjes en een jongen, werden levend begraven. De groep had geen speciale uitrusting of trai ning voor bergwandelingen. De Karpaten liggen zo'n 450 kilo meter ten westen van de hoofdstad Kiev. Gewonden bij domino-effect roltrap BOSTON (DPAi - Enkele tientallen mensen zijn woensdag als dominostenen over elkaar heen gevallen toen de roltrap in een treinstation in het Amerikaanse Boston plotseling overscha kelde op de tegenovergestelde richting. Tussen de 20 en 25 gewonden zijn naar ziekenhuizen overge bracht. In de meeste gevallen handelt het om lichte verwondin gen. Waarom de roltrap opeens de andere kant opging is niet duidelijk. SEOUL (AP) - In een poging te voorkomen dat nog meer kop stukken overlopen naar Zuid- Korea heeft het Noordkoreaan- se regime bepaald dat de kinde ren van in het buitenland gesta tioneerde functionarissen naar huis moeten terugkeren, zo heeft het Zuidkoreaanse pers bureau Yonhap woensdag ge meld. Veel kinderen zijn al naar huis geroepen of treffen daartoe voor bereidingen. aldus Yonhap, dat zich beriep op een officiële zegs man in Pyongyang. Sinds een aantal belangrijke functionaris sen naar het zuiden is overgelo pen, werden de elite-kinderen al nauwlettender in de gaten ge houden, aldus de krant Kook- min Ilbo. Vorige maand liep de derde se cretaris van de Noordkoreaanse ambassade in Zambia naar het zuiden over. Zijn vrouw en een veiligheidsagent van de ambas sade hadden dat twee weken eerder al gedaan De vader van de diplomaat, die een hoge par tijfunctie vervulde, zou voor het overlopen van zijn zoon zijn ge straft Eerder werd gemeld dat de Noordkoreaanse elite zijn kinde ren naar het buitenland stuurde, als veiligheidsmaatregel voor het geval er onrust uitbreekt in het door overstromingen en mis oogsten getroffen land. Ie tientallen bussen en met meu bilair afgeladen vrachtwagens uit de noordelijke voorstad Vo- gosca en andere wijken. De internationale politiemacht probeert met hulp van de IFOR- vredesmacht tegenwicht te bio- dén tegen de oproepen om te vertrekken en andere propagan da uit Pale. Het effect daarvan was gisteravond nog onduide lijk. „De mensen hier lijken alles te geloven wat ze horen", aldus Kris Janowski, woordvoerder van de VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR. Karadzic Italiaanse IFOR-manschappen hebben zich laten verjagen door met machinegeweren gewapen de lijfwachten van de Bosnisch- Servische leider Radovan Ka radzic. Een verslaggever van Associa ted Press. Dusan Stojanovic, zag woensdag hoe twee jeeps met de Italianen probeerden de par keerplaats bij het onderkomen van de Bosnisch-Servische lei dingbij Pale op te rijden. Ze wer den echter tegengehouden door tientallen lijfwachten van Ka radzic. Daarop vertrokken de IFOR-militairen. Enkele secon den later kwam Karadzic, die wordt gezocht door het tribu naal voor oorlogsmisdaden in voormalig Joegoslavië in Den Haag, naar buiten, aldus de jour nalist. JERUZALEM (RTR) - De Is raëlische piloot Uri Bar Lev heeft woensdag een einde gemaakt aan de 'mythe' dat de Palestijnse kaper Layla Khaled een heldin was. De vrouw, die in 1970 samen met een medestander het toestel kaapte waarvan Lev gezagvoerder was, kreeg de ze week van Israël toestem ming terug te keren naar het Palestijnse autonome ge bied om een vergadering van de Palestijnse Natio nale Raad. het hoogste or gaan van de PLO, bij te wo nen. Tijdens deze bijeen komst beslist de PLO over de passage in haar handvest dat de staat Israël moet worden vernietigd. Het toestel, dat onderweg was van Tel Aviv naar New York, werd boven Engeland gekaapt. „Toen werden we gewaarschuwd dat er ie mand een wapen op het hoofd van een stewardess ge richt hield. Als wij de deur (naar de cockpit) niet. zou den openen en in de richting van Syrië zouden vliegen, zouden zij ha^r doden", al dus de piloot voor de Israëli sche radio Layla Khaled bleek zich met twee granaten in haar hand in de business class te bevin den en dreigde het vliegtuig op te blazen als de beman ning niet zou doen wat zij zei. Bar Lev liet het toestel plot seling steil duiken, waardoor de twee kapers vielen. Veilig heidsagenten van El Al scho ten op de mannelijke kaper en overmeesterden Khaled. die flauw viel. Khaled heeft altijd gezegd dat zij zich krachtig tegen haar arresta tie heeft verzet. Nadat het vliegtuig in Lon den was geland, werd de mannelijke kaper naar een ziekenhuis gebracht, waar hij aan zijn verwondingen overleed. Khaled werd door de Britse autoriteiten gear resteerd, maar al snel vrijge laten. Khaled werd in de Israëli sche havenstad Haifa gebo ren en vluchtte met haar fa milie in 1948 naar Libanon. In 1967 sloot zij zich aan bij het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habash. Voor zij het toestel boven Groot- Brittannië probeerde te ka pen. had zij een jaar eerder een Amerikaans passagiers vliegtuig gekaapt. pen, terwijl anderen de trage hulpverlening wijten aan de oos terse nieuwjaarsvieringen en de islamitische feestdagen. Op Biak vielen 87 doden en op het eiland Yapen. ten zuiden van Biak. nog eens drie. zei kapitein Cipuk Udayana van het Mili taire Commando in Biak. De aardbeving van zaterdag had een kracht van 7 en veroorzaak te golven van zeven meter hoog die meer dan 3 000 huizen ver woestten. Tienduizend mensen raakten dakloos. Een deel van Biak kwam zonder elektriciteit te zitten, telefoonverbindingen en bruggen functioneerden niet, aldus functionarissen. Biak en de andere getroffen gebieden lig gen in het noorden van Irian Jaya. BIAK (AP) - Na de aardbeving van zaterdag op het Indonesi sche eiland Biak is de hulpver lening aan de overlevenden nog nauwelijks op gang gekomen. Het dodental van de aardbe ving en daarop volgende vloed golven is woensdag gestegen tot 90, terwijl zeker 57 mensen nog worden vermist. „Tot vandaag is er geen medisch team naar de rampgebieden ge stuurd. terwijl de slachtoffers er werkelijk slecht aan toe zijn." al dus de regent van Noord-Biak. Amandus Mansnembra. Vol gens functionarissen zijn er op Biak. het zwaarst getroffen ge bied. slechts vijl' artsen werk zaam. Mansnembra verweet de officiële instanties te weinig te doen om de slachtoffers te hel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5