De rolstoel slaat ineens op hol PZC Linden Machines financieel klem Montis mag van de rechter met de Bootlieden Terneuzen concurreren Rechter beboet wildkampeerder Echtpaar De Klerk heeft genoten tijdens 'aangename besoek' Forse daling aantal inbraken Walcheren Restauratie Veers schilderij is nog steeds niet voltooid Beter Wonen blijft servicekosten aan ouderen berekenen zeeland 13 tot ziens bij bulthaup DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - Typische Mr Bean- grap, zou je denken. In de aflevering van deze week, wierp de horkerige Mr Bean zich op om een de afstands bediening van een radiografisch be stuurd bootje te repareren. Het bootje voer weer, maar de camera bracht, uitzoomend, ook een bejaar de rolstoeler in beeld, die stuurloos door het beeld heen en weer zoefde, overgeleverd aan het elektronische speelgoed. Helaas is de werkelijkheid niet min der hilarisch. Rolstoelen die het mid den op straat verder vertikken door dat ze ontregeld raken door de signa len van de televisietoren. Amateur- zendapparatuur die de elektronische besturing van een rolstoel compleet overneemt, waardoor nietsvermoe dende rolstoelers min of meer gelan ceerd worden zonder er iets tegen te kunnen doen. En wat te denken van gehoortoestellen die het effect van een straaljager imiteren omdat ie mand in de buurt draadloos aan het bellen is. „Het is allemaal te wijten aan een overheid die jarenlang te laks is ge weest, producenten die uit overwegin gen van concurrentie essentiële on derdelen weglaten en een slecht gein- formeerde consument. Wie proble men krijgt met zijn apparatuur door dat andermans spullen er storing op veroorzaken, is snel geneigd die ander daarvoor aansprakelijk te stellen. Dat is onterecht. Apparaten moeten vol doende storingsbeveiliging hebben. Gelukkig is dat nu ook wettelijk ver plicht." Walter Geeraert, elektrotechnicus en zendamateur, komt in zijn werk en zijn hobby bijna dagelijks voorbeel den tegen van dingen die fout gaan. Norm „De markt wordt steeds meer over voerd met spullen die op andere appa ratuur storingen kunnen veroorza ken. De ether komt als het ware vol te zitten met golven en de huizen komen vol te staan met apparaten die op die golven kunnen reageren. Daar is van alles tegen te doen maar de fabrikan ten van elektronische apparaten heb ben vaak de maatregelen tegen sto ring uit de ontwerpen weggelaten on der het motto: het kost maai- geld en je ziet het niet eens. Sinds 1 januari moe ten alle apparaten voldoen aan een nieuwe norm van elektro-magneti- sche compatibiliteit (EMC). Je zou dat kunnen vertalen met electromagneti- sche verdraagzaamheid. De overheid geeft een keurmerk, het CE-keur- merk, aan apparaten die ongestoord blijven werken in een licht gestoorde Elektronica duikt in veel vormen op in de samenleving. Dat kan, als de apparatuur niet voldoende ontstoord is, verve lende gevolgen hebben. f°to Lex de Meester omgeving. Spullen zonder dat CE- keurmerk mogen niet meer verhan deld of in gebruik genomen worden. Intussen blijven we wel zitten met de generaties goedkope troep van vóór 1996 en dat kan tot ontluisterende ta ferelen leiden." Voorbeelden heeft Walter Geeraert te over. „Wat denk je van een airbag die zich opblaast bij het gebruik van de auto-telefoon. Of een automatisch blokkeersysteem dat door een niets vermoedende zendamateur in de straat geactiveerd wordt. Ik ken ie mand die zijn auto niet van zijn plaats krijgt doordat de buurman achter zijn bakkie zit te zenden. Dan kun je zeg gen dat die buurman daarmee maar moet ophouden, maar zo zit het niet. Het ABS-systeem is niet voldoende ontstoord en hetzelfde geldt voor de airbag. De overheid had veel eerder - ze wisten per slot van rekening dat de ze marktontwikkeling eraan zat te ko men - eisen moeten stellen aan ont storing." Als alle golven en signalen in de ether hoorbaar zouden zijn. zouden we met z'n allen op slag horendol en stapel gek worden. En er komen alleen maar dingen bij. „Die vervuilde en drukge- bruikte ether is er ook de reden van dat je in veel ziekenhuizen niet meer met een draadloze telefoon naar bin nen mag. Voor sommige apparaten hebben ziekenhuizen ontheffing van de EMC-norm omdat ontstoring op praktische bezwaren stuit. Door het digitale telefoonnet binnen te bren gen. kan de apparatuur ontregeld ra ken. Uit een begrensde ruimte als een ziekenhuis, kun je dergelijke signalen nog wel weren, maar uit de rest van de wereld natuurlijk niet. Daarom moe ten aan de kant van de 'ontvanger' de maatregelen worden genomen. Onbekendheid en slechte publiek svoorlichting kunnen tot ronduit ver velende toestanden leiden. Een col lega-zendamateur van Geeraert wordt door één van zijn buren naar het leven gestaan omdat zijn radio boodschappen onbedoeld en onge wenst doorklinken via de versterkers, een paar huizen verder. „De goedkope apparatuur van die buren voldoet niet aan de normen maar evengoed wordt de zendamateur bedreigd. Tegen het gebruik van slechte, niet ontstoorde apparaten is niets te doen, alleen wachten tot ze buiten gebruik zijn ge raakt. Dat kan wel 20 jaar duren. De politie heeft wel. begin dit jaar. lam pen met storende dimmers uit de han del gehaald. Want. behalve slecht ont worpen apparaten die storingen ont vangen. zijn er ook slecht ontworpen spullen die zenden terwijl ze daar niet voor bedoeld zijn. Computers Voorbeelden daarvan zijn computers die radio- en televisie-ontvangst fru streren, een disc-man die de landings- navigatie van een vliegtuig verstoort, lichtinstallaties van tienduizenden guldens met dimmers die ontvangst van de korte- en middengolf onmoge lijk maken en storende computers die de FM-band kraken. Al die dingen vol doen niet aan de eisen die er op dit mo ment aan gesteld worden. Maar het is moeilijk om iemand te verbieden zijn spullen te gebruiken, als ze volledig le gaal zijn aangeschaft voordat de over heid te elfder ure met regelgeving kwam. Het is overigens al heel moei lijk om de bron van storingen op te sporen." Geeraert zou iedereen willen advise ren om bij de aanschaf van elektroni sche apparatuur goed op het CE-keur- merk te letten. Ook rolstoelen zijn vanaf 1 januari te gen storingen in de elektronische be- sturingskast beschermd. L. Heijboer van de Stichting Zorgvoorzieningen Nederland verzekert dat er geen en kele niet-ontstoorde rolstoel meer wordt verstrekt. „We hebben in het verleden wel problemen gehad, maar vanaf het moment dat dat duidelijk werd zijn we eisen aan rolstoelen gaan stellen. Het zal ongetwijfeld zo zijn dat er nog mensen rondrijden in niet ont stoorde stoelen die vroeger door be drijfsverenigingen zijn verstrekt. Maar er is geen reden voor paniek als ze nog nooit ergens last van hebben gehad. De nieuwe stoelen, die in de Wet Voorzieningen Gehandicapten zijn uitgegeven, voldoen allemaal aan de eisen. van onze verslaggever GOES - Linden Machines bv in Goes verkeert in financiële pro blemen. Om daaruit te geraken probeert de directie van de ma chinefabriek 'vreemd geld' aan te trekken. Er lopen gesprekken met financiers. Knelpunt vormt het kleine eigen vermogen, or ders zijn er echter genoeg. .Maar je hebt wel geld nodig om le kunnen produceren", legt voorzitter A. Verburg van de Ondernemingsraad uit. Linden Machines heeft 130 medewer kers en maakt schuur- en slijp machines voor industriële doel einden. Geruchten over een naderend faillissement worden zowel door 'Verburg, produktiemanager H. Hoelen, als A. Oudenaarden van de Industriebond FNV naar het rijk der fabelen verwezen. „De directie heeft vandaag nog be vestigd dat het bedrijf gewoon doordraait en dat er nog steeds 'wordt gesproken met finan ciers". verklaarde Verburg woensdag. 'Produktiemanager Hoelen er kent dat Linden Machines krap |bij kas zit. „Het is zaak dat we onze liquiditeitspositie verbete ren. Vandaar de onderhandelin gen met financiers." Hoelen wil- Paradepaardje voor marine slot van pagina 11 nen ook worden volgepompt het door olie vervuild zeewa ter. Spanje Om de kosten te drukken is sa- hengewerkt met de Spaanse marine die ook behoefte had oan een dergelijk veelzijdig schip. Ofschoon de schepen ian de buitenkant vrijwel identiek zullen zijn, verschillen aan de binnenkant. De Spanjaarden kozen onder heer voor andere motoren, een andere bewapening en accom modaties voor een grotere be manning. De Rotterdam krijgt maximaal 128 bemanningsle den, het Spaanse schip aan- senlijk meer. Het Spaanse zus- terschip wordt gebouwd in Perrol. nabij La Coruna. Zowel Nederland als Spanje heeft de °rders zoveel mogelijk uitbe- •teed aan de eigen, nationale hdustrieen. „Dat is niet meer dan logisch", verklaren over ig Kool en marine-woordvoer der Benistant. de verder niet op de financiële positie van het bedrijf ingaan. Hij verwees naai- algemeen di recteur H. J. Krakauer, die woensdag echter niet voor com mentaar bereikbaar was. Investeerders Het kleine eigen vermogen be lemmert de produktie. Er is te weinig geld om alle geplaatste orders te verwerken. Verburg: „Je hebt kapitaal nodig om de goederen te kopen die nodig zijn voor de produktie van machi nes. Het geringe eigen vermogen speelt het bedrijf al langer par ten. Daarom zoekt de directie naar investeerders." Bij Linden Machines werden de afgelopen drie jaar twee reorga nisaties doorgevoerd. De eerste keer. in maart 1992, vielen er 24 gedwongen ontslagen. In totaal kwamen 38 arbeidsplaatsen te vervallen. Een jaar later moes ten elf banen worden geschrapt. Bij de eerste reorganisatie werd de noodzakelijke afslanking ver oorzaakt door een slinkende or derportefeuille. De tweede maal zou een verschuiving van de markt de boosdoener zijn. De Goese machinefabriek maakt houtschuurmachines voor de meubel- en de houtver werkende industrie en metaals lijpmachines voor de metaalin dustrie. De bulk van de produk tie wordt geexporteerd. Het bulthaup systeem 25 biedt u veel meer Beleef de toekomst van de keuken in natura Hartelijk welkom bulthaup-Center Chef Livmgstoneweg 50 4462 GL Goes telefoon 0113-222770 DONDERDAG KOOPAVOND Een bootman aan het werk op de sluizen van Terneuzen. foto Charles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - Montis Mooring- and Boatservice bv kan aan de slag als concurrent van de Verenigde Bootlieden bv (VB) in Terneuzen. De rechtbank in Middelburg wees woensdag het verzoek van VB af om de vergunning, die Montis eerder van Rijkswaterstaat kreeg, op te schorten. De Bootlieden bv ver leent al sinds de jaren vijftig met ongeveer veertig vaste mede werkers alle mogelijke hand- en spandiensten aan de scheep vaart. Montis is opgericht door oud-administrateur Adri van de Berghe van de Bootlieden. Hij beschikt over drie vletten en ander varend materieel en wil medio maart zijn werkzaamheden starten met 12 werknemers. De VB heeft nog één ijzer in het vuur tegen de nieuwe onderneming, die de monopoliepositie zou aantasten: een bezwaarschrift, ingediend bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, tegen de vergunning voor Montis. Waterstaat beoor deelt het bezwaarschrift binnen nu en enkele maanden. Tijdens de behandeling van de zaak - dinsdag voor de rechtbank - wees de advocate van de Bootlieden op de gevaren, die kleven aan een concurrentiestrijd, die mogelijk wordt uitgevochten op het sluizencomplex van Terneuzen, in de voorhavens of de ka naalhavens. Van de Berghe: „Ons is verweten dat we met onop geleid personeel aan de slag zouden gaan. Integendeel! Onze mensen beschikken over prima papieren. We gaan binnenkort gewoon aan de slag. En dan zullen we laten zien wat we kunnen. Rijkwaterstaat is bij de beoordeling van onze vergunningaan vraag niet over één nacht ijs gegaan Daarom ook zien we de be handeling van dat bezwaarschrift met vertrouwen tegemoet." van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit het Belgische Bras- schaat is woensdag door het kantongerecht in Middelburg veroordeeld tot het betalen van een boete van 150 gulden. De man werd in de nacht van 26 au gustus 1995 even buiten Westka- pelle door de politie betrapt op wildkamperen. De Belg verklaarde voor kanton rechter mr H. Bruin dat hij meer dere caravans had zien staan op de bewuste parkeerplaats even buiten Westkapelle. De kanton rechter wees de man erop dat overal in de provincie borden staan die het kamperen op par keerplaatsen verbieden. De man had zes weken geleden een schikking thuisgestuurd gekre gen. maar niet betaald. Hij zei te Taat te hebben gezien dat er een van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - Het bezoek aan Tholen en Serooskerke was voor vice-president De Klerk van Zuid-Afrika en zijn echtgenote een hoogtepunt tijdens hun 'aangename besoek' aan Zeeland. Het echt paar was ook diep onder de indruk van de Deltawerken. Dat schrijft Marike de Klerk-Willemse, de echtgenote van de Zuidafri- kaanse vice-president, in een brief aan burgemeester G. Hokken van Duiveland. Zij bedankt de burgemeester voor een brief die hij het echtpaar in december vorig jaar heeft geschreven. Mevrouw De Klerk schrijft dat ze 'besonder geeerd' was door Hokkens belang stelling voor haar en haar voorouders. Over het bezoek aan Tholen en Serooskerke schrijft zij: „Om ons voorouers se name te lees in die kerkregister met die inskrywing dat hulle na die verre Suid-Afrika of die Kaap (in 1688) vertrek het. maak die verbintenis met Nederland en ons Nederlandse kuituur-erfenis konkreet." Het echtpaar was 'besonders beindruk met die delta- werke': „Daar het ons in die Zeeuwse mense dieselfe karakter-eiens- kappe van vasberadenheid en deursettingsvermoë herken wat die Afrikaner in Afrika kenmerk." In de nabije toekomst zal het voor haar helaas niet mogelijk zijn Duiveland te bezoeken, schrijft de vice-presidentsvrouw. „Maar ek sal dit beslis in gedagte hou vir 'n volgende besoek." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het aantal woninginbraken op Walcheren is vorig jaar fors gedaald. Dit geldt ook voor de auto-inbraken en in mindere mate de vernie lingen. De aantallen fietsendief stallen, mishandelingen en roofovervallen zijn in 1995 na genoeg gelijk gebleven. Daar naast heeft de politie op Wal cheren vorig jaar meer drugsza ken behandeld. Na een topjaar met 1159 inbra ken in 1994 is het aantal inbra ken op Walcheren gedaald tot 790. De meeste hiervan vonden plaats in Vlissingen en Middel burg. In Vlissingen daalde het aantal inbraken met 239 tot 424. Ook in Middelburg werden min der inbraken gepleegd Hier wer den 218 woningen door inbre kers bezocht tegenover 231 in 1994. Opvallend zijn de enorme tegenstellingen op het platte land. In Arnemuiden is het aan tal inbraken in driejaar tijd toe genomen van 3 tot 23, terwijl in een recreatiegemeente als Val- kenisse in dezelfde periode het aantal afnam van 117 tot 48. Deze drastische daling is vol gens politievoorlichter L. P. Kuijl niet direct verklaarbaar. Volgens hem heeft het waar schijnlijk te maken met diverse factoren. Bekende inbrekers die tijdelijk vastzitten kunnen de cijfers beïnvloeden. Ook kan het een effect zijn van de campagne van het preventieteam wonin ginbraken. „De cijfers zijn meestal afhankelijk van toeval streffers. Als er op een nacht 19 inbraken in het bungalowpark Breezand worden gepleegd ver andert het kaartje compleet." Ook de auto-inbrekers hielden zich vorig jaar een stuk rustiger. Er werden 792 voertuigen open gebroken tegenover 1111 in 1994. De auto's staan nog steeds het veiligst in Mariekerke. waar vo rig jaar slechts 11 keer werd ge stolen uit of van auto's. Maar in 1994 en 1993 vonden hier echter nog maar 4 en 3 inbraken plaats. Vlissingen spande vorig jaar de kroon met 383 diefstallen van en uit auto's. Dit was bijna veertig procent minder dan het jaar daarvoor toen 627 auto's het doelwit waren. Na 1126 vernielingen in 1994 is het aantal gedaald tot 991. De stijging van het aantal fietsen diefstallen zet echter door. In 1995 werden 1479 tweewielers ontvreemd tegenover 1413 in 1994. Het aantal roofovervallen is licht toegenomen van 49 naar 57. In Vlissingen vonden 33 over vallen plaats tegenover 28 in 1994 en in Middelburg was een stijging van 18 naar 23. Er waren vorig jaar minder slachtoffers van mishandeling. Bij de politie kwamen vorig jaar 260 aangiften binnen oftewel een afname van 12. Noodhulp Voor wat betreft de afwikkeling van noodhulpmeldingen heeft de politie haar doelstelling be reikt. De norm om in minder dan vijftien minuten na de melding ter plekke te zijn lukte in 90 pro cent van alle gevallen. Vorig jaar is de aanrijtijd teruggebracht van 7.8 naar 7 minuten. Wel hal veerde het aantal noodhulpmel dingen in tegenstelling tot de aanvragen voor minder dringen de zaken die flink zijn gestegen. De politie heeft vorig jaar in to taal 1300 aangiften minder be handeld. MIDDELBURG - Eigenlijk had het doek al lang en breed weer in het stadhuis van Veere moe ten hangen. Toch is er al bijna twee jaar lang een lege plek waar eeuwenlang het portret van de prins van Oranje hing. Sinds vorig jaar is het schilde rij, dat in april 1994 door een on gelukkige val werd beschadigd, in restauratie. Door onvoorzie ne omstandigheden is het kar wei van de Middelburgse res taurateur Wim de Maat echter enorm vertraagd. Het werk in het atelier van De Maat ligt al maanden stil vanwe ge de opknapbeurt van het pand, Huize 's-Hertogenbosch. Door de restauratiewerkzaam heden in het monumentale ge bouw, die al zeker een half jaar vertraging hebben opgelopen, heeft de restaurateur last van ronddwarrelend stof. „Bij een klein schilderij kun je er nog een provisorische kap overheen zet ten. Dat lukt niet bij een doek van deze afmetingen. Ik moet er nog een vernislaag opzetten, en kele retouches aanbrengen en de eindvernis aanbrengen", al dus de restaurateur. Als het een beetje meezit kan hij volgende maand beginnen met de 'finishing touch', zodat de ko ning-stadhouder Willem III tij dens de festiviteiten rondom 700 jaar Veere weer vanaf zijn vaste plaats de raadszaal inkijkt. Het portret van de prins van Oranje was overigens het eerste schilde rij dat het stadsbestuur van Vee re liet maken. De bekende Am sterdamse portretschilder Lam- bertus d'Hue kreeg de opdracht in 1668, het jaar waarin de prins een bezoek bracht aan de han delsstad. Bijzonder is dat op de achter grond van het portret het stads gezicht van Veere is geschilderd. Rechtsonder op het schilderij is een negerslaafje afgebeeld. De laatste keer dat het schilderij werd gerestaureerd was in de ja ren vijftig. Op diverse plekken waren de overschilderingen dui delijk te zien. Als De Maat klaar is met zijn werk zal er vrijwel niets meer van de (eerdere) op knapbeurten te zien zijn. boete moest worden betaald. De kantonrechter stelde het echter op prijs dat de man helemaal uit België was gekomen om de zit ting bij te wonen. Bruin: „Eigen lijk moeten er nu minstens drie tientjes bij. maar we stellen uw reislust op prijs, dus we laten het bij de 150 gulden." NIEUWERKERK - Woning bouwvereniging Beter Wonen heeft besloten het beleid met betrekking tot de ouderenhuis vesting niet te wijzigen. Direc teur Ph. H. van Doorne schrijft dit in een reactie op een brief van de gemeente Nieuwerkerk. Het college had de woning bouwvereniging verzocht dit beleid aan de orde te stellen om dat de gemeenteraad het door berekenen van servicekosten aan huurders in de Burgemees ter Boumanstraat in Nieuwer kerk 'een verkeerde zaak' vindt. De bewoners betalen per maand 39 gulden servicekosten Daar voor mogen zij gebruik maken van enkele faciliteiten van servi- cewoningencomplex Steen- zwaenshof: deelname aan het koffie-uurtje en de dienstverle ning door de conciërge. De kos ten van het koffie-uurtje bedra gen ongeveer dertig gulden, de concierge kost vijf gulden per woning per maand. Het servicepunt bij het complex is volgens Beter Wonen het eer ste steunpunt voor ouderen en gehandicapten op Schouwen- Duiveland. Doel is, te bevorde ren dat ouderen en gehandicap ten zelfstandig kunnen blijven wonen 'door dienstverlening die de geleidelijke afname van so ciale contacten en fysieke capa citeiten geleidelijk compenseert en die bescherming biedt door de mogelijkheid op iemand te rug te kunnen vallen'. Volgens de woningbouwvereni ging is 'zoals met vele vormen van nieuwe dienstverlening', een 'gewenningsperiode' nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13