Bolkestein morrelt aan akkoord Schelde maakt volgende week ontslagen bekend Gestrande olietanker vlotgetrokken Oerconservatief Pat Buchanan boekt overwinning Oudste mens 121 Van Benthem stopt KPN doet mee aan KNVB-sportkanaal 4 WEKEN Keukens half geld i WD-leider wil aanscherping van afspraken paars kabinet Sorgdrager wil er nog 3000 cellen bij mm VOOR 14,25 mswmm muME 3 Sneeuw Vanuit het westen neemt de bewolking toe. Tegen de avond kaïis op sneeuw, overgaand in regen. De temperatuur loopt op naar +3 graden. !39e jaargang no. 44 londerdag 22 februari 1996 osse nummers 1,60 MILFORD HAVEN (RTR) - Met vereende krachten is een groot aantal sleepboten er woensdagavond in geslaagd dc voor de kust van Wales ge strande olietanker Sea Em press vlot te trekken. Het in Li beria geregistreerde schip liep afgelopen donderdag voor de tweede maal bij Wales op de rotsen en heeft naar schatting 65.000 ton olie verloren, onge veer de helft van de lading. De weggelekte olie heeft inmid dels een vlek van meer dan 15 kilometer gevormd. Bergings werkers zullen nu proberen het schip te verankeren in een be schutte wateren. De nog aan wezige olie zal vervolgens wor den overgepompt in kleinere tankers. Nadat eerdere pogingen de tanker van 'de rotspunt bij St. Ann's Head in de buurt van Milford Haven los te trekken waren mislukt, slaagden de bergers er woensdagavond ein delijk in het schip in beweging te krijgen. Milieu-activisten zijn nog steeds bang voor een ecologi sche tijdbom voor de tiendui zenden zeevogels en de grote populatie zeehonden die in de omgeving voorkomen. Volgens de Britse Koninklijke Vereni ging voor de Bescherming van Vogels, valt de schade tot nu toe nog mee. Maar de organisa tie verwacht toch dat in de ko mende dagen nog veel dode dieren zullen worden gevon den. IEN HAAG (GPD) - VVD-frac- ievoorzitter Bolkestein wil voor de zomer overleg met julA-leider Kok en D66-voor- ian Van Mierlo over een uït- reiding van het regeerak- oord. Volgens Bolkestein is dit oodzakelijk nu het paarse ka rt de bestaande afspraken a twee jaar bijna allemaal is «gekomen. Als de coalitiepar tijen daar alledrie mee instem- kunnen onderdelen van het luidige regeerakkoord worden jvyijzigd. De VVD-voorman liet gisteren reten dat het kabinet niet met je armen over elkaar mag blij- ;en zitten, nu het regeerakkoord si goed als voltooid is. In navol- Eng van D66-minister Wijers economische zaken) pleit Bol- Éstein voor hogere ambities. overleg met Kok en Van ïierlo moet leiden tot een 'plus- Hi-balans'. een aanscherping •an de afspraken die in 1994 tij- eens de kabinetsformatie zijn smaakt. lit is volgens Bolkestein ook oodzakelijk omdat de econo- Dische groei iets afneemt. „Dat ietekent dat het kabinet dubbel n dwars moet opletten wat er gebeurt met de begroting", al ius Bolkestein. De 'plussen-ba- ians' behelst als het aan Bolke- nein ligt alle beleidsterreinen. Speciale aandacht zal het terug- Hypotheekrente ook hoger Dij Rabobank en ABN Amro UTRECHT (ANP) - Ook de Ra- iobank en de ABN Amro heb- )en hun hypotheekrente ver- iioogd. Al eerder meldden ABP, het kleine Zürich Leven en ver- iekeraar Aegon een verhoging tan hun rentetarieven. De ver hoging bij de twee banken - met 12 a 0,4 procent - gaat vandaag a. Ook deze geldschieters ver rijzen naar de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. De kapitaalmarktrente is in de afgelopen weken gestegen. Voor een hypotheek met een Na tionale Hypotheekgarantie en toor vijf jaar vast, berekenen Rabobank en ABN Amro nu 6,5 procent rente tegen 6,1 procent roorheen. Vijftien jaar vast hopt bij beide banken op van 7,5 procent nominaal tot 7,9 pro- rent. Effectief komt bij deze ta neven altijd nog zo n 0.2 pro- tentpunt als vergoeding voor tosten. Hof heropent onderzoek tegen Edese pyromaan ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft woensdag in een tussenarrest besloten het onderzoek in de zaak van de Edese pyromaan F.D. volgende week dinsdag te heropenen. Het hof wil op die dag meer horen over de brandstichting in Vee- nendaal waarbij D. op 14 februari vrijwel op he terdaad betrapt werd. D. was sinds 1 december 1995 op vrije voeten door een vormfout van justi tie. In oktober veroor deelde de Arnhemse rechtbank hem tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs, omdat hij in het voorjaar van 1995 ruim dertig branden stichtte m Ede en omgeving. D. ging tegen de tbs-maat regel in hoger beroep, omdat hij volgens zijn zeggen geen pyromaan is en dus geen gedwongen behandeling nodig heft. Sinds januari zijn er in Ede weer dertien nieuwe branden aangestoken. dringen van de staatsschuld krijgen. De hoogte daarvan is voor de WD al jaren een steen des aanstoots. Gepikeerd Bolkestein wil met Kok en Van Mierlo praten omdat hij vindt dat nieuwe afspraken in eerste instantie een zaak zijn voor de politieke leiders. De fractievoor zitters Wallage (PvdA) en Wolf- fensperger (D66) zijn daar gepi keerd over. „Als Bolkestein wil onderhandelen met Kok en Van Mierlo. dan had hij in het kabi net moeten gaan zitten", aldus Wallage. ..Nu moet hij het met mij doen." PvdA en D66 hebben evenwel geen bezwaar tegen een gesprek over het regeerakkoord. Wel waarschuwt Wolffensperger voor „nieuwe knellende afspra ken die de vertrouwensbasis tus sen de partijen ondermijnen." Naast nieuwe ambities noemt Bolkestein het „niet onmoge lijk" dat bestaande afspraken uit het regeerakkoord worden gewijzigd. Hij denkt daarbij aan de eigen bijdrage in de gezonds- heidszorg, waarover de coalitie partijen al maanden onderhan delen. (jok de afspraak over pri vatisering van de wao komt wat Bolkestein betreft voor verande ring in aanmerking. Voorwaarde is wel dat alle drie de regerings partijen het over de wijzigingen eens zijn. Bolkestein: „Ik ben niet van plan in mijn eentje het regeerak koord lek te schieten. Dat doe ik niet. Mijn handtekening staat MANCHESTER-Presidentskandidaat Pat Buchanan begroet zijn opgetogen aanhangers na de zege in de Republikeinse voorverkiezingen van de Amerikaanse staat New Hampshire. De uiterst rechtse ideeën van Buchanan sloegen aan bij de kiezers, die hem een nipte voorsprong bezorgden op zijn tegenstanders Bob Dole en. iets ruimer, Lamar Alexander. f°t0 Gary Hershorn zie ook pagina's 2 en 5 van onze verslaggever VLISSINGEN - Begin volgende week krijgen 455 werknemers van de Koninklijke Schelde Groep te horen dat er voor hen geen plaats meer is bij de onder neming. De leidinggevenden onder hen ontvangen deze aan zegging maandag; de anderen dinsdag. De leden van de vak bonden hebben woensdag avond ingestemd met het so ciaal akkoord voor de reorgani satie. De mededeling welke arbeids plaatsen komen te vervallen, wordt op afdelingsniveau in groepen gedaan. Dat was ook bij eerdere reorganisaties de gang- van zaken bij De'Schelde. Vol gens secretaris D. de Leeuw van de ondernemingsraad is deze manier van aankondigen wie kan blijven en wie zal moeten vertrekken heel emotioneel. ..Maar nog emotioneler is wan neer steeds iemand van een af deling by een chef in een kan toortje wordt geroepen om daar te horen dat .er een eind komt aan het werkverband bij De Schelde. In een groep kunnen collega's elkaar beter opvan gen." Personeelszaken, bedrijfs maatschappelijk werk en de on dernemingsraad zullen teams formeren om degenen die het slechte nieuws ontvangen bij te staan. Voor de 455 werknemers die het slachtoffer worden van de reor ganisatie biedt het sociaal ak koord twee mogelijkheden: een aanvulling op de WW-uitkering (qua duur afhankelijk van leef tijd en dienstjaren) of deelname aan een project dat de Schelde Groep en de bonden samen met het uitzendbureau Start hebben ontwikkeld. Voor de deelnemers aan dit project wordt gedurende een jaar na de datum waarop de arbeidsovereenkomst met De Schelde afloopt geen ontslag aangevraagd. Ze krijgen in die tijd hulp en bemiddeling bij het zoeken naar een andere baan. Het project voorziet in de moge lijkheid van scholing en/of tijde lijke plaatsing bij andere bedrij ven. Arbeidsvoorwaarden Behalve met het sociaal ak koord hebben de werknemers van de Schelde Groep ook inge stemd met aanpassing van de arbeidsvoorwaarden. In toe komstige loonsverhogingen is een drempel van 2,6 procent ge legd. Ook in de ovenverktoeslag komt een drempel. Acht atv-da- gen zullen moeten worden opge nomen in perioden van leegloop Het hoger personeel raakt bo vendien drie atv-dagen kwijt Het groepsvervoer van Schelde- werknemers per bus wordt beëindigd. Daarvoor in de plaats komt een reiskostenver goeding op basis van openbaar vervoer. Koffiepauzes worden in de toekomst niet langer tot de werktfjd gerekend. Volgens P. Hazelager van de In dustriebond FNV zijn de leden van de bonden aarzelend ak koord gegaan met de aanpas sing van de arbeidsvoorwaar den. „Dat heeft alles te maken met geloof in de toekomst van de Schelde Groep. Wanneer je daar vertrouwen in hebt, ben je wel bereid geld in te leveren. We heb ben bespeurd dat veel werkne mers grote twijfels hebben of De Schelde de noodzakelijke om slag wel zal kunnen maken." Voorzitter R. de Jonge van de ondernemingsraad voegde daar woensdagavond aan toe: ..Dat is een van de dingen die ons zorgen baren. Een bokser die de ring in stapt met twijfel over de afloop van de wedstrijd, is bij voorbaat geklopt." Grief Mogelijk kunnen de Schelde- werknemers wel enig vertrou wen putten uit het feit dat ook het mes wordt gezet in banen op hogere niveaus binnen de onder neming. Het was een grief onder het personeel dat deze categorie bij eerdere reorganisaties steeds buiten schot bleef. Hazelager: „Dat. is voor De Schelde het unieke van deze reorganisatie: de trap wordt nu echt van bo venaf schoongeveegd." Jeanne Calment kreeg onder meer een verjaardagstaart aangeboden. foto EPA ARLES (AP) - De vrouw van wie wordt aangenomen dat ze de oudste mens ter we reld is, de Fram;aise Jeanne Calment, heeft woensdag haar 121ste verjaardag ge vierd. Ze deed dat onder an dere door haar eerste cd te presenteren, waarop ze te gen een achtergrond van house en Middeleeuwse Franse volksmuziek een aantal herinneringen 'rapt'. Calment heeft Vincent van Gogh nog ontmoet. Dat ge beurde in Arles. haar geboor te- en woonplaats in de Pro vence. Calment, die blind en bijna doof is en in een rol stoel zit, ziet olijfolie en port als de geheimen van haar ou derdom. DEN HAAG (GPD) - Minister Sorgdrager (justi tie) wil er nog eens 3000 cellen bij, nadat ze vorig jaar van het kabinet al 1000 extra cellen mocht bouwen. De extra cellen maken onderdeel uit van een pakket maatregelen van Sorgdrager om de problemen met het ten uitvoer brengen van straf fen op te lossen. Het kabinet praat daar morgen over. Sorgdrager heeft haar collega Zalm van Fi nanciën gevraagd in de begroting voor volgend eronder en ik ben goed voor die handtekening. Maar de wereld van nu is niet de wereld van au gustus '94. Alleen zij die geen ideeën hebben veranderen nooit van idee." Premier Kok wilde gisteravond niet reageren. Eerder liet de pre mier echter blijken weinig te voelen voor een aanvulling op het regeerakkoord. Evert van Benthem stopt met maratho7ischaatsen. De winnaar van de Elfstedentocht in 1985 en 1986 heeft het te druk met zijn kaasfa- briek. veehouderij en gezinsleven. Van Benthem, 37 jaar. reed altijd zijn wedstrijden met beennummer dertien. Hij deed dit seizoen, zijn afbouwjaar. maar aan zes marathons op kunstijs mee. Bij het NK op natuurijs eindigde hij als 16e. bij het NK op kunstijs ivas hij 27e. In 1988 won hij ook nog de alternatieve elfstedentocht in Rovaniemi (Finland). Van Benthem doet donderdag vandaagnog ivel mee aan de marathon om de Gouden Schaats in Uit- Q geest. I w Zaadbedrijven gaan fusie aan De Koninklijke VanderHavê Groep in Kapelle en Zenecd Seeds in het Britse Fernhurst bundelen de internationale za- denactiviteiten. Als de fusie over enkele maanden een feit is, zal de nieuwe onderneming op het gebied van zaden qua omzet de vijfde van de wereld zijn. Het bedrijf ivordt (T gevestigd in Kapelle. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. DEN HAAG (GPD) - De Ko ninklijke PTT Nederland (KPN) stapt in het KNVB-sportkanaal. Het bedje voor het sportkanaal lijkt daarmee definitief ge spreid. KPN is immers voor driekwart eigenaar van Ca- sema, de grootste kabelexploi tant in ons land. Die combinatie vergemakkelijkt een overeen komst over de doorgifte van het KNVB-sportkanaal door de ka belmaatschappijen. Bovendien treedt de Koninklijke PTT via haar dochter PTT-Telecom op als sponsor van de eredivisie. Dit sponsorcontact loopt welis waar eind dit seizoen af, maar beide partijen willen het ver lengen. Om deelname van de KPN mo gelijk te maken doen de andere grote aandeelhouders een stapje terug. In de nieuwe verhouding krijgen Philips. ING Groep. En- demol en KPN-Multimedia elk 17 procent. Voor de resterende aandelen wordt getekend door de KNVB (10 procenti. De Hoge Noot van Willem van Kooten ka bel (7 procent) en Stichting Ka- belbelangen 11 procent). De bekendmaking van KPN komt op een opmerkelijk mo ment, want vandaag moeten de betaald-voetbalorganisaties de finitief het licht op groen zetten voor het sportkanaal in spe. De deelname van KPN zal het nog makkelijker maken om weer- spanninge profclubs (Ajax en Feijenoord) over de streep te trekken. Voor KPN-Multimedia is deel- name aan het sportkanaal wel haast de ideale manier qm onder Naam: anderen de consument allerlei nieuwe diensten aan te bieden Voorletters: via de kabel. KPN-Multimedia levert nu al Teleworld (interac tieve teletekst). Teleselect (be- taal-TV) en MM 7 (een TV-gids op TV). Ook Call Factory is een 'pro- dukt' van KPN-Multimedia. Met CaU Factory kan massaal tele foonverkeer worden gestroom lijnd bijvoorbeeld ten behoeve van tv-shows waarbij de kijkers massaal worden opgeroepen de telefoon te grijpen. zie ook pagina 2 iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 GROOT AANTAL jaar ongeveer driekwart miljard gulden vrij te maken voor de extra cellen. De D66-bewindsvrouw liet bij haar aantreden an derhalfjaar geleden weten niet alleen maar steeds meer ceUen te willen bouwen. Nu moet ze wel, voor al als gevolg van het hoge aantal heenzendingen van verdachten waarvoor geen plaats was van wege het ceUentekort. Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002 WÊÊÊÊÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1