Pechiney is weer uit rode cijfers Fout bij examens klein vaarbewijs PZC en omroep mogelijk samen in regionale televisie Bootlieden stappen naar de rechter zeeuwse almanak Solidariteit I Aluminiumsmelter boekte over 94 ruim 146 miljoen winst ZMF laakt stilzwijgen Rijkswaterstaat in kwestie ontpoldering van onze verslaggever BRESKENS Leo Punt en Kees Baris uit Breskens be gonnen vrijdag met niet al te vrolijke gezichten aan hun weekend. Ze meenden een goede prestatie gele verd te hebben voor hun ex amen voor het klein vaarbe wijs, maar tot hun grote ver bazing kregen ze te horen dat ze waren gezakt. Ken te lefoontje maandag naar de ANWB in Utrecht bracht uitkomst. De examennum mers van de twee mannen waren verwisseld met die van andere kandidaten en daarom krijgen de Bres- siaanders alsnog hun di ploma van het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV). Punt en Baris behoorden tot een groep van twintig men sen die begin februari exa men deden op de Hoge school Zeeland in Vlissin- gen. Ze hadden hun oplei ding gekregen bij E. de Bruijn van het gelijknamige nautisch adviesbureau in Hoek. „Toen ik vrijdag hoor de dat Punt en Maris waren gezakt, was ik met stomheid geslagen. Ze behoorden tot de betere cursisten", zegt De Bruijn. Advies „Ik adviseerde ze daarom om maandag naar de ANWB te bellen Uit dat telefoontje bleek dat hun eindexamen nummers waren verwisseld met mensen die waren ge zakt." De Bruijn is uitermate ver bolgen over de slordigheid van de ANWB en bezint zich op maatregelen. De curslei- der weet nog niet welke stap pen hij gaat nemen. Bij de ANWB was maandag niemand bereikbaar die kon uitleggen wat de oorzaak was van de fout. Daarnaast is onduidelijk welke twee mensen ten onrechte te ho ren hebben gekregen dat ze geslaagd zijn. De Bruijn denkt in ieder geval niet dat het om mensen van zijn groep gaat. zeeland DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 van onze verslaggever VLISSINGEN - De PZC en Om roep Zeeland onderzoeken of ze kunnen samenwerken bij het maken van regionale televisie in Zeeland. Dat hebben PZC-di- recteur W. F. de Pagter, direc teur/hoofdredacteur F. Feij van Omroep Zeeland en hoofdre dacteur A. L. Oosthoek van de PZC maandag bevestigd. Ze wijzen er op dat tot dusver al leen 'informele gesprekken' zijn gevoerd, maar de PZC heeft Feij inmiddels uitgenodigd om se rieuzer van gedachten te wisse len. „Van onderhandelen is nog geen sprake", bezweert De Pag ter. „Maar het zou niet van goed ondernemerschap getuigen om bepaalde mogelijkheden in de markt niet te onderzoeken." Zoals bekend heeft Omroep Zee land vergevorderde plannen om met regionale televisie te begin nen via een zogenaamd venster op Nederland 2. In elke provin cie krijgt de bestaande regionale omroep van de NOS de moge lijkheid om tussen zes en zeven uur 's avonds een uur televisie te maken voor het eigen gebied. In Zeeland zou dat op zijn vroegst in januari 1997 kunnen begin nen. Omdat de dagbladuitgevers tot dusver buitenspel staan in dit initiatief van NOS en ROOS ide organisatie van samenwerkende regionale omroepen in Neder land) zijn zij bezig met de oprich ting van een landelijk netwerk van commerciële regionale om roepen. Volgens De Pagter - te vens voorzitter van de Neder landse organisatie van dagbla duitgevers NDP - zijn gesprek ken met ROOS aan de gang om een 'onheilzame concurrentie tussen commerciële en publieke regionale omroepen' te voorko men Participatie De mogelijkheden liggen in Zee land wellicht in een gezamenlij ke exploitatie van het kabelnet dat Zekatel aan Omroep Zee land beschikbaar moet stellen om het uur televisie dat op Ne derland 2 is uitgezonden nog en kele keren te herhalen. Chan nel sharing was een paar jaar ge leden nog taboe in politiek Den Haag", zegt De Pagter. „Dit is misschien het moment om het weer op de agenda te zetten." Een mix van commerciële en pu blieke omroep is in Nederland wettelijk verboden, ook in de nieuwe Mediawet. Toch wordt niet alleen door de uitgevers aan dit principe gemorreld, ook de gezamenlijke provincies willen - juist met het oog op de financie ring van regionale omroepen - op korte termijn van staatsse cretaris drs A. Nuis (media) we ten of de mogelijkheden hier voor kunnen worden verruimd. Mocht samenwerking met Om roep Zeeland onmogelijk blij ken. dan sluit De Pagter niet uit dat de PZC via het landelijke uitgeversnetwerk van commer ciële omroepen in een concur rentiepositie komt. Hij noemt dit alternatief echter onwense lijk. Tijdpad Die is zeker in Zeeland onge wenst. „Gezien de marktsituatie vraag ik me af of regionale televi sie hier überhaupt wel mogelijk is", aldus De Pagter. „Laat staan dat twee zenders elkaar gaan be concurreren. Dus moetje kijken of je kunt participeren." Ook omroepdirecteur Feij prefe reert samenwerking met de uit gevers boven concurrentie. „Ik denk dat wij best alleen regio nale televisie kunnen maken, maar het is interessant om te kij ken of er partners zijn waarmee we onze positie kunnen verster ken. Dit is het moment om die mogelijkheid te onderzoeken," Ook Oosthoek geeft aan dat nog geen officiële gesprekken zijn gevoerd. „Ik denk wel dat wij op heel korte termijn als krant en omroep bij elkaar gaan zitten. Die eerste zitting moeten we be nutten om een tijdpad aan te ge ven. Nu zitten we nog in een fase van intenties. De verkenning die de NDP op papier heeft gezet lijkt me een uitstekend kader voor een gesprek, maar het is duidelijk dat om iets te bereiken nog heel wat obstakels moeten worden weggeruimd." „O nee hè", klonk het laatst toen dat Goese gezin aan stalten maakte om aan tafel te gaan. „toch geen witte rijst, hè. Dat lust ik niet.In derdaad, het was witte rijst, gecombineerd met kip-cur- ry en sperziebonen. Het ge heel was smakelijk, vaardig en liefdevol bereid door de heer des huizes. Zijn inspan ningen werden door de jongste dochter (7) niet op waarde geschat, want witte rijst lust ze niet. Mokkend zat ze aan haar bord. de ene hand demon stratief onder haar hoofd en in de andere een vork die lusteloos over de gerechten dwaalde. Het geheel toonde de vastberadenheid van een hongerstaker. Negeren is in zo'n situatie de beste oplos sing, besloot het wijze ou derpaar. Na enige tijd kwam van ach ter het onaangeroerde bord een vraag: „In arme landen zouden kinderen toch graag willen dat ze witte rijst te eten hadden Dat kon slechts volmondig worden bevestigd. ,Jfou, dan zal ik alles maar opeten." En zo werd de maaltijd in het warme besef van solida riteit met de arms ten der aarde voortgezet. van onze verslaggever GOES - Rijkswaterstaat en mi nister A. Jorritsma ontlopen Iran verantwoordelijkheid door rich muisstil te. houden in de discussie over het natuurher- tel-plan Westerschelde. „Dat 'rit hen te verwijten", vindt «dewerker Th. Kramer van de feeuwse Milieufederatie. •Kijkswaterstaat-directeur heijs heeft een uitgesproken aening over de toekomst van if Westerschelde. Hij heeft niet gelaten die te verkondigen op flodiedagen. Maar nu de emo- lies over de ontpoldering oplo- ffn, geven hij en zijn organisa- tie niet thuis." De Zeeuwse Milieu Federatie de stichting Het Zeeuws landschap en Natuurmonu menten nemen wel duidelijk telling. Voor hen steekt ontpol- feren met kop en schouders bo- ien andere binnendijkse en bui tendijkse herstelmaatregelen ft. Alleen door polders terug te (even aan de Westerschelde kan >et verwachte verlies aan zeld- 2me schorren en slikken wor- *n gecompenseerd, is hun me- Hg. Een mening die in het ver ben ook door Rijkswaterstaat- redewerkers is verkondigd. Rijkswaterstaat zou dat ook nu moeten doen", oordeelt ZMF- tnctionaris Kramer. „De emo te lopen hoog op over ontpol- fenng. Media spelen daar gretig op in. Dat is logisch. In Zeeland ^eeuwenlang ingepolderd en nu het tegenovergestelde ge- kuren. Maar achtergronden ■ver de ontpoldering worden met gegeven door de overheid. D« uitleg ontbreekt. Daardoor weieens een situatie ont- taan, waardoor een goed her- teiplan niet meer mogelijk is." ■'•famer onderkent dat ontpol- deren geen gemakkelijke keuze is. „Verhalen over 'dijken door steken' helpen daar niet bij. Dij ken worden niet doorgestoken. Ze worden verlegd. En er gaat landbouwgrond verloren. Dat is zo. Maar het getuigt van selec tieve verontwaardiging dat landbouworganisaties zich nu zo hevig verzetten, omdat het om natuurherstel gaat. Je hoort toch nooit iemand over grond- verlies voor industrie of woning bouw." Ongerept Bromfietsers bekeurd lUSSINGEN - Bij een brom- "■snorfietscontrole op de Nieu- Vlissingseweg in Vlissingen maandagmorgen drie 'fomfietsers bekeurd. Eén "omfiets had een te hoog ver- ®°Kcn; de eigenaar kreeg een van 170 gulden. Twee an- *ren kregen een boete van 70 n|den omdat de voertuigen te Wlawaai maakten. mtota?] werden tussen 7.00 uur 5 9 00 uur twintig voertuigen frontroleerd. Ze werden onder en aan een klein technisch ^erzoek en ook werd gecon- jmleerd of de voertuigen van listal afkomstig waren. De bescherming van één van de laatste puur ongerepte natuur gebieden in Nederland, daar draait het om volgens Het Zeeuws Landschap, Natuurmo numenten en de ZMF. „De Wes terschelde is één van de produk- tiefste natuursystemen ter we reld, vergelijkbaar met het tro pisch regenwoud", schetst Kra mer. „Het is buitengewoon merkwaardig dat dit aspect wordt vergeten. Het systeem wordt door de verdieping van de scheepvaartroute naar Antwer pen ernstig aangetast. Compen satie is daarom nodig. Voor het functioneren van de Wester schelde. ook als kraamkamer voor Noordzeevis. En dat heeft - net zoals bij de bescherming van het regenwoud - soms de nodige consequenties voor de lokale be volking. Ontpolderde land bouwgrond blijft overigens pro duceren. Geen suikerbieten en aardappelen meer, maar tong en mosselen. En het Land van Saef- tinge en de Verdronken Zwarte Polder zijn schitterende voor beelden van buitendijkse na tuur, die laten zien wat ontpol- deren oplevert. Dat is zeker in een gebied als West-Zeeuws- Vlaanderen ook voor de recrea tiesector belangrijk." Bewuste keuze In reactie op de kritiek van de ZMF over de passieve houding van Rijkswaterstaat Zeeland laat woordvoerder J. Geluk maandagavond weten, dat 'Rijkswaterstaat een bewuste keuze heeft gemaakt'. „De rijks overheid heeft in het verleden vaak commentaar- gekregen, omdat de discussie werd dicht getimmerd met één standpunt. Wij luisteren nu naar de regio, naar alle belangen. Eén daarvan is het milieu." Kramer noemt dat op zijn beurt hét voorbeeld van het ontlopen van verantwoordelijkheid. „Rijkswaterstaat heeft het be leidsplan Westerschelde onder schreven, waarin het versterken van de natuurfunctie nadrukke lijk wordt genoemd. Dat is een feit." De 'thuisbasis' in Terneuzen, van waaruit de Verenigde Bootlieden bv opereert. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - De Verenigde Bootlieden bv in Terneuzen maakt bezwaar tegen de ver gunning die Rijkswaterstaat heeft verleend aan een nieuwe concurrent, Montis Mooring- and Boatservice bv. De nieuwkomer, opgericht door de oud-administrateur van de Bootlieden Adri van de Berghe, wil zich op hetzelf de werkterrein begeven: het vast- en losmaken van sche pen en aanverwante dienst verlening op en bij het slui- zencomplex in Terneuzen, het Kanaal Gent-Terneuzen en de Westbuitenhaven. De directie van de Verenigde Bootlieden, opgericht in 1950 en nu opererend met ongeveer 40 vaste werknemers, vreest dat de werkgelegenheid door de concurrentie gevaar loopt. Volgens de vergunning moe ten de bootlieden (in de prak tijk van alledag worden ze 'bootmannen' genoemd) 24 uur per dag - en dat een heel jaar door - beschikbaar zijn. De werknemers beschikken stuk voor stuk over door de rijksoverheid erkende diplo ma's, zoals een diploma boot man. Met de komst van Montis Mooring- and Boatingservice zou er - meent de advocate mr W. C. Brouwer van de Verenig de Bootlieden - een uiterst on veilige en ongewenste situatie kunnen ontstaan. „De Ver enigde Bootlieden waren tot nu toe inderdaad monopolis ten. Dat lijkt misschien vreemd, maar dat is het niet. Als je weet welke gevaren het beroep inhoudt - het werkter rein is erg beperkt - dan is het bijna logisch dat slechts één enkele onderneming op dit ge bied actief is in de haven. Je ziet het trouwens ook in an dere havens in ons land. Vroe ger had je de individuele roeiers, die elkaar bij wijze van spreken de tent uit vochten. De overheid heeft daar bewust een einde aan gemaakt In Rotterdam bijvoorbeeld parti cipeert de haven zelf ook in het 'bootliedenbedrijf." Volgens mr Brouwer zou de VB - onder druk van de concurrentie - weieens gedwongen kunnen worden de minder rendabele klussen af te stoten. Voor de dienstverlening in de haven zou dat een slechte zaak zijn. Ze vreest ook dat 'de concur rent' straks met 'onbevoeg den' aan het werk gaat. Vol gens haar is Rijkswaterstaat bij de vergunningverlening niet al te zorgvuldig te werk gegaan. Veiligheid Vandaag dient de zaak in kort geding voor de rechtbank m Middelburg. Als het aan de Verenigde Bootlieden bv ligt wordt het besluit Montis een vergunning te verlenen onge daan gemaakt. Rijkswater staat wees vorig jaar aanvan kelijk het vergunningverzoek af omdat de komst van een nieuwe groep 'bootmannen' de veiligheid inderdaad in ge vaar kon brengen. Bovendien was het verzoek te summier, bevestigde een woordvoerder van rijkswaterstaat maandag avond. Nadat Montis daarte gen beroep had aangetekend, besloot waterstaat de vergun ning alsnog toe te kennen. Op 1 februari kon Montis aan de slag. ware het niet dat de Ver enigde Bootlieden bv een rechtszaak aanspande. Be sluit de rechtbank in het voor deel van Montis, dan kan het nieuwe bedrijf bij wijze van spreken direct aan het werk. Mr R. W. van Voorst Vader, ad vocaat van Montis, wilde maandag niet vooruilopen op de behandeling voor de recht bank. I fan onze verslaggever I1ISSINGEN - Aluminium smelter Pechiney Nederland in fiissingen-Oost is er weer bo- tenop. Na drie jaren verlies te Itbben geboekt (in totaal 119,7 Biljoen gulden) heeft het be- irijf in 1994 een netto winst van 1(6,3 miljoen gulden behaald. pit resultaat is danig beïnvloed joor de uitkomst van de arbi- J [rage die Pechiney en de elektri- (iieitssector hebben laten uit roeren over de hoogte van de mergierekeing. De jaarcijfers over 1994 zijn nu pas naar buiten gebracht omdat Pechiney er zeker van wilde zijn at de smelter na 31 maart van IÉt jaar over een nieuw energie- ontract zou kunnen beschik- ten. Vorig jaar is weliswaar be laid gemaakt dat Pechiney een ïincipe-overeenkomst met de (Jeictriciteitssector had bereikt, naar de uitwerking ervan verg- !Je veel tijd. Zolang een nieuw contract nog niet zeker was, üeld Pechiney rekening met de oogelijkheid dat de fabriek in flissingen-Oost gesloten zou moeten worden. Daar wilde de mderneming ten laste van de re- nltaten over 1994 eventueel een joorziening voor treffen. In ver dund daarmee is de vaststelling ran de jaarstukken 1994 opge- Vrouw bestolen tijdens innige omhelzing IESTDORPE - Een inwoonster ran Westdorpe werd maandag morgen innig omhelsd door een feestvierder, toen zij een zaak aan de Westkade in Sas van (jent binnenstapte om haar kin deren op te halen. Kort daarop bleek dat niet alleen het carna- nlsgevoel de man tot de omhel- ang had gebracht. De vrouw 9 sas namelijk haar portemonnee I aet inhoud kwijt. chiney een tijdelijke korting op de stroomprijs van ongeveer één cent toegezegd. Over het boekjaar 1994 heeft Pe chiney Nederland haar deel name in Pechiney International afgewaardeerd met 128 miljoen gulden als gevolg van de koers ontwikkeling van dit fonds op de beurs. Zonder deze waardever mindering zou het resultaat over 1994 nog hoger zijn. uitgevallen. De aandeelhouders van de fa briek in Vlissingen-Oost (Pechi ney voor 85 procent. Hunter Douglas voor 10 procent en de Nederlandse Aluminium Maat schappij voor 5 procent) ontvan gen samen 80 miljoen gulden di vidend. Het exploitatieresultaat van Pe chiney (het verschil tussen de opbrengst van het aluminium en de kosten om het te maken) be droeg in 1994 15,1 miljoen gul den. De drie jaren ervoor gaven exploitatieverliezen van in to taal 159,4 miljoen gulden te zien. Directeur ir H. C. Frijlink van Pechiney in Vlissingen-Oost er kent dat het resultaat over 1994 'uitzonderlijk' is. Hij vindt niet dat de onderneming de afgelo pen jaren bij haar pogingen een gunstiger elektriciteitstarief te krijgen, een verkeerde voorstel ling van zaken heeft gegeven. Frijlink: „We hebben steeds ge zegd: we willen een prijs waar mee we op Europees niveau kun nen blijven concurreren. Die boodschap hebben we op ver schillende manieren gebracht. Daarbij hebben we ons niet over dreven geuit." Winkeliers bekeurd DOMBURG - Drie winkeliers uit Domburg zijn zondagmiddag bekeurd omdat ze hun winkel voor het publiek geopend had den. Dit is pas vanaf 1 april toe gestaan. De winkels zijn op last van de politie gesloten. schort. Nu blijkt dat het niet no dig is geld te reserveren voor de sluiting van de aluminiumsmel ter - de concept-tekst van het nieuwe energiecontract is ge reed - zijn de cijfers eindelijk bij de Kamer van Koophandel ge deponeerd. Kerncentrale Pechiney heeft de afgelopen ja ren 224,6 miljoen gulden ge spaard voor het geval de arbi trage over de energierekening negatief voor het bedrijf zou uit pakken. Het verschil van me ning tussen de aluminiumsmel ter en de elektriciteitssector ging over de kosten van de ver werking van radioactief afval uit de kernenergiecentrale Bors- sele. De vestiging van de alumi niumsmelter in Vlissingen-Oost is een belangrijke aanleiding ge weest de kerncentrale te bou wen. In het oude energiecon tract is afgesproken dat Pechi ney zou bijdragen aan de kosten van verwerking en opslag van radioactief afval. De aluminium- fabriek maakte er evenwel be zwaar tegen dat haar telken male de rekening werd gepre senteerd van de nieuwe inzich ten over de manier waarop dit af val zou moeten worden behan deld. Medio 1994 heeft de arbitrage commissie een uitspraak in dit geschil gedaan. Over die uit spraak hebben Pechiney en de elektriciteitssector slechts mee gedeeld dat de onderneming een stroomprijs betaalt die haar in staat stelt te concurreren met aluminiumsmelters elders op de wereld. De in de periode 1983- f987 opgebouwde reserve van 224,6 miljoen gulden is als ge volg van de uitspraak vrijgeval len en als 'buitengewoon resul taat uit voorgaande jaren' in de jaarcijfers 1994 verwerkt. In het voorjaar van 1993 heeft de toen malige minister van Economi sche Zaken J. E. Andriessen Pe- De elektrolyse-afdeling van Pechiney. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11