PZC zeeland \ctie voor voltooiing Zoomweg GOED KOOP Broers in Breskens ternauwernood uit brandende woning Catamaran-veerboot gedoopt Djembé: je moet het ritme voelen Jonge Socialisten op zoek naar leden Provincie bezorgd over afhaken boeren bij landinrichting leeland en Noord-Brabant bundelen krachten 399 e e 0 •77 zeeuwse almanak Zin MAANDAG 19 FEBRUARI 1996 onze verslaggever )|]DDELBURG - De Zoomweg- jioord moet er komen. Gedepu- leerde staten van Zeeland en jioord-Brabant gaan daarvoor {tzamenlijk actie voeren en >ieun zoeken bij het bedrijfsle- IifD. Minister A. Jorritsma van ftrkeer en Waterstaat maakte inlangs bekend dat zij de Zoom- ieg-Noord - van Bergen op Zoom naar Dinteloord - (nog) liet wil voltooien. Ze kiest voor «rbreding van de A16 (Breda- Joerdijkbruggen) als oplossing voor de fileproblemen op de as Botterdam-Antwerpen. Het besluit van Jorritsma is lecht gevallen in West-Brabant tn ook in Zeeland. West-Bra- antwil de Zoomweg-Noord om 2ft ïeter bereikbaar te worden en 18 jissteun in de rug voor de econo- nische ontwikkeling. De provin- tó Zeeland wil de weg graag, I oidat anders de route Goes- Senkzee-Hellegatsplein te druk vordt De Zoomweg-Noord is lét alternatief voor die route De provinciebesturen van Zee- and en Noord-Brabant hebben iitijd op één lijn gezeten met be- jekking tot de Zoomweg- Noord. Vraag was na de ministè re beslissing of gedeputeerde Saten van Noord-Brabant die mening nog huldigen, aangezien jij jen verbrede A16 ook welkom is a Brabant. (Advertentie) r HOTEL WESTDUIN ry NON STOP vergaderen? WERK ontbijt? LUNCH buffet? IETS te vieren? BEL voor onze infomap en u heeft 'm morgen in huis Ti en gewoon een kopje koffie? If»/ dat kan bij ons ook. TOT uw dienst Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) Telefoon 0118-552510, fax 552776 Daarover is onlangs een gesprek geweest tussen de gedeputeer den D. J. P. Bruinooge en J. G. van Zwieten uit Zeeland en hun Noordbrabantse collega W. H. Huybregts. Van Zwieten was content na afloop: „De neuzen staan nog steeds dezelfde kant op. We gaan samen bij de minis ter pleiten voor voltooiing van de A4 - Zoomweg-Noord - door West-Brabant." Zwaar geschut Van Zwieten beseft dat het een moeilijke opgave wordt Jorrits ma te overtuigen. „Wij moeten vrij zwaar geschut inzetten", stelt hij vast, „en dat gaan we ook doen. We gaan bedrijven in de havens van Antwerpen en Rotterdam, in West-Brabant en Zeeland benaderen en mobilise ren. De provincie Zeeland neemt daarin het voortouw." Naar zijn idee heeft een vol tooide Zoomweg-Noord een dui delijke meerwaarde ten opzichte van een verbrede A16 van Breda naar Moerdijk. Zo sluit de al be staande Zoomweg-Zuid direct op het havengebied van Antwer pen aan. „Als de Zoomweg- Flinke buit bij inbraken TERNEUZEN/HOOFDPLAAT - In de nacht van zaterdag op zondag werd uit een huis aan de Pastoor van de Muijssenberg- straat in Hoofdplaat een video recorder, kleding, sieraden en een geldbedrag gestolen. De in brekers kwamen het pand bin nen door aan de achterkant de deur te forceren. Diezelfde nacht bleek ook de deur van een huis aan de Churchilllaan in Terneu- zen niet bestand tegen grof ge weld. De dieven gingen er van door met geld en sieraden. Inbraak loods in Middelburg MIDDELBURG - Bij een in braak in een opslagloods aan het Veersepad te Middelburg zijn twee geluidsboxen met een ge zamenlijke waarde van 2200 gul den gestolen. Hiervan werd zon dagmiddag aangifte gedaan bij de politie. van onze verslaggever BRESKENS - Een felle brand keft zondag grote schade aan- ïricht aan een huis in de Bur gmeester Gerritsenstraat in Breskens. Twee jongens die op iel moment dat het vuur uit- 'wk in de woonkamer verble- konden ternauwernood ffltsnappen. De poes van de fa- alie kwam door verstikking sa het leven. Het vuur is ver stedelijk ontstaan door kort- toiting in de keuken, aldus jostcommandant J. Carels. öf tiener-broers ontdekten de hand even na vijf uur lags. Ze zaten in de woon kamer en hoorden 'iets vreemds' de keuken. Toen ze de keu kendeur opendeden, sloegen de dammen hen tegemoet. De jon- pis slaagden er in via de gang, fe inmiddels ook al vol rook sand, naar buiten te vluchten, -narop snelden ze naar het na- ïje huis van een plaatselijke FLITS SNELRIJST pak 400 gram van !a royale appeltaart van599 uien *2 kilo Aanbiedingen geldig van pi 19 Vm WO 21 februan 19% ^SeiwesB V tel 035-5483333 llke dag goed nieuws brandweerman om alarm te slaan. De moeder van de broers was bij kennissen in Westdorpe. Nadat de brandweer was gearriveerd, kon ze worden gewaarschuwd. Het gezin is opgevangen door vrienden. De benedenverdie ping van het huis ging geheel verloren. Ook de slaapkamers boven liepen aanzienlijke scha de op. Het direct aanpalende pand ontsprong de dans met en kel rook- en waterschade. De bu ren waren op het moment dat de brand uitbrak niet thuis. Ramen voor en achter sprongen van de hitte en gaven de vlam men daardoor vrij spel. Snel in grijpen van de brandweer Bres kens en de eveneens ingescha kelde manschappen van het korps Schoondijke voorkwam dat het vuur in het rijtjeshuis zich verder kon uitbreiden. Na drie kwartier intensief bluswerk kon het sein brand meester wor den gegeven. De brandweer is nog ruim twee uur bezig geweest met nablussen. Carels schat het schadebedrag aan de (oudere) huurwoning ze ker op honderdduizend gulden. Welke waarde de inboedel verte genwoordigde, was nog niet be kend. De technische recherche stelt vandaag, maandag, nader onderzoek in naar de exacte oor zaak van de brand. Het huis is tijdelijk onbewoonbaar ver klaard. Drankrijder veroorzaakt botsing Goes GOES - Twee auto's raakten za terdagavond zwaar beschadigd bij een verkeersongeluk op de kruising Troelstralaan/ Europa- laan/Thorbeckelaan in Goes. Het ongeval gebeurde rond 20.40 uur toen een 30-jarige Goese- naar verzuimde voorrang te ver lenen. De man had volgens de politie teveel alcohol genuttigd. Radio's doelwit autokrakers MIDDELBURG - In Middel burg is afgelopen weekeinde in vijf auto's ingebroken. Steeds werden de radiocassetterecor der en eventueel de cd-speler weggehaald. De inbraken von den plaats aan de Van Kleffens- laan, de Windwijzer, de Seisweg, de Poelendaelesingel en de Zuidsingel. Noord klaar is", geeft Van Zwie ten aan, „kunnen vrachtwagens gelijk naar Rotterdam. Ze hoe ven dan niet meer over de druk ke Antwerpse ring." Tegen de Zoomweg-Noord spreekt dat het project duurder is; 340 miljoen gulden, tegen 270 miljoen voor een verbrede A16. De Zoomweg-Noord zou boven dien enkele natuurgebieden doorkruisen. Na het uiteenspatten van de fles champagne werd de naam van de catamaran-veerboot zichtbaar. ^(i foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Eén knip van de speciale schaar in het touw liet een fles champag ne uiteenspatten tegen het anker en bracht de naam van de catamaran aan het licht: Captain George. Onder die naam gaat een door de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen gebouwde catamaran varen tussen Griekenland en Italië. Het schip wordt als veerboot inge zet door Catamaran Lines/Shipping Company uit het Griekse Pireaus. De veerboot werd zaterdagmiddag gedoopt. Tijdens een Griekse religieuze plechtig heid werd het schip bewierookt en geze gend. De veerboot kan maximaal 152 personen auto's vervoeren. Het aantal passagiers is beperkt tot 620. De wit-blauwe gigant is 76.60 meter lang, 22.15 meter breed en heeft een diepgang van 3,15 meter. De hol te tussen de twee drijvers is 7.20 meter. Het schip heeft een topsnelheid van 32,9 knopen, omgerekend ongeveer zestig kilo meter per uur. Om die snelheid te berei ken zijn vier hoofdmotoren met elk een vermogen van 5130 kilowatt ingebouwd. Verder zijn voor de voortstuwing vier wa terjets en vier tandwielkasten geïnstal leerd De catamaran paste maar net in de toch niet kleine hal op Scheldepoort in Vlissin- gen-Oost. Voor een select gezelschap volg de na de officiële plechtigheid een rondlei ding door het schip. De kiel van het schip werd in augustus 1995 gelegd. In april wordt de catamaran opgeleverd. foto Lex de Meester Arona Ndiaye geeft een voorbeeld van hoe je ontspannen op de Afrikaanse djembé speelt. van onze verslaggever MIDDELBURG - Vloeiend als water. Zo moet een drummer het ritme vanuit zijn lichaam via zijn handen overbrengen op de djembé. Afrikanen zijn meesters in het maken van ritmische muziek. Arona Ndiaye uit Senegal probeerde zaterdag in de Kloveniersdoelen in Middelburg tien Nederlanders die kunst bij te brengen. Het geheim? „Probeer vrij te zijn, ont span en zoek het ritme in jezelf." Ndiaye heeft makkelijk praten. Zijn vader is de beroemde meesterdrummer Doudou Ndiaye Rose en Arona zelf heeft veel van die gave geërfd. Als hij de djembé - een Afrikaanse trom - bespeelt, begint de zaal onmiddellijk te swingen. Om dat te berei ken heb je wel meer nodig dan twee uur tjes les tijdens een workshop van het Cen trum Nieuwe Muziek en de Balletschool Joke Louwerse. Maar het moet gezegd, de cursisten pikten de kunst van het djembé- spelen snel op. ..Zie je, het lukt wel. maar je moet veel re laxter zijn. Speel niet zo krampachtig." Ndiaye zag de vorderingen die zijn leerlin gen maakten en het deed hem zichtbaar goed. getuige het dansje dat hij maakte terwijl de tien voor hem zich in het zweet drumden. „Het is belangrijk te voelen. Ik wil mensen niet zien spelen zonder ge voel." Langzaam voerde Ndiaye het tempo op en werden de rimtes ingewikkelder. Toen ze twee ritmes onder de knie hadden, liet hij de cursisten alles wat ze geleerd hadden in hoog tempo achter elkaar spelen. Minu tenlang rolde een warme golfstroom van djembéklanken door de Kloveniersdoe len. Tot de ongeoefende handen en vingers be gonnen te tintelen en de cursisten ze even rust gaven. Het kwam hen onmiddellijk op een reprimande te staan „Je kunt toch niet tussendoor even stoppen", riep Ndiaye verontwaardigd uit. Zondag volg de een tweede workshop „Dan wil ik het anders zien." van onze verslaggever MIDDELBURG - Met z'n drieën zijn ze nog, de Jonge Socialisten in Zeeland. Tenminste, zoveel actieve leden zijn er. Officieel heeft de jongerenorganisatie van de PvdA twaalf Zeeuwse le den. Na bijna twee jaar ziet de organisatie zich al gesteld voor de vraag: wat nu? „Maandag hebben we een hoe-gaan-wc-nu- verder-vergadering". zegt se cretaris Age-Pieter Kamer mans. Het voortbestaan van de JS- Zeeland komt in gevaar, schrijft Kamermans in het partijblad van de PvdA-Middelburg, Rood Kontakt. Hij doet daarin een dringende oproep aan de lezers: spoor politiek-geinteresseerde jongeren aan lid te worden. Het landelijk bureau van de Jonge Socialisten komt binnenkort naar Zeeland om mee te werken aan een oplossing. „Maar een afdeling Zeeland is moeilijk te realiseren", zegt Ka mermans. „Het gebied is te groot, waardoor leden te ver spreid wonen. Elders is er per stad een afdeling. Bovendien trekken de meeste jongeren na hun middelbare school weg uit Zeeland om te gaan studeren." Kamermans zelf gaat na de zo mer ook weg, net als een tweede actief lid. Dan blijft, alleen de voorzitter nog over. De interesse voor politiek bij jongeren neemt de laatste tijd steeds verder af. signaleert Ka mermans. „Zolang het in hun ei gen omgeving goed gaat. den ken ze al snel: het loopt wel los. Man tijdens carnaval toegetakeld SAS VAN GENT - Een 23-jarige man uit Terneuzen heeft in de nacht van zaterdag op zondag ernstige verwondingen aan zijn gezicht opgelopen toen hij tijdens de carnavalviering, kort voor één uur, op de Westkade in Sas van Gent plotseling in het gezicht werd geslagen met een bierglas. De wond moest wor den gehecht door een arts. De politie had zondag nog geen idee van de aanleiding van de mishandeling. Wel bekend was dat de dader een carnavalesk politie-uniform (zonder pet) droeg. De man had kort blond haar. was naar schatting tussen de twintig en dertig jaar oud en ongeveer 1.80 meter lang. Hij vluchtte na zijn daad weg op een scootermodel-brommer. De politie vraagt getuigen contact op te nemen met het bureau in Terneuzen. Tanker geramd op Westerschelde TERNEUZEN - De bunkerboot José. geladen met 950 ton zwa re stookolie, heeft zaterdagmorgen vroeg op de Westerschelde het Duitse tankschip Eiltank 14 aangevaren. Dit 1552 ton me tende vaartuig lag voor anker in de Springergeul, vlakbij de Braakmanhaven. Door de botsing ontstond een gat van drie meter in een tank van de Eiltank 14. Omdat de tanker leeg en tevens ontgast was, was er geen gevaar voor schade aan het milieu. De José kwam ervan af met lichte schade aan het voor schip. De aanvaring zou zijn ontstaan door een navigatiefout aan boord van de José, die onderweg was van Vlissingen naar Ter neuzen. De aan stuurboordzijde flink beschadigde Eiltank 14 kreeg toesteming om naar Millingen aan de Rijn te varen voor reparatie. Dow loosde alleen schone stoom TERNEUZEN - De storing van vrijdagavond in de stoomfa briek van Dow Benelux Terneuzen heeft geen gevaar voor de omgeving opgeleverd De ontsnapte stoom bevatte volgens Dow-woordvoerder H. van Tiel geen schadelijke stoffen Terneuzen werd vrijdagavond tot in de wijde omtrek opge schrikt door een hels kabaal, dat tien minuten aanhield. Dow bleek de veroorzaker. Duidelijk was toen al dat er teveel druk was ontstaan in een stoomleiding. Onderzoek wees zaterdag uit dat de druk door een combinatie van factoren was opgelopen. Via een veiligheidsklep ontsnapte de damp snel. Van Tiel: „Het duurt een tijdje voordat de druk weer zakt. Toen dat eenmaal gebeurde, constateerde een an dere stoomketel dat het systeem plotseling aan kracht verloor en is doodleuk gaan bijregelen. Wat er naar buiten werd ge perst, was gewoon gekookt water. Het schoonste van het schoonste." Fietsster bij botsing zwaar gewond MIDDELBURG - Bij een aanrijding in de Nieuwstraat in Mid delburg is zondagmiddag om kwart over vier een 62-jarige fiets ster uit Kleverskerke ernstig gewond geraakt. Een 19-jarige au tomobiliste uit Middelburg verloor de macht over het stuur toen zij vanaf de Londense Kaai de Nieuwstraat wilde inrijden. Bij deze manoeuvre werd de Kleverskerkse, die de auto in de Nieuwstraat tegemoet fietste, geschept. Zij werd per ambulan ce overgebracht naar het Ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. De auto van de Middelburgse kwam tegen een gevel tot stil stand. Dure auto in Domburg gestolen DOMBURG - In Domburg is in de nacht van vrijdag op zater dag een Duitse Mercedes-personenauto gestolen. De auto had een dagwaarde van 65.000 gulden. De auto stond geparkeerd in de J. W. Schuurmanstraat. van onze verslaggever MIDDELBURG - Provinciale staten zijn bezorgd over het af haken van agrariërs bij landin richtingsprojecten. Daardoor neemt het draagvlak voor der gelijke projecten af waardoor het provinciaal landinrich- tingsbeleid onder druk komt te staan. Mede om die reden zullen gedeputeerde staten het initia tief nemen tot gesprekken met de landbouwsector - in het bij zonder met de betrokken bij de ruilverkaveling Aardenburg - om het belang van de projecten te onderstrepen. In het. recente verleden is de ruil verkaveling Axel met de hakken over de sloot aangenomen, de ruilverkaveling Biervliet is afge stemd en tegen de voorgenomen ruilverkaveling Aardenburg zijn ook al weer bezwaren ingediend. Het CDA-statenlid J. Ramondt sprak daar vrijdag in een verga dering van de provinciale com missie ruimtelijke ordening zijn bezorgdheid over uit. Volgens hem is het ook een slechte zaak voor de landbouw dat de projec ten niet doorgaan. Hij consta teerde verder dat de financiële ondersteuning bij landinrich tingsprojecten steeds vaker in een andere richting dan die van de landbouwsector gaat. Ook de PvdA-er is bezorgd. Sta tenlid ir D Eveleens constateer de dat de landbouw steeds vaker terughoudend reageert als het gaat om allerlei projecten. Als voorbeeld noemde hij de struc tuurvisie Kanaalzone en de ont- polderingsplannen. Misschien moeten we ons als commissie ruimtelijke ordening daar eens in verdiepen, stelde hij. Motieven Gedeputeerde drs G. L. C, M. de Kok (PvdA. landinrichting) ant woordde dat het lastig is inzicht te krijgen in de motieven van de agrariërs die tegen de landin richtingsprojecten zijn. In het geval van Biervliet was er weinig natuur in de plannen opgeno men, maar die werd afgestemd. En Tholen. waar wel veel na tuurgebied in het project zat, werd aangenomen. Volgens de gedeputeerde is landinrichting niet alleen bedoeld om tot een goede agrarische verkaveling te komen. Het is ook bedoeld voor andere sectoren, zoals natuurbe- langen en de recreatiesector. Aan de andere kant erkende hij dat er wel rendement voor de agrariërs bij een landinrich tingsproject moet zijn te halen. Uit een analyse van de gang van zaken te Biervliet blijkt er nogal veel grond van verschillende kwaliteit in het geding was. Dat leverde weinig animo onder de betrokkenen op. Verder was het rendement voor de agrariërs aan de lage kant. Ook bleken er veel stemgerechtigden te zijn die niet direct bij de ruilverkaveling be trokken waren. De bezwaren tegen de ruilverka veling Aardenburg hebben be trekking op de voorgenomen bo saanleg bij De Plate (9 hectare) en ten zuid-oosten van Aarden burg (35 hectare), het aanbren gen van boombeplanting langs de Sint Kruiskreek. het realise ren van een reservaatsgebied in de Sophiapolder en de voorge nomen natuurontwikkeling langs de Passageule. Ze houden zich niet meer bezig met dingen die op de lange ter mijn spelen." Verrechtsing En onder de jongeren die zich nog wel met politiek bezighou den. wordt volgens Kamermans de JOVD - de Jongeren Organi satie voor Vrijheid en Democra tie - steeds populairder. „Er treedt een verrechtsing op. Bij verkiezingen vorig jaar op onze school stemde een derde op de VVD. Dat is een extra probleem voor de Jonge Socialisten." Ongetwijfeld heeft het zijn oorzaken, waarvan ivij niet loeten. Wij moeten dus be grip hebben. Maar het is meer dan erg, zoveel moeite als het die Vlissinger kost om de positieve dingen in het leven te zien. Ondanks zijn zeer meelevende vrouw. Om hem op te vrolijken, bracht zij onlangs nog een dikke slagroompunt mee. ..Speciaal voor jou", sprak ze op opbeurende toon. ..Wil jij me daarmee soms blij ma ken". ivees hij op zijn dikke buik. ,Zo lust ik er nog wel een paar." De meelevende vrouw begaf zich opnieuw naar de win kel. Zes gebakjes werden er nu besteld. Thuis gekomen, wendde ze zich tot haar man: .Jij je

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5